Ijzertijd herleeft in oerdorp Harg Ambacht terug naar af ZOMER- M)DESHOW al ja f 1 Y(^J0yf ~/kl. VLAARDfNBS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Nieuw Schieland raakt in 1994 frustraties kwijt ';X*« Het leven wordt hard voor moderne Kaninefaatjes Eerste verkeersplan nog steeds het beste Kinderen eii politici zetten een boom op i op 13 april Toemee van kdor uit Neath Radiobedrijf op bon Gemeente zet rem op opvang asielzoekers Drogisterij geplunderd □WATERWEG DONDERDAG 5 APRIL 1990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 01D-4343229.4352066, 4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754 Schiedam Het Sthielandzie- kenhuts maakt 2ich op voor een enorme krachttoer. Nog dit jaar wordt de eerste paal geslagen voor de nieuwe vleugel, die op de parkeerplaats aan de Waran de moet verrijzen. Dan wordt S ook begonnen met'een ingrij- J? pende renovatie van het onder- o komen aan de BK-laan. Ruim o voor 1 januari 1994 moet de klus zijn geklaard, zodat bet concen- tratiemodel is voltooid en het i> voormalig Noletziekenhuis aan 2 deStadhoudersiaan kan worden gesloten. De kosten vsn het tota- o ie plan worden op 49 miljoen gulden geraamd. Algemeen directeur K.G.W. Pe ters ontvouwde gisteren de plan nen voor die operatie, die een emde maakt aan jarenlange ver warring, communicatieproble men, lange wandelingen en inef ficiëntie. „Straks beschikt Schie dam eindelijk weer over een goed geoutilleerd en modern zie kenhuis", aldus Peters. De belangrijkste wijzigingen zijn de bouw van een geheel nieuw operatïekamercompleT, het ma ken van meer één, tvee en vier persoonskamers zodit er nog maar een paar vertrekken met UQJL T-'*" 4, %/f tt. «- Een maquette van het Schie- land-ziekenhuis anno 1994. 'Straks beschikt Schiedam weer over een modern ziekenhuis', al dus directeur Peters. zes bedden overblijven en het ombouwen van de htidige ope ratiekamers tot een \erpleegaf~ deling met 26 bedden. In de nieuwe vleugel wordjn boven dien alle poliklinische activitei ten ondergebracht. Sanitair De patiënten zullen, geeft direc teur Peters toe, de komende ja ren soms met ongemakken wor den opgezadeld. Er moet regel matig worden geschoven met voorzieningen en er zullen steeds interim-faciliteiten wor den getroffen, die de s&uatie er niet overzichtelijker oj> zullen maken. Vanaf 1994 verwacht hetzieken- huis haar patiënten echter veel meer te kunnen bieden dan nu het geval is. „Vooral de kleinere kamers zijn een groot pré", meent architect Willink van het Rotterdamse bureau EGM. „De ruimte die we winnen, kunnen we bovendien gebruiken om le sanitaire voorzieningen sterkte verbeteren". - j Een speciale werkgroep zal z£h over de bewegwijzering in let nieuwe ziekenhuis buigen. Die zou nu veel te chaotisch zijn. ,£)e polikliniek kan zelfs van :es kanten worden benaderd. Jat. betekent dat we met een com pleet bos aan borden moeten werken", aldus een woordvoer der van die werkgroep. Nieuw wordt ook een multi functionele ruimte, die aan de tuinzijde wordt aangebouwd, terwijl ook de entree aan de BK- laan een veel ruimere opzet krijgt en voor rolstoelers beter toegankelijk zal zijn. Bij de kin derafdeling worden overnach tingsmogelijkheden voor ouders gecreeerd. Minder bedden De eerste plannen om het zie kenhuis op één locatie onder te brengen dateren al van begin 1985. De frustraties over het be heer van twee vestigingen wa ren toen zo hoog opgelopen, dat de directie de staatssecretaris van WVC polste om het in 1982 gefuseerde Nolet en Gemeente ziekenhuisonder één dak temo gen brengen. De bewindsman wilde alleen ak koord gaan als Schieland kon aantonen dat zo'n drastische in greep 'budgetpositief' was An derhalf jaar later kwam de goed keuring, waarna een concentra- tieplan van 33 miljoen gulden werd uitgewerkt. Op advies van het College van Ziekenhuis voorzieningen werden belang rijke wijzigingen aangebracht, zodat ook het budget flink moes ten worden opgeschroefd. Inmiddels is een andere ingrij pende operatie al afgerond. In het kader van het provinciaal beddenreductieplan is het aantal bedden teruggebracht van 526 naar 330. „Dat betekent automa- tisch dat we de omzetsnelheid hebben moeten verhogen van 16 patiënten per bed per jaar in 1985 naar 22 patiënten nu". In de na bije toekomst verwacht Peters dat aantal zelfs te kunnen op schroeven tot 24. Kil „Dat klinkt misschien allemaal kil en produktieteehnisch", geeft Peters toe, „maar zo'n bed denreductie vereist dat nu een maal". De drastische verminde ringvan het aantal bedden heeft volgens hem niet tot onoverko melijke problemen geleid. Dat komt vooral omdat meer patiën ten poliklinisch worden behan deld, terwijl ook de dagverple- ging soelaas biedt. „Verder zijn met verpleeghuis Driemaasstede afspraken gemaakt om mensen daar eerder dan nu het geval is voor revalidatie op te nemen". Een groot voordeel van een kor ter ziekenhuisverblijf is volgens Peters van heel praktische aard: „infectiegevaar is in een zieken huis nu eenmaal groter dan bui ten". De komende maanden wordt druk gewerkt aan de eerste fase van de bouw en de verbouw. Die behelst een tijdelijke herhuis vesting van de polikliniek van de BK-iaan op de Stadhouders laan. Daar worden dan ook twee verpleegafdelïngen opgezet. Schiedam Dat het er 2000 jaar geleden ruig aan toe ging in wat tegenwoordig Schie dam heet, daar laat Pim Schenkelaars geen misver standen over bestaan. De me dewerker van het Stedelijk Museum, zelf representatief vervaarlijk en wild uitgedost, houdt het de leerkrachten ten stelligste voor: „Iedereen draagt jutezakken. Er komt straks geen kind de nederzet ting binnen in een T-shirt. Die sturen we weg. Ja, het le ven is hard zeker in de Ij zertijd". Het lijkt een wat absurde uit spraak. In werkelijkheid is het een soort briefing voor het ge bruik van de 'teletijdmaehine', waaraan momenteel in een. deel van het Beatrixpark wordt ge bouwd. Het oversteken van één bruggetje naar het stukje natuur nabij zwembad Groenoord zal de bezoekers over twee maanden eeuwen terugslaan naar de pe riode dat Kelten, Kanmefaten en Friezen de lage landen be volkten. Voor een groep onderwijzers, die gistermiddag in basisschool De Kring bijeen kwamen, leeft Schenkelaars zich vast helemaal in zijn rol van dorpswijze in. Hij geeft uitleg over het aanstaande IJzertijd-project '2000 stappen terug' dat de jeugd van elf scho len naar het begin van onze jaar telling zal voeren. Voorprei „Het is", bekennen Pim Schen kelaars en onderwijsconsulent Roel van Raaij, de twee drijven de krachten achter de excursie naar het verleden, „ietwat om vangrijk geworden. Het was eerst een archeologische ten- Het 'oer-duo' Pim Schenkelaars en Roel van Raaij bij het in aa- bouw zijnde IJzertijd-dorp Harg: 'Je kunt hier een fantastisch spel creeren; het is of ie je eigen dro men realiseert'. toonstelling die nu uit zijn krachten is gegroeid". De leerkrachten hébben al voor pret bij het idee wat hun leerlin gen straks allemaal te wachten staat. Want het mag fantastisch klinken, een lolletje wordt het vanaf half juni voor de moderne Kan mefaatjes bepaald met. Ge huld in een prehistorisch, van jute gemaakt jack en eigenhan dig geweven ceintuurs en haar banden en getooid met zelfge maakte sieraden, weefgetouw, drinknap en pijl en boog van wilgemakken moeten zij een dag en desgewenst ook een nacht het leven van een doorsnee oerfamilie leiden Schenkelaars: „De ervaring leert dat de kinderen met zich zelf worden geconfronteerd. Ze moeten dan ook echt op de IJzer- tijd-periode zijn voorbereid. Dit stuk Beatrixpark wordt herme tisch afgesloten. Van de leerlin gen wordt verwacht dat ze schu ren bouwen, op jacht gaan, graan malen en wat dies meer zij. Ze zullen met primaire levensbe hoeften bezig zijn; zelfgemaakt brood bakken en een soort lin zensoep van prei, uien en de hele mikmak als middagmaal eten". 'Harg' Het project *2000 stappen terug' is opgezet in een spelvorm. De kinderen, verdeeld in verschil lende families, hebben hun ei gen. dorp moeten verlaten en zijn op zoek naar een nieuwe ÏJzer- tijd-boerderijen. Op hun speur tocht stuiten zij op een nederzet ting, Harg geheten, met alleen geiten en schapen in de buurt. Waar het om draait, zegt de mu seummedewerker, is dat de scholiertjes voedsel vinden, het vuur weten aan te houden en het vee verzorgen. Onrealistisch is het absoluut niet. In de kleigrond langs de op gedroogde bedding van de oe roude Kreek Hargar, die door het huidige Kethel stroomde, 2ijn restanten van in totaal elf Keltische nederzettingen gevon den. Vooral in de directe omge ving van boerderij Landvreugd en njksweg20zijn veel oudheid kundige vondsten gedaan. Aan de hand van die kennis zijn de Ijzertijd-boerderijen {kolossaal, dak, lage zijmuren en een meter of twaalf lang) ontworpen voor de reuzenstap terug m de tijd. De vroege voorvaderen van Schiedam veel meer dan en kele duizenden zijn het er in dit deel van dat eindeloze moeras bos niet geweest—waren vissers en jagers, maar deden vooral aan landbouw, zo is de afgelopen twintig jaar uit archeologische opgravingen komen vast te staan. Familie, koeten en grond moeten voor hen de belangrijk ste zaken zijn geweest. Overleven Voor de deelnemende scholen hebben Roel van Raaij en Pim •Schenkelaars een speciale hand leiding geschreven hoe te over leven op een dag in de IJ2ertijd,' Een video van het al vijftien jaar bestaande prehistorisch kamp HAPS in Apeldoorn, waarvan Schiedam de kunst heeft afgeke ken en overgenomen, doet het ergste vermoeden. Broden ko men hard en roetzwart uit een heuse leemoven, vlees (met het oog op migranten-kinderen niet van een varken) dient zelf te worden uitgebeend en vervol gens geurt de bloemetjesthee voor de moegestreden jager. De Raad der Wijzen, die net 'oer- duo* samen met de aanwezige juf of meester vormt, gniffelt mees muilend. Maar van één ding zijn ze overtuigd: „De kinderen zul len het prachtig vinden". Waterweg Vlaardïngm is sinds gisteren zo'n duiiend boompjes rijker, In het kider van de Nationale BoomÊest- dag werden zij door zeven honderd kinderen afkonstig van 27 scholen geplant. Com missaris van de koningil mr. Schelto Patijn zette als erste de spade in de grond vin de Broekpolder. - „Tjonge", mompelde Hj al scheppend, „wat is de kW hier zwaar". Omstanders gav>n de commissaris grinnikend ti ken nen dat dit ook niet andejs kon met zoveel zware metales in de grond. Naast wat plaatselijke jolitici waren veel medewerkers/an de dienst gemeentewerken anwe- zig om aanwijzingen te geven. „Dit zijn de wortels, dis het m boompje moet met da andere "S kant naar boven de groid in", g Deze uitleg bleek lang niit over- -s bodig. Sommigekindererverga- a. ten de aarde aan te stampenAn- deren groeven, een muishol in S plaats van een gat. Maarhet 'ge- o doe' met de populiertjes vas wel heel leuk. 1 S Hoewel het ook vaak goid ging, hadden mensen van de plantsoe nendienst de rest van de'dag no dig om het nieuwe bos nats zien. Het 'Broekpolderbos' is darmee gekomen op een oppervlakte van 180 hectare. Schiedam kreeg ook hoeg be zoek tijdens de Boomfeestdag. Gedeputeerde Hans van der Vlist keerde naar zijn woon plaats terug en hielp wethouder Chris Zijdeveld een els'in de grond zetten. Hoewel op school tuinencomplex Vijfsluizen maar weinig kinderen aanwezig wa ren, was het enthousïasaie er niet minder ora. Het eerste groepje was al klaar, toen de po litici nog moesten beginnen, „Haha, de wethouder hesft geen conditie", riep een kritisch toe- sehouwertje. Zijdeveld zei achteraf dat hij de kritiek wel begreep. „Ii ben er ook niet op gekleed, lé?". Be langrijker vond hij het feit, dat kinderen begrijpen dat bomen van levensbelang zijn. Bomen le veren niet alleen hout, maar ook zuurstof. Uit de werkstukken die in Vladrdi.ngen werden tentoonge steld, bleek dat kinderen die boodschap al hadden begrepen. Geplakte, geverfde en uitge knipte bomen hingen am pane len in de kantine van voetbal vereniging Deltaspon in de Broekpolder, Dat de kinderen zich ook zorgen maker] om het milieu blepk uit de poaers, die ,hier en daar bol stonder van het afval-probleem. Patijn plant één van de duizend boompjes In de Broekpolder: "Tjonge, wat is de klei hier zwaar". (ADVERTENTIE) Kom naar onze wen etende V 30 tot uur oi ons modebuis Een show, zo luhi en hu.hu ah de zomer zelf Gun u de 'Zffi luxe om ntannet/tuns die modellen te Uilen showen waar uw voorkeur naar tul gaat Mank vallend of wijd klok kend. kort en strak oj lang en ivifd Kom of) het tf/dsti}) dat li hel heste schikt Welkom' Modehuis Br'tmvvj 10U 11 Sduo ld 42finwv 0>ik op iii,winl.ii;:ii!iiti<in uit tli>ndfrd^j\ ond o Ruime jwrkccrgelcgcnlieicl In Schiedam Het Bryn- coeh Male Voice Choir uit Wales is gisteren in ons land gearriveerd voor een serie optredens. Voor dit koor uit Neath is een bezoek aan Schiedam een noodzaak, omdat beide steden een nauwe band met elkaar onderhouden. Morgen, op de voorlaatste dag van hun toernee door Nederland, zullen de 45 zangers de gast zijn van mannenkoor Orpheus'. Morgenmiddag maken de Welshmen in de Bran- dersstad een excursie naar een distilleerderij en een stadswandeling, waarna aan het eind van de middag een ontvangst volgt bij net college van burgemeester en wethou ders op het Stadskantoor. Samen met Orpheus geeft het Bryncoch Male Voice Choir 's avonds (aanvang acht uur) in de St. Jan de Doperkerk een concert. Kaarten, die vijf gulden per stuk kosten, zijn verkrijgbaar bij de VVV en op de avond zelf bij de kerk aan de Mgr. Nolenslaan. Vlaardingen Het oorspronkelijk verkeerscircu latieplan van 1982 biedt de beste oplossing voor de verkeersproblemen in Vlaardinger-Ambacht. Tot die conclusie komen verkeersambtenaren in een rapport, waarin tien manieren om doorgaand ver keer uit de woonwijk te weren op een rijtje zijn ge zet. Het alternatieve plan, waar de SGP/RPF/GPV-fractie een enorme verkiezings winst aan te danken had, komt als duurste en slechtste uit de bus. De gemeente heeft de twee we ken geleden overeengekomen wapenstilstand m de 'verkeers- strijd' over Viaardinger-Am- bacht benut om alle verkeers maatregelen nog eens aan een nauwgezet onderzoek te onder werpen. Acht van de tien plan nen die m het rapport worden genoemd, zijn de afgelopen ne gen jaar gemaakt De ambtena ren hebben zelf nog twee andere manieren bedacht om het sluip- verkeer uit de wijk te weren: het afsluiten van de Burgemeester Verkadesingel bij de Burge meester HeusdensJaan en een af sluiting van de wijk bij de Schie- damsedijk. Met nagenoeg alle verkeers maatregelen die de gemeente de afgelopen jaren nam in Ambacht, streek zij de bewoners tegen de haren. De afsluiting van Emaus en Voorstraat, de aanleg van een bussluis in de Anthony Knotten beltsingel en de afsluiting van het Burgemeester de Bordes plein wekten de woede van gro te groepen in de wijk. Een maand geleden pikten zij het niet meer en werd de bussluis gesloopt De gemeente legde de sluis opnieuw aan, maar weer benutten bewoners de nachtelij ke uren om de sluis te verwijde ren. Ook de afsluiting van het Burgemeester de Bordesplein was geen lang leven beschoren. De paaltjes in het wegdek waren in een ommezien verdwenen. Rond de verkiezingen kwam de strijd tot een hoogtepunt. Burge meester en wethouders besloten alle maatregelen op te schorten en maakten de afsluiting van het De Bordesplein ongedaan. De fractie van SGP/RPF/GPV stuurde haar alternaLieve ver keersplan rond in de wijk en boekte zowaar twee zetels winst bijde verkiezingen. „Hadden wij ons plan ook maar rondge stuurd". verzuchtte SP'er Remi Poppe na de verkiezingen. Van de tien verkeersplannen die door de ambtenaren zijn beoor deeld komen de gemeentelijke plannen als beste uit de bus. Het plan van de buurtbewoners zelf maakt wel een einde aan het sluip verkeer, maar is volgens de ambtenaren nauwelijks te hand haven door de politie. Voor het plan van de SGP/RPF/GPV- combinatie geldt hetzelfde. Dat plan zou bovendien de doorstro ming van het openbaar vervoer belemmeren. Op 17 en 19 april praten respoec- tievelijk de raadscommissie voor verkeer en vervoer en de ge meenteraad fn extra vergaderin gen over de verkeersproblema tiek in Ambacht. Zij moeten na tien jaar praten de knoop door hakken. Schiedam De Radioeontrole- dienst heeft gisteren een einde gemaakt aan de activiteiten van een bedrijf dat zonder machti ging radio- en telecommunica- tiemiddelen verkocht Het be drijf was gevestigd in de Lange Nieuwstraat, op een steenworp afstand van het Schiedamse po litiebureau. De controledienst trad gisteren ook op tegen een Schiedammer die met zijn zender van 200 Watt vanuit zijn hms aan. de Van Ruijsdaelïaan storing veroor zaakte op apparatuur van om wonenden. De zender werd in beslag genomen. In de Nieuwe Waterwegstraat moest een Schiedammer zijn draadloze te lefoon afstaan. Met zijn gesprek ken stoorde hij andermans con versaties op dezelfde frequentie. Oliekachels voor stacaravans bruin met Ingebouwde tank 6liter 44A 2500 kcal beige/bruin, 10 liter 4QÖ 3500 kcal1UÖ»* bruin met ruit, f A 5500 kcalU*Rf." Ook butagaskachels 1-, 2-en 3-vlama komforen en geisers voor caravans Maassluis De gemeente Maassluis wil het aantal op- vangplaatsen voor asielzoe kers niet uitbreiden tot boven de vijfendertig. Dat heeft het college van B en W besloten naar aanleiding van het eva luatieverslag Opvang Asiel zoekers In Maassluis. Minis ter Hedy 'd Ancona riep de gemeenten gisteren nog op het aantal opvangplaatsen uit te breiden. Sinds 1987 vangt de Eerste stad aan de Waterweg 35 asielzoekers op Daarmee vol deed de gemeente aan de één promillenorm. Aan de hand van deze norm wilde de mi nister de gemeenten voorhou den per dui2end inwoners één asielzoeker in de gemeen schap op te nemen. Het aantal asielzoekers dreigt dit jaar echter fors toe te ne men. Verleende Nederland verleden jaar onderdak aan 14.000 vluchtelingen, volgens minister d'Ancona kan dit aantal dit jaar oplopen tot 24,000. De huidige norm van één promille azielzoekers per gemeente is dan waarschijn lijk niet meer toereikend om de vluchtelingen op te van gen. Uit het evaluatierapport van de gemeente blijkt echter, dat het aantal asielzoekers moei lijk kan worden vergroot. Met het huidige aantal ambtena ren en vrijwilligers is de werkdruk volgens het rap port reeds zeer groot. „Onge veer twintig vrijwilligers ma ken de asielzoekers wegwijs in de gemeente", vertelt coor dinator J. Groenenboom. „Als er problemen zijn, be middelen zij voor de asielzoe kers. Vijf ambtenaren hou den zich ook in deeltijd bezig met de asielzoekers". Om de werkdruk te verlich ten wil het college van B en W de komende twee jaar een ambtenaar in deeltijd aanne men. Volgens het rapport is deze ondersteuning nodig om de belangen van de asielzoe kers beter te verdedigen, In navolging van andere ge meenten vindt Maassluis, dat de procedure voor de asie laanvraag moet worden ver kort. „Sommige Tamils in Maassluis wachten al vier jaar op een verblijfsvergunning. Dat is onmenselijk, terwijl het tot grote opstoppingen in de opvang leidt". Schiedam Het heeft de eige naar van drogisterij Paalman aan de Remhrandtlaan ïn Schie dam verscheidene dagen gekost om uit te vinden hoeveel van 'ijn voorraad parfums en cosme- t;. a bij een inbraak werd gesto en. Uiteindelijk bleek het te gaan om een partij van ongeveer 30.000 gulden. De drogist kon pas na een. uitge breide inventarisatie aangifte doen bij de politie. De inbraa^ werd eind vorige week gepleegdj De dieven vernielden een ruitje in de achtergevel en laadden de buit in een gereedstaande auto. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1