Dierenbeschermers woedend op Y&D Actievoerders scheppen stukje rijksweg weg winkelaktie PvdA en VVD buigen voor de macht Glasfabrieken: 4 meer loon Maassluis enthousiast over band Hongarije Slordig lllllOflSS OABBIAD SCHiEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT mmigsv mm? j Middagshow van Sweet Charity bijna afgelast Inbreker aangehouden Van der Geest weg bij bank Maassluis stevent af op college met vier partijen Gorzen voetbalt raassaal SCHAAPSKOOI IN AANBOUW Frituurpannen vatten vlam Plakplaatje met lsd is pure onzin KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES ¥"A ..WA WMERWEG VRIJDAG 6 APRIL 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen, Postbus4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010*4343229,4362066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax:010-4349754, se?w'/s-■- sDe middagvoorstelling van de t musical Sweel Charity in de Stadsgehoorzaal was vandaag bijna niet doorgegaan. Vooraf was bedongen dat de furore ma- j kende hoofdrolspeelster Simone Kleïnsma en de andere zangers 1 en dansers alleen naar Vlaardin gen zouden komen als vorige week maandag minimaal 300 van de 680 kaarten waren verkocht Dat aantal werd maar nipt ge haald. Zelfs gisteren waren nog maar 379 kaarten uitgegeven. Adjunct-directeur Sandor Górè toonde zich desondan ks tevreden over de animo voor wat eerder een gedurfde onderneming werd genoemd. Sweet Charity is een dure produktie. Door die ook in de middag te programmeren, nam de Stadsgehoorzaal een groot financieel risico, waarbij de directie de nek ver uitstak. „Uiteindelijk is het goed uitge pakt". haalt Góri opgelucht adem, „omdat we met vierhon derd bezette stoelen quitte draai en". Gisteren werd er al druk ge werkt om het'podium voor de twee voorstellingen in gereed te brengen (zie foto). De show van vanavond is wei uit verkocht. foto Foto bureau Roel Dijkstra Schiedam Een inbreker die goederen uit de etalage van een rijwielhandel op de Dam in Schiedam had gestolen, is door de politie snel in de kraag gegre pen. Aan de hand van een goed signalement werd de dader, een 27-jarige Schiedammer, op de Lange Haven gearresteerd. De man had op dat moment gestolen spullen in zijn bezit. Schiedam Directeur Klaas van der Geest van de Bonds spaarbank Schiedam/Vlaardin- gen is opgestapt. Hij is het niet eens met de koers die de bank heeft uitgestippeld. Van der Geest is sinds driejaar algemeen directeur van de kantoren in Schiedam en Vlaardingen. Daarvoor was hij ruim twintig jaar actief als directeur van de Bondsspaarbank van de Bran- dersstad. Aan het begin van dit jaar maak te Van der Geest bekend, dat de bank opnieuw fors gaat investe ren In de automatisering. Verder kondigde de directeur aan de personele omvang van de bank de komende jaren te wil uitbrei den. Over de oorzaken van het con flict wil de bankdirectie geen mededelingen doen. Van der Geest, die grote bekendheid in het Schiedamse verenigingsle ven geniet, heeft zich ziek ge meld. Onbekend is of Van der Geest na het vertrek bij de bank aanblijft als voorzitter van het plaatselijke VVV. Schiedam Voor de 1800 werknemers van de Verenigde Glasfabrieken is gisternacht een nieu we cao afgesloten met een looptijd van april dit jaar tot april volgend jaar. Het personeel van de con cern vestigingen in Schiedam, Leerdam, Etten- Leur en Maastricht ziet in fasen het loon met vier procent stijgen. Een woordvoerder van de Indus triebond FNV heeft dat vandaag meegedeeld. De lonen gaan per april met 3,25 procent omhoog. In januari 1991 volgt dan een loonsverhoging van 0,75 procent. De vut-leeftijd wordt vervroegd van 61 naar 60 jaar. Die vervroegde uittreding ïs gere geld voor de komende drie jaar. De salarisschalen worden Verlengd', waardoor 25 procent van het personeel in januari 1991 een extra periodiek krijgt. De andere werknemers houden dit douceurtje nog als perspectief. Verder gaat het bedrijf meer vrouwen aantrekken en is er eind dit jaar een plan rond voorgoede kinderopvang. De Industriebond FNV vinden dat hiermee een cao is opgesteld die de medewerkers van de Veree- nïgde Glasfabrieken verdienen en waarmee recht wordt gedaan aan de positie van het bedrijf. Ope en ledenvergadering zal het onderhadelingsresultaat binnenkort worden toegelicht. door CAREl VAN DER VELDEN Maassluis De PvdA en de VVD doen sinds gisteren weer mee aan de college-on derhandelingen in Maassluis. De partijen, die zich afgelopen zaterdag uit protest tegen de op stelling van het CDA terugtrok ken uit de onderhandelingen, zien na een 'verhelderend, ge sprek' met CDA-onderhande- laar Harm Woudstra weer mo gelijkheden op deelname aan het dagelijks bestuur van Maassluis. Met haar opstelling maakte de PvdA gisteren een koerswijzi ging van honderdtaehtig graden. Meden de sociaal-democraten zaterdag de program-besprekin gen omdat zij eerst zwart op wit afspraken over de samenstelling van het nieuwe college wilden maken, gisteren schikte de PvdA zich in de wens van de meerderheid dit in een later sta dium te doen. Tijdens de hervatting van de on derhandelingen bleek dat de PvdA nog meer ïn moest leve ren, Verleden week trachtte •PvdA-onderhandelaar Robert Punt een links-liberaal college met D66 en de VVD te smeden. Deze pogingen leden echter schipbreuk. Gisteren verklaarde de PvdA-onderhandelaar dat hij zich schikt in een breed college van vier partijen. Punt zei zijn opmerkelijke om mezwaai te hebben uitgeboerd door de verzoenende houding die CDA, D66 en RPF/SGP tij dens de besprekingen van zater- dag innamen. In het verslag van de bijeenkomst tas Punt dat de partijen de absentie van VVD en PvdA betreurden. Initiatief „Scheerstra van de VVD en ik hebben daarom deze week het initiatief genomen om met Woudstra te overleggen. In dat gesprek is de lucht behoorlijk opgeklaard", aldus de PvdA'er over zijn rentree in de college onderhandelingen. Het conflict met Woudstra ontstond in de week na de raadsverkiezingen. De CDA-onderhandelaar voelde zich gegriefd door uitlatingen van met name Robert Punt die kanttekeningen plaatste bij het functioneren van de CDA-frac- tie in de laatste vier jaar. Op zijn beurt ergerde Punt zich aan Woudstra, die volgens de PvdA-onderhandelaar de VVD en de PvdA tegen elkaar uit wil de spelen. Net als het CDA en D66 hebben deze partijen de af spraak, dat zij elkaar niet laten vallen in de college-onderhan delingen. Punt ontleende zijn verdenkin gen aan de aanbiedingen, die Woudstra m het informele cir cuit aan VVD en PvdA zou heb ben gedaan. Verleden week pol ste Woudstra de VVD voor een college met CDA en D66. Op een ander moment zou Woudstra een CDA-PvdA coalitie hebben geopperd. Nadat VVD en PvdA de aanbiedingen van de hand hadden gewezen, ontstond bij hen de indruk de het CDA een smal college met D66 en RPF/SGP wilde formeren. Volgens CDA-onderhandelaar Harm Woudstra siert het de par tijen dat zij opnieuw aan de on derhandelingstafel aanschui ven. „Met haar eisen was de PvdA niet democratisch bezig". Conflictstof Woudstra ontkent dat het CDA de problemen zelf heeft veroor zaakt door verschillende partij en te polsen voor een plekje in het college. Volgens hem kon het CDA zich niet meer aan dit spel onttrekken toen andere partijen in achterkamertjes aan de slag gingen. „PvdA en VVD hebben zelfs geprobeerd, een college te vormen met gedoogsteun van de RPF/SGP. Wij hebben ons te gen dit soort praktijken verzet". Onderhandelaar John Scheer stra van de VVD toonde zich gis teravond tevreden met het her-, stel van de harmonieuze verhou dingen „Nadat wij weigerden met het CDA en D66 in zee te gaan. leken deze partijen af te stevenen op een college met RPF/SGP Op zo'n moment ha ken wij af Nu blijkt dat alle par tijen weer een rol kunnen spelen in de onderhandelingen, nemen wij graag weer aan de gesprek ken deel" Door de inschikkelijke houding van PvdA en VVD lijkt Maas sluis af te stevenen op een breed afspiegelingscollege van PvdA, CDA. VVD en D66 Tijdens de eerste verkennende besprekin gen bleek dat de verschillen tus sen CDA, VVD en D66 miniem zijn. De meeste conflictstof wordt aangeleverd door de PvdA, maar ook op het programmati sche vlak toonde onderhande laar Robert Punt zich inschikke lijk. In haar partijprogramma verklaarde de PvdA zich nog te genstander van de verkoop van huurwoningen. Gisteren ging hij zonder slag of stoot akkoord met de verkoop van duurdere flat woningen. De program-besprekingen wor den op 11 april voortgezet. Schiedam Vele Gorzenaren verlaten zondag ongetwijfeld het schiereiland om hun wijkge- noten aan de slag te zien tijdens het tweeae Gorzen-zaaivoetbal- toernooi in sporthal Margriet Wethouder Luub Hafkamp, die verleden jaar aandrong op voortzetting van het gezellige evenement, reikt ook dit jaar de prijzen uit. In het toernooidat verleden jaar op initiatief van café Juijn van de grond kwam, strijden cafés, restaurants, winkels en de mid denstand uit de Gorzen om het officieuze kampioenschap van het schiereiland. Ten opzichte van verleden jaar is de deelnemerslijst aanzienlijk uitgebreid. Beperkte het deelne mersveld zich verleden jaar tot zes teams, dit jaar maken mini maal twaalf teams hun opwach ting in de sporthal. Opvallende deelnemers zijn de wijkbestellers van de PTT en de chique koks van het prestigieuze restaurant La Duchesse, die hun krachten onder andere moeten meten met snackbar Hans en Grietje, die dit jaar de titel ver dedigt Schiedam Minister Alders (milieu) krijgt zaterdag 21 april bij wijze van protest een zak met zand, afkomstig van het dijklichaam van rijksweg 19. Actievoerders widen de regering op die manier bewe gen, het zandliehaam alsnog te bestemmen voor de aanleg van een tramlijn tussen Schiedam en Delft. De bouw van de geplande rijks weg door Midden-Delfland, in middels goedgekeurd door de Tweede Kamer, mag volgens hen onder geen beding door gaan. De enkele maanden gele den aangekondigde actiedag op het zandliehaam bij Schiedam wordt een grootevenement. De Nationale Milieu Aktie, een samenwerkingsverband van en kele Tientallen natuur- en ver voersorganisaties, heeft rijksweg 19 uitgeroepen als symbool van een landelijke verkeersmanifes- tatie, gericht tegen de plannen van de regering voor meer auto snelwegen. In Schiedam worden enkele duizenden sympathisan ten verwacht. Actievoerders uit onder andere Maastricht, Gro ningen, Amsterdam en Den Haag hebben aangekondigd op de fiets te zullen komen. Het motto van de actie in Schie dam luidt 'Schep nieuwe wegen weg'. De deelnemers aan de ma nifestatie voegen de daad bij het woord door een deel van het zandliehaam af te graven en voor de vorm een begin te ma ken met de aanleg van een stukje trambaan. De eerste zak zand is voor minister Alders, die vol gens de organisatoren de mani festatie zal bijwonen. Alders komt in de plaats van minuster Maij-Weggen (verkeer en water staat), die wegens vakantie niet aanwezig kan zijn. De plantsoenendienst van de ge meente Schiedam maakt een bloemenperkje in de dijk in de vorm van een verkeersbord 'verboden in te rijden'. De mani festatie duurt van twaalf tot vijf uur. Er zijn verschillende spre kers uitgenodigd. Op het pro gramma staan verder optredens van muziek- en theatergroepen. De keuze van de 21e april als ac tiedag heeft te maken met de in ternationale Earth Day in het zelfde weekend, als overal ter wereld happenings worden ge houden voor behoud van de na tuur. MaassluisDe wens van het ge meentebestuur van Maassluis een stedenband met een Hon gaarse stad aan te gaan, kan wel licht direct na de zomervakantie vastere vormen krijgen. Het plan, dat vier jaar gelden al in de college-afspraken was opge nomen, heeft tot veel positieve reacties uit de bevolking geleid. Met name sport- en culturele verenigingen hebben massaal la ten weten geïnteresseerd te zijn in een uitwisselingsprogramma met een Hongaarse vereniging. Ambtenaar M. Koornneef-de Vette van de afdeling welzijn, die de reacties inventariseert, verwacht ook uit het bedrijfs leven positieve geluiden. Naar aanleiding van een wervings campagne hebben enkele bedrij ven al laten weten graag zakelij ke contacten met collega's in [en. De ambassade van Hongarije heeft toegezegd alle medewer king aan het tot stand komen van de stedenband te willen ver lenen. Dat zei de ambassadeur toen hij onlangs in Maassluis op werkbezoek was, Koomneef hoopt dat de ambassadeur voor half mei opnieuw naar Maassluis komt. Dan staat een informatie avond op het programma, waar bij de vage plannen concretere vorm moeten krijgen. Koom neef verwacht dat dan ook een klein werkcomité kan worden benoemd, dat zich onder meer zal buigen over de vraag welke stad de meest wenselijke partner „De bedoeling is natuurlijk een band met een stad aan te gaan, die qua formaat aansluit bij Maassluis. Ook de activiteiten in die stad moeten parallellen met ons hebben. Een band met een studentenstad zullen we bij voorbeeld niet overwegen". Naast de vele positieve reacties heeft zij alleen uit de mond van de Samenwerkende Ouderen bonden een dissonant opgete kend. U it die hoek is gepleit voor samenwerking met een Roe meense stad, omdat daarde nood veel hoger is. „Maar dat was niet het uitgangspunt van dit initia tief', verduidelijkt Koomneef. „Het college wil persoonlijke contacten tussen Hongaren en Maassluizers stimuleren. In Roe menië zitten de mensen daarop niet zozeer te wachten. Die wil len vooral hulpgoederen heb ben". Voorbijgangers hebben zich waarschijnlijk al afgevraagd wat het moet worden: het houten gebouwtje met rieten dak dat verrijst op het gors tussen Spui en Spuidijk bij de molen van Nleuw-Beijertand. Wie goed kijkt en weet dat daar schapen worden gehoed, kan het antwoord zelf bedenken: een schaapskooi. Het schapenverblijf maakt deel uit van een plan om een stukje Nieuwbeijerlandse historie te laten herle ven. (ADVERTENTIE) Bekendmaking DIENSTENBOND FNV Vertrek van de bussen maandag 9 april om 9.15 uur: Rotterdam Conradstraal (achter Groothandelsgebouw, zijkant C.S.) Rotterdam Zuidplein (Tourbushalte Metrostation) Dordrecht Station N.S. Informatie: 010-4653344. Schiedam/Vlaardingen De brandweer van Schiedam heeft even na middernacht een keu kenbrand in de Van Marum- straat geblust De bewoner had een frituurpan op het gas gezet en was daarna in slaap gevallen. Hij werd wakker door de stank. Het vuur had zich op dat mo ment al zover verspreid, dat hij de brandweer moest alarmeren. Vanwege de stank moest hij de nacht elders doorbrengen. Ook in Vlaardingen moest de brandweer er aan te pas komen toen in een woning aan de Holy- singel een frituurpan vlam vatte. De schade in de keuken werd uitsluitend door rookontwikke ling veroorzaakt. Vlaardingen Onzin. Een an der woord kan de politie niet be denken voor de inhoud van een brief die momenteel in de stad circuleert. In de brief waar schuwt een Belgische stichting, dat er plakplaatjes met tatoeages in de handel zijn, die geïmpreg neerd zouden zijn met lsd. Kin deren zouden, aldus de brief, door het gebruik van deze plaat jes verslaafd kunnen raken. Uit onderzoek van de afdeling verdovende middelen van de Rotterdamse politie en de GGD in die stad is gebleken dat de brief als grapje is bedoeld. Vlaardingen Dat was even slordig! Bij het achtergrondver haal over de coalitievorming in Vlaardingen op pagina 19 prijkte gisteren de beeltenis van Atie Ranshuijsen. Op de plaats van dit voormalig raadslid voor D66 had natuurlijk de foto moeten staan van de ware voorman der Vlaardingse democraten, Wil van Rijn. VlaardingenHet Anti Diergebruik Komitee is woedend op Vroom Dreesmann. Het comité, dat wordt gesteund door de Nederlandse Vegeta- riërsbond, de Stichting Lekker Dier en de Dierenbescherming, vindt het onverteerbaar dat het Vlaardingse filiaal kuikens mis bruikt m de strijd om de klanten. De woede richt zich op de bak met kuikens, die V&D bij de in gang van het filiaal heeft opge steld. Volgens de actievoerders bevinden zich dertig kuikens in ije bak, terwijl de bedrijfsleiding het op twaalf houdt. Het Anti Diergebruik Komitee stelt dat het warenhuis op goedkope wij ze de kwetsbaarheid' en de 'schattigheid' van de dieren mis bruikt. Het comité is van mening, dat paaskuikens uitsluitend in de kippenren horen. Volgens de dierenbeschermers mogen die ren niet als paasattractie worden ingezet. Jaarlijks bindt het comi té de strijd aan tegen winkeliers die kuikens inzetten in de strijd om de klanten. Volgens de dierenbeschermers zet V&D haar klanten op het verkeerde spoor. De kuikens mogen een schattig plaatje ople veren, de beestjes hebben aller minst een prettig leven, zegt het comité. „Hoe aandoenlijk is het je leven te slijten in debio-indus- tne, stikkend ie sterven als een- dagskuiken, kip ïn een legbatte rij te zijn of te eindigen als mest- kuiken in een slachterij?", vra gen de dierenbeschermers zich af. Voor de deur van het winkelbe drijf staan de kuikens volgens de actievoerders bloot aan tocht en stress. De dierenbeschermers willen, de kuikens voor een sym bolisch bedrag van een gulden vrij te kopen. Vervolgens kun nen zij worden ondergebracht bij 'echte dierenvrienden waar ze vrij kunnen rondscharrelen en kip of haan kunnen worden'. Bedrijfsleider Van Gastel van V&D neemt het protest serieus: „Als het dit soort reacties op roept, moeten we ons beraden of we dit in de toekomst nog moe ten doen". De bedrijfsleider ziet de paaskuikens voor zijn winkel als 'fun'. „Het gaat niet om de omzet, maar gewoon om het ge zellig te maken van de winkel. Pieter Kuhn Tekst Evert Werkman -GNKH2 QN1812 - Zo belandt ook deze nakome ling van Olivier van Noort aan da voet van het afgodsbeeld, waar eeuwen geleden een eerzaam Hollands zeeman de ver vloeking heeft uitgesproken over hem en zijn nageslacht. Evert van Noort leest en herleest de journaals van zijn voorgan gers en langzamerhand dringt het tot hem door welk een afschuwelijk lot ook hem Is beschoren. Dan gaat hij terug naar zijn schip en haalt daaruit de kamferkist te voorschijn, die de inlandse vrouw bij zich had, toen zij aan boord van de 'Maria' kwam. Wat moet hl] doen met de kost baarheden, die in de kiat zijn verborgen? A! had hij thans de beschikking over mllll- oenen, het zou hem niet baten... Maar door een vreemde macht gedreven stopt Van Noort al die kostbaarheden In de mond van het afgodsbeeld. En ook hij neemt dan de pen ter hand om nauwkeu rig zijn belevenissen te boekstaven...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1