Oost bang voor SVV ij i foid Paardenmarkt als kermisattractie Historisch ogenblik 'daar bij die molen' Albert Schweitzerdreef woedend op gemeente ft VLAAB0IH08 DAGBlADf SCHIE0AMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Vernielers aangehouden Literaire avond slot boekenweek \emielende supporters trekken dan door onze wijk' Inbrekers ontsnappen na wilde achtervolging A 'Mijn paarden zijn voor nog geen miljoen te koop...' Nummer 6 Drankrijder tweemaal fout Afvoer J chemisch afval niet volgens 5 de regels Geen boete op 'koude start' 'li Rietzeilers paraderen door Hasselt s! li inrsrittf MAANDAG 26 MAART 1990.. PAGINA 7 Regronate redactie: Brede Havensiraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: O iu-4343229,4352066,4350557 -sportredactie: 4345209- Telefax; 010-4349754 Maassluis De Vereniging van Eigenaren Albert Schweitzer dreef is woedend op het gemeen tebestuur van Maassluis. De be- woners van de voormalige vuil- stortlokatie in de Steendijkpol- der vinden het onverteerbaar dat zij niet tijdig op de hoogte zijn gebracht van de uitslag van een enquête. Het enquêteresultaat, waarin de bewoners zich vrijwel unaniem uitspreken tegen het slaan van een dam wand om de vervuilde grond onder hun huizen te isole ren, moesten zij lezen in .de nieuwsbrief van de commissie bodemsanering. Die commissie vertegenwoordigt alleen de an dere helft van de Steendijkpol- der, de zogenaamde havensliblo- katie. De commissie vertegenwoordige aanvankelijk de hele Steendijk- polder, maar is sinds oktober vo rig jaar uiteengevallen. De be woners van de voormalige vuil- stort en die van de veel grotere havensliblokatie blijken tegen gestelde belangen te hebben. Toen de commissie bodemsane ring afstapte van de eis de grond op de vuilstortlokatie te saneren voelde de Albert Schweitzer dreef zich in de steek gelaten. Zij verklaarden dat de commissie hen niet langer vertegenwoor- digde. „In die enquête werd de mening van de bewoners van de vuilstort gevraagd. Vreemd dat de uitslag dan eerder bekend is bij de bewoners van de havensli blokatie", zegt bewoonster Con nie van der Burg. Opzet Gerard de Waal, vanaf het eerste uur betrokken bij de gifaffaire in de Steendijkpolder, vermoedt boze opzet „De gemeente zit dui delijk met de uitslag in haar maag. De bewoners hebben dui delijk aangeven dat zij een vol waardige sanering van de vuil stort willen- Dat komt de ge meente niet 20 goed uit". Wethouder Izaak van der Knaap ontkent dat de gemeente de in formatie bewust heeft achterge houden. „Toen de uitslag van de enquête bekend werd, hebben we die in het college besproken. Vervolgens is de uitslag naar buiten gebracht. Als de bewo ners later op de hoogte zijn ge bracht, dan is de zaak misschien intern even opgehouden. Maar bewust is dit zeker niet ge beurd". In een brief aan het college heeft de Vereniging van Eigenaren het gemeentebestuur om excuses gevraagd. Het verzet tegen de damwand zetten de bewoners ondertussen kracht bij via het beroep, dat zij gaan aanspannen tegen de beslissing van de pro vincie Zuid-Holland om de dam wand teslaan. De flatbewoners van. de Albert Schweitzerdreef 5/191 gaan ge heel zelfstandig in beroep tegen die beslissing. Hun beroep volgt op een soortgelijk initiatief van de tweede bevvonersverenïging aan de Albert Schweitzerdreef, HetLeyeLant. Tijdens de zitting van de Arob- commissie van de provincie stre den de twee verenigingen van de vuistortlokatie nog zij aan zij. „Het Leye Lant heeft ons wel benaderd om in hoger beroep te gaan", verklaart Connie van der Burg. „Maar wij hadden toen nog wat bedenktijd nodig. Van daar dat we nu apart optrek ken". Vlaardingen Zeven jongeren uit Vlaardingen zijn zondagmor gen rond kwartover vijf door de politie gearresteerd op verden king van openlijke geweldple ging. De arrestanten, tussen 18 en 23 jaar oud, zouden opNS-sta- tïon Vlaardïngen-Cenlrum rui ten hebben vernield. De zaak is in onderzoek bij de spoorwegpo litie en de koninklijke mare chaussee. De marechaussee werd ingeschakeld omdat een van de arrestanten een dienst plichtig mil itair is. Schiedam In Schie dam is de boekenweek niet ongemerkt voorbij gegaan. Schrijver en lied jeszanger Drs. P. opende het festijn van het ge schreven woord met een "optreden op het boeken bal in het Passsage-thea ter, dichter Remco Cam- pert besloot de literaire dagen met een lezing. In het Filmhuis las de licht voetige schrijver zater dagavond voor uit eigen werk, samen met de Rot terdamse dichter Stanis- law Tremor. Stanislaw dicht om bewust zijn te zaaien. De Rotter dammer laat mensen graag dingen zien waar zij liever de ogen voor sluiten. Zo kwamen in zijn gedichten onderwerpen als cadmium in speelgoed, mosterdgas in de Noordzee en de militaire dienstplicht naar voren. Zijn optreden duurde drie kwar tier. Veel toehoorders gruw den daarna van de moderne samenleving. Evengoed be loonde het publiek de dich ter, die volgens een van zijn verzen 'in principe uit prin cipe geen principes' heeft, meteen luid applaus. De literaire avond werd voortgezet door Campert. De beroemde auteur las zijn favoriete verhalen voor. Voor allegorieën schijnt hij een zwak te hebben, want meerdere malen koos hij een verhaal uit zijn oeuvre waarin de hoofdpersoon model staat voor meerdere personen of gebeurtenissen tegelijk. De verhalen 'Do moor' en 'Driftig baasje' spraken in dat opzicht boek delen, Het publiek hing aan zijn lippen, en liet de schrij ver na afloop verscheidene boeken signeren. De bewoners van de stortlokatie vindon, dat hun woongebied als politiek wisselgeld wordt ge bruikt, „Door hier te bezuinigen krijgt de havensliblokatie straks wél een volwaardige sanering. Wij mogen ondertussen op gif blijven wonen", stelt De Waal. Het gif, dat tot dne meter diep in de grond zit, wordt in het pro vinciale voorstel niet afgegra ven. Alleen op plekken waar de het vuil zich te dicht onder de oppervlakte bevindt wil de pro vincie een laagje schoon zand storten. De bewoners vinden dit een duidelijk voorbeeld van on behoorlijk bestuur. Ondanks de inhoudelijke be zwaren richt het hoger beroep zich in eerste instantie op de pro cedurele kant van de zaak. Cen traal staat de vraag op welk mo ment de provincie Zuid-Holland haar beslissing over de dam wand nam. In eerste instantie te kenden de bewoners van de stortlokatie verzet aan tegen het besluit, dat volgens hen op 27 september 1989 werd genomen. De rechter toonde zich echter gevpelig voor de motivatie van Gedeputeerde Staten, die aan voerden dat die beslissing slechts een herhaalde mededeling was van het eigenlijke besluit, dat reeds op 14 maart 1989 zou zijn genomen. Voor de bewoners is vaststelling van de juiste datum van wezen lijk belang. „De provincie be weerde destijds, dat er nog een onderhandelmgsmarge was", stelt Connie van der Burg. „Daarmee wek je niet de indruk, dat er al een eindbeslissing is ge vallen. Als er destijds een beslis sing was gevallen waren we na tuurlijk direct in beroep ge gaan". Maassluis De Maassluïsse politie heeft een speurtocht op touw gezet naar de inzittenden van een auto die vrijdagavond na een wilde achtervolging spoorloos verdwenen. De be stuurder en zijn twee passagiers worden verdacht van een in braak in de Van 't Hoffdreef. De drie mannen slaagden er in de politie van zich af te schud den na een 'dodenrit' over rijksweg 20. De achtervolging be gon rond negen uur toen de politie de papieren van het dnetal wilde controleren. De auto ging er met hoge snelheid van door. Ter hoogte van de Vlaardingse Westwijk botsten de vluchtauto en de Maassluisse surveillancewagen op elkaar, toen de politie een inhaalmanoeuvre wilde uitvoeren. De onbekende auto draaide om en scheurde tegen het ver keer in terug in de richting van Maassluis. Bij de Boonervliet reed de auto via de berm een boeremveg op en verdween uit het zicht. De politie moest de achtervolging staken, doordat een uit de vluchtauto gegooid voorwerp de oliecarter bescha digde. Het voorwerp bleek een metalen beeld, afkomstig van een inbraak in Maassluis-West. Opsporing van de voortvluchtigen wordt bemoeilijkt doordat het kenteken van hun auto waarschijnlijk vals is. De auto is nog niet teruggevonden. Schiedam Een nieuw SVV- stadion op het Gusto-terrein? De bewonersvereniging Schiedam- Oost moet er niet aan denken. Want tussen het treinstation en het voetbalveld zullen de sup porters ongetwijfeld een spoor van vernielingen trekken door de stad: „In het centrum en in Oost kan men dan de borst wel nat maken". Met die woorden reageert de be- wonersvereniging jn Oost op het plannetje van een andere bewo nersvereniging in Schiedam, die in Zuid. De BVSZ lanceerde het idee voor een SVV-stadion aan de rand van de Nieuwe Water weg onlangs in het verenigings blad De Gorzette. Aanleiding was de weigering van Bijdorp om SVV onderdak te verlenen. De bewonersvereniging van Zuid stelde zich gastvrijer op. Op het Gusto-terrein is ruimte ge noeg, schreef het BVSZ-bestuur. Bovendien heeft SVV zijn wor tels in Schiedam-Zuid. De club speelde vroeger aan de rand van het Sterrebos, In Oost vragen de bewoners zich af of dit idee 'soms in de kroeg geboren is'. In nuchtere toestand was niemand op zo'n plan geko men, suggereert de BVSO. Oost had zelfs ever) de indruk dat het om een vroege I apnl-grap ging. Kot lijkt de wijk verstandiger dat sponsor John van Dijk zijn voetbalarena maar zo dicht mo gelijk bij het station bouwt. Ach ter station Schiedam/Rot- terdam-West. Aan- en afvoer van supporters kan daar vrij simpel geregeld worden en de politie hoeft geen ingewikkelde draaiboeken op te stellen. Plus dat er geen stadsbussen hoeven te worden ingezet". Is er achter het station geen plaats, dan moet SVV maar gewoon blijven waar ze nu zit- in sportpark Harga. „Maar alsjeblieft niet in Zuid", meent de BVSO. Ook wethouder Luub Hafkamp van sportzaken heeft laten we ten de bouw van een stadion in de Gorzen niet realistisch te vin den Niet alleen het vervoer van supporters wordt dan een pro bleem. Lastig is ook het feit dat het Gusto-terrein geen ejgen-i dom is van de gemeente maar van een particuliere projectont wikkelaar. SVV verplaatsen naar Zuid wordteen veel te kost bare zaak, aldus Hafkamp, als de gemeente ook nog eens geld voor de grond moet ophoesten. SchiedamTerwijl de handela ren zaterdag verveeld met hun wandelstokken op de Grote Markt rondliepen, vermaakten de bezoekers van de paarden markt zich met het eten van hamburgers, friet en suikerspin nen. De jaarlijkse paardenmarkt bleek slechts te fungeren als Vlaardingen Hij stond wel als zesde op de lijst en mist dus op een haar na een plaats in de ge meenteraad van Vlaardingen, maar Joop Jongeneel was toch niet van plan geweest daar na mens de SP te gaan zitten. Als de afdelingsvoorzitter van D66 toch was gekozen, dan had hij dat na tuurlijk voor de Vlaardingse de mocraten gedaan. Het was SP'er Piet Kusteleijn die het pluche in de politieke arena aan zijn neus voorbij zag gaan, omdat de rest zetel met enkele stemmen meer door het CDA in de wacht werd gesleept. En in Schiedam is het natuurlijk niet Piet Prins maar zijn naam genoot Jo die voor het CDA in de gemeenteraad zitting neemt. Vlaardingen Onder invloed van drank heeft een 36-jarige Schiedammer zaterdagavond omstreeks kwart voor acht een aanrijding veroorzaakt op de Kethelweg. De man botste met zijn auto op een tegenligger en beschadigde daarna nog een tweede wagen. Bij de botsing raakte niemand gewond. Later op de avond werd de Schiedammer voor de tweede keer aangehouden. Ondanks een rijverbod van vijf uur was hij toch weer achter het stuur van zijn behoorlijk gedeukte auto gekropen. trekker voor de veel groter op gezette braderie. De standhouders deden goede zaken. Zonnebrillen, T-shirts en sieraden gingen als warme broodjes over de toonbank. Een Belgische bloemist riep de vele mensen die zich om zijn kraam verzameld hadden toe: „Ik heb thuis elf kinderen die op me zit ten te wachten, ik moet daarom alles verkopen om ze te eten te feven! Roep maar een prijs, gij rijgt het bij mij voor niets!" De paardenhandelaren kwamen nauwelijks aan een verkoop praatje toe. Het waren voornamelijk kinde ren die zich in de buurt van de dieren ophielden. Terwijl de paarden voortdurend geaaid werden en schouderklopjes kre gen, spraken de handelaren met elkaar over die goeie ouwe tijd. „In de vijftiger en zestiger jaren kon je nog eens handelen! Te genwoordig zijn er niet veel paarden meer. De boeren die er nog zijn, hebben geen paarden meer nodig. Zodoende worden er ook geen veulens meer door hen te koop aangeboden". Veehouder Arie Zonneveld, met drie paarden op de markt aan wezig, legde uit dat de Sehie- damse paardenmarkt eigenlijk een grote show is: „Er is niet veel handel meer tegenwoordig. De meesten komen naar de jenever- stad voor het presentatiegeld, twintig gulden per paard. Ook mijn paarden zijn niet te koop. Al heb je een miljoen in je zak, mijn paarden kan je er niet voor kopen. Vroeger nam ik nog wel eens wat geiten voor de verkoop g mee, maar ja joh, de tijd is er niet S meer naar. Waar moeten de mensen die beesten laten, onder hun bed?" Op het Museumplein waren nog wel wat handelaren te vinden met kleinvee. De uitspraak van ven de arme beestjes met stro. Zonneveld bleek echter niet uit Konijntjes werden uit hun hok- de lucht gegrepen, want het ken getild en op de pony's kon plein had eerder het aanzicht een ritje worden gemaakt. Van van een kinderboerderij dan van handjeklap was geen sprake, een veemarkt Kinderen renden Hoewel Piet Hoepel, organisator tussen de geiten door en bedol- van de paardenmarkt, stug bleef Vlaardingen Bijna driekwart A van de Vlaardingse bedrijven die chemisch afval afvoeren doen dat niet op de juiste wijze.T Dat blijkt uit een tussentijdse^; rapportage van een proefproject, dat in Vlaardingen inmiddels i twee jaar loopt De bedoeling van dat project is na te gaan of de wet chemische afvalstoffen wordt nageleefd. Hoewel 97 van de 132 bezochte,-, X bedrijven het met de regels met al te nauw nemen, is er volgens het gemeentebestuur geen spra- ke vaneen zorgelijke situatie. - Uiteindelijk blijkt dat het milieu j? -maar mondjesmaat schade on- -■ dervind van dat foutief hande len. Zo wordt bij voorbeeld der- tien procent van het chemisch j afval illegaal afgevoerd; één pro- cent wordt in het riool gedumpt en heeft wel schadelijke gevol- gen voor het milieu. Zestien pro- cent van de afgewerkte olie i' wordt niet aan door de minister .-jij.' erkende verwerkers aangebo den. Slechts een gering gedeelte^ daarvan wordt ondeugdelijk*^, verwerkt. j Het proefproject heeft volgens^ «J het gemeentebestuur al ruim-'s schools zijn nut bewezen. De on- derzoekers hebben in de twee jaar dat ze nu in Vlaardingen ac- X tief zijn, gemerkt dat de meeste bedrijven louter door onwetend- -> f heid verkeerd handelen. Dank- zij een voorlichtingscampagne.' 't zou al veel zijn verbeterd. volhouden dat er goed gehan deld was, kon een kind letterlijk zien dat de paardenmarkt een grote kermisattractie was. De achtjarige Eva, die bij voorbaat al -niet had verwacht dat ze van de paardenmarkt met nieuwe huisdieren zou thuiskomen, zei blij: „Het was een leuke markt. Ik heb een mooie knuffel ge kocht en een hartstikke leuke roze sleutelhanger. En, oh ja, ik heb gegrabbeld en de pony's ge aaid". Twee mannen spelen handje klap op de paardenmarkt. Maar veel gehandeld werd er niet. 'Waar moeten de mensen die beesten laten? Onder hun bed?' Vlaardingen Een plechtig heid die precies 200 jaar geleden plaatsvond bij de molen op de hoek van de Kortedijk en de Schïedamsedijk werd ait week- einde volgens het historische draaiboek nauwkeurig nage speeld. Evenals twee eeuwen terug ver zamelde zich zaterdag een flink aantal Vlaardingers om getuige te zijn van het 'inmetselen' van de eerste steen in de molen. De 'vroede vaderen' burgemeester Fred van Lieren wethouder Arij Maarleveld namen de plaatsen in van de toenmalige stadsbe stuurders Anthony Suite rus en Abraham van Rijn. Het enige verschil met 25 maart 1790 was misschien dat de burge meester dit keer een spijker broek droeg en dat de sprekers hun stemmen moesten verster ken met een microfoon, of schoon dat wegens de harde wind weinig hielp. Verder ging alles volgens het achttiende eeuwse scenario. De wieken wa ren met vlaggetjes versierd en Maarleveld arriveerde in een door paarden getrokken koetsje, vooraf gegaan door een blaaska pel op klompen. De kapel speelde 'Daar bij die molen en toen die hymne uit was sprak de wethouder de ze gen uit over het bouwwerk en onthulde vervolgens de replica van de steen, die daar in het grij ze verleden door Ruiterus en Van Rijn was aangebracht. Vervanging van de steen was hard nodig, want het origineel is in de loop der tijd danig door weer en wind aangetast De nieuwe „ziet er een beetje uit als een grafeteen", zoals een aanwe zige opmerkte, maar dat is alleen maar schijn. Tenslotte is de mo len springlevend. Molenaar Niek Boekestijn verdient er al sinds 1977 een goede boterham en zijn zoon, Niek junior, staat klaar om straks samen met Matt- hieu Zuïderwijk en Peter van der Windt de leiding over te ne men. De geschiedenis van de Aeolus, zoals de molen sinds de restaura tie in 1957 heet, gaat overigens verder terug dan 1790, Reeds in 1407 stond op dezelfde plek een korenmolen. In 1574 ging dit ge vaarte waarschijnlijk in vlam men op tijdens grote stadsbrand. In 1688 werd een nieuwe ste nen molen gebouwd. Die werd gesloopt in 1789. Een jaar later werd de eerste steen gelegd voor het huidige bouwwerk, dat nu het tweehonderdjarig bestaan viert. Tussentijds heeft de Aeo lus soms een kommervol bestaan geleid. De molen was jarenlang buiten bedrijf, Wethouder Maar leveld kan zich nog herinneren dat de vervallen stenen reus dienst deed als reclamezuil. Dat de gezichtsbepalende Aeolus ('God van de wind') jubileert en weer volop draait zal Vlaardin gen de komende maanden op verschillende manieren mer ken. De bovenbouw van de ba sisscholen mag meedoen aan een wedstrijd 'Wie maakt de mooiste Aeolus', de cartotheek Vlaardin gen wijdt een serie prentkaarten aan de iarige molen en de plaat selijke bakkers bakken tijdelijk Zweeds wittebrood, dat de ko pers meteen attent maakt op de komende bevrijdingsrevue Kan- qe Boord. Later in het jaar zal de molen op nieuw in het middelpunt van de belangstelling staan, onder an dere op 3 september tijdens een expositie in de bibliotheek en op 8 september tijdens de Open Mo numentendag, Tijdens dat laat ste evenement verschijnt een boekje over de Vlaardingse ko renmolen en richt het gemeente archief een expositie in onder de titel 'De molen Aeolus, eeuwen leven van de wind'. Wethouder Arij Maarleveld en molenaar Piet Boekestijn onthul len de replica van de oude ge denksteen in de molen Aeolus. VlaardingenEr komen in Vlaardingen geen plaatselij ke maatregelen tegen het vroegtijdig starten van au to's in de wintermaanden. B en W hebben dit verzoek van een inwoner afgewezen. Deze bewoner van de Lus thofstraat ergert zich *s winters aan buren die hun auto's morgens starten maar niet meteen wegrij den, omdat de motor op tem peratuur moet komen of omdat zij eerst hun ruiten willen sehoonschrappen of ontwasemen. Al die tijd ko men er kwalijke dampen vrij, en dat is voor mensen met longaandoeningen heel hinderlijk, schrijft de ver ontruste Vlaardinger. Het stadsbestuur is het er wel mee eens dat bij het star ten van automotoren veel schadelijke gassen vrijko men, maar ziet geen kans daar ie te aan te veranderen. Strikt formeel is het overi gens verboden de auto te verlaten als de motor draalt" schrijft het college. Maar controle op de nalevirig van dit verbod is in de praktijk nauwelijks uitvoerbaar, al dus het stadsbestuur. De Vlaardinger die om aan gescherpte maatregelen in de politieverordening heeft gevraagd, is het waarschij'n- lijk niet eens met B en W, In zijn brief wijst hij er op dat in de Bondsrepubliek Duits land een boete staat van 100 D-Mark voor het vroegtijdig starten van de automotor. Pi g; i HasseltEerst was het de storm die het carnaval in Brabant par ten speelde en gistermiddag wa ren de weersomstandigheden' ook al niet al te best. Dat nam niet weg dat de Schiedamse car navalsvereniging De Rietzeilers- - j j. naar Hasselt was getrokken om= p j j het verlate carnavalsspektakel j kleur te geven. v Samen met zes andere groepens trokken zij in een bonte stoet f s 0 door de stad. De verrichtingen'' 5 v van de Rietzeilers werden vanaf J» v de tribune gadegeslagen door J onder andere burgemeester Rei- v I nier Scheeres en wethouder Aad l j Wiegman. Het tweetal gemeen- tebestuurders zat verstopt tussen ,f£ p een 80.000 koppig publiek. d

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1