'Bank slacht koe met gouden horens' Luxe koophuizen langs de 17aart Gastouder Centrale uit kinderschoenen Gerda van Dijk trekt zich terug Milieubox voor chemisch afval maakt geen kans Ruimtegebrek PEC: oplossing in zicht 'Rapport ligt tér inzage' VLAAROINGS DASBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Van der Geest onderhandelt over afwikkeling ontslag Holy-Noord wordt afgebouwd Scholieren denken met ministers mee Stukje BK-Iaan herdoopt in Prinsenhoek Historische vereniging blijft groeien Toch café in Boterstraat Vlaardingen snelt naar nieuw college MI» bus 400S|3130 V,aarain9an.Teletoon:010.4343S29,4353066.435o5a7-s6ortreaao„e:-,345ag9.Telefax:0-10%^r DINSDAG 10 APRIL 1990 PAGINA 13 door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam Bankdirecteur Klaas van der Geest, die na een conflict met de raad van com- - missarissen het veld heeft ge ruimd bij de Bondsspaarbank Schiedam/Vlaardingen, is met zijn superieuren in gesprek over een gouden handdruk. Hij ver wacht dat de onderhandelingen binnen drie maanden zijn afge rond. Verleden week vertrok de popu laire bankdirecteur plotseling bij de Bondsspaarbank. Hangende de onderhandelingen wil Van der Geest, die in 1978 zijn op wachting maakte in Schiedam, geen mededelingen doen over de oorzaken van zijn vertrek. Ingewijden houden het erop, dat de ambities van Van der Geest verder reikten dan de blik van de raad van commissarissen. „Ik ben zonder meer ambitieus", stelt de bankdirecteur cryptisch. „Maar dat weet de buitenwacht al jaren". J.H. Trommel, voorzitter van de raad van commissarissen, zegt dat er 'een verschil van mening over de te_ volgen koers' ten grondslag ligt aan het vertrek van Van der Geest Volgens kenners van de Schie damse bankwereld duidt deze verklaring er op, dat Van der Geest zijn lot heeft verbonden aan een verdere schaalvergro ting van de Schiedams/Vlaar- dïngse bank. Zijn vertrek wordt volgens hen veroorzaakt door de 'conservatieve krachten' binnen de bank. De raad zou volgens deze lezing geen behoefte voelen het balanstotaal door nieuwe fu sies verder op te voeren. Expansie Van Van der Geest is bekend, dat hij een groot voorstander is van een verdere expansie van de bank Door de fusie van de Am- robank en de ABN krijgt de Bondsspaarbank er ook in de re gionale bankwereld een geduch te concurrent bij. Hoewel de fusie van zijn concur renten pas twee weken geleden bekend werd, was Van der Geest reeds jaren geleden beducht voor de activiteiten van andere bankiers. Daarom pleitte hij voor een krachtdadiger beleid. Een Schiedamse ondernemer weet zich te herinneren dat Van der Geest een aantal jaren gele den om deze reden werd terug gefloten door de raad van com missarissen. Hij wilde de onder nemer, die in liquiditeitsproble men verkeerde, een krediet ver lenen. De raad blokkeerde het krediet, waarop de Schiedammer bij een concurrerende bankinstelling aanklopte. Volgens de onderne mer, die de problemen in zijn be drijf reeds lang heeft overwon nen, illustreert deze geschiede nis de slechte verhouding tussen Van der Geest en 2ijn superieu ren. J.H. Trommel, die zich in zijn verklaring-over het beëindigen van het arbeidscontract van de directeur bijna even gesloten toont als de kluizen van zijn bank. geeft toe, dat hij soms moeite had met de daadkracht van Van der Geest. „Zakelijke kredieten vormen doorgaans een te groot risico. Bij een relatief kleine bank als de onze moeten deze kredieten slechts mondjesmaat worden verstrekt Ik ontken niet, dat wij zulke kredieten wel eens hebben tegengehouden", stelt Trommel. Tempo Volgens de voorzitter van de raad van commissarissen zijn deze meningsverschillen niet de hoofdoorzaak van het vertrek. „Wij hadden moeite met het tempo van Van der Geest. Ver der vroegen wij ons af, of de richting die hij wilde inslaan wel de juiste was". „De vraag is hoe we met de bank het jaar 2000 tegemoet moeten treden. "Wij denken dat het an ders kan, Met name op het ge bied van de inspraak van het personeel moet er de komende jaren veel worden aangepast". Sommige ondernemers vragen zich af, of de Bondsspaarbank door Van der Geest te laten ver- trekken niet de koe met da gou den horens heeft geslacht Hij was het laatste decennium de grote animator van ingrijpende vernieuwingen. Na zijn aantreden slaagde de di recteur erin, het stoffige karak ter van de bankinstelling, die voortkomt uit de Spaarbank anno 1820,op tapoetsen. Hij ver nieuwde bestaande filialen en pleegde op grote schaal nieuw bouw. Ook de fusie van de Vlaardingse en de Schiedamse spaarbank ontsproot aan zijn brein. De vertrokken directeur maakte hiérbij gebruik van een uitge kiende marketingstrategie. Van bijna nihil schroefde hij het re clamebudget op tot bijna ander half miljoen gulden per jaar. Me nig noodlijdende vereniging deed de laatste jaren met succes een beroep op de Bondsspaar bank, waardoor het imago enorm werd verbeterd. Vrienden „Van der Geest heeft enorm veel contacten in de stad", stelt bur- genieester Rentier Scheeres. „Hij ontwikkelde een zeer ruimhar tig beleid, waarmee -hij de stad een enorme dienst heeft bewe zen. Ik zou het zeer betreuren als dit beleid stopt. Ik heb tot dusver altijd bijzonder veel waardering voor zijn opstelling gehad". Toch. maakte Van der Geest niet louter vrienden. 'Sportliefheb bers wijzen fijntjes op het faillis sement van de StiehtSng Wieler baan, waarvan Van der Geest voorzitter was. Als bestuurslid van het Alewijn de Grootfonds wordt hij ook verantwoordelijk gehouden voor de liquiditeits- Al is hij geen bankdirecteur meer, Klaas van der Geest blijft actief in Schiedam. problemen, waaraan SVV twee jaar geleden bijna ten onder ging. Ondanks zijn vertrek blijft Van der Geest actief in het culturele leven van Schiedam. „Ik voel mij Schiedammer in hart en nie ren. Daarom blijf ik voorzitter van de VVV. Ook mijn activitei ten voor scholengemeenschap Ter Sehie en mannenkoor Orp heus wil ik niet opgeven". Vlaardingen „Geachte minister..." Met deze aanhef hebben de oudste leerlingen van de Vlaardingse Van Kampensehool zien tot de regering gewend. De scho lieren zijn, zo schrijft groep acht aan de bewindslieden Alders (milieu), Andriessen (economische zaken) 'en Maij-Weggen (verkeer en waterstaat), nogal geschrok ken van de berichten in de krant dat 'het bos wordt op gegeven'. De klas -heeft afgelopen week beraadslaagd wat voor oplossingen zij voor deze 'nationale milieuramp' kun nen presenteren. Want, zo geeft bij voorbeeld Sally aan milieuminister Hans Alders mee, „we schrokken heel erg en we hebben over het probleem gepraat en we hebben er wat op gevon den". Hun voorstellen heb ben zij de drie ministers nu doen toekomen. De scholieren stellen voor automobilisten extra belas ting te laten betalen, zodat met dit geld het openbaar vervoer goedkoper kan worden gemaakt Fabrieken krijgen belasting terug, in dien zij geen vuiligheid lo zen. Plastic behoort zo min mogelijk te worden ge bruikt. En het mestover schot moet in speciale bak ken worden gestopt en gra tis worden vervoerd naar ontwikkelingslanden die daar om vragen. Eric hoopt dat deze sugge sties, die de school heeft op gevoerd onder het motto 'Dit is niet sneu voor het mi lieu', minister Maij op een idee brengen. En Chris voegt minister Andriessen als laatste zinnetje toe: „Ik wil graag bericht terug". Vlaardmgen -In Holy-Noord gaan de komende tijd twee grote bouwprojecten van start die moeten voorzien in de behoefte aan duurdere koopwoningen. Nog deze maand wordt een be gin gemaakt met de aanleg van Holystaete, een complex met 32 vrije sector woningen en vier kantoor- en drie bedrijfsgebou wen aan de Churcnillsingel. Voorjaar 2991 gaat op een steen worp afstand van Holystaete de eerste paal de grond in voor 521 luxe huizen aan de Vlaardingse Vaart. De invulling van bet braaklig gende terrein naast de PTT-cen- trale aan de Churchüisingei heeft de gemeente heel wat hoofdbrekens gekost. Het huidi ge bouwplan, dat zal worden uit gevoerd door SSN Bouw bv uit Schiedam en dochteronderne ming ïtogo. Vastgoed bv, is dui- delijkeen comprainis. Aanvankelijk zoü~ 'kef" ftele,- 14.500 vierkante meter grote ge bied worden bestemd voor nieu we bedrijven. Er waren echter niet voldoende ondernemers te vinden voor vestiging in dit deel van Vlaardingen. Een combina tie van woningbouw, kantoren en kleinschalige dienstverlenen de bedrijven was wel haalbaar. Prijs Schiedam Uit praktische overwegingen krijgt een stukje van de Burgemeester Knappert- laan in Schiedam binnenkort een andere naam. Het gaat om het gedeelte waar tot voor kort de Julianakexk stond en waar nu een blok luxe appartementen wordt gebouwd. De BK-laan zal hier voortaan Prinsenhoek he ten. De gemeente wil deze maatregel treffen om een moeizame her schikking van de huisnummers aan de laan te voorkomen. De Julianakerk nam slechts één huisnummer In beslag, het ap- partementenblok ongeveer een dozijn. Daardoor zouden alle verderop gelegen panden aan de Burgemeester Knappertlaan, in clusief het Schielandziekenhuis, op papier evenveel nummers moeten opschuiven. De gemeen te vindt dat te omslachtig. Voor de naam Prinsenhoek is niet in de eerste plaats gekozen vanwege het vorstelijke woon comfort in de nieuwgebouwde luxe appartementen. "Prinsen hoek' past gewoon goed bij de sfeer van de omgeving. Alle stra ten in dit deel van Schiedam zijn vernoemd naar adellijke perso nen. De prijs van de huizen in Holys taete varieert van 257.000 tot 312.000 gulden. De koopprijs van de toekomstige woningen aan de Vaart, op het bouwterrein dat ruwweg ligt tussen de begraaf plaats Holy-Noord en de Prinses Beatrixlaan, ligt ongeveer op hetzelfde niveau. Het goedkoop ste huis gaat circa 210.000 gulden kosten, het duurste rond de drie ton. In geen van beide com plexen komen huizen in de soci ale sector. In de afbouwfase van Holy-Noord geeft de gemeente voorrang aan dure luxe huizen, De gemeente wil op deze wijze de leegloop van de hogere inko mens uit Vlaardingen stoppen. Vanavond wordt in een geza menlijke vergadering van de commissies stadsontwikkeling, De "grond'langs de Vlaardingse Vaart wordt bouwrijp gemaakt. In dit deel van Holy moeten over en kele jaren ruim 500 huizen staan. volkshuisvesting en milieu "en fi nanciën en bedrijven het bouw plan aan de Vaart gepresenteerd door de stedebouwkundige A. Bhalotra. De commissies beslis sen daarna over het contract met de drie financiers. Eurowonin gen, Rehorst en Peter Stok. Vlaardingen Het ziel er naar uit dat er toch een oplossing komt voor de ruimteproblemen" van het Plaatselijk Educatief Centrum. Het PEC krijgt waar schijnlijk zo goed als het hele voormalige schoolgebouw aan de Cornells Houtmanstraat in gebruik. De gemeentelmoet éch ter eerst tot overeenstemming komen met de Streekmuziek- schooi- Die zal een deel van haar ruimte moeten afstaan. Toewijzing van het complete ge bouw zou het PEC, dat slechts in één vleugel van de school les geeft aan volwassenen, nage noeg uit de zorgen helpen. Het onderwijsinstituut is door de enorme toeloop van leerlingen de laatste jaren uit haar jasje ge groeid. Het ruimtegebrek is zo nijpend, dat er soms examens in de keuken of op de gang worden afgenomen. Bovendien heeft het PEC te veel dependances. De lessen worden op vijftien plaat sen in Vlaardingen gegeven. Dat komt de kwaliteit van het onder wijs niet ten goede. Onderhandelingen over verhui zing van de Streekmuziek- sehöol, die de andere helft van de school aan de Cornells Hout manstraat in gebruik heeft, le verden tot voor kort niets op. De muziekschool wilde alleen In schikken als elders in de stad goede vervangende ruimte be schikbaar was. De gemeente meent die nu gevonden te heb ben in twee lokalen van de Mei- doomschool. In de Cornells Houtmanstraat zouden ook nog eens enkele lokalen voorde mu ziekschool beschikbaar blijven. Ook de stichting Vlos (Vlaardin gen voor ontwikkelingssamen werking), eveneens gehuisvest in één lokaal aan de Cornelis Houtmanstraat, zou bereid zijn elders een ruimte te accepteren. De urgentie van dit probleem is nog niet duidelijk, gezien de be richten over het opheffen van de Vlos, die overbodig zou worden door de stichting van een regio naal centrum voor ontwikke lingssamenwerking. Maassluis Aanvankelijk miste Roderick Wols net de boot, maar door het vertrek van raadslid Gerda van Dijk kan de 25-jarige CDA'er alsnog toetreden tot de Maassluisse gemeenteraad. Vanaf 1 mei maakt de nummer acht van de CDA-lijst deel uit van de zeven koppige CD A-fractie. Door een slepende ziekte ontbreekt Gerda van Dijk al maanden op het politieke toneel. Toch leefde de CDA-fractie tot voor kort in de verwachting, dat Van Dijk spoedig in de raadsbankjes zou terugke ren. Dit optimisme over het herstel van de politica verklaarde ook haar vierde plaats op de CDA-lijst. In een senrijven aan de burgemeester heeft Van Dijk dit optimisme echter de grond ingeboord. De CDA'er acht het niet langer verantwoord haar taak als volksvertegenwoor diger te continueren. Door het vertrek van Van Dijk is het aantal vrouwen in de Maasslui- se politiek naar een hieuw dieptepunt gezakt. Overigens werd reeds voor de verkiezingen duidelijk, dat het selecte groepje vrouwelijke politici verder zou worden gereduceerd. Voormalig lijsttrekkerElly Doddema van klein links maakte enkele maanden geleden bekend, dat naar partij niet langer aan de verkie zingen zou deelnemen. Raadslid Fenny van den Doel-Boomsma werd bovendien op een onverkiesbare plaats op de CDA-lijst gezet. Na het terugtreden van Van Dijk keren slechts drie vrouwen terug in de politieke arena. In de gemeenteraad weet het vrouwelijke trio, Liesbeth Snoeck (WD), Yvonne de Groot (PvdA) en Leny van Duijn-Camfferman (D66), zich de komende jaren omringd door twintig raadsleden van mannelijke kunne. Vlaardingen De "Vlaardingse bevolking moet leren dat klein chemisch afval niet in de vuil-" niszak thuis hoort, maar beter apart kan worden gehouden. Hoe minder chemische rommel er in de verbrandingsovens van de AVR terecht komt, hoe beter dat is voor de natuur. Alleen: hoe breng je de burger dat besef bij? Het gemeentebestuur en de rei nigingsdienst breken zich al eni ge tijd het hoofd over dat vraag stuk. Sluitende oplossipgen heb ben de vele vergaderingen" en geschreven nota's tot nu niet op geleverd. Het enige concrete voorstel dat tot dusverre werd gedaan, bleek onuitvoerbaar. Dat voorstel behelsde het huis- aan-huis verstrekken van een zogenaamde 'milieubox', een plastic krat waarin de Vlaar dingse huishoudens hun gevaar lijke stoffen zouden kunnen be waren tot de komst van de spe ciale vuilnisman. Zwakke sena- kel in dit plan was de eis dat de vuilnisman bij iedere burger af zonderlijk zou moeten aanbel len. Maar lang niet op elk adres is overdag iemand thuis. En che mische troep, net als de gewone vuilniszak, gewoon op de stoep zetten leek de gemeente onver antwoordelijk. De gemeente hoopt binnenkort een waterdicht 'kca-plan' te pre senteren, Tot zolang moet de burger zijn klein chemisch afval maar aanbieden bij de reini gingsdienst, of bij kea-wagen, als die toevallig zijn pad kruist. Vlaardingen „Alle ouders die kinderopvang willen, zouden te recht moeten kunnen bij één meldpunt. Dan kan opvang op maat snel geregeld worden". Dit was één van de voorlopige con clusies die Fennie Siekman, con sulente van de Gastouder Op vang Centrale (GOC), gisteren trok op een informatieavond. „Bijeenkomsten als deze zullen dan niet'meer nodig zijn", voeg de Siekm2n ,eraan>toe. Maar of inforraatie-'avonden- '"over de GOC inderdaad'overbodig' wor den, valt nog te, bezien. Immers, de aanwezige ouders, die bijna allemaal al bij het project betrok ken zijn, zaten nog "met tal van vragen. De GOC, maakte Fennie Siek man duidelijk, is nu zes maan den oud. De experimentele fase is voorbij en dat betekent dat nu fnoet worden gekeken in hoe verre deze vorm van kinderop vang nodig is. Tegelijkertijd was de'bedoeling van de avond in het GOC-pand aan de Groen van Prinstererstraat, gastouders te werven. De informatie kwam uit ver schillende hoeken- Drie gast ouders praatten over hun erva ringen. Tussendoor werd een vi deo vertoond, waarin 'gast- en vraagouders' hun eigen praktijk naspelen. Maar eerst vertelde Siekman over de doelstellingen van de GOC en over haar werk als tussenpersoon en coördina tor. „Kinderdagverblijven hebben vaak een lange wachtlijst. Daar bij komt nog dat de opvangtijden niet flexibel zijn". De twintig aanwezige ouders knikten in stemmend. „Om de wachttijd te overbruggen kan een gastgezin een goede tijdelijke oplossing zijn", stelde Fennie Siekman. Maar er zijn vele andere situaties waarvoor de GOC een oplossing kan bieden. Kinderen ouder dan vier jaar kunnen op dit moment nergens terecht. En naschoolse opvang is ook al niet te realise ren. Het gastouderproject biedt deze mógelijkheden wel. Als voordeel ziet zij de klein schaligheid. Er wordt tijd uitge trokken om.de gast- en vraagou- der goed te leren kennen, Hoe voeden zij hun kinderen op en waarom willen zij aan het pro ject meewerken? Gastouders zijn minstens achttien jaar, ze heb ben veel ervaring met kinderen en ze zijn erg gemotiveerd. Toch zal een gastouder niet altijd één of meer kinderen kunnen op vangen. Vragen Siekman: „Het huis moet schoon en veilig zijn. Vindt de vraagou- der het vervelend als er gerookt wordt in het gastgezin? Hoe ver of dichtbij moet de gastouder wonen? Belangrijk zijn ook de tijden waarop opvang gewenst en geboden Is Daarnaast is van doorslaggevend belang of vraag en gastouders het met elkaar kunnen vinden. Pas als de consulente zich een beeld heeft gevormd van de vraagouder iemand die een plaats zoekt voor haar of zijn kind zoekt ze een gastouder, „Je weet nooit zeker of het zal klikken tussen beide partijen. Er wordt dan ook van te voren ken nis gemaakt Ziet een partij het niet zitten, dan krijg ik dat te ho ren". In tien gevallen gaat het op dit moment goed. De redenen van gastouders om één of meer kin deren op te vangen zijn uiteenlo pend. Zo vertelde Cora, moeder van drie schoolgaande kinderen, dat ze graag kinderen om zich heen heeft. Moniek heeft drie grotere 'knullen', die heel leuk met het opgevangen kind om gaan. Sjaan, een moeder van middelbare leeftijd: „Ik wilde al jaren op een baby passen. Maar wat als ik ziek word? Ik kon die verantwoordelijkheid niet op me nemen. En dan had ik ook nog veel huisdieren". De GOC bracht voor haar de op lossing. „Mijn kinderen vonden het maar niks. Elke donderdag waren aanvankelijk niet zo blij met moeders plan. Nu zijn ze en thousiast, „We hebben nu eens per week een babytje van drie maanden. Het is zo leuk om te zien hoe mijn kinderen niet van haar zijn weg te slaan". Schiedam„Ik ben verrast over de vraag. Ze kunnen desgewenst vanmiddag al langs komen op de dertien de etage bij de afdeling ci viele zaken". Wethouder Chns Zijdeveld (milieu) rea- feert uiterst verbaasd op de ritiek van de bewoners van de achterste drie woonblok ken aan het Faassenplein. Deze Woudhoekers zijn op de eerste plaats zeer verbol gen over de sloop van hun wijkparkje, waar zestien pi ramide-woningen moeten komen. Voorts vragen ze zich ai hoe het nu eigenlijk met de vervuiling van de grond zit. Hoewel 2ij op her haalde verzoeken wijzen om inzage in het bodemrapport te krijgen, is de wethouder daarvan niets bekend. „Ik ben nooit benaderd", zegt Zijdeveld, „en de betrokken afdeling ook niet". Het Faassenplem is een to taal onverdachte locatie, voegt de wethouder er aan toe. „Er is werkelijk niets aan de hand. Het rapport van het grondonderzoek ligt voor iedereen ter inzage". MaassluisDe Historische Ver eniging Maassluis heeft een on gekend succesjaar achter de rug. Het ledental is explosief ge groeid. Bijna driehonderd nieuwkomers hebben zich in 1989 aangemeld. Dat betekent dat de in de geschiedenis van de Eerste stad aan de Waterweg ge ïnteresseerde club een uitbrei ding van zo'n vijftig procent heeft mogen noteren en nu het ledental van 900 begint te nade ren. Bestuursvoorzitter Steenkist heeft twee verklaringen voorde spectaculaire aanwas van leden. „Voor een deel is het toe te schrijven aan een herlevende belangstelling voor het verle den. Anderzijds", zo Iaat hij we ten, „blijken de door ons ver vaardigde boekjes en andere ac tiviteiten een stimulans om zich aan te melden". Zo is het recent verschenen werkje 'Historische schetsen van en over Maassluis', dat het hon derdjarig bestaan van het drink- waterleidingbedrijf Maassluis in beeld brengt, verschenen in een oplage van 1500 exemplaren. Schiedam De Berk bv, exploi tant van speelautomaten, mag toch een horecagelegenheid be- Ennen in een leegstaande distil- erderij in de Boterstraat. De gemeente weigerde vorig jaar april een vergunning af te geven voor het café annex biljartzaal annex eetgelegenheid. Na lang beraad is men overstag gegaan voor de eisen van mr.S.L: Schram, de advocaat van De Berkbv. De horeca-exploitant vroeg de bouwvergunning vorig jaar april aan. De gemeente liet echter we ten dat een horecagelegenheid in de Boterstraat in strijd zou zijn met het bestemmingsplan, dat alleen bedrijven en woningen toestaat Mr. Schram wees er echter met succes op dat een ho recagelegenheid ook een bedrijf is. Als cafê's buiten de bestem ming vielen, had dat volgons de raadsman nadrukkelijk vermeld moeten worden. Bovendien zijn in de Boterstraat al verschillende horecagelegen heden gevestigd. Op de hoek van de straat en de Broersvest, in het voormalige brugwachtershuis, werd enkele jaren geleden een antiekwinkel annex t theesalon geopend. Een even verderop ge legen pand is al jaren in gebruik als discotheek en op nummer 40- 44 is een sportzaal met bar gevestigd. Voortzetting van de bedrijfsfunctie van distilleerde rij Schoppenboer op nummer 68, dat vroeger bovendien als proef lokaal dienst deed, kon daarom niet worden geweigerd. De Berk bv krijgt nu alsnog de gewenste bouwvergunning. De gemeenteheeft echter wel stren ge voorwaarden gesteld aan de verbouwing van het pand tot café. Vlaardingen PvdA, CDA en D66 in Vlaardingen snellen naar - een nieuwe coalitie. Na een week onderhandelen achter ge sloten deuren zijn de partijen al op hoofdpunten tot overeen stemming gekomen. De drie partijen hopen aan het einde van deze week, waarin 'drie gesprekken gepland zijn, al ,de globale inhoud^van het be leidsprogramma vast te stellen. 'Vorige week warén de bïjstel- Jing van het structuurplan, soci- iaie vernieuwing en bestuurlijke [vernieuwing onderwerp van ge- jsprek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1