Albeda verruimt blik ondernemers Coalities onderuit Waarheid alleen op de pijnbank te achterhalen 'Hogenbanweg een racebaan' m SP toch geen winnaar Kans op hertelling 'Meid, hou je vader niet voor de mal' 'Nieuw verzorgingshuis voorbeeld voor hele land' VLAAROINSS OAGBIAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEE! COURANT SFC: Haak neemt taak Schaap over Jarig bedrijf zorgt voor water in Ghana ri 498.- Centrumdemocraten werpen smet op euforie in Schiedam U Ambacht kan Ambacht zien Dievegge in kraag gevat WflJERWEG Regionale redactie: Brede Haver^^aaï^313T^BCVIaardingen. Postbus 4008,3130 KA V,aardingen. Telefoon- 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 43u5?rtQ. TelelajcOIO-4349754, DONDERDAG 22 MAART 1990 PAGINA 21 Op het eerste ge hoor had de lezing var» prof. dr. Wil Albeda weinig relevantie voor de ondernemer uit de regio, maar de Schiedam.se. Vlaarding- se en Maassluisse leden van de maatschappij voor Nijverheid er» Handel hebben ongetwijfeld wat opgestoken van zijn verhaal. Met name zijn visie op de toe komstige arbei dsmarktverhou- dingen boeide de aanwezigen. De maandelijkse lunch van de maatschappij stond duidelijk in het teken van de horizon verbre ding. Ontmoeten de leden door gaans de leden van het eigen de partement, de kringen Delft en Schiedam waren gisteren in de Koningshof te gast van de afde ling Vlaardingen/Maassluis. Toeval of niet, méar voor de ge legenheid kreeg het gespreks thema. dat doorgaans in het te ken staat van regionale ontwüc- kelingen, een wereldomvattend karakter. Dat kwam vooral door Albeda, die vertelde dat de ont wikkelingen op de Nederlandse arbeidsmarkt niet begrepen kunnen worden zonder de inter nationale ontwikkelingen in ogenschouw te nemen. Lubbers En zo kon het gebeuren dat niet de recente stakingsdreiging bij het Vlaardingse werf Hydro Agri, maar de toenemende ar beidsonrust in Korea de inzet van een gedachtenwisseling vormde. Maar dat kwam door de inbreng vtn de Schiedamse voorzitter Frans van Krugten, die met het voorbeeld wilde aan tonen datsocialeelsen ook In het Verre Oosten een sterke stempel op de economische ontwikkeling gaan drukken. Albeda, die tegenwoordig te boek staat als één van de belang rijkste adviseurs van minister president Lubbers, poneerde de voor ondernemers prikkelende stelling, dat de ontwikkeling van de arbeidsmarkt gebaat is bij sterke vakbonden. „Nu zien we, dat de vakbonden een hard gevecht leveren om het ledental op peil te houden. Pas als de bonden groter zijn, kun nen ze een rol spelen bij de ver dere mondialisering van het ar beidsmarktbeleid De vroegere minister van sociale zaken gebruikte een historische schets om zijn stelling te verdui delijken. Door haar positie als handelsnatie heeft de Neder landse economie volgens Albeda altijd mondiale trekken gehad- Loonkosten De laatste decennia is deze ten dens echter in een stroomver snelling gekomen door de op komst van de zogenaamde foot- Ioosebedrijven. Deze bedrijven hebben als kenmerk, dat zij veel minder afhankelijk zijn van tra ditionele vestigingsfactoren als de aanwezigheid van grondstof fen, personeel en een afzet markt". Voor de arbeidsmarkt heeft deze ontwikkeling ingrijpende conse quenties. „Door het wegvallen van de Europese binnengrenzen integreren de economieën als vanzelf. Nederland wordt ge dwongen haar arbeidsmarktbe leid aan de internationale ont wikkelingen aan te passen". Nederland, dat mondiaal gezien hoge loonkosten kent, wordt volgens Albeda in de toekomst gedwongen tot loonmatiging. Dat de professor een voorstan der is van sterke vakbonden lijkt tegenstrijdig met dit perspectief. Want doorgaans dringen juist de vakbonden aan op stijging van de lonen. Angst voor de vakbonden hoe ven de ondernemers echter niet te hebben, suste de professor, Juist een sterke bond is beter is staat op de mondiale ontwikke lingen in te springen. Zonder strijd om het eigen bestaan kun nen zij hun wensen in een breder perspectief zien. Want bonden kunnen de aanpassingen op kor te termijn voorkomen, gedwon gen door de internationale ont wikkelingen worden de looning- repen in een later stadium dan veel harder". Met de mond vol mag je niet praten. Er werd tijdens de onder- nemerslunch dan ook vooral aan dachtig geluisterd naar dr. Albe- Schiedam Voetbaltrainer Martin Schaap en SFC heb ben in goed overleg besloten met onmiddellijke ingang met elkaar te breken. Het "bestuur van de Schiedamse tweede klasser honoreerde het verzoek van Schaap om van zijn pliehtingen te wor den ontheven. Schaap, die bijn# vier seizoe nen werkzaam is geweest op Thurlede, meent dat een nieuwe trainer mogelijk wel m staat kan zijn SFC voor degradatie te behoeden. Guus Haak, tot voor kort verbonden aan het Delftse DHC, vervangt Schaap in de laatste zes wedstrijden. Voor volgend seizoen had SFC eerder al Jan Baksteen aan getrokken als nieuwe hoofdtrainer. Maassluis Winneba profiteert van het honderdjarig bestaan van het Maassluisse Waterbe drijf. Om 2ijn verjaardag te vie ren geeft het jubilerende bedrijf de Ghanese kustplaats een per manente drinkwatervoorzie ningcadeau. Maassluis heeft al enige jaren banden met Ghana via de stich ting Orion. Henk van de Mee berg van Orion heeft het Water bedrijf gewezen op de situatie in Winneba, waar de 30.000 inwo ners voor hun. drinkwater af hankelijk van de waterput op de campus van de plaatselijke mid delbare school. Het water is dik wijls vervuild en soms is de pul zelfs uitgeput. Het Maassluisse Waterbedrijf werd in januari 1890 opgericht. Burgemeester J.Ph, Wesselink stelde een jaar later de installatie in gebruik. De Rotterdamse in genieurs J.C, van Wijk en C.W. Hoogendijk waren de eigenaren 'van het bedrijf. Op 1 april 1922 kwam het bedrijf in handen van ,'dë gemeente. Het buizennet was toen 10.650 meter lang en er "werd dat jaar 276.208 kubieke meter water verbruikt. Het bui zennet heeft inmiddels een leng te van ruim negentigduizend .meter en het waterverbruik is bijna vertienvoudigd. Behalve met een cadeau voor 'Ghana viert het Waterbedrijf •het jubileum met een expositie ,van energiezuinige en milieu vriendelijke huishoudelijke ap paraten in de showroom aan de Havenstraat. Oliekachels voor stacaravans bruin met ingebouwde tank 6 liter J4Q 2500 kcal.......tW« beige/bruin, 10 Hier 3500 kcal.... bruin met ruit, MQ 5500 kcalOH3»" Ook butagaskachels 1-„2- en 3-vlama komforen en geisers 'voor caravans Waterweg D66 is de grote overwinnaar geworden van de verkiezingen in het Waterweg gebied. Alleen in Schiedam werd hun glansrijke overwin ning overschaduwd door de op mars van de extreem-rechtse Centrumdemocraten. Uit het niets neemt deze partij In één klap twee raadszetels in. Een smet op de uitslag, meenden veel politici. Waar in de hele regio de PvdA zijn wonden likte, maakte D66 furore. Nog nimmer in hun be staan drukten de drie Water weg-afdelingen van de demo craten zo'n stempel op de poli tiek. In Schiedam en Vlaardin- gen tilden lijstaanvoerders Adrï Reijnhout en Wil van Rijn hun partij van twee naar vijf zetels. Maassluizer Jan Storm zag 2ijn fractie zelfs verviervoudigen: van één naar vier. D66 is daar mee In Maassluis groter gewor den dan de WD. Het CDA wist zich in de drie ste den goed te handhaven. Schiedam De verkiezingsresultaten wer den in Schiedam met ongeloof ontvangen. Algemeen leefde het gevoel dat de uitslag was beïn vloed door de landelijke politiek. Naast D66 en de CD, boekte in Schiedam Groen Links vooruit gang- De PvdA incasseerde een fors verlies: de partij liep terug van 16 naar 12 zetels. De sociaal-de mocraten weten de zware neder laag aan de magere prestaties van de PvdA in het kabinet Lub bers III. De enige lachende PvdA'er was Arie van Loenen die dankzij zijn persoonlijke campagne een glansrol vervul de. De VVD zag haar invloed slin- Vlaardingen Op het laatste moment blijkt de verkiezings uitslag in Vlaardingen te zijn ge wijzigd. De winstzetel die de SP was toebedacht, kon voorman Remï Poppe bij de eindtelling toch op zijn buik schrijven. De zetel ging naar het CDA, waar mee verlies van de christen-de mocraten op het nippertje werd voorkomen. Zij blijven op acht zetels staan, de SP op vijf. De juiste uitslag werd pas na middernacht bekend. De ge meente Vlaardingen had het on waarschijnlijke geluk dat het ANP op eigen gezag de restzetels correct had uitgerekend. Daardoor werd toch een juiste uitslag de wereld ingestuurd. Het verdelen van de restzetels was een zeer lastig karwei, aldus de gemeente Vlaardingen. Het verschil in stemmen tussen CDA en SP lag op minder dan tien. Door het late tijdstip konden en kele gegevens op onze verkie- zingspagïna niet meer worden gewijzigd. Daar wordt nog uitge gaan van de eerste uitslag, zes ze tels voorde SP en zeven voor het CDA. ken van vijf naar drie zetels. Zij gaven de schuld aan het 'Joris- effect', de geringe uitstraling van voorman Joris Voorhoeve, Dankzij een onverwacht hoog aantal voorkeurstemmen lijkt de grijze eminentie van de VVD, Gerard Verhulsdonk, toch voor de politiek behouden. De Sorialistiese Partij en Ge meentebelangen Schiedam kwa men flink wat stemmen tekort vooreen zetel. Het succes van de CD lokte bittere commentaren uit. Liefst 6,28 procent (1911 stemmen) van de Schiedammers stemde op de tegen migranten agerende partij. Maassluis Maassluis kende zo'n domper niet en groot was dan ook de feestvreugde bij D66. Door de politieke aardverschuiving is de VVD gedegradeerd tot vierde partij. Toch waren de liberalen opgelucht. Het dreigende zetel verlies van twee'bleef beperkt tot één, waardoor de liberalen vier raadsleden overhouden. Ook de PvdA verloor een zetel aan D66, waardoor de partij net als het stabiele CDA met zeven raadszetels in de raad terug keert. Het CDA sleepte 400 stemmen meer in de wacht dan de PvdA, waardoor de christen-democra ten het initiatief krijgen bij de vorming van een nieuw college. Raadslid Harm Woudstra gaf aan dat het christen-democraten opnieuw op een afspiegelingcol lege gaan aansturen. Nu D66 de VVD als derde partij heeft inge haald, is het echter de vraag of de liberalen nog een rol zullen spelen in het dagelijks bestuur van Maassluis. Een coalitie van CDA, PvdA en D66 wordt als een serieuze optie beschouwd. Vlaardingen In Vlaardingen zag hel er aan vankelijk naar uit dat alle partij en die in de afgelopen vier jaar wethouders hebben geleverd, verlies moesten incasseren. Al- leen het CDA bleek op het laat- jjj ste moment dankzij een restzetel 4§ de dans te ontspringen. De PvdA kreeg met een verdere teloor- gang (van elf naar acht zetels) de oj grootste klap te verduren; D66 en SGP/RPF/GPV waren de spectaculaire winnaars. De SP moest de 'gewonnen' zesde zetel bij de eindtelling toch weer af staan aan het CDA. Het CDA handhaafde zich op acht, de SP op vijf. Burgemeester Fred van Lier aarzelde niet de uitslag 'drama- Maassluis In de euforieivan de eclatante verkiezingsover winning heeft D66 het nog niet aangekaart, maar de kans is aanwezig dat de democraten in Maassluis vandaag een hertel ling aanvragen. De partij, die haar zeteltal uitbreidde van één naar vier, komt slechts vier stemmen tekort voor een vijfde raadszetel. Deze restzetel valt nu op het nippertje toe aan de PvdA, die hierdoor de verkiezingsnederlaag wist te beperken tot één verliespunt. Aanvankelijk kreeg de PvdA slechts zes zetels toebedeeld. Uit berekeningen bleek dat partij met zeven ze tels een gemiddeld aantal stemmen van 564,57 per zetel zou hebben. Ietsje meer dan D66, dat met een extra zetel op een gemiddeld aantal stemmen van 563,8 bleef steken. Door het hogere gemiddelde viel de restzetel toe aan de PvdA Het verschii is echter zo klein, dat D66, uitgaande van een reëel aantal stemmen voor de PvdA, slechts vier stemmen voor de begeerde vijfde zetel mist. Zou een geringe telfout worden geconstateerd, dan zorgt dit voor een verdere ver schuiving in de Maaasluisse'machtsverhoudingen. Heeft de PvdA nu drie zetels meer dan D66, met vier stemmen zou D6S het zetel verschil beperken tot één Schiedam Ontevreden bewo ners van de Hogenbanweg wil len dat er snel een einde komt aan het geraee van auto's voor hun deur. De wijk eist dat er een verkeersdrempel wordt aange legd ter hoogte van de Pascai- straat. Gemeentewerken Schie dam heeft een brief van die strekking ontvangen. Uit een enquête van de bewo nersvereniging Schiedam-Oost blijkt dat de wijk schoon genoeg heeft van automobilisten die de snelheidsbeperkingen aan hun laars lappen. Kinderen die de drukbereden verbindingsweg tussen Rotterdamsedijk e'n Hor- vathwegwïlen oversteken lopen groot gevaar. De werkgroep die de enquête uitvoerde heeft nog meer noten op baar zang. Een andere be langrijke eis is een speelvoorzie- nlng voor kinderen op de groen strook in het midden van de Ho genbanweg. Met die wens moe ten de buurtbewoners naar het Rotterdamse stadsbestuur, om dat het groen niet meer op Schie dams grondgebied ligt. De Ho genbanweg vormt de grens tus sen Schiedam en de Maasstad, Op het stadhuis aan de Coolsin- gel staat men afwijzend tegen over het plan. Hfet grasveld zou moeten worden afgezet met een hek, en dat vindt de gemeente Rotterdam te duur. Bovendien zou plantsoenendienst bij het maaien van het gras telkens het hek open en dicht moeten doen. Een emotionele Coby de la Rie huilt, na de eclatante overwinning van D66, van geluk uit bij PvdA-liö Armand van Puyvelde. tisch' te noemen. Van Lier sprak van de 'afbraak* van de grote partijen, die de straf hebben ge kregen voor hun 'onderling ge kissebis'. Samen verloren PvdA en VVD liefst vijf zetels. Naast de drie zetels die de PvdA inle verde, ging de VVD er met twee terug naar vier en dat kost de huidige fractieleider George Neijssel zijn kop. De combinatie SGP/'RPF/GPV was met de verdubbeling naar vier zetels meer dan gelukkig. Voor Groen Links was de pil daarentegen bitter. De partij die op groei had gerekend bleef in de haringstad steken bij de ene zetel van raadslid Arnold van Kalken, j VlaardingenTot aan de zomer is een expositie van kunste naar Jan van Reeven te zien bij automobielbedrijf Piet van der Kooij aan. de Kethelweg, Het gaat om een twintigtal schil derijen die drie maanden lang in de voormalige minister de Visserschool, thans kantoren van het autobedrijf, aan de mu ren hangen. De Vlaardingse beeldende kunstenaar heeft zich .met zijn schilderijen laten leiden door de vele plekjes die Vlaardinger- Ambacht lief heeft. Zoals de Voorstraat, de Molen en Dijk- zicht. Jan van Reeven, die met zijn landschappen enkele ja ren geleden een prijs won, noemt het Hollands landschap. Ook zijn op de expositie dagelijks tot zés uur 's avonds enkele landschappen te zien ontleend aan lokaties in de Pyreneeën in Spanje. De Vlaardingse autodealer ziet de expositie als een attractie van de vooijaarsshow dié hij houdt. Het is de bedoeling van Piet van der Kooij nog meer tentoonstellingen te gaan hou den. Van Reeven zelf vindt het een goede zaak dat particulie re bedrijven kunst in huis halen. „Het is belangrijk", zegt hij, „dat een bedrijf de kunst serieus neemt en het niet als een versiering van het bedrijf ziet". Vlaardingen„Meid, hou je va der niet voor de mal", zei SGP'er Rien Lehsvelt tegen zijn doch ter, toen zij hem vertelde dat zijn partij vier zetels had gehaald. Lensvelt kwam wal later in zaal Triangel dan de meeste raads- kandïdaten, want hij had eerstin zijn kerk de biddag voor het ge was gevierd. Toen hij aankwam kon hij zijn oren maar nauwe lijks geloven. Met drie zetels was Lensvelt al heel blij geweest Maar de actie tegen de bussluis in Vlaardinger- Ambacht leverde meer stemmen op dan verwacht. „De bevolking van Ambacht heeft een duidelijk signaal gegeven, dat zij het ver- keersb eleid niet ziet zitten". SP'er Remi Poppe had achteraf een beetje spijt, dat hij niet ook campagne haa gevoerd in Am bacht. „Hadden wij ook maar ons verkeersplan in de wijk rondge stuurd, dan hadden wij zeven ze tels gehad", bedacht hij. Uitein delijk kwam de SP niet eens op zes, hoewel iedereen daar de hele avond wel van overtuigd én verrast was geweest Lensvelt en Poppe zochten el kaar op in Triangel. Want hoe zeer de overtuigingen van de raadsleden ook uiteenlopen, op praktische punten waren zij het de afgelopen vier jaar vaak met elkaar eens. „Wij hebben samen consequent oppositie gevoerd te gen het college", riep Lensvelt in herinnering. Om daar meteen aan toe te voegen: „Maar ik zie jullie en ons nog niet in één colle ge zitten, Remi". Vlaardingen Het nieuw te begeleiding de nieuwe bewoner bouwen verzorgingshuis met dertig verpleegbedden in de Vlaardingse binnenstad krijgt een voorbeeldfunctie voor de ouderenzorg In heel Nederland, Niet alleen de combinatie van een verzorgings- "en verpleeg huis is nieuw, ook de opvang en benadering van de bewoners zal anders zijn dan gebruikelijk. In het ouderencentrum, waar voor in oktober op een steen worp afstand van het stadhuis de eerste paal de grond in gaat, wordt de 'cliënt bij wijze van spreken al bij de voordeur on derzocht op zijn 'zorgbehoefte'. Zodra vaststaat aan welke soort behoefte heeft, wordt een zoge naamd zorgcontract opgemaakt Dat kan variëren van één uur begeleiding per dag voor nage noeg zelfstandige ouderen tot in tensieve zorg in het verpleeghuis voor mensen met ernstige gees telijke of lichamelijke klachten. Aan oude"-°u die (nog) niet In aanmerkii komen voor opna me in het verzorgings- of ver pleeghuis, wordt eveneens zorg op maat verleend. Eén van de mogelijkheden is, de zelfstandig wonende ouderen intensiever te laten begeleiden door gezinsver zorging. Door deze 'zware meer- zorg' kan opname in het verzor gings- of verpleeghuis geruime tijd worden uitgesteld. De gecombineerde ouderen voorziening in Vlaardingen gaat ongeveer 12 miljoen gulden kos ten. Een zelfde bedrag is uitge trokken voor renovatie en uit breiding met 30 verpleegbedden van verzorgingshuis Franqois Haverschmidt in Schiedam. Dit verzorgingshuis gaat volgens de zelfde formule werken als dat in V1aarding»n. Volgens J.P. Hagenaars, direc teur van di? stichting Verpleeg huizen "'euwe Waterweg- Noord, zijn i. ïchten dat het mi nisterie van /el zijn, Volksge zondheid en Cultuur de plannen van Vlaardingen en Schiedam wil dwarsbomen, ongegrond. WVC is weliswaar nog niet ak koord gegaan met het plan van de stichting om de zestig oor spronkelijk aan verzorgingshuis Driemaashave in Maassluis toe gekende bedden te verdelen over Vlaardingen en Schiedam. Maar Hagenaars verwacht de biurocratische opstelling' van het ministerie vrij gemakkelijk te kunnen doorbreken. Ge sprekken daarover zijn al gaan de met minister Hedy d'Ancona (WVC) en staatssecretaris Hans Simons (volksgezondheid). Rotterdam In de zaak tegen een broer en een zus, die worden verdacht van een poging tot af persing, is rechtbankpresident mr. J.W. Heyman nog niet tot een uitspraak gekomen. Hij heeft de zaak voor onbepaalde tijd aangehouden. Voor de vrouw acht de rechter het noodzakelijk nog getuigen te horen. Voor de man wordt de mogelijkheid onderzocht zijn voorlopige straf van zes maan den onvoorwaardelijk na aftrek van voorarrest om te zetten in een dienstverleningsproject. De 3l-jarige nu in poetlchem wonende man en zijn twaalf jaar oudere zus, die in de regio Wa terweg enkele kapperszaken be stierde maar is verhuisd naar Ernst bij Ede, stonden twee we ken geleden terecht Zij zijn de hoofd verdachten van een afper singszaak die rich op 6 december 1988 in het Schiedamse Novotel had moeten voltrekken. De po ging uit twee Brabantse direc teuren ruim een ton aan zwart geld te schudden, liep echter vol ledig in het honderd. Voor Heyman liep de rechtzaak uit op het blootleggen van een fantastische beerput, waarbij de twee gebrouilleerde familiele den elkaar beschuldigden het *brein' te zijn. Tot huilens toe be kenden beiden in feite onschul dig te zijn en er door de ander te zijn ingeluisd. Een getuige ten faveure van de broer maakte door zijn verklaringen tegen strijdig aan eerdere uitspraken —de verwarring compleet. Waar de advocaat van de Doeti- cheroer, raadsman mr. Daems, al beweerde dat 'alleen op de pijn bank de waarheid naar voren komt', was het voor officier van justitie mr. Wittop Koning zo klaar als een klontje. Voor hem waren de man èn de vrouw schuldig. Hij eiste respectievelijk negen (waarvan drie voorwaar delijk) en acht maanden (vier voorwaardelijk) cel tegen hen. ïn het' pleidooi van mr. Le Cocq d'Armandville had de raadsman van de vrouw gesuggereerd twee meelopers opnieuw 'en ditmaal als getuigen te verho ren. Dit als onguur omschreven duo was ai maanden eerder voor de rechtbank verschenen, He jon an zal binnen drie maan den* een definitieve uitspraak doen. Vlaardingen Een bedrijfsre- chercheur van V&D heeft gis termiddag een achttienjarige Vlaardingse op heterdaad be trapt Ze had baby kleding in haar tas gestopt, maar toen zij zonder te betalen het pand in haar woonplaats wilde verlaten, werd zij in de kraag gegrepen. Haar buit had een waarde van 110 gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1