Vandalismebestri j der heeft crimineel idee Schiedam wil moeders terug voor de klas Aarzelende start verkiezingen Molen viert jubileum met wittebroodswekèn Orpheus huldigt 'gouwe ouwe' VIAARDINGS DAGBIAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Aeolus zondag exact twee eeuwen oud Ouverture helpt Polen Doek voor Delvapand Tasjesroof 'Voorlichting EBB moet beter' Bejaarde sfchrikt van klappertjes pistool Twee verkeerslichten op groen: botsing Meer vrouwen aan het werk Pitbull gewurgd wmmG WOENSDAG 22 MAART 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Srede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Toen Vlaardings enige kotenmolen niet meer was dan een reclame zuil. Pas na de wederopbouw Ir» 1957 kreeg het de naarn Aeolus. Vlaardingen Vlaardings enig overgebleven molen, gaat wittebroodsweken tegemoet. De twee eeuwen oude korenmo len Aeolus fabriceert vanaf zaterdag meel, waarvan verschil lende bakkers in de stad ouderwets Zweeds wittebrood' gaan bakken. Het is het begin van een reeks festiviteiten rond de jubilaris aan de Kortedijk die zich vooral in mei en september zullen af spelen. Zondag 25 maart bestaat de Aeo lus een naam die het pas na de restauratie in 1957 kreeg, tot dan had de romp als een reclamezuil dienst gedaan exact tweehon derd jaar. De verjaardag wordt echter zaterdag gevierd, wan neer wethouder Arij Maarleveld een replica van één van de twee stichtingsstenen onthult Meldt de ene, nog steeds behouden ins criptie dat 'Arij Voogd junior op den 25 maart anno 1790 den eer sten steen heeft gelegt', de ande re was te verweerd om er nog uit op te kunneri maken dat de mo len 'is geboudt als regerende burgemeesteren waren Antony Ruiterus en Abraham van Rijn'. Die tegel heeft de gemeente in ere laten herstellen. Verbinding Gaat er zaterdag op de heenweg een bonte stoet met boerenkapel voorop van het Emaus naar de Aeolus, vanaf de molen gaat na de ceremonie protoeolaïre een paard en wagen met 'oorlogs- meel' op weg naar de bankerijen. „Het is", zegt stadsarchivaris Mathijssen, „een mooie verbin ding tussen de molen en de her denking van de Tweede Wereld oorlog". Een andere band is dat een deel van de opbrengst van het Zweeds wittebrood, min stens zo'n 5000 gulden, ten goede komt aan de bevrijdingsrevue' Kantje Boord. Molenaar Niek Roekestijn sr., die het zware werk aan zijn zoon zal overlaten, vindt het niet meer dan terecht dat zijn Aeölus in het zonnetje wordt gezet „Het is het waard dat de molen be dacht wordt. Nederland heeft haar opbloei te danken aan mo lens. Ze hebben eeuwen getrot seerd tot dat de stoommachine kwam. Dat duurde tot tien, vijf tien jaar geleden toen de molens weer uit het stof werden ge haald. Wij zijn. er in 1977 begon nen". Dat Vlaardingen al vele honder den jaren molens kent, maakte ook de stadsarchivaris duidelijk. „Met een nat vingertje hadden we ook het zevenhonderdjarig bestaan kunnen vieren. We we ten datde oudste vermelding da teert uit 1407. Zeventien jaar eer der zal het er ook wel hebben ge staan. Dat weten we alleen niet zeker", vertelt Mathijssen. Losbreken Mei staat in het teken van een scboolwedstrijd wie de mooiste Aeolus namaakt. Die maand is ook de Nationale Molendag op de twaalfde en de uitreiking van de prijs van duizend gulden voor de winnende basisschool op de dertigste mei. De feestelijkheden staan daarna in de zomermaan den even stil. In september met onder meer een drietal tentoonstellingen in de centrale bibliotheek, het Streekmuseum Jan Anderson en in het Stadsarchief, lijkt het jubileum evenwel pas echt goed los te breken. Zaterdag 8 septem ber, een week na het Haring Bierfeest, is de korenmolen wer kelijk het middelpunt van de be langstelling. Van de Open Monumentendag wordt een 'Vlaardingse molen dag' gemaakt Het is een wiEe- keurig gekozen datum, maar frappant genoeg blijkt uit het nog uit te geven boekwerkje over de molen dat de achtste sep tember voor het monumentale bouwwerk juist een zwarte dag in haar geschiedenis was. Zeven iaar na de zoveelste wederop bouw brak op 8 september 1797 dooreen blikseminslag 'een ver schrikkelijke brand' uit en werd weer eens een deel van de ko renmolen vernield... Schiedam De openbare basisschool De Ouverture in Groenoord houdt deze weken een ïnzamelactïe voor de Poolse stad Brodnica. Tot en met volgende week zaterdag staan de deuren van de school aan het Bachplein wijd open voor mensen die levensmiddelen, kle ding, schoonmaakartikelen en schoenen willen afstaan. De Ouverture heeft de afgelopen jaren een hechte band opgebouwd met de bevolking van Brodnica. Twee jaar geleden kwam een groep Poolse schoolkinderen naar Schiedam en vorig jaar togen leerlingen van de Ouverture naar het oosteuropese land. In Polen, zo zegt de schoolleiding, is op dit moment grote behoefte aan vooral voedsel en kleding. Door de omvorming van de economie hulpactie heeft bijgedragen. Waterweg Londen werft haar onderwijzers in Neder land, terwijl de gemeente Den Haag lonkende blikken richt op Pabo-studenten uit het oosten van het land. Twee voorbeelden uit de huidige onderwijspraktijk, die wordt be heerst door een harde concur rentiestrijd om de zeldzame on derwijzer. Gedwongen door de omstandigheden zint ook Schie dam op onorthodoxe maatrege len. Beperkten de personeelsproble men zich verleden jaar nog tot de ïnvalspoule, het komende schooljaar heeft Schiedam zelfs moeilijkheden een vaste meester of juf voor de klas te krijgen. Als de gemeente niet ingrijpt, moe ten twintig groepen het in het nieuwe schooljaar zonder onder wijzer stellen. Reden genoeg voor Hans van Kleef om de noodklok te luiden. Vooralsnog wil de wethouder van onderwijs geen leerkrach ten in andere streken werven. De wethouder denkt dé perso neelsproblemen op te lossen door teruggetreden onderwijzers een nieuwe carrière aan te bie den. Kinderopvang Van Kleef mikt vooral op huis moeders, dm in een grijs of min der ver verleden voor de klas hebben gestaan. De wethouder wil deze vrouwen, die hun peda gogische capaciteiten doorgaans voorbehouden aan het eigen kroost, lokken door de mogelijk heden voor kinderopvang te verruimen. Onderwijsambtenaren hopen, dat de gemeenteraad een krediet van 100.000 gulden beschikbaar wil stellen voor dit doel. Kunnen herintredende vrouwen door het verbeteren van de kinderop vang voor de klas terugkeren, onderwijsconsulent Lex Tigges denkt dat ook een preventieve werking van deze voorziening kan uitgaan. De verwachting is dat zwangere onderwijzeressen minder snel hun baan zullen op geven als de kinderopvang goed wordt geregeld. Ook Vlaardingen zint op creatie ve oplossingen, al is de situatie in het basisonderwijs veel minder zorgelijk. Op een 'ludieke' in loopmiddag wil de'gemeente voormalige onderwijskrachten uitnodigen overeen hernieuwde kennismaking met het onder wijs te pra ten. „We kunnen deze mensen goed gebruiken als invaller", stelt on- derwijsambtenaar Hoekstra. „Met het vinden van vaste krachten hebben we gelukkig minder problemen. De drie va catures in het openbaar onder wijs kunnen we deze zomer in vullen door intern te schuiven". Salarisverhoging Onderwijsambtenaar Chris Bos uit Maassluis kent eveneens minder zorgen dan zijn Schie damse collega „Op een basis school vervalt een arbeidsplaats, waardoor we elders in de stad di rect een vacature kunnen ver vullen. Doordat er verder geen onderwijzers vertrekken, is de kans groot dat we geen beroep op buitenstaanders hoeven te doen". Zelfs de onderwijspouie, waaruit scholen kunnen putten om zieke leerkrachten te vervangen, is in Maassluis goed gevuld. „Dit schooljaar is het bij mijn weten slechts één keer voorgekomen dat een zieke onderwijzer niet kon worden vervangen. Ook hier hebben we geen personeel stekort". Door het nijpende personeelste kort overweegt Schiedam in na volging van buurgemeente Rot terdam het salaris van inval krachten te verhogen tot het be drag, dat onderwijzers in vaste dienst verdienen. Tot dusver houdt Schiedam zich aan de lan delijke richtlijn, die bepaalt dat invallers tijdens de eerste acht weken van een invalbeurt tien procent worden gekort op hun salaris, Ongetwijfeld ingegeven door haar comfortabeler positie laat Vlaardingen de bestaande sala- risopbouw voor de invallers in takt „Als je de lonen verhoogt, kost dat de gemeente al snel een paar ton per jaar", zegt Hoekstra. „Volgens ons is het veel belang rijker deze mensen in de watten te leggen door de lessen goed voor te bereiden. Deze mensen werken echt niet alleen voor de centen", vermoedt de ambte naar. Schiedam Schiedam mers met bruikbare ideeën voor de bestrij ding van kleine crimina liteit maken kans op een etentje of een printer voor hun PC.. Ze kunnen zelfs tienduizend gul den winnen. Maar dat laatste al leen als hun idee zijn nut in de praktijk al heeft bewezen. Een boodschap van die strek king staat binnenkort te lezen op alle mupi's (reclameborden) in Schiedam. De boodschap is af komstig van mr. Wil Boonstra, de plaatselijke coördinator van dalisme- en kleine criminali teitsbestrijding. Boonstra denkt dat veel Schie dammers rondlopen met simpele oplossingen voor het Ingewik kelde probleem van de alledaag se criminaliteit, maar dat hun ideefin meestal niet verder ka men dan de huiskamer. Boon stra; „Soms hoor je op een ver jaardagsfeestje een eenvoudige oplossing waarvan je meteen weet; dat is 'm! Dan is het zonde •dat er niets met zo'n ideetje ge beurt". De wedstrijd onder het motto 'n Crimineel idee? is dan ook uitge schreven om dat soort plannetjes eens op hun waarde te beoorae- len. „Het mogen natuurlijk geen oplossingen zijn in de zin van: 220 volt op de deurknop", voegt Boonstra er voor alle zekerheid aan toe. Want ook zulke gelui den hoort hij wel eens op partij tjes. De 'aardige prijsjes' die hij de be volking in het vooruitzicht stelt, bestaan niet uit een tevoren vastgesteld geldbedrag. „Dan zouden we ons er wat al te ge makkelijk vanaf maken", meent de vandalismebestrijder. Boon stra laat de prijs liever een beetje afhangen van de behoeften van de inzender. Een sportvereni ging bij voorbeeld heeft niets aan een etentje voor twee personen. „Maar wel iets aan een pnnter voor de clubcomputer mis schien". Behalve op de Schiedamse wed strijd, maakt Boonstra de bevol king attent op de landelijke Hein Roethofprijs. Particulieren die een werkzaam systeem hebben bedacht om criminelen de wind uit de zeilen te nemen kunnen met hun inzending kans maken op die prijs en tienduizend gul den opstrijken. Dat is inderdaad aanzienlijk meer dan het 'aardige prijqe' dat de gemeente Schiedam in het vooruitzicht stelt, geeft Boonstra toe. Maar dat wil nog niet zeggen dat hij voor de Schiedamse wed strijd alleen onbruikbare ideeën hoeft te venvachten, omdat de bedenkers van 'harde' ideeën liever kans maken op tien mille. „Goed beschouwd gaat het om twee heel verschillende soorten ideeën. En wie ons iets aanlevert dat echt goed werkt, kan altijd volgend jaar nog meedingen naar de Roethofprijs". Coördinator Paul Ravensbergen opende vanochtend de kluis, waar de Maassluisse stembiljetten zoigvuf- dig werden bewaard. Schiedam Enny Stouthan del van het Koninklijk Schie dams Mannenkoor Orpheus gebruikt het woordje feno menaal' niet voor niets als ze het over Bas den Hartog heeft Leden die het vijftig jaar bij een koor uithouden zijn zeer zeldzaam. Mannen zijn tegenwoordig al aardig op leeftijd als ze zich aan melden voor de zang. „Vroeger was het heel gewoon als je al rond je vijfentwintigste lid was, tegenwoordig ligt de leeftijd bij de aanmelding stukken hoger, rond de veertig. Mannen moeten eerst uitdóllen, voordat ze naar een koor gaan. Maar dat bete kent wel dat ze zo'n beetje ne gentig moeten zijn, willen ze hun vijftigjarig jubileum halen". Zo oud is Bas den Hartog nog niet, maar met zijn 79 jaar is hij al een eind op streek- Niet voor niets staat hij bij Orpheus be kend als de 'gouwe ouwe'. Giste ren werd die eretitel van de be jaarde, maar nog zeer goed bij stem zijnde steunpilaar van het koor bekroond met de Gouden Speld van Orpheus. En natuur lijk met toespraken, oorkondes en insignes. De huldiging in zaal Tivoli, Orp heus' vaste stek, verraste hem volkomen. Zangers van Orpheus die iets te vieren hebben, wor den meestal tijdens de nieuw jaarsreceptie voor het voetlicht gehaald. Dit jaar kon dat niet. Wegens de drukke repetities voor twee optredens buiten de stad stelde dirigent Richard Ram de plechtigheid liever nog even. uit Eerst werd Bas den Hartog in de bloemen gezet door secretaris Enny Stouthandel, het enige vrouwelijke lid van de mannen- dub. Zij nam de honneurs waar namens voorzitter Leen Boers- ma, die uitstedig was maar toch een beetje aanwezig dankzij een gelukstelegram. Daarna kreeg da jubilaris loven de woorden toegevoegd door de ex-voorzitter van Orpheus, Piet Smit, die bij deze gelegenheid sprak namens het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Waterweg Het liep van ochtend vroeg nog niet be paald storm bij de stembu reaus, waar Schiedammers, Vlaardingers en Maassluizers tot zeven uur vanavond hun eigen gemeenteraad kunnen kiezen. Nadat de stembureaus om acht uur hun deuren openden, drup pelden de stemmers de eerste uren slechts voorzichtig de stem lokalen in. Volgens de voorzitter van het hoofdstembureau in Schiedam, burgemeester Reinier Scheeres, Zangersverbond. Bas den Har tog en zijn vrouw Bep mochten ook de felicitaties in ontvangst nemen van een afgevaardigde van het gewestelijk bondsbe- stuur en van burgemeester Rei nier Scheeres, de ere-voorzitter van het Schiedamse mannen koor. De ras-Schiedammer Bas den Hartog werd op 7 februari 1940 lid van Orpheus. Hij ontdekte de charme van het koor dankzij een zingende vriend die hij kende van de duivensport. De eerste keer dat hij een repetitie-avond meemaakte was hij meteen ver kocht. Het zuigen heeft hem jong gehouden, meent Enny Stout handel: „Zingen is topsport Je longen blijven er door in een uit stekende conditie". Enny Stouthandel feliciteert Bas en Bep den Hartog met het berei ken van een zefdzaam jubileum. was de opkomst vanochtend ma ger. „Soms treedt hier 's och tends al filevorming op. Maar dat .hebben we vanochtend nog niet meegemaakt. Over de defi nitieve opkomst hoeft dit eohter nog niet zoveel te zeggen", sprak de burgemeester in het stadhuis op de Grote Markt hoopvol. Misschien komen de meeste kiezers vandaag tegen sluitings tijd". Konden de kiezers vanochtend vanaf acht uur in de stembu reaus terecht, de voorbereidin gen voorde verkiezingen begon nen al veel eerder. In Vlaardin gen waren ambtenaren van de afdeling burgerzaken reeds om vijf uur in de weer met het be voorraden van de stembureaus. In Maassluis konden de betrok ken ambtenaren wat langer uit slapen. Pas om zeven uur maak te Paul Ravensbergen, die de verkiezingen in Maassluis coör dineert, zijn opwachting in het stadhuis. Daar werden de stem biljetten, gummetjes en potloden opgehaald door vertegenwoordi gers van de verschillende stem bureaus. Voor deze ambtenaren zit de werkdag er naar verwach ting pas om tien uur vanavond op. Vlaardingen Wat de gemeente betreft is de ge schiedenis van het Del vapand, een van de laat ste fabrieksgebouwen in de ooit zo bedrijvige Vet- tenoordsepolder> ten ein de. De kosten om het gebouw zo te stutten dat de vervuilde grond eronder kan worden verwijderd bedragen 450.000 gulden. Terwijl de verbouwing van de fabriek tot ateliers, die 850.000 gul den zou kosten, de gemeen teraad eigenlijk al te duur was. De slopers waren al bezig in het fabrieksgebouw aan de Vettenoordstraaten de raad had na twee achtereenvol gende financiële tegenval lers gezegd dat wat haar be treft de maat vol was, toen in de grond onder het pand zwaar giftige stoffen als pak's werden gevonden. Dat was een verrassing, want rond het gebouw was de grond onderzocht en daar was geen spoor van veront reiniging aangetroffen. De bodem moest worden ge saneerd, dat stond buiten kijf. Daarmee was, tot ver driet van de kunstenaars die er een atelier zouden krij gen, het vonnis over het Delvapand eigenlijk al ge veld. De gemeente heeft nog laten onderzoeken of het mogelijk was het gebouw met de fraaie gevel te laten staan en de bodem tóch te saneren. Daarvoor zouden de dragen de delen van het gebouw moeten worden onder steund. Maar die operatie is veel te duur, hebben burge meester en wethouders ge oordeeld. Zij zullen de raad, waarschijnlijk al volgende maand, voorstellen de oude fabriek te slopen. De gemeente onderzoekt nu of met het geld dat voor de renovatie van het Delva pand was uitgetrokken el ders in de stad ateliers kun nen worden gebouwd. Op de plaats van het fabrieksge bouw kan dat niet, want daar mag volgens het nieu we bestemmingsplan niet worden gebouwd, De ge meente kan er hooguit een parkje of een pleintje ma ken! Vlaardingen Een 56-jarige Vlaardingse is gistermorgen voor het gebouw van het GAK aan de Industrieweg het slacht offer geworden van een tag es- roof- Een bromfietser trok het tasje, waarin geld en papieren zaten, uit haar hand en reed weg. De vrouw kon over de rover niet meer melden, dan dat hij een zwarte helm droeg en een mint- kleurig jack. De recherche zoekt getuigen. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen zijn allerminst gelukkig met de folder 'Wat de buren moeten we ten', die door de stichting Euro poort Botlek Belangen is ver spreid. Dat blijkt uit de antwoor den op schriftelijke vragen van de raadsleden Arnold van Kal ken (Groen Links) en Remi Pop- pe(SP). B en W delen niet de opvatting van de EBB, dat de kans Op een industriële ramp in het Water weggebied zeer klein is. Zij zijn meer geneigd het eens te zijn met de regionaal inspecteur voor de volksgezondheid, dr. Th. Hajo- nides van der Meulen, dat in de folder van de EBB de risico's worden gebagatelliseerd. Vlaardingen zal bij de industrie aandringen op het verstrekken van betere voorlichting over in dustriële risico's aan de bevol king. Het gemeentebestuur hecht aan de folder 'Wat de bu ren moeten weten' wel enige be tekenis. „Het is een eerste stap in het verstrekken van informatie aan de bevolking", schrijven zij. Vlaardingen Een 73-jarige man is zich gistermiddag op het Veerplein een ongeluk ge schrokken. Hij zag bij het over steken plots een man die uit het raam van een auto hing en een pistool op hem gericht hield. De man maakte zich uit de voeten en waarschuwde twee agenten. De politie hield vervolgens op de Burgemeester Heusdenslaan twee mannen aan, die in het be zit waren van,., een klappertjes pistool. De mannen, allebei 22 jaar oud, moesten mee naar het bureau. Zij verklaarden dat zij een gein tje hadden willen uithalen. Het was nooit hun bedoeling geweest iemand aan het schrikken te ma ken, zeiden zij. Het gevolg van de grap was we), dat zij viere neenhalf uur vast zaten. De twee werden rond half vijf aangehou den en konden pas om tien over negen weer naar huis. Schiedam Een defect in de verkeerslichteninstallatie op de Koemarkt was gistermiddag de oorzaak van een ernstig onge luk. Een 59-jarige Schiedamse fietser die de Broersvest over stak werd geschept door een 51- jarige automobilist uit Rotter dam, die van de Koemarkt in de richting van de Rotterdamsedijk reed. Voor beide weggebruikers stond het verkeerslicht op groen. De politie constateerde na het onge val inderdaad een defect in de verkeerslichteninstallatie, die onmiddellijk werd uitgescha keld. De fietser is met een zware hersenschudding opgenomen in het Schielandziekenhuis. Waterweg De werkloosheid onder vrouwen in de regio Nieu we Waterweg-Noord daalt snel ler dan onder mannen. In de maand februari vonden hon derdtien van de bij het geweste lijk arbeidsbureau ingeschreven vrouwen een baan. In totaal daalde het aantal werklozen met 165. In Maassluis daalde de werkloos heid met 3,1 procent het sterkst- Vlaardingen volgde met 2,7 pro cent en Schiedam met 1,7 pro cent. Daalde in Rozenburg de werkloosheid nauwelijks, in Maasland en Hoek van Holland was er helemaal geen sprake van een vcerbetering op de arbeids markt. Langdurig werklozen maken een steeds groter deel uit van de bij hét arbeidsbureau ingeschre ven werkzoekenden. Dat per centage liep in februari op tot ruim 53 procent. Van de werk zoekenden heeft het overgrote deel een laag opleidingsniveau. Ruim 82 procent heeft de mid delbare school niet afgemaakt, of heeft een lbo of mavo-diploma opzak. Er staan bij het arbeidsbureau 7587 mensen ingeschreven. Daar tegenover staan op dit nog maar slechts 455 vacatures. Schiedam In de sloot on der aan de Vlaardïngerdijk, naast de oude begraafplaats, heeft de politie gistermiddag een gewurgde pitbull-pup gevonden. Het drie maan den oude teefje had een strop om de nek en een plas tic tasje over de kop. De Schiedamse politie zoekt mensen die kunnen vertel len waar het hondje van daan komt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1