Hertelling afgewezen VOCHT 'Stem des volks' laat zich gelden PvdA uit scherpe kritiek op GDA Gemeenteraden: 31 nieuwkomers 30 jaar! SP: 'In Vlaardingen heleboel fouten gemaakt' Paardenmarkt volgend jaar met vogeltjes mm* VLAAHDINGS DA6BLAD SGHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedam laat 'oudjes' niet gaan Maassluis wil geen hardhout Stedenband: Maassluis peilt animo Oplichters gepakt Levensverhaal bokser De Haan wordt verfilmd IN UW WONING een vaak (on)zichtbaar- probleem WALIGARE NEDERLAND ~~1 I fïsllf iifil Keijzer van Maasland wacht niet op zilver WATERWEG VRIJDAG 23 MAART 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 8C Vtaardingen, Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Arie van loenen Gerard Verhulsdonk Schiedam/Maassluis Een triomf voor de ouderen in Schiedam, noemt PvdA'er Arie van Loenen de zetel die hij woensdagavond verwierf met 1392 voorkeursstemmen. Zelfs de electorale klap voor de Partij van de Arbeid van twaalf naar acht raadszetels kon zijn pret niet drukken. Van Loenen was zelfs van me ning dat wanneer hij zelf niet op de lijst had gestaan, het verlies van de PvdA nog dramatischer vormen had aangenomen, „Be wijzen", aldus Van Loenen, „kan ik het niet, maar ik heb sterke vermoedens dat veel mensen anders niet op de PvdA hadden gestemd. Neem die sla ger, die in zijn winkel reclame voor mij heeft gemaakt. Die man had in zijn leven nog nooit op de PvdA gestemd. Maar ook hij had hart voor de ouderenzaak". „Als je door je eigen partij zo in de grond wordt getrapt, is een dergelijke uitslag natuurlijk een grote persoonlijke triomf", zegt Van Loenen. De raadszetel kwam voor de 62-jarige sociaal democraat niet geheel als een verrassing, maar dat hij zo moei teloos de kiesdeler zou halen, had hij niet verwacht. Van Loe nen: „Ik wist dat veel mensen achter mijn standpunten ston den. Ouderen kunnen ziet zo maar ongestraft opzij geschoven worden. De belangenverstren geling, die de PvdA bij de kandi daatstelling toepaste, is door de ouderen genadeloos afgestraft". Toch meent Arie van Loenen, wiens verkiezing ten koste gaat van Betty Hoogeveen, dat zijn partij van de gebeurtenissen van de laatste maanden niets heeft geleerd. „De PvdA is opportu nistisch, de partij gaat gewoon weer over tot de orde van de dag, alsof er niets is gebeurd. Heel merkwaardig". Afscheid „Natuurlijk keer ik terug in de raad". Krachtig reageert Gerard Verhulsdonk op de suggestie dat hij zijn voorkeurszetel aan de nummer drie van de WD-lijst, Engeline van Collenburg-In 't Veld, zou afstaan. De lange loop baan van Verhulsdonk in ae raad wordt met vier jaar ver lengd, hoewel de grijze eminen tie van de Schiedamse politiek eerder aankondigde afscheid te nemen. De laatste plaats op de lijst was volgens de WD dan ook bedoeld als eerbetoon, niet als een serieuze manier om Ver hulsdonk weer te laten herkie zen. Fvda'er Arie van Loenen zegt daar moeite mee te hebben. „Küjk"> zegt hij, „ik ben door de partij onderuit gehaald, maar ik wilde zelf terugkomen. Daar voor heb ik gevochten. Gerard zei echter niet meer gekozen te willen worden. Dan moet je ook niet op de lijst gaan staan, vind ik". „Nu ik weer ben gekozen", meent Verhulsdonk, „kan ik me moeilijk terugtrekken. Daarmee zou de wil van de kiezers worden genegeerd. Ik had deze uitslag echter geheel niet verwacht. Ik dacht dat ik wat stemmen zou krijgen, maar meer dan vijfhon derd, nee... Toch zit er een naar bijsmaakje aan. Ik was liever in een grotere fractie teruggeko men. Het zijn heel vreemde ver kiezingen geweest- Nu over heerst de teleurstelling, niet al leen voor mevrouw van Collen- burg, maar ook voor Martin Loch, die als nummer-vier ook zeker van een plaats leek te zijn". Nederlaag Net als Arie van Loenen meent Pieter Kromdijk, die met 628 voorkeursstemmen in de Maas- sluise raad kwam, dat hij zijn partij van een grotere nederlaag heeft gered. „Ik heb toch stem men getrokken, die de PvdA an ders nooit had gehad", aldus de Maassluise huisarts. Kromdijk: „Dit is een signaal aan de partij MaassluisDe gemeente Maas sluis gaat het tropisch hardhout uit de Eerste Stad aan de Water weg weren. Naar aanleiding van de nota Tropisch Hardhout' is het college van burgemeester en wethouders tot de conclusie ge komen dat in ieder geval de ge meente zelf dergelijke houtsoor ten niet meer dient te gebruiken. dat de kiezer toch een andere koers wil. Toch vind ik het jam mer dat Piet de Groot, die net als ik door de afdelingsvergadering achteruit werd gezet ten opzich te van de advieslijst, het niet heeft gered". Kromdijk stond zelf op een. tiende plaats. De PvdA in Maassluis behaalde ze ven zetels. Maassluis De Maassluise PvdA-fractievoorzitter Ro bert Punt heeft zich na de be kendmaking van de verkie zingsuitslag opvallend kri tisch uitgelaten over het CDA. Punt, die zeer moeizame coali tie-onderhandelingen voorspelt, noemt het niet langer een auto matisme dat zijn partij met de christen-democraten in een coa litie plaatsneemt. Punt is zeer verbolgen over de wijze, waarop de christen-demo craten de laatste weken campag ne hebben gevoerd in de Eerste stad aan de Waterweg. Dat het CDA groter uit de verkiezingen is gekomen dan zijn eigen partij noemt Punt 'volstrekt onver diend'. „Het CDA heeft vier jaar lang op de bagagedrager van het college gezeten", blikt Punt terug op de voorbije raadsperiode, waarin Maassluis een afspiegelingscolle ge van PvdA, CDA en WD kende. „Vlak voor de verkiezin gen zijn ze van de bagagedrager gesprongen onder het motto: roept u maar'. Dat heeft ons zeer gestoken". Dieper Punt verwijst naar de opstelling, die het CDA in de zogenoemde zwembadaffaire heeft ingeno men. Ging scheidend CDA-wet- houder Izaak van der Knaap ak koord met de bouw van een nieuw zwembad; vlak vóór de verkiezingen gingen de chris ten-democraten zwalken onder invloed van een grootscheepse handtekeningenactie tegen het zwembad. Maar de irritatie zit bij Punt die per. „Het CDA heeft de laatste jaren aan een opvallende ideëe- narmoede geleden. Het meest positieve is nog, dat het CDA weinig plannen van ons en de VVD heeft gedwarsboomd De nieuwe CDA-lractie is on dertussen voor het eerst bijeen gekomen om zich te beramen over de college-onderhandelin gen, Het CDA, als grootste partij initiatiefnemer in de onderhan delingen, streeft een brede coali tie na. Het CDA wil haar onderhande- lingstaktiek nog niet prijsgeven, maar raadslid Harm Woudstra gaf voor de verkiezingen aan, dat een verbreding van het col lege tot vier wethouders tot de mogelijkheden behoort Naast CDA, PvdA en de VVD zou de grote overwinnaar D66 in deze optie ook in aanmerking komen voor een wethouderszetel. Volgens Robert Punt zal de PvdA zeker niet zonder slag of stoot akkoord gaan met .de uit gangspunten van de christen-de mocraten. „Het CDA zal bij de onderhandelingen de prijs moe ten betalen voor haar opstel ling", stelt het raadslid ferm. Net als Robert Punt plaatst WD-fractievoorzitter John Scheerstra kanttekeningen bij het recente gedrag van het CDA. „Programmatisch zijn we het re gelmatig met deze partij eens, maar in de praktijk kunnen we vaak beter zaken doen met de PvdA. Ik vind echter wel, dat het CDA als grootste partij het recht heeft het initiatief in de onderhandelingen te nemen". Stemmingsbeeld van de schiedamse paardenmarkt. Schiedam Het hart van Schiedam staat zaterdag voor de derde maal in successie in het teken van de paarden markt. Vanaf negen uur staan ruim honderdvijftig paarden en po ny's op de Grote Markt. Hun ei genaren zullen door middel van het oer-Hollandse 'handje-klap' proberen daar zaken te doen. De paardenhandel, die onder meer kopers uit Frankrijk, Italië en Belgie naar de jeneverstad zal trekken, eindigt om twaalf uur. Daarna wordt de Grote Markt vrijgemaakt voor het inmiddels traditionele ringsteken. Dat is niet het enige vermaak dat de ruim 75.000 te verwachten be zoekers kunnen bijwonen. Ook op de Hoogstraat, Koemarkt, Lange Kerkstraat en het Hema- plein zijn gedurende de hele dag tal van aktiviteiten. Daarnaast is het Museumplein gereserveerd voor een pluimvee- en geiten- show, waar onder andere wordt getoond hoe geitekaas wordt ge maakt, „Ondanks het feit dat we nu al drie maanden onder zware stress aan dit evenement hebben moe ten werken, willen we de paar denmarkt 3n de toekomst nog verder uitbreiden", zegt Ronald Prince, sinds enkele maanden voorzitter van de winkeliersver eniging. „De oude kern van het bestuur is verdwenen en voor het huidige bestuur is dit de eerste keer dat we zo'n grootse happening orga niseren. Dat is natuurlijk wel even wennen", aldus de 29-jari- ge preases. Vogeltjes Prince wü de paardenmarkt uit breiden met een vogeltjesmarkt a la Antwerpen. „Nu zijn er op de Hoogstraat alleen maar brade riekraampjes te vinden, maar volgend jaar willen we daar ook poezen, honden, konijnen, vo gels en andere beesten laten ver hand el en", openbaart Prince zijn ideeén. Dit jaar kan het publiek 2ich vermaken mei het door de stad trekkende Zuidamerikaanse muziekgezelschap Los Amigos, het ponyrijden op de Appel markt, de historische tochten met de paardetram, sport- en spelevenemeoten op de Koe markt en een expositie van oude rijtuigen in de Lange Kerk straat De talloze kraampjes van winke liers en organisaties vormen in het centrum één grote braderie. Waterweg De drie ge meenteraden in het Water weggebied kunnen 31 nieu we gezichten verwelkomen: in Vlaardingen twaalf, in Schiedam twaalf en in Maas sluis zeven. Van dat aantal neemt D66 er driemaal drie voor haar rekening. Drie kandidaten kwamen dank zij voorkeurstemmen in de ge meenteraad: in Schiedam zette "Gerard Verhulsdonk de num mer drie op de VVD-lijst, Van Collenburg, buitenspel en deed Arie van Loenen bij de PvdA hetzelfde met Betty Hoogeveen, pieter Kromdijk komt dankzij zijn voorkeurstemmen in de Maassluisse PvdA-fractie, wat ten koste gaat van het zittende raadslid Anton Bijtenhoorn. In Vlaardingen mocht alleen PauLien Thiele even aan een voorkeurspositie ruiken, maar zij bleef met 210 stemmen hal verwege steken. Door de reken fout bij de restzetel kan Klaas van Netten nu bij het CDA zijn opwachting maken. De nummer zes van de SP, Joop Jongeneel, daarentegen ziet zonder een hertellinghet pluche toch nog aan zich voorbijgaan. De gemeenteraden zien er nu als volgt uit (de cursief gedrukte na men zijn de nieuwkomers): Schiedam PvdA: Aad Wiegman, Gé Brou wer, Yvonne SiJjee, Hans van Kleef, Chris Zijdeveld, Noor Sam kalden. Hans Bakker, Cor Huijken, Mahir Engin, Herman Posthoorn, Peter Stadhouders en Arie van Loenen. CDA: Siem Rosman, Piet Prins, Daan Baan, Nanda Gelderblom, Ton Seis, Piet Roosen, Els Heli- wig en Bert Kaptein. D66: Adri Reijnhout, Ceby de la Rie, Marcel Houtkamp, Vincent BroekeTrudy van den Akker. WD: Will van Wijk, Luub Haf kamp en Gerard Verhulsdonk, Groen Links: Ban de Leede, Jo- lie Hakkerten Bea Oom ens. Centrumdemocraten: Alfrea Vierling en Cees Krommen hoek. Vlaardingen PvdA: John Ranshuijsen, Arij Maarleveld, Kees van der Windt, Bert Kandel, Henny Pe- tray, Leo ten Have, Gerard Kes- teren Anrjy Attema. CDA: Agnes van Ardenne, Jopie Schumacher, Aart Kool, Leo de Snaijer, Maarten Vermeer, Jan Jumeiet, Wil Baris en Klaas van Netten. SP: Kemi Poppe, Joke Fial, Ber tie Vugts, Arnold van Wezel en Joke de Bloem e. D66: Wil van Rijn, Ton van der Steen, Bon Molenaar, Cisca Ver- hart en Leo den Hoedt. VVD; Bram Zonne, Henk Roij- ers, Jan Bulva en Lenie van Hal- teren. SGP/GPV/RPF: Rien Lens velt, Gerrit Wim van Veelen, Cor de Jonge en Martin den Hollander. Groen links: Arnold van Kal ken. Maassluis CDA: Ruud Timmermans, Harm Woudstra, Jos van der Linden, Gerda van Dijk, Arie van der KnijH, Leo Eland en Gertjan Enzerink. PvdA: Anton Wustrow, Robert Punt, Pieter Hoogenraad, Yvon ne de Groot, Pieter Roel ofs, Mar tin Bur«*»r en Pieter Kromdijk. D66: /:n Storm, Lenie van Duijn, John van Baarle en Nico van Dijk. VVD: Liesbeth Snoeck, John Scheerstra, Leen de Zeeuw en Cas van der Pol. RPF/SGP: Herman van Hoe- ven^ Maassluis Voordat Maassluis het oude plan ten uitvoer brengt een stedenband met een plaats in Hongarije aan te gaan, moet eerst de interesse daarvoor wor den gepeild. Een stedenband heeft alleen zin met steun en be langstelling van de Maassluisse bevolking, meent het stadsbe stuur. De gemeente hecht vooral waar de aan persoonlijke contacten van inwoners onderling. Om die contacten te bevorderen wordt gedacht aan uitwisselingpro- gramma's van sociaal-culturele instellingen. Maar dan moet eerst blijken dat die instellingen voldoende gemotiveerd zijn. Daarom heeft het gemeentebe stuur een brief geschreven aan verschillende Maassluisse be drijven, instellingen en vereni gingen. In aprilS volgt een infor matie-avond, waar de mogelijk heden voor vriendschap met Oost-Europa verder worden on derzocht Blijkt op deze hoorzit ting, voldoende belangstelling te bestaan, dan wordt een werk groep gevormd die de steden band met Hongarije verder moet uitwerken. Vlaardingen Een ver zoek van de Socialistiese Partij om in Vlaardin gen over te gaan tot her telling van de stemmen van de raadsverkiezin gen is afgewezen. Het hoofdstembureau ziet daar geen aanleiding voor. Volgens de vorig jaar aangescherpte kies wet is hertelling alleen toege staan als er vermoedens zijn van fraude of de verschillen tussen de eerste en definitieve telling te groot zijn. Volgens burgemeester Van Lier is geen van beide het geval in Vlaardingen. Aanleiding voor de SP om een verzoek in te dienen was het verlies van een aanvankelijk toegekende restzetel. Die ging op het laatste moment naar het CDA. Voor de SP was de pil van de verkiezingsdag te bitter om zomaar te slikken. Remi Poppe, die aan het einde van de avond de zesde zetel van zijn partij in rook zag opgaan, vroeg vanmor gen hertelling van de stemmen. De SP, die volgens de eerste snel telling recht had Op zes zetels in de raad, kwam bij de officiële telling ten slotte negen stemmen te kort om in aanmerking te ko men voor een restzetel. Gister avond, na nieuwe berekeningen, kwam de SP tot de conclusie dat 'er een heleboel fouten zijn ge maakt'. De SP zou 120 reststem- men meer hebben dan het CDA. Op grond daarvan claimde Pop pe alsnog een restzetel, „Ik vecht mij dood voor die zetel", zei de SP-voorman strijdlustig. Rekenfout Volgens het stembureau heeft Poppe echter een rekenfout ge maakt. Poppe moest toegeven dat hij geen concrete aanwijzi- gïngen voor fraude had en net verschil tussen de eerste en de tweede telling nu ook weer niet zo groot vond. De sneltelling gaf de SP 5411 stemmen, bij de defi nitieve telling waren dat er 13 minder. Maar die dertien stem men kosten de socialisten wel een zetel, „Er was een sfeer van verwar ring rond de verdeling van de restzetels", zegt Remi Poppe. „In die sfeer is de officiële telling verricht. Daar hebben wij dus niet het volste vertrouwen in". De gemeente had gisteren al bij het ministerie van binnenlandse zaken geïnformeerd en daar zei een woordvoerder, dat er in Vlaardingen geen grond is voor hertelling. Ook al heeft hij nul op het rekest gekregen, en moet de SP zich te vreden stellen met vijf zetels; Poppe blijft zijn partij tot de win naars rekenen. „Want wij zijn wel de derde partij geworden in Vlaardingen. En als wij die rest zetel niet krijgen zijn wij de eni- PvdA en CDA hebben een rest zetel, die zitten straks dus op een stoel met één SP-poot eronder. Daar zullen wij ze regelmatig aan herinneren". Vlaardingen Twee mannen die zogenaamd voor een goed doel schoonmaakmiddelen ver kochten, zijn gisteren door de politie als oplichters ontmas kerd. Het tweetal opereerde in Holy- Noortl. Ze boden huis aan huis voor 9,50 pakketjes aan be staande uit drie schoonmaak- doekjes, een toilet-verfrisser en een doosje pleisters. De op brengst was, zo zeiden zij, be stemd voor de aanschaf van rol stoelen voor ouderen. Enkele klanten vertrouwden de zaak niet en belden de politie. Het legitimatiebewijs dat het duo toonde stond op naam van The happy sunshines in Amsterdam. Dat wekte bij de klanten de in druk dat zij ventten met vergun ning, maar daarvan was volgens de Vlaardingse politie geen spra ke. Na hun arrestatie bekenden de uit Den Haag afkomstige ver kopers 17 en 21 jaar oud dat zij het geld in eigen zak wilden steken- De inkoop waarde van hun schoonmaakpakketjes was Naar alle waarschijnlijkheid wordt het levensverhaal van Wim de Haan, in Schiedam bekend afs 'dedichtende bokser', verfilmd. Wim de Haan, die eerder drie ge dichtenbundels en een boekje met korte vertellingen op de markt bracht, zette zijn, zoals hij het zelf noemt, 'turbulente teven' op papier en stuurde het manus cript naar Orando Films In Hilva- renbeek. Deze producent van de rolpren ten 'Help de dokter verzuipt!', 'Laat de dokter maar schuiven', 'Moord in extase' en 'Fields of ho nour', gaf De Haan te verstaan zijn levensverhaal niet te kunnen gebruiken voor een speelfilm. Orando achtte het door de boks- leraar geschreven manuscript echter wet geschikt voor een tv- serie en speelde het verhaal van Wim de Haans bewogen leven door naar drama-producer Jan Dorresteyn van Veronica. Naast de jongste omroeporgani satie van Nederland hebben ook John de Mol en Joop van den Ende serieuze interesse in De Haans werk.,,Een hoofdrolspeler hoeft men niet te zoeken. Die rol kan ik het beste zelf spelen", was het commentaar van Wim de Haan, vooruitlopend op een ant woord opzijn aanbod. Laat optrekkend vocht niet langer uw kostbaar bezit schade toebrengen. Het vocht, dat vanuit de grond in de muur optrekt en zich openbaart als: muuruitslag rottende vloerbinten schimmelvorming 0 aangetast stucwerk enz. wordt vaak geilen als een niet op te lossen probleem! Er is één manier om definitief met vocht af te rekenen! Het systeem, gegarandeerd voor Stuur vandaag nog de bon in of bel voor meer informatie: WALLCARE NEDERLAND Postbus 65 3155 ZH Maasland Tel, 01899-24749 r§<- s eB S e a O CC 2 ffl O'S O cn-S'g'o.S O O. OS CO N 3 "D Maasland Wethouder Chris Keijzer van Maas land (CDA) benadrukt het nog maar eens. „Als je zo'n zware beslissing neemt, moet je daar niet meer op terug komen". Het idee nog een jaartje door te gaan om zijn zilveren poli tieke jubileum te vieren, heeft hij nooit gehad. Over een paar weken zet de 63-ja- rige Keijzer een punt achter zijn 24-jarige loopbaan in de Maaslandse gemeenteraad. „Er is me vaak gevraagd waarom ik de 25 jaar niet volmaak", erkent hij. Hij had toch ook in 1991 de poli tiek vaarwel kunnen zeg gen? „De kiezer moet weten wie hij voor de volgende pe riode kiest. Bovendien had ik dit besluit al meer dan een jaar geleden genomen". Voor de toenmalige CHU kwam hij in 1966 in de raad, vier jaar later werd hij wet- „houder. In Maasland een part-time baan die Keijzer precies twintig jaar naast zijn beroep als akkerbouwer vervulde. Een fraai bord voor zijn op de rand van Maasland en De Lier liggen de boerderij" maakt dat dui delijk. „Een maaltijd is pas kompleet, als je aardappelen „van Keijzer eet". Hij is één van de weinige graanboeren hier in de streek. Behalve graan en aardappelen worden er ook bieten en spruiten geteeld. Vroeger runde Keijzer het be drijf samen met zijn broer, de laatste jaren zit hij met zijn zoons Marien en Chris in de firma. „Het gaat slecht met de akkerbouw. ïk heb ook wel begrip voor de pro testen, maar ik ben a priori een tegenstander van acties. Ik houd er niet van. Ik", spreekt de politieus, „ben een voorstander van over leg". 1 Keijzer erkent dat hij zeker de laatste jaren meer raads lid en bestuurder was dan graanboer. „Soms wel drie dagen in de week". Zijn baan als wethouder reikte aanmerkelijk verder dan de Maaslandse dorpsgrens. Hij zit in het dagelijks bestuur van de Westlandraad en is commissaris van het West- landse nutsbedrijf. Met alle vergaderingen vandien. Jongedame Zowel met burgemeester Groot Enzerink als Van den Brink kon Keijzer zeer goed opschieten. Toen deze laat ste in 1982 vertrok naar Ba- rendrecht kreeg Maasland nogal verrassend door toen malig commissaris der Ko ningin mr- Maarten Vrolijk de onbekende Mieke Bloe- m endaal toebedacht. „Dat was wel effe wennen, ineens met zo'n jongedame In ons midden. Maar we zijn gewoon verder gegaan en hebben haar in het team ge accepteerd- Je krijgt zoiets ook opgelegd, daar kun je je niet tegen verzetten. Ze» ben ik er de man niet naar om de zaak dan ie laten mis lukken". Keijzer betreurt het wel dat het afscheid van hemzelf vrijwel gelijktijdig valt met dat van Bloemen- daal en gemeentesecretaris Vogelaar. „Drie mensenje- gelijk weg uit het dagelijks bestuur, dat is toch een beet je vervelende ontwikkeling. Ik had me mijn afscheid iets andera voorgesteld".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1