'Studiekring aanzet nieuw ouderenbeleid' Bestuur van Labyrint zwicht voor ul timatum f 10.000,-2 JAAR 0% lENT 10.000,- 2 JAAR 0% RENTE j£s£&-- Wijnands Rechtbank gaat agenten horen Zwaluwenlaan klaagt over tocht en inbraken 2 Steen voetbalsupporter treft agent te paard VLAARDINGS RAGBLAD SCHIEOAMSE COURAN! NIEUWE WATERWEG COURANT Getuige overval laat 't afweten Motorrijder gewond Bejaardenwoning al vanaf 55 jaar Snerpende kou in circustent Vrij veilig wonen in Vlaardingen Voorjaarsvoordeel - geldig tot Pasen Wijnands brengt u extra voordeel bij aankoop van een occasion. Ruim f 2.000,- voordeel op de financiering «ÏSmh,0 5Lu5t-br™ m WOENSDAG 4 APRIL 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 434S209. Telefax: 010-4349754 Vlaardingen Een aantal inbraken in flats en kelder boxen aan de Zwaluwenlaan heelt onrust veroorzaakt in de flats in Holy-Zuid. „Wij wensen een veilige woning", zegt A. Scholte, voorzitter van de Belangencommissie Zwaluwenlaan. En aange zien gesprekken met het ge meentelijk woningbedrijf niets hebben opgeleverd heeft de commissie zich ge wend tot de gemeenteraad. Volgens Scholte zijn de flats ui terst mbraakgevoelig. De voor deuren met een smal ruitje er naast zouden daarvan de oor zaak zyn. Politievoorlichter Leo Sluijter kan zich daar iets bij voorstellen „Het risico van een inbraak wordt wel wat groter met zo'n raampje naast de deur". -Sinds begin 1989 zijn er in de flats aan de Zwaluwenlaan vier woninginbraken geweest. Niet uitzonderlijk veel, vindt politie woordvoerder Sluijter. Maar hij begrijpt de zorg van de bewoners wel, want elke inbraak is er één teveel en er ontstaat al gauw een gevoel van onveiligheid. Met achttien inbraken in kelder boxen in een jaar tijd scoort de Zwaluwenlaan wel hoog. Behalve meer veiligheid vragen de huurders van de gemeentelij ke flats ook meer comfort De isolatie Iaat volgens de belangen commissie danig te wensen over. Met een beetje wind zouden de tochtige hoge flats nog maar nauwelijks warm te stoken zijn- Daar moet ook iets aan gebeu ren. Maar bovenaan het ver langlijstje van de commissie staan nieuwe voordeuren, zon der ruit, maar wel met een klein kijkgaatje. Maassluis Met het opzetten van een studiekring voor 50- plussers lopen de ouderen bonden allerminst voorop. Toch verwacht voorzitter Manda Kapil van de ANBO dat Maassluis de komende ja ren naar de voorhoede van het ouderenwerk opschuift. „Betaalde arbeid voor 50- plussers is de toekomst", be weert Kapil stellig. „In Maas sluis gaan we deze ontwikke ling de komende jaren bevor deren". Samen met het Educatief Cen trum Maassluis zet Kapil op dit moment enkele studiekringen op, waarin 50-plussers hun ken nis kunnen opfrissen en verbre den. „De belangstelling houdt nog niet over", zegt de voorzit ter. „Maar de studiekring is nog een relatief onbekend feno meen. Als de ouderenbonden een computercursus voor oude ren organiseren, zitten we direct volgeboekt". Dit laatste is volgens Kapil een hoopvol teken. Het geeft aan, dat er bij ouderen in Maassluis wel degelijk belangstelling bestaat om het leren weer op te pakken. Deelname aan cursussen of stu diekringen beschouwt Kapil als essentieel om de neerwaartse spiraal, waarin veel 50-plussers terecht zijn gekomen, te door breken Opvallend aan Kapil is, dat de problematiek van 50-plussers bij haar synoniem is aan de oude renproblematiek in het alge meen. Menigeen gaat er nog steeds vanuit, dat alleen AO- W'ers tot de categorie ouderen mogen worden gerekend. Dramatisch „De ouderenproblematiek wordt veroorzaakt door de maat schappij, die geen raad meer weet met de meeste 50-plussers. De laatste jaren is er een drama tische daling geweest van het aantal oudere werknemers Te gen deze groep wordt gezegd dat ze maar een hobby moeten ne men". Deze visie biedt de ouderen vol gens Kapil geen enkel perspec tief. „Mensen leven steeds lan ger, gezonder en vitaler. Het is van de gekke dat zij de laatste dertig jaar van hun leven maat schappelijk langs de zijlijn zou den moeten staan". Het voormalige raadslid voor D66 is zelf voorbeeld van een 50- plusser die aan een nieuwe car rière werkt. Vier jaar geleden trof haar het lot dat zoveel oude re werknemers heeft geraakt „Door mijn partij werd ik aan de kant gezet voor een jonger ie mand. Mijn man werd in dezelf de tijd ontslagen, dus we zaten goed in de problemen". Waardoor Kapil en haar echtge noot de problemen te boven zijn gekomen, weet zij vier jaar na dato wel te analyseren. „We za gen nog perspectief. Mijn man werd ontslagen. Toch geloofden wij dat hij ondanks zijn relatief hoge leeftijd weer aan de slag kon komen". „Dat is uiteindelijk gelukt, het geen maar weer eens aantoont dat het massale ontslag van ou deren in het verleden uitsluitend economische motieven had". Nu het economisch beter gaat, ma ken de oudere werknemers vol gens Kapil ook weer kans op een langduriger dienstverband. Toch beseft ook Kapil, dat de be tere kansen op de arbeidsmarkt niet genoeg zijn voor een deug delijk ouderenbeleid. „Het is na tuurlijk een feit dat veel vijfti gers na dertig of veertig jaar werken ziek zijn van hun baan Toch blijkt in de praktijk, dat deze mensen op een andere ma nier graag aan het werk willen blijven". Geen eisen Deze groep verdient volgens haar veel meer aandacht dan nu het geval is. „Als kind moesten ze leren en toen ze ouder werden moesten ze gaan werken. Deze 50-plussers vallen nu in een gat, omdat de maatschappij totaal geen eisen meer aan hen stelt". Het ouderenbeleid heeft al jaren meer dan gemiddelde aandacht van Kapil. Na haar terugtreden als raadslid heeft zij er zelfs een dagtaak aan- Startte haar man een nieuwe carrière, zelf keerde zij terug in de studiebankjes In Amsterdam vatte zij een studie Gerontagogie op Deze studie, gericht op het begeleiden van veranderingsprocessen in het ouderenbeleid, rondt zij binnen enkele maanden af „In Amsterdam zie je een nieu we visie op het ouderenbeleid ontstaan", zegt Kapil Gilden, waarin ouderen hun diensten aanbieden aan de maatschappij, en studiekringen. Volgens Kapil zijn het slechts voortekenen van de daadkracht, die oude een de komende jaren aan de dag gaan leggen „Het wordt tijd dat de overheid meer in het ouderenwerk gaat investeren", meent Kapil „Dat werkt zeer preventief Als oude ren mondig en weerbaar blijven komen ze veel minder snel in het circuit van zorg terecht Daar heeft de overheid veel belang bij". In Maassluis ziet Kapil de stu diekring als een eerste aanzet voor de rehabilitatie van 50- plussers ,.De bijeenkomsten zijn zeker met vrijblijvend'1, zegt Ka pil „Elke studiekring werkt aan een emdprodukt. Namens een wijk kunnen we bijvoorbeeld een probleem uitspitten Zoiets kan leiden tot een gemeentelijke nota". De studieknngen ziet Kapil als een eerste aanzet van een Maas- sluise Senioren Vrijwilligers Service „Deze dienst moet de activiteiten van ouderen boven het vrijwilhgersmveau uittillen „Het koppelt een verplichtend karakter aan ontplooiingsmoge lijkheden en een fmancidle ver goeding Alleen op deze wijze kunnen ouderen ontsnappen aan het systeem van verzorgen en verzorgd worden" De politie jaagt AZ-supporters naar het perron van station-Nieuw- land. Schiedam Een Rotterdamse politie-agent te paard is gister avond in Schiedam na de voet balwedstrijd tussen SVV en het Alkmaarse AE lichtgewond ge raakt door een steen geworpen door een SW-aanhanger. De politie yoerde bij station Schie- dam-NieuwIand charges uit om de supporters van beide partijen gescheiden te houden. De getrof fen agent werd naar het zieken huis overgebracht. Voor de wedstrijd had de politie al de handen vol aan oproerige AZ-supporters, die de horeca in de binnenstad onveilig maakten. .Op sportpark Harga werd een 3l-jange dronken Alkmaarder gearresteerd wegens geweldple ging Door schei mutselingen met de groep AZ-aanhangers die met de speciale supporterstrein kwam. begon de wedstrijd een kwartier later dan gepland. Tijdens de wedstrijd voerde de politie een paar charges uit in het vak van de AZ-supporters, maar het bleef betrekkelijk rustig. Na afloop van de wedstrijd kwam het bij station Nieuwland tot on geregeldheden. Agenten te paard en agenten met honden werden ingezet om de voetbal liefhebbers in toom te houden. Om negen uur, toen de laatste- AZ-supporters vertrokken wa ren, keerde de rust weer. Rotterdam De Rotter damse rechtbank gaat in de strafzaak tegen een 28-jari- ge Rotterdammer, die in november vorig jaar een fewapende overval pleeg- e op het postkantoor in de Schiedamse Dieselstraat, niet over één nacht ijs. De rechtbank wil donderdag politie-offieieren van het bureau Eendraehtsplein horen. Zij zullen moeten ophelderen of een 22-jarige Rotterdammer zijn getuigenis van 4 decem ber, waarin hij de man die te recht stond naar voren schoof als de dader, inderdaad onder invloed van verdovende mid delen aflegde. Dat zou ook de reden zijn geweest, dat hij zijn belastende verklaring bij de rechter-commissaris weer vooreen groot deel afzwakte. Om het allemaal nog eens on der ede uit zijn mond te horen, het rechter mr, Lensink-Bos- man de 22-jarige Rotterdam mer uit het huis van bewaring halen. De getuige beweerde dat hij op 4 december, toen hij al twee dagen in hechtenis was, zo high was dat hij niet de waarheid had gesproken. Hij had op het bureau verklaard dat zijn 28-jarige vriend hem had medegedeeld 'een heel goede slag te hebben geslagen'. De verdachte ontkent alle schuld, maar volgens de recht bank klopt zijn alibi niet. Bo vendien zijn op het briefje waarmee hij de postkantoor- bediende zou hebben gedwon gen om bankbiljetten van dui zend gulden te geven, zijn vin gerafdrukken gevonden. De buit bedroeg 14.355 gulden. De overval werd gepleegd met een handgranaat, die bij nader onderzoek een geverfde den- neappel bleek te zijn. Het verzoek van de raads vrouw om haar cliënt tot don derdag in vrijheid te stellen, heeftde rechtbank afgewezen. Bij de volgende zitting zal de officier van justitie mr. B. Hendriks zijn eis bekend ma ken. Hij zal bij zijn eis reke ning houden met het feit dat de verdachte een bij een vori ge rechtzaak opgelegde op dracht met heeft vervuld. Schiedam Een 23-jarige man uit Maassluis is gisteravond met een gebroken scheenbeen in het Holyziekenhuis opgenomen na een val met zijn motor op rijks weg A 4, De man, die richting Maassluis reed, kwam nabij de afslag Vlaardingen te vallen. Van zijn motor bleef weinig over. Die werd door een takelbe- drijf afgevoerd. Vlaardingen Een ultimatum van de actiegroep OJC heeft ertoe geleid, dat er gisteravond alsnog overleg is geweest tussen de actievoerders en het bestuur van jongerencentrum Labyrint aan de Zo merstraat in Vlaardingen. Drie keer eerder liet het bestuur uitnodigingen onbeantwoord, maar nu de actiegroep dreigde met 'drastische acties' kwamen wel vier van de zes bestuursleden naar de vergade ring. De resultaten van het gesprek waren bemoedigend voor de ac tiegroep. De openingstijden van het centrum worden verruimd en twee beroepskrachten die aanvankelijk moesten verdwij nen mogen ziektevervangïng blijven doen. „Er zit weer schot in de zaak", zegt jongerenwer ker Ook Paardekam. De sfeer in het jongerencen trum, dat een paar weken gele den enkele dagen bezet was, werd de laatste dagen steeds grimmiger. De actievoerders slaagden er maar niet in een ge sprek met het bestuur te arran- .geren. „Steeds konden de be stuursleden niet komen, of ze wilden niet komen. Logisch dat die gasten dan pissig worden", vindt Paardekam. „Hierbij eisen wij uw aanwezig heid bij een nieuw overleg", schreef de actiegroep in de laat ste brief aan het dagelijks be stuur, Die eis sorteerde effect De bestuursleden toonden zich be reid te praten over meer inps- raak van de bezoekers van het centrum. Over één punt kwamen de par tijen niet tot overeenstemming. De actiegroep wil dat de preten tieuze naam 'cultureel jongeren-- centrum' wordt geschrapt Dat moet weer 'open jongerencen trum' worden. Het dagelijks be stuur wil daar niet aan. „Maar dat is een punt van onderge schikt belang", zegt Paardekam, die de partijen wel een goed compromis aan de hand kan doen: „Jongerencentrum, dat zegt toch genoeg?" Schiedam In haar streven de woonruimteverdeling voor ou deren te versoepelen heeft het college van B en W de leeftijds grens om m aanmerking te ko men voor een bejaardenwoning drastisch verlaagd. Schiedam mers kunnen zich voortaan al vanaf 55 jaar voor zo'n woning laten inschrijven. Tot voor kort moest men mini maal 65 jaar zijn. Overigens wordt de groep 65-plussers wel met voorrang behandeld bij de toewijzing. De maatregel bete kent volgens het bureau huis vesting ook dat de term bejaar denwoning niet langer moet worden gehanteerd. In het ver volg rept het bureau liever over 'woningen voor ouderen'. De aanpassing geldt alleen voor gewone woningen. De minimum leeftijd om aanspraak te kunnen maken op een plaats in een ser viceflat of in een aanleunwoning blijft gehandhaafd op 65 jaar. Op deze wijze solliciteerde een jongetje in de pauze naar een baantje bij het circus. Vlaardingen De authentieke circussfeer was gistermiddag duidelijk aanwezig op het Eras- muspleïn in Vlaardingen, maar helaas werd de toeschouwers gistermiddag tijdens de premiè revoorstelling van Circus Renz ook geconfronteerd met de don kere kanten van het nomaden bestaan. Door de kieren van de circustent werden de artiesten en het publiek onthaald op ijzige windvlagen. Diep weggedoken in hun kraag jes vergat met name de grote kinderschare al spoedig de kou. De kleintjes kwamen ogen en oren tekort om de verrichtingen van de olifanten, de jongleurs, de leeuwentemmers en de even- wichtkunstenaars te volgen. De voorstelling van Circus Renz betekende een primeur voor Vlaardingen. Het circus werd reeds in 1842 opgericht, maar de verrichtingen van de echte Ber- lijnse circusfamilie waren tot dusver nog niet in Nederland te aanschouwen. Op dit moment wordt het circus geleid door de zesde en zevende generatie Renz. Ook de eerste telgen van de achtste generatie zetten gisteren reeds voorzichtig hun eerste schreden in de circus piste. De show werd gestolen door vier Indische olifanten. Terwijl drie tweetonners plaatsnamen opeen poef balanceerde één zwaarge wicht op zijn linkervoorpoot Wendy en Layla Renz oogsten ook veel bewondering. De meis jes jongleerden met brandende fakkels op de rug van een ron drennend paard. Naast bewondering oogsten de circusartiesten ook verbazing. De Tjechische evenwichtskun stenaars Carini bij voorbeeld. Terwij! haar echtgenoot de meest halsbrekende toeren uit haalde, beperkte de vrouw zich tot de rol van koketterige diva. Haar taak scheen geen andere dan haar man de attributen te bezorgen waarmee hij zijn ge zondheid op het spel zette... Vlaardingen In Vlaardingen is het relatief veilig wonen. Het nsco dat men loopt om bij thuis komst het huis overhoop te zien gehaald, is net één procent. In vergelijking met andere ge meenten in Nederland blijkt dit percentage vrij gunstig uit te val len. In 1988 kreeg de politie 334 mel dingen van inbraak en diefstal uit woningen. Het afgelopen jaar is dat cijfer gestegen naar 346 ge registreerde gevallen, wat bete kent dat een inbraak is gepleegd bij één op honderd Vlaardingse woningen Bij de 25 steden die te lijden hebben met het hoogste inbraaknsico m ons land, ligt die kans nog altijd op meer dan drie procent Lelystad (acht procent), Nijme gen (ruim zes procent) en Am sterdam (bijna vijf procent) voe ren de lijst met het hoogste per centage inbraken aan In Zuid- Holland behoort overigens ai- leen Den Haag met een vijf tiende plaats tot de 25 top-ge- meenten (ADVERTENTIE) Hier een greep: Nog meer modellen, in alle prijsklassen en merken voorradig. Automobielbedrijf rord Scotpio 2.0 Cl uc n Renault 11 GTX, 5-drs btajw peugeoi 505 Ct 15,1 i ford Sierra i 6 Use' n 3''j Slel"r' «""Maft CC, 4-drs, gftjs Kenault Ji GTXJ-drs wit gniS" stereo"«W. DEMO'S met 3 jaar garantie Ford Scorpio 2.4 GL, jan. '90, 9.000 km, blauw metal lic, met veel extra's Ford Fiesta, 5-deurs, nov. 1989, 6.000 km, met radio. Zeer aantrekkelijke prijzen! Mozartlaan 334, Maassluis, Tel. 01899-20066 04-,'987 04-198? 09-1984 0I-19SS 04-198? 01-1987 01-1987 04-1986 05-19S6 07-1986 11-1985 10-1985 05-1985 05-1987 03-1989 10-1986 01-1984 09-1985 03-1985 10-1986

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1