Maassluis kent amper politieke twistpunten 'Stiekem voetballen op het vijfde veld' SPORT MÏERWEB BRIEVEN BaaacaaaBi AGHTERGROND 'Slaapverwekkende' doe-'t-zelf cursus OP CURSUS Wildekat De Vries Onteigening Gesprekstof Wim Koevermans keek op het veld van Fortuna VI, maar begon bij WF Ambacht Rotterdams Nieuwsblad donderdag 15 maart 1990 ^SCHIEDAM Televisie EfB camerapSoeg van de BBC heeft gisteren in Schiedam opnamen gemaakt voor een programma over bouwen en milieu. Het programma, dat deel uitmaakt van een serie over milieu-onderwerpen, wordt uitgezonden op 25 juni, om 20.10 uur via BBC De Engelse omroep kwam in Schiedam terecht na een tip van de Vereniging Milieudefensie. In het programma presenteert wethouder Chris Zijdeveld verschillende van zijn milieu-stokpaardjes: de windmolen bij Wilton-Fijenoord, de serrewoningen aan het Schuttersveld, en de renovatie van de flats aan de Dr. de Visserlaan in NieuwJand. Als milieu vriendelijk wordt ook de scheiding van het verkeer (tram, fietsers, auto's) op en bij de Koemarkt aange prezen. g VLAARDINGEN Ze was al eerder actief, maar nu heeft E. Masznylk een heuse stichting in hel leven geroepen. De Stich ting Vlaardingse Wildekat draagt de loslopende poezen en katers een warm hart toe, maar voor de bouw van bij voorbeeld kattenhuiqes is meer nodig. Zoals medewerk(st;ers en donateurs om de doelstel ling katten opvangen, verzorgen, voeren, be schermen en in leven houden te verwezenlijken. Mevrouw Masznyik denkt vooral aan het opzetten van een tehuis voor de Vlaardingse wilde kat. Tus sen zes en zeven uur 's avonds kunnen belangstel lenden informatie inwinnnen bij de initiatiefneem ster (telefoon 4746944). CDA-voorman Bert de Vries spreekt morgenavond (na het avondgebed in de moskee) in 't Parkweg op een, bijeenkomst voor migranten. De minister van sociale zaken zal desgewenst ook vragen beantwoor den. Raadslid Jq Prins zal na de bewindsman het woord voeren. De avond staat onder leiding van Güngor Haleplioglu, de Turkse kandidaat van het CDA voorde verkiezingen. j MAASSLUIS j Starters Beginnende ondernemers kunnen volgende week donderdag 22 maart in de Burgerzaal van het ge meentehuis terecht vöor een zogenaamde starterso- riéntatiebijeenkomst. De Kamer van Koophandel verstrekt tussen twee en vijf uur informatie over tal van onderwerpen. De KvK is gebleken dat veel be ginners moeite hebben om zich door het woud van formaliteiten heen te werken. Tijdens de middag zullen vijf sprekers het woord voeren. MAASLAND Het Westland heeft haast met de aanleg van het re gionale Westlandse bedrijfsterrein Maasland- Noord. De plannen zijn inmiddels zo vergevorderd, dat op redelijk korte termijn metdeaanleg kan wor den begonnen. Het plan is door Gedeputeerde Sta ten goedgekeurd. In overleg met de commanditaire vennootschap Nol weg en het Samenwerkingsorgaan Westland is grond van een achttal eigenaren verworden. Eén van hen, een inwoner van 's-Gravenzande, is tot dusverre niet bereid gebleken tot minnelijke ver koop van zijn onroerend goed, enkele eengezinswo ningen en een perceel grasland, over te gaan. Er zal een onteigeningsprocedure in werking worden ge zet. Tijdens de raadsvergadering van komende dinsdag 2al dit voorstel op de agenda staan. Er wordt zoveel haast gemaakt met de ontwikkeling van het terrein, dat de raadscommissies over het onteigeningsplan niet eens zijn gehoord. Voor de aankoop van grond voor het bedrijventer rein, dat naast het omstreden transportcentrum Westland aan de rijksweg A20 is voorzien, heeft het Samenwerkingsorgaan Westland al een bedrag van 1,2 miljoen gulden uitgegeven. In totaal worden de kosten voor grondverwerving geschat op ongeveer twee miljoen gulden. SCHIEDAM vrijdag 16 maart Boekenbal ter afsluiting van de boekenweek met optredens van schnjvers en livfe-muziek, Passagethea ter, 20.00 uur. Bart Stultiens speelt Bart S. te N., theater De Teer- stoof, 20.30 uur. Ook zater dag. film Rumble fish, Filmhuis Schiedam, 21.30 uur. zaterdag 17 maart poppentheater Jacobus tenbond aan de westvest, 20.00 uur. fv[AARDlvfGÊN] 16 maart i voorjaarsmarkt kerkcen trum Holy, waarvan de op brengst ten goede komt aan het jubileumfeest, 16.00 uur tot 21.00 uur. orgelconcert van de Viis- singse organist Bram Beek man, Grote Kerk, 20.00 uur. zaterdag 17 maart voorjaarsmarkt kerkcen- Wiegrnan speelt Het "brake- trum Holy, 10.00 tot 16.00 door CAREL VAN DER VELDEN Voor zover bekend verrichtte de Leidse wetenschapper Pieter Tops nooit onderzoek in Maassluis, maar zijn bevindingen lijken direct ont leend aan de politieke praktijk in de Eerste stad aan de Waterweg. ïn een proefschrift concludeert de po liticoloog, dat de lokale politiek ge bukt gaat onder het gebrek aan werkelijke politieke tegenstellin gen. Raadsvergaderingen in Maassluis ondersteunen bijna maandelijks de stelling van de Leidse wetenschap per. Zelfs in de laatste dagen van de verkiezingsstrijd is het aantal strijdpunten tussen de rivaliseren de partijen op de vinger van één hand te téllen,.Boor die kleine on derlinge verschillen worstelt de kiezer ondertussen met de vraag aan welke partij hij zijn stem moet geven. Het door de VVD georganiseerde politieke forum kan de zwevende kiezer afgelopen dinsdag weinig licht in de duisternis hebben ge bracht. Op geheel eigen wijze ver woordden de lijsttrekkers hun boodschap, maar onder het vernis- laagje van de eigen ideologie viel verdacht vaak dezelfde boodschap te ontdekken. Gesprekstof vormden het verkeer, 1 het contact tussen burger en over heid, het milieu, het minimabeleid a en de perikelen rond het nieuwe sj zwembad. Door de tweeslachtige •f positie van het CDA en een belan- g genbehartiger in de zaal leverde de ®i laatste discussie nog enig vuurwerk op, maar voor het overige was het matheid troef. Op de vraag hoe zij de onveilige si tuatie op de Koepaardbrug willen, aanpakken, antwoordden de frac tievoorzitters stuk voor stuk dat de verkeersveiligheid hen aan het hart gaat De VVD bepleitte veili ger oversteekplaatsen, de PvdA na der onderzoek, terwijl het CDA wel wat ziet in extra stoplichten in Maassluis, Wethouder Izaak van der Knaap speelt een pikante rol in de zwem baddiscussie. Spint het CDA nu ga ren bij het verzet tegen een overdekt zwembad aan de Uiverfaan, de scheidende CDA-bestuurder zette de ontwikkeling van het plan mede In gang. Het voorbeeld lijkt flauw, maar is wel degelijk illustratief voor de verhoudingen in Maassluis. Want de politieke uitgangspunten zijn. in veel gevallen vrijwel dezelfde. Al leen met nieuwe ideeën en een ver schillende uitwerking van de over eenkomst kunnen de politici zich van elkaar onderscheiden. Het voedt de gedachte, dat de me ningsverschillen eerder technisch dan politiek van aard 2ijn. Na de 'verkiezingen worden CDA, VVD en PvdA opnieuw geacht, water in de wijn te doen bij de coalitieonder handelingen. Dit gevecht lijkt bij voorbaat op een rituele dans, want in de verkiezingsprogramma's van de grote partijen zijn nauwelijks punten te vinden, die bij de andere partijen op bezwaren kunnen stui ten. Principiële verschillen bestaan er alleen op het gebied van de huisves ting en het onderwijs. Als hoeder van de goedkope huurwoning ver zet de PvdA zich met hand en tand tegen de verkoop van een deel van het gemeentelijk woningbezït, Een plan, waarvan VVD en CDA niet bij voorbaat vies zijn. Doordat de discussie theoretisch van aard is, bewijzen de grote par tijen met hun opstelling voorlopig alleen lippendienst aan hun trouwe achterban. De verkoopkwestie raakt de gemiddelde kiezer de eer ste jaren zeker niet Voor de onderwijskwestie geldt het zelfde laken een pak. Openbaar ba sisonderwijs in elke wijk is een eis, waarin PvdA en VVD zich onge twijfeld kunnen vinden. Tot ver driet van het CDA, dat vindt dat de positie van het bijzondere onder wijs niet in gevaar mag komen. Gering Door de geringe tegenstellingen in Maassluis is het de vraag, of de ver kiezingsuitslag sterk gaat afwijken van de landelijke trend. ïn zijn. proefschrift poneert Tops de stel ling, dat hooguit twintig procent van de kiezers zich laat leiden door lokale thema's. In het harmonieuze Maassluis zal dat waarschijnlijk niet anders zijn. Ongetwijfeld tot verdriet van voor zitter Hans van Wijk van de VVD. En eerlijk is eerlijk; zijn pleidooi voor een lokale invalshoek bij de kiezer is niet uitsluitend het gevolg van de landelijke crisis in zijn partij. Ook in electoraal zonniger tijden beweerde hij, dat de kiezer slechts moet oordelen over de kwalitatieve inbreng van de afzonderlijke frac ties. Gezichtsveld De realiteit is echter een andere. De kwalitatieve inbreng van de raads leden speelt zich doorgaans af bui ten het gezichtsveld van de kiezer. Als er al naar lokale gebeurtenissen wordt gekeken, dan zal de kiezer zich eerder richten op een kwestie als de bouw van een nieuw zwem bad. Maar ook dit conflict heeft amper een politieke lading. Over de nood zaak van een nieuw zwembad en het afstoten van het verouderde openluehtbad Dol-fijn. zijn alle par tijen het al tijden eens. Alleen D66 verzet zich. Niet zozeer tegen de bouw van een nieuw zwembad, maar tegen de heersende bestuurs- mentaliteit. De 9500 handtekenin gen tegen de bouw tonen volgens Jan Storm aan, dat de grote partijen niet naar de bevolking luisteren. En het CDA? De partij heeft af stand genomen van de zwembad plannen. Toch wekt het bij rivalise rende partijen verbazing, dat het actiecomité zich in een advertentie campagne achter de christen-de mocraten schaart Zij wijzen er fijn tes op, dat de belangrijkste CDA- v ertegenwoordiger, Izaak van der Knaap, op het moment suprème ge woon vóór het gewraakte plan heeft gestemd. „Sorry, dat ik te laat ben, ik heb me verslapen", onderbreekt een cursist met een verhit hoofd het inleidende praatje van fysiothe rapeut Liesbeth Geerdes. De al aanwezige cursisten lachen eerst hartelijk om de binnenkomst Zij zitten hier immers om van hun slaapproblemen af te komen... Serieuzer bekent een groot deel van de aanwezigen dat zij zich ook regelmatig verslapen: „Je valt vaak pas in slaap wanneer de eerste mensen naar hun werk taan. Het gevolg is duidelijk", én van de cursisten suggereert: ,,'s Nachts ben Ik altijd heel ij verig. Ik ga m'n bed uit om te puzzelen, een kopje thee te zet ten of de was te strijken. Volgens mij is mijn biologische klok ver keerd afgesteld". De fysiothera peute vindt deze klok een mooie aanleiding om de les te vervol gen. „Je kunt je biologische klok 2elf opnieuw instellen door regel maat in de slaaptijden aan te brengen. Omdat jullie proble men hebben met het inslapen, Omscholen, bijscholen, na scholen... De mens verbreedt zijn horizon. Voor het werk en voor de algemene ontwik keling. Cursussen schieten als paddestoelen uit de grond. Van lessen in milieubeheer tot de fijne kneepjes van het clownsvak. In OP CURSUS wekelijks aandacht voor een ongewone vorm van kennis- verbreding. de slikkers echter overver moeid:,, Ik heb m'n tabletten twee dagen, niet ingenomen en moet je ontdekken hoe laat je dat ik sliep. Ik word zo gaar als een slaapimpuls krijgt. Ieder mens krijgt om het anderhalf uur een impuls. Maar op zo'n moment moet je dus al in je bed het was elke keer vijf uur voor- •d; boter!" 'Wanneer je voor de tv zit te knikkebollen, zegt Liesbeth Geerdes, moet je geen poging meer doen naar je bed te rennen. „Voordat je je tanden hebt ge poetst, is het tien minuten du rende impuls al voorbij. Je moet van tevdren uitrekenen hoe laat je overvallen wordt door de slaap". Zij voegt nog aan haar verhaal toe dat het belangrijk is om je eerste slaapcyclus niet te missen. „Wanneer je het een avondje laat gemaakt hebt, heeft het niet veel nut om tot in de middaguren op je bed te blijven liggen. Je rust nooit uit, omdat je de eerste slaapcyclus hebt ge mist" Het effect van een slaapmiddel is groot, dat blijkt wel uit een tabel die Liesbeth Geerdes voorleest. Een gemiddeld slaapmiddel is pas na zo'n twintig uur voor de helft uitgewerkt. Het motto van de cursusleidster is dan ook: Be ter slapen, zonder medicijnen. Daarbij vermeldt zij wel dat be ter slapen zeker niet langer sla pen betekent. De cursisten moeten leren hoe ze hun nachtrust kunnen vinden. Op tijd naar bed gaan en dan op je slaapimpuls liggen wachten, heeft voor de deelnemers weinig zin. Van de fysiotherapeut leren zij daarom oefeningen die tot in- sukkelen moet leiden. Even lijkt de cursus 'slaapver wekkend' te worden, Gelegen op een matje luisteren de deelne mers naar de rustige stem van de De cursisten hebben verschil- cursusleidster. Door de ontspan- lende slaapproblemen: inslapen, ningsoefeningen moet het me- midden in de nacht of te vroeg renaeel van de aanwezigen zelfs wakker worden. De oorzaken oppassen niet in slaap te vallen, van slapeloosheid liggen nogal Naast de begeleiding die er eens uiteen. De één vertelt dat de her- per week in het Kruisgebouw is, rie van de buren hem van zijn nachtrust kost. Een ander ver klaart:,, Ik ben slaapgestoord ge worden sinds ik een zware ope ratie onder narcose ben onder gaan". Onder de deelnemers zijn er ook die alleen maar slapen na het in nemen van medicijnen. Omdat zij van de chemische troep afwil len, proberen zij op een natuur lijke wijze te slapen. Na een paar dagen zonder medicijnen blijken is het een echte doe-het-zelf-cur sus. Aan het eind van de les wordt dan ook een berg huis werk meegegeven, „Lees zeven tien pagina's theorie, doe de ont spanningsoefeningen die we vandaag geleerd hebben drie a vier keer per dag en ga, wanneer je niet in slaap kan komen, geen gezellige dingen doen! Bestraf je zelf maar", zegt de fysiothera peute, „met het overschrijven van een telefoonboek..." theater De Teerstoof, 14.00 uur. Paul de Leeuw speelt ea- baretprogratnma Beste maatjes. Passage! heater, 20.15 uur. zondag 18 maart optreden van het Voor- burgs Vocaal Ensemble en de organist Toon Hagen, Dorpskerk in Kethet, 17,00 uur. orgelconcert verzorgd door David Shephard, Pas sagetheater. 11.00 uur. maandag 19 maart lezing over de brochure Een waaier van vrijzinnig geloven, kerkgebouw van de Nederlandse protestan- uur, finale Vlaardings song- en playbackfestival in de Stadsgehoorzaal, gepre senteerd door Rita Young, 20.00 uur. MAASSLUIS i zaterdag 17 maart concert Maassluise Har monie met medewerking van kinderkoor Fluitekruld, Koningshof, 20.00 uur. openbare dansavond Be weeg eri leef door dans school Braams met mede werking van dansband Ca- muz. Koninoshof. 20.30 uur Ik vind de op het ogenblik nieuw gemaakte ver keerssituatie In Ambacht een hopeloos geval. Het is één groot getob om de weg te vinden. Je kunt niet heen of weer. En vooral de middenstand is zwaar ge dupeerd. Hoe denkt de gemeenteraad over die men sen? Zij maken tachtig tot negentig uur in de week. En dan worden ze zo gepest Dan zullen we het nog niet hebben over de inspraak die ver te zoeken is. De gemeente -zegt gewoon hoe het moet en de burgers hebben niets te vertellen. En als je zaak niet meer loopt, hoef je bij de gemeente niet meer aan te komen voor een beetje geld. Er zijn al veel verkeerde dingen in Vlaardingen ge schied. De busbaan in Holy afgesloten voor verkeer. En wat te denken van die parkeergarage aan de Af rol. Veel geld gekost, maar met goed fatsoen kun je er niet bijkomen. Geen wonder dat het aantal inwoners terugloopt. Wie wil hier wonen in zo'n chaos. Het wordt hoog tijd dat er een ander beleid in Vlaardin gen komt Neem het geval van autobedrijf P. van der Kooy. Ik zag een auto benzine brengen. Die wagen kon niet niet meer heen of weer. Een hele verkeersopstop ping en toch verliest die man het kort geding. Het is gelukkig gauw stemmen. Misschien komen er dan wijze mensen in het bestuur. P.Poot Vlaardingen door SANDER SONNEMANS Rotterdam Zijn ouders heb ben hem de laatste weken meer over de vloer dan hem lief is. Als gevolg van een chronische rugblessure reist de f in het Drentse Zuidlaren woonachtige Wim Koevermans regelmatig naar Rotterdam om zich In het 'hoofdkwartier' van haptonoom Ted Troost te laten behandelen. Omdat de mobiele verdediger dan toch in de buurt is, pakt hij nog een stukje rijksweg, om bij zijn ouders in Vlaardingen even 'een bakkie te doen'. Sinds december vorig jaar kwam de in Vlaardingen geboren internatio nal niet meer voor zijn club, FC Groningen, binnen de krijtlijnen. „Ik heb me er maar bij neergelegd, anders word je er gek van", berust de bijna twee meter lange Wim Koevermans in het hem minder gunstig gezinde lot. „Ik moet van voorafaan beginnen. Ik zal me bezig moeten houden met veel loopwerk en krachttraining om te kijken hoe mijn lichaam zich houdt. Misschien dat ik aan het eind van het seizoen wat wedstrijd jes in het tweede elftal kan mee draaien, maar dat is nog toekomst muziek". Vanaf zijn prille jeugd is voetbal voor Wim Koevermans altyd zijn lust en zijn leven geweest. Vanuit het ouderlijk huis in de Westwijk keek hij zo op het terrein van For tuna Vlaardingen. „Dat veld zal ik nooit vergeten", grijnst hij, „We gingen altijd stiekem op het vijfde veld voetballen en speelden hele Europa Cup-wedstrijden na. Een keer kwam Jan Ploeg, de terrein chef op zijn fietsie aankarren en akte mijn leren bal af. Geschrok- :en, want we waren echt bang voor In do vijftlonde aflevering van De Baker mat staat vandaag voolbalintarnatjonal Wim Koeverman», die zijn prol»»»lonMa loopbaan begon bij FC Vlaardingen en via Fortuna Sittard bij FC Groningen be landde, centraal. In deze vaihalunreeh» vertellen (aemi)*porter* die in hel Wa terweg-gebied zijn geboren, maar (var) daarbuiten landelijke en som» zeil* In ternationale bekendheid verkregen, ovar vBrleden, heden en loekom»t Koe verman a werd vooraf gegaan door Aketnann (voetbal), Trudy Hangat ey), Jan Brouwer (voetbal), John Wolf (voetbal), Fob Brekalmans (voetbal), Peter Flelachmann (volley bal), Koen Pijper* (hockey), Michel de Maat (atletiek), Rene Eljer (voetbal), Chris de Korte (judo), Jan Bart Volle- brogt (cricket en hockey). Rob de leede (voetbal), Esther Keemlnk (hockey) an Jan Rab (voetbal). Op het schoolplein met een tennis balletje. Mijn vader werkte bij Wil ton Fijenoord, dus was het logisch dat ik bij de gelijknamige vereni ging voor het eerst in clubverband 0 ging voetballen. Na vijf jaar, de die man, zagen we hoe hij de bal on- jeugdafdeling van WF lag zo'n der zijn snelbmdertjes stopte. Ik beetje op z'n gat, stapte ik over naar kon de bal op het politiebureau op halen". „Die Jan Ploeg heeft jaren later nog een keer zo Iets geflikt We hadden een och tend training met FC Vlaar dingen en mochten alleen maar op een zand veld trainen. Onze trainer Theo Laseroms vond dat ongepast voor een betaalde club en ging het gewone veld op. Jan Ploeg zag dat en gritste het net met ballen weg. Als een haas fietste hij naar zijn hok en stopte de ballen achter slot en grendel. We lagen krom van het la chen en de training werd afgelast". Schooltijd Zijn eerste club was, tegen alle ver houdingen in, Wilton Fijenoord. „Als jongeije voetbalde ik altijd op straat met vriendjes uit de buurt Niet alleen voor en na schooltijd renden we achter de bal aan, maar ook in de pauze deden we partijtjes. Fortuna, want dat lag lekker dicht bij huis en mijn vrienden voetbal den daar". „Mijn vader, een echte Schiedam mer, had liever gezien dat ik bij Hermes DVS ging voetballen. In die tijd was hij een fan van SW en Hermes en ging vaak bij die clubs kijken. Bij Fortuna stootte ik al gauw door naar BI. Dat was een heel gezellig elftal. Onze leider, Rien Stolk, regelde allerlei uitstap jes. We hebben met dat team dan ook heel wat toemooitjes afge werkt. Ik was helemaal gek van schooltoemooien was ik helemaal van. Man, nachten lag ik wak- tje op zak had, meldde hij zich aan bij het CIOS in Overveen en kwam, als jongste kandidaat, door de selec tie. Later zou die opleiding voor hem de deuren naar het profvoet balopenen. „Op de toelatingstesten bereidde ik me heel goed voor", herinnert 'koef' zich. „Ik trainde op allèrlei sporten en was voor mijn leeftijd vrij stevig gebouwd. In een korte tijd schoot ik enorm door en ontbij ten van een boterham of vijftien waren heel gewoon. Tijdens mijn stageperiode haalde Theo Lase roms mij naar FC Vlaardingen. De bedoeling was om daar in het C- team te gaan voetballen en wat tramgingen te verzorgen in ver band met mijn opleiding. Later mocht ik ook met de selectie mee- trainen. Om ervaring op te doen, zei Laseroms". Blessures „Toen Vlaardingen met blessures kampte mocht ik aantreden in het eerste. Bij Fortuna had ik ook al bij de eerste elf meegedaan, maar bij Vlaardingen brak ik eigenlijk pas echt door. Net als Aad Biesheuvel maakte ik er mijn debuut in de be kerwedstrijd tegen VFC. We won nen met 2-1 en scoorden allebei". Sinds dat moment stond de 29-jari- ge Koevermans in de belangstel ling, Zijn eerste contract tekende hij bij FC Vlaardingen, maar .voor hij ook maar één wedstrijd op die basis had gespeeld, verhuisde de toenmalige middenvelder 'naar Fortuna Sittard. ,We speelden met de FC legen For' tuna Sittardia Combinatie, zo .heet te de club toen nog, waar manager Joop Castenmiller en trainer Barry Hulshoff de scepter zwaaiden'; For tuna had een heel gezellig stadion en ik speelde een perfecte [wed-, strijd. De Fortuna-spelers Bram Geilman en Joop van Daele vertel- den mij na afloop dat ik bij de ver- keerde club speelde", bootst hij gek- g> scherend het piepstemmetje van -% Van Daele na. „Fortuna bleek inte- g resse te hebben en na het een en an- 2 der te hebben overwogen, heb ik mijn contract bij Vlaardingen ver kocht. Liep ik ineens in Limburg te voetballen"! Negen achtereenvolgende seizoe nen kwam de Lange van Limburg' voor Fortuna Sittard in actie; Wim Koevermans leek op zijn eindsta tion te zijn gearriveerd. Naast de verplichtingen voor zijn club was hij werkzaam voor de afdeling Limburg van de KNVB. In het op een steenworpafstand van Sittard ker. En voordat het toernooi was gelegen Nieuwstad blies hij in op- begonnen, had ik alle wedstrijden vanuit rinmown#*. al gespeeld". Onbewust koos Wim Koevermans Dp jeugdige leeftijd voor een spor tieve maatschappelijke carrière. Toen hij eenmaal het mavo-papier dracht vanuit Zeist'het damesvoet bal nieuw leven in. Die combinatie beviel hem uitermate, ware het niet dat hij zich in 1930 in de oranje-se lectie speelde en in het vizier van enkele buitenlandse clubs kwam. Het keurig georganiseerde voetbal leventje van «Wim Koevermans raakte in een stroomversnelling en zou hem naar later zou blijken, de meest turbulente periode in zijn loopbaan bezorgen. „In '88 draaide ik een goed seizoen en scoorde ik als verdedigende middenvelder negen maal. Ineens werd ik geselecteerd voor het Nederlands elftal. Ik was graag in Limburg gebleven, maar ondanks het feit dat ik tijdens de EK niet had gespeeld, was er toch interesse uit Frankrijk. Laval wilde mij graag hebben en het financiële plaatje zag er zeer aantrakkelijk Wim Koevermans...'Al mijn vrien den voetbalden bij Fortuna VI'... zaakwaarnemer, had alles rond met Lava. Nadat onze penningmeester bevestigde dat alles In kannen en kruiken was, nam ik afscheid van de spelers. Die nacht werd ik echter uit mijn bed gebeld en kreeg ik te horen dat het niet doorging. Ikplet- terde toen wel even van de bank. zaak in een zucht en een scheet be konkeld, temeer daar de onderhan delingen met Fortuna niet van een leien dakje gingen. Door al die aan biedingen wilde ik uiteraard meer verdienen, maar in Sittard deden ze nogaJ moeilijk. Bij Groningen kreeg ik voor het eerst te maken met het fenomeen blessureleed", stelt hij met een sombere blik in de ogen vast. Liepen diverse transferbesprekin gen verre van geolied, het voltrek ken van Wim Koevermans' huwe lijk ging ook niet zonder slag of stoot. Als gevolg van de nacompeti- tie met Fortuna Sittard waren Wim en zijn Vlaardingse vriendin Mar- fot genoodzaakt het vastleggen van e verbintenis uit te stellen. Het Europees kampioenschap stond het huwelijk andermaal in de weg. Koevermans: „Op den duur zagen Margot en ik er de humor wel van in. We hebben er in ieder geval nooit spijt van gehad want het EK was een fantastische belevenis dat we voor geen goud hadden willen missen. Twee dagen na de finale zijn we getrouwd in Vlaardingen. Het ene feest volgde het andere op". Herstel Terwijl de getergde Wim Koever- mans zich in feite alleen maar bezig houdt met zijn herstel, is hij toch in staat om zijn leukste herinnering en hoogtepunt uit het archief op te die pen. Hij zegt:„Hoewel ik tijdens het EK niet heb gespeeld, was dat toch het mooiste moment in mijn carriè re. Zo'n ploeg krijg je nooit meer. Door de optimale sfeer, waar Rinus Michels verantwoordelijk voor was, groeiden we uit tot een ware vriendenploeg. Toen we de dag na die schitterende finale in de lucht zaten, hoorden we dat er duizenden fans in Eindhoven op ons stonden te wachten. Tijdens de busreis en de rondvaart, heoben mijn vrouw en ik wel tien keer gezegd; 'dat we dit nog mogen meemaken'. Goh, wat een feest was dat! De mensen ston den op straat gewoon te huilen". Door het EK en de verlate over gang naar Groningen miste Wim Koevermans een groot deel van de voorbereiding en begon hij verre van fit aan de competitie. Zijn op hande zijnde invalbeurt tegen Vo- lendam deed hem dinitief de das om. „Bij de laatste sprint van mijn warming-up schoot het in mijn rug en heb ik vijf dagen krom gelopen", blikt hij terug op h e t fatale moment. „Op aanraden van Hans van Breu- kelen en Ruud GuUit ben ik naar Ted Troost gegaan, hoewel het geen Later- meldde zich het Spaanse psychische kwestie wasTroosts me- Gyon, maar de besprekingen liepen dewerker, Jan Naaktgeboren, zo stroef dat ik die zelf maar heb af- werkt aan mijn herstel. Maar hij gekapt". kan het niet alleen. Hoofdzakelijk „FC Utrecht was ook nog even in komt het aan op mijn instelling. Ge- beeld, maar dat liep op niets uit. lukkig is daar niets mee aan de „Rob Jansen van de VVCS, mijn Toen Groningen aanklopte was de hand".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2