Landje van Char don mag nog niet open MUSIS *j SACELM Bonden toetsen beleid, maar zeggen niet welk Kamerleden planten viooltjes op rijksweg Raad van State kiest zijde bewoners Erfpachters Woudhoek 'onaangenaam verrast' SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WAÏERWE&COUBANT Politici niet erg milieubewust Strafmaatregel tegen Arepol gehandhaafd Tina Turner wint Ylaardings festival Mysterie van gewonde opgelost FNV en CNV delen onduidelijke rapportcijfers uit Politiek debat op de radio CDA'ers op bres voor Maaslander Vechtpartij in Koningshoek Gemeente komt belofte niet na Vlaardmgen loopt achter Woningen i r ianHAVEN m At11 cn ki uto am.telefoon 010-4752422 MAANDAG 19 MAABJf 1S90 f PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 ËC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,43520SS. 4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Terwijl leden van de WD, PvdA en CDA zaterdag middag lekkernijen op het Liesveld uitdeelden om daarmee stemmen voor de gemeenteraads verkiezingen te winnen ondernam Groen Links politieke actie. De mi lieubewuste partij druk te het winkelende pu- bliek met de neus op de realiteit met een spelle tje ganzenbord. De Groen 'Linkse Tweede Ka merleden Ria Beckers, Peter Lankhorst, Ina Brouwer, Wil- bert Willems en Paul Rosenmöl- ler vonden de Vlaardingse ver kiezingscampagne zo creatief dat ze met z'n allen naar de ha- ringstad kwamen om deel te ne men aan het spel. In dat spel op superfonnaat werd het reilen en zeilen van het Vlaardingse be leid duidelijk. Een kleuter bracht Peter Lank borst geluk. Nadat zij drie keer achter elkaar zes gooiden, kwam het duo terecht bij het Buizengat. Op die plaats werd echter net een blok beton neergezet voor een nieuw theater. 2e moesten snel doorlopen voordat de grond hen te heet onder de voeten werd. Wilbert Willems probeer de vals te spelen, maar daar slak Ina Brouwer een stokje voor: „Je kan zien dat je een echte politi cus bent, alle problemen uit de weg gaan, hè". Op nummer 23 kregen de deelnemers een glaas je melk. Het bevel was wel: „Snel opdrinken, want de dioxi ne valt hier zo uit de lucht". Viooltje Hoewel Lankhorst vrij snel de eindstreep bereikte, duurde het een uur voordat alle deelnemers waren uitgespeeld. Als dank voor de medewerking kreeg ie dereen een viooltje. Vlaardin- gers Gusta en Ed die ook waren gestrikt voor het spel, vonden het een leuk initiatief. „Op deze manier denk je tenminste na over politiek Vlaardingen". Na nog een potje ganzenbord be gaven de kamerleden zich met het restant viooltjes naar het zandlichaam van rijksweg 19. De reis naar het groengebïedje tus sen Vlaardingen en Schiedam werd per stadsbus gemaakt, de kamerleden waren allemaal in het bezit van een ov-jaarkaart, De ontvangst op de met gras be dekte dijk was zeer magertjes. Twee leden van de Echte Neder landse Fietsers Bond en de Schïedarose lijsttrekker van Groen Links, Bart de Leede, stonden eenzaam tussen de paar- debloemetjes te wachten. De ka merleden begonnen fanatiek viooltjes te planten. Peter Lankhorst stak zijn partij genoten een hart onder de riem: „De aanleg van deze rijksweg betekent automatisch een twee de Beneluxtunnel! Een tramlijn aanleggen zou een betere keuze zijn, dan houd je tenminste nog iets groens over. Ik zal er aan werken dat onze nieuwe minis ter Maij-Weggen, die het publici tair zo fantastisch doet, over tuigd raakt van onze ideeën". Een luid gejuich ging op, maar dat was toeval: een voetbalver eniging iets verderop bleek te scoren. Beteuterd Het Vlaardingse gemeente raadslid Arnold van Kalken, zat een beetje beteuterd in het gras. „Het is toch wel shit! Het was leuk geweest als hier toch wat Schiedammers en Vlaardingers hadden gestaan. Politiek schijnt een soort van vreemde zaak te zijn geworden". De actie van Groen Links had inderdaad iets triests. Terwijl Ria Beckers op haar knieën in de aarde zat om vjoolijes te planten, zat een aantal meter verderop een gezin m de buitenlucht te ge nieten van een kopje koffie. Nietsvermoedend zaten ze in hun tuintje dat misschien binnen afzienbare tijd wordt doorkruist door een rijksweg. Bart de Leede vond opeens een tentharing. „Hé, volgens mij is deze nog van de kampeeraetie in 1976- Niet te geloven eigenlijk. Deze strijd over deze weg speelt Vlaardingen „De poli tiek milieubewust? Laat me niet lachen!" Met nau welijks verholen woede nam Hema-bedrijfsieider Ton Distel vanmorgen de ravage op het Liesveld in ogenschouw. De winkel- promenade lag bezaaid met de restanten van de verkiezingscampagne van afgelopen zaterdag. Als dank voor het aangenaam verpozen lieten de partijen een geweldige berg snippers, strooibiljetten en folders ach ter. Tussen de papierrommel vielen vooral de kreten over d e noodzaak van een goed mi lieubeleid uit de toon. Distel: „Allemaal loze kreten. Moet je zien hoe de politiek met het milieu omspringt! Een ander mag de rotzooi opruimen". al vanaf 1959, mijn geboortejaar. Ondanks al die acties komt die rijksweg er dan toch. Het is vol gens mij nu lijd voor radicale ac tie!" Van Kalken riep midden in het weiland de vergadering bijeen: „Peter, kom er eens bij, we zijn van mening dat er hardere maatregelen genomen moeten worden". De Leede: „We moeten hier gaan kamperen en elke steen die er wordt neerge legd weer weghalen!" Lank horst was het er roerend mee eens. Terwijl hij in het zonnetje van het groene landschap stond te genieten» beëindigde hij de vergadering: „Je zou willen dat mensen hun verstand eens gaan gebruiken". Ina Brouwer werpt de dobbel steen voor het reuzenganzen- bord: 'Op deze manier denk je tenminste nog eens na over de politiek'. Den Haag De maatregel dat café Arepol in de Prins Hendrikstraat in Vlaardin gen drie maanden lang om tien uur 's avonds moet slui ten, blijft van kracht. Dat heeft de Raad van State be slist. De Vlaardingse burgemeester van Fred van Lier had deze maatregel genomen omdat de bewoners in de straat veel overlast ondervinden van be zoekers van het café. Horeea- eigenaar Ruurd Meijer vocht het besluit van Van Lier aan bij de Raad van State. De beslissing van de Raad komt als een verrassing. Vori ge week tijdens de zitting leek het argument dat dAoverlast niet kan worden toegeschre ven aan de café-eigenaar ge hoor te vinden bij mr. E.W. de Kruijff, de waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak. Hij heeft bij na der inzien echter toch beslo ten de strafmaatregel te handhaven. Vlaardingen Op het moment dat de Schiedamse Tina Turner op de haar kenmerkende wijze haar haar begint te touperen, is het iedereen duidelijk: hier staat dé winnares van de Vlaardingse miniplaybaekshow '90. Jurylid Angelina Vandijk geeft de twaalfjarige Fricilla Goemaat het mooiste compliment dat een playbacker kan krijgen: „De echte Tina Turner kan van jou nog wat leren!" andere vijf j'uryleden knikken instemmend, Hoe goed Cindy Lauper, Danny Christian of Gloria Estefan 2ich ook presenteerden, tegen dit vuurwerk kon niemand op. Rita Young Entertainment ver zorgde 1 zaterdagavond een Vlaardings songfestival met een miniplaybaekshow in de Stads gehoorzaal. Rita verzorgde ui terst profesioneel de presentatie en zes bekende Vlaardingers vormden de jury. Onder, hen Angelina Vandijk en Georgie Davis. Beide deelnemers aan het i onlangs gehouden nationale 1 songfestival zongen na de pauze ook nog een paar liedjes, i In een prachtig Vlaardings decor i zag de driekwartvolle zaal eerst 1 de verkleinde versie van de we- reldsterren de revue passeren. Na de pauze zongen acht regio nale sterren wereldhits met hun eigen stem. Ook daarbij was het snel duide lijk wie in de prijzen ging vallen. Nash Bahari uit Rotterdam ver tolkte het fameuze 'Everything I am' en veroverde daarmee de eerste prijs. Edward van der Linden kreeg voor zijn versie gi -van 'Don't wanna give up' de 1; .tweede. Tussen de bedrijven door zongen Wally Preyl, Mark gi Benz, Angelina Vandijk en Ge- orgie Davis hun eigen repertoi- f: re. Ij Wethouder Arij Maarfeveld reikte de prij'zen uit en als klap op de vuurpijl werd de zaal nog getrakteerd op een wervelend optreden van Nico Haak. i Vlaardings eerste songfestival werd een succes, ai gingen de hoofdprijzen naar Schiedam en Rotterdam. Vlaardingen Het mysterie van de zwaar gewonde man, die op vrijdag 2 maart op de Water sportweg werd gevonden, is op gelost. Een 21-jarige Vlaardïn- ger, die werd aangehouden na tips van getuigen, heeft bekend dat hij de 19-jarige man bewuste loos heeft getrapt en er op diens brommer vandoor is gegaan. Het slachtoffer, dat zich van het voorval niets kan herinneren, is herstellende en wordt waar schijnlijk binnenkort ontslagen uit het ziekenhuis. De vondst van de man stelde de politie voor een raadsel. Aan vankelijk werd gedacht aan een beroving. Maar met die theorie zat de politie ernaast, zo is nu ge bleken uit de bekentenis van de 21-jarige verdachte. Hij heeft verteld dat hij die bewuste avond op de Watersportweg liep te trimmen. Hij werd aangere den door een man op een brom mer. De bromfietser viel op de grond, maar raakte niet gewond. Het kwam tot een hevige vecht partij tussen de twee mannen. De trimmer gaf de bromfietser een paar trappen tegen zijn hoofd. Toen hij merkte dat zijn slachtoffer bewusteloos was raakte hij in paniek. Hij pikte de brommeren ginger vandoor. Vlaardingen Plaatselijk CNV-bestuurder J. Lamens deed zaterdagmorgen niet eens moeite zijn teleurstelling te ver hullen. In taveerne De Lijn draaier sprak hij een vernieti gend oordeel uit over de twee grootste politieke partijen in Vlaardingen. „PvdA en CDA staan niet open voor vragen en meningen uit de bevolking, dus kunnen wij geen positief oordeel over diepartijen vellen". Wat bracht Lamens tot die bou de bewering? Dat was een en quête waarin CNV en FNV sa men een trits vragen stelden aan alle politieke partijen, die woensdag in Vlaardingen mee doen aan de vierjaarlijkse dans om de raadszetels. PvdA en CDA hadden niet de moeite genomen de vragenlij sten in te vullen. Dat stak La mens. Het feit dat de vakbonden de politici slechts een week tijd hadden gegund ja of nee te ant woorden op al die vragen deed volgens Lamens nauwelijks ter zake. Immers, VVD, D66 en de SP hadden de formulieren wel keurig op tijd ingevuld terugge stuurd. Knelpunten Vooraf hadden de bonden nog gedacht dat hun initiatief ?ou kunnen bijdragen tot het verdui delijken van een aantal knel punten. Dat zou, meenden de initiatiefnemers, zowel voor hen als voor de kiezers verhelderend kunnen werken. FN V-afdelingssecretaris J. Bars boom had in een brief de inten ties als volgt verwoord: „Het is de bedoeling dat wij aan de hand van hun antwoorden toetsen in hoeverre het door hun voorge stane beleid overeenkomt met hetgeen wij als vakbeweging menen wat het gemeentelijk te voeren beleid zal moeten zijn". Zaterdag zouden dan de enquê teresultaten bekend worden ge maakt en, kondigden de bonden aan, dan komen we ook met een cijfermatige waardering. De po litieke partijen werden gevraagd op die bijeenkomst hun stand punten toe te lichten. Slikken Opnieuw moest Lamens even slikken, want alleen D66 en de PvdA hadden gehoor gegeven aan dat verzoek. Lijsttrekker John Ranshuijzen was gekomen om de antwoorden te verduide lijken, die hij de avond ervoor nog snel even telefonisch had doorgegeven. „Ik ben", liet Ranshuijzen zich enkele malen ontvallen, „minder gelukkig met de vraagstelling. Dat we al leen maar ja of nee mogen zeg gen, doet afbreuk aan de com plexiteit van de problemen", Ranshuijzen wist bij voorbeeld niet hoe hij een vraag over ge meentelijk personeelsbeleid moest interpreteren. „Doelt u daarmee op privatisering of wat is nou precies de bedoeling?", al dus de PvdA-Iijsttrekker. „In derdaad, dat zit er ook bij in", zei Lamens na een nadere bestude ringvan de vraag. Ook een vraag over ontwikke lingssamenwerking blonk vol gens Ranshuijzen uit door ondui delijkheid, „Op dat soort mo menten Is het toch wel jammer dat we niet ja maar of nee ténrij kunnen antwoorden", Lamens wuifde de kritiek op de zwart- wit opzet van de enquête echter weg en bleef bij zijn oordeel, .Met deze gegevens gaan we de komende vier jaar het gemeen telijk beleid beoordelen". Over welke gegevens het han delde, wilde hij zaterdag niet zeggen. De beloofde enquêtere sultaten werden slechts vertaald in een puntenbeoordeling, D66 en SP scoorden beide 33 punten en de VVD sprokkelde een ma gere 18 punten bijeen. Waar voor. waarom? Nee, zoveel dui delijkheid wensten CNV dn FN V niet te geven. Vlaardingen Bewoners van de Oranjebuurt hebben de WD vlak voor de verkie zingen een gevoelige neder laag toegebracht- De Raad van State heeft na het horen van de bewoners op het laat ste moment de openstelling van het Landje van Chardon geblokkeerd. De gemeente was plan dit stukje asfalt tussen de Burgemeester Verkadesingel en de Prins Bem- hardlaan vandaag open te stel len voor (eenrichtings)verkeer. Burgemeester en wethouders hadden dat besluit genomen on der zware druk van de WD Woede Het bericht dat het Landje twee dagen voor de verkiezingen open zou gaan, veroorzaakte vo rige week grote woede in delen van de Oranjebuurt. Bewoners herinnerden B en W vergeefs aan een belofte uit 1987 dat het raadsbesluit om het Landje open te stellen pas zou worden uitge voerd nadat de beroepsprocedu re die de wijk had aangespannen volledig was afgewikkeld. De bewoners waren ook boos omdat zij het besluit niet van hun eigen stadsbestuur, maar van de Raad van State moesten vernemen. Die liet het actieco mité in de wijk vorige week tele fonisch weten dat de gemeente van plan was toch grote spoed te zetten achter het openstellen van het omstreden stukje weg. De bewoners hadden nauwelijks bedenktijd om zich op de nieuwe situatie te beraden. Enkele da gen later al moesten zij in Den Haag hun schorsingsverzoek te gen het raadsbesluit komen toe lichten. „We hadden niet eens Vlaardingen In een vier uur durend rechtstreeks programma besteedt Omroep Vlaardingen morgenavond aandacht aan de gemeenteraadsverkiezingen. Vanuit De Harmonie praten pre sentatoren het eerste uur met scheidende raadsleden, Daarna buigen de lijsttrekkers zich over uiteenlopende zaken, die gevoe lig liggen in de stad. Tijdens het programma, dat om 20.00 uur begint, worden ook de resultaten van een door de om roep uitgevoerd verkiezïngson- derzoek bekend gemaakt. De ge sprekken en discussies worden steeds onderbroken door live optredens van de Vlaardingse zangeres Rita Young en de re- vuegroep Kantje Boord. Maasland Binnen het Maas- landse CDA is een actie gestart om woensdag voorkeurstemmen te winnen voor de christen-de mocraat dr.ir. L.H. de Nie. Hij is 'gestationeerd' op de dertiende en laatste plaats van de kandida tenlijsten zal derhalve geen wet- bouderspost kunnen bekleden. De actievoerende CDA'ers wil len echter dat De Nie de wethou dersfunctie van C. Keïjzer over neemt en niet F. de Vos, de 56-ja- rige tuinder die momenteel de tweede plaats bezet. Bij het vaststellen van de CDA- kandidatenlïjst was er al onenig heid onder de christen-democra ten over de invulling hiervan. Op de voordracht van het CDA- bestuur bezette De Nie de twee de en tuinder F. de Vos de der tiende plaats. Tijdens de leden vergadering zorgde de grote hoeveelheid tuinders voor een fikse wijziging hiervan. De Nie verhuisde naar de dertiende en De Vos kwam, achter lijsttrek ker Quack, op de tweede plaats te staan. Omdat vooraf bekend is dat Quak bedankt voor een plaats in het college, wordt de tweede man automatisch wethouder. Maassluis Een ongeveer twin tigjarige vrouw is vrijdagavond door een even oude man tegen het plaveisel van winkelcen trum Koningshoek geslagen. Man en vrouw raakten slaags over een echtelijke kwestie. De vrouw leeft in scheiding met de broer van de man. Toen zij elkaar in het winkelcen trum ontmoetten ontstond een handgemeen. De vrouw gaf haar tegenstander een slag op het hoofd, waarop de man uithaalde en zijn belaagster een harde klap verkocht Schiedam De vereniging van huiseigenaren in Woudhoek verwijt de gemeente Schiedam dat die haar afspraken niet na komt over de afkoopregeling van de erfpachtcanons. De ge meente wil de eigenaren geen garantie verlenen bij de finan ciering van de afkoop. De af koopregeling wordt voor het gros van de huiseigenaren daar door onbetaalbaar. In 1987. toen de afkoopregeling na jarenlang touwtrekken tot stand kwam, beloofde burge meester Reinier Scheeres de huiseigenaren hoogstpersoonlijk dat er wèl gemeentegarantie zou worden verleend. Bij de eerstbe- ste gelegenheid dat huiseigena ren inderdaad de mogelijkheid krijgen de erfpacht voor 50 jaar ineens af te kopen blijkt de ge meente nu alsnog dwars te gaan liggen. De huiseigenaren hebben de in druk dat ook de hoogte van de afkoopsommen niet klopt. De gemeente weigert de rapporten te overleggen van de taxaties die onlangs steekproefgewïjs in de wijk zijn uitgevoerd. „De hoogte van de afkoopsommen heeft ons zeer onaangenaam verrast", al dus voorzitter Ben van Rooij van de vereniging van huiseigena ren, De vereniging wil weten Welke criteria zijn gehanteerd om de grondprijzen vast te stel len, zodat zjj de mogelijkheid heeft daarop' kritiek uit te oefe nen en desnoods contra-experti ses kan laten uitvoeren. Een protestbrief van de vereni ging aan B en W van Schiedam wordt ondersteund door de ge- meenteraadsfractie van D66. Deze partij zorgde er in 1987 voor dat de gemeente haar erf- pachtheleid m Woudhoek her zag. D66 was indertijd van me ning dat de erfpachters niet als 'melkkoe' mochten worden ge bruikt. Fractievoorzitter Adri Reijn- hout is boos dat de gemeente de gemaakte afspraken doorkruist en de huiseigenaren geen inzicht geeft m de gevolgde rekenme thode. Het lijkt er volgens hem op dat er een 'slikken of stik ken'-beleid wordt gevoerd. De D66-voormah eist dat de ge meente de beloofde garantie-re geling nakomt De onyerwachte opslag van tien procent voor de genen die de erfpacht-willen af kopen is volgens Reijnhout niet te rechtvaardigen. Vlaardingen De gemiddelde Vlaardïnger levert per jaar iets meer dan een kwart kilo klein che misch afval in op de daarvoor be stemde plaatsen. Vlaardingen slaat daarmee een slecht figuur. De Schiedammer houdt bijna twee keer zoveel klein chemisch afval apart en Delft steekt zelfs daar nog met kop en schouders bovenuit. Vlaardingen zint echter op een inhaalmanoeu vre, zo blijkt uil het milieubeleidsplan» Als on derdeel van de campagne om meer medicijnen, motorolie, batterijen en verf uit het huisvuil te houden, onthulde wethouder Bas Goudriaan vanmorgen een affiche op een bushokje aan de Van der Driftstraat. Op dat affiche worden mensen opgeroepen hun klein chemisch afval in te leveren by de reinigings- en ontsmettings- dienstaan delioflaan. De gemeente mikt op meer dan een kilo apart ingeleverde chemicaliën per inwoner in 1994. Om dat doel te bereiken zou wellicht een meer centraal gelegen inzamelpunt moeten worden ingericht tijd onze advocaat mee te ne men", aldus een bewoonster. Opschorten De gemeente moet de openstel ling nu opschorten totdat de be roepszaak helemaal is afgewik keld. Een definitieve uitspraak van de Raad van State wordt pas overenkele maanden'verwacht. De discussie over de bestemming van het Landje en de weg er overheen duurt al vele jaren. Een deel van de Oranjebuurt is fei gekant tegen de openstelling voor auto's wegens de te ver wachten verkeersdrukte. Een ander idee! van. Vlaardinger- Ambacht, waar de Oranjebuurt bij hoort, wil het verkeer juist wel via deze route omleiden ora zelf van het doorgaande verkeer verlost te zijn. Vodhal het onderwijsteam en de ouderraad van de Jan Ligthart- school en bewoners van de Prins Bernhardlaan, de Mauritsstraat en de Oranjelaan verzetten zich tegen meer verkeer m de Oran jebuurt. Zij staan mew^ie opvat tinglijnrecht tegenovëfde VVD, die openstelling van het laantje in 1986 zelfs tot inzet van de ver kiezingen maakte. uitgebrand Vlaardingen Twee renovatie panden aan de Heemraadtstraat, die pas kort geleden door de be woners waren verlaten, zijn in de nacht van zaterdag op zondag volledig uitgebrand. De bewo ners van een naastgelegen huis moesten wegens de hevige rook ontwikkeling tijdelijk hun wo ning verlaten. Dq brand heeft nauwelijks consequenties voor de renovatie van de dertig hui zen. Hooguit zal de oplevering enigszins worden vertraagd. WA'MS ER ACHTER DEZE GEVEL i f!I BOWLING-, PARTY- EN SNOOKERCENTRUM Een partycentrum met 12 bowlingbanen en snookertafcls, DUS: voor een gezellige avond, met een uitstekend hapje en lekker sportlef bezig zijn!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1