Met een andere naam was ik een ander mens geweest' DWS spant zich niet in ri. SPORT MÉSS Bastiaanse sensationeel Eindstrijd Heto-bokaal m Voordrachtskunst SCHAT vlaardingën] Kunstenares zoekt vijftien Liduintjes stel dat er geen krant was P ItMf Hl Palestijnse zegt het met bloemen Loting Westland Cup bij MW'27 SPORTAGENDA Ter Braak terug naar Hermes DVS Handballers met hakken over de sloot Verbetering clubgebouw Excelsior M Rotterdams Nieuwsblad woensdag 14 februan 1990 jVLAARDÏNGEN Medicijnen Vrouwen Ontmoetingscentrum Coeri besteedt op 20 februari uitgebreid aandacht aan medicijnge bruik. Mevrouw H. Veldkamp, huisarts in Vlaardm- gen, gaat op deze informatiea vond in op vragen als: kennen vrouwen de gevolgen van medicijngebruik, hoeveel geneesmiddelen kunnen vrouwen verdra gen, wat zijn alternatieve geneesmiddelen en: wat is kwakzalverij. De informatieavond begint om acht uur. Coerke is te vinden in de Pieter Karei Dros- saertstraat. Het Vlaardings Centrum voor Amateurtoneel start morgen een cursus voordrachtskunst. De cursus is bedoeld om door middel van zelfexpressie tot een beter inzicht van de Nederlandse literatuur te ko men. In totaal worden, in Cultureel Centrum Hoian- dia aan de Qosthavenkade vijftien bijeenkomsten belegd: zeven voor en acht na de zomervakantie. FNV-belastinghulp Het FNV Belastingteam begint op 21 februari weer met haar jaarlijks terugkerende belastinghulp. Le den van de bond worden gratis geholpen met het in vullen van hun belastingformulier. Aangezien de FNV verwacht dat veel leden gebruik zullen maken van die service wordt eerst van negen tot half tien in het Volksgebouw een bijeenkomst belegd waarbij m ensen een afspraak kunnen maken SCHIEDAM Ondanks de lange voorbereidingsperiode die is uit getrokken voor de opv lering van de historische openluchtproduktie 'Een brandende kwestie' loopt het nog niet gesmeerd. Tot die conclusie komt het Schiedams Collectief Historisch Amateur Theater. Voor het verwezenlijken van het pretentieuze thea terstuk, dat van 9 tot en met 13 mei bij de Appel- marktbrug aan de Lange Haven wordt opgevoerd, is nog heel veel mankracht nod tg. Het SCHAT zit ondanks eerdere oproepen nog steeds verlegen om een groot aantal mannelijke fi guranten. Zij kunnen vanaf 22 maart elke donder dagavond tijdens de repetitieavonden in het Passa getheater terecht. Ook voor de organisatie zijn mo menteel nog'onvoldoende mensen beschikbaar. Problematisch is verder de bezetting van een orkest waarvoor Auke Pol, docent aan de Streekmuziek- school, de muziek componeert Pol heeft berekend dat hij ruim twintig geroutineerde muzikanten no dig heeft om zijn ideéen te kunnen verwezenlijken. Er zijn nog vacatures voor enkele klarinettisten en voor gevorderde strijkers. Ook voor een hoboïst, fa- gottist en een fluitist die ook piccolo bespeelt, is nog een steel vrij. De audities voor het orkest beginnen donderdag maart om 18.30 uur in het gebouw van de muziek school aan de Lange Nieuwstraat 183. Voor nadere informatie kunnen potentiële orkestleden zich wen den tot Auke Pol (telefoon 4761749, 's ochtends) of Arthur de Bussy (telefoon 4355678 's middags en 4113263 's avonds). Unicef-actie Basisschool De Kameleon rondt dinsdag 20 februari een actie voor Unicef af. Het geldt dat de school met haar actie ophaalt komt ten goede aan een project ter bestrijding van kindersterfte. Leerlingen maken werkstukken, die dinsdagavond te koop worden aangeboden. Verder wordt oud en nog bruikbaar speelgoed verkocht. De actieavond begint om 19.00 uur. Extra lessen Dienstencentrum De Woudhoek kan de toeloop maar moeilijk verwerken. Vanwege de enorme am mo voor gymnastiek en volksdansen gaan binnen kort weer nieuwe groepen van start Morgenochtend \yordt om kwart over tien een de- monstratieles gegeven voor een derde volksdans groep. Volgende week dinsdag (half elf) en woens dag (half tien) worden soortgelijke lessen voor gym - nastiekliefhebbers gehouden. Voor meer informatie over de lessen kan men bellen met Marianna Looy- en, telefoon 4709555. Vrouwenzaak In hoeverre is'defensie een vrouwenzaak. Voorma lig ambassadeur in Spanje drs.B.J. Korthals Altes probeert woensdag 21 januari een antwoord op die vraag te formuleren. Korthals Altes, die na zijn af scheid uit de diplomatieke dienst, zich als vredesdes- kundige heeft geprofileerd, spreekt dan het CDA- Vrouwenberaad toe. Dat gebeurt vanaf 20.00 uur in het gebouw van het Gebouw voor Christelijke Soci ale Belangen aan de Lange Haven 73. Overigenshopen de confessionele vrouwen dat ook andere belangstellenden onder wie mannen naar de bespiegelingen van Korthals Altes komen luisteren. MAASSLUIS Bej aardenhulp Voor werkzoekenden die graag een baan willen in de gezondheidszorg, maar die een ontoereikende vooropleiding hebben, is nu een alternatief. De stichting Beroepseducatie Nieuwe Waterweg start 6 maart een voorbereïdingscursus op vervolgonder wijs. De cursus, die tot eind juni duurt en drie dagen per week moet worden gevolgd, is toegespitst op de hulp aan bejaarden. Wie de cursus met goed gevolg hebben doorlopen kunnen daarna een opleiding volgen als bejaarden helpende in de intra- of extra murale gezondheidzorg. De lessen worden op dinsdag, donderdag en vrijdag van 9.00 tot 15.00 uur in de Neil Armstrongschooi aan de Jacq. Boezemanstraat gegeven. Voor infor matie of aanmelding kan men bellen met Iman Kromjong van de stichting: telefoon 4602099, CDA-liJsitrekker Agnes van Aardenne, Nivon-boerdsrij, 19.30 uur. donderdag 15 februari ledenvergadering Weer zien Overzee, gebouw Tri angel, 20.00 uur. Djazzex (dans), Jazz on scale, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. film Salaam Bombay, film huis Harmonie, 20.30 uur. lunchconcert Aad Zouten dijk, Grote Kerk, 12.45 uur. vrijdag 18 februari fiim Salaam Bombay, film huis Harmonie, 21.30 uur. Pieter Scholten In Zwelg, Harmonie, 20.30 uur. orgelconcert Aad Zouten dijk, Grote Kerk, 20.00 uur. fSCHiËDAM donderdag 15 februari concert van de jazzforma tie Janssen Termos Jans sen, theatercafé De Tender, 21,30 uur. vrijdag 16 februari carnavalsfeest met o.a. De Rlatzeüers, wijkcentrum De Erker, 20.00 uur. Polling Stones Nacht waarbij het complete oeu vre wordt doorgenomen, café Podium, 22.30 uur. toneelstuk Playmates ge speeld door Sylvia MIHecam en Margot Keune, Passage theater, 20.15 uur. film Another woman, Filmhuis, 2l.30uur. woensdag 14 februari verkiezingsavond met MAASSLUIS donderdag 15 februari film Romancing the stone, Schuurkerkt heater, 14,00 en 20.30 uur. dan wist U niet welke apotheek -ropenwa- door AAD RIETVELD Vlaardingën Iemand die Liduin heet en daarover niet een verhaal te vertellen heeft? Dat bestaat niet Volgens de Vlaardingse kunstena res Ltduin van Noord althans niet. Haar typisch rooms-katholieke voornaam heeft zo'n stempel op haar gedrukt, dat zij denkt dat iede re Liduin wel nare of vreemde er varingen met haar naam moet heb ben gehad. Liduin van Noord bij voorbeeld moest als klein meisje braaf haar lij den dragen, zoals eertijds de heilige Liduina van Schiedam. Huilen om kinderverdnetjes was er niet bij. „Kijk maar naar je patroonheilige' zei haar moeder dan „Die heeft dertig jaar ziek op bed gelegen en zij klaagde ook met" Vele jaren later kreeg de inmiddels 35-jange, in Den Haag geboren kunstenares, het idee haar ervarin gen te verwerken in een kunstpro ject: een expositie van schilderijen van vijftien 'Liduintjes' en een ca talogus waarin die vrouwen vertel len wat zij vinden van hun voor naam Zij loopt al jaren rond met dat idee. In 1990, honderd jaar na dat de Liduma-verering op gang kwam, moet het er maar eens van komen „Zoals ik je heb gezien... Li duin", wordt de naam van de ten toonstelling. Verschrikkelijk Waarom haar ouders haar Liduin noemden, weet de Vlaardingse niet Ze kan het hun ook niet meer vra gen. ,,Dat is een van de redenen om op zoek te gaan naar andere Lïduï- nen". De verklaring kon wel eens heel eenvoudig zijn. Haar broertje heette Jozef, haar zussen Maria en Beraad ette. „Misschien konden ze geen andere heilige meer beden ken". Daarbij kerkte de familie in de Sint Liduinaparochie in Den Haag en ging moeder elk jaar met de bus naar Schiedam om deel te nemen aan de Stille Omgang ter nagedachtenis aan de maagd van Schiedam. Liduin vond haar naam in één woord verschrikkelijk. Ze was ja loers op haar hartsvriendin, omdat *r'i die Marian heette. „Een naam die niks met het geloof te maken had. Dat vond ik prachtig". Het duurde tot in de jaren zestig toen de ontkerkelijking inzette voor zij zich met haar naam kon verenigen. „Eindelijk kon ik het gevoel van mij afzetten, dat ik op de eilige Liduina moest lijken". Ze vindt het nu zelfs een mooie naam en heeft met meer de neiging om binnensmonds te praten als zij zich voorstelt. Zieltjes De invloed van haar naam op haar teven Is onmiskenbaar geweest. „Had ik een andere naam gehad, dan was ik een ander mens ge weest". Bij naamgenoten verwacht Kunstenares Liduin van Noord met aquarellen van twee Liduinen: 'Ik ontmoette nooit vrouwen die zo he ten'. Liduin van Noord soortgelijke er varingen. 'Zoals ik je heb gezien... Liduin' wordt het meest persoonlij ke werk dat zij ooit heeft gemaakt, „Dit heeft heel erg met mijn zieltje te maken", lacht ze. Twee aquarellen van Liduinen lig gen klaar voor de tentoonstelling. Eén ervan is een zelfportret: de kunstenares met een glimmend rode jas en een rode hoed die een oog aan het gezicht onttrekt De tweede toont een Liduin die zij nog kende uit de parochie in Den Haag: de dochter van de koster. Wat Liduin van Noord een beetje tegenviel bij haar speurtocht naar naamgenotes, was dat zij hun naam lang niet allemaal bijzonder von den. „Nee, zo heet ik gewoon", zei den er een paar. Het portret van die vrouwen komt dus niet op de ten toonstelling te hangen. Want de verhaaltjes in de catalogus zijn min stens zo belangrijk als de portretten. En vrouwen die 'nou eenmaal' Li duin heten leveren geen verhaal op Rugklachten Van twee vrouwen mocht de kun stenares al wel het verhaal noteren. De één hecht een bijzondere bete kenis aan haar naam, omdat haar zieke moeder tijdens de zwanger schap dikwijls de heilige Liduina aanriep:Heilige Liduina, laat mijn benen heel. Dan noem ik mijn dochter Liduin". De ander heeft na een motorongeluk al haar hele le ven rugklachten. Die moet ook re gelmatig aan haar naamheilige denken. Het project moet in elk geval dit jaar worden afgerond. „Mijn, vin gers jeuken al om weer eens iets an ders te doen. Dit speelt al zo lang door mijn hoofd. Ik wil eraf". Maar voorlopig gaat het zoeken naar 'bruikbare' Liduinen door. Da's enig werk, vindt zij. „Ik ontmoette nooit vrouwen die Liduin heten. Nu kom. ik een huiskamer binnen en dan zeg ik: hallo, ik ben Liduin. En dan' hoor je: hallo, ik ben Li duin". Vrouwen die Liduin heten en den ken dat zij in aanmerking komen voor een plaatsje op de expositie kunnen de kunstenares bellen: (010)4352620. Vlaardingën Hannan Sal man uit Vlaardingën heeft goede hoop dat de VVD in de Tweede Kamer welwillender gaat denken over de Pale stijnse kwestie. Haar hoop is gebaseerd op de minzame houding van WD-leider Jo ns Voorhoeve, die haar maandag op een verkiezings avond uitvoerig bedankte voor de bos bloemen die hij van haar kreeg. Op het kaar tje stond: 'Groetjes van Han nan Salman, een vrouw van Palestijnse afkomst'. Een boeket bloemen lijkt een smalle basis voor eên politie ke ommezwaai van een partij met een leider die altijd scep tisch heeft gestaan tegen ae Palestijnse eis een eigen staat te stichten. Maar Salman ge looft dat haar actie toch het begin kan zijn van een andere opstelingbij de liberalen. „Ik heb altijd begrepen dat meneer Voorhoeve mets met Palestijnen te maken wilde hebben. Dat hij mijn bloemen accepteerde is daarom heel bijzonder. Misschien is het een aanwijzing dat hij anders over ome zaak wil gaan den ken". Door de drukte op de verkie zingsbijeenkomst in restau rant De Kidderhof had Han nan Salman geen gelegenheid uitvoerig met Voorhoeve te praten. Het bleef bij een har telijk dankwoord van de VVD-voorman. Maar als lid van de VVD verwacht de Palestijnse dat zij hem in de toekomst nog wel vaker zal ontmoeten. Volgens het Vlaardingse ge meenteraadslid Jan Bulva heeft Salman een goede in druk gemaakt op Voorhoeve. Bulva zelf vond de actie met de bloemen een 'zeer subtiele manier om de VVD'er attent te maken op de Palestijnse zaak'. „Mevrouw Salman heeft hiermee laten zien datje een onderwerp ook op een normale manier onder de aandacht kunt brengen, dat niet altijd hoeft met ge schreeuw* van af de tribune". Bulva zelf is er, sinds zijn deelname aan de reis naar Is raël die Vlaardingse gemeen teraadsleden in 1988 maak ten, van overtuigd dat de Pa lestijnen recht hebben op een eigen staat. De reis werd geor ganiseerd door de Palestijnse gemeenschap in Vlaardingën, die uit ongeveer 500 mensen Schiedam -De sensatie in de eerste ronde van het open Schiedamse damkampioenschap kwam op naam van Piet Bastiaanse. In zijn partij tegen Wim Vrijland had Bastiaanse een zet zo goed uitgekiend, dat hij 2es schijven rij ker werd, waardoor de betere positie van Vrij land in een hopeloze stand veranderde. In dezelfde hoofdklasse had Ron Heusdens on danks zijn zege moeite met Paul Boerrigter. Aad van der Linden rekende af met Thijs Huijs. Peter Lansbergen geraakte tegen Ton Burgerhout weliswaar in tijdnood, maar dwong toch remise at De broers Tiny en Leo Mous maakten het elkaar niet al te lastig en stuurden al snel op 1-1 aan. Uitslagen: eerste klasse' Joop van der Schalk—Matthljs Broek 2-0, Maihleu SmitEdwin de Jager afgebroken. Hans LansbergenTheo Vrijland afgebroken. Leo MeionlRonald van Dijk 0-2, Jan Breman—Jan Out 0-2, Bart Quist—Ronald Wisse 2-0, tweede klasse. Daan van VetzenHans da Buck 0- 2, Hans HommelJoop Bisschop 0-2, Miranda Hueting-Uan Lucassen 0-2. Vlaardingën In café De Kroon te Vlaardin gën wordt dit weekeinde de eindstrijd^ van de Heto-bokaal gehouden. De organisatie is in handen van DVK'73. Voor deze biljartfinale, waaraan uitsluitend door koppels wordt deel genomen, hebben zich geplaatst: Joosten-Ver- maat, Speyer-Speyer (winnaars van vorig jaar), Hardenbol jr-Hardenbol sr, Van der Cijs- Prins, Jansen-Liebrechts, Muys-Baumohr, Hoogenboom-Lopes en Van derWeyde-me- vrouw Van Ree. Vrijdag wordt er om 19.30 uur begonnen; zaterdag en zondag is het aan vangs- tijdstip 12 30 uur. door DONALD BAX Schiedam Er bestaat nog altijd een hemelsbreed verschil tussen de kelder van ae eredivisie en het bovenkamertje van de eerste divisie. Het Amsterdamse OSC, dat zon dagmiddag nog door UVG met Maasland Het speelschema van het toernooi om de Westland Cup'90 is rond. Alle 24 teams, waaronder het vorig jaar zwak debuterende Excelsior Maassluis, hebben opnieuw inge schreven. De ploegen zijn verdeeld in acht pou les. De eerste wedstrijd wordt afgewerkt op donderdag 26 april en de eindstrijd staat ge pland op zaterdag 9 juni De poule-indeling komt door loting tot stand tijdens de vergadering van de FEVO-West (Fe deratie Voetbalverenigingen Westland) op 5 maart in de kantine van MW'27. Tijdens deze bijeenkomst wordt ook het nieuwe bestuur of ficieel geïnstalleerd. Tipi roof d*» rubriek kun! u doorgsvm un d« «portre- tiaktia vandttt krant, poatbua 1008,3130 KC Vierdingen. Da apomedakti» i« overdag telefonisch baraikbaar on dar nummar 010-4345206 an fn da avonduren ortdar numnwr 010-4056509, WOENSDAG 14 FEBRUARI Zaatvoatbal: Westwijkhal Vlaardingën: 21.00 HVO-Orenk- waard. DONDERDAG 15 FEBRUARI Zaalvoa tbal: Hoogvliet: 19.00 DOTO—Vlaardingën (d) VRIJDAG 16 FEBRUARI Volleybal: 19 45 Hofy^-MVC (h), 21.30 AsVea 2—Shell (0). 21.00 H oty—Kangoeroes 3 (d). a Rob ter Braak. Schiedam Rob ter Braak versterkt dit cricketseizoen de hoofdmacht van het vorig jaar naar de eerste klasse gedegra deerde Hermes DVS. Ter Braak, die zijn loopbaan bij Excelsior'20 begon maar op jeugdige leeftijd al naar Her mes. verhuisde, speelde de laatste vier seizoenen zowel in Nieuw Zeeland als op Thurle- de. Ter Braak, die zich met zijn vrouw onlangs definitief in Schiedam vestigde, over zijn overstap: „Ik ga niemand bij Excelsior de zwarte piet toe spelen, dat heeft geen nut. Door tal van faktoren had ik geen zin meer om bij Excelsior te blijven spelen. Bij Hermes DVS ben ik altijd goed behan deld". „Ik vond", vervolgt de fast- bowler, „het leedvermaak dat men bij Excelsior had na de degradatie van Hermes DVS niet op z'n plaats. En dat ter wijl iedereen altijd roept dat Schiedam cricketstad num mer één moet zijn. De geruch ten, en die deden ook de ronde toen ik naar Excelsior ging, dat ik word betaald zijn uit de lucht gegrepen. Ik heo mezelf bij Hermes DVS aangemeld". 21-11 was weggevaagd, bezet in het walhalla weliswaar de twee de degradatieplaats, de handbal- sters van DWS hadden gister avond slechts lege briefjes in te brengen bij de Ookmeer Sloter- vaart Combinatie. Na een bijna rampzalige 15-7 achterstand bij rust, viel de 23-15 nederlaag nog alleszins mee. Derhalve geen 'welcome home present' voor DWS-voorzitter Huib Zandwijk, die na twee we ken in het ziekenhuis te hebben gelegen vandaag door echtgeno te Corrie weer aan de borst werd gedrukt. De enige die bij de thuisclub qua instelling een dik ke voldoende haalde, was Karin van de Brand. De op 15 april jaar wordende midopbouwspeel- ster is niet de meest elegante speelster, maar zonder haar vechtlust zou DWS nog veel minder zijn dan een almaar kleurlozer wordende midden moter. „Als je niet verdedigt, win je met", haalde Nol Verhoeff, be denkelijk kijkend, een eeuwen oude handbalwijsheid van stal. Deze keer waren het met name de jongeren (Martine vanHassel, Wendy van der Gaag) die en broertje dood hadden aan defen sieve aktiviteiten. In de slotfase weigerde trouwens 'heel' DWS terug te rennen na het zoveelste onnodige balverlies. Die hou ding ook leidde er toe dat OSC diep in de tweede rondgang twee doelpunten liet aantekenen, ter wijl de Amsterdamse (Caroline Beentjes) gedurende twee minu ten haar zonden overdacht. Kritiek Een hele korte periode, vlak na rust, leek het er op dat de onge twijfeld gepeperde kritiek van coach Verhoeff effect had. On der leiding van de ouderwets productieve Diana Niemants- verdriet werd het gat kleiner. Mede dank zij een tijdstraf aan Amsterdamse zijde, in welke fase DWS in de aanval zonder middenopbouw speelde, werd de 16-9 achterstand teruggebracht tot 16-12. Die opleving bleek echter zeer tijdelijk, want met opvallend groot gemak vieL DWS terug naar het erbarmele niveau van de eerste helft. De doelpunten van DWS wer den gemaakt door Diana Nie- mantsverdriet (9), Kristel van den Velde (3), Wendy van der Gaag, Janet Eggelmeyer en Ma deion Pieterse (ieder 1). C rA&J&ïri r- V t— A •4SV»At„fT.t Alphen aan de Rijn De handballers van DWS ontdeden zich gisteravond pas op de valreep van gastheer Bahlmann/Rijn- streek: 13-14. De formatie van trai ner-coach Peter van Haasteren, ditmaal keurig in het pak ge stoken, keek in dit ïn- haalduel halverwege nog tegen een 8-5 ach terstand aan. Ook na rust wilde het niet erg vlotten met de Schiedammers, waar aan ook het rommeli ge optreden van het arbitrale koppel debet was. De achterstand groei de zelfs tot 11-7, waar na DWS aan een in haalrace begon. Bij het ingaan van de slotminuten had de thuisclub nog een 13- 12 voorsprong, die door DWS op 't nip pertje werd omgebo gen. Diana Niemantsverdrlet scoort DWS'derde doelpunt tegen OSC. MaassluisHet bestuur van Excelsior M hoopt binnenkort de leden definitief te informeren over de broodnodige verbou wing van het clubgebouw. Naast een modernisering van de kanti ne, zal mede op nadrukkelijk verzoek van hoofdtrainer Eric Guddeook de kleedruimte voor het eerste elftal drastisch worden uitgebreid. De oude kantine voldoet in we zen niet meer aan de eisen van de2e tijd, meent bestuurslid Chris Woerts. De verlichting zal beter en vooral intiemer wor den, er zal een geheel nieuw pla fond worden aangelegd en er zal een nieuwe bar worden ge plaatst Deze plannen worden momenteel door het bestuur uit gewerkt Het bestuur van Excelsior heeft voor deze ingrijpende verande ringen anderhalf jaar uitgetrok ken. Daarbij rekent men op een flinke dosis zelfwerkzaamheid. Met het oog op het WK-voetbal in Italië, als de meeste supporters voor de buis zitten, wil men de bouwactiviteiten over zo'n lange periode spreiden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2