1017,! 778,. 8S3,. keizershof Rotterdam krijgt tóch een revue voor ouderen ROTTERDAM 25 Achtergracht van stapel bij GN- werf Lezeri service PÖRD-PÖRTUGAL «IVMTI ,i,l ZUID-PÖRTIIGAL BEGEREN EN GEDRONKEN MARITIEM 'Missions': bijna eeuw in Rotterdam Initiatief van oude artiesten eind deze maand in première Twee vestigingen: in Pernis en Schiedam Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 3 maart 1990 Krimpen Als tweede een heid van een serie van drie schepen die Van der Giessen- de Noord (GN) in Krimpen aan den IJssel bouwt voor Spliethoffs Bevrachtings kantoor in Amsterdam is gis termiddag het vrachtschip Amstelgracht van stapel ge lopen. Mevrouw N.G, Spliethoff-Keij- zer verrichtte de doop van dit bijna 130 meter lange schip (10.000 ton draagvermogen). Half januari ging de Achter gracht als eerste van deze serie te water, het schip maakt volgende week de technische proefvaart. Over twee maanden zal de Anje liersgracht als laatste van de hel ling ïn de grote bouwhal van GN glijden. Tille Scheepsbouw in Kootster- tille (Friesland) bouwt de vier andere eenheden van de in to taal zeven schepen tellende se rie. De met drie dekkranen uit geruste schepen worden wereld wijd ingezet. Na de Anjeliersgracht bouwt GN in de hal een containerschip voor Bermuda Containers Lines. Daarna volgen drie vrachtsche pen voor Van Nieveit Goudriaan en een kabelschip voor de Engel se overheid. Costa-Verde 15-daagse vliegreis Totaaltrip Vertrek: 26 mei en 23 juni O verblijft in hotel Ofir in het plaatsje Ofir ,bij Oporto op basis van logies/ontbijt Inclusief: «vlucht Rotterdara-Oporto v.v. «transfer v.v. «4 excursies naar Oporto, Braga, Viano de Castello, Barce- los. Naar keuze kunt u gezamenlijk of apart eten. Beslissen hoeft u pas op de plek van bestemming. U kunt uw wensen doorge ven aan de reisbegeleidster. Kosten f 15,- per enkel diner of f 100,- per diners p.p. Prijzen vanaf 15-daagse vliegreis Vertrek: 5 en 19 mei, 2, 16 en 30 juni U verblijft in het plaatsje Sao Martinho in appartement Turisticas op basis van lo gies. Inclusief mvlucht Rotterdam-Lissabon v.v. «transfer v.v. «4 excursies naar o.a. Fatima, Batalha, Peniche, Obidos en. Cal- das de Rhaina. Ook bij deze reis kunt u gezamenlijlc of al leen dineren. Kosten f IS,- per diner, of f 100,- per zeven diners p.p. Prijzen vanaf Meer informatie zenden wij u gaarne toe. stjisi 15-daagse vliegreis Vertrek; 12 mei en 9 juni .Verwacht in Milfontes geen 'Benidorm.' met het massatoerisme, maar kom tot rust in dit typische Portugese plaatsje. U ver blijft ineen pension (logies/ontbijt), of ap partement (logies). Wilt u gezamenlijk eten of liever apart? De keuze is aan u. Kosten f 15,- per diner p.p. of f 100,- per zeven diners, ter plaatse bij de reisbegeleidster te boeken. Inclusief m vlucht Rotterdam-Faio v.v. «transfer (ca 2 1/2 uur) «excursies naar o.a. Setubal, Sines, Santiago do Ca- cem, een speciale Algarve-trip, Ilha da Armona en Tavira. En ook bij deze reis kunt u gezamenlijk of alleen dineren. Kosten f 15,- per dinar, of f 100,- per zeven diners p.p. Prijzen vanaf Bel gerust om meer informatie! inlichting*" *n botkrngan l»l«lo- ni»e>i ondat niimm«r 010-412* T<)J. m»»nd»g |/m vrijdag van 9.00-1«.00 DOOR THEO VANDERLOON Het fraaigelegen Keizershof, op de rand van het grootstedelijke Ommoord en het landelijke Oud Verlaat, gemeente Zevenhuizen, heeft een behoorlijkeaantrek kingskracht. De Saksische boer derij, eigenlijk zijn het er drie, is omgeven door een ruime, met knisperend grind bedekte par keergelegenheid. Behalve het restaurant is er een bowling in de kelder en zijn er in het com plex zeven zalen voor ontvang sten en gezelschappen. Mijn voorgangers Mark van Viier- berghe alweer een jaar of tien geleden en Joep Hazee meer dan vijf jaar geleden beoordeelden het restaurant al eens. De entree deed kil aan. Het hele bedrijf maakt de indruk groot en massaal te zijn. Toch was de re delijk gevulde, enorme eetzaal niet eens ongezellig. Het balken plafond, de muren met wit stuc werk en de plavuizen vloer ge ven het restaurant een zekere al lure. Dat wordt nog versterkt door de stoelen, die met riet ge mat zijn, de mooi gedekte tafels, veel antiek en veel planten. We kregen ieder een nogal groot en daardoor minder goed han teerbare kaart, tamelijk uitge breid en met toch wel hier en daar een verrassinkje. ADRES: Martin Luther Kingweg 7 (tel.4551333) DE KAART: Voorgerechten (20) van 6,75 tot 34,50; hoofdge rechten (22) van ƒ29,50 tot/ 49,50. ONZE BESTELLING: Mariage de poisons, paté van het huls, kalfs oester met pètêen ossehaas met ganzelever. De stand: 1. Radèn Mas85.5 2. Keizershof79 3. Savoy hotel76,5 bloemkool en een piepklein maiskolfje. Vooral de spruitjes willen in ons land nogal eens in kwade reuk staan. Niet voor niets staat 'spruitjeslucht* voor kneuterige kleinburgerlijkheid. De kleine spruitjes, heel even ge kookt, verdienen naar onze me ning een betere reputatie. Ver der kregen-we schaaltjes met ge gratineerde aardappelen en blokjes gebakken aardappelen, dat alles in voldoende hoeveel heden. De wijnkaart was zeer uitge breid, Men beroemt zich erop rond de dertigduizend huis te hebben van wel vierhon derd verschillende wijnen en ja ren. Da's natuurlijk mooi en klink ook heel aantrekkelijk, maar het vergt nogal wat inves teringen opslag. Vandaar dat lo gischerwijs de prijzen wat hoger liggen dan gemiddeld. Voor een overigens goede witte Macon villages dienden we wel bijna vijftig gulden neer te tellen. En dat is te veel. De bediening was correct, maar liet hier en daar een klein steekje vallen en dat zou je eigenlijk toch niet verwachten. Vriende lijkheid en enthousisame lagen er niet met scheppen bovenop, eerder waren de dames en heren wat vormelijk. Boven het prima kopje koffie overdachten wij de gebeurtenis sen en belevennissen van die avond nog eens en wjj kwamen tot de conclusie, dat Keizershof onze tamelijk hooggespannen verwachtingen niet helemaal kon waarmaken. Bovendien vonden wij de rekening van rond 200 gulden te hoog voor bet gebodene. Het restaurant van Keizershof - zoals vermeld, er is ook een bow lingcentrum bij - is dagelijks ge opend van 12 tot 22.00 uur. De Punten: Voorgerecht: 7 (telt dubbel: 14); hoofdgerecht: 7,5 (telt dubbel: 15); bediening; 7; wijn: 8; koffie: 8; prijs/kwaliteit: 6,5 (telt drie maal 19,5); sfeer 7,5; totaal 79 punten. De beoordeling is dit maal beduidend minder dan die van mijn illustere voorgangers. Een voorlopige tweede plaats, maar dat zal zeker niet zo blij ven. Huwelijk Sophie koos de 'mariage de poi sons', het vissehuwelijk van fi lets van paling, zalm en forel en garnalen. De vis was prachtig opgemaakt op een bedie van sla en alfalfa. De schotel viel bij Sophie in. de smaak. De pSté van het huis, een goede graadmeter voor de vakbe kwaamheid en de opvattingen van de kok, was prima in orde, niet te vet, niet te droog en ho vend ien nu eens niet met de eeu wige cumberlandsaus, maar met een weliswaar eveneens wat zoetige sinaasappelsaus. De kalfsoester die Sophie had besteld was een heel klein beetje aan de droge kant De smaak was evenwel goed, mede door een inventief sausje, dat -heel spectaculair- aan tafel werd klaargemaakt. Dat ging natuur lijk gepaard met vlammen en ge pruttel en gespetter. In de saus, een echt dikmakertje op basis van room, was onder meer een stukje pSté, cognae en rozijnen verwerkt Ik had ossehaas besteld. De twee prachtig ronde mignons waren opgediend met ganzelever, een goede combinatie. Ik vond het vlees evenwel iets te rauw. Lie ver had ik het a point gehad, of zoals men tegenwoordig zegt 'medium', maar er was niemand die mij dat had gevraagd. Wel moet gezegd, dat het vlees boter zacht was en als het ware op de tong smolt. Maar toch Spruitjes Van een schaal werden ons spruitjes opgediend, een met kaas gegratineerde tomaat, rol letjes andijvie met spek, wat .„■ji tas door HANNY VROEGH Rotterdam Eindelijk is er duidelijkheid. De Rotterdam se revue voor ouderen in het kader van het 650-jarig be staan van de Maasstad is niet afgeblazen, maar komt er. Nog sterker zelfs, de revue heeft zeer vaste vormen aangenomen en draagt al een naam: de Stiola Revue. Er wordt ai stevig geoe fend, want eind maart moet de revue in première gaan. Daarna start een tournee van dertig voorstellingen langs verpleeg- en verzorgingstehuizen in de Rotterdamse wijken. De revue gaat 130.000 gulden kosten. Dit geld moet voor een deel komen van de Stichting Rotterdam 1990, sponsors, deel gemeenten en instellingen, waarvoor de revue wordt opge voerd. Het idee voor de revue komt uit de koker van oudere Rotterdam se straatartiesten, die zich vere nigd hebben in de Stichting Rot terdam Variété: Stien Mennema en Olof van der Ploeg. Samen met Ad Wieman, Rïen Kroon en Hans Christen is de revue opge zet. Komt de revue er nu wel of niet, was enige tijd de vraag. Mede werkers van De Stichting Rot terdam 1990 waren van mening, dat de revue was afgeblazen. Maar projectleider voor de deel gemeenten en wijken van de stichting, Joop Franken, is ver baasd over deze uitspraak. „Al eind vorige zomer zijn plannen ontstaan voor zo'n revue. Toen al werd een speciale Stichting Rotterdam Variété in het leven geroepen". Voor het 850-jarig bestaan van Rotterdam is voor alle wijkacti- viteiten zeven ton uitgetrokken. Aanvankelijk had Franken voor de revue 20.000 gulden beschik baar. Franken vond het revue idee heel aardig, maar bleef wel met een gat zitten. De recente toezegging van de commissie Al gemeen Bestuurlijke Zaken de 1990-pot met nog eens 230.000 gulden te verrijken, biedt Fran ken wat meer soelaas. De rest van het gat hoopt hij te dichten met geld van deelgemeenten en overkoepelende instellingen. Geweldig „Het is een geweldig plan om zo'n revue voor ouderen te wil len opzetten", zegt Cees van Wijk, die het voorzitterschap van de Stichting Rotterdam Va riété op zich heeft genomen, en thousiast. „Vooral omdat het ini tiatief hiervoor van de artiesten zelf ïs uitgegaan. Zij willen met hun revue de wijken ingaan en daar zoveel mogelijk voorstellin gen geven". De verwarring rond het al of niet doorgaan van de revue ligt volgens Van Wijk aan de plan nen, die ooit door Joop van den Ende Produkties werden gelan- De Stiola Revue: dertig voor stellingen in verpleeg- en verzor gingstehuizen. ceerd. Hij wilde een grootse Rot terdamse revue-produktie op zetten. die in de Schouwburg en de Doelen zou moeten worden opgevoerd. De kosten hiervan lagen zo hoog, dat het plan van tafel verdween. Goedkoop Van Wijk vindt 130.000 gulden voor de Stiola-revue geen geld. „Het is goedkoop. Met alle repe tities, kostuums, coulissen, enzo voort, komt een voorstelling op nog geen 4.000 gulden. Bij alle dure plannen die in het kader van 1990 zijn voorbereid en met zijn doorgegaan, was men het to tale revue-bedrag al kwijt aan de voorbereidingen.... Als nu de deelgemeenten nog eens over de brug komen met een bijdrage, Sommige, die benaderd zijn, moeten er nog eens over naden ken". De oprichtïngsacte van de Stich ting Rotterdam Variété is begin dit jaar formeel bij de notaris ge passeerd, zegt Van Wijk. „Maar, vorig jaar juni zijn we al met de plannen begonnen. Stien Men nema bekend onder de arties tennaam Rotterdamse Stien en Olof van der Ploeg zijn de ini tiatiefnemers. Maar omdat zij geen raad weten in de wirwar van subsidie-gelden kwamen zij- bij mij terecht". Cees van Wijk, kent als oud voorzitter van het Gewest van de Partij van de Arbeid die we gen als geen ander. En omdat hij net initiatief van de straatmuzi kanten zo sympathiek vond, wil de hij wel helpen om in het begin een en ander op poten te zetten. Hij werd voorzitter van de in middels opgerichte Stichting Rotterdam Variété, Hans Becker van Humanttas werd secretaris en Fedor van Donge penning meester. Van Wijk; „De artistieke kant van de revue moeten de arties ten zelf uitzoeken. Moet er wat worden bijgeschaafd, dan zien we dat wel. In mijn tijd bij de Rotterdamse Kunststichting heb ik wel wat ervaring opgedaan. Momenteel wordt hard gerepe teerd". Vlot De opzet van de revue is vlot en afwisselend. Behalve Stien Men nema en Olof van der Ploeg de Stiola zingen en spelen Rien Kroon en Ad Wieman mee. De rode draad door het verhaal is de vervolging van een tweetal straatzangers Stien en Olof die door twee veldwachters wor den gevolgd. Het spel wordt af gewisseld met zang. De kos tuums znn aangepast aan de tijd van het lted. Liedjes vanaf 1900 tot heden, Speenhoff, Lou Bandy, Louis Davids, enzovoort. „Belangrijk is," zegt Van Wijk. „het kontakt met het publiek. Daarom moet de muziek her kenbaar zijn. Maar de artiesten treden regelmatig in de week einden voor ouderen op, en zijn daarm wel getraind". Met dertig voorstellingen kun nen niet alle instellingen wor den bediend. „We maken een spreidingsplan voor de stad, waarbij ook de lokaties in ogen schouw worden genomen. Zo mogelijk worden voorstellingen gecombineerd. Aanvragen zijn al binnen. Amonius in Ussel- monde bijvoorbeeld viert eind dit jaar znn jubileum en heeft ons gevraagd of we daar met de re vue willen optreden. We denken zelf ook aan de oudere patiënten in het Deltaziekenhuis en aan Immendael, het verpleeghuis van de gemeente Rotterdam in Beekbergen op de Veluwe. En misschien kunnen we eind van het jaar naar theaters buiten Rotterdam". redactie: BramOosterwijk tel. 405.65.17 Bijna een eeuw al zijn Engel se predikanten, bijgestaan door plaatselijke vrijwilli gers, in de Rotterdamse ha ven bezig met 'zendingswerk' en sociaal-maatschappelijke activiteiten onder zeelieden uit alle landen. 'The Missions to Seamen' koos een kleine veertig jaar nadat zij als organisatie in 1856 was opge richt, de haven van Rotterdam als één van de eerste buitenland se vestigingsplaatsen. De uit de Anglicaanse kerk voortgeko men 'Missions' had toen name lijk overduidelijk bewezen dat ze in haar eigen land veel goeds kon doen voor de zeelieden, die het net als het grootste deel van de Engelsen halverwege de vorige eeuw op velerlei ter rein niet gemakkelijk hadden. Zevenennegentig jaar zit de 'Missions' nu in Rotterdam, sinds 1893. En de Engelsen die het werk hier in handen hebben, doen het nog steeds met even veel plezier als hun voorgangers het destijds hebben aangepakt en gedaan. Het gebeurt traditio neel nog steeds onder het beeld merk van de 'Flying Angel', de engel die 'de boodschap' onder de zeevarenden verspreid. Michael Fulljames is de oudste predikant, de 'senior-chaplain' zoals de Engelsen zeggen. Hij is dominee van de St. Mary's-kerk aan de Pieter de Hoochweg. In datzelfde gebouw was tot vóór een jaar of zes ook een 'Missions*- club ondergebracht, maar die is gesloten omdat het scheepvaart verkeer zich steeds verder west waarts verplaatste en de lokatie daardoor minder aantrekkelijk werd. Predikant Islwyn Davies en le- ken-predikant Peter Martin runnen de huidige 'Missions'- vestigingen in Schiedam en in Pernis. Davies werkt pas zeven maanden in het ten noorden van de Nieuwe Maas gelegen haven gebied. Martin doet dat in het zuidelijk deel; hij is zelfs nog drie maanden korter hier dan Da viesBeiden hebben het gewel dig naar hun zin en zeggen het uitstekend met de meeste zeelie den te kunnen vinden. Op zondagavonden leiden ze, elk afzonderlijk, in de kapel van hun 'Missions'-steunpunten een korte kerkdienst; gemiddeld ko men daar niet mer dan zo'n vijf tien zeelieden. Op alle doorde weekse avonden zijn ze in hun club aanwezig, waar dan meestal enkele tientallen opvarenden van schepen van allerlei natio naliteiten ziin. Zeelui kunnen daar gesprekken voeren, een drankje drinken, biljarten, snookerenVorig jaar registreer den de twee vestigingen samen j Peter Martin (links) en Islwyn Davies bij de, aan de Oude Maas liggende 'Missions'-vestiging in Pernis. (Foto De Jong en Van Es). meer dan 17,500 bezoekende zee lieden en met dat aantal is de 'Missions' zeker tevreden. Welkom Peter Martin: 'Een belangrijk as pect van ons werk is het ontvan gen van schepen die in de haven arriveren. Islwyn en ik bezoe ken met onze twee mini-bussen per dag zo'n dertig schepen. We verwelkomen de bemanningen namens de haven van Rotter dam. beantwoorden hun vragen, helpen ze met van alles en nog wat en vertellen uiteraard dat ze 's avonds welkom zijn in onze clubs". Islwyn Davies vult aan: 'Het is echter wel zo dat de meeste zee lieden de laatste jaren nauwe lijks nog tijd hebben naar ons toe te komen. Schepen blijven voor het lossen en laden, tegenwoor dig soms maar enkele uren in de haven en dan is er vaak geen ruimte om naar de 'Missions' te gaan. Vandaar dat wij zo veel mogelijk zelf naar de schepen toe gaan'. Dat bezoeken van schepen ge beurt in overleg met de andere, soortgelijke in de haven wer kende instanties, zoals de Stich ting Zeemanshuis Rotterdam, Stella Maris, de Deutsche See- mansmission en de Noorse en Deense zeemanskerken. 'Op die manier proberen we doublures te voorkomen', legt Martin uit Vorige week was de Engelse am bassadeur Sir Michael Jenkins hij is in ons land bescherm heer van de 'Missions* voor het eerst op bezoek in Pernis. De vestiging daar werd in 1951 ge bouwd, aan de. westelijke rand van het toenmalige havenge bied; vandaag de dag ligt ze mid denin het petro-chemisehe com plex dat in de Botlek is ontstaan. Jenkins vertelde een klein ge zelschap genodigden dat The Missions to Seamen' in meer dan honderd havens over de hele wereld actief is en dat in ruim 200 andere havens speciale 'Mis sions'-vertegenwoordigers wer ken. Hij noemde het vanzelf sprekend dat het belangrijke, uitgestrekte Rotterdamse ha vengebied twee vestigingen heeft. Het 'Missions'-centrum in Schie dam is sinds 1947 op het terrein van de werf Wilton-Fijenoord gevestigd, maar het moet daar vanwege bedrijfs-nieuwbouw binnenkort weg. Dominee Da vies gaat er echter vanuit dat er elders op het bedrijfsterrein een plaats kan worden gevonden: 'Er staat nog een ongebruikte sporthal, die na een verbouwing uitstekend geschikt zou zijn. We wachten al'. Peter Martin, die via 'zendings werk' bij de Engelse marine en een 'Missions'-functie in het graafschap Cornwall in Rotter dam terecht is gekomen, vertelt dat het percentage Britse zeelie den dat naar de 'Missions' komt, hooguit nog vijf procent be draagt „De rest komt vrijwel uitsluitend uit Derde Wereld landen. Philippijnen, Koreanen, Grieken. Mohammedanen, Hin does. Iedereen is welkom in onze club". Islwyn Davieshij was aan een kerk in Swansea (Wales) ver- bondteft voordat h;j m de Rotter damse havHl itjn eerste 'Mis- sions'-job kreeg heeft onder vonden dat zeelieden vaak gelo vige mensen zijn. Deze verkla ring heeft hij daar voor: 'Er is meestal een nauwe band met een God of een hogere macht. In storm of in andere slechte om standigheden voelt de zeeman van welk ras of geloof dan ook zich dikwijls met God verbon den'. Martin cn Davies zeggen dat ze de komende jaren vooral willen werken aan een nóg betere ser vicevoor zeelieden. Hun organi satie in Engeland heeft een chro nisch gebrek aan geld en voor extra dingen zijn de medewer kers van de 'Missions* doorgaans afhankelijk van wat er aan vrij willige bijdragen uit het Rotter damse binnenkomt. Financiële medewerking van bijvoorbeeld de gemeente Rotterdam krijgt de •Missions' niet en dat zou, gezien hun goodwill-werk dat deze or ganisatie voor de haven doet, toch wel enigszins voor de hand liggen. Kortgeleden is er geld ingeza meld voor een schotel-installatie waarmee in Pernis buitenlandse televisieprogramma's kunnen worden ontvangen. Martin: 'Wij hebben hier geen kabel-televisie en we zijn bovendien omringd door opslagtanks en andere ob stakels. We kunnen alleen Ne derland ontvangen en dan nog slecht ook. Straks is dat beter en kunnen onze bezoekers bijvoor beeld ook de BBC zien. Onze ka pel en de rest van ons gebouw zijn, na veertigjaar, hard aan een opknapbeurt nodig. Alle hulp daarvoor is welkom, zowel in geld als in materiaal".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2