Jaspers wil popmuziek nieuw leven inblazen Instemming met korting fonds stadsvernieuwing Bijval voor Van Loenen Mannetjesmakers doen intrede in de politiek Vrouwen ontbijten, praten en dansen i.v.m. aankomst nieuwe koüektie! Plan voor festival op Koninginnedag VLAARHINES OASBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Ambacht koerst aan op verkeersoorlog Gifgas vrij bij brand in buik-carrier Wilton met Lee Towers in Doelen Dure veger weer actief - Iffljohn kroes lAihüista studio Fabriplein opgeknapt WD dreigt op de valreep met crisis VRIJDAG 9 MAART 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,43SOS57 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. door AAD RIETVELD Vlaardingen De mannet jesmakers hebben hun intre de gedaan in de Vlaardingse politiek. Her en der in de stad ziet de wandelaar het hoofd van D66-lijsttrekker Wil van Rijn dat vriendelijk de we reld in kijkt. Of bij staat plotseling oog 'm oog met PvdA-voorman John Rans huijsen, die stoer de hemdsmou wen opgerold en achteloos het colbertje over de schouder heeft gegooid. Wie goede ogen heeft, ontwaart hier en daar op een oranje poster de pasfotootjes van de eerste drie van SGP, RPF en GPV. En meer dan ooit zijn de affiches een bron van inspiratie voor vandalen. Onbeschadigde en niet bekladde beeltenissen van PvdA'er Rans- huijsen zijn al vrijwel niet meer te vinden. Hier zijn hem de ogen uitgekrabd, daar is er door grap penmakers een leesbrilletje .op zijn foto getekend. Dat deert Ranshuijsen niet. Dat er haken kruizen en racistische kreten op de affiches zijn gekalkt heeft hem wel geraa kt. Ranshuijsen heeft een klacht in gediend bij het meldpunt discri minatie, Zijn collega-lijsttrekker Wil van Rijn heeft zelfs de poli tie ingeschakeld. Hij vindt de manier waarop de PvdA-posters zijn toegetakeld zeer betreurens waardig. „Ik heb er eigenlijk geen woorden voor". Hondekop De affiches van D66 vallen veel minder vaak ten prooi aan van dalen, Alleen op het Liesveld heeft een kliederaar een poging gedaan het hoofd van de D66- voorman te veranderen in een hondekop. Maar dat is alleen van dichtbij te zien. Van Rijn zit er niet zo mee. „Het hoort er kennelijk bij". D66, landelijk al de eerste partij die de mannetjesmakerij in de vaderlandse politiek introdu ceerde, claimt ook in Vlaardin gen voorop te lopen in die ont wikkeling, In nauw overleg met horecabaas Ben Vuijk sinds kort lid van de partij en recla memaker Jan den Breejen werd besloten het hoold van Van Rijn prominent naar voren te bren gen in de campagne. „Anderen zijn ons daarin ge volgd", gniffelt Van Rijn. Want de PvdA volstond vroeger altijd met een rode affiche, waarop een reusachtige '1' stond, de roos in de vuist en de naam van de partij. Die tijd is voorbij. PvdA'er Ranshuijsen heeft een paar dagen lopen piekeren, of hij wel zou instemmen met zijn beeltenis op de affiche. Het gaat per slot van rekening niet om hem, maar om de partij en het beleid waar die partij voor staat Maar de poster met de foto was een goede blikvanger voor dat argument ging de lijsttrekker overstag. Lachspieren Van Rijn had absoluut geen be denkingen. ,.De lijsttrekker is de stuwende kracht van de partij. Die staat aan het roer. Die is voor het publiek de eerst aanspreek bare. Ik moet die kar trekken". Hij heeft vreselijk moeten la chen toen de PvdA ook met een poster met een foto kwam. „Die partij heeft kennelijk niet de creativiteit om zelf iets te beden- kon". Ook het feit dat de PvdA vice- pTemier Wim Kok ndar Vlaar dingen haalde werkte bij Van Rijn op de lachspieren, „Toen Hans van Mierlo bij de start van onze campagne was zeiden ande re partijen smalend, dat wij ken nelijk z6 aan onze stemmen moesten komen. Drie weken la ter deed d e PvdA hetzelfde". D66 profileert zich als de partij van de vooruitgang. Wie voor uitgang wil kiest Van Rijn, staat er op de posters. „Als wij in staat worden gesteld om verantwoor delijkheid te dragen kan onze in breng een stuk vernieuwing ge ven in een stuk beleid", legt de lijsttrekker uit. 'Vernieuwing" heeft in deze leuze niets te ma ken met een nieuw zwembad of een nieuw theater. Het staat voor een andere, zakelijker vorm van politiek bedrijven. Vlaardingen De gemeente yjaardingen heeft gistermorgen de verkeersobstakels in Am bacht herplaatst. Noch de bewo ners noen de gemeente is van plan heter bij te laten zitten. Het - lijkt er op dat een soort 'ver keersoorlog' is uitgebroken. De bewoners van Vlaardinger- Ambacht hadden in de nacht van woensdag op donderdag de drempels in de bussluis in de An thony Knottenbeltsingel én de paaltjes in de Jan Ligthartstraat gesloopt. Dit uit ongenoegen /over het in hun ogen aou- surde verkeerscirculatieplan in diun wijk. Na de ochtendspits werden de obstakels door ge- m^entewerken evenwel op nieuw aangebracht. „Ze zijn er nog nooit zo snel bij geweest", bitst de woordvoerster van de bewoners Bea Verhoeks. Eén van de omwonenden was ..gistermiddag zo boos dat hij per soonlijk de paaltjes uit de Jan Ligthartstraat rukte/Bewoners, winkeliers, en ondernemers la ten het niet over hun kant gaan. „De gemeente is nog niet met ons klaar", wordt strijdvaardig ge meld. Ook de gemeente is echter niet van plan willoos toe te kijken. Er is aangifte gedaan van vernie ling. Vlaardingen. verwaeht-bin- nen afzienbare tijd de daders te hebben achterhaald. Hen zal de schade, die nog niet precies be kend is, in rekening worden ge bracht. Schiedam Bij een brand in de buik-carrier Prinses Maria Es meralda op de werf van Wilton Fijenoord is gistermiddag een giftige gaswolk vrijgekomen. De Nieuwe Waterwegstraat werd om half twee afgesloten en pas vijf kwartier later, toen er volgens medewerkers van de dienst centraal milieubeheer Rijnmond geen concentraties schadelijke gassen meer konden, worden gemeten, vrijgegeven voor het verkeer. Bij herstelwerkzaamheden in de Maria Esmeralda raakte door nog onbekende oorzaak het iso latiemateriaal polyurethaan" in brand. Een stinkende gaswolk dreef uit de bulk-carrier in dok 8. Om tien voor half drie was de brandweer het vuur meester. Schiedam Met het clubhuis zitten ze nog vlakbij de werf, maar verder is de band met het bedrijf in de loop der jaren aar dig gesleten. En met het secreta riaat in Rotterdam is ook de con nectie met Schiedam dunnetjes geworden. Wellicht daarom vindt het jubileumfeest van de Harmonie Wilton-Fijenoord mofgenavond niet plaats in de Brandersstad, maar in de Rotter damse Doelen. Ter'ere van het 65-jarig bestaan is er een groots concert op poten gezet. Beroemdste gast is Lee To wers. In zijn schaduw geeft ook het plaatselijk roemruchte Koninklijk Schiedams mannen koor Orpheus, Honsds Harmo nie uit Honselersdijk en natuur lijk het jubilerende Wilton zelf actedeprésence. De Harmonie, dat vroeger als be- drijfsorkest veelal optrad bij doopplechtigheden en tewater latingen maar zich nu heeft te- j mggetrokken in het clubhuis De 1 Trefpunt, wil met het concert vooral tonen wat het waard is. j Daarnaast moet het optreden, dat om acht uur in de Doelen be- j jdnt, liefst ook lucratief uitpak- Omdat met name het Leerlinge norkest steeds populairder is ge worden in de laatste twee jaar verdrievoudigde het aantal spe lers zichbegint zich een tekort aan1 instrumenten en muziek stukken te manifesteren. Een fi nancieel steuntje in de rug is in de ogen van de "Harmonie Wil ton dan ook onontbeerlijk. Schiedam Het probleem dient zich in Schiedam elk jaar op nieuw aan: de schoorsteenveger die bewoners in rap tempo geld afhandig probeert te maken. De politie heeft inmiddels in de Sint Liduinastraat weer zo'n schoorsteenveger aangehouden. De werkwijze is volgens de politie steeds hetzelfde. Een man, die zich als schoorsteenveger uitgeeft, biedt zijn diensten aan zonder vooraf met de bewoner een prijs overeen te komen. Na afloop wordt dan een gepeperde rekening gepresenteerd, die in geen verhouding staat tot de werkzaamheden die zijn verricht- De politie heeft de man gewaarschuwd dat zij hem in de gaten houdt en adviseert Schiedammers vooraf altijd een prijsafspraak te maken. Arïe van Loenen: was er maar 's middags gestemd. Schiedam. Arie van Loenen. kan het nog steeds riet verkroppen dat hij door de PvdA op een onverkiesbare plaats voor de gemeen teraad is gezet De ouderen, wiens belangen de zestiger Van Loenen zegt te vertegenwoor digen, worden daar volgens hem ais eerste de dupe van. Schiedam telt zoveel ouderen, dat die recht hebben op een plaats in de PvdA- fractie, meent het teruggewezen raadslid. In het partijblad Voorwaarts schrijft Van Loenen dat de stemming op de beslissende ledenvergade ring heel anders was uitgevallen, als die bijeen komst niet 's avonds, maar 's middags was gehou den. Door het ongunstige tijdstip was de grijze ach terban die hem aan een verkiesbare plaats had" kunnen helpen, massaal afwezig. Vrouwelijk ambtenaren aanhef ontbijt in de Harmonie: vrouwendag in Vlaardingen. Vlaardingen „Het is net dierendag, maar dan anders-.- - Die gekscherende opmer king kwam gistermorgen uit meerdere monden tijdens" een ontbijtbijeenkomst in de. Vlaardingse Harmonie. Ruim honderd vrouweiyrüttig- den daar een maaltijcpfer gele genheid van de internationale vrouwendag. In .Schiedam"'verschenen de vrouwelijke ambtenaren ge woon op het werk. Zij kregen 's middags vrij om in De Teerstoof een portie politiek, cultuur en ontspanning tot zich te nemen. Hoewel Maassluisse vrouwen gewoon moesten werken, was voor hen wel kinderopvang ge regeld. De Vlaardingse wethouder Ary Ma arie veld voelde zich gisteren tijdens het ontbijt een vreemde eend in de bijt. Buiten een por tier „Ik kon mijn rokje niet vinden"en één van de organi satoren was hij de enige aanwe zige man. Evenals Lineke van Schaardenburg, die onlangs als romanschrijfster debuteerde met 'Meisjes uit mijn straat' ging Maarieveld in op de nog lang niet optimale arbeidspositie van vrouwen. - V olge ns— Van Schaardenburg was het ontbreken van 180 colle ga's op het ontbijt illustratief voor die weinig benijdenswaar dige positie. „Kinderdagverblij ven zijn. pas om acht uur open. ..Naast je pan-time-baan heb je meestal nog meer.huishoudelij ke taken. Je bent blij dat je vrij hebt". Enkele uren later trof Maarle- veld bij het stadhuis al weer boze vrouwen aan. Hij kreeg daar een protestbrief vari demonstreren de vrouwen, die een internatio nale vrouwendag wilden.organi seren voor vrouwen en mannen. Hun subsidieaanvraag van drie maanden geleden was niet geho noreerd en datzinde de vrouwen niet. Fenan Allush van-de Pale=~ stijnse Vrouwenunie sprak na mens haar lotgenoten toen ze zei: „Wij voelen ons gediscrimi neerd". Hun thema van de dag: gelijke behandeling/gelijke rechten. Zij vonden het een beet je wrang, dat de gemeente niet met een paar duizend gulden over de brug wilde komen. Daarom moeten zij het zondag in wijkcentrum 't Nieuwelant zon der financiële steun stellen. Maassluis Maassluisse migrantenvrouwen kwamen beter aan hun trekken. Ongeveer twintig vrouwen uit Turkije en Marokko kwamen naar een politiek forum. Samen met zo'n twintig Nederlandse vrouwen spraken zij over de moskee. Wethouder Liesbeth Snoeck bad in haar spreektijd van een minuut al gezegd: „We moeten aan emancipatie wer ken. Niet door te dramnjen, maar gewoon, door 'er te zijn'. De klemmende vraag om een eigen ruimte vond nauwelijks gehoor. „Iedereen wil wel een eigen ruimte", vond Snoeck. Vrou wenhuis Si en en een speciale ruimte voor sociaal-culturele ac tiviteiten in de moskee geven voldoende mogelijkheden, oor deelden de vertegenwoordig sters van deHrie aanwezige poli tieke partijen.- Het middagprogram ma in Maas sluis werd afgesloten met een le vendige interculturele uitwisse ling. Vrouwen vertelden over het dagelijks leven en de vesehil- len in opvoeding en gebruiken. Schiedam In de Sehïedamse Teerstoof was Elkie Dead man de grote klap per. Op het moment van haar optreden waren er meer dan honderd vrouwen- aanwezig/ Hanneke Scheeres gaf een toe lichting op het thema 'Stel een daad, kies een vrouw in de raad'. Ze vond het een goed thema vanwege het suggestieve kara- ker van de boodschap. „Het is tenminste geen eis", zei ze. Daar na kwamen er vijf vrouwelijke kandidaatraadsleden aan het woord. Zij vertelden vooral over zichzelf: hun leven, carrière en denkbeelden. De middag werd afgesloten met een maaltijd voor vijftig vrou wen die zich vooraf hadden in geschreven. Na het eten speelde Lekker Stuk nog het toneelstuk 'Turbulent' en werd tenslotte de vrouwendag met discomuziek uitgeluid. Vlaardingen De gemeen teraad heeft zich weinig aan getrokken van de kritiek van bewonersverenigingen op de korting op het fonds stads vernieuwing. Alleen de kleine linkse partijen hadden felle kritiek op net feit, dat van het geld voor de stads vernieuwing twee miljoen gul den wordt gestort in de kas van het Grondbedrijf. De andere partijen hebben alle begrip voor de moeilijke situatie, waarin de gemeente door bezui nigingen van de landelijke oVer- heïd is gekomen. Twee van de ruim vier miljoen gulden die de gemeente in 1990 beschikbaar heeft voor het fonds stadsver nieuwing gaat naar het noodlij dende Grondbedrijf. „Dat geeft geen pas", vond SP'er Remi Poppe, maar in die kritiek stond hij alleen. Zoals hij ook weinig medestanders kreeg voor zijn pleidooi om enorme kortin gen op de verhuiskostenvergoe ding voor mensen in renovatie complexen ongedaan te maken. VVD'er Jaap Bamouw trachtte althans het leed van de bewo ners van de Brederowoningen in - dey Bahberspölder wat te ver zachten, door in een motie voor te stellen hun verhuiskostenver goeding te verhogen van 1800 naar 2000 gulden. Diemotie werd aangenomen. Vroeger bedroeg de verhuiskos tenvergoeding 400G gulden. Bar- nou w meent echter dat de bewo ners zelf ook wel iets mogen bij dragen. „Zij krijgen na de reno vatie per slot van rekening een betere woning". In het complex Brederowonin gen dreigt overigens een unieke situatie te'ontstaan. Bewoners die eerder hun fiat aan de reno vatie geven, kondigen nu aan hun steun aan het project in te trekken. De laag uitgevallen verhuiskostenvergoeding is daarvoor een van de redenen. Een andere is dat de renovatie van de-140 woningen in twee jaar zal worden uitgevoerd, wat tot gevolg heeft dat het project voor sommige bewoners duur der uitvalt dan voor anderen, Schiedam Reeds verleden jaar liep Ron Jaspers met plannen rond om de festivaltraditie in Schie dam nieuw leven in te blazen Een slepende ziekte weerhield de rasorganisator destijds van de uitvoering van 2ijn plannen, maar dit jaar moet het er volgens Jaspers maar eens van komen: een knallend popfestival op ko ninginnedag. Reeds maandenlang is Jaspers met zijn kompaan Herbert Her- ruer in de weer om het festival, dat 'Free Beat 90' is gedoopt, van de grond te tillen. Met resultaat, want Jaspers heeft toezeggingen binnen van enkele aanspreken de popgroepen. De Openbare Nutsbedrijven bo den spontaan aan, kosteloos zorg te dragen voor de levering van water en elektriciteit. Ook wil de ONS zorg dragen voor het schoonmaken van het festival terrein en enkele sponsors zeg den reeds een bijdrage in de be strijding van de kosten toe. Toch houdt Jaspers nog een fiks aantal slagen om de arm. „De be groting is nog niet rond. We kun- nen slechts hopen dat het bedrijfsleven een. gebaar wil ma ken naar de jongeren van Schie dam". Subsidie Het idee om aanspraak te maken op gemeentelijke subsidies liet Jaspers al gauw varen. „In Schiedam is helaas wei/lig geld beschikbaar voor cultuur. Bo vendien vind ik, datje niet van de gemeente kunt verwachten dat ze zo'n grootschalig festival financieren". In de begroting, die de 30.000 gulden ruim passeert, legt Jas pers de nadruk op de program mering. „De rest van de kosten proberen we tot het minimum te beperken. Als organisatoren hoeven wij er niets aan te ver dienen. Het resterende geld gaat op aan voorzieningen als toilet ten, kleedkamers, licht en ge luid. We hebben aan alles ge dacht". Met hun plan willen Jaspers en Herruér de draad van de mu ziekfestivals in de Plantage weer oppakken. „Die Plantage is des tijds neergezet uit de erfenis van een muziekliefhebber", weet Hen-uör, die actief is als kok op de eetzolder van tapperij Het Weeshuis. „Wij vinden dat de voorziening vaker moet worden benut". Jaspers ergerde zich er de laatste jaren aan, dat de Schiedamse jeugd op Koninginnedag altijd moet uitwijken naar Rotterdam. ,Daar zijn altijd tal van gratis ac tiviteiten. Maar het is natuurlijk veel leuker, als er in Schiedam zelf iets te beleven valt. Met dit festival willen we een omge keerde stroom tot stand bren gen". Campagne Sponsors krijgen van Jaspers en Herruër de mogelijkheid, zich uitgebreid te presenteren op het festivalterrein. Via een uitge kiende campagne kunnen de be drijven volgens de organisatie mee profiteren van de publiciteit rond het festival. „Bedrijven kunnen op deze wijze veel good will bij de jeugd verwerven", meent Jaspers. Het werven van sponsors mag op dit moment de grootste zorg zijn, als dit probleem de wereld uit is verschuiven de organisatoren hun aandacht direct naar het ideële aspect. „Milieugroeperin gen kunnen van ons een gratis standje op het festïvalterrein krijgen", zegt Jaspers. „Wij vin den het belangrijk dat er naast muziek ook aandacht voor ande re zaken is". Als het festival doorgaat, dan kan dit volgens Jaspers een be langrijke stimulans betekenen voor de lokale muziekcultuur. (ADVERTENTIE) afbeelding: Hülsta woonkamerwand Spectrum wft met rijke verlichting in beide glas-vitrines. Hülsta-prijslijst pag. 36 6640,- NU Hülsta woonkamerwand zwart gebeitst essen Spectrum A\AS zie prijslijst pag. 40 8263,- NU "t I I Hülsta woonkamerwand 4QQQ Topside donker eiken f 10270,-NU "VwvOi1 Singel 51 (achter Broersvest) Schiedam Ouderen, schrijft Van Loenen, gaan 's avonds niet zo gemakke lijk de deur uit. En als ze al naar een vergadering komen moeten ze weer vroeg naar huis, met de laatste tram of bus. De in onge nade gevallen volksvertegen woordiger zegt dat zijn partij een voorbeeld moet nemen aan Vlaardingen, waar de PvdA- kandidatenlijst dit jaar op zater dagmiddag werd vastgesteld. Ane van Loenen heeft het hoofd nog niet in de schoot gelegd. De laatste weken voor de verkiezin-. gen op 21 maart wO hij "benutten om zoveel mogelijk voorkeurs stemmen te vergaren. Op de po litieke forums die de PvdA en de gezamenlijke ouderenbonden volgende week organiseren, zal hij zeker niet ontbreken. In hetzelfde nummer van de Voorwaarts steekt Pvd A-lid Jan Klijn zijn partijgenoot een hart onder de riem. Klijn heeft zich eraan geërgerd dat hij de voorge stelde volgorde van ae kandida ten uit de krant moest verne men. Waarom Van Loenen, 'die zijn werk toch goed doet', werd gedegradeerd, is hem een raad sel. Klijn vraagt zich af of hij nog wel lid wil blijven van de PvdA. Ook de bejaarde PvdA'er Jan Krabbendam verzet zich tegen het afdanken van Arie van Loe nen. „Om hem een steuntje in de rug te geven zal ik op hem stem men". Schiedam Na jarenlang pra ten zijn de bewoners van Schie- dam-West, het projectteam uit de wijk en de gemeente het eens geworden over de inrichting van het Fabriplein. Het al jaren door vandalisme en verpaupering geteisterde plein krijgt volgens de voorlopige ma quette een stijlvol uiterlijk met veel groen. Een beheer-werk- groep moet er in de toekomst op toe gaan zien dat de jeugd er niet weer een rammeltje van maakt. Voor hen wordt verderop in de wijk een speelplek aangelegd. Van de gedeeltelijke opknap beurt die het Fabriplein een kleine drie jaar geleden kreeg, trok de jeugd zich maar bitter weinig aan. De gemeente deed ook niet erg haar best de ambi ance te verbeteren. Meer dan een jaar stonden er een paar bouwketen, van waaruit de stadsvernieuwing in de wijk werd geleid. Deze keten werk ten als een magneet op vernie lers, Hoe gehard de bewoners in de loop der tijd ook raakten, het verlangen naar een rustig en vriendelijk ogend plein bleef. Dat concludeerde de bewoners- vereniging uit een enquête in de wijk. De bewonersvereniging kreeg vorig jaar steun van wet houder Hans van Kleef, die zelf ook op het Fabriplein heeft ge woond. Vlaardingen Was het incident drie maanden eerder voorgeval len, dan had de WD zijn wet houder Jan Madem terugge trokken, zelfractieleïder George Neijssel gisteravond in de ge meenteraad. Zo boos was hij, dat de PvdA na maanden van dis cussie nu plotseling een garantie wilde geven aan het personeel, dat de reorganisatie bij de ge meente niet tot gedwongen ont slagen zou leiden. Spijkerharde garanties had de PvdA tot voor kort nooit willen geven aan de verontruste ambte naren. Maar onlangs wijzigde die partij zijn standpunt En dat ge beurde weer op het laatste mo ment, en weer zonder overleg met coalitiegenoot WD, klaag de Neijssel. Het was dat het yoor die laatste twee weken tot aan de verkiezingen de moeite niet meer loonde, anders had de WD zeker voor een vierde wet houderscrisis in Vlaardingen ge zorgd, zei de woedende WD'er. Het voorstel om de ambtenaren bonden de garantie te geven dat er bij de gemeente Vlaardingen geen gedwongen ontslagen val len kreeg wel een ruimte meer derheid in de raad. Maar "met haar wethouder Jan Madem stemde de WD tegen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1