Gerechtshof gispt procedure tunnels Stadsgehoorzaal in nieuw j asj e D66 start campagne met 'circusavond' 'Politieke top te zwaar belast ■I Vernield beeldje opgeknapt 'Vonnis versterkt positie van gemeenten' VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Dure misrekening Rukwind gooit vrouwen omver Spieringshoek gastheer Bouw schouwburg Buizengat niet waarschijnlijk Rem op verkeer Rozenlaan Raad ziet uit naar bestuurlijke vernieuwing 'Goudriaan, ga praten Gezimbeurs in Margriethal Kasteleiners gaan 'dweilen' Snelheidsduivel Slapende j bewoners bestolen i WHERWEG Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. VEIfDAG 16 FEBRUARI 1990 PAGINA 13 door CAREL VAN DER VELDEN "Waterweg Een belangrijke doorbraak. Zo karakteriseert de Schïedamse wethouder Chris Zijdeveld de uitspraak van het Haagse gerechtshof dat voor de aanleg van de Blankenburgtun-' nel geen verkorte voorberei dingsprocedure mag worden ge volgd. Schiedam lijkt nauwelijks be langhebbende. Rijkswaterstaat tekende de tunnel ten oosten van Maassluis in. Maar schiin be driegt, meent de Schiedamse wethouder. „Deze uitspraak is een belangrijke steun in de rug in het verzet tegen de tweede Be neluxtunnel". Hoofdeiser in het kort-geding was het recreatieschap Midden- Delfland. Voor de Rotterdamse rechtbank voerde de advocaat aan, dat de versnelde procedure voor de aanleg van de tunnel de belangen van het recreatieschap in ernstige mate schaadde. In de groene buffer tussen Maas sluis en Vlaardingen heeft het schap de laatste jaren tientallen miljoenen gulden geïnvesteerd in recreatievoorzieningen voor de stadsbewoners. Als het gebied wordt doorkliefd door een rij- kweg, zo voerde de advocaat aan, verliest het op slag zijn aan trekkelijkheid. De voorganger van Hanja May- Weggen, minister Smit-Kroes, zette de versnelde procedure verleden jaar in werking. De mi nister oordeelde, dat toenemen de filevorming in de regio-Rijn- mond om kordate maatregelen vroeg. Vooruitlopend op het in tegraal plan voor verkeer en vervoer, waarbinnen de ver schillende investeringen in het wegennet op hun onderlinge sa menhang worden beoordeeld, startte zij de voorbereidingen voor de aanleg van de Blanken burgtunnel. Prioriteit Dat de noodzaak van de investe- ringen zelfs op ministerieel ni veau niet onomstreden is, bleek verleden week. Als voorschotje op de tunneldiscussie schrapte May als eerste de Blankenburg tunnel, uitgerekend de oever verbinding die van Smit-Kroes de hoogste prioriteit had gekre gen. Wekte deze uitkomst reeds en thousiasme op bij de gemeenten op de noordelijke oever van de Waterweg, nog blijer is gedepu teerde Peter van Heemst met de gerechtelijke uitspraak. „Dit heeft verstrekkende gevolgen. De uitspraak impliceert dat de overheid zulke ingrijpende be sluiten niet langer er doorheen magjassen". Aanvankelijk had het recreatie schap, waarvan Van Heemst voorzitter is, minder succes met haar procesgang. De Rotterdam se rechtbank oordeelde, dat het aanleggen van tunnels en rijks wegen uitsluitend een zaak is voor de Tweede Kamer. In het hoger beroep, dat in Den Haag diende, oordeelde de rech ter gisteren dat het rijk niet zo maar over de bezwaren heen mag lopen. „En terecht", oor deelt Van Heemst. „Ook onaf hankelijke deskundigen spra ken zich uit tegen de Blanken burgtunnel. Als een initiatief zo omstreden is, dan is een zorgvul dige procedure vereist". Verbolgen Van Heemst beschouwt het von nis als een steun In de rug van minister Hans Alders van VROM. „Door een integraal plan te verlangen stelt de rech ter, dat de volksgezondheid en de gevolgen voor de ruimtelijke ordening in de besluitvorming moeten worden meegewogen". Ook de Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld ziet door de uit spraak nieuwe mogelijkheden ontstaan in het verzet tegen de tweede Beneluxtunnel. „De tijd dat Rijkswaterstaat zonder over leg nieuwe wegen op de kaart te kent, ligt nu gelukkig achter ons", hoopt Chris Zijdeveld. „De rechter heeft een duidelijk sig naal gegeven dat het rijk niet meer om de lagere overheden heenkan". Zijdeveld is nogsteeds verbolgen over het feit dat het ministerie en de grote steden een akkoord bereikten over de aanleg van een tweede Beneluxtunnel. „De aanvoerroete loopt over het grondgebied van Schiedam en Vlaardingen. Maar tot dusver hebben we op geen enkele wijze inspraak gehad". In een zorgvuldige procedure kunnen Schiedam en Vlaardin gen hun stem wel laten horen- „En als de gevolgen van de uit breiding op het milieu en het leefklimaat in de besluitvorming worden betrokken, dan is de komst van de tunnel nog lang Het verkeer tussen Maassluis en Rozenburg blijft de komende jaren aangewezen op de veerboot. De aanleg van de Blankenburgtunnel Is op de lange baan geschoven. niet zeker. Zeker als het snel tram-alternatief in de besluit vorming wordt betrokken". Op politiek niveau gaan de voor bereidingen voor de oeverver bindingen, uiteraard met uitzon dering van de Blankenburgtun nel, overigens onverminderd door. In een overleg met de mi nister gaven de grote steden aan, onverkort te willen vasthouden aan vier nieuwe oevervei bin dingen, waaronder de tweede Beneluxtunnel. Schiedam Medewerkers van de Schiedamse plant soenendienst hebben tijdens hun werkzaamheden in het' Beatrixpark een dure misre kening gemaakt. Bij het ver wijderen van zieke beplan ting," ter hoogte van het sportcomplex van Excel sior '20, stortte een 32-meter lange boom niet geheel vol gens de berekingen ter aar de. De boom viel naar de verkeerde kant en plette een drietal geparkeerde au to's. De eigenaren van de 'gekraakte' voertuigen, die een bridge-mïddag bij de sportvereniging bijwoon den, spraken van vele dui zenden guldens schade. Schiedam Na lang wikken en wegen heeft het Schiedamse stadsbestuur besloten een beeld je van de beroemde kunstenaar Piet van Stuyvenberg te laten - restaureren?"x - Het kunstwerk, dat een mense lijk figuur voorstelt, heeft zeker een jaar in het Stedelijk Museum gelegen. Daar kwam het terecht nadat het door vandalen was be schadigd. Die haalden het in een dronken bui van zijn sokkel op de Grote Markt ën sjouwden er een tijd mee rond. Enkele cultu reel bewustere leeftijdgenoten heroverden het die zelfde avond op de vandalen en droegen het beeldje over aan de autoriteiten. Een restaurateur mag het nu gaan opknappen. Als dat kar weitje, dat 2000 gulden kost, klaar is krijgt het beeldje een vaste plaats in de collectie van het museum. De gemeente vindt het niet verstandig, het weer op de Grote Markt te zetten. Anders loopt het kans opnieuw in han den te vallen van cultuurbarba ren. Onder welke naam het kunst werk van de Schiedamse beeld houwer in het museum zal wor den gecatalogiseerd, weet men niet op het stadskantoor. „We weten niet hoe het heet. Wij spraken altijd gewoon van het beeldje op de Grote Markt". Schiedam Een hevige ruk wind heeft gistermiddag drie be jaarde vrouwen omver gewor pen. De vrouwen, 68, 70 en 72 ja ar oud, wandelden langs het stadskantoor aan de Emma- straat, toen een plotselinge windstoot hen pardoes omver blies. Behulpzame ambtenaren snel den toe om de geschrokken da mes weer op de been te helpen. De valpartij bleek voor hen niet zonder gevolgen. Eén slachtoffer liep een hersenschudding op, de twee anderen klaagden over pijnlijke knieËn en hoofdpijn. De vrouwen werden met een ambu lance naar het ziekenhuis ge bracht. Schiedam Als één van de vier middelbare scholen in Neder land ontvangt de scholenge meenschap Spieringshoek mor gen een groep jongeren uit het Oostblok. Zes van de twaalf jeugdige buitenlanders zullen tot en met woensdag 21 februari bij verschillende Schiedamse scho lieren worden ondergebracht Het initiatief is afkomstig van de vredesbeweging Pax Christi. Deze organisatie heeft zich ten doel gesteld leerlingen uit Oost en West met elkaar in contact te brengen. Om die reden komen jongeren uit Polen, Hongarije en Tjecho- Slowakije de komende week naar Nederland. Naast Spie ringshoek treden het Laurens- college uit Rotterdam en twee scholengemeenschappen in Nieuwegein en Almere als gast heer op. I Vlaardingen Hoewel de ge meenteraad er formeel nog een uitspraak over moet doen, is de bouw van een nieuwe schouw burg in Vlaardingen waarschijn lijk van de baan. De gemeente heeff geen geld voor een nieuw theatercomplex. Net zomin is er de komende jaren geld voor een volledige restauratie van de Stadsgehoorzaal. De Vlaardingse politiek zoekt het voorlopig in een compromis, zo blijkt uit het voorstel van B en W om 460.000 gulden uit te trek ken voor herstelwerk aan de Stadsgehoorzaal en de aangren zende Harmonie. In zijn aller laatste vergadering, in maart, moet de gemeenteraad ,zich uit spreken over dit voorstel. De nieuwe gemeenteraad, die na de verkiezingen in maart aan treedt, zal de knoop moeten doorhakken over het dilemma of er wel of niet een schouwburg aan het Buizengat 2al worden gebouwd. Theaterdirecteur Marten Put man, eerst een warm pleitbezor ger van nieuwbouw, is omge draaid als een blad aan de boom. Sloop van de Stadsgehoorzaal is voor hem alleen aanvaardbaar als hij in de nieuwbouw net zo veel ruimte tot zijn beschikking krijgt. „Maar als de gemeente aankomt roet één zaal met maxi maal 500 stoelen, zegt deze jon gen: daar ben ik niet in geïnte resseerd. Herstel dan de Stadsge hoorzaal maar in haar oude glo rie". Het bedrag van een kleine half miljoen gulden dat hem nu wordt toegeschoven beschouwt Putman maar vast als een eerste stap van de restauratie van het bestaande theatercomplex. Met dat karwei wordt komende zo mer een begin gemaakt. De allernoodzakelijkste repara ties komen het eerst aan de beurt. De afbrokkelende dak rand wordt hersteld, de beton nen maskers op de gevel geres taureerd en de daklekkage in de toneeltoren verholpen. Binnen wordt de elektrische installatie vernieuwd en de cv vervangen. Een groot deel van het bedrag wordt gestopt in het opknappen van de Harmonie. Putman wil deze zaal in haar oude luister herstellen, compleet met de ori ginele pilaren en de authentieke kleuren op de muur. De "blok hut', de lelijke lichtcabine aan de achterwand, wordt verplaatst naar het dak. Daar komt ook een tweede kantoor, want de bure len op de begane grond zijn veel te klein. De Harmonie behoudt zijn func tie als "kleine zaal', maar krijgt daarnaast een horeca-bestem- ming. Het wordt een grand café, waar onder hoge palmen uitge breid gegeten en gedronken kan worden. „Een zaal om te zoe nen", voorspelt Putman. Met deze renovaties is Putman nog lang niet waar hij wezen wil. Uitgaande van handhaving van de Stadsgehoorzaal staan er in de toekomst zaken op het program ma als nieuwe stoelen in de grote zaal, een opknapbeurt voor de wandelgangen en modernise ring van de entree en de kassa. D66 nam gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Vlaardingen vast een voorschotje op de overwinning. Wil van Rijn en Hans van Mierlo maken ontspannen een praatje. Rechts raadskandidate Ciska Verhart. Vlaardingen Wil van Rijn blikt tevreden de zaal in. Als lijsttrekker van de Vlaardingse D65 siert zijn gezicht de wapden van Middelhuyse. Er hangen posters met de leuze "Wie voor uitgang wil kiest Van Rijn'. Met D66-kopstuk Hans van Mierlo en vele aanwezigen viert hij de overwinning. Want daar draait de verkiezingsbijeenkomst om. Om de verwachte forse zetel winst op 21 maart. Het podium bevindt zich voor een groot bord waarop verkie zingsuitslagen en prognoses staan aangegeven. Maar voordat de partij ingaat op de opzienba rende verschuivingen wordt de zaal vergast op muziek. Ook loopt er een goochelaar rond die Van Rijn het verloop van de avond voortelt. Voorzitter Joop Jongeneel heet de aanwezigen welkom. Met name Hans van Mierlo, die juist arriveert, wordt hartelijk ont haald. Een 'gewoon mens' vol gens Jongeneel. In het kort ver telt de voorzitter de uitslag van een enquête: de VVD komt als verliezer uit de bus en D66 als de grote winnaar. Omroepster Sofia de Boer neemt de presentatie van hem over. Ze zegt: „Je moetje steeds afvragen: zijn we op de goede weg met de verkiezingscampagne?" De mi crofoon maakt knarsende gelui den als antwoord. De aanwezige leden van andere partijen lachen het hardst. De luchtige sfeer neemt- toe tij dens een van de muzikale inter mezzo's van de Flamingo's. Het enkele jaren geleden in ongena de gevallen raadslid Ati Rans- huijsen heeft de bijeenkomst bij voorbaat een 'circusachtig ge beuren' genoemd en een 'feesta vond voor yuppies'. Loket Maar Van Mierlo brengt ernst in de zaak. Zijn toespraak is een pleidooi voor referenda en de centralisatie. „In Den Haag pra ten we over de voetganger en de bijstandsmoeder, maar de optel som loopt door stad of dorp en meldt zich aan een loket". Hij acht de tijd rijper dan ooit voor vernieuwing en verandering. „Europa staat te schudden op haar grondvesten. Langzamer- 'hand wordt de macht dienstbaar gemaakt aan de burgers en niet andersom". Daarom geeft hij graag het woord aan Van Rijn. De Vlaardingse lijsttrekker houdt een rede waarin door tijd en ruimtegebrek een greep moet Vlaardingen Door vijf kruispunten op te vijzelen tot trottoirhoogte hoopt de gemeente de snelheid van het autoverkeer op de Ro zenlaan af te remmen. De commissie verkeer en ver voer ging gisteravond ak koord met dat plan. Sinds de aanleg van een bus- sluis op de Anthony Knot tenbeltsingel klagen bewo ners van de Rozenlaan over sluip verkeer dat met grote snelheden door de straat zou rijden. Volgens de gemeente valt het met die snelheden ■wel mee. Die zouden liggen tussen de 35 en 50kilometer. Maar voor een straatje als de Rozenlaan ziin zelfs die be scheiden snelheden te hoog, oordelen verkeersdeskundi- gen van de dienst Gemeen tewerken. De bewoners vroegen de gemeente om van alle kruispunten roton des te maken. Dat zou de snelheid wel inperken. Maar volgens de deskundi gen wordt de verkeersvei ligheid daarmee niet bevor derd en zouden de rotondes veel te krap worden voor het bezorgend verkeer, de brandweer en de auto's van de Gemeentereiniging. Bin nenkort mogen de bewoners op een inspraakavond zeg gen, of zij met verhoogde kruispunten ook tevreden zijn. Vlaardingen Anders dan de SP verwachten de andere poli tieke partijen in Vlaardingen veel van de conferentie over net functioneren van de gemeente raad, die op 26 en 27 februari wordt gehouden. Agenda's van gemeenteraad en raadscommis sie kunnen korter. De politiek dient zich meer met hoofdzaken bezighouden. Dat de SP niet deelneemt aan de conferentie betreuren de andere grote partij en. „In de top van de organisatie moeten veel te veel besluiten worden genomen, Die top is te zwaar belast met allerlei detail- problemen", zegt WD'er Bram 2onne. Zijn collega-lijsttrekker van het CDA, Agnes van Arden- ne, onderschrijft die mening. „Niet alleen in de gemeenteraad, ook in het college van burge-, meester en wethouders worden zaken veel te gedetailleerd be sproken. Als je ziet hoe lang die agenda's van vergaderingen zijn: dat is waanzinnig". PvdA-leiaer John Ranshuijsen is minder uit gesproken, maar denkt ook dat de stad efficiënter kan worden bestuurd. Met organisatie-adviseur R, Voigt en gemeentesecretaris A, van Beuzekom praten raadsle den op twee avonden in februari over de knelpunten in de ge meentelijke organisatie en de ve/deling van bevoegdheden tussen bestuur en ambtelijk ap paraat De SP zal er niet bij zijn. Fractieleider Poppe schrijft aat de conferentie hem doet denken aan „een klas met moeilijke leer lingen die door een sociale aca demicus op het rechte pad moet worden gebracht". „Onze fractie heeft geen behoef te aan collectief navelstaren op kosten van de gemeenschap", antwoordde de SP op de uitnodi ging van de gemeentesecretaris. Agnes van Ardenne moet daar om lachen. „Dat is humor. Maar misschien heeft Poppe dat zelf niet in de gaten". Jammer De CDA-lijsttrekker zou het jammer vinden als de SP niet meedeed aan het proces van be stuurlijke vernieuwing. „Ik denk dat dat proces zonder de SP onmogelijk is. Het spreiden van verantwoordelijkheden, zowel in het bestuur als in de samenle ving, is in het belang van de bur gers. Alle raadsleden moeten daaraan bijdragen en de SP legt met vijf zetels politiek veel ge wicht in de schaal". Pvd A'er Ranshuijsen valt vooral over het feit, dat Poppe de confe rentie kennelijk 'onvolwassen' vindt. De Sp'er schrijft dat zijn fractieleden volwassen mensen zijn, die geen behoefte hebben aan begeleiding door een sociaal academicus. „Ik vind het juist onvolwassen van Poppe dat hij niet meedoet", zegt Ranshuijsen. Volgens Agnes van Ardenne zien Vlaardingse ambtenaren reikhalzend uit naar het mo ment dat hun bevoegdheden duidelijk worden vastgelegd. „Wij moeten in de ambtelijke or ganisatie ook verantwoordelijk heden leggen. Deze discussie moet uitmonden in een nieuw bestuursmodel". Het voordeel zou zijn, dat de politiek zich veel meer bfezig kan houden met hoofdzaken, met beleidsplan nen, met begrotingen- Meer bevoegdheden delegeren naar burgemeester en wethou ders is volgens zowel Bram Zon- ne als Agnes van Ardenne niet zonder meer mogelijk. „Want dat werkt alleen als er vertrou wen is in het college. Daar is op dit moment geen sprake van", zegt de WD'er. Agnes van Ar denne stelt het nog scherper; „Je kunt een college zoals het er nu zit niet vertrouwen. Daarvoor is de basis te smal. Bovendien is het in het verleden voorgekomen dat het college onjuiste of onvol ledige informatie gaf aan de ge meenteraad. Dat moet in de nieuwe raadsperiode verande ren". Vlaardingen SP'er Joke Fial heeft het aan de stok met wet houder Bas Goudriaan. Zij ver wijt hem niet met de bewoners van de Muwi-Dura woningen te willen praten, die klagen over de renovatie van hun buurt Gou driaan zou een vergadering or ganiseren, maar daar is het tot nu toe niet van gekomen. „Dit heeft u vier maal toegezegd en daar heeft u zich aan te hou den", briest Fial. „Uw antwoord op mijn vragen dat er genoeg in spraak is geweest, slaat nergens op". Schiedam Met de huishoud- en hobbybeurs Family 90 haalt de Margriethal één van de grootste evenementen uit haar bestaan naar de stad. De hal zal van 18 tot en met 20 mei zijn omgetoverd in een beursgebouw waar allerlei nieuwe ontwikkelingen op het gebied van met name woninginrieh- ting en woningverbetering zijn te zien. Family 90 mikt op een hoge opkomst Dat hoopt organisatie bureau Art Media te bereiken met een zo breed mogelijk con cept Ook zaken die betrekking hebben op gezondheid, mode, huishoudelijke artikelen, muziekinstrumenten en voeding zijn op de gezinsbeurs te zien. Art Media gelooft heilig in die all-in-formule. Vergelijkbare beurzen in andere steden blijken doorgaans meer publiek te trekken dan meer gespecialiseerde evenementen. Het bedrijfsleven in de regio heeft nog tot 28 februari de tijd zich aan te melden voor de beurs. Schiedam Morgen barst in Schiedam, het karnaval los met de jaarlijkse optocht van de Riet- zeilers. De oudste kamavalsver- eniging van Schiedam heeft ech- ,'ter bij lange na niet het patent op de zottenfeesten in Brandersgat. De Kasteleiners zijn er ook nog. De f eestvereniging van de Schiedamse kroegbazen wordt dit jaar aangevoerd door prins Dagobert I, alias de Schiedamse Lee Towers, alias Cock Luyten, de eigenaar van tapperij De Knipoog. Luyten, net bezig in de Schiedamse horeca, is van plan een verpletterend debuut te ma- Op de Dweilavond (donderdag 22 februari) delen hij en zijn Raad van Elf tussen kwart voor negen en kwart over negen gra tis pilsjes uit aan het einde van de Hoogstraat, bij de Grote Markt Daarna zetten ook de Kastelei ners zich aan het gerstenat Zij 'dweilen' per taxi van café naar café, van de binnenstad naar de Gorzen, van de Gorzen naar Schiedam-Oost. De avond wordt opgeluisterd door een optreden van de Bierschuimers, een vo caal duo dat bestaat uit Theo Koogje en Joop van Hees. De Kasteleiners ontmoeten de Rietzeilers op 27 februari in de Blauwe Brug op het slotbai voor heel Schiedam. worden gedaan uit de grote hoe veelheid aandachtspunten. Hij noemt een hele rits pthbjemen en standpunten op, beginnende met de milieuproblematiek. Luchtverontreiniging^- ènder- ontwikkeld openbaar j^eï^óer, parkeren. Van Rijn is voor een uitgebreide railverbinding: van de Westwijk tot Holy en Schie dam- Een ander belangrijk pro grammapunt is de kwaliteitsver betering en betere spreiding van scholen. Ouders moeten meer participeren in het schoolbe stuur. Verder moeten gehandi capten meer aandacht krijgen. Bij voorbeeld door middel van betere bereikbaarheid van ge bouwen. Daarna wordt de enquête-uitslag toegelicht Leerlingen van scho lengemeenschap Casimir heb ben 250 willekeurige Vlaardin- gers opgebeld en naar hun stem gedrag gevraagd. Daarvan wil den er 192 wel meewerken. De uitslag zet de lijn voort van de landelijke uitslagen van vorig jaar en van de raadsverkiezin gen van 1986. D56 zal er volgens deze prognose drie zetels bij krij gen waardoor er vijf D66'ers in de gemeenteraad komen. Ten slotte wordt een forum ge houden. Presentator-journalist Martin Ruis geeft het publiek de kans vragen te stellen aan Van Rijn en Van Mierlo. Het wordt luchtig aangepakt Op de meeste vragen wordt ontwijkend geant woord. Achteraf 2egt Van Rijn dat over zaken op andere gele genheden dieper zal worden in gegaan. Zo werd gisteren in zaal Middel huyse de gulden middenweg be wandeld. Vlaardingen De politie heeft t gistermiddag een 23-jarige Vlaardinger aangehouden, die het presteerde met een snelheid f van meer dan honderd kil ome- ter per uur over de Van Beet- j hovensingel te zoeven. De gel- - j dende maximum snelheid is - J daar vijftig kilometer per uur. De snelheidsduivel had niet in j de gaten, dat hij werd gevolgd - j door surveillerende agenten in i een burgerautq. Hij werd aange- - i houden en kreeg een proces-ver- f baal. Schiedam Terwijl de bewo- j ners lagen te slapen, sloeg een j dief donderdagnacht zijn slag in een huis aan de Swammerdam- j singel. Hij haalde de hele bene- - denver dieping overhoop en maakte twee portefeuilles, enke- J r ie horloges en wat identiteitspa- pieren buit Hij ging er vandoor met in toaal zo'n drieduizend j gulden, i t De diefstal werd pas de volgende 1 - dag ontdekt De inbreker had het slot van de voordeur gefor- t f ceerd. Ieder spoor van de dader I ontbreekt. f _A

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1