Goudriaan op de valreep bekeerd 1 Jan Rab heeft als trainer meer aanzien WATERWEG SPORT Massale interesse voor dieren-ehbo 'fÈÊêilÈÊSm OP CURSUS fm I maassluis" 'Nu zeg ik tegen de OOS-studenten: blijf zo lang mogelijk voetballen' DE BAKERMAT Rotterdams Nieuwsblad donderdag 8 maart 1990 1 SCHIEDAM Stationskiosk Hebben reizigers van het Schiedamse openbaar ver voer die uitstappen bij station Nieuwland, recht op een beetje extra service? Op het stadskantoor zijn de meningen verdeeld. Omdat de gemeente er nog niet uit is heeft de politiek het laatste woord gekregen. Station Nieuwland blijkt te zijn uitgegroeid tot een belangrijk knooppunt van verkeersnetten. Niet al leen de trein stopt er, maar ook de bus en tramlijn X. Talloze reizigers komen dagelijks op het station sa men. Het lijkt daarom gewenst de service aan de passan ten uit te breiden. De gedachten gaan uit naar het plaatsen van een kiosk bij het oostelijk tramperron. Kleine consump ties, tijdschriften en kleinschalige geschenkartike len zouden de schappen moeten vullen. Omdat de ambtelijke opvattingen over de uitbreiding van de service ter plekke nogal verschillen, wordt de raads leden gevraagd een oordeel te geven over het al dan niet laten plaatsen van een dergelijk winkeltje. Forum in Oost De bewonersvereniging Schiedam-Oost heeft de plaatse! ijke politici veel te vragen. De wijk kent aan zienlijke problemen: er is behoefte aan een ouderen- centrum en een jongerencentrum, Kluphuis Oost moet nodig worden opgeknapt en de stadsvernieu wing heeft 'gaten' geslagen in de wijk, die nodig moeten worden opgevuld. Hoe de politiek die pro blemen denkt op te lossen hoopt de bewonersvere niging op de avond van woensdag 14 maart te h'oren 'tijdens een forum in Kluphuis Oost. ^VLAARDiNGËN Geuzenverzet Een dag na de opening van de expositie 'Nee... en nog eens nee!' over de Tweede Wereldoorlog, die ook door president Von WeizsScker van de Bonds republiek zal worden bezocht, vindt de officiële en jaarlijkse herdenking plaats van het Geuzenverzet Dat begint 13 maart 's middags om kwart voor twee op de Algemene Begraafplaats Emaus bij het Geu- zengraf. Mevrouw G-HL Akkerman-Nieuwstraten zal dan het gedicht 'Cel 601' declameren. Bij het stil tecentrum zullen vervolgens tijdens een korte plechtigheid bloemen en kransen worden gelegd. Na het spelen van één couplet van het Wilhelmus trekken de aanwezigen in een stille tocht naar het geuzenmonument op de Markt. Daar zijn ook leer lingen van scholengemeenschap De Vaart aanwe zig. Voor hen is dat, sinds zij dit monument in 1985 adopteerden de zesde keer. Een aantal van de Vaart- r leerlingen is ook present in de Grote Kerk, als presi dent Richard von Weizsacker de Geuzenpenning krijgt van koningin Beatrix. CDA-vrouwen De drie vrouwelijke kandidaten op de CDA-lijst in Vlaardingen stellen zich volgende week woensdag voor aan de achterban. Lijsttrekker Agnes Van Ar- denne en de kandidaat-raadsleden Japie Schuma cher en Wil Baris beantwoorden tijdens een bijeen komst van CDA-vrouwen in de Bethelkerk vragen van het publiek. Voordat zij dat doen houdt WUle- mien van Montfrans, vice-voor2itter van het CDA en burgemeester van Katwijk, een inleiding over gemeenten en mïmma-beleid. De bijeenkomst be gint om tien uur. Blij met Wallage Staatssecretaris Jacques Wallage komt aan helein de van het schooljaar op De Vaart getuigschriften uitdelen aan de eerste lichting scholieren die de ba sisvorming afrondt. De openbare scholengemeen schap is dolblij dat Wallage de uitnodiging heeft aangenomen. Directeur drs. J.H.J.V. van Beers ziet daarin erkenning voor het feit, dat van de tien scho len waar met basisvorming wordt geëxperimen teerd De Vaart dat nieuwe onderwijs in z'n zuiverste vorm heeft doorgevoerd. De zestig leerlingen die er drie jaar basisvorming op hebben zitten krijgen behalve een getuigschrift ook een zogenaamd doorstroomadvies. Zij kunnen ver der naar Havo of VWO een middelbare beroepsop leiding volgen of kiezen voor een splinternieuwe richting op De Vaart, het primair beroepsonderwijs. De komst van de staatssecretaris, op 2 juli, is aanlei ding voor een uitbundig feest op "de scholengemeen schap. Play-In Een 75-koppig blazersensemble en een orkest van 25 accordeonisten geven zaterdagmiddag een concert in de aula van scholengemeenschap Casimir. Het concert is de afsluiting van de Play-In van de fede ratie van Vlaardingse muziekgezelschappen. Het begint om kwart over vier. Emancipatie In alle bibliotheekvestigingen in Vlaardingen is een tentoonstelling te zien over vrouwenemancipatie. Vooral voor leerlingen van de examenklassen van VWO, Havo en Mavo kan die expositie uiterst nuttig zijn. Het onderwerp van het centraal schriftelijk eindexamen is dit jaar 'de positie van de vrouw in Nederland en de Verenigde Staten van Amerika tussen 1929 en 1969'. De tentoonstelling is mede op aandringen van de contaetraad emancipatiezaken totstandgekomen. Terpstra Aan de reeks verkiezingsforums voegt de WD er eentje toe over het ouderenbeleid. Die wordt maan dagavond gehouden in bejaardencentrum Drieén- Huysen en de liberalen hebben er hun Tweede Ka merlid Erica Terpstra voor weten te strikken. Met haar Vlaardingse partijgenoten wethouder Jan Ma- dem en Rita van Toor neemt zij om acht uur zitting in het forum, Het koor uit bejaardentehuis De Val kenhof treedt die avond op in de recreatiezaal van Drieën-Huijsen. 8 Verhappen hamert FNV'er Carel Verhappen hanteert op donderdag 15 maart de voorzittershamer op een forum van de in dustriebond FNV in ontmoetingscentrum Koning hof, Vertegenwoordigers van PvdA, CDA, WD, D66 en RPF beantwoorden vragen over hun verkie zingsprogramma's en actuele politieke onderwer pen. Hetforum begint om acht uur. SCHIEDAM j iVLAARDINGËtJ vrijdag 9 maart Jaar concert van muziek vereniging Harpe Davids, Passagetheater, 20.00 uur. muzikaal programma What kilts people van PlattèJ in theater De Teerstoof, 20.30 uur. film Max Laura Henk Willie van de Nederlandse cineast Pim de la Parra- Filmhuls Schiedam, 21.30 uur. zaterdag 10 maart rommelmarkt boerderij Landvreugd, 10.00 tot 15!OOuur. open dag scholenge meenschap Brandersstad, 10.00 uur. Sfje^twwftje en de zeven dwergen van Poppenthea- tedtfteSenboog in theater De SèaStoof, 14.00 uur. Ruimtevrees van Robert Paul, i C. Passage theater, 20.15utir.~ Arthur (op z'n kop), caba ret van Roel Reine, theater De Teerstoof. 20.30 uur. vrijdag 9 maart De zwarte comedie speelt De Geuzenopera, Harmo nie, 20.30 uur. zaterdag 10 maart opera over opera's onder de titel Operatie Orpheus met onder andere Gerrte van der Klei, Siadsgehoor- zaal.20.15uur. rommelmarkt ontmoe tingscentrum West, 10.00 uur. Walt Disneyfilm Heksen «1 bezemstelen, Vredes- kerk (10.30 en 14.00 uur) en Ichtuskerk (13.00 uur). film Police Academy IV, Vredeskerk, 19.00 uur. I MAASSLUIS donderdag 8 maart ♦.film .The Dreamteam, the ater De Schuurkerk, 10.00 uur en 20.30 uur. zaterdag 10 maart postzegel beurs, ontmoe tingscentrum Koningshof, 13.00 uur. door PAUL VAN DENBOSCH Juist nu het eind van zijn zestien jaar durende ambtsperiode in zicht komt, heeft Bas Goudriaan het licht gezien. In het tra ditioneel katholieke Pan heel nog wel, net onder de rook van Roermond. Voorheen meende de Vlaardingse milieuwethouder dat de verontrei- niging niet van de 'gezonde' grond- deeltjes kon worden gescheiden, maar hij weet nu wel beter. Een tip van W.J, Windhorst zette Goudriaan op het goede pad. Wind- horst, tot voor kort woonachtig in Vlaardingen en een kennk van de wethouder, bracht Goudriaan zo'n acht maanden geleden in contact met Mosmans Mineraaltechniek bv uit Oss en het Limburgse vuilver- werkingsbedrijf Edelchemie. Het eerste bedrijf reinigt vervuilde grond door middel van het flotatie- systeem (de vervuiling wordt met zeep losgeweekt). Edelchemie heeft een inmiddels gepatenteerde me thode ontwikkeld, waarbij de gifti ge stoffen in een glasachtige sub stantie van alle organische produk- ten worden gescheiden, hetgeen in houdt dat hun schadelijke werkin gen geneutraliseerd worden. De 'nuloptie' wordt dit ook wel ge noemd. Een uitgebreide delegatie van politici en ambtenaren nam er afgelopen vrijdag uitgebreid kennis van tijdens een werkbezoek aan Edelchemie in het Limburgse Pan heel. Een combinatie van de twee me thoden zou-in de visie van Goudri aan ideaal zijn. Het flotatiesysteem zou het gif op één grote hoop kun nen brengen, de nuloptie zou defi nitief met de rotzooi in de grond kunnen afrekenen. Om de kosten te delen zoekt Goudriaan toenade ring tot Schiedam, Maassluis en wellichtRidderkerk. Vlaardingen heeft nogal wat ver vuilde grond binnen haar stads grenzen. Het meest tot de verbeel ding spreekt natuurlijk het uit de Boterstraat afkomstige gif in de Broekpolder, dat ooit met de hulp van een stel oplettende joggers aan de overvlakte kwam. Het bleek een dusdanige berg dat het college van burgemeester en wethouders er bij na over struikelde. Tijdgeest - „Afval hoeft totaal geen probleem te zijn", ging ir. L.M.M. Nevels, di recteur van Edelchemie bv, vrijdag nadrukkelijk tegen de heersende tijdgeest in. Het milieuprobleem dat voor een groot deel opgehangen •wordt aan de consumptiemaat schappij met haar bergen afval wordt momenteel wél als een nau welijks beheersbaar probleem ge- zien. Volgens Nevels is dat onzin. Het zijn de mensen, die de proble men creeren. Niet alleen de consu menten zelf, ook de politici in Den Haag en de vuilverbrandmgsbe- drïjven. Die zwijgen Edelchemie met zijn afwijkende en volgens de uitvinder zaligmakende methode dood, meent Nevels, die moet con stateren dat zijn project in Neder land nauwelijks aanslaat. Milieuambtenaren uit Rotterdam en van het ministerie van VROM betwijfelen of met name het flota tiesysteem in het Rijnmond-gebied kan worden toegepast. Uitdenker Ir. Mosmans, die er zijn naam aan verbonden heeft, erkent dat het een gecompliceerde en dus kostba re techniek is. Bovendien kunnen gifdeeltjes, die al te vast in de grond zitten, vaak niet meer gescheiden worden. Daarnaast is in deze con treien alleen een methode finan cieel haalbaar, die op grote hoeveel heden grond kan worden toegepast. Kostbaar Vlaardingen herbergt bij voorbeeld een enorme diversiteit aan vervuil de gronden en dat vereist telkens weer nieuwe en (te) kostbare on derzoeken. De bouwkosten voor een installatie voor de methode-Mosmans loopt in de miljoenen. Zo heeft het in Bazel gevestigde Sandoz AG er een van tien miljoen laten bouwen. In Zwi- terland reinigt het bedrijf uit Oss de grond vol pesticiden en herbiciden, die bij een bedrijfsramp zijn vrijge komen. In de Vlaardingse situatie zal het bed rag echter veel lager zijn. De installatie in Bazel is namelijk uitgerust met een luxe infra-struc- tuur. Gifgrond, zoals hier verwijderd on der flats in Maassluis, zou gifvrij kun nen worden gemaakt. Voor de bouw van een bedrijf als Edelchemie met een capaciteit van 12.000 ton afval per jaar komt in de praktijk ook tien miljoen gulden kijken. De-gemeente Vlaardingen gaat onderzoeken hoe groot de bij komende exploitatiekosten zullen zijn. Goudriaan vorige week in Panheel: „Deze. methoden zijn ontworpen door mensen met zorg voor het mi lieu. Mosmans en Nevels verkopen hun kennis voor de goede zaak. De aannemers, die voorheen aan de grondsanering zijn gezet, waren ge woon oplichters. Het enige wat ze gedaan hebben is de grond ver plaatsen". Omscholen, bijscholen, na scholen... De mens ver breedt zijn horizon. Voor het werk en voor de alge mene ontwikkeling. Cur sussen schieten als padde stoelen uit de grond. Van lessen in milieubeheer tot de fijne kneepjes van het clownsvak. In OP CURSUS wekelijks aandacht voor een ongewone vorm van kenni8verbreidïng. In een klaslokaal van de Julia- naschool bevinden zich twee honden, twee mannnen en ach tentwintig vrouwen. Deelne mers aan de cursus 'EHBO voor dieren'. Massaal hebben zij zich in Schiedam aangemeld evenals in andere steden, waar de lessen eerste hulp aan dieren een doorslaand succes is geble ken. Het materiaal is ontwikkeld door de dierenbescherming. En het ziet er zeer degelijk uit. Zo komen de anatomie van hond en k uitgebreid aan de orde, ,*,Eer .ttige cursus", typeert een hondebezitster het lesboek, „Maar het is wel erg leerzaam en de bijeenkomsten zijn heel gezellig", Mevrouw Dronkers, degene die de cursus in Schiedam organi seert, is verhinderd, Dat bete kent ook, dat haar hond, het vaste 'model' er niet bij is. Maar er zijn vervangers aanwezig: een herder en een bouvier. Cur susleidster is Hennie Hadde- ringh, dierenarts. Zij zegt dat er in de loop van de twaalf bijeen komsten ook enkele gastdocen ten zullen worden uitgenodigd. Zij komen vertellen over ziek ten, gedrag en homeopathie. Anatomie Hadderïngh begint met kleu rendia's, waarop zij de plaats van de organen toont en de functies ervan uitlegt. Een bijna volledige cursus anatomie volgt in zeer korte tijd. Er zitten wel enkele bloederige plaatjes bij. „Dit zijn de ballen," zegt Hadde-1 ring droog, „Waarschijnlijk van een gecastreerde reu". Na de diapresentatie komt de verzorging aan bod. Welke bor stels kun je het beste gebruiken voor welk type vacht? Hoe vaak moet een hond in bad en met welke shampoo was je het dier? „Ook katten mogen inbad.Ten minste, als het van de kat mag..." Tussendoor worden er vragen gesteld. De meeste aan wezigen zijn hobbyisten, maar er is ook een asiel-medewerk stervan de partij. Een ander belangrijk onder werp is de vlooienbestrijding. Het cursusboek wijdt er een heel hoofdstuk aan. „Elke hond en kat heeft of krijgt vlooien. Pas als het er veel worden, moet je er iets aan doen", vindt Had derïngh. Met giftige middelen is het uitkijken geblazen. Voor jonge en zieke dieren is een der gelijke methode niet'geschikt. De vriendelijkere middelen maken het door vlooien ge plaagde dier onaantrekkelijk voor zijn belager. „De vlo past zich steeds aan. Vaak zal bij een echte plaag een onschuldig mid del niet meer helpen", zegt de docent. Voorbeeldig Een van de honden drentelt naar voren en gaat zich spon taan en uitgebreid liggen krab ben. Dit voorbeeldige model wordt op de demonstratietafel gezet. Hennie Hadderingh wijst de plek aan van ingewanden en organen. Zo braaf als de aanwe zige honden zijn ze laten zich door iedereen aanhalen zo vals klinkt de achtergrondmu ziek van een fanfare-orkest, dat ergens in de buurt repeteert. De cursisten kennen elkaar en eikaars huisdieren al een beetje. Sommigen hebben foto's bij zich en in de pauze wordt uitsluitend over honden en katten gepraat. Er wordt koffie met een koekje genuttigd. De meeste koekjes verdwijnen in mensenmonden, de honden zitten er wat beteu terd bij. Een van de leerlingen gaat even weg om twee van haar katten erbij te halen. De docent doet voor hoe je kattenageltjes knipt. De honden kijken quasi-onge ïnteresseerd naar de 'harige hapjes'. Ze kunnen zich deze houding veroorloven want ze zitten op dat moment strak aan gelijnd. Om half elf gaan hun baasjes weer naar huis en dat betekent naar buiten... door PAUL VAN DEN BOSCH Zeist Hermes DVS en SW mogen dan op Harga op slechts steenworpafstand van elkaar af liggen, zeker in het verleden was het verschil in sfeer en ni veau hemelsbreed. SW was de club van de arbeiders, die op hun beurt Hermes gretig als de vereniging van de elite betitel den. Jan Rab, afkomstig uit een onvervalste SW-familie, speelde voor beide roemruchte Schiedamse verenigingen. Niet lang overigens, zoals de gehele actieve voetbalcarrière van de huidige bondstraïner van korte duur bleek. De docent-Rab pre valeerde boven de voetballer- Rab. Achteraf tot 2ijn eigen spijt, zo blijkt uit de volgende monoloog. „Ik ging voetballen bij SVV toen ik twaalf was. Offices! dan, want ik was al eerder lid. Maar je mocht pas bij een club voetballen als je 12 was geworden. Ik heb nog in de Gorzen gespeeld, op de Havendijk. De ver huizing van de Havendijk naar Harga heb ik nog bewust meege maakt. Ik kwam natuurlijk uit een echte SW-familie. Mijn twee broers speelden er, mijn vader ging iedere zondag naar SVV. Dat was vaste prik en dan ging je als klein piepeltje gewoon mee, daar werd niet over gediscussieerd. Echt geconstrueerd trainen, dat be gon voor mij toen ik veertien was. Hans Croon werd jeugdtrainer bij SW. Die had een voorliefde voor de jeugd. Hij kon ons helemaal gek van voetbal maken- De frequentie van de trainingen, ging geweldig omhoog. Drie keer per week train den we 's ochtends om zes uur. Met de avondtrainingen erbij waren we dus zes, zeven keer per week aan de Havendijk bezig, 's Morgens vanaf zes uur trainden we vijf kwartier achtereen, dan als een speer naar school en om vier uur vanuit school eerst even naar huis en dan weer terug naar de Gorzen. De meesten uit die lichting zijn la ter ook in het betaald voetbal te recht gekomen. Eddy van de Roer als keeper; Aad Osterholt, Dick van Dijk. We werden telkens onbesla gen kampioen. Maar dat was niet zo gek, want we deden er dan ook veel meer voor dan de andere ploegen. 'Kakcluh' Eén seizoen heb ik bij Hermes DVS gespeeld. Waarom? Ik zat op het IOS. Dat was indertijd nogal in tern. Alleen de zondag had je vrij voor jezelf. Daar deden ze bij SW een beetje moeilijk over bij de con- Jan Rab is de derde werkne mer van de KNVB, die in de verhalenserie De Bakermat figureert. Net als Carel Ake- mann, het manusje-van-alles van de diverse vertegenwoor digende elftallen, en voor lichter Rob de tweede is ook Rab, werkzaam als bonds coach bij de grootste sport bond van Nederland, afkom stig uit het Waterweg-gebied. Akemaim en De Leede vertel den al eerder hun verhaal, vandaag, in aflevering 14 van De Bakermat, blikt Jan Rab terug. De oud-Schiedammer trad op zeer jonge leeftijd toe tot het corps van trainers en was in dienst bij diverse clubs in het betaald voetbal en de top van het amateurvoetbal. Deze zomer zal Rab als assis tent van Thijs Libregts het WK in Italië bijwonen. tractbesprökingen, waarop ik kwaad naar Hermes ben gegaan. Maar ik miste daar iets, bovendien zinde het vertrek bij SW me niet zo. Dus een jaar later was ik al weer terug. SW was de arbeidersclub, Hermes vooral door die cricketaf deling een eliteclub. De kakelub noemden wij het altijd. SW stond in die tijd dichter bij het gewone volk. Een vaste plaats in het eerste van SVV heb ik eigenlijk nooit gehad. Ik heb wel een aantal keren meege speeld, met Henk Könemann, Ger- cit van Pelt, Jan van Schijndel. In de kleedkamer was dat dan meneer Van Schrjndel en meneer Van Pelt Voor die spelers had je respect. Dat is helemaal veranderd. De jonge spelers tonen nu hun respect op an dere manieren. Gerrit van Pelt had een formidabel schot in zijn benen, dodelijk zelfs, maar hij wilde dat wel per wed strijd tig keer bewijzen. Bij mijn de buut tegen Stormvogels speelde ik linksbuiten. Ik stond op een gege ven moment vrij en besloot de bal zelf af te maken. Todh eiste Van Pelt de bal voor zich op. Ik besloot 'm toch maar zelf in het kruis te ke gelen. Een mooi doelpunt. Kwam Gerrit na afloop naar me toe: ik had die bal moeten schieten, zei-ïe. Maar hij regelde vervolgens wet een premie voor me. Want ik had nog geen contract en kreeg dus ook geen premie. Honderdtwintïg gul den voor een zege was er beloofd, want het was een belangrijke wed strijd. Dus Gerrit in de kleedkamer effe briefjes ophalen. Aan de ene kant was hij zo dominant, aan de andere had-ie altijd het beste met je voor. SW had een aparte sfeer. Ik ga nog weieens kijken, omdat Gorré, Teb- benhoff en Refos in Jong Oranje zitten. De club is veel professioneler geworden, dat kan ook niet anders natuurlijk, maar toch hebben men sen, die uit mijn tijd stammen, die sfeer nog steeds gehandhaafd. Steenbergen, Könemann, die men sen. Ik coachte eens Jong Oranje op Harga, loop ik langs de zijlijn, hoor ik ineens Aadje Osterholt van de tribune gillen: hé die Rab*. Toen Hans Croon bij SW weg ging, zat ik in het laatste jaar van het CIOS. Croon ging naar HVC en wilde daar een voetbalschool ope nen. Hij wilde mij er graag bij heb ben. Ik moest met Croon de voet balschool opzetten. Dat was in die tijd iets heel nieuws. Croon deed de publiciteit, ik werkte op het veld. Op de achtergrond. Een heerlijke gj tijd. Aanvankelijk was ik naar HVC gekomen om te voetballen ei daarnaast de school te runnen, gj maar die twee dingen gingen in de S praktijk niet samen. Ik ben toen - met voetballen gestopt. sie of daar net onder. Ik was full- g-i time trainer. Dat betekende iets an- ders dan nu. Ik trainde de betaalde Wat wil je, wat waren de betalingen jeugd, ik deed het B-elftal en ik was nou Hooguit drie duizend gulden, op zondag masseur en verzorger bij Een bedrag van niks natuurlijk. Ik het eerste elftal. Op zaterdag zat je had verkering, ik wilde trouwen, 'bij wijze van spreken in Maastricnt dus ik had geld nodig. Bovendien en op zondag ging je naar Gronin- had ik mijn opleiding net voltooid gen. Zelf spelen deed ik dus niet en dan wü je gaan werken. Ik meer, behalve.bij de keeperstrai- dachfc 'met mijn kwaliteiten kan ik ningen bij de trainingspartijtjes, beter trainer worden'. Dan kreeg je Ik was 22 jaar en twee jaar later tenminste acht, negen duizend gul- stond ik voor het eerst op eigen be den: nen, bij NOAD. Ik tekende voor Na een jaar bij HVC gewerkt te twee jaar, maar die tijd heb ik niet hebben, kwam er een aanbieding uitgediend. Ik werd tussentijds van Elinkwijk, dat toen hog in de weggehaald door Telstar. Piet de eredivisie speelde. Ze wilden me Visser was daar weggegaan, waar voor de voetbalschool. Ik heb toen na de club in drie maanden tijd ver een plan voor Elinkwijk gemaakt schillende trainers had geprobeerd, en met succes, mag ik wel zeggen. Het was in Velsen een geweldige Op een gegeven moment speelden rotzooi. Ik was net 24 jaar en. dan al zeven var. die gasten' in de eredivi- in de eredivisie als trainer. Dat le- Jan Rab...'Een trainer van 24 jaar oud in de eredivisie, dat was onge kend'... verde veel publiciteit op, want dat was nog nooit vertoond. Spijt Of ik er spijt van spijt dat ik zelf zo kort gevoetbald heb? Ja. Ik doceer nu studenten van bet CIOS en te gen hen zeg ik altijd dat ze zelf zo lang mogelijk moeten blijven voet ballen. De ervaring als speler, op welk niveau dan ook, is de helft van het verhaal. Toch is het zeker niet zaligmakend. Er zijn voorbeelden te over van heel getalenteerde spe lers met veel interlandervaring achter de naam, die het als trainer niet redden. Andersom gebeurt het ook, succesvolle trainers met een bescheiden actieve loopbaan. Wat mijn trainerscarriere betreft, ach, ik ging in het begin met een brandweertrap omhoog in plaats van treetje voor treetje en daarna ben ik een keer ongenadig hard naar beneden gevallen. Dat is het leven. Ik werd toendertïjd door FC Utrecht, waar ik na Telstar terecht kwam, op non-actief gesteld. Dat was toen een schande. Tegenwoor dig maken sommige trainers er ge woon een sport van, zodat ze elders weer aan de slag kunnen. Bij Utrecht volgde ik Bert Jacobs op. Utrecht leefde boven zijn stand en moest financieel een stapje terug doen. Ik was wel gewend om met weinig middelen te werken, maar bij Utrecht ging het mis. Na een machtsgreep in het bestuur werd de trainer de zondebok voor de slechte prestaties, 's Ochtends had ik nog met de groep getraind, 's middags werd mij de toegang tot het trai ningsveld ontzegd. Ik was echter juridisch aangesloten bij de V VONik was zelfs voorzit ter. Via het FNV heb ik in een soort proefprocedure het recht op arbeid geclaimd. Het is uiteindelijk een ar bitragezaak geworden, die twee jaar heeft geduurd en veel negatie ve publiciteit Ik won de zaak, maar eigenlijk won ik er niets mee. Dat heb ik toen wel geleerd. Ik kreeg de bijnaam dat ik een muggezifter en een zeikerd was, die voortdurend op zijn strepen bleef staan. Praktijk' Voor Utrecht was ik nog bij FC Dordrecht in dienst en erna heb ik nog vijf en een half jaar bij Baren- drecht en drie seizoenen bij DOVO gewerkt. Vanaf 1979 werkte ik bij zowel de KNVB als bij Baren- drecht. Een ideale combinatie. Eerst deed ik de cursus Oefenmees- ter-I, en de A-cursus, wat nu coach- betaald voetbal heet De reden voor die dubbelfunctie? De mensen, die de cursussen geven, moeten toch in de praktijk blijven staan, is mijn stelling. Onder Michels wilden ze me wel hebben als hoofd-opleidingen, maar over de voorwaarden konden we niet eens komen. Vorig seizoen gebeurde dat wel, dus ben ik per 1 juli 1989 full-time in dienst bij de KNVB. Naast het docentschap ace ik de jeugdelftallen onder de 17 en 18 jaar en het team van spelers on der de 21 jaar, dat doorloopt in het Olympisch elftal. In juni ga ik met dé A-ploeg mee naar bet wereld kampioenschap in Italië, samen met Thijs Libregts en Nol de Ruiter. In principe help ik bij de trainingen en scout ik bij a e andere poulewed strijden. Voor je werk naar een der gelijk groot toernooi, daar likt toch 1 iedere trainer zijn vingers bij af, of niet soms...".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2