Schiedam sloopt parkje voor piramide-woningen Meer criminelen voor Buro Halt 'Risico groot dat onschuldige wordt gestraft' 29,50 Treinenloop gehalveerd In stille bewondering voor Gloria Toonkunst 11 Ipj Projecten succesvol 'ïMÊÊmm Speciale Paas aanbieding van 13/4 t/m 16/4 a.s. SPARERIBS yiAARDINGS OAOBIAO SGKIEOAMSE GOURANT MEUWE WAÏïffWiO COURANT Bewoners? Zijdeveld, hoe zit het met de vervuiling? Rechtsongelijkheid bij alternatieve straf uitgebannen Eis van 2Vz jaar voor overval op PTT SINT JORISDOELEN BESCHERMD MONUMENT Aanrijding Man mishandeld SMULLEN!! 1 uur BOWLEN STEENGRILLEN luur BOWLEN volwassen: 39,50 kinderen (tot 12 jaar): 19,75 MINIS KU'RIM DE KANGOEROE Knokken op Hoogstraat Van Lier jaloers op kinderkoren Johannes Passion in Grote Kerk MAANDAG 9 APH1L 19S0 PAGINA 7 Rêaionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardinflen. PostOus 4Q08.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Een parkje slopen om over een aantal jaren een groepje nieuwbouwhuizen in het groen te kunnen laten opgaan. Dat is logica die er bij de bewo ners van de drie achterste woon blokken a'an het Faassenplein niet ingaat. Toch heeft de ge meente Schiedam de afgelopen week al een deel van dit stukje natuur weggevaagd en snerpen de elektrische zaag en de boom- verpulveraar de komende dagen onverminderd verder. Het is de bedoeling dat zestien 'doe-het- zelvers' daar binnenkort hun pi ramide-huis optrekken. Hoofdschuddend ziet een oudere man. de fiets in de hand, de ar beid van een drietal werklieden aan. Net ontloken groen wordt meedogenloos in de houtvers- nipper-machvne tot pulp verma len. Een andere omwonende zegt tegen niemand in het bij zonder; „Onbegrijpelijk. Zo ga je vandaag de dag toch niet met het milieu om...". Op een nog over eind staande boom is een vlug schrift geplakt. 'Nee, ik zal er ook aan moeten gaan. Snik, snik', staat er op. Voor de ramen van de portieken hangt een an dere leuze; 'Faassenplein groen houden, dan geen piramides bouwen*. De bewoners zijn boos, teleurgesteld, verdrietig. Jarenlang is ergrotendeels als een eenmansactieprotest aan - getekend tegen de ontmanteling van de groenstrook tussen het Faassenplein en de Botter in Woudhoek. Met name ook, om dat uit bodemmonsters van de firma Touw BV in Deventer zou zijn gebleken dat de vervuiling van de grond niet mis schijnt te zijn. Onzeker Zeker weten doet de buurt het niet. Sinds echter een bodemon derzoek in het parkje is gehou den, doen al bijna driejaar hard nekkige geruchten de ronde. Wethouder Chris Zijdeveld (mi lieu) spreekt ernstige verontrei niging resoluut tegen, maar be wijsmateriaal heeft hij de bewo ners in al die tijd nooit willen ge ven. En dus blijft de onzekerheid bestaan. „We worden", reageert Ger Lems, „een beetje in de maling genomen door de gemeente. Tenminste, dat gevoel hebben we". Lems is woordvoerder van de protesterende bewoners van de drie betrokken blokken laag bouw. Resultaat heeft het gesoe bat nauwelijks opgeleverd. „We zijn ontzettend kwaad op de ge meente, omdat ze die piramide- woningen bij ons voor de deur wil neerzetten. We zijn zijn al zo'n drie jaar met ze in duscussie. Het is toch doodzonde dat er zo veel mooi groen moet verdwij nen". In het stadskantoor, laat hij doorschemeren, is men nooit overtuigd geraakt van het be lang van dit stukje natuurschoon voor de buurt. Lems: „Waarom moet er zoveel van het park ver dwijnen om die piramide-bewo ners in het groen te kunnen la ten wonen? De gemeente had dan beter een kaal stukje terrein kunnen zoeken. Je maakt mij niet wijs dat dit project niet in Spala nd h ad gekund De groenstrook langs het Faas senplein was ooit bedoeld als tracé voor de sneltramlus. De plannen veranderden echter. Het eindpunt van ljjn I ligt nu in Spaland en de bewoners genie ten al zeventien jaar van hun uit zicht en van de recreatiemoge lijkheden zo pal voor hun deur. In de plannen van de gemeente heeft het echter nooit als groene long te boek gestaan. Wat er met de grond ging gebeu ren heeft Schiedam nooit erg helder uiteengezet en is daar voor ook door de provincie op de vingers getikt. Toch lijkt met het afgeven van een bouwvergun ning de strijd voor de bewoners festreden. „Helgroen is weg. dus e helft is al verloren", erkent Ger Lems. „We kijken nu tegen een kale, dorre vlakte aan". Toch laat de buurt heter niet bij zitten. Niet omdat zij iets tegen de in piramidevorm te bouwen woningen zouden hebben daar gaat het niet om maar omdat de bewoners 2ich met een kluitje in het riet voelen ge stuurd door de gemeente. Omdat de bewonersvereniging Woud- hoek geen vinger voor hen uit steekt. hebben ze nu zelf een ad vocaat in de arm genomen om na te gaan wat er nog kan worden Ze trachten nu wethouder Zijde veld aan te spreken op de ver vuiling van de bodem. Als er niets aan de hand is. waarom mogen we de onderzoeksrappor ten dan niet zien, vragen de be woners zich af. Lems: „We heb ben een gevoel van onrecht. Daarom zullen we ons nu op dat grondrapport focussen. Ik ver baas me er over dat de mensen die de piramides gaan bouwen, zich geen zorgen maken. Wij doen dat wel; ja. ook omdat we w bezorgd zijn dat er mogelijk vuil 5 slib onder onze huizen ligt". Hoofdschuddend zien de om- g wonenden van het Faassenplein de ontbossing van hun parkje aan. De elektrische zaag en de g boomverputveraar hebben kei- o hard toegeslagen... - De projecten van het Criminaliteitspreventieteam blijken hun vruchten af te werpen. Rond de jaarwisseling werden allerlei voorzorgsmaartegelen getroffen. Bedrijven werd gevraagd autobanden, keet- en schaftwagens voortijdig achter slot en grendel te plaatsen, slooppanden werden afgesloten en kerstbomen zo snel moge lijk afgevoerd. Het bleef 1 januari opvallend rustig. „Of dit te danken is aan onze werkwijze, is moeilijk te zeggen", voegen de medewerkers er eerlijkheidshalve aan toe. Ook de jaarlijkse busbaanrellen in Schiedam-Noórd werden in 1989 door een dergelijke handelwijze in de kiem gesmoord. Het winkelproject aan de Mgr. Nolenslaan blijkt evenzeer suc cesvol te zijn geweest. In 1988 had 93 procent van de midden standers daar te lijden onder winkeldiefstal, inbraak, overlast of vandalisme. Na een actie van het preventieteam heeft nog maar 58 procent last van enige vorm van criminaliteit. Opvallend is dat de politie het enige malen moest laten afwe ten. Zo was agenten gevraagd tussen de middag, tijdens de schoolpauzes, meer toezicht te houden op de Mgr. Nolenslaan, wat er evenwel nauwelijks van kwam. In de evaluatie van het project Criminaliteitspreventie wordt aangegeven dat het korps in de preventieve sfeer vaker verstek liet gaan. De grote werkdruk en hel personeelstekort bij de Schiedamse politie zijn daar debet aan. Het team voorkomt ook op andere manieren het ontstaan van vandalisme. Met haar medewerking wordt voor de jongeren in Oost nu onderzocht of er geld beschikbaar kan worden gesteld voor een rollerskate baan. Ook werkt de gemeente op advies van het project aan het opzetten van een jongerencentrum No Return -—onder zekere voorwaarden in de Branderssteeg. Schiedam -Het Buro Halt in Schiedam gaat meer jeugdige de linquenten tot de orde roepen, Tot nu toe worden uitsluitend vandalen met alternatieve straf fen opgezadeld. Voortaan zullen ook de daders van kleine ver- grijpen, zoals winkeldiefstallen, aan het werk worden gezet. De politie juicht de uitbreiding toe. want daarmee wordt tege moetgekomen aan de kritiek van het Schiedamse korps. Agenten vinden dat door Halt momenteel sprake is van rechts ongelijkheid, omdat daar alleen het vandalisme wordt bestreden. Andere jonge arrestanten, die soms ernstiger vergrijpen op hun naam hebben staan, komen nu nog al te vaak met de schrik vrij. Dat soort zaken wordt we gens tijdgebrek met zekere re gelmaat niet door de rechtbank behandeld. Met de aanpassing kan in'de Brandersstad veel voorkomende Rotterdam Officier van justi tie mr. B. Hendriks heeft dertig maanden met aftrek van de pre ventieve hechtenis geèist tegen lie 28-jarige Rotterdammer, ver dacht van de overval op het post kantoor in de Dieselstraat te Schiedam op 30 november vorig jaar. De advocate van de ver dachte. mr. Weski, noemde de bewijzen die de officier aan droeg. echter 'losse omstandig heden'. die de 'wanhoop' van het openbaar ministerie aantonen. Volgens Weski is in deze zaak. het risico te groot dat een on schuldige wordt veroordeeld. De raadsvrouwe constateerde grote verschillen in de verklaringen van getuigen, die op de bewuste morgen in het postkantoor aan wezig waren. De enige overeen komst was de halflange, bruine jas, die de dader droeg. Dat op het briefje, waarmee de overval ler de lokettiste bedroog, vijf vingerafdrukken van de ver dachte te vinden zijn, achtte niet alleen de raadsvrouwe maar ook de officier onvoldoende bewijs. Het feit dat een vriend van de Rotterdammer weigerde diens alibi te bevestigen valt volgens de raadsvrouwe te verklaren uit het feit dat deze man niet be trokken wilde raken bij de rechtzaak. De rechtbank hoorde eerst de twee rechercheurs van het bu reau Eendrachtplein, die de kroongetuige in deze zaak in de cember 1989 ondervroegen. Toen deze man, een 22-jarige Rotterdammer, door de agenten door Schiedam werd rondgere den om de plaats van handeling van zijn eigen misdrijf aan te wijzen, wees hij tegelijkerijd z'n 29-jarige kennis aan als de dader van de PTT-overval. Later ver klaarde de getuige dat zijn ver haal, dat direct op het Schiedam se politiebureau aan de Lange Nieuwst raat werd opgetekend, onder invloed van verdovende middelen plaatsvond, De twee rechercheurs ontkenden dit on der ede ten stelligste. De verdachte zelf bleef bij zijn verhaal dat hij onschuldig is. Hij kon de reden niet aangeven waarom zijn twee kennissen hem geen alibi gaven en hem be schuldigen. Het verzoek van zijn advocaat tot onmiddellijke in vrijheidstelling werd afgewe zen. Uitspraak op 19 april. criminaliteit beter worden be streden. De verwachting is dat de politie nu ook vaker naar Halt zal doorverwijzen. De afgelopen gebeurde dat maar mondjes maat: in 1988 38 maal en in 1989 66 keer. Het gaat daarbij voorna- melijk om jongens in de leeftijd van dertien tot zestien jaar. In het afgelopen jaar behoorde slechts één meisje tot deze groep vandalen. In de evaluatie van het project Criminaliteitsbestrijding vraagt de gelijknamige werkgroep naast de uitbreiding van de ta ken van Halt ook om extra man kracht. Om alternatieve straffen grootschaliger te kunnen uitvoe ren, dient het bureau bij elkaar de beschikking te krijgen over een halve baan (twintig uur meer per week) extra. Samenwerking Het college van B en W staat vol ledig achter dit standpunt. De politiek wordt morgen gevraagd een halve ton extra voor dit werk uit te trekken. Eveneens zal een poging worden onderno men op met Vlaardingen en Maassluis een vorm van samen werking op te zetten. Het project Criminaliteitspre ventie, waarvan het Halt in de Brandersstad" deel uitmaakt, loopt in september na drie jaar ten einde. Alle instanties pleiten echter voor voortzetting. Hoewel de werkgroep zelf in de eindevaluatie aangeeft dat het uitermate moeilijk is het uitein delijke resultaat van haar be moeienissen te schetsen, lijkt de geïntegreerde aanpak van veel voorkomende delicten toch de juiste weg. Het college van ben w denkt dat voorkomen van kleine crimina liteit (vandalisme, tasjes- en win keldiefstallen) „een zaak van zeer lange adem is. Het projectteam doet het college ook nog de suggestie elk voorstel voortaan gepaard te laten gaan met een Veiligheidsparagraaf'. Daarin zou moeten worden aan gegeven of het raadsvoorstel in vloed heeft op criminaliteit en onveiligheid. De medewerkers aan Criminaliteitspreventie noemen het zelf een "intrigeren de gedachte'. Het ministerie van WVC heeft de Sint Jorisdoelen aan het Doete- plein in Schiedam aangewezen als beschermd monument. Dit midden-achttiende eeuwse pand heeft die status vooral gekregen vanwege de 'kenmerkende sobe re architectonische vormgeving met Lodewijk XlV-detailIering'. Sint Jorisdoelen werd in 1743 naar een ontwerp van de toenma lige stadsarchitect Ary van Bol'Es voltooid. Zijn voorganger had de eerste aanzet tot de bouw van het pand gegeven. Schiedam Een 42-jarige fiet ser is vanochtend om half vier door een auto geschept op de kruising van de Nieuwe Haven en de Burgemeester Knappert- laan. De man, die met hoofdver wondingen op het wegdek werd aangetroffen, is per ambulance overgebracht naar het Schie- landzi eken huis. Schiedam Twee onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op tzaterdag een 42-jarige fietser afgetuigd op de Nieuwe Haven. Terwijl de man het duo passeer- de,_trapte één jongen de man in zijn rug. De man, die bij de jon- gensop verhaalginghalen, werd getrapt en geslagen. Met de jas en de fiets van de Schiedammer kozen de agressievelingen het hazepadr met stokbrood frites salades en Geldig van zondag t/m donderdag. Minimaal 4 personen. Reserveren noodzakelijk. a BOWXLNG-. J j PARTY- en SNOOKERCENTRl'M LANGE HAVEN 115 TELEFOON 010h732-*22 FAMILIE ARRANGEMENT 6 VOORTREFFELIJKE VLEES SOORTEN O.A. American Beef, grandioos salade-buffet. 3 exoti sche sauzen, vers gebakken stok brood en (rites. INKLUSIEF Minimaal 4 personen en reserveren is noodzakelijk. BOWLINGS PARTYCENTRUM Anna van Saksenvveg i Vlaardingen Telefoon 010-47 40 774 Schiedam De Schie damse politie heeft za terdagnacht verster king gezocht bij Vlaar- dingse en Rotterdamse collega's om een vecht partij in te dammen. De problemen ontston den in een shoarmazaak aan de Hoogstraat. Twee Schiedammers, 20 en 21 jaar, bedreigden verschillende bezoekers met messen. Toegesnel de agenten hadden gro te moeite het tweetal in de kraag te vatten. Terwijl een agent de 20- jarige verdachte vast hield. slaagde de Schie dammer er alsnog in een tweede agent voor zijn hoofd te timmeren. Omdat de menigte te genwerkte, konden de oproerkraaiers slechts na versterking worden aangehouden. Wegens het belemme ren van de politie werd ook een 21-jarige Schie dammeraangehouden. Waterweg De treinstaking heeft in de Waterwegregio niet tot onoverkomelijke problemen geleid. Verreweg de meeste rei zigers hadden al rekening ge houden dat het vandaag tobben zou worden met het treinver keer. Op de tussenliggende sta tions van de lijn Rotte rdam- Hoek van Holland was het van morgen ongewoon stil. Veel fo rensen waren uitgeweken naar een alternatief vervoermiddel: de fiets, de auto, de bus, de tram. Slechts een enkele passagier waagde de gok en begaf zich toch naar het spoor. Daar bleek dat de staking bij de NS met hel hele treinverkeer had lamgelegd. In Schiedam, Vlaardingen en Maassluis stopten met enige re gelmaat Sprinters om een hand jevol reizigers naar hun bestem ming te brengen. De frequentie was ongeveer met de helft ver minderd. Problemen met teleurgestelde passagiers deden zich alleen voor op station Schiedam/Rot terdam-West, waar behalve de helft van de gewone forensen treinen ook enkele internationa le verbindingen waren uitgeval len. Zo reed de Noord-West Ex press van 9.15 uur naar Berlijn niet. Het loketpersoneel raadde de reizigers aan het morgen op nieuw te proberen. Vlaardingen In het Leger des Hetls-gebouw in Vlaardingen was het afgelopen zaterdag een drukte van jewelste. In totaal kwamen er twaalf koren naar de jeugd- en kinderkorenontmoe- ung die de Culturele Raad Zuid- Holland had georganiseerd. De honderden kinderen die uit genodigd waren om in de ha- ringstad te komen zingen, wer den welkom geheten door bur gemeester F red van Lier. Hij sprak de kleine muzikale talen ten niet alleen toe als burgerva der, maar ook als voorzitter van de provinciale Culturele Raad: „In Vlaardingen is er pas sinds vorig jaar weereen kinderkoor. Wanneer ik al deze geweldige koren hoor en zie word ik toch wel jaloers op julli e". Bij sommige koren was het pas sen en meten om in het geheel op het podium te verschijnen. Een koor uit Ridderkerk, bestaande uit bijna vijfhonderd leden, moest in tweeen geplitst worden. De eerste helft trad in de och tenduren op, de andere helft 's middags. Zangers van drie tot en mei veertien jaar gehuld in matrozen kledij brachten, onder begeleiding van een piano, kin derliedjes ten gehore en spoor den hun toehoorders aan mee te zingen. Bij een bekend liedje als 'Schuitje varen' namen de kin deren jn de zaal elkaar bij de arm cn deinden mee. Samen maak ten ze er een gezellige boel van. Eén van de oudere meisjes die bij hot 'mammoetkoor' zong, de 14- jarige Chris ta, vermaakte zich prima tussen de kleinere zangers en zangeressen: „Ik zit ook bij het jeugdkoor, maar het kinder koor is net zo gezellig. Ik vind het hier heel leuk. We zijn met het koor al eens in Ahoy en de Doelen geweest, maar ik heb nog nooit zoveel kinderen als hier bij elkaar gezien". door MAAI TIMMERMANS Vlaardingen Van de grote koorwerken kan Bachs Johan nes Passion met recht het ge voeligst worden genoemd. Ora torium vereniging Gloria Toonkunst leverde daar zater dagavond het bewijs van. Zij voerde het meesterwerk uit in een nagenoeg uitverkochte Grote Kerk. Rond-Pasen worden van ouds her diverse getoonzette lijdens verhalen uitgevoerd. Bachs be werking van het evangelie van Mattheus blijft bij zangkoren het populairst. Wellicht had Gloria Toonkunst daarom dit jaar gekozen Bachs versie van het evangelie volgens Johan nes. Het werk van Johannes heet de smartelijkste versie van Christus* kruisdood te zijn. Hij wil in zijn geschriften Jiet be wijs van Christus' godheid le veren en daarvoor maakt hij gebruik van veel mystiek en gevoel. Zijn evangelie wijkt dan ook afvan die van de ande re drie evangelisten. De zeven tiende eeuwse Bach was barok genoeg om juist dit onderscheid duidelijk tot uiting te brengen. Al bij het beginkoor 'Herr un- ser Herrscher' was het ieder een duidelijk: het honderdkop- pige koor had intensief op cleze passion geoefend. Dirigent Aad van der Hoeven hield dit keer zelfs voldoende aandacht over om ook het Randstedelijk Be geleidingsorkest, de vijf solis ten en organist Tijn van Eijk van aanwijzingen te voorzien. Somber en dreigend stierven de klanken van het openings- koor weg. De Johannes Passion is minder dramatisch dan het verhaal van Mattheus, maar wint het aan gevoel en vroom heid. Nadat het koor het koraal "Dein Will gescheh' ten gehore had gebracht, bezong Jan Caals (evangelist) schitterend Chris tus' gang tot de hogepriesters. Zelfs de ingewikkelde melis- men Het het koor vlekkeloos weerklinken. De solisten wek ten stuk voor stuk de indruk hel werk tot hun dagelijkse routine te rekenen. Bewonde ring wekte hun vermogen er 2oveel dramatiek in te leggen. In de altpartij van Louise Rijs echter ontbrak dit gevoel voor dramatiek af en toe. Ook het koor ging in de fout. Op tenor Kenzo Ishis oproep 'Eilt, ïhr angefocht'nen Seelen' hoort het koor radeloos te vragen 'Wohin?'. In deze korte en vaak herhaalde vraag verliep het zo wel in toonhoogte als in uniso no niet helemaal vlekkeloos. Bach heeft het vooral in dit deel van 2ijn meesterwerk de uitvoerenden niet gemakkelijk gemaakt. Niemand nam het koor deze kleine vergissing kwalijk. Een koor dat zo indrukwek kend de slotkoraal 'Ach Herr, laJi dein lieb' Engelein' kan la ten weerklinken, is bij voor baat alles vergeven. Gloria Toonkunst verdient drievoudi ge lóf. Lof voor de moed om eens een ander werk van Bach uit te voeren, lof voor de zorg vuldige presentatie van orkest en solisten en -bovenal lof voor de lyrische vertolking van deze moeilijkste passion. Voor de minuut stilte die het applaus diende te vervangen, hoefde niemand zich geweld aan te doen. In stille bewondering verliet het publiek tegen elven de Grote Kerk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1