Passage blij ft behouden Eben Haezer gedwongen tot samenwerking Gespannen sfeer op forum migranten Bassie en Adriaan gaan in 'geldzaken' 't Schoentje leeggeroofd Rietzeilers maken witte schaap blij Moderniseringsplan voor de zomer bekend VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Nieuw zwembad Groenoord: 'circustent' of'badhuis'? Begraafplaats ruimt plek in voor moslims FSötswariQ VOORDEEL ir.fyïïfilMjl DROGISTERIJ Vlaardinger beroofd m Spanje Pippeloentje en Ikkie op sehopstoel SP boos over verspreiding rampenfolder Vrouw blijkt niet vermoord GOEIE FILM VANAVOND? KIJK IRDE KRANT. Him Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardinflen. Postbus 4008.3130 KA Vlaaidinaen. Telefoon: 010-4343229.4352066.43S0557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. WOENSDAG 7 MAART 1S90 PAGINA 13 Schiedam Dé migrant be staat niet. Met deze woorden nam het Turkse gemeente raadslid Mahir Engi'n (PvdA) afstand van de stereotypen, die gisteravond de discussie over^ migranten in café De Hermandad beheersten. Door de fixatie van de Schie- damse politici op de integratie problemen van de eerste genera tie Turkenen Marokkanen, werd de migranten volgens En- gin geen recht gedaan. „Kunnen migranten niet lezen", vroeg Ëngxn zich af, „of zijn ze dom?". Engin, die na een avond- jé discussiëren in café De Her mandad het laatste woord kreeg, wilde het beeld graag bijstellen. Want de Marokkaan1,Abdul Bat taï mocht in zijn inleiding aange ven dat het met de'integratie best in orde komt, de Schiedam- se politici voorzagen nogal wat problemen. Battaï leidde de avond met en kele prikkelende stellingen in. De Marokkaan vroeg zich af, waarom buitenlanders zich aan de Nederlandse gewoonten moe ten aanpassen. „De vraag is aan wie", stelde Battaï, „Moet ik op een Nederlandse liberaal gaan lijken, moet ik rood of groen worden? Ik begrijp niet waarom ik geen Marokkaan mag blij ven". De roep om aanpassing duidt volgens hem op een verminder de tolerantie onder de Nederlan ders. „In 196? kregen gastarbei ders een warm welkom in Ne derland. Iedereen wilde zelfs met handen en voeten met ze communiceren. Nu migranten in veel gevallen werkloos zijn, zegt men dat we maar Neder lands moeten leren om de kan sen op werk te verbeteren". Battaï reageerde op een stelling van professor Idenburg, die hem door presentator Kor Kegel was voorgelegd. Idenburg, opsteller van het Rotterdamse rapport over sociale-vernieuwing, ziet verplichte taallessen als een mo gelijke oplossing van de hoge werkloosheid onder migranten. De maatschappelijk werker ge looft niet in deze suggestie. „Idenburg vergeet dat de werk loosheid onder Surinamers' en Molukkers ook extreem hoog is. Dat zijn toch ménsen die de Ne derlandse taal uitstekend be heersen?". Vindt Battaï de situatie in Ne derland verslechterd, ook in Schiedam kan er volgens hem nog veel verbeteren. „Ik mis een samenhangend migrantenbe leid. Waarom worden er bijvoor beeld geen grote huizen ge bouwd voor migranten. Dat 2ijn tenslotte mensen met grote ge zinnen". Wethouder Hans van Kleef ver zette zich fel tegen de suggestie dat Schiedam gettovorming in de hand werkt. „Getto's als de Stationstraat en de Mariastraat zijn opgeruimd. Als migranten tn Nieuwland bij elkaar kruipen, dan is dat hun eigen keus", meende de wethouder. Door dreigementen uit de hoek van de Centrumdemocraten verliep de discussie in een ge spannen sfeer. Een vijftal CD- aanhangers, die voorat met ge weld had gedreigd een rol voor hun partij in het forum op te zul len eisen, werd redelijk in de hand gehouden door hun lijst trekker Alfred Vierling. Alleen toen de Hagenaar, volgens de de finitie van de 'dikke Van Dale' zelf een allochtoon, de 'islamise- ring' van de samenleving ter sprake bracht, moesten enkele =h politici op hun eigen rem trap- -5 pen om een handgemeen te g voorkomen. 3 CD-lijsttrekker Alfred Vierling had op het politieke forum enige 2 moeite zijn rumoerige achterban in de hand-te houden. o Hl Schiedam Een meerder heid van de Schiedamse poli tiek lijkt de zwembad teke- 1 hing van architectenbureau Hooper de aantrekkelijkste van twee plannen te vinden. Tenminste, als zuiver en alleen het aantal hoofden wordt geteld. De twee collegepartijen PvdA en VVD spraken 2ich gisteravond namelijk uit zo op het eerste ge zicht voorstander te zijn van Hoopers ontwerp. De scheiding der geesten was frappant, omdat de oppositie juist unaniem de plannen van architectenbureau Koppert Koenis als beste kwalificeerde. Sprak het ene deel van de raads- comissie Welzijn over Hooper in de trend van ludieker en speel ser in de vormgeving, CDA, D66 én Groen Links betoogden daar entegen dat het Koppert Koe nis is die ruimtelijker, creatiever en speelser voor de dag komt. Over en weer werd de concur rentie afgedaan met opmerkin gen als 'een circustent' en 'en ou derwets badhuis'. Het waarom van de voorkeur bleek vooral in het uiterlijk ver toon en de eigen smaak te schui len. Peter Hooper was zo slim ge weest een maquette te vervaar-., digen en dat sprak WD-raads- lid Annie Renskers aan. Els Hellwig (CDA) meldde evenwel kordaat dat Johann Koenis „er met kop en schouders boven uit steekt". En vond Huub de Ruiter van de PvdA „het bijzonder aan- i trekkelijk dat het zwembadper soneel bij Hooper tegelijkertijd overzicht kan .houden over het recreattebVd èn het instructie- bad", Cobie de la Rie (D66) acht te het juist weer „storend dat bei de baden zo heel dicht bij elkaar liggen". Nu lijken de twee laatste plan nen als opvolger voor openlucht zwembad Groenoord in grote lij nen ook vrij veel op elkaar. Bei de ontwerpen hebben min of meer de vorm van een L, hebben een grillig gevormd bassin, een wedstrijdbad van 25 bij 15 meter, een buitenbad en allerlei moder ne toevoegingen als een whirl pool en een barretje. Allebei gaan ze negen a tien miljoen gul den kosten. Wethouder Luub Hafkamp, die zelf voorkeur lijkt te hebben voor het Hooper-plan, schoot al met al met de adviezen niet zo gek veel op. Kenners als de VNG (Vereniging voor Nederlandse Gemeenten) en de NV Sport- fondsenbad zullen dan ook wor den ingeschakeld om met name de technische aspecten onder de loep te nemen. Over één ding waren de raadsle den het gisteravond allemaal zeer eens: er moet weleen zwembad komen, waar jé in kunt zwemmen en niet zoals bijvoorbeeld Tropïcanaalleen kunt plonzen en ronddartelen in afwachting van iemand die bo venop je duikt. Maassluis De uit 1886 date rende stichting Eben Haezer houdt binnenkort op te be staan. De Maassluisse stich ting, die psychisch en sociaal zwakkeren huisvest en bege leidt, wordt onderdeel van de dr. J.H. Pameijerstichting uit Rotterdam. Eben Haezer gaat deze samen werking niet vrijwillig aan. Ze is een gevolg van een nieuwe wet, die de vorming van regionale in stituten voor beschermde woon vormen (RIBW's) voorschrijft. Eben Haezer ('De steen der hul- pe') werd eind vorige eeuw door de Neder-Duits gereformeerde kerk in Maassluis opgericht Aanvankelijk hield de stichting zich bezig met de verzorging van wezen en ouderen. Van die ge combineerde taak bleef eerst al leen de zorg voor ouderen over. De bejaarden waren gehuisvest in het in 1896 door de stichting gebouwde ouderentehuis aan de Rusthuisstraat. Het verloor zijn functie toen in Maassluis een modem gereformeerd verzor gingshuis werden gebouwd. Sinds die tijd is de stichting ge specialiseerd in het begeleiden van mensen die om sociale of psychische redenen niet zelf standig kunnen wonen. Naast de 24 bewoners van het oude tehuis aan de Rusthuisstraat biedt Eben Haezer onderdak aan twintig mensen op vier adressen in Maassluis. Aan het einde van dit jaar hoopt de stichting een nieuw onderko men aan de Groen van Prinste- rerkade te betrekken, op een steenworp afstand van het oude tehuis. Gisteren werd de eerste paal geslagen. Dm de kosten te drukken is het project gecombi neerd met de bouw van acht vrije-sectorwoningen. Besprur en directie van Eben HaèZer hebben een kleine drie jaar geleefd tussen hoop en vrees. Vanwege de hoge kosten dreigde de nieuwbouw verschil lende malen te worden afgebla zen..Toen uiteindelijk hetfinan- eiële-plaatje rond was, werd de stichting-imet nieuwe tegenva- lers geconfronteerd Bewoners, van de Groen van 5rinstererkade kwamen in op stand omdat zij overlast van ïjouwverkeer vreesden, een Ma rokkaanse vereniging weigerde een op het bouwterrein staand pand te ontruimen en tot over maat van ramp bleek er gif in de grond te zitten. De eerste paal, oorsponkelijk gepland voor 15 december vorig jaar, liep daar door enkele maanden vertra ging op. Directeur Mike Feuerberg is in middels door de Pameijerstich ting als beleidsmedewerker aan gesteld. Feuerberg moet de ko mendejaren in het Rijnmondge bied huisvesting zoeken voor 250 cliënten van zijn nieuwe werk gever. Schiedam Op de begraaf plaats Beukenhof zal plaats worden gemaakt voor een islamitisch gedeelte. De Turkse gemeenschap in Schiedam neeft kenbaar ge maakt een eigen ruimte op prijs te stellen. De graven voor moslims, die door een heg worden afge zonderd van de rest van de Beukenhof, moeten wel aan enige specifieke eisen vol doen. Zo dient de overlede ne op zijn of haar zij met het hoofd richting Mekka te kunnen liggen en moet er een watervoorziening aan wezig zijn voor een rituele wassing. Verder hebben moslims andere gebruiken om een begrafenis te vol trekken. Bij sterfgevallen in de vijf duizend Turken tellende ge meenschap wordt hetstoffe- lijk overschot nu meestal naar het geboorteland ge bracht. De tweede generatie zal echter waarschijnlijk lie ver in Nederland worden begraven. Schiedam rekent erop dat jaarlijks behoefte is aan ongeveer vijftig graven. t Bassieen Adriaan 'home sweet home' op het VIaardingse Liesveld. Gisteren schoot het clownsduo tv-opnamen voor een aflevering over geldzaken. Vlaardingen Vele winke lende Vlaardingers moesien gisteren aanzienlijk langer op hun beurt bij de kassa wach ten dan gebruikelijk, maar niemand uitte bezwaren. Zij waren immers getuige van nieuwe televisie-opnamen voor de kinderserie Bassie Adriaan die het komische duo voor de Tros maakt Na eerst omstanders op de Oude Havenbrug en aan de Scbiedam- seweg met hun filmcrew te heb ben gelokt, hielden even later ook voorbijgangers op het Lies veld de pas in om de twee clow neske Vlaardingers gade te slaan en te ervaren hoe het televisie programma, dat 23 maart wordt uitgezonden, tot stand komt „We zijn bezig met de opnamen van een aflevering die geldza ken als onderwerp heeft", licht Aad (Adriaan) van Toor, zui gend aan een dikke sigaar, toe. „En omdat Vlaardingen een schitterende stad is speelt deze hele aflevering zich in deze stad af. We hebben onlangs ook in Rome gefilmd". „Daar is het ook ontzettend mooi, maar je moet er wel twee mannen extra bij hebben om op de apparatuur te passen. Ze ste len daar als de raven", grinnikt zijn oudere broer Bas. Sinds gisteren kent Bassie, de niet al te sluwe partner van zijn serieuzere en slimmere broer Adriaan, dus de voordelen van het hebben van een bankreke ning, Maar of de 54-jarigc Vlaar- dingse komiek goed met geld kan omgaan, valt straks op tv nog te betwijfelen. Na het ope nen van een bankrekening sloeg Neerlands bekendste clown aan het winkelen en kwam er, na de aanschaffing van onder meer een elektrische trein en diverse sportartikelen, ook achter wat 'rood staan' betekent. Dat de Vlaardingse artiesten over populariteit niet te klagen hebben blijkt uit de opdracht die ze van het ministerie van ver keer en waterstaat kregen. In april gaat het duo namelijk wer ken aan een videoband met ver- keerslessen, die op alle basis scholen van Nederland zal wor den vertoond. Ook die opnamen vinden plaats in de woonplaats van de gebroe ders Van Toor. Schiedam Inbrekers hebben bij 't Schoentje aan de Aleida- straat nagenoeg de hele winkel voorraad gestolen. De dieven gingen er vandoor met een partij schoenen, laarzen en leren jas sen ter waarde van ongeveer 30.000 gulden. De diefstal, ge pleegd in het weekend, werd gis teren ontdekt. De inbrekers had den grof geweld gebruikt. Ze sloegen een ruit in en schroefden de tralies voor de toegang weg. Van de daders ontbreekt elk spoor. Bij Brarpa Engineering in het Nieuwsticht zetten onbekenden een koevoet tussen het rolluik. In het kantoor stalen zij voor on geveer 6000 gulden aan techni sche apparatuur, zoals een fax en een schrijfmachine. Vlaardingen Een 74-jarige Vlaardinger is op vakantie in Spanje beroofd. Op de Auto piste in de buurt van Barcelo na maakten medeweggebrui kers hem wijs dat er iets aan zijn auto haperde. De man zet te zijn voertuig langs de kant* en werd onmiddellijk door een aantal mannen, naar zijn zeg gen Peruanen, te hulp gescho ten. Aan zijn auto mankeerde niets, maar toen de hulpvaar dige mannen vertrokken wa ren. ontdekte hij dat hij zijn rij bewijs, paspoort, giropas en zijn portemonnee met 25.000 pesetas (ruim vierhonderd gulden)kwijt was. De bejaarde Vlaardinger deed gisteren, bij terugkeer van vakantie, aan gifte van de beroving. Schiedam De Passage wordt niet gesloopt. De gemeente Schiedam heeft na lang aarzelen gekozen voor behoud van de overdekte win kelgalerij tussen Broers- vest en Broersveld. De gemeente staat op het punt een overeenkomst af te sluiten met een projectontwikkelaar die de Passage gaat moderniseren en waarschijnlijk ook uitbreiden. Dit valt af te leiden uit een voor stel dat wethouder Chris Zijde veld vanavond voorlegt aan de raadscommissie voor stadsont wikkeling. Zijdeveld wil een half miljoen gulden uittrekken voor verbeteringen aan de fun dering van de Passage. Ondanks de bouwvallige staat van de fun dering, werd een beslissing tot nu toe uitgesteld. Zijdeveld heeft herhaaldelijk gezegd dat hij de knoop pas zou doorhakken als er serieuze plannen op tafel lagen voor modernisering van de uit de dertiger jaren "daterende win kelgalerij. Enkele jaren geleden meldde het Gemeentelijk Woningbeheer dat de Passage dreigde te verval len omdat de fundering begon te rotten. Een nieuw onderzoek heeft aangetoond dat de palen de laatste tijd nog verder zijn. aan getast door schimmels en larven. Als er niet snel maatregelen worden genomen, gaat het com plex on herroepelijk verloren. Tijd Hoewel een overeenkomst met een of meer projeetontwikkela- ren nog slechts een kwestie van tijd is, wil Zijdeveld nauwelijks concrete mededelingen doen over het toekomstige uiterlijk van de Passage. De gemeente heeft nog geen definitieve keuze gemaakt uit de verschillende plannen. De ideeën van de bouwcombinaties MAB en MBO, die vorig jaar september in de publiciteit kwamen, zijn niet de enige waaruit de gemeente kan kiezen. Zijdeveld zegt dat er nog verscheidene andere aanbiedin gen liggen. „We kunnen letterlijk nog alle kanten op", aldus de wethouder. „We kunnen op het Broersveld naar links en naar rechts, maar ook vooruit". Ook is niet uitge sloten dat bij de modernisering de enorme kelderruimte onder de winkelgalerij wordt betrok ken. Dat concept is in een later stadium toegevoegd aan het oude idee, de galerij door te trek ken naar de Hoogstraat. Wethouder Zij'develd verwacht dat hij voor het begin van de zo mervakantie bekend kan ma ken met welke projectontwikke laar de gemeente in zee zal gaan. De uitvoeringskosten van de plannen variëren van 30 tot 50 miljoen gulden minimaal. In een woonkamer vol dozen toont Wien Muller (76) blij de gift. die prins Frans II van de Rietzeilers haar gistermiddag kwam brengen. Vijfhonderd gulden was het resultaat van een spontane actie die de carnavalsclub hield voor het charitatieve werk van de Schiedamse, die ruim een week geleden werd benoemd tot wit schaap van de Rietzei lers. Prins Frans en zijn gift waren meer dan welkom in de woning van me vrouw Muller aan de Vlaardingerdljk. De bejaarde Schiedamse voert al jaren actie voor de zwerfjeugd in de sloppenwijken van Kampala. Elk jaar vult zij zo'n zes containers met hulpgoederen voor de jeugd in de Oegandese hoofdstad. Dat leverde haar de onderscheiding van de carnavalsvereniging op. Maar de Rietzeilers lieten het niet bij een medaille voor mevrouw Mul ler. Op het prinsenbal werd spontaan een actie ingezet. Bezoekers le verden bl] het weggaan hun ongebruikte consumptiebonnen in. Dat leverde 286 gulden op. Met een bijdrage uit de verenigingskas brachten de Rletzellers dB do natie op vijfhonderd gulden. Een bijdrage voor weereen container! ad ing hulpgoederen. Schiedam De peuterspeel zaal Pippeloentje en de speel- o-theek Ikkie in Woudhoek zitten in de nesten. Zij moe ten voor de zomer weg van het Faassenplein en beide zijn om verschillende re denen niet erg gelukkig met de onzekere toekomst. pippeloentje heeft een onderko men aan het Bachplein aangebo den gekregen. „Maar dat zien we niet zo zitten", zegt een woord voerder van de peuterspeelzaal. „Wij hebben ons altijd gericht op Noord en met het Bachplein ko men we volledig buiten de wijk te liggen". Hoewel ze aan klandizie geen gebrek heeft de wachtlijst heeft gigantische proporties aan genomen is Pippeloentje bang dat een aantal ouders afhaakt na zo'n verhuizing. Ook voor de tien vrijwilligsters, die de peu terspeelzaal runnen, kan de af stand wel eens te groot worden, zo word t gevreesd Ikkie daarentegen zou graag de overstap naar een pand aan het Bachplein maken. „Wij zitten in hetzelfde schuitje als Pippeloen tje. En het werkt erg demotive rend voor de medewerksters als ze niet weten waar zij aan toe zijn", luidt hun reactie. Despeel- o-theek zegt evenwel minder ge bonden te zijn aan het uiterste nieuwbouwpuntje van Schie dam: „Wij zouden niets liever dan naar het Bachplein gaan". Voor Ikkie heeft de gemeente nog helemaal geen alternatief achter de hand. Als het aan Pippeloentje ligt, zoeken zij hun heil in een wissel woning of een Portakabin, Vol gens hen is dat het slaan van twee vliegen in één klap: zij zou den in Woudhoek-Noord kun nen blijven, terwijl de speel-o- theek zonder problemen kan overstappen naar het Bachplein. Schiedam zegt zo'n noodwoning echter niet voorradig te hebben. De peuterspeelzaal neeft van de politiek in ieder geval veel bijval gekregen. "Met hel oog op de groei in de nieuwe wijk Spaland, waar geen enkele voorziening is gepland, zijn alle faciliteiten in Woudhoek .dringend gewenst. PvdA'er Ben Stuivenberg: „Er moet in Noord gewoon een nieu we peuterspeelzaal komen". Vlaardingen De folder 'Wat de buren moeten weten' van de stichting Europoort Botlek Belangen had niet in Vlaardingen mogen verschij nen. Dat schrijft de SP in een brief aan burgemeester en wethou ders. Voorman Remi Poppe wil weten welke stappen B en W hebben ondernomen om de ver spreiding van het 'bedrieglijke en kinderachtige foldertje' tegen te gaan. Een maand geleden al maakte de SP bij alle colleges in het Rijn mondgebied, de provincie en de EBB, bezwaar tegen de folder waarin voorlichting wordt gege ven over de risico's van bedrijfs ongevallen. Ook Groen Links Lekende protest aan. Maar in middels is dat 'reclamedruk werk', zoals de SP het noemt, bij alle Vlaardingers in de bus ge schoven. „De gemeente moet erop toezien dat de mensen goed worden ge ïnformeerd over de gevaren die zij lopen bij een ramp in de in dustrie", vindt Poppe. Het 'be sluit risico's zware ongevallen' verplicht de industrie tot het ge ven van die informatie. De fol der geeft volgens Poppe geen reële voorlichting. Nu de industrie zulke voorlich ting achterwege laat moeten burgemeester en wethouders stappen ondernemen, aldus de SP. Dat B en W op een eerdere brief van het milieu-alarmteam van de SP over de EBB-folder nog niet hebben gereageerd vindt Poppe 'onaanvaardbaar'. Schiedam De 21-jarige vrouw die zondagmiddag dood werd aangetroffen in een woning aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan in Schiedam is bezwe ken aan een combinatie van al cohol en drugs. De politie dacht aanvankelijk aan een misdrijf. Dat leidde zij af uit de rommel in de woning. In middels heeft de politie ook haar naam, Angela Schildkamp, vrij gegeven. De vrouw is van Viet namese afkomst en is door een Westduits echtpaar geadopteerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1