Nieuwe protestactie tegen rijksweg 19 Nieuwe Babberspolder huisvest gehandicapten Schiedam heeft groot aantal analfabeten Opknapbeurt havenbrug blijft uit Bloemendaal en Vogelaar vertrekken uit Maasland VLAAROINGS 0A6BIAD SCHiEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Kraakactie pottenbakkers verijdeld Stichting Fokus wil 15 woningen bouwen Drie jaar cel geëist voor overval op bank 'Hallo, hier Vlaardingen' Boek over Schiedam in oorlogstijd VW informeert via databank 'Commissie milieu niet devalueren' Winkels bestolen VRIJDAG 23 FEBRUARI PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229.4352066.43S0557 - sportredactie; 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Twintig natuur- en milieu-organisaties beginnen dit voorjaar een nieuw offensief te gen de aanleg van rijksweg 19. Als begin van een landelijke ac tie tegen nieuwe rijkswegen ver wacht de milieubeweging op 20 april vele duizenden actievoer ders op het zandlichaam in de polder ten noorden van Schie dam en Vlaardingen. Aan de actie wordt meegewerkt door uiteenlopende groeperin gen als de ENFB, de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, de Kleine Aarde, de Nederlandse Waddenvereni ging, Milieudèfensie, de actie groep StopjJte Kindermoord, Ro ver (reizigers openbaar vervoer) enhetNivon. Tijdens de manifestatie, die in samenwerking met de gemeente Schiedam wordt georganiseerd, gaan de actievoerders op symbo lische wijze het dijklichaam af graven, Door het aanleggen van een bloemenperk willen zij aan geven, dat er een milieuvriende lijker toekomst voor het gebied mogelijk is. Stilte De actie volgt op een periode van relatieve stilte, die inviel na de beslissing van de Tweede Kamer de rijksweg toch aan te leggen. Daarvoor was het zandlichaam regelmatig decor van demon straties. Achter de schermen is de Werkgroep Stop Rijksweg 19 nog steeds druk verwikkeld in juridische procedures tegen de aanleg van de verkeersader door Midden-Delfland, maar grote publieksacties werden de afgelo pen twee jaar niet meer georga- niseerd. Andere milieugroeperingen, waaronder de Stichting Natuur en Milieu, de Zuidhollandse mi lieufederatie en de Stichting Na tuurmonumenten, ontwikkel den in 1988 een alternatief voor de rijksweg, die pal langs de dichtbevolkte wijken Holy en Groenoord staat ingetekend. Ge steund door de gemeente Schie dam voerden zij aan, dat een sneltram verbinding tussen Delft en Schiedam een veel betere op lossing voor het mobiliteitspro bleem vormt. Tram Door het Haagse en Rotterdamse tramnet aan elkaar te koppelen en in de tweede Beneluxtunnel een rail verbinding aan te leggen naar de metro in Spijkenisse, kunnen volgens de milieubewe ging veel automobilisten in de tram worden gelokt. Het minis terie van verkeer en waterstaat houdt er tot dusver een andere mening op na. Minister May- Weggen houdt onverkort vast aan de aanleg van rijksweg 19. De tweede Beneluxtunnel, waar rijksweg 19 op moet aansluiten, vormt één van de doelwitten van de milieugroepen. Nieuwe wegen en tunnels veroorzaken meer autoverkeer. Zo'n ontwik keling staat haaks op de doelstel lingen van het nationaal milieu beleidsplan. Goedkoper Bij de presentatie van het rail- plan rekende de Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld twee jaar geleden voor dat de aanleg van een railverbinding door Midden-Delfland veel goedko per is dan een wegverbinding. Een tram tussen Schiedam en Delft zou 40 miljoen gulden kos ten, een autoweg over hetzelfde traject zou 300 miljoen gulden kosten. Door de aanleg van een snel- tramnet zou het bestaande we gennet aanzienlijk worden ont last De aansluiting van het Haagse/Delftse vervoersnet op bet Rotterdamse zou volgens be rekeningen een extra vervoers capaciteit creëren, die gelijkge steld kan worden met 60.000 au to's per dag. De twintig milieugroepen stel len zich vierkant achter dit snel tramplan op. Volgens woord voerder Volkert Vintgers van de Nationale Milieuactie past het plan prima in de doelstelling de capaciteit van het openbaar ver voer in Nederland te verdrie voudigen. „Dat is nodig om het autover keer met de helft terug te kun nen brengen", stelt de woord voerder van de milieubeweging. „Helaas mist ook deze regering weer de politieke moed om het echt over een andere boeg te gooien. Vandaar dat we nu deze landelijke protestcampagne voorbereiden". Schiedam De Schiedamse po litie heeft gisteren een einde ge maakt aan een kraakactie van Rotterdamse kunstenaars aan de Gustoweg. Twee kunstenaars waren van plan een leegstaand bedrijfs pandje in bezit te nemen, maar die opzet kwam de politie ter ore. Agenten wisten het duo na lang praten te bewegen, af te zien van het kraakplan. Volgens dat plan zouden later nog eens ongeveer 20 kunstenaars uit de Maasstad overkomen. Zij wilden een pot- tenbakkersatelier aan de Gusto weg vestigen. In hun eigen woonplaats was daarvoor geen ruimte te vinden. Vlaardingen In de Babber spolder worden over enkele ja ren waarschijnlijk 15 Fokus-wo- ningen voor zwaar lichamelijk gehandicapten gebouwd. De stichting Fokus uit Ten Boer (Groningen) en de gemeente Vlaardingen bereikten gisteren daarover een voorlopig akkoord. Als het plan doorgaat, krijgt Vlaardingen het 33e Fokus-pro- ject van het land. Het dichtstbij gelegen project van de stichting Fokus, die zich beijvert voor de zelfstandige huisvesting van zwaar invaliden, ligt in de Rot terdamse wijk Ommoord. De stichting is van plan meer pro jecten in de Randstad te realise- Aan een serie Fokus-woningen wordt door d e stichting de eis ge steld dat de huizen geïntegreerd zijn in de gewone bebouwing van de buurt en één project ten hoogste35 bewoners telt. „In feite zijn dit soort woningen niets duurder dan gewone. De bauw wordt verricht door een lokale bouwvereniging. Uit de AWBZ (algemene wet bijzonde re ziektekosten, red.) worden de extra's betaald". Regionaal Fo kus-vertegenwoordigster Greet- je Tuinman bedoelt met die ex tra's de kosten van de centrale ADL-unit (ruimte voor algeme ne dagelijkse levensbehoeften) en de financiële lasten van de continu aanwezige verpleeghul pen. „Verder vinden wij dat de wo ningen onderling niet verder dan 200 meter van elkaar moe ten liggen, en dat er winkels en medische voorzieningen in de buurt moeten zijn". Grens Wethouder Jan Madern, in wiens kamer de ontmoeting gis teren plaats vond, stoorde zich enigszins aan de grens van 65 jaar die Fokus voor bewoners heeft gesteld. „Met het oog pp dë vergrijzing en het tekort aan adequate huisvesting lijkt die grens mij erg laag", meende de wethouder. Mevrouw Tuinman erkende dat die kritiek niet nieuw was: ook de stichting zoekt inmiddels naar nieuwe cri teria. Bij het gesprek zaten behalve ambtelijke deskundigen ook vertegenwoordigers van de Vlaardingse gehandicapten or ganisaties. Ambtenaar stadsont wikkeling Bert van Kan kondig de aan dat de Babberspolder de meest waarschijnlijke locatie is voor het Fokus-projeet. Van Kan omcirkelde op de kaart de omgeving van de huidige Eleo- norastraat en de Franciscus- straat. Beide straten staan, even als de rest van het complex van 410 noodwoningen, op de nomi natie te worden gesloopt De nieuwbouwbuurt die er voor in de plaats komt voldoet volgens de gemeente het best aan de ei sen van de stichting. De ambtelijke stuurgroep Bab berspolder gaat een plan uitwer ken waarover het college van burgemeester en wethouders op 12 maart zijn oordeel geeft. „Als Fokus met dat plan akkoord gaat, zouden de woningen bin nen vijf jaar gerealiseerd kun nen zijn", meent Bert van Kan. I Rotterdam/Via ar dingen De j officier%van justitie heeft giste ren voor de Rottterdamse recht bank drie jaar gevangenisstraf geëist tegen een 24-jarige Delfte naar. De man wordt er van ver dacht, verleden jaar een gewa pende overval te hebben ge pleegd op het filiaal van de Amro-bank aan de Van Hogen- dorplaan in Vlaardingen. De verdachte, die bij de politie alles bekende, deed er voor de rechtbank het zwijgen toe. Sa men met een stadgenoot zou hij op 27 juli vorig jaar het filiaal van de Amro-bank zijn binnen gestormd. De overvallers waren gemaskerd met bivakmutsen. Het personeel moest op de grond gaan liggen, waar zij met een ge weer onder schot werden gehou den. De verdachte die gisteren terecht stond zou met een nep- pistool een employé hebben ge dwongen het geld uit de kas te halen. Volgens rechtbankpresidente mr.R. Lensink had de filiaal houdster van de bank zich dap per gedragen. Zij nam op 'eigen initiatief de plaats in van de be dreigde employé. Terwijl zii het geld aan de overvaller overhan digde, wist zij ongemerkt op de alarmbel te drukken. Dat kon echter niet voorkomen dat de daders zich met 40.000 uit de voeten maakten. Officier van justitie mr.H. Mo raal sprak van een zeer bedrei gende situatie voor het perso neel. Daarom vond hij drie jaar cel zeker op sén plaats. Dat de verdachte tijdens de zitting niets zei, was volgens Moraal geen probleem, Hij had genoeg aan de getuigenverklaringen en de bij de politie afgelegde bekentenis. Dat gold niet voor een 3 I-jarige mede-verdachte, die gisteren ook terecht zou staan. De zaak tegerPTiem werd uitgesteld om- dafér dog een getuige moet wor den tgehoorch. Deze tweede ver dachte, dié'door de ander is aan- fewezen als zijn broeder in het waad, ontkent elke betrokken heid. In de zaak tegen de 24-jarige ver dachte doet de rechtbank op 8 maart uitspraak. Vlaardingen Intercontinen taal bellen kost een vermogen, moet een inwoner van de Sper werlaan hebben gedacht. In zijn woning installeerde hij een zen der, waardoor hij heel wat goed koper met zijn geboorteland kon communiceren. Helaas voor de Vlaardinger heeft de politie een einde aan deze praktijken ge maakt. In de Turkse taal zond de Vlaar dinger vanuit zijn woning be richten naar Ankara en istan- boel. Hij liep tegen de lamp door dat omwonenden tijdens het zenden last kregen van storin gen. Dëdllegale korte golfzender is door "de politie en medewer kers van de PTT in beslag geno men. Schiedam Tenminste achl procent van de Nederlandse in woners van Schiedam kan niet lezen of schrijven. Het percenta ge analfabeten onder de migran ten in Schiedam ligt nog veel ho ger. Worden landelijke cijfers naar de plaatselijke situatie vertaald, dan is 23 procent van de Turkse bevolking en bijna 59 procent van de Marokkanen de lees- en schrijfkunst niet machtig. Met die aantallen in het achter hoofd begint het Educatief Cen trum voor Volwassenen in Schiedam in maart aan een alfa- betiserings-campagne. De voor- I namelijk op voorlichting gerich te actie vindt plaats omdat 1990 door de Verenigde Naties is uit- a geroepen tot het Jaar van de Al- fabetisering. De campagne is niet in de eerste plaats bedoeld om ongeletterde s Schiedammers te bewegen deel te nemen aan een cursus lezen en schrijven. Het ECV wil voor al het taboe rond het verschijnsel analfabetisme doorbreken. Uitgelachen „Mensen die toegeven dat ze de schriftelijke taal niet beheersen worden meestal keihard uitgela chen. V oor hun is het leven soms een hel", hebben Ineke Hoebink en Co by de Reus, adjunct-direc trices van het ECV, gemerkt Zij willen bereiken dat mensen er niet meer op worden aangeke ken als blijkt dat zij taalkundig 'gehandicapt' zijn. Schiedam telt waarschijnlijk meer analfabeten dan vergelijk bare Nederlandse steden. Vol gens Ineke Hoebink en Coby de Reus heeft dat te maken met het branderstijdperk, toen veel mensen hun brood moesten ver- dienenen met zwaar en afstom pend werk en de alcohol op de werkvloer rijkelijk vloeide. Het'juiste aantal analfabeten is echter maar moelijk te sehattén. „Ze zijn er in getraind hun te kortkoming goed te camoufle ren." Andere mensen schrijven iets op als ze iets moeten onthou den, analfabeten hebbc'n een ge heugen als een ijzeren pot. Ze onthouden gewoon alles. Daar door vallen ze niet snel door de mand". Niet kunnen lezen en schrijven is geen teken van 'domheid', zeg gen Coby en Ineke. „Bet is eer der' een ziekte van de maat schappij, die blijkbaar te weinig geld overheeft voor individuele begeleiding op school. Als je daar niet'met de middenmoot meek- unt, val je al snel uit de boot". Bi- >liotheekmedewerkster Karin van Wylick probeert hetleespeil bij scholen voor langzame leer lingen op te vijzelen met simpele lektuur. Zij doet dat in samen werking met het Onderwijs- voorrangsgebied Schiedam. De oorzaak ligt overigens niet al leen op school. In sommige maatschappelijke kringen wordt lezen of schrijven gewoonweg'te geleerd' gevonden. Migranten Onder migranten valt het hoge precentage analfabeten veel ge makkelijker te herleiden tot het gebrekkige onderwijs. Of tot een traditie van eeuwen her. „Ma rokkaanse meisjes bij voorbeeld worden in vrijwel alle gevallen thuis gehouden, gewoon omdat men vindt dat ze op school niets te zoeken hebben". Circa acht procent van de Schiedamse bevolking kan geen boeken lezen, beweren Coby de Reus, Ineke Hoebink en Karin van Wylick. De bibliotheek en het Educatief Centrum voor Volwas senen willen daar Iets aan doen. De voorlichtingscampagne gaat op 5 maart in de bibliotheken van start met 'Henny', een ten toonstelling over de ervaringen van een vrouw die op latere leef tijd weer naar school gaat. Op de scholen wordt een lesbrief over analfabetisme uitgereikt. Later in het jaar volgen opnieuw een expositie, een schrnfdag voor cursisten van het ECV en enkele filmvertoningen. In de biblio theken worden boeken over het onderwerp uitgestald. Maasland Burgemeester Mie- ke Bloemendaal-Lindhout en gemeentesecretaris Arnold Vo gelaar van Maasland verlaten op korte termijn hun gemeente. Bloemendaal wordt per 1 april burgemeester van Culemborg, Vogelaar gaat met ingang van diezelfde datum aan de slag als eerste man in het Zeeuwse Ertii- nisse. Het vertrek van de twee be stuurders kwam voor Maasland als een volslagen verrassing. Het gelijktijdige vertrek de burge meester en de gemeentesecreta ris betekent een bestuurlijke leegloop, want van de twee wet houders keert ook Chris Keijzer niet meer in het college terug. Na de komende raadsverkiezingen sluit hij zijn politieke loopbaan af na maar liefst twintig jaar wet houder te zijn geweest Bloemendaal (42) is bijna acht jaar burgemeester van Maasland geweest. Vogelaar was al vanaf 1973 gemeentesecretaris. „Dit is best heel ingrijpend voor het' dorp", stelt Bloemendaal. „De burgemeester, de secretaris en een wethouder weg. Het is echt een heel toevallige samenloop van omstandigheden, Wij heb ben het niet uitgezocht dat het zo zou lopen". „Ik ben heel erg blij met mijn be noeming", zegt Bloemendaal, terwijl de telefoon roodgloeiend staat en het ene na het andere bloemstuk wordt binnengedra gen. Ze is, net als haar voorgan ger in Culemborg, M. de Jager, lid van.D66. Arnold Vogelaar ziet zijn al jaren gekoesterde ambities naar een burgemeestersfunctie eindelijk ingelost met zijn benoeming in Bruinisse. In die kleine Zeeuwse gemeente, met 3100 inwoners precies de helft van het aantal ingezetenen van Maasland, wordt Vogelaar (CDA) de«opvol- ger van de vorig jaar gepensio neerde T.C. Hekman. De 47-jarige Vogelaar is net als zijn voorganger lid van het CDA. „Dit js voor mij een ideaal moment om nog een keer een nieuwe start te maken. Gisteren kwam het verlossende telefoon tje van het Zeeuwse provincie huis. Terwijl ik bij mevrouw Bloemendaal zat om haar het nieuws te vertellen, belde het provinciehuis van Gelderland over haar definitieve benoeming in Culemborg". De havenbrug in Maassluis: wel of geen knelpunt? Maassluis Een voorstel van het college van B en W om negen ton uit te geven voor het op knappen van de havenbrug is weer even in de ijskast gezet. Dat was het gevolg van een discussie in de commissie verkeer waarbij wethouder Anton Wustrow vol hardde in zijn eerdere standpunt dat de havenbrug niet als een verkeersknelpunt moet worden bestempeld- De meeste commissieleden dachten daar anders over. Zij vrezen 'dat de havenburg in de toekomst steeds vaker zal wor den gebruikt. Vooral verkeer met als bestemming het verder uitdijende Industrieterrein ach ter de Govert van Wijnkade zal via de Industrieweg en de Laan '40-'45 over de havenburg moe ten rijden. De negen ton die Wustrow denkt nodig te hebben om de brug te repareren is dan ook onvoldoen de volgens het oordeel van ver schillende commissieleden, D66 wees Wustrow op de Qessehals die bij de brug ontstaat als het verkeer inderdaad toeneemt. „De zwakkere verkeersdeelne mers worden daardoor bijzonder kwetsbaar", meent D66-raadslid Jan Storm. Hij pleitte voor vergaande maat regelen zoals het verbreden of eventueel volledig vervangen van de brug. Ook zou de spoor wegovergang die toegang geeft tot het industrieterrein in het verlengde van de Mozartlaan moeten worden geplaatst. Op korte termijn zouden alvast de zichtstrepen voor de fietsers moeten worden doorgetrokken en zou de politie strenger moeten controleren op snelheid. Wustrow voelde niets voor dat pakket maatregelen en verwees zijn voorstel voor nader onder zoek terug naar zijn ambtenaren. SchiedamOp initiatief van de historische vereniging gaat een groepje auteurs alsnog de ge schiedenis van Schiedam tijdens de Tweede Wereldoorlog te boek stellen. Een werkgroep is sinds enige tijd bezig met de voorbe reidingen. Het boek moet over twee of drie jaar in de winkels liggen. Aanleiding is het feit dat Neder land dit jaar herdenkt dat het een halve eeuw geleden in de oorlog werd betrokken. In die 50 jaar blijkt niemand op het idee gekomen te zijn, de lotgevallen van de Schiedamse bevolking tijdens de bezetting op te teke nen. De stad wordt in veischi- lende historische publicaties ge noemd, maar een 'standaard werk' over de lokale gebeurte nissen in 1940-1945 is er niet. Stof voor een dergelijk boek zou er voldoende zijn. De scheeps werven van Gusto en Wilton Fijenoord werden in de oorlog verscheidene keren gebombar deerd, een aantal notabele Schiedammers werd afgevoerd naar het gijzelingskamp in St. Michelsgestel en tijdens de grote razzia van mei 1944 werden non derden Schiedammers opgepakt en naar Duitsland gestuurd. De precieze inhoud van het boek staat nog niet vast. De werk groep moet de onderwerpen nog uitkiezen en de taken verdelen over de auteurs. Namen van me dewerkers die genoemd worden zijn die van gemeentevoorLich- ter Bas van Bocbove, oud-chef kabinet op het stadhuis Piet Drenth. oud-gemeenteraadslid Herman Noordegraaf en Aad van der Tang. bestuurslid van de historische vereniging. De samenstelling van het boek zal enkele jaren in beslag nemen. De werkgroep wil alle gegevens zorgvuldig selecteren en contro leren. Ook zal veel tijd heengaan met het opsporen en intervie wen van ooggetuigen. Tel. 010-4122327 Passage 18 Schiedam - Tel. 010-4266454 Schiedam De vraag waar in Naaldwijk een roeiboot kan worden gehuurd, zal niet vaak gesteld worden bij de VVV in Schiedam. Toch kan het perso neel sinds kort met één druk op de knop het antwoord geven. Dat is mogelijk dankzij een toe ristische databank waarmee de VVV sinds enkele weken werkt. Het complexe programma daar voor is ontwikkeld door de Ka mer van Koophandel. Officieel wordt de Infoport Del ta VVV-tv, zoals het systeem meteen dure benaming heet, pas op 2 maart in gebruik genomen. Dat gebeurt in het Passagethea ter in aanwezigheid van onder andere burgemeester Reinier Scheeres en zijn collega A.P, van der Jagt uit Hellevoetsluis. Een klantvriendelijk en tijdsbe- sparend systeem. Zo typeert een medewerkster van de VVV de databank Allerlei boeken, fol ders en vademecums zullen, zo dra de schoonheidsfoutjes zijn weggewerkt, overbodig worden. Opzet van het systeem is toeristi sche en recreatieve informatie in ruime zin te verschaffen. De Ka mer van Koophandel heeft voor een zeer pretentieuze opzet ge kozen, want een groot gebied rond Rotterdam zal in kaart worden gebracht. Bezoekers van de VVV kunnen er informatie op allerlei terrei nen opvragen zoals over restau rants, hotels, evenementen, ac commodaties, tentoonstellingen, musea, excursies, dagattracties en bedrijven die kunnen worden bezocht. De informatie wordt re gelmatig geactualiseerd. MaassluisDS6 vreest de greep op het plaatselijk milieubeleid te verhezen. Dat zal gebeuren als het college van Ben W zijn zin knjgt en de commissie milieu een andere status krijgt. Het college wil de status van de commissie omvormen van arti kel 61 naar 62. Dat betekent dat de commissieleden voortaan al leen nog maar advies aan het college mogen uitbrengen. Mo menteel wordt ook aan de ge meenteraad het oordeel van de commissie voorgelegd. D66 is bang dat de commissie op die manier ie weinig invloed knjgt. Bovendien vrezen de de mocraten dat er slechts twee raadsleden in de commissie zit ting mogen nemen. „Dat zal dan wel weer betekenen dat de grote twee uitmaken wie er in komen, We moeten het werk van de commissie niet devalueren". Voor de kleinere partijen zou dat, meent D66, een fnuikende ontwikkeling zijn. Vlaardingen Bij een brood- en banketzaak aan de Van Hogen- dorplaan is deze week ingebro ken. Na het forceren van de toe gangsdeur ontvreemden onbe kenden een geldkist en brood en banket. Ook een winkel in huis houdelijke artikelen werd giste ren bezocht door dieven. Nadat zij een compact-discspeler had den ontvreemd, werden twee Rozenburgers-door de politie in de kraag gevat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1