Haast met parkeergarage Bedenkingen bij rampenfolder Wie dokt voor beeld van een scheepsbouwer Teerstoof puilt uit op 8 maart 'Rijksweg 19 moet doorgaan' Tweede 'Afrol' krijg! 235 plaatsen Damclub uit Minsk geniet in Schiedam Monumentale bomen 'heiligverklaard' Maassluis: inperking gevarenzone voorbarig ••r VLAARDINGS DAGBLAD SCHIERANISE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Henderickx' lobby werpt nog geen vruch ten af GASHAARDEN Brief van minister Maij-Weggen: Tasjesdief verliest evenwicht wkhrweg [38^3131 BC yiaardingen. Poslbus 4008, 3130 Kfl Vlaaraingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-43497S4. DINSDAG 27 FEBRUARI 1990 PAGINA 11 GEWm """v Schiedam De eenmanslob- by voor een standbeeld van de Schïedamse scheepsbou wers heeft tot nu toe niet veel resultaten opgeleverd. De personen die Frits Hende rickx voorzichtig zo links en rechts polste waren niet bijster enthousiast. Maar de kunstenaar geeft de moed voorlopig niet op. De zeventigjarige glazenier, ook maker van het eerste 'jenever beeld' de Brandersknecht, zou zijn carrière graag afsluiten met een monument voor de scheeps bouwers. Die twee beelden zou den goed bij elkaar passen. Ten slotte zijn jenever en scheeps bouw in Schiedam onlosmake lijk met elkaar verbonden. Aan die industrieën heeft de stad eeuwenlang zijn bestaansrecht ontleend. Frits Henderickx loopt al een tijd met het idee rond. Hij gaf er voor het eerst ruchtbaarheid aan na een uitstapje van de raads commissie voor welzijn en cul tuur naar Amsterdam. De Sehie- darase raadsleden werden daar door hoofdstedelijke ambtena ren langs tientallen beelden ge leid. Veel van die objecten had den een duidelijke relatie met de feschiedenis van de stad. In chiedam zijn zulke beelden ui terst schaars. Ten onrechte, vindtHenderiekx. In de Gorzen, de wijk waar vroe ger duizenden mannen hun brood verdienden in de scheeps bouw, zou een monument moe ten staan dat aan die bedrijfstak herinnert, meent de Sehiedamse kunstenaar. „Een beeld van een kerel met een dreunende hamer, zonder oorbesehermers, in een stijfstaand ketelpak". Herkenbaar Het moet, zo stelt Frits Hende rickx zich voor, wel een figura tief kunstwerk zijn, een duide lijk herkenbaar beeld, „want in De Gorzen kan je niet volstaan met een ijzeren bint, de mensen moeten kunnen zien wat het voorstelt". Hendenckx heeft voorzichtig wat schetsjes gemaakt, maar een uitgewerkt ontwerp ligt nog niet klaar in zijn atelier. Hij wil eerst uitzoeken of er belangstelling bestaat voor zijn plan. „De Bran dersknecht heb ik gemaakt uit een soort stijfkoppigheid, omdat ik vond dat dat beeld er moest komen. Ik ben er op de bonne fooi mee begonnen, want de ge meente cn de distillateurs deden niks. Het is allemaal dik in orde gekomen, dat wel, maar ik voel er niets voor nog eens iets pro deo te doen. Er moeten nu vanaf het begin mensen achterstaan". Het vinden van sympathisanten is echter niet zo gemakkelijk. Kunst wordt in Schiedam al gauw als overbodige luxe gezien, is Henderickx' ervaring. Boven dien heeft de kunstenaar de tijd tegen. De scheepsnïeuwbouw is in verval geraakt. Op geld van bedrijven uit de brSnche hoeft hij nauwelijks te rekenen. Hoe wel: „Van ae scheepswerf Gusto zit toeh nog iets aan de 's-Grave- landseweg, een kantoor van de moedermaatschappij IHC. En misschien zou ik ook bij Wilton eens kunnen informeren". Van Di jk Met lichte jaloezie kijkt Frits Henderickx naar de opleving van de Sehiedamse voetbalclub SW, die dankzij sponsorgelden van autohandelaar John van Dijk een indrukwekkende come-back heeft gemaakt. „Zo'n man als Van Dijk zou je voor dit project ook moeten vinden. Een persoon bij wie nog een beetje onvervalst Schiedams bloed door 2ijn aderen stroomt". Frits Henderick wil de komende tijd enkele invloedrijke Schie dammers met zijn plan benade ren. Ook de naam van burge meester Reinier Scheeres staat in zijn agenda. Maar hoe 'aardig' hij Scheeres ook vindt, Hende rickx betwijfelt of hij de ge meente enthousiast kan maken voor zijn hommage in brons aan de scheepsbou wers. „Ik weet niet of ik van de over heid wei iets kan verwachten. Ik vind het nogal veelzeggend dat die regeling, waarbij één procent van nieuwbouwkosten wordt gereserveerd voor een kunst werk, nooit in Schiedam is vast gelegd. Ik heb in dat kader ook nooit een opdracht van de ge meente ontvangen. Wei van an dere steden". Schiedam laat, vindt Frrts Hen- drickx, door die nonchalance veel kansen liggen, „Neem nou het Stationsplein. Daar zou toch iets moeten staan dat mensen die in de stad aankomen herinnert aan de geschiedenis van de stad? Het is beslist geen toeval dat 'Ontdek je plekje', dat twee keer in Schiedam is gehouden, van start ging bij de Brandersknecht Ik bedoel, dat beeld heeft een wezenlijke functie gekregen. Probeer het nog maar eens weg te denken. Zo 2ou het met een beeld van de scheepsbouwers ook moeten zijn. Daarom is dit idee in ieder geval bij mij nog niet dood". De vrouwen van het SVO: 'De progressiefste man in de gemeenteraad is conservatiever dan de conserva tiefste vrouw.,/ Schiedam „Op 8 maart zal de Teerstoof uitpuilen", Vera Wijnker voorspelde dit giste ren in ontmoetingscentrum Barrika tijdens de presentatie van het programma van de Internationale Vrouwendag. Wijnker is emancipatiewerkster in dienst van het Schiedams Vrouwenoverleg (SVO). Samen met andere werkgroepen als het Katholiek Vrouwengilde, de stichting Huishoudelijke Voor lichting en tien andere politieke en maatschappelijke organisa ties stelde zij net draaiboek sa men voor de jaarlijkse viering van de achtste maart Dit jaar staat die dag in het teken van de komende gemeente raadsverkiezingen 'Stel een daad, kies een vrouw in de raad' luidt het devies. In Schiedam zijn vrouwen ondervertegen woordigd in openbare lichamen en bestuurscolleges, zoals in de raad. Dat moet veranderen, vindt het SVO. Eén van de vrouwen in Barrika durfde gisteren gerust de stelling aan dat de progressiefste man in bet linkse polïüeke veld nog al tijd conservatiever is dan de 'conservatiefste' vrouw. Hoewel dat door anderen enigszins in twijfel werd getrokken, blijft het belang van meer vrouwen in de raad voorop staan. „Er zijn zo veel capabele vrouwen. Zij kun nen de politiek een gezicht ge ven, dat de maatschappij beter weerspiegelt", aldus Vera Wijn ker. Omdat er veel vrouwelijke amb tenaren zijn, is aan het college een brief xrerstu*ird waarin wordt gevraagd de vrouwelijke overheidsdienaren op deze feest dag een middagje vrij te geven, Dan kunnen ze de bijeenkomst in de Teerstoof bijwonen. Het college heeft tot nu toe nog mets van zich laten horen. Vrouwelijke raadskandidaten zijn uitgenodigd te komen spre ken in de Teerstoof, Ook zal de Sehiedamse Vrouwendag cul tuur brengen. Elkie Deadman treedt op, er is Turkse dans en muziek en Lekker Stuk voert het succesvolle toneelstuk 'Tur bulent' op- De middag begint om half twee en wordt 's avonds af gesloten met disco-dansen onder leiding van Loes van de Pas. Schiedam De damclub Schiedam voelt zich deze dagen de koning te rijk. Het bezoek van een zevental dammers uit Minsk, de hoofd stad van Wit-Rusland, wordt door voorzitter Joop Smit ge koesterd als een kostbaar be zit Waar'perestrojka' en 'glas nost' m de Sovjet-unie tot een zekere loslippigheid hebben geleid, is aan de komst van deze sterke afvaardiging ech ter nauwelijks ruchtbaarheid gegeven. De aanwezigheid van de Rus sen vloeit voort uit een uitwis- selïngsverband met de dam club Schiedam, die in oktober met een delegatie van veertien personen een tegenbezoek zal brengen aan de Sovjet-Unie. „Het is voor het eerst in de ge schiedenis dat een privê-ploeg uit Rusland in het buitenland speelt", meldt Smit. „We zijn erg trots op deze contacten. De Russen hebben het hier enorm naar hun zin. Ze genieten echt van hun verblijf". De bekendste speler van Minsk, die is ondergebracht in het Novotel, is Aleksander Woronitsch, die onlangs bij het wereldkampioenschap voor de jeugd de tweede plaats opeiste. Ook Andrej Kalma- kov, de kampioen van Wit- Rusland, maakt deel uit van dit team, dat voorts bestaat uit Vödim Bulat (een internatio naal bekend problemist), Igor Tereshko. Aleksander Tsje- chovskoj (de aanvoerder van het team), Natasja Pomazano- va en Gennadyj Mosesow. De eerste wedstrijd werd door Minsk met 9-5 gewonnen. Vanavond wordt er vanaf 19.30 uur gedamd in het Novo tel en donderdag wordt deze reeks in Het Schepphuys, het in Kethel gesitueerde clubge bouw van de damclub Schie dam, besloten. De gemeente Schiedam subsi dieert de damuitwisseling met Minsk met een bedrag van 1200 gulden. Alte merken, keus uit 50 modellen! HOGE KORTINGEN! Ai 80 jaar MODERNE ROMANTISCHE 15 KLASSIEKE S 9 STIJLHAARDEN aft MUURKACHEL g CV Moetierhaarden cv Keiels ■- o J Alle merken OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL. Erkend installateur. I Vlaardingen De ge meente Vlaardingen maakt plotseling haast met de bouw van een tweede parkeergarage. Die moet in het gebied tussen Dijksteeg en Sclaavenburch verrijzen en krijgt een capaciteit van 235 parkeerplaat sen. De kosten ex-van worden op bij na vier miljoen gulden geraamd. Hoofd van de afdeling stadsont wikkeling M.Ou wens heeft het college van B en W in een notitie tot spoed gemaand, omdat een architect inmiddels aan het werk is gezet om in hetzelfde ge bied plannen voor de bouw van een verzorgings- en verpleeg huis annex dienstencentrum uit te werken. Door die ontwikkeling heeft een overdekte garage op die plaats voorrang gekregen boven een parkeervoorziening aan de Jou- bertstraat. Die stond aanvanke lijk als tweede gepland. De Dijksteeg, 2oals de tweede parkeergarage voorlopig wordt genoemd, zal dienst moeten doen voor uiteenlopende gebrui kers, meent Ouwens. Zowel cen- trumbezoekers, personeel van het verzorgingshuis als ambte naren zullen er gebruik van gaan maken. Die laatste groep moet er de auto parkeren, omdat de parkeer ruimte achter het stadhuis ver dwijnt door de bouw van wonin gen. Die nieuwe centrumbewo ners worden evenals als poten tiëlegebruikers aangemerkt. Financiering Over de manier waarop de par keergarage gefinancierd en be heerd moet worden, laat Ou wens zich voorzichtig uit Vol gens hem is het niet per se nood zakelijk eenzelfde constructie als bij de Afrol toe te passen. Toen is gekozen voor een besloten ven nootschap, omdat daarmee een WIR-premie kon worden bin nengehaald. Met het opheffen van die rege ling is het niet langer noodzake lijk ook de tweede garage bij die BV onder te brengen. Ouwens wil in overleg treden met be heerder Actomat van de AfroJ- farage om af te tasten of deze ochter van Esso ook Dijksteeg onder haar hoede wil nemen. Onduidelijk is verder nog hoe de relatie met het verzorgingshuis wordt. Het huis kan een deel van de bouw- en exploitatiekosten voor haar rekening nemen, of voor haar eigen parkeerbehoefte een vast aantal plaatsen huren. Dat het Diiksteeg-project voor zowel het college van B en W als de gemeenteraad als een volsla gen verrassing komt, blijkt uit het feit dat er in de meerjarenbe groting tot en met 1992 geen re kening is gehouden met de in vestering. Ouwens pleit er dan ook voor snel een uitspraak over die nieuwe ontwikkeling te doen. zodat het risico van vertra ging kan worden uitgesloten. Eén van de drie monumentale bomen direct naast het stadskantoor: de honderdjarige acacia zal samen met een eik en een honlngboom deel uitmaken van een grootscheepse operatie die over twee jaar z'n hoogtepunt krijgt. Schiedam De zachte win ter heeft Schiedam onver wachts onder tijdsdruk ge plaatst. Zo'n 65 bomen moe ten van het Stadserf en het Emmaplein verdwijnen, maar daar de eerste scheuten al uitlopen, dient haast te worden gemaakt met de voorbereidingen. Tot half maart heeft de dienst gemeentewerken de tijd de nodi ge maatregelen te treffen. Door de aanstaande nieuwbouw in het centrum moeten de meeste van de 83 aanwezige bomen het veld ruimen. Omdat de gemeente de bomen volgens eigen zeggen 'heilig' heeft verklaard voornet milieu, wordt een hele operatie op touw gezet om de flora zoveel mogelijk in stand te houden. Al leen door een speciale behande ling is het mogelijk elders tot herplanting over te gaan. Door nu reeds ingrepen te ver richten, kunnen ae oude iepen, eiken, kastanjes en véle platanen te zijner tijd op andere plaatsen in de gemeente probleemloos worden herplant Het is de be doeling dat de bomen in begin en eind 1991 daadwerkelijk naar een andere locatie in de stad ver- Vlaardingen De rampen- folder van de Stichting Euro poort /Bo ti ekbelange n (EBB) heeft Groen Iiinks geïnspi reerd tot het stellen van raadsvragen. Plaatsten deskundigen twee we ken geleden vraagtekens bij de huis-aan-huls verspreide folder, Groen Links wil weten of het Vlaardingse gemeentebestuur ook afstand van de folder neemt- In de glanzende folder schetst de ïn de stichting Europoort/Bot- lekbelangen een beeld van de ri sico's, die de bevolking in het ge val van calamiteiten loopt Vol gens de folder is de kans op be drijfsongevallen overigens zeer klein. Critici voeren aan dat EBB een te positief beeld schetst over de bedrijfsveiligheid. Het ongeluk bij Paktank toonde volgens hen aandat de be vol king op de noor delijke oever van de Waterweg zich wel degelijk zorgen moet maken over de activiteiten in het Botlekgebied, Ook Groen Links Vlaardingen meent, dat de belangenbehartiger van de industrie de gevaren voor de be volking bagatelliseerd. Verder vragen zij zich af af of de bevol king gediend is bij de suggesties voor ongelukken. In de folder wordt de bevolking aangeraden deuren, ramen, ven tilatiekanalen en luchtroosters af te sluiten. Volgens fractie voorzitter Arnold van Kalken is deze suggestie onzinnig. ,3ij een ontploffing springen meestal de ruiten. Aan deze voorzorgsmaat regel heeft de bevolking dus niet zo veel. Groen links hoopt, dat het Vlaardingse gemeentebestuur afstand neemt van de folder van de EBB. Verder wil Van Kalken, dat het Vlaardingse college met de bevolking van gedachten gaat wisselen over een nieuw ram penplan. Volgens hem zou dit de burgers van objectievere infor matie moeten voorzien dan de folder van de belangen club. huizen. Twee dikke rapporten en ver schillende situatieschetsen lig gen aan de klus ten grondslag. Na rijp beraad is het de bedoe ling achttien oude bomen te la ten staan en zeventien slechte om te hakken; de rest verkast naar de Plantage en de Parkweg. Deze overlevingsactie neemt bij na twee jaar in beslag. Om de operatie zo succesvol mo gelijk te laten verlopen, is nu be gonnen met het rondgraven van de kluiten. Vervolgens worden doeken om de wortels aange bracht, waardoor de groei van een nieuw wortelstelsel onmoge lijk is. Achterliggende reden is dat de bomen kunnen wennnen aan kleinere kluiten. Danig snoeien is een tweede werkwijze die wordt gehan teerd. Deze behandeling dient gemeentewerken in ruim twee weken te hebben afgerond. Het behoort de bloeikansen van de bomen na de verhuizing te ver groten en de 'verplantings shock' tot een minimum te be perken. Het klapstuk is het verplaatsen van dne honderdjarige bomen- In totaal staan er op het Stadserf en het Emmaplein zo'n negen 'eeuweiingen', waarvan vier 24 meter hoge iepen aan de Huis te Riviereweg en twee kastanjes onaangetast blijven. Veel voeten in de aarde zal de verplaatsing van een monumen tale en kolossale eik, een Japan se honlngboom en een acacia op het Stadserf hebben. Het slaan van damwanden van vijf bij vijf meter om de bomen plus het aanbrengen van een. speciale hefconstructie maakt deel uit van de zeer uitvoerige werkwij ze. Na twee zomers in het najaar van 1991, op een tijdstip in het weekeinde dat er geen openbaar vervoer rijdt kan het trio dan worden ontworteld en met een kraan luttele meters verderop worden neergepoot. Voor zover bekend is deze uitgebreide, Sehiedamse methode nog nooit eerder in ons land beproefd. Schiedam/Vlaardingen Minister H.Maij-Weggen van verkeer en waterstaat vindt dat het in Schiplui den aangevangen werk aan rijksweg 19 moeten door gaan. Dat stelt ze in een brief aan de Milieufedera tie. Die had haar in december ge vraagd -de aanleg van de nieu we snelweg met onmiddellijke inga ng stop te zetten. De bewindsvrouwe wijst dat verzoek nu af. Uit de brief blijkt dat zij vasthoudt aan de komst van de nieuwe rijks weg. Die is gepland tussen Rijswijk en Schiedam-Vlaar dingen. Daarbij loopt de auto baan langs het dorp Den Hoorn, dat tot de gemeente Schipluiden behoort, en door het groengebied Midden-Delf land. „Vorig jaar is nog uitgebreid in het parlement gediscussieerd over de noodzaak tot aanleg van de weg in Midden-Delf land, en daarbij zijn alle rele vante aspecten uitvoerig aan de orde geweest", schrijft May-Weggen. „Ook is uit mo biliteitsstudies de noodzaak gebleken deze weg toch aan te leggen, zelfs als de regerings voornemens zoals één en ander neergelegd in het twee de structuurschema voor ver keer en vervoer een maxi maal effect sorteren". In haar brief gaat de minister ook in op kranteberiehten, waarin eind vorig jaar uit pro vincie-bron werd gemeld dat de aanleg van rijksweg 19 mo gelijk overbodig zou worden door de aanleg van de rijkswe gen A4 en A16. Dat zou blijken uit een nieuwe studie van het ministerie van Verkeer- en Waterstaat. Van ambtelijke zijde werd dit bericht al eerder ontkend. De minister onder streept dat nu nog eens. „Het bericht berustte niet op juiste feiten. De bedoelde stu die betreft de mogelijke ont sluiting van het Tussengebied (Den Haag, Delft, Rotterdam en Zoetermeer) en de invloed daarvan op de bestaande en eventueel nog aan te leggen infrastructuur. Hierbij is de re latie met de A4 (rijksweg 19) niet aan de orde geweest". De minister stelt tenslotte dat zij het niet eens is met het ar gument van Milieudefensie dat de aanleg van rijksweg 19 onherroepelijk zal leiden tot de bouw van twee autotunnels in het Waterweggebied. „Vooralsnog deel ik die con clusies niet en het is voor mij veel te vroeg om hangende de discussie en ae uitkomsten van de 'henjkingsoperatie' hier over een uitspraak te doen". Maassluis De gemeente Maassluis vindt dat het mi nisterie van landbouw te hard van stapel loopt met het verkleinen van het met dioxine besmet verklaarde gebied. In een brief aan minister Braks laat de gemeente weten dat het in grote lijnen de aanbevelingen van de begeleidingscommissie van de gedupeerde boeren on derschrijft. In principe streeft de begelei dingscommissie een versoepe ling van de opgelegde beperkin gen na. Secretaris ir.P. Vaandra ger vindt echter wel, dat zuivel- produkten uit het gebied pas mo gen worden verkocht als er meer zekerheid bestaat over de kwali teit van de produkten. Tegen hef merendeel van de boeren wil het ministerie de be perkingen handhaven, omdat de hoeveelheid dioxine nog steeds onaanvaardbaar hoog is. De boe ren hebben echter de indruk dat minister Braks op korte termijn een uitzondering gaat maken voor de zogenoemde buitenblok- kers. Bij deze boerderijen, die zich verder van de vervuilende in dustrie in het Botlekgebied be vinden dan de gedupeerde be drijven aan de Zuidbuurt, bleef de hoeveelheid dioxine in de koeiemelk bij een aantal metin gen beneden de wettelijke norm. Volgens de boeren zijn er echter nog te veel onzekerheden om de opgelegde beperkingen te ver soepelen. De begeleidingscom missie vindt dat de boeren hun melk pas weer mogen verkopen als er meer onderzoeksgegevens bekend zijn. De hoeveelheid dioxine mag bij de buitenblokkers binnen de norm blijven, de begeleidings commissie voert aan dat de aan getroffen hoeveelheden nog al tijd veel hoger zijn dan het lan delijke gemiddelde. Verder ont breken tot nu toe de gegevens over de vervuiling van de grond en het dioxinegehalte in het vlees. Een voorlichter van het ministe rie van landbouw ontkent dat minister Braks te hard van sta pel loopt. Meent de begeleidinsg- scommissie dat de versoepeling al een feit is, volgens het ministe rie is het opheffen van de beper kingen nog lang niet zeker. „Onze deskundigen zijn nog ze ker drie weken bezig met het in terpreteren van de onderzoeks gegevens. Voorlopig komen de buitenblokkers niet in aanmer king voor een vrijstelling", stelt de voorlichter. „Maar ïn theorie zou dat binnen enkele weken in derdaad kunnen gebeuren". MaassluisEen nog onbekende jongen zag zijn poging om een dame van haar tasje te beroven mislukken. Fer fiets benaderde de tasjesro ver op de Noorddijk de 69-jarige dame van achteren, waarop hij zich met een ruk meester maakte van het tasje. Hij verloor echter zijn evenwicht, waarop hij van zijn fiets viel. De jongen schrok zo, dat hij zijn fiets achterliet en er hard rennend van door ging. De dame kon haar bezit eenvoudigweg van het plaveisel pl ukken. De fiets is door de politie in beslag genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1