'Ook staken voor opa' l Bedrijven: schrik van stankoverlast 17 Bedreiging aanslag Huis van Bewaring blijkt nep BOTTERDAM Wilton-Fijenoord er weer bovenop MN li Beatrix- Irene per 1 april zelfstandig Bouwvakkers vinden 'poen' wel heel belangrijk Staking houdt Laan weg van het Weena Rotterdam helpt Maputo bij I rioleiïngsproject Vrouw mishandeld Peter Breevoort ■wint Buning- Brongersprijs Nieuwe arrestatie voor in brand steken woning «■KfS Convenant over nucieaire transporten in de haven Nieuwe studie na verdubbeling van klachten Werf stopt dertig miljoen gulden in renovatie Geen veroordeling wegens doodslag Udo Jürgens in De Doelen Minister Alders opent C2-deponie KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES Rotterdams Nieuwsblad RZ/RW/RY/RVy J4 docrBEN MAANDAG i en drCOOEVRIES Rotterdam -Even een lichte paniek. Zo'n dertig buiten lander^ onder wie Ieren, Hongaren en Oostenrijkers, zijn nog in de wolkenkrabber in aanbouw van Nationale Nederlanden aan het werk. Vertwijfelde bondsbestuurders vragen zich af hoe ze in het dool- hof van grijs beton aan het Wee na de ghjkisten kunnen vinden. Tot een bouwvakker zich op werpt als gids. Na een minuut of tien is het ge zelschapje weer beneden. „Het 1 laatste beton gaat er nog in en - dan stoppen ze", deelt stakings leider Ferdy Dobbelaar van de Bouw- en Houtbond FNV zake- lijk mee. i De buitenlanders zullen zich i aansluiten bij de vanmorgen be- I gonnen staking in de bouw. Ook zij kunnen rekenen op een sta- kingsuitkering. Er zijn immers afspraken gemaakt met de bouwbonden over de grens. De 'grootste bouwput van Euro pa' gaat als eerste object, zoals ze dat in de bouw nu eenmaal noe men, plat Honderd man in sta king, In de ochtenduren komen er nog honderden bij. De sta kingsleiders leggen het hele Weena stil Het Bouwcentrum, de Weenatoren en de woontoren en aan de overkant, het Plaza en de Stad Rotterdam. Een tweede ploeg zwerft van het NN-gebouw uit over de stad. Naar het in de stijgers staande Robeco-kantoor aan het Chur- ehillplem Vandaar gaan ze haar bouwplaatsen, waar bouwvak kers zich spontaan hebben ge meld om in staking te gaan. Het loopt vlot. En dat hadden de bonden ook verwacht. De afge lopen weken hebben ze er de deur van de schaftketen plat ge lopen. Vijf, zes maal zijn de be stuurders in de kantines ge weest. Hebben ze er met de men den gesproken. Ma--,'Kïl Dat vanmorgen in de keet van de Nationale Nederlanden de vmgefs massaal de lucht ingin gen, verbaasde niemand. Al was misschien die ene tegenstemmer toch nog een verrassing. Sta kingsleider Dobbelaar weet zich gesteund, zegt dan ook met volle overtuiging; „Het gaat de men sen beslist niet om de poen Ze kennen de toekomst. Weten dondersgoed dat de bouw waar schijnlijk zal inzakken. Ze wil len ook de komende jaren zeker zijn van een baan Daarom staan ze achter de eis van 36 uur". Maar in de overvolle, bedompte keet brengen de bouwvakkers aan de tafeltjes de nuances aan. „Ik ga voor dat uurtje mmder niet staken Dat kost mij teveel geld, dan kan ik beter snipperen. Nee, het gaat om het hele pak ket De ziektedagen voor eigen rekening, de verplichte inrooste ring, het werken op zaterdag. En natuurlijk staken we voor opa, voor zijn vut". De grijze bouw vakker krijgt van de spreker een ferme, vriendschappelijke klap op de schouders. Aan een ander tafeltje gaat het gesprek over het systeem van uitbetaling in de bouw. „Natuur lijk gaat het ons om de poen, maar eerst die 36 uur De werk gevers hebben vorig jaar beloofd daarover te willen praten en dat laten ze nu na. Maar afspraak is afspraak, als ze dat maar weten". De bonden beseffen maar al te goed dat 'poen' onder de bouw vakkers hoog scoort en dat het nog hele hijs zal worden de 36- urig" werkweek binnen te sle pen Ze hebben zich dan ook op gemaakt voor een langdurige staking De komende dagen gaan ze de bouwplaatsen af, de stakers hebben tot volgende week donderdag 'vnj-af*. Dobbelaar vanmorgen in de NN- kantine: ,JDe donderdag na het weekeind verwachten we jullie Rotterdam Wethouder voor ruimtelijke ordening dre. Jan Laan (PvdA) be hoort tot de eersten, die door de stakingen m bouw wer den getroffen. De wethouder had vandaag een werkbezoek willen, brengen aan het Weena, om zich op de hoogte te stellen van de vorderingen bij de verschillende torenhoge bouwprojecten. Omdat er vandaag op het hele Weena, van Hofplein tot Centraal Station, geen bouwactiviteit is te bespeuren, moest de wethouder zijn bezoek tot een nader te bepalen datum uitstellen. Stakende bouwvakkers laten zich in de bouwkeet van Nationale Nederlanden registreren. in Palace. Voor een nieuw stem peltje op de stakerskaart Geven de werkgevers vöor die rijd toe dan roepen wij jullie wel voor de televisie op om weer aan de slag te gaan". Rotterdam. Rotterdam helpt de Mozambiquaanse hoofdstad Maputo bij de aanpak van pro blemen met de waterhuishou ding. Ir. H.W. Hissink, chef wa terhuishouding van gemeente werken, is daartoe tot en met 17 februari uitgezonden Maputo is in de jaren tachtig be gonnen meteen groot noiermgs- ert drainageproject om het riool water beter af te voeren en om de stad te vrijwaren van perio dieke wateroverlast. Dit werk omvatte de aanleg van 21 kilo meter riolering, twee pompsta tions en een installatie voor wa- terzuivering, Vooral door geldgebrek is het werk gestagneerd, waardoor nog maar driehonderd panden zijn i aangesloten op de nieuwe riole- l ring. Het eerste contact tussen Rotterdam en Maputo ontstond in 1989, toen een delegatie uit de Maasstad de Mozambiquaanse i hoofdstad bezocht. Later kwam het verzoek om hulp. Maputo en Rotterdam werken sinds kort aan een stedenband. Rotterdam Een 31-jarige man zonder vast woonadres heeft gis teren om nog onbekende reaen een vrouw mishandeld. Op de weekmarkt aan de Mariniers weg schopte hij haar wandelstok uit de handen, waardoor de vrouw ten val kwam. Een in burger geklede politieman was daarvan getuige, achtervolgde de man en hield deze even later met behulp van een RET-be- ambte aan. De politie (telefoon: 4243125) wil graag in contact ko men met het slachtoffer, dat na de val is weggegaan. AmsterdamDe Johan en Titia Buning-Brongers prijs 1989, van de gelijknamige stichting, is toe gekend aan de schilder Peter Breevoort (24) uit Rotterdam. Dit heeft de stichting woensdag bekendgemaakt De prijs bestaat uitbeen geldbe drag van 5000 gulden. De stich ting heeft ten doel de nalaten schap van de schilder Johan Bu- nïng te beheren en uit de inkom sten het werk van jonge schil ders te bevorderen. Rotterdam De politie heeft gisteren een 44-jarige Rotter dammer aangehouden, die wordt verdacht van het in brand steken van een woning aan de Ruivenstraat in het Oude Noor den. Meteen na de felle brand in de naclit van 2 op 3 februari werd j een bewoner van het groten deels uitgebrande pand aange- j houden. Uit onderzoek is echter gebleken dat deze 36-jarige man er niets mee te maken heeft. De nu gearresteerde verdachte I heeft geen bekentenis afgelegd. CONVERSE J°99er Van 139.- NU» Vani RÉËBÖKÉRStrainer Van2l9rJ^Lu-: vaii l BRQÖÏ^Nbws Van 279.- NÜ- Rotterdam Korpschef R.H. Hessing van de Rotterdamse politie heeft gisteren een convenant getekend over stralenbescherming. Deze overeenkomst werd gesloten met vertegenwoordigers van het ministerie van VROM en gaat over de fysieke beveiliging van kern materiaal bij laden, lossen, inbraak en dergelijke. Sinds 1963 bestaat een raamwetgeving waarin het vervoer van splijt stoffen, ertsen en radio-actieve stoffen binnen Nederland is gere geld De begeleiding van de politie eindigde echter bij de ingang van een haventerrein. De nadere regeling ten aanzien van transporten op haventerreinen en het aan boord brengen worden nu gecontro leerd door de rivierpolitie. Met een speciaal ontwikkeld computer programma kan sneller en eenvoudiger dan voorheen worden ge controleerd welke nucleaire activiteiten in het havengebied plaats vinden. Wilton-RJenoord: weer een volle werf. Rotterdam Nieuwbouw? Een grijns van oor tot oor is het gevolg. „We hebben altijd gezegd, de nïeuwbouwwerf is vooralsnog gesloten". Algemeen directeur T. Jonker van Wilton-Fijenoord legt de na druk op dat woordje vooralsnog. En verduidelijkt; „Gereisd heb ben we nog niet. Maar de kans dat we nog eens zaken in het Verre Oosten doen, is zeker aan wezig. Daaraan hebben we vijf jaar gewerkt, resultaten geboekt, dat geef je dus niet zo maar op". Eigenlijk heeft hij voor die rei zen ook geen tijd. De aandacht gaat nu uit naar de renovatie van de reparatiewerf, waarop jaren lang roofbouw is gepleegd. In de najaren van het RSV-concern kon er immers mets, en na het faillissement van de mammcet- ondernemmg moest Wilton-Fij- enoord alle zeilen bijzetten om te overleven. De outillage is zodoende knap verwaarloosd, de restauratielijst lang. Doorgeroeste leidinggoten, een scheur in een dokwand, ver sleten kraanbakken en kranen, waarnaar zeker eens goed moet worden gekeken, om maar eens wattenomen. De renovatie gaat Wilton onge veer dertig miljoen gulden kos ten. „Maar dan zijn we weer op het niveau om ons te mogen re kenen tot de modernste werven ter wereld", aldus Jonker. De opknapbeurt is inmiddels halverwege. Vrijwel alle 732 werknemers 2ijn verhuisd naar opgeknapte en m de kleuren rood en wit geschilderde lood sen. Op de portiers en de 'machi nefabriek' na. Voor deze laatste afdeling heeft de directie het plan een nieuwe loods te bou wen. „Inclusief de aanschaf van nieuwe machines en de renova tie van de oude gaat deze opera tie veertien miljoen gulden kos ten", rekent Jonker voor. Sluiting De verhuizingen zijn groten deels het gevolg van de sluiting van de nïeuwbouwwerf, begin 1988 De werf, die eens was uit gelegd op 7000 werknemers, bleek veel te ruim in haar jaqe te zitten „Van de 100 hectare, die we in erfpacht hebben, hadden we er 30 niet meer nodig. Maar die lap grond kost ons jaarlijks wel anderhalf miljoen gulden De ontruiming van het westelij ke terrein was het logische ge volg Binnen afzienbare tijd gaat de grond met de bijbehorende gebouwen dan ook weer terug naar de gemeente Schiedam. Het oude hoofdkantoor gaat volgens Jonker tegen de vlakte, maar voor de overdekte bouwloods, waar eens de korvetten voor In donesië werden gebouwd, is een nieuwe bestemming gevonden Bij het ontwikkelen van de plan nen is ook rekening gehouden met de strenge milieu-eisen. „Met het uitbrengen van he* na tionaal milieubeleidsplan is een tweede milieugolf op ons af ko men rollen. Natuurlijk willen wij ons aan de verantwoordelijk heid niet onttrekken", zegt de WF-directeur met nadruk. De discipline op de dokvloer zal worden verhoogd, maar ook ko men er goede voorzieningen voor de ontvangst en de opslag van oliehoudende vloeistoffen en voor de afvoer van lege verf blikken en straalgrit. Veel geld Hij onderbreekt opeens zijn ver haal. Verzucht; „Het kost wel veel geld. Laten we duidelijk zijn". Maar met een blik op de volle werf slaat de bezorgdheid weer om in optimisme. „Het gaat weer goed met Wilton. Twee jaar geleden een winst van 24,4 mil joen gulden en ook 1989 lijkt weer een goed jaar te zijn ge weest met uitstekende resulta ten". Toch hoopt Jonker nog op een steuntje in de rug. Bij de ontbin ding van RSV gaf het ministerie van economische zaken de werf een lening van 25 miljoen gul den. Daarvan is nu bijna tien miljoen afgelost. Jonker. „We zijn in gesprek met ,het ministerie. Wellicht dat ze ons het resterende bedrag kwijt schelden. Dat zou mooi zijn. We kunnen dat geld na al die jaren van tegenslagen wel heel goed gebruiken om ook in 2000 nog een toonaangevende werf te zijn". door NICO DE VRIES Rotterdam De bedrijven in het Europoort-Bot- lekgebied gaan opnieuw onderzoeken hoe de stank overlast in Rijnmond kan worden verminderd. het Milieu-actieplan Rijnmond, een convenant over de verbete ring van de luchtkwaliteit tussen de bedrijven en de overheid. „De toen getroffen maatregelen heb ben voor de nodige verbeterin- Volgens ir. H. Vermeijs van de stichting Europoort-Botlek Be langen (EBB), de overkoepelen de organisatie van de grote in dustrie in Rijnmond, zijn de be drijven zeer geschrokken van de verdubbeling, vongjaar, van het aantal stankklachten. De meld en' regelkamer van de Dienst Centraal Mihebeheer Rijnmond (DCMR) noteerde over 1989 9736 stankklachten. Ruim vierdui zend meer dan het jaar daarvoor, toen er 'nog maar' 5371 klachten binnenkwamen. „De aanzienlijke stijging zit ons niet lekker. Het is ons ernst om daarvan af te komen", aldus Vermeijs, die voorzitter is van de speciaal in het leven geroepen werkgroep stank. De EBB- werkgroep zal in nauwe samen werking met de DCMR de stankproblemen aanpakken. Volgens Vermeijs zal enerzijds de communicatie tussen bedrij ven en de DCMR en bedrijven onderling worden verbeterd. En anderzijds een programma wor den opgesteld om de stankbron nen op te sporen. De verbeterde communicatie moet de bedrijven in staat stellen om stankbronnen snel en efficiënt te kunnen op sporen Het onderzoekspro gramma is erop gericht nu nog onbekend stansbronnen te ont dekken. Het is de tweede maal dat de in dustrie extra aandacht besteedt aan de bestrijding van stank overlast. In het begin van de ja ren tachtig werd al een groot aantal maatregelen getroffen. Dat gebeurde in het kader van gen gezorgd, maar kennelijk nog niet afdoende", aldus Vermeijs. Geen verklaring De EBB-woordvoerder zegt geen afdoende verklaring te hebben voor de verdubbeling van het aantal stankklachten. „Het kan zijn dat er meer inci denten zijn geweest of grote stankgolven, maar ook kan het toenemende milieubewustzijn onder de bevolking een rol spe len". De DCMR heeft inmiddels een onderzoeksbureau de opdracht gegeven om de achtergronden van de toename op te sporen. Volgens R. Mijnders, luchteoör- dmator van de milieudienst, kan de oorzaak net zo goed worden gevonden in de toename van de produktie van de bedrijven als wel in het feit dat mensen door het warme weer deze zomer va ker en langer buitenshuis heb ben vertoefd. Uit de cijfers van de DCMR blijkt wel dat er vongjaar meer incidenten bij de bedrijven zijn gesignaleerd dan de jaren daar voor. De stankoverlast blijkt 2inh ook met tot de zomermaan den te beperken. Vorige maand kwamen er bij de DCMR 850 stankklachten binnen, 25 pro cent meer dan in de januari maand van 1988. Rotterdam De recht bank in Rotterdam heeft een 29-jarige Turk, die in november een 23-jarige man voor de deur van een kledingatelier in de Vlag- gemanstraat (Bergpolder) C. Ekici had doodgestoken, ontslagen van rechtsver volging. Volgens de rechtbank han delde de man uit noodweer. De aanklager eiste eerder vier jaar cel l. De Vreemdelin gendienst pakte de man na de uitspraak meteen op, omdat hij illegaal in ons land ver blijft Hij wordt uitgewezen. Tussen de Turk en het slacht offer bestond al geruime tijd ruzie, volgens de broer van het slachtoffer om een vrouw. De bewuste dag werd de man door de broers op straat be dreigd. Hij rende weg, maar werd ingehaald en van achte ren beetgepakt. Volgens de man stak hij Ekici neer, om dat deze had gedreigd hem neer te schieten, De laatste bleek inderdaad een pistool op zak te hebben. door CORIN EVAN ESCH Rotterdam Er is een oplos sing gevonden voor de finan ciële problemen van de kin derkliniek Beatrix-Irene. Dat betekent dat de gemeen telijke kliniek per 1 april kan worden verzelfstandigd. In de praktijk houdt de verzelf standiging in dat de kliniek voor geestelijk en dubbelgehandicap- te bewoners kan uitbreiden en dat de dringend noodzakelijke renovatie van de huidige vesti ging in zicht komt. Na 1 april valt Beatrix-Irene on der de Stichting Voorzieningen voor Verstandelijk Gehandicap ten Rijnmond (SVVGR). Het aantal bewoners zal worden uit gebreid van 250 naar 400, maar die zullen niet allemaal op de hoofdvestiging m de Wielewaal gaan wonen. In vier wijken in de stad zullen groepen van 70 be woners in nieuw gebouwde voorzieningen terechtkomen. Op de hoofdlokatie zullen 120 bewoners achterblijven. Met de renovatie van het hoofdgebouw zal m 1991 worden begonnen. De nieuwbouw is overigens al van start gegaan. In Hoogvliet zijn twee socio-woningen klaar, waarheen inmiddels twintig be woners van Beatrix-Irene zijn overgeplaatst. Met de vakbonden en het perso neel is een sociaal plan overeen gekomen. Er hoeven geen ar beidsplaatsen te worden ingele verd. Het personeel verliest de ambtelijke status, maar netto gaat niemand er op achteruit. De financiële problemen zijn door verschillende maatregelen opgelost. De kliniek heeft zelf door bezuinigingen een half mil joen opgehoest. Het COTG (Cen traal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg) heeft voor drie jaar 2,1 miljoen extra toegezegd. Het resterende tekort van 2,1 mil joen gulden mag worden meege nomen naar de nieuwe stichting. Een verheugende ontwikkeling, vindt directeur L. Verzijlbergn van Beatnx-Irene. „Maar de op lossing had ook met veel langer mogen uitblijven, want dat had den de organisatie én de ouders denk ik niet meer kunnen op brengen". Zie verder pagina 15 Rotterdam Udo Jürgens, één van de beste Europese zangers, komt op dinsdag 6 maart naar Rotterdam. De Oostenrijker zal die dag een concert geven in De Doelen Een dageerdertreedthij op in Carré in A msterdam Jürgens wordt begeleid door het orkest van Pepe Lienhard, De kaartverkoop voor het concert in Rotterdam is inmiddels be gonnen bij de kassa van De Doe len en bij de bekende voorver koopadressen. De kaarten kos ten veertig, vijftig of zestig gul den. Het concert in Rotterdam begint om 20.15 uur. Rotterdam Minister Alders van milieubeheer opent dinsdag 17 april de bergplaats voor che misch afval op de Maasvlakte, Deze zogenaamde C2-deporae is de eerste bovengrondse voorzie ning voor het onverwerkbaar giftig afval in Europa. In de enorme verzamelbak kan 250.000 ton afval. De deponie zal tussen de vijf en de tien jaar zijn gevuld, en wordt daarna met zand afgedekt. Er ontstaat dan een kunstduin. De deponie wordt weer geopend, zodra ei verwerkingsmethoden voor hel afval ziin ontwikkeld. pol morgen de Noordsingel een uur lang afgesloten in verband met een 'telefonische bedreiging'. Een anonieme beller meldde rond negen uur aan de te lefoniste van de rechtbank, dat er om tien uur een aanslag zou worden gepleegd De politie rukte met groot materieel uit- dertig mensen, diverse auto's en een helikopter om van uit de lucht de omgeving met een speciale camera te observeren. Omliggende straten werden afge- 7ft trams werden omgeleid en de om ee ving en ge parkeerde auto's werden grondig onderzocht. Er werd echter niets aangetroffen en omstreeks half elf vertrok de politie weer. De politie zei geen enkel risico te hebben willen nemen omdat vrijdag al drie mannen hebben ge probeerd het Huis van Bewaring binnen te drin gen Vermoedelijk was dat een poging om een ge vangene te helpen vluchten, Veel duidelijkheid heeft de politie hierover nog steeds niet omdat het drietal tot nu toe geen enkele verklaring heeft af gelegd. PieterKuhn Tekst Evert Werkman QN1768 - Bij het aanbreken van de dag is de wind iets in sterkte afgenomen, maar er staat een zware deining en een sterke stroom probeert het schip mee te sleuren. „Dat houden we niet", 2egt Rob; „we zul len een tweede anker moeten uitbren gen." Rob en Olivier gaan aan dek. Op slechts enkele tientallen meters van de Vrijheid rijzen stelle rotsen op uit zee. Ja, nu iaat Straat Magelhaes zich wel van haar grimmigste zijde zien! En nauwelijks zijn Rob en OÜvier aan dek, of Rob schreeuwt: „Hou je vast! De ankerketting begeeft het!" Op hetzelfde moment wordt de Vrijheid opgenomen door een reus achtige golf. De opvarenden kunnen te gen deze natuurkrachten niets uitrichten. Maar wat zal er van het schip worden? i:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 3