'Wij ouderen worden niet serieus genomen1 Tweespalt frustreert ontwikkel ingswerk Vlaardingen zal flink duikelen Lobbycircus draait op volle toeren Fusieplan brengt winst van GEWB niet in gevaar Doctorandussen portretteren werk Van Gogh Wiegman zwijgzaam over coilegevorming VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Eenzaamheid in Heijermansflat is groot Vechtersbaas gauw vrij Studio Express Pasfoto's met kwaliteits garantie Arbeidsconflict rond Vlos-medewerksters Groen Links stapt uit WOENSDAG 28 MAART 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-43.13829,4358066.4350557 - sportredactie: 4345209- Telefax: 010-^349754. Schiedam Bij niet alle be woners van de Heijermans- ✓fiat in Schiedam-Noord zijn de opmerkingen van D66- raadslid Coby de Ia Rie in het verkeerde keelgat geschoten. Be 76-jarïge J", Teeuw, bewoner van de veertiende verdieping, deelt de bezorgdheid van het raadslid over het toenemend aantal 'demente' ouderen in de bejaardenflat in "Woudboek, Dat een kwart van de flatbewoners aan die ziekte zou lijden, zoals De la Rie beweert, durft Teeuw niet bevestigen. Wel valt volgens hem 'beslist niet tegen te spre ken' dat er sprake is van een ern stig probleem. Als bestuurslid van de bewo- nersvereniging heeft Teeuw herhaaldelijk geprobeerd aan dacht te vragen voor dit pro bleem. De politiek reageerde volgens hem nauwelijks op die noodkreten. „Daarom ben ik toch verheugd met de uitspra ken van mevrouw De la Rie, Eindelijk is de vlam in de pan ge slagen. Niemand in Schiedam zal nu nog kunnen zeggen: wij hebben het niet geweten". De Heijermansflat werd onge veer vijftien jaar geleden ge bouwd. Niet speciaal voor be jaarden, maar voor alle woning zoekende Schiedammers die voldoende geld hadden om de vrij prijzigehuur te betalen. Bejaard Omdat zich maar weinig gega digden aandienden, werd de flat met enkele extra voorzieningen geschikt gemaakt voor bewo ning door ouderen en gehandi capten. De 65-pIussers die er des tijds introkken zijn inmiddels al lemaal hoog bejaard. Dat ver klaart volgens Teeuw het grote aantal gevallen van 'dementie' waarvan Coby de la Rie gewag heeft gemaakt. Teeuw: „Het is niet aan mij uit te maken wanneer iemand dement is. Een buurvrouw die bij mij om hulp aanbelt, omdat ze de sleutel aan de binnenkant van haar huisdeur heeft laten zitten, is die dement? Ik kan me hetzelfde af vragen als ik zelf naar iets loop te zoeken en dan tot de ontdekking kom dat ik het nota bene m m'n handen heb. Maar er gebeuren hier ook dingen die echt ernstig zijn". Als voorbeelden noemt hij het nachtelijk gedwaal van een be woonster die onlangs bij het zwembad in onderkoelde toe stand werd aangetroffen. Of de, ook al nachtelijke, omzwervin gen van een echtpaar, dat mid den in de nacht medebewoners uit bed belt met de vraag hoe laat het is. Teeuw: „Niemand doet daar iets aan. Altijd weer krijg je te horen dat er geen plaats is in de verzorgmgs- en verpleeghui zen. Die mensen blijven dus noodgedwongen in de flat". Schoolverlaters Dement Teeuw wil voorzich tig zijn met dat zwaarbeladen en medisch moehjke begrip. Een zaamheid is volgens hem een veel belangrijker oorzaak van veel narigheid in de Heijermans flat. Daarom was hij ooit zeer in genomen met een voorstel van Gérard Smits, de directeur van de gemeentelijke sociale dienst in Schiedam. „Die stelde voor schoolverlaters zonder baan vrijwilligerswerk te laten doen voor de ouderen. Ik weet met of het verstandig is om zulke jonge mensen in te schake len in de ouderenzorg, maar het was wel een goed idee geweest als ze ingezet konden worden om de eenzaamheid hier te bestrij den. Door een beetje voor te le zen, boodschapjes te doen of zo maarwat te praten". Van Smits plannetje kwam niets terecht. „Hij zei dat hij er graag nog eens met mij over wilde pra ten. Ik heb nooit meer iets van de goede man vernomen. Hij zwijgt als het graf. Door dat soort dingen is bij mij langzaam de in druk ontstaan dat wij ouderen niet serieus worden genomen. En dat vind tk heel erg". Vlaardingen Een fusie van voor de financiële positie van de gemeente Vlaardingen geen nadelige gevolgen. Die geruststellende conclusie hebben burgemeester en wet houders kunnen lezen in een rapport van het accountantskan toor van de Vereniging voor Ne derlandse Gemeenten. Het vei- 3ig stellen van de winst was voor de gemeente een van de belang rijkste uitgangspunten bij de fu- !sie. 'Aan een samengaan van de nuts bedrijven van Maassluis en Vlaardingen valt waarschijnlijk •niet te ontkomen. Het ministerie Van economische zaken kan die 'fusie dwingend opleggen, omdat het nutsbedrijf van Maassluis volgens nieuwe richtlijnen on voldoende aansluitingen heeft om zelfstandig te blijven functio neren. In 1991 loopt de vergunning voor hef leveren van energie van de gemeente Vlaardingen af. De fusieplannen moeten dan in een vergevorderd stadium zijn, wil de gemeente een nieuwe vergunning krijgen. Vlaardingen incasseert jaarlijks een winst van rond de 4,5 mil joen gulden van het gemeente- dijk energie- en waterleidingbe drijf (GEWB). Valt dat voordeel ,weg dan moet de gemeente de zoveelste bezuinigingsronde in Schiedam De 24-jarige Schie dammer die vorig najaar het startsein gaf voor minstens drie uit de hand gelopen vechtpartij en is door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf, waarvan zeven "maanden voorwaardelijk. De 'vechtersbaas zit al viereneen- halve maand ïn voorarrest en wordt dus over twee weken op vrije voeten gesteld. De Schiedammer was betrokken bij vechtpartijen op de Hoog straat en bij jongerencentrum Aladdin, waarbij enkele mensen ernstig gewond raakten. De man, die al in 1980 een eerste veroordeling opliep wegens mis handeling, deed zijn uiterste best de rechtbank ervan te overtui gen dat vier maanden preventie ve hechtenis hem hadden gelou terd. „Ik ben aan het denken gezet Ik ben m elk opzicht een ander mens geworden", vertelde, hij rechtbankpresident mr.P. Smidt van Gelder. Zijn*verdediger had hij daar wel van kunnen over tuigen. Mr. J.L.A.M. Ie Cocq d'Armandville vond hem „zo'n ontzettend aardige jongen". De rechtbank is echter in zijn vonnis niet veeL afgeweken van de eis van officier van justitie mr.C.M.P. Flint-van Noort. Zij bad gevraagd om een gevange nisstraf van twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk. De advocaat vroeg twee weken ge- Jeden om onmiddellijke invrij heidstelling van zijn client. Polaroid gang zetten. En daar wil de ge meente nletaan. Volgens de accountants van de VNG is een fusiebedrijf zeer wel in staat in twintig jaar een af koopsom van meer dan 45 mil joen gulden aan de gemeente te betalen. De rente van dat bedrag moet voldoende zijn om het weg vallen van de winst te compen seren. Vlaardingen brengt vol gens de accountants bij de fusie ook het financieel sterkste be drijf in. Een fusie van alledrie de nutsbe drijven levert volgens de advi seurs van de VNG de grootste besparing op: 3,1 miljoen gulden. Een samengaan van Vlaardin gen en Maassluis levert een voordeel van 600.000 gulden op. In het eerste geval verdwijnen op termijn 61 arbeidsplaatsen, in het tweede geval 25. Maar ge dwongen ontslagen zouden, niet nodig zijn en de overgebleven werknemers gaan er in salaris op vooruit. VlaardingenAl direct bij de oprichting wordt het COS, het Centrum voor ontwikkelingssa menwerking Water weg-Noord, geconfron teerd met een arbeids conflict. De twee vaste medewerksters van de Vlos, de stichting Vlaar dingen voor ontwikkelingssa menwerking, hebben een advo caat ingeschakeld. Het COS wei gert het tweetal in dienst te ne men. De Vlos-medewerksters gingen er vanuit dat zij automatisch bij de nieuwe stichting op de loon lijst zouden komen. Het COS dat beschouwd wordt als de opvol ger van de Vlos, wil bij de start echter nieuw personeel aantrek ken. De twee betrokken mede werksters. Ingrid Breek en Ria Chin, zouden niet aan de gestel de eisen voldoen. Een pleidooi van Vlos-voorzitter Mindert Baas bij het COS om het personeel over te nemen heeft mets uitgehaald. Baas heeft voor de twee medewerksters ontslag aangevraagd bij het arbeidsbu reau. Een van de twee geldschie ters van de Vlos, de NCO (de na tionale commissie voorlichting en bewustwording ontwikke lingssamenwerking in Amster dam) heeft de subsidie stopgezet. De ontslagaanvraag is afgewe zen, „Ook het arbeidsbureau vindt dat het COS de mede werksters moet overnemen", al dus Baas. De NCO heeft meegewerkt aan de totstandkoming van het COS Waterweg-Noord, maar zegt buiten het conflict te staan. „Wij hebben een zeer coulante hou ding aangenomen en zelfs aan geboden het salaris nog drie maanden door te betalen", aldus NCO-woordvoerder Willem Klapper. Hoe ae personele bezetting van het COS wordt, js vooralsnog on duidelijk. De nieuwe stichting rekent er op binnenkort te kun nen starten. Subsidietoezeggin gen van de NCO en de gemeente Schiedam zijn al binnen. De ge meente Vlaardingen kan pas een financiële bijdrage (van 39.000 gulden) leveren als het conflict met de Vlos-medewerksters is opgelost Vlaardingen was de tweede geldschieter van de Vlos. Het nieuwe centrum wordt een overkoepelend orgaan voor de verenigingen en instellingen uit Maassluis, Vlaardingen en Schiedam die zich bezighouden met ontwikkelingswerk voor de Derde Wereld. De Vios deed het zelfde werk, maar beperkte zich tot steun aan groepen in Vlaar dingen. De Vlos slaagde er met in uit te groeien tot een regionale instelling voor ontwikkelings werk, zodat de drie gemeenten in overleg met de NCO besloten een COS op te richten. De nieuwe stichting zal een kan toor betrekken m de Passage m Schiedam. Maassluis neemt wei deel in het COS, maar betaalt daar voorlopig niet aan mee. De gemeente zegt geen geld be schikbaar te hebben voor dit doel. Hoogstaat 104-106. Schiedam j. Tet OtO-4266720 Op de voorgrond 't Scheur waar nog maar weinig ruimte voor bedrijfsvestiging over is. Waterweg Niet één van de dertien Rijnmondgemeen ten, die bedrijfsterreinen uit geven, heeft vorig jaar zo'n explosieve groei doorge maakt als Vlaardingen. De 14,1 hectare bebouwbare be- drijfsgrond betekende een ruime verdubbeling ten opzichte van 1988 toen 6.9 hectare werd uitge geven. Daarmee neemt Vlaardingen na Rotterdam (18,5) en Dordrecht (14,8) de derde plaats in. Samen zijn die drie steden goed voor meer dan de helft van de totale uitgifte. De andere Waterweg steden hebben op dat punt, voor al door gebrek aan bedrijfster rein. veel minder goed geboerd. In Schiedam daalde het aantal hectare zelfs van 4,3 in 1988 naar 2,1 vorig jaar. In Maassluis werd slechts 0,3 hectare door bedrij ven in gebruik genomen, terwij] de Eerste Stad aan de Waterweg in 1988 helemaal geen grond uit gaf. „Maar", waarschuwt een woord voerder van de afdeling econo mische zaken van de gemeente Vlaardingen, „dit jaar zullen we weer flink duikelen op de rang lijst". De onlangs door Bedrijven Info Rijnmond bekend gemaakte ge gevens hebben namelijk betrek king op alle gronduitgiften, ook die van particulieren. Vorig jaar kocht Windmill elf hectare van het voormalig Shell-terrein. Het was louter door die transactie dat Vlaardingen zo hoog scoorde. Momenteel zijn er alleen in 't Scheur nog enkele kleine lapjes grond voor bedrijven beschik baar In totaal gaat het om min der dan één hectare Bij econo mische raken vinden de mede werkers net dan ook jammer dat nu verwachtingen voor 1990 worden gewekt, die niet kunnen worden ingelost. Vlaardingen Vincent van Gogh staat vanaf mor gen centraal in Vlaardin gen. De wereldberoemde schilder wordt in een vijftal lezingen geportretteerd door evenzovele doctoran dussen. In deze cyclus, die wordt ge houden m het centrum voor kunstzinnige vorming de Vrije Academie, komt Van Goghs le ven en invloed op de schilder kunst aan de orde. De lezingen worden nog in zes andere ste den in de provincie gehouden, maar Vlaardingen staat samen met Den Haag het meest uitge breid stil bij het feit dat Van Gogh honderd jaar geleden is overleden. Henk Horsten van de Vrije Academie is ook be trokken geweest bij het totale 'Van Gogh-project 1990' dat door de culturele raad van Zuid-Holland oppotenis gezet Drs. EUy Stegeman opent mor genavond om half acht in het Hollandïagebouw aan de Oost- havenkade de rij met een uit eenzetting over de relatie tus sen de vermaarde schilder en kunstenaar Bremmer, _die nauw betrokken was bij de aanschaffing van zijn werk door mevrouw Kröller-Muller. Ir de drie volgende lezingen worden de Hollandse, Parijse en Zuidfranse periode belicht door de doctorandussen Edith Deutman, Wilma Giesbergen en Tom Molenaars. Eind mei en junt krijgt de kijk op Vincent van Gogh een an dere invalshoek. Studio <Per- spect geeft in de Stadsgehoor zaal een voorstelling van het stuk 'Zaaier met opgaande zon'. En in het Zonnehuis zal vervol gens een expositie te zien zijn van cursisten van de Vrije Aca demie onder de titel 'Aan de hand van Van Gogh'. Begin november wordt de cy clus afgesloten rnet een lezing van drs. Gerda van Ham over de invloed van de Nederlander op de hedendaagse, moderne kunst. De teksten van de vijf spreekbeurten worden gebun deld in een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen mapje. Maassluis De raadsverga dering was gisteravond in een kwartiertje bekeken, maar menig fractievoorzitter keerde toch later in de huise lijke kring terug dan vooraf op basis van de magere raads- agenda kon worden ver wacht. Na de vergadering draaide het informele lobbycircus om de wethouderszetels op volle toe ren. Onder leidmg van het CDA be ginnen de program besprekin gen officieel pas aanstaande za terdag, maar verschillende frac tieleiders spraken elkaar al on der vier ogen. Zo vertrokken VVD'er John Scheerstra en ver kiezingsoverwinnaar Jan Storm naar een rustige plek in het stad huis. terwijl PvdA-onderhande- laar Robert Punt met RPF'er Herman van Hoeven van ge dachten wisselde over de samen stelling van het nieuwe be stuurscollege. Dat met name de VVD en PvdA actief zijn in het lobbycircuit hoeft geen verbazing te wekken. De kans is reëel dat eén van deze partijen, bij de onderhandelingen uit de boot gaat vallen. CDA en D66 hebben reeds verklaard, dat de twee winnaars van de verkie zingen een plek in het college verdienen. Als beide partijen inderdaad een vertegenwoordiger in het colle ge krijgen, moeten de PvdA en de VVD vechten om de resteren de wethouderspost. Want de op tie om het college te verbreden van drie naar vier wethouders is voorlopig slechts een theorie. D66-voorman Storm sprak gis teravond duidelijk zijn voorkeur uit voor een college met drie wethouders. „Als alle partijen m het college gaan zitten, dan is dat in principe niet goed voor het be stuur. De lage opkomst bij de Jan Storm is voorstander van een college met drie wethouders waarin D66 en het CDA in ieder geval zijn vertegenwoordigd. „Dat doet de verkiezingsuitslag het meest recht". verkiezingen en het gebrek aan belangstelling voor de raadsver gaderingen toont aan, dat Maas sluis de laatste jaren het politieke debat heeft gemist." Hij vindt dat de verkiezingsuit slag de basis dient te zijn voor de college-onderhandelingen. „De mening van de burgers moet' worden gerespecteerd. Daarom ligt het voor de hand dat het CDA als grootste partij en D66 als grote overwinnaar een plek in het college krijgen. Dat is voor mij de uitgangssituatie" De officieuze besprekingen krij gen zaterdag voor het eerst een officieel vervolg. Tijdens een openbaar overleg m de Konings hof geven de verschillende par tijen hun visie op vijftig beleids vraagstukken. Uit de besprekin gen moet blijken welke partijen elkaar op het programma van hoofdzaken kunnen vinden. Schiedam De PvdA houdt haar kruit in de Schiedamse coilegevorming nog even droog. De sociaal-democraten, als grootste partij de initiatiefnemer in de onderhandelingen, sluiten vooralsnog alleen de Centrum democraten uit bij de vorming van een nieuwe coalitie. Pvd A-onderhandelaar Aad Wiegman ontvangt morgen avond de fractievoorzitters van vier partijen voor een eerste ge sprek. Bijgestaan door Hans Bakker, die tot de nieuwe frac tievoorzitter van de PvdA is ge kozen, gaat Wiegman met CDA, D66, VVD en Groen Links van gedachten wisselen over een nieuw college. Voor alle raadsfracties heeft Wiegman een uur uitgetrokken. Alleen de extreem-rechtse Cen trumdemocraten zijn door hem met uitgenodigd. De PvdA vindt, dat het discriminatoire ge zelschap het best kan worden ge negeerd door de Schiedamse po litiek. Wiegman denkt, dat de bespre kingen donderdag beperkt blij ven tot een vergelijking van ae diverse partijprogramma's. „Maar wat ons betreft is alles be spreekbaar. Naafloop van de ge sprekken rapporteren wij on2e bevinden aan de fractie". Programcollege Ondanks het forse verlies van vier zetels resteren er voor de PvdA voldoende mogelijkheden in de coilegevorming. De huidi ge coalitie met de VVD heeft haar meerderheid in de raad verspeeld, maar in een coalitie met het CDA of D66 kunnen de sociaal-democraten opnieuw voldoende steun in de raad ver werven. Houdt de PvdA vooraf alle op ties openD66 lijkt alleen ïn com binatie met een vertegenwoordi ger van Groen Links in het col lege te willen plaatsnemen. Zo'n college van PvdA, D66 en Groen Links zou in de raad de steun verwerven van minimaal 20 van de 33 raadsleden- Maar het fenomeen van een links programcollege is door de PvdA reeds ïn de jaren zeventig in de geschiedenisboeken opge borgen. Een wedergeboorte van een lin ks college ligt niet voor de hand, want door ae Spaland-af- faire en het conflict over de bin nenstad zijn de verhoudingen tussen klein-links en de PvdA ernstig bekoeld. Door de geharnaste opstelling van D66 ligt het voor de hand, dat de PvdA na donderdag haar blikken eerst ter rechterzijde wendt Reeds voorde verkiezin gen speculeerde Aad Wiegman over een verbreding van het huidige college met het CDA, Ambities Na de gevoelige nederlaag is het echter de vraag of de twaalfkop pige Pvd A-fractie nog steeds een voorstander van deze optie is. Het CDA, dat zich heeft gestabi liseerd op acht zetels, vindt, dat de veranderde machtsverhou dingen in de raad tot uitdruk king moeten komen in het nieu we college. „Uiteraard moeten we eerst de gesprekken afwach ten", zegt Siem Bosman. „We zijn voorstander van een breed college Het belangrijkste is dat de partijen het programmatisch eens worden". Reeds bij voorbaat staat vast, dat de PvdA haar drie vertegen woordigers in het college alleen kan behouden als het dagelijks bestuur van de gemeente wordt uitgebreid met een wethouders zetel. Gezien de w'ethoudersam- bilies van een groot aantal Pvd A-raadsleden ligt het voor de hand, dat de sociaal-democra ten deze verbreding nastreven. Als de PvdA haar drie wethou- dersposten inderdaad wil verde digen in de onderhandelingen, dan kan de partij kiezen uit een college met D66 en Groen Links en een samenwerking met het CDA. Gezien de politieke strubbelin gen met linkser fracties wordt een coalitie van PvdA en CDA als de meest kansrijke be schouwd: drie wethouders voor de PvdA, twee voor het CDA. „Een knappe rekensom", houdt PvdA onderhandelaar Aad Wiegman de boot af. „Maar zo'n rekenexcercitie kan ik ook voor andere mogelijke coalities ma ken". Vlaardingen Groen Links doet niet meer mee als vanavond de coalitiegesprekken m Vlaar dingen worden voortgezet. Raadslid Arnold van Kalken weet al welke kant het op gaat bij de onderhandelingen en die bevalt hem niets Voor de een mansfractie van Groen Links is het spel uitgespeeld. Van Kalken ziet, na het eerste gesprek van maandagavond,een coalitie van PvdA, CDA en D66 in het verschiet, evéntueel aan gevuld met de VVD. „Een colle ge van kemphanen met D66 als buffer ertussen", typeert Van Kalken in een open brief aan de fractieleiders van PvdA en CDA die combinatie. „Dat willen wij D66 niet aandoen en dat willen wij onszelf niet aandoen". Van Kalken pleit voor een links college, van PvdA, D66, SP en Groen Links. Mocht die moge lijkheid weer in beeld komen dat wil de vertegenwoordiger van Groen Links graag een seintje hebben. „Dan zijr wij er weer als de kippen bij".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1