Sanering verontreinigde bodem in eigen handen SP klaagt Maij aan Van Kleef stelt behandeling uit 'We blijven het park verdedigen' Jeugdig talent dwingt altijd bewondering af Bewonersvereniging triomfeert in strijd tegen flats VIAA10IN0S SAGBUD SOHIEDAIWSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Maarleveld ontbijt met vrouwelijke ambtenaren Goudriaan onderzoekt samenwerking met regio Baad verplaatst door verjaardag 'Bestudering stadsvernieuwingsplan kost meer tijd' Botsing op kruispunt Inbrekers aangehouden Vechtpartij Zwaargewonde man in berm Gezin dakloos na brand Wim Kok naar Vlaardingen Wegens uitblijven van geluidswal bij Westwij k mraiwEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 SC Waardingen. Postbus 4006.3130 Schiedam Een fevn^i KA Vlaardingen. Teielopn: 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 434&209. Telefaxi MAANDAG 5 MAAKT 1990 PAGINA 7 010-4349754. Schiedam Een gevoel van triomf kan John de Kievith niet onderdrukken, maar na het af blazen van de gewraakte flat plannen aan de voet van de Vlaardingerdijk blijft hij op zijn qui-vive. „Er bestaan al weer andere bouwplannen voor het park", weet de vertegenwoordi ger van de bewonersvereniging. ..Ook daar zullen we ons fel te gen moeten verzetten"*. Raadsleden vragen vanavond in de commissie voor stadsver nieuwing om opheldering over het afgelasten van het plan. dat bijzonder veol weerstand opriep in de wijken Nieuwland en West. Ruim 900 bewoners dien den verleden jaar een bezwaar schrift in tegen de bouw van drie zeshoogflats in het park. Het conflict rond de fiatbouw aan de Vlaardingerdijk ont stond in 1987, toen net achter de schermen ontwikkelde ak koord tussen projectontwikke laar Eurowoningen en de ge meente over de fiatbouw aan het licht kwam. De bewoners verenigingen Sehiedam-West en Wonen Leven uit Nieuw land reageerden furieus op de plannen. De verenigingen voer den aan. dat de bouw ernstige inbreuk zou doen aan de toch al schaarse recreatievoorzienin gen in het westelijke deel van de stad. Verder vreesden de huizenbe zitters aan de Vlaardingerdijk voor hun uitzicht. Kijken zij nu uit op groenvoorzieningen, door de fiatbouw zou er volgens de bewoners van dit fraais weinig overblijven. „De gemeente had bovendien net veel geld geïn vesteerd in een opknapbeurt van het park", blikt De Kievith terug. „Bestuurlijk leek het plan daarom in het geheel niet in de haak". Wethouder Hans van Kleef, die het omstreden flatplan in 1986 van zijn voorganger op stads vernieuwing Chris Zijdeveld erfde, noemde de fiatbouw een wezenlijk onderdeel van de op knapbeurtvan Nieuwland. Vol gens hem was de wijk erbij ge baat. als mensen met een hoog inkomen zich in het gebied zou den vestigen. Net als in West stuitte deze visie de Nieuwlanders tegen de borst. Zij voerden aan dat er veel wijkbewoners in het park re- creeerden. Noemde Van Kleef de statusverhoging van de wijk als argument, politieke insiders gaan er nog steeds van uit dat het gewraakte plan het gevolg was van koehandel tussen de gemeenteen Eurowoningen. Goedrnakertje Voor de illustratie van deze stel ling moet enkele jaren terug in de tijd worden gegaan. Aan de Vlaardingerstraat. in de drie hoek achter molen de Drie Koornbloemen, slaagde Schie dam er decennia lang niet in een bouwer ie vinden. Hierdoor leed de gemeente aanzienlijke renteverliezen op het terrein. m ,de geringe afmetingen werd hot terrein door bouwers als een weinig winstgevend ob ject gezien. Uiteindelijk wilde Eurowoningen investeren in het project als hei elders in de stad een winstgevender plan mocht realiseren. In deze theo rie wordt hgt flatproject als een goedrnakertje gezien van de ge- meente in de richting van Euro woningen. Door de langslepende procedu res lijken de winstvenvachtin- gen ondertussen flink te zijn af geroomd. In zijn motivatie aan de raad schrijft Hans van Kleef dat Eurowoningen van het pro ject afziet door 'de negatieve onnvikkeJingen op de koop- markt'. De hoge hypotheekrente, het grote aanbod aan koopapparte menten in Schiedam en de afne mende vraag naar drie- en vier- kames-appartementen hebben volgens Van Kleef de beslissing bij Euro woningen geforceerd. Weerstand Ambtenaar van stadsontwikke ling Jules Peppelaar ontkent Buurtbewo ners uil West en Nieuwland i-j* recreeren graag in het v park aan de ^M§ -r" vo et nan de ff Vlaardinger- dijk. Het 2 f afblazen van de flatplannen §1 -J*fy is door de bewoners dan M ook met gejuich W Ontvangen. dat Eurowoningen is terugge schrokken voor de "grote weer stand tegen het plan. „Dat zou een kwalijke zaak zijn. Die pro testen zijn voor Eurowoningen geen nieuw gegeven. Boven dien hebben we de projectont wikkelaar gemeld, dat we de strijd met de bewoners best aan wilde aanvragen. Er is nu bijna een jaar verstreken en de ge meente heeft deze procedure nog steeds niet ingezet. Mis schien zagen ze ook wel in dat de bouwplannen er juridisch niet sterk voorstonden" wilden gaan" John de Kievith waagt te be twijfelen of de gemeente daad werkelijk plannen had de bouw voort ie zetten. „Na het indie nen van onze bezwaarschriften kondigdedewethouderaan.dat hij bij gedeputeerde staten een verklaring van geen bezwaar Ook sluit De Kievith niet uit dat de verkiezingen een rol spelen in de beslissing. „Het is opval lend dat het hete hangijzer juist nu wordt afgevoerd. Misschien vermoedde Van Kleef dat wij met het oog op de verkiezingen een hernieuwd offensief tegen de fiatbouw zouden zijn begon- Vlaardingen Ruim honderd vrouwelijke ambtenaren van de gemeente Vlaardingen hebben de uitnodiging van wethouder A rij Maarleveld {emancipatieza ken) geaccepteerd voor een ge zamenlijk ontbijt op 8 maart. B en W van Vlaardingen willen met dit ontbijt in De Harmonie hun betrokkenheid met de in ternationale vrouwendag de monstreren. Maarleveld gaat donderdagoch tend tijdens het ontbijt in op de maatregelen die de gemeente heeft genomen en nog wil ne men voor verbetering van de arbeidspositie van de vrouw. Na de wethouder houdt Lieneke van Schaardenburg een praatje over haar bock 'Meisjes uit mijn straat'. Van Schaardenburg is docente aan het Instituut voorde Journalistiek in Utrecht. Uit het aantal gereserveerde stoelen blijkt dat lang niet alle van de 289 vrouwelijke ambte naren bij Maarleveld aan tafel aanschuiven. Volgens Lidia Spindler van de centrale perso neelsdienst heeft dat verschil lende oorzaken. Sommige vrou wen moeten rond ontbijttïjd hun kinderen naar school brengen, en voor kinderopvang in De Harmonie kon niet worden ge zorgd. Andere vrouwen willen niet aan de bijeenkomst deelne men omdat zij die te 'feminis tisch' vinden. Maassluis De echtgenote van burgemeester Mans van Es is morgen jarigBij voor baat gefeliciteerd en nog vele jhren, zullen buitenstaanders denken. Maar baar feestje valt dit jaar samen met de dag, waarop de gemeenteraad al sinds jaar en dag vergadert. Omdat hij de dinsdagavond liever wil doorbrengen in de huiselijke kring, diende Van Es bet verzoek in de raadsver gadering te vervroegen naar vanavond. „Ik vind daar niets vreemds aan", steil een gemeente woordvoerder. „Mrivé-om- standigheden zijn wel vaker de reden om van het gebruike lijke vergaderschema af te wij ken. De wijziging is reeds in oktober van het vorige jaar be sproken en geen van de wet houders had bezwaar tegen deze aanpassing". Gewend aan regelmaat hopen buitenstaanders intussen, dat de manoeuvre van Van Es niet het begin is van een nieuwe trend m de raad. „Want wie geeft ons bij voorbeeld de ga rantie". vragen zij zich afdat een toekomstige raadsverga dering niet wordt verplaatst als de dochter van raadslid gaat afz wemmen voor haar di ploma...?" Panheel Bodemver ontreiniging in Vlaar dingen zou in de ge meente zelf kunnen worden gesaneerd. Schiedam Wethouder Hans van Kleef heeft de behandeling van het meerjarenplan Stads vernieuwing op verzoek van de bewonersverenigingen voorlo- pïguiigesteld. De wijken vinden dat de inspraaktermijn te kort is geweest om een overwogen oor deel over het ambitieuze plan te vellen. Al vanavond zou het plan, waar in Van Kleef een blauwdruk voor de bouwactiviteiten in de komende vier jaar geeft, aan de orde komen in de raadscommis sie. De bewonersverenigingen voelden zich door deze haast overvallen. Volgens opbouwwerker Frans Klijssen waren de bewonersver enigingen niet in staat de plan nen op zo korte termijn te beoor delen, „We willen tot een diep gaande inventarisatie van de projecten overgaan. Dat is alleen mogelijk als wij wat meer tijd tot onze beschikking hebben", In het plan somt Van Kleef een groot aantal projecten op, die volgens hem in de komende vier jaar moeten worden gereali seerd. Met name in Nieuwland, maar ook in Oost, Centrum en Zuid wil de wethouder veel geld investeren in de stadsvernieu wing. Door de rijkskorting op de budgetten beschikt Van Kleef nog niet over de benodigde mid delen. Via een systeem van voor financiering denkt de wethou der de plannen toch te kunnen verwezenlijken. In totaal wil Van Kleef 13 mil joen gulden uit de algemene middelen voor dit doel gebrui- ken. "Aan het eind van de vol- - gende raadsperiode denkt hij dat gat te kunnen dichten. „We krij- gen de komende jaren wel geld van het rijk, maar daar kan ik niet op wachten", vertelt de wet houder. „Daarom gaan we tot voorfinanciering over". De bewonersverenigingen grij pen het plan aan voor een her nieuwd pleidooi voor meer pro fessionele ondersteuning. De stadsvemïeuwing wordt volgens Kijken zo ingrijpend, dat de wijken het niet langer zonder een eigen opbouwwerker en be- wonersdeskundige kunnen stel len. „Nu moeten de bewonersdes kundigen hun activiteiten over verschillende wijken verdelen", zegt Klijssen. „In de toekomst is dat echt onmogelijk. Voor het bereiken van ons doel is 183.000 gulden nodig". Op korte termijn willen de be wonersverenigingen met de po litiek de stadsvernieuwing diep gaand bespreken. Klijssen is druk in de weerom nog voor de raadsverkiezingen een politiek forum te organiseren. Vlaardingen Op de kruising van de Maassluissedïjke n de van Beethovensïngel is zaterdaga vond een 49-jarige Vlaardinger met zijn auto aangereden. Het slachtoffer geen geen voorrang van een vrachtwagenchauffeur. Door de botsing knalde de man tegen een hek en raakte aan het hoofd gewond. Als wethouder Bas Goudriaan zijn zin krijgt, financieren de ge meenten Schiedam. Vlaardin gen en Maassluis samen twee fa brieken die vervuilde grond van alle giftige substanties kunnen ontdoen.. Een onderzoek naar de kosten voor het bouwen van de twee in stallaties, wordt binnenkort op gestart. ,.We zullen", aldus de milieuwethouder, „in de raads commissie echt moeten overwe gen of de 25 miljoen gulden, die wordt uitgetrokken voor ver plaatsing van die troep, niet valt te gebruiken om de grond wer kelijk te reinigen". Het plan is bij de politici uit de regio in goede aarde gevallen. Net voor het weekeinde bracht een grote groep belangstellen den van de drie gemeenten, Rot terdam en de provincie, een werkbezoek aan twee van' der gelijke bedrijven in Limburg. Goudriaan wil in de laatste maanden van zijn ambtsperiode de bodemsanering in Vlaardin gen op een andere wijze gaan aanpakken. Met de methode die de milieuwethouder voorstelt, konden raadsleden en ambtena ren uit hei gehele Rijnmondge bied tijdens die excursie naar Panheel kennismaken. De wethouder wil de verontrei nigde grond, die in Vlaardingen op diverse plaatsen ligt en tel kens anders van samenstelling is. reinigen via het zogenaamde 'flolatie'-systeem, dat door de firma Mosmans Mineraaltech- nïek uit Oss is ontwikkeld. Op deze manier worden chemica liën uit de grond geabsorbeerd met chemische zeep. Het gif dat dan overblijft zou moeten worden verwerkt via de methode waarop het Panheelse vuil verwerkingsbedrijf Edel- chemie inmiddels patent heeft aangevraagd. Het verdwijnt niet regelrecht in de verbrandingso vens, die de stoffen dan via de schoorstenen weer in de lucht btengt, maar wordt opgesloten in een glasachtige substantie, die de schadelijke effecten neutrali seert. Beide methodes zouden volgens Goudriaan gecombineerd in Vlaardingen kunnen worden toegepast. Hij betwijfelt alleen of zijn gemeente de hoge kosten voor de bouw van de noodzake lijke installaties alleen kan op hoesten. De gemeente zal onder zoeken hoeveel geld de exploita tie van dergelijke installaties zal kosten naast de bouwkosten. Aangezien het project waar schijnlijk alleen realiseerbaar is wanneer grote hoeveelheden verontreinigde grond zullen worden verwerkt, is Goudriaan van plan toenadering te zoeken tot Schiedam, Maassluis en mo gelijk Spijkenisse. „Het is tijd dat er daad werkelijk iets gaat gebeuren", zegt Goudri aan. „Tot dusverre is erin Vlaar dingen alleen gepraat De huidi ge methode, waarin alleen gifti ge grond wordt verplaatst, is na tuurlijk geen oplossing". d^a«ef&eSenWart °9 Me0'" speelde 5611 dwa's,luitcon!:ert ran 0uan>- Tifaens.de 31ste Maassluisse muaekweek behoorde zij tot manifesteren. Wellicht is het aan elkaar en Koos Bons bege- daardoor allemaal fout gegaan leidde de jonge musici. De heren met hem". Seelbaeh en Schrama hadden Werken van de beroemde oom- de zwaarste taak. Als juryleden ponisten domineerden het pro- dienden zij te bepalen wie van gramma: Handel, Bach, Mozart, de honderddertig kandidaten in Vivaldi en Chopin. Enkele min- de prijzen zou vallen, der bekende con* oosiues trok ken daarom des meec aan- "Nee, het verveelt mij nooit", dacht. Glenn Ritfeld viel met zegtJc.pie\'ons.„Ikvindhetal- electronisch werk van Slevie *'1 fascinerend om kinderen Wonder en Eddy Gram hele- met muziek bezig te zijn. Er zit- maal uit de toon. De waardering ten funderen bij waarvan je la- was er echter niet minder om. 'er a^«ze beroemd zijn zal zeg- Presentatrice Jopie Vons praat- &en-die heb ik als kind nog bo te met gemak de onderdelen ren spelen in Maassluis". j Maassluis Begripvolle glim lachjes vertoonden zich op de gezichten van 250 bezoekers van de Koningshof. Op de slota- vond van de 31ste Maassluisse Muziekweek hoorden zij duide lijk dat klassieke composities niet voor kinderen worden ge schreven. Het publiek bemerkte welis waar hoe krampachtig de be roemde werken waren ingestu deerd, toch hoorden zij de vaak zo kenmerkende harmonieën. Fouten werden de jeugdige deelnemers overigens al bjj voorbaat vergeven: jong talent dwingt altijd en overal bewon dering af. Zeventien uitverkoren deelne- mertjes aan de Maassluisse Mu ziekweek 1990 verzorgden vrij dagavond een gevarieerde slot- avond. Burgemeester Hans van Es mocht na de pauze de prijzen uitreiken. „Keizer Nero is be halve door zijn vele eten* ook een beetje bekend geworden ais organist", doceerde de burge meester. „Hij heeft echter nooit degelegen heid gekregen zich in de Maassluisse Muziekweek te SchiedamEen vluchtende in breker heeft zondagmorgen aan de Willernskade in Schiedam een 43-jarige vrouw in het ge zicht geslagen. De vrouw betrap te de man en zijn handlanger 's nachts in de woonkamer. De die- ven gingen er vandoor met de videorecorder, de spaarpot en de muntenverzameling. Op de Westvest rekende depolï- tie zondagavond een 33-jarige Rotterdammer in na een in braak in een woning aan de Lan ge Haven. De dader werd over lopen door de bewoonster. Hij sprong met de geluidsinstallatie over de schutting, maar slaagde er niet in uit handen van de poli tie te blijven. Op de Boerhaavelaan werd zon dagavond een man aangehou den met een videorecorder, die hij even tevoren had gestolen. Schiedam Bij een vechtpartij in een tram van lijn 1 heeft een 35,-jarige Schiedammer zater dagavond een pijnlijke hand op gelopen. De man raakte slaags met controleurs van de HET na dat hij weigerde zijn kaartje te laten zien. Hij werd tegengehou den toen hij trachtte uit de tram te stappen. Bij de vechtpartij sneuvelde een stang in de tram. De vechtersbaas werd ingere kend door de politie. t Vlaardingen Voorbijgangers hebben vrijdagnacht rond half twaalf aan ae Watersportweg in de Broekpolder een zwaar gé- wonde man gevonden. Het blijkt om een negentienjarige Vlaar dinger te gaan die ter hoogte van de tennisvereniging aan de kant van de weg lag. De jongen is overgebracht naar het zieken huis. De politie heeft nog niet voor ogen staan wat er die vrijdaga vond moet zijn gebeurd. Men sluit niet uit dat het om een bero ving gaat. Mensen die meer in formatie kunnen verschaffen, worden verzocht contact op te nemen met de Vlaardingse re cherche (telefoon 4342355, toe stel 303). Maassluis Bij een uitslaande brand is vannacht een flatwo ning aan de Breitnerstraat in Maassluis volledig verwoest. Een jong gezinman, vrouwen twee kinderen werd dakloos. De vrouw werd met ademha lingsmoeilijkheden overge bracht naar het Holy-zieken- huis. De brand brak om half twee uit. De oorzaak is nog onbekend. De brandweer had het vuur binnen een kwartier onder controle, maar was nog tot half drie bezig met nablussen. De huizen onder, boven en naast de uitgebrande woning liepen rook- en water schade op. Het gedupeerde gezin vond onderdak bij familie. Vlaardingen Nadat eerder al de VVD (Voorhoeve) en D66 <Van Mierlo) kopstukken naar het Waterweggebied hadden af gevaardigd, laat de PvdA zich nu ook niet langer onbetuigd. Vice-premier en minister van fi nancien Wim Kok is woensdaga vond in Vlaardingen. In zaal Drieënhuijsen aan de Willem de Zwijgerlaan spreekt Kok tussen zeven en acht uür zijn partijgenoten toe. Zijn taak is het belang van gemeente raadsverkiezingen te onderstre pen. Vervolgens zal oud-wet- houderen raadslid Kees van der Windt zich buigen over het ou derenbeleid i n de gemeente. Morgen zijn PvdA-prominenten van een lagere rangorde ook al aanwezig bij hun Vlaardingse partijgenoten. Jaap van der Scheur en Tweede Kamerlid Leny van Rijn doen in De Har monie tijdens de jaarvergade ring een duit in het zakje als het gaat over zaken als minimabe leid en milieu. De bijeenkomst begint om acht uur. Vlaardingen De Socialistiese. Partij gaat minister Maij-Weg gen van verkeer en waterstaat aanklagen. Advocaten van de Vlaardingse afdeling onderzoe ken in hoeverre de verantwoor delijke bewindsvrouwe aanspra kelijk kan worden gesteld voor de voortdurende geluidsoverlast van rijksweg 20. „Volgens ons", zegt SP-raadslïd Bertie Vugts, „overtreedt zij de wei op de geluidshinder. En als je in de fout gaat, krijg je een be keuring". De aanleiding voor deze stap is de brief van CDA- voorman Leo de Snaijer. „Het is toch van de gekke datje iemand een aardige brief schrijft als zij in overtreding is", maakt Vugts korte metten met de poging van de christen-democraat een suc cesje te boeken. Het onderwerp komt overmor gen weer in de gemeenteraad. Voor de bewoners van de West- wijk, waarbij het gaat om de rij huizen van de Gijsbrecht van Amstelstraat tot en met de Van Viandenstraat, is dat aanleiding geweest burgemeester Van Lier een stapel van zeshonderd hand tekeningen aan te bieden. Zij vinden dat de gemeente einde lijk iets moet doen aan de con stante geluidsoverlast. Na acht jaar brievenschrijven zijn de Vlaardingers nog geen sfap verder gekomen: de ge meente zegt machteloos te staan en zelf geen actie te kunnen on dernemen om de herrie van rijksweg 20 binnen de perken te houden. Lang heeft'de wijk dit voor zoete koek geslikt, maar de emmer begin t steeds verder over te lopen. „We worden al jaren lang gekweld door verkeersla waai. De herrie is ondraaglijk", verwoordde Astrid Jovic het on genoegen tijdens de overhandi ging van de petitie aan de burge meester. „Iedereen is het met ons ons, maar Iaat het verder af weten". De rijksoverheid zou voor een geluidswal of -scherm zorg moeten dragen. Omdat er met de eventuele komst van de Blan kenburgtunnel een verbreding van de snelweg tussen Maasss- luis en Schiedam zit aan te ko men, voelt men er niets voor nu geld te spenderen aan iets dat slechts tijdelijk kan worden ge handhaafd. De bewoners wijzen erop dat het aantal decibellen in de buurt al jaren de limiet overschrijdt Om dat de voormalige HVO-huizen hun eigendom zijn geworden, is verhuizen bijna niet mogelijk. Om het woongenot enigszins te verbeteren zou de gemeente de kosten voor geluidswerende maatregelen geschat op zo'n 1,2 miljoen gulden moeten voorschieten. Hoewel het om andere omstan digheden gaat. wijzen zij op het feit dat in Schiedam en Maas sluis wel schermen zijn aange bracht. De Vlaardingse politiek heeft tot nu toe echter geen ge hoor gegeven aan de wensen van de bewoners. Een motie van de SP, die aan de eisen van de West- wijkers tegemoet kwam, werd onlangs door de gemeenteraad verworpen. Wel heeft CDA- fractïeleider De Snaijer een schrijven aan partijgenoot en minister Maij-Weggen gericht om alstublieft iets voor Vlaar dingen te betekenen. „2k vind dat een achterbakse brief', reageert Astrid Jovic. „Natuurlijk zijn we blij met zo'n brief, maar het is toch vreemd. Hij had veel beter die motie van de SP kunnen ondersteunen, dan was de gemeente nu voor ons aan het werk geweest". De bewoners zien in de brief van de CDA'er vooral één ding: een verkiezingsstuntje.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1