Kunstenaar krijgt oma's op zijn dak Turken en politici op verkeerde been Boeren teleurgesteld over maatregel Alders Plan wijkcentrum positief ontvangen 'Krij tj esbroek zit in krakersgeest' SP wil bedrijven regionaal werven VLAARDINBS DAGBIAQ SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT DE NEGENSOAHJ3MA ÏSS!3SriX«araw »£3dï iULHn VUILNISBERG GROEIT PER DAG 150 TON Discussie leidt tot Babylonische spraakverwarring 'Niet doen' Auto ontvreemd Inbrekers 'Kasteleiners kinderachtig' 'Voorzichtig met dioxinecijfers Lickebaert' Schiedamse GSD op tv WOTERWEG flegtorcaleregagi^eHavenstraat 6.3131 BC Vardingen. Postbus4003,3130KA Vlaardingen.Telefoon:010-4343229,435206e.4350557-sportredactie:4345209.Telefax:010-4349754. OTaardinppnTIa r-.- VRIJDAG 2 MAART 1990 PAGINA 13 VlaardingenDe Eindhovense Stichting voor Hni«v«t;na oy- grijpt niets van de kritiek die in Vlaardingen is losgebarsten op zijn neonlettereonstruetie 'De negende van oma'. Körmeling kan zich niet voorstellen dat de bewoners van de ouderenflat aan de Waalstraat zijn schepping van hun flat willen weren. De Eindhovenaar en zijn op drachtgever, de gemeente Vlaardingen, hebben niettemin een flink aantal boze bejaarden op hun dak gekregen. De flatbe woners protesteren tegen het 'denigrerende en stigmatiseren de' karakter van het kunstwerk. „De tekst doet afbreuk aan het algemene respect voorouderen", schrijven zij aan de Vlaardingse gemeenteraad. Ook de beheerder, de Algemene (ASHVB), is verre van blij met het idee de flat te bekronen met een gevelbrede, twee meter hoge tekst die 'afbreuk doet aan de eretitel oma'. Het kunstwerk stuit bij de ASHVB op grote emo tionele bezwaren. Puntjes Ir. John Körmeling: „Ik word er helemaal knetter van. Ik heb er eindeloos over gebeld met de ge meente, er zijn een heleboel brieven over geschreven. Ik be grijp niet wat er verkeerd is aan mijn werk. De negende van oma, dat klinkt toch heel mooi en vro lijk? Namen voor bejaardencen tra als Avondrood zijn toch veel angstaanjagender? Ik heb mijn moeder van 76 gevraagd wat 2ij vond van mijn tekst. Prima, zei ze, ze zou het hardstikke leuk vinden in zo'n. gebouw te wo nen" De kunstenaar la'at er geen twij fel over bestaan dat hij het woordje oma wel degelijk heeft bedoeld als een toespeling op de leeftijd van de flatbewoners. De gemeente Vlaardingen hield het er tot nu toe op dat die verwij zing hoogstens toeval kon zijn. Oma is in de eerste plaats de af gekorte naam van de architect van de flat, het Office for Metro politan Architecture. Maar ook die bedoeling is de be woners van de Waalstraat in het verkeerde keelgat geschoten. Ze vragen zich af waarom zij recla me zouden moeten maken voor een architect. De architect zelf bleek overigens ook niet zo ge charmeerd van zulke reclame, geeft Körmeling toe: „Ze wilden niet rechtstreeks gekoppeld worden aan het kunstwerk. Daarom wilden ze geen puntjes tussen de drie letters, hoewel dat bij een afkorting eigenlijk zou moeten". Bewondering Körmeling steekt niet onder stoelen of banken dat hij een groot bewonderaar is van het Office for Metropolitan Archi tecture. Het leek hem aardig, die bewondering tot uitdrukking te brengen in de traditie van de klassieke muziek. „Je hebt ook de negende van Beethoven, de negende van Mahler en de ne gende van Bruckner. De negen de is bij de meeste componisten altijd de beste symfonie. Dit is het negende'gebouw van Oma, en het is een mooi gebouw". De reden voor alle commotie is Körmeling een raadsel. De PTT die op het postkantoor onder de Cat ook drie grote Kdrme- ling-letters krijgt is enthou siast over het ontwerp en van de gemeente Vlaardingen meende de Eindhovenaar hetzelfde 'te weten. „Maar nu blijkt dat de gemeente zichzelf tegenwerkt", zegt de kunstenaar verbitterd. Dat blijkt uit het feit dat de plaatsing van het kunstwerk inmiddels een halfjaar is vertraagd. Het had in juli vorig jaar al op het dak moe ten staan. Op dat moment kwam men echter tot de slotsom dat de constructie wel eens onherstel bare schade aan de flat zou kun nen toebrengen. „Bij harde wind zou het om kunnen waaien, zei den ze. Er werd beweerd dat er zelfs gevaar voor Instorting van de flat was". Emotioneel Volgens de ontwerper, die ook verantwoordelijk is voor het on voltooide alfabet op de gevel van de bibliotheek tegenover de flat, is er geen sprake van technische onvolkomenheden. „Het gaat louter om emotionele bezwaren, en die bezwaren begrijp ik niet". Donderdag komt Körmeling naar Vlaardingen om tijdens een hoorzitting de bedoeling van zijn schepping toe te lichten. „Ik hoop dat ik iedereen er dan van kan overtuigen dat het een leuk kunstwerk is. Waarom zou er f P6 bewoners van bejaarden geen 'oma' op het dak van een 'at a.an de Waals raat wiHen geen bejaardenflat mogen staan? Op denigrerende tekst op hun dak. een ziekenhuis staat toch ook in ^.rl, ®.n®ar Jo£n Kórmeling be- neonletters dat het een zieken- gnjpt niets van hun kritiek, huis is?" Maassluis De communicatie tussen de Turkse gemeenschap in Maassluis en de plaatselijke politieke partijen verloopt be paald niet vlekkeloos. Op een in- Vlaardingen 'Uitstekend, aantrekkelijk, mooi en aardig'. Zo typeren raadsleden van de verschillende Vlaardingse frac ties het bouwplan van een niepw wijkcentrum, dat buurthuis De Haven gisteren overhandigde aan burgemeester Van Lier. Het plan is inderdaad indruk wekkend. Zowel voor wat be treft de omvang van het gebouw als voor de kosten: 2,8 miljoen. Buurthuis De Haven gaf in het Weeshuis het onderkomen dat plat moet een presentatie, waarbij alle politieke partijen waren daarbij vertegenwoor digd. Op de lokatie Pniëlkerk zou een multifunctioneel gebouw kun nen komen: een wijkcentrum gecombineerd met een centrum voor kinderopvang en een peu terspeelzaal. Aan alles leek ge dacht. Van ruimtes om baby's te verschonen tot een kerkruimte. Toch klonken er bedenkingen, soms half ondergesneeuwd, tij dens de discussie over het plan. Hoewel aan de vooravond van de verkiezingen zelfs Cor de Jonge (SGP/RPF/GPV) moest zeggen dat het een mooie ver vanging zou zijn van het Wees- Vlaardingen Na de pre sentatie en de discussie over het niemvbouwplan van De Haven, kreeg het politieke forum andere zaken voor de kiezen. Een van die vragen stellers was een bewoner van de 'Kunstloze' ouderen- flat tegenover de nieuwe bi bliotheek. „Niet doen", luid de zijn nadrukkelijke nood kreet tegen het aanbrengen van het opschrift op het dak 'negende van oma'. Vervolgens wilden andere bezorgde en boze bewoners weten wat er gedaan zou worden aan de penibele ver keerssituaties in het cen trum. Antwoorden bleven vaag. Remy Poppe (SP) deed zijn best de vaagheid weg te vagen. Duidelijk sprak hij zich uit voor het behoud van het Weeshuis met alle voorzieningen van dit moment Hij sprak zich ook uit voor het plan. Hij zou zich voor beide zaken hon derd procent inzetten. Deze tegenspraak bracht de zaal in verwarring. Doch Poppe hield dit staande. Wil 'van Rijn (D66) viel hem aan rHoor hem te vragen of hij na verkiezingen ook nog zo zouTpraten. Ania Hooge- werff (Groen Links) was het - metq^an Rijn eens dat er niet&pet worden bezuinigd, maagdeerder meer geld aan -.voorzieningen worden ge geven.' huis, zei hij moeite te hebben met de kinderopvang-mogelijkhêid. „Kinderen horen thuis', blijft zijn opvatting. Ook zette hij forse vraagtekens bij het enthousiasme van de Pniélkerk-bestuursleden. Die kerk zou namelijk moeten wij ken voor de grootse plannen. John Ranshuijsen (PvdA) speel de in op het oorspronkelijk idee van zijn partijgenoot Bert Kan del. „Natuurlijk is het een goed plan. Wij hebben het zelf ver zonnen", zei hij. Daarna sprak hij voor zichzelf toen hij poneer de: „Ik denk dat het financieel haalbaar is". Bram Zonne (WD) vond de lo katie uitstekend. „Maar is er re kening gehouden met de Oort- plannen?" Zijn kanttekening sloeg op het feit dat er geen gel den beschikbaar komen voor buitenschoolse activiteiten van vier- tot twaalfjarigen. Zonne zag een alternatief: „We zouden kunnen onderzoeken of de voor zieningen voor kinderen ook in de lokatie Dijksteeg passen. Jo- pie Schumacher (CDA) was het daarmee eens. Ook zij beloofde zich sterk te maken voor het ont werp. Was iedereen het over de nood zaak van een nieuw steunpunt in het centrum eens; toezeggingen werden er niet gedaan. Erna Lohmann, cultureel werkster van de Haven, twijfelde een beetje aan de oprechtheid van de daadkracht die aan de dag werd gelegd. De op handen zijnde ver kiezingen hebben volgens haar wel degelijk invloed gehad op hun stellingname. „Dat wisten we van tevoren, maar we heb ben toch goede hoop dat het plan doorgaat. Het is zo'n mooi plan, daar kan niemand omheen". Schiedam Een bewoner van de Vlaardingerdijk is gedupeerd door de diefstal van zijn nieuwe Opel Kadett. De auto, met een totale waarde van 28.000 gulden, werd in de nacht van woensdag op donderdag door onbekenden meegenomen. Schiedam Uit een woning aan de Lange Haven hebben inbre kers geluids- en foto-apparatuur weggenomen met een totale waarde van 9200 gulden. De in brekers sloegen toe nadat zij een raampje aan de achterzijde van het woonhuis hadden gefor ceerd. Een bewoner van de Galjoot werd gisteren ook bezocht door dieven. Opnieuw na het force ren van een raam maakten zij uit de voeten met een videorecor der, een cassettedeck en een pick-up. Het Schiedamse vuilnis, dat door de acties van de boze boeren niet naar de VAM in Wijster kan worden getransporteerd, groeit met de dag. In de foods die Wilton Rjenoord beschikbaar heeft gesteld, depo neren zeven wagens sinds gisteren het huls- en bedrijfsvuil. Het bete kent dat er nu al een afvalberg ligt die zo'n driehonderd ton groot is. Op het VAM-terreln bij station Schiedam staan ondertussen zeven vol le treinwagons te wachten op vertrek naar de Wijsterse vuilverbran ding. In totaal heeft Schiedam nu 750 ton afval klaar liggen voor trans port. Schiedam Twee geliefden vpor het moment bevinden 2ich in horizontale positie op de grond, terwijl een vuurspuwster met vlammen de eikenhouten balken van de Quibus tart. Oude tijden leken afgelopen nacht te herleven tijdens de krakersreü- nie van de Laan, maar volgens drs. Hans van der Horst was dit slechts schone schijn. „Dwars door u jeans heen zie ik de krijt jesbroek In uw geest", tartte hij de aanwezigen. Van der Horst was één van de gasten op de bijeenkomst, die werd gehouden naar aanleiding van het jubileum van de kraak- actie in de Laan. Op de kop af was het gisteren vijftien jaar ge leden dat twee jeugdige Schie dammers een huis kraakten aan de Laan. Het buurtje werd enke lejaren later gesloopt De historicus woonde nooit in de Laan, maar als plaatselijk jour nalist onderhield hij destijds nauwe contacten met de actie voerders. Op de historische bete kenis van ae krakersactie ging Van der Horst amper in, maar zijn generatiegenoten trachtte hij wel aan een sociologische zel fanalyse te onderwerpen. „Het is volstrekt verkeerd met ons afge lopen. „Sommigen van ons zijn schulden aangegaan. Niet om te drinken en te blowen, maar om dat zij een zaak wilden begin nen". Enkele bezoekers, waaronder opvallend veel mensen die nooit een kraakpand bewoonden, vroegen zich af of Van der Horst niet teveel aan zelfreflectie leed. De historicus mag maatschappe lijk geslaagd zijn, volgens orga nisator Ben van der Knaap geldt dat zeker niet voor. het meren deel van de krakers. „Sommigen denken dat alle voormalige krakers goed heb ben geboerd, maar dat valt enorm tegen", vindt Van der Knaap, die als chef-techniek van het KO-tbeater werkzaam is. „Een groot aantal leeft nog steeds in de marge". Waagde Peter Becker nog even het maatschappelijk nut van de kraakacties analyseren, het gros van de aanwezigen bleek de strijdbaarheid van weleer ver van zich af te hebben geworpen, i Dat bleek al eerder, want geen van de direct betrokkenen roert zich nog in de Schiedamse poli tiek. „Het had net zo goed een reünie van de HBS kunnen Zijn", meen de Harr Wiegman, die niet om zag in wrok. Omdat de kraakbe weging zijn 'Pro osje van Schie dam' hadden gepersifleerd tot 'sloopje', sleepte de striptekenaar de krakers destijds voor het ge recht. formatiebijeenkomst over ver kiezingen gisteravond in de Ko ningshoek bleek dat over en weer veel misverstanden leven. De avond, belegd om Turkse mi- frenten met de partijen te laten iscussièren over de verschillen de verkiezingsprogramma's, ontaardde al snel in een debat over onderwerpen die het Q hoofdthema hoogstens zijdelings raakten. Wegens de taalbarrière cl verliep alles traag en moeizaam. De tolk kon dat probleem slechts ten dele verhelpen. Na een inleidend praatje door de vertegenwoordigers van CDA, PvdA, D66, VVD en RPG/SGP gaf de zaaide bijeenkomst direct een andere wending door te in formeren naar het doorgeven van Turkse televisieprogram ma's op het Maasslulsse kabel net. Gedoeld werd op een satel lietprogramma dat in West- Duïtsland en de grensstreek al te ontvangen is. Maar de politici meenden dat er gevraagd werd naar een lokaal Turks tv-kanaal en staken een lang en overbodig verhaal af over de kosten die uit breiding van het kabelnet met zich brengt. Moskee Verwarring ontstond ook over de functie van de bijzaaltjes van de nieuw te bouwen moskee aan de Westlandseweg. De gemeente verkeert in de veronderstelling dat die zalen zullen worden ge bruikt voo r sociaal-culturele ac tiviteiten. Speciaal voor dat doel Het Schiedamse gemeente raadslid Mahir Engin riep de Turkse kiezers in Maassluis op vooral kritische vragen te ^tellen. Maar het debat bleef herhaalde lijk steken In bijzaken. werd immers subsidie verleend. Maar de Turkse Culturele Vere niging dringt aaji op een eigen gebouw, omdat sommige activi teiten nu eenmaal niet in een moskee thuishoren. Ook het be stuur van de moskee is die me ning toegedaan. Forumvoorzitter Mahir Engin bleek als Schiedams gemeente raadslid beter van de Maassluis- se situatie op de hoogte dan zijn collega's uit de Eerste Stad aan de Waterweg. De Maassluisse politici keken er bepaald van op toen zij van Engin vernamen dat de Turkse vereniging al langge- ledenjsen aanvraag voor een ei gen gebouw had ingediend. Engin had het niet gemakkelijk. Zijn pogingen het gesprek tot de verkiezingen en het migranten- beleid van de verschillende frac ties te beperken gingen bij her haling de mist in. Evenmin slaagde hij er in de partijen de harde uitspraken te ontlokken waar de zaal om vroeg. V oorkeursbeleid Over het gevraagde gemeentelij ke voorkeursbeleid om werkloze migranten aan een baan te hel pen hielden de politici zich bij voorbeeld angstvallig op de vlakte. Martin Burger (PvdA) en Ruud Timmermans (CDA) ga ven de voorkeur aan het elkaar vliegen afvangen over de vraag welke partij nu het meest haar best had gedaan de bouw van een moskee mogelijk te maken. Bleef de discussie vaak steken op bijzaken, ook de opkomst viel de organisatoren behoorlijk tegen. In de zaal zaten ongeveer vijftig Turkse mannen. Vrouwelijke kiezers waren niet komen opda gen. Met een verkiezingsavond voor de Marokkanen trokken het Platform Culturele Minder heden en de stichting Samenle vingsopbouw Maassluis vorige week circa 75 toehoorders, ter wijl de Marokkaanse gemeen schap in Maassluis aanzienlijk kleiner is dan de Turkse. Ook Mahir Engin bleek teleurgesteld over de opkomst. Aan de raadsverkiezingen in Maassluis mogen 420 Turken deelnemen. Het aantal stemge rechtigde Marokkanen bedraagt 220. Bn de vorige verkiezingen in 1986 bleek ongeveer 60 pro cent van de migranten van hun stemrecht gebruik te hebben ge maakt. Schiedam Kinderachtig noemt eigenaar John Litzau de wijze waarop de Kasteleiners hebben uitgehaald naar zijn café 't Vierkantje. De carnaval vierende caféhouders nemen het Litzau uitermate kwalijk dat zij vorige week donderdag tijdens hun traditionele 'dweilavond' in 't Vierkantje geen bier kregen. De Kasteleiners houden het erop dat de tap leeg was, al weten ze dat het pure onzin is. Volgens Litzau echter zit het verhaal anders in elkaar. Hij had één van de Kasteleiners, Joop van Hees, voor die donder dagavond al medegedeeld dat zij zijn 2aak beter niet konden bezoeken. „Zo'n carnavalsfeest is uitermate geschikt voor een bruin café, waar ze de boel stevig op z'n kop kunnen zetten", aldus Litzau. „Maar in 't Vierkantje kan zoiets niet. Daar is het de zaak niet naar. Ik had op die koopavond verschillende eters in huis en mensen die rustig een kopje koffie drinken. In zo'n ambiance past geen carnavalsfeest. Dat werkt averechts. En dat had ik Van Hees van tevoren al verteld". Desondanks kwamen de Kasteleiners 't Vierkantje toch bin nen. Litzau: „Ze bestelden veertien bier. Goed, die kunnen ze van me krijgen. Toen ik vroeg op wiens rekening ik die be stelling moest plaatsen, kreeg ik te horen: die zijn voor jouw rekening. Maar dat was ik niet van plan. Daar ben je toch he lemaal niet toe verplicht En toen zijn ze kwaad weggelopen". De volgende dag lieten de Kasteleiners bij monde van Joop van Hees (eigenaar van de Kuil) in grove bewoordingen we ten Litzau niet echt een prettige collega te vinden, „Ach", rea geert Litzau, „daar sta ik ver boven". Maassluis/Vlaardingen De dioxine-boeren uit het Lieke- baertgehied zijn teleurgesteld over de maatregelen, die minis ter Hans Alders deze week tegen de vuilverbranders afkondigde. De bewindsman maakte bekend, dat alleen nieuwe vuilverbran dingsinstallaties aan de scherp ste emissienormen moeten vol doen. Naar aanleiding van de nieuwe dioxine-affaire in Noord-Hol land kwam de minister met strengere milieunormen op de proppen. Voor de uitstoot van dioxines hanteert hij overigens wel de grens die zijn voorganger Nijpels verleden jaar bekend maakte. De verscherpte norm is voorals nog alleen van nieuwe vuilverb laties. De norm wordt toegepast in de nieuwe afvalfa- briek in Alkmaa, maar de Afval verwerking Rijnmond blijft wel gewoon doordraaien. De boeren- vinden dit jammer, al zijn ze niet verrast over de beslissing van Alders. „De AVR is een stuk moderner en in die zin niet te vergelijken met de installatie in Alkmaar. Uit gesprekken met de ministe ries is ons duidelijk geworden te krijgen". Vaandrager dat het maatschappelijk gezien niet haalbaar is om ae AVR dicht zegt woordvoerder van de begelei dingscommissie van de boeren. De dioxinevondsten in Noord- Holland bevestigen volgens de begeleidingscommissie dat voor zichtigheid in het Lickebaertge- bied geboden blijft In december was het dioxinegehalte op een aantal bedrijven zo laag, dat de melk volgens de de rijksnormen de vrije verkoop in kon. De ge constateerde schommelingen in Noord-Holland geven echter aan dat er grote terughoudend heid moet worden betracht. Door de nieuwe vondst van dioxine verwacht Vaandrager op korte termijn geen ontwikke lingen in het Lickebaertgebied. De belangenbehartigers van de boeren hopen wel, dat minister Braks bij uitzondering de ver koopbeperkingen voor vier boe ren wil opheffen. Deze groep buitenstaanders, die vorig jaar in het Tjesmette' gebied land had den gepacht, beschikt nu in het geheel niet meer over verontrei nigde grond in de Lickebaert Volgens de commissie is er dan ook geen enkele reden meer hun' produkten nog langer aan de vrije verkoop te onttrekken. Schiedam Er moet een regio naal instituut komen voor het werven van bedrijven. Dit idee is afkomstig van de Socialistiese Partij, die dit jaar voor het eerst meedoet aan de gemeenteraads verkiezingen in Schiedam. Dit samenwerkingsorgaan kan voorkomen, dat de buurgemeen ten in het Waterweggebied ver zeild raken in een concurrentie slag om arbeidsplaatsen. Volgens de SP bestaat nu het gevaar dat nieuwe bedrijven misbruik ma ken van de ambities van de af zonderlijke gemeenten. „Waar twee gemeenten vechten om een been, loopt het bedrijfsleven er mee heen", laat lijsttrekker Jo- han Janssen weten, die in navol ging van de partij Gemeentebe langen het verkiezingsprogram ma zo nu en dan opvrolijkt met wat dichtregels. Als Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zteh bundelen in het instituut, meent de SP, kunnen de gemeenten niet meer tegen elkaar worden uitgespeeld. Janssen stelt aan Ket nieuwe in stituut wel de voorwaarde, dat het verantwoording schuldig is aan de verschillende gemeente raden. „De democratische con trole moet gewaarborgd zijn". Op bedrijfsbeurzen staan de aquisiteurs van de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis soms broederiijk naast elkaar. Doordat er geen gefor maliseerde samenwerking is, be staat volgens de SP toch het ge vaar dat de steden onder eikaars duiven gaan schieten. Folderen Tot dusver werd er in de Schie damse verkiezingscampagne weinig vernomen van de SP, maar deze stilte is volgens Johan Janssen maar schijn. „Het lijkt poisschien rustig, maar onze le den zijn reeds door de gehele stad aan het folderen". De reac ties op bet verkiezingsprogram ma zijn volgens hein zeer bemoe digend. „De laatste weken heb ben we een aantal nieuwe leden kunnen inschrijven. Dat is een positief teken voorde verkiezin gen". In buurgemeente Vlaardingen heeft de Socialistiese Partij met vijf raadszetels reeds een sterke positie verworven. In Schiedam staat de SP nog maar in de kin derschoenen, maar toch ver wacht Janssen dat hij vanaf mei in de raadsbankjes plaats kan nemen. Met zijn achtergrond als jonge renwerkerJanssen was jaren lang in de weer met de jeugd in Oost hoeft hetgeen verbazing te wekken dat de SP veel aan dacht vraagt voor de jongeren- problematiek. Janssen pleit voor een voorziening in elke Schie damse wijk. Dat het jongeren werk nu op zijn gat ligt, wijdt hij aan het onvermogen van de ge meente. De rekening krijgt de gemeenschap volgens de SP ge presenteerd in de vorm van een stijgende criminaliteit en veel vandalisme. Schiedam De sociale dienst van Schiedam is vanavond op de televisie te zien bij het actualitei tenprogramma Brandpunt. De KRO kwam gisteren langs om informatie in te winnen over het project Schuld-Hulpverlening. In Brandpunt komt een item over de problematiek met finan- cieringsbanken aan de orde. Het Schiedamse project helpt mensen die zich teveel schulden vaak bij dergelijke banken op de nek hebben gehaald. Dat gebeurt door ,hen een krediet aan te bieden en een regeling met de schuldeisers te treffen. Na drie jaar kan het restant van de schuld dan meestal worden kwijtgescholden. Brandpunt is vanaf 21.25 uur te zien op Nederland 1.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1