'Nieuw buurthuis op plaats van Pniëlkerk' Flat ongelukkig met kunstwerk Storm velt veel bomen 'Vroeger hadden we dit vier keer per winter5 Rowi Parket mmü Huisvuil in loodsen Wilton-Fij enoord Nu of nooit, want op=op VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Biervaten gestolen Van Hemert blijft tot het einde Eben Haëzer in het nieuw Met smoes naar binnen Studio fojfej Express ïH; A Pasfoto's met kwaliteits garantie 't Hoofd is aan overstromingen gewend geraakt Federatie eindelijk onder dak De Snaijer vraagt Maij om geluidwal Van den Akker niet welkom in Zwijndrecht 3000 m2 met hoge kortingen. WKTBIWK Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 8C Vlaardinaen Pastbu<? 4nns a-tm va «r --- I3 KA Vlaardmgen. Telefoon:QiQ-4343229,4352066.4350557-sportredactie:4345209.Telefax:010-4349754. DONDERDAG MAART 1990 PAGINA 13 Vlaardingen Enkele be woners van de ouderenflat aan de Waalstraat zijn bij zonder slecht te spreken over het kunstobject dat de gemeente op hun dak wil plaatsen. Zij eisen dat zij alsnog hun zegje mogen doen over de plaatsing van het object, dat zij lelijk en smakeloos vinden. Het kunstwerk is een maaksel van John Körmeling uit Eind- hoven. Het had al op het dak moeten staan, maar de ge meente ontdekte op het laatste m iment dat er gezien het ge wicht van het object een bouwvergunning voor nodig was. Körmelings ontwerp was al in een veel eerder stadium door de gemeente goedge keurd. Het kunstwerk bestaat uit een constructie van neonletters die samen de tekst^De negen de van Oma* vormen. Deze tekst verwijst naar het aantal verdiepingen van de flat (ne gen), de naam van de architect (Office for Metropolitan Ar chitecture, ofwel Oma) en waarschijnlijk ook naar de le vensfase van de flatbewoners (oma). De tekst houdt tevens verband met de letters op het gebouw aan de overzijde van de flat, de nieuwe openbare bibliotheek. Daar staat nagenoeg het com plete alfabet in neonletters op de gevel, minus de letters X YZ, Deze laatste drie komen zo is de bedoeling straks terug aan de overzijde van de bibliotheek, boven de ingang van het postkantoor, maar dan in de gedaante van de letters PTT. De gemeente Vlaardingen en de PTT telden voor dit kunst werk 110.000 gulden neer. Het CDA, dal deze week werd ge confronteerd met de klachten van de flatbewoners, wil graag van het gemeentebestuur we ten in hoeverre dit een rede lijk bedrag is, gezien de base ring op ue zogenaamd,, één- procentsregeling. Volgens die regeling kan één procent van de bouwkosten van openbare gebouwen worden gereser veerd voor een kunstobject. De bibliotheek en het postkan toor vallen onder die catego rie, maar de bejaardenflat niet. CDA-fractievoorzjtter Leo de Snaijer vraagt zich af of dat feit in de berekeningen is mee genomen. Volgende week donderdag mogen de flatbewoners hun bezwaren toelichten op een hoorzitting in het stadhuis. Geruchten dat ook de PTT on tevreden zou zijn met Körme lings werkstuk berusten vol-' gens de gemeente op een mis verstand. De PTT heeft aan het kunstwerk meebetaald en zou juist een flinke vinger in de pap hebben gehad bij de uit voeringsplannen. Zo zou volgens de Rotterdamse bouwontwerpgroep Kokan een toekomstig buurthuis voor het Vfaardina- se centrum eruit kunnen zien. Schiedam/Vlaardingen De storm heeft van nacht opnieuw flink huisgehouden. In Schiedam en Vlaardin gen vielen verschillende bo men om en waaiden dak pannen weg. In de Water wegstraat in Schiedam was zelfs een loods niet bestand tegen"de storm en waaide in de Nieuwe Waterweg, Twee mensen raakten licht gewond door vallend glas. Een grote ruit van een wo ning aan de Buys Ballotsin gel bezweek onder de hevi ge windstoten zodat twee voorbijgangers snij wonden aan hoofd en henen oplie pen. Politie en brandweer moes ten echter vooral uitrukken om gevallen bomen weg te slepen. In de Van Huygen Goedhartstraat viel een boom op twee geparkeerde auto's, die daardoor flink werden beschadigd. Ook op de Sportlaan, Burgemees ter van Haarenlaan, Harga- laan en de Plantage sneu velden bomen. Op de Rot- terdamsedïjk lukte het nog net om een boom. die op de tramrails dreigde te vallen, overeind te houden. Ook in Vlaardingen werd het bomenbestand weer enigszins uitgedund. Hoe veel bomen daar omvielen, kon dc politie vanmorgen niet zeggen. Van een be drijfspand aan de Trawler- - weg waaide een gevel om. Vlaardingen Met een stoutmoedig plan een mul tifunctioneel centrum van 2,8 miljoen gulden op de plaats van de Pniëlkerkprobeert buurthuis De Haven de dis cussie over haar eigen voort bestaan op gang te houden. Het bouwplan, een ontwerp van architectenbureau Kokon uit Botterdam, wordt vanavond aangeboden aan burgemeester Fred van Lier. Op het CDA na nemen daarna alle politieke par tijen deel aan èen discussie in het Weeshuis. De planpresentatie voor een gloednieuw multi-funetioneel centrum vormt het sluitstuk van een reeks acties voor behoud van een buurthuis in de binnenstad. De gemeente wil De Haven, ge huisvest in het Weeshuis, opdoe ken. De sluiting is onderdeel van de reorganisatie van de Vlaar- dingse buurthuizen, die in aantal terugmoeten van zeven naar vier. De Haven heeft zich altijd fel te gen dit voornemen verzet. Zestig Vlaardingse instellingen en 90 procent van de binnenstadbewo ners steunen het streven naar een eigen buurthuis voor het centrum. Het grote aantal oude ren en kinderen heeft recht op een eigen plek, redeneren zij. Ook voor peuterspeelzaal Olle- ke-BoLleke moet een oplossing worden gevonden. De huidige huisvesting, het Weeshuis, wordt gesloopt. Om de impasse te doorbreken gaf het bestuur van De Hav^n Vlaardingen Van het terrein van een drankenhandel aan de 4e ïndustriestraat zijn dertig lege biervaten en enkele kratten met lege flessen gestolen. De waarde van de buit bedraagt ruim 1500 gulden. De inbrekers kwamen op het terrein door het toegangs hek te forceren. Vlaardingen Jan van Hemert maakt toch zijn termijn als ge meenteraadslid vol. De VVD'er was van plan in februari of maart uit de raad te stapper», als protest tegen de onverkiesbare plaats die de afdeling hem voor de komende verkiezingen toebe deelde. Maar een brief van het afdelingsbestuur heeft hem van gedachten doen veranderen. In die brief prijst secretaris W, van Beek het naar de achtste plaats gedegradeerde raadslid om het 'vele goede werk' dat hij als volksvertegenwoordiger heeft verricht. Het feit dat Van Hemert niet in de verkiesbare top vijf van de kandidatenlijst terecht kwam is volgens Van Beek min of meer toeval ge weest. De 'niet geheel voorziene' volg orde van de kandidaten werd vastgesteld door de afdelings- vergaderirig. Niet door het be stuur, legt Van Beek nog maar eens uit. Van Hemert raakte tus sen wal en schip, omdat andere, lager geplaatste kandidaten als Jan Bul va en George Neijssel door de leden werden opgewaar deerd. Maar wat het bestuur be treft, is Van Hemert altijd 'de juiste man op de juiste plaats' ge weest. Die lof heeft het aanvankelijk diep teleurgestelde raadslid doen besluiten, toch maar de volledige raadsperiode uit te zitten. Feite lijk gaat het om een foordeel be sluit De verkiezingen worden al op 21 maart gehouden, en zes weken later treedt de nieuwe ge meenteraad aan, Maassluis De angst van direc teur Feuerberg van de stichting Eben Haëzer dat een nieuwe be huizing financieel niet haalbaar zou zijn, bleek uiteindelijk onge grond, Volgende week dinsdag wordt op de bouwplaats aan de Groen van Prinstererkade het startsein voor de nieuwbouw ge geven. Dat heeft de stichting voor be jaardenhuisvesting vooral te danken aan het gemeentebe stuur. De gemeente werkte de fi nanciële obstakels uit de weg door de nieuwbouw van het be iaardentehuis te koppelen aan de bouw van acht vrije sectorwo- ningen. Die huizen zijn inmid dels allemaal verkocht. In de anderhalf jaar dat Eben Haëzer met het Vlaardingse bouwbedrijf Van der Waal daar voor had onderhandeld waren de plannen steeds op de finan ciën afgeketst. Van der Waal denkt het project nog dit jaar te kunnen realise ren. Omdat het als leerling bouwplaats wordt uitgevoerd, zal wethouder Anton Wustrow als geestelijk vader van dat pro jectbij de start van de bouw aan wezigzijn. Uiteindelijk krijgen 24 bewo ners, Onder wie een aantal min- i der-validen, een nieuw huis aan I 1 Schiedam - In Schiedam zijn opnieuw twee mannen actief die met een smoes bij bejaarde men sen proberen binnen te komen. Gistermiddag bezochten twee pseudo ONS-medewerkers twee oudere dames in de Aleidastraat. De werkwijze van het duo is vol gens de politie steeds hetzelfde. Eén van de mannen morrelde wat aan dat de gashaard, terwijl de ander de gelegenheid aan greep om het huis te doorzoeken. Voor zover bekend hebben zij bij de twee vrouwen niets van hun gading kunnen vinden. De vrouwen konden slechts een vaag signalement van de man nen geven. Eén zou ongeveer veertig jaar zijn en had een blau we broek aan. Van de ander her innerden. 2ij alleen zijn bruine jas. (ADVERTENTIE) Polaroid»? Hoogstraat 104-106. Schiedam Tel, 010-4266720 Eigenaresse Cheng-Ping Chou: 'Al het eten hebben we weg kunnen gooien...' Vlaardingen Het was een merkwaardig gezicht gister morgen. Het water van de Nieuwe Waterweg over spoelde nog steeds het laatste stukje van 't Hoofd buiten dijks Vlaardingens laagste punt maar de stroom ging nu in omgekeerde richting. Als een snel beekje sijpelde van onder de deuren van chinees restaurant China Garden het water over het wegdek terug de rivier in. Beteuterd had Cheng-Ping Chou op een gegeven moment buiten staan kijken hoe haar res taurant op de hoek van de West- havenkade en de Maasboule vard onbereikbaar was gewor den. Het eetgedeeïte ligt dan wel op de eerste etage, maar de Chi nese leeuwen bij de entree moes ten noodgedwongen pootje te ba den. „We hebben", zegt Cheng-Ping, „een halve meter water bij ons bi nnen gehad. Ik denk dat wij de meeste schade hebben geleden". Ze toont de kelders die tot twee maal toe blank hebben gestaan. De balen rijst zijn nog gauw op veilige hoogte gebracht; de pak ken kroepoek en suiker liggen met grote waterkringen nog op de grond. „Dat kunnen we zo weggooien. We hadden geen plaats meer om dat ook nog op te stapelen". Het is de dag na de nacht en het ontij. Waar elders de dijken en duinen prominent in beeld wer den gebracht, blikte televisiekij kend Nederland gisteren en dinsdagavond hoe een stukje buitendijks .Vlaardingen onder water kwam te staan. Verrassen de beelden wellicht, maar niet voor de bewoners van 't Hoofd. Eigenlijk, zeggen ze, was het al lemaal een beetje overdreven. Vloedplank Het was wel triest en in jaren niet zo erg geweest. Maar over stroming van 't Hoofd, dat is in de wintermaanden geen onbe kend verschijnsel. „Het is nor maal voor de laatste vijftig jaar. We hebben het al zo dikwijls meegemaakt, Alleen was het veertien jaar geleden dat we voor het laatst de vloedplank voorde deur hebben moeten zet ten", zegt mevrouw M.S. Brons, vroeger eigenaar van de beken de 'zondagwinkel' Lands End, die tegenwoordig, na de overna me door haar schoonzoon, als een gewone winkel onder de Monarch Staal bekendheid ge niet Mevrouw Brons haalt de foto boeken erbij. „Voor 1970 was dit herhaaldelijk het geval, maar sinds de Deltawerken is het enorm vooruit gegaan. Vroeger hadden we wel drie, vier keer per winter last van het water. Springtij en noordwestenwind, dan is het altijd raak. Wij noe men het de 'waterwind'. Omdat de storm pal op de rivier staat, kan het water niet weg en over stroomt de kade". De februaristorm van 1953 komt bij de oudere Hoofd-bewoners gauw ter sprake. „Toen spoelde het water over tafel", herinnert mevrouw Brons zich. „Ik", ver telt Frans van Oeveren, „woon hier al m'n hele leven. In de ja ren dertig liep het bij tot aan de Galgkade altijd helemaal blank. Toen had je hier nog het Balken- gaL Kon je bij overstromingen geen kant op". Als je de omstan digheden vergelijkt was het nu iiet zo erg als destijds, denkt de bewoner van ouderenflat De Bolder. „Nee, 1953 vergeet je nooit meer. Toen lagen de zand zakken tot aan de overweg". Vollopen In café 't Hoofd zijn de kringen van het hoge water als herinne ring achtergebleven. „In plaats dat de gasten volliepen, liep nu het café vol", grapt een stamgast. De schade valt er mee en met de tv er bij was het ook nog een aar dig stuntje, alhoewel het natuur lijk niet echt allemaal even leuk was. Voor uitbaatster C. Allard was het haarwaterdoop'. Zij runt het café pas sinds een klein jaar en het is dus haar eerste winter aan *t Hoofd. „Niemand kon er in en niemand kon er meer uit", zegt ze. „De klanten hebben met hun voeten op de tafels zitten drin ken. Het water valt niet tegen te houden. Het kwam gewoon uit putten en de toiletten naar bo ven. Ik heb de brandweer nog gebeld. Maar die zeiden dat ze niets konden doen. Dat het wa ter naar de zee dragen is...". Voor zowel de kroeg als het res taurant zit de schade met name in het mislopen van de klandizie. Bij China Garden zijn wat muur tegeltjes weggespoeld en zowel in de voordeur als in het raam zit een stevige barst. „We hadden een heleboel reserveringen, maar de klanten konden niet bij ons komen. En al het eten dat we hadden voorbereid", zegt Cheng-Ping Chou, „hebben we ook weg kunnen gooien". In 't Hoofd komt een oude stam gast joviaal binnenstappen. „Is alles droog of heb ik laarzen no dig. Ik heb je nog op tv gezien". Ja, zegt de caféhoudster, Jeuk, hè..,". architectenbureau Kokon op dracht, een nieuw buurtcentrum te ontwerpen met een kinderop- voorziening en een steunpunt voor sociaal-cultureel werk. Omdat gekozen werd voor de plaats van de nog bestaande Pniëlkerk, is in het gebouw ook een kerkzaal opgenomen. De bovenste bouwlagen bestaan uit 32 ouderenwoningen. Daar mee sluit het project aan op de al in gang zijnde bouw van een ba sisschool en ouderenwoningen even verderop, op de hoek van de Burgemeester Pruissingel en de Vondelstraat. Architect en buurthuisbestuur kozen het terrein op de hoek van de Burgemeester Pruïssinge] de Henristte Roland Holststraat en de Huijgensstraat niet bij toeval. Ze gingen af op een uitspraak van gemeenteraadslid Bert kan- de] (PvdA). Hij zei niet zo lang geleden dat op die plaats een wijkcentrum zou kunnen ko men, gecombineerd mét een ruimte voor kinderopvang en een peuterspeelzaal. Sloopplannen voor de gerefor meerde Pniëlkerk zijn niet be kend. Buurthuis De Haven be nadrukt dat het bewuste terrein alleen maar een theoretische lo catie is. „Ei" zijn ook andere plaatsen in het centrum denk baar, de Groen van Prinsterer- straat bij voorbeeld, waar bin nenkort een oud schoolgebouw tegen d e vlakte gaat". Schiedam De gemeente Schiedam gaat haar huisvuil voorlopig opslaan in een aan tal loodsen van scheepswerf Wilton-Fijenoord. De gemeentelijke reinigings dienst gaat over tot deze nood maatregel omdat de boerenblok- kade van de V AM-af val ver wer king in het Drentse Wijster nog steeds voortduurt Met passen en meten was er gis teren voor het opgehaalde huis vuil nog een plaatsje vinden op het VAM-terrein achter NS-sta- tion Schiedam/Rotterdam- West. Nu allo treinwagons afge laden zitten en het huisvuil de stortkuil uitpuilt, moet de rom mel op een andere plaats worden De in onbruik geraakte loodsen van Wilton-Fijenoord be schouwt de gemeente als het bes te alternatief. De loodsen kun nen naar schatting 750 ton huis vuil bevatten. Dat is voldoende om het vuil in de komende week op ie slaan. De uitwijkmanoeuvre betekent •wel extra werk voor de vuilop haaldienst. Want als de blokka de in Wijster is beëindigd, moet al het huisvuil uit de loodsen van Wilton-Fijenoord weer worden afgevoerd naar het overlaadsta- tion. „Dat is een extra handeling, maar bij de Openbare Nutsbe drijven hebben ze dit probleem best in het vizier. Daar vinden ze best een oplossing", zegt wethou der Aad Wiegman van de Open bare Nutsbedrijven. Het alternatief zou zijn, dat de gemeente het ophalen van het huisvuil zou staken. Een aantal van de 88 door de blokkade ge troffen gemeenten zijn hier reeds toe overgegaan. „Maar ook dat betekent extra werk bij be ëindiging van de blokkade. Al het extra huis- en zwerfvuil moet dan nog van de straat wor den geplukt". Het voortzetten van de reini gingsservice vindt de gemeente veel hygiënischer. „De ellende is niet te overzien als iedereen zijn huisvuil op het balkon moet be waren. Om maar te zwijgen van de mensen die geen weet hebben van de blokkade. Als zij hun huisvuil gewoon op straat zetten, 2werft het binnen de kortste ke ren door de hele stad". De dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond heeft gisteren toe stemming gegeven met de Schie- damse noodoplossing. „Niemand is er echt blij mee£', zegt Wieg man. „Maar onder de gegeven omstandigheden is het de beste Schiedam De verhuisplannen van de Sehiedamse Federatie zijn te efder ure omgegooid. De stichting, het overkoepelend or gaan van het sociaal-cultureel werk in Schiedam, gaat een nieuw onderkomen betrekken aan de Tuinlaan. De beoogde huisvesting aan de Parkweg is van de baan. De Federatie kon het niet eens worden over het huurcontract met de huisbaas, notaris Van der Valk. Aan de Tuinlaan betrekt de Fe deratie een kantoor in het za kencentrum van de Hongaarse projectontwikelaar George Toth. Achter de verhuizing wordt spoed gezet. De Federatie bivakkeert al enkele jaren in een bouwvallig pand aan de Over- schiessestraat. „Als het buiten waait, stuift binnen het zand om je oren", schetst een medewer ker de tekortkomingen van het pandje. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voordat de Federa tie een geschikte accommodatie had gevonden. Voordat de on derhandelingen over de Par kweg afsprongen, leed het plan om een ruimte te betrekken in gemeentrekantoor 's-Graveland aan de 's-Gravelandseweg schip breuk. Het adres aan de Tuinlaan 60 wordt op 12 maart betrokken, Administratief medewerker Willem Gundlach zal maar heel kort van de riante ruimte daar kunnen genieten. De 'duizend poot' van de Federatie zet bin nenkort na ruim twaalf jaar een punt achter zijn dienstverband. Vlaardingen CDA-fractie- voorzitter Leo de Snaijer heeft minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) in een persoonlij ke brief om een geluidwal voor de Vlaardingse Westwijk ge vraagd. De bewoners van de flats langs rijksweg 20 klagen al vele jaren over het verkeer, dat een toene mend lawaai veroorzaakt. Maar gesprekken met Rijkswaterstaat over een geluidwerende voor ziening hebben nooit tot resul taat geleid. Rijkswaterstaat, zo heeft de gemeente de indruk, wil wachten met een geluidscherm tot na de verbreding van de A20 tot tweemaal drie rijstroken. Met de verkiezingen voor de deur, heeft de CDA-voorman een nieuwe poging gewaagd de impasse te doorbreken. Volgens De Snaijer maakt het lawaai sommige delen van de Westwijk 'onleefbaar*. Hij vraagt de CDA- minister zich extra in te spannen voor een geluidwerende voor ziening. Elders in het land, zo schrijft de Vlaardingse christen-demo craat, zijn al relatief goedkope schermen aangebracht. Ook buurgemeente Schiedam heeft zo'n voorziening gekregen, ter hoogte van de buurtgemeen schap Bijdorp. De Snaijer vraagt zich af waarom in Vlaardingen niet ook zo'n maatregel getrof fen kan worden. Vlaardingen Het Jaeobusziekenhuis in Zwijndrecht blijft zich fel verzetten tegen de aanstelling van de onlangs uit het Vlaardingse Hoiyziekenhuis vertrokken directeur L.M. van den Akker. Medewerkers en medische staf van het zieken huis in Zwijndrecht willen Van den Akker niet als interim-manager. Zij eisen dat interim-ma nager J.O.F.C. Bedert, die tot gisteren in het Ja cobus werkzaam was, weer terugkomt. Pas dan kan de continuïteit van het ziekenhuis worden gewaarborgd, zegt de staf. Formeel is van den. Akker met ingang van van daag aangesteld als de nieuwe interim-manager. Hij is afkomstig van het Amsterdamse manage mentbureau BCG. De Raad van Toezicht (RvT) van het Jaeobusziekenhuis heeft deze nieuwe aanstelling geregeld met het Amsterdamse ma nagementbureau BCG. Kies nu voor Rowi lamel-parket. Bijvoorbeeld: Kambala Quick Lamel van fl. 90,- voor Eiken Quick Lamel van fl. 109,-voor Esbea Quick Lamel normaal fl. 95,- nu vanaf fl. I Bel voor meer informatie over alle aanbiedingen met de Rowi ParketStudio. Verkoop via 32 Parketstudio's in Nederland. Let op, 5 jaar garantie op Quis(erstil parket bij: Let op, 5 jaar garantie op uuis(ersni parxet dij: Westhavenplaats 2 - 3131 BT Vlaarciingen - 010 - 4602298 Meer dan 30 parketstudio's in Nederland.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1