Weinig vertrouwen in Schiedamse polit ie Gemeente negeert bewoners SP-plan meest voor de hand liggende variant Raad onder indruk plan luxe huizen Ro-disc zet prijs van cd onder druk JP" Bejaarde zwaar gewond VIAABDINGS DAGBLAD iflMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Ondanks fel verzet toch damwand in Steendijkpolder Rosman stapt :jop als ^fractieleider Ravage in tuinhuisjes WD komt met plan nummer 12 Vrijspraak na eis van 2V2 jaar Studio fcjfcj Express Polaroid®! Pasfoto's met kwaliteits garantie IbtoViuren NS kweekt goodwill BenW over verkeersremmende oplossing in Ambacht: Scholieren zweten voor Derde Wereld KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES WATHNKG WOENSDAG 11 APRIL 1990 PAGINA 13 Maassluis De gemeente Maas sluis gaat akkoord met het slaan -van een dam wand rond de vuil- stortlokatie in de Steendljkpol- der. Wethouder Izaak van der -Knaap maakte dat gisteren tij dens zijn laatste commissiever gadering voor milieu bekend. De scheldend bestuurder gaat hier mee in tegen de wens van de be woners die zich in overgrote meerderheid tegen dit sane ringsvoorstel hebben uitgespro ken. Projectleider Steemers van de provincie vertelde gisteren, dat Zuid-Holland voorlopig nog niet tot uitvoering van de werkzaam heden overgaat De provincie wil niet het gevaar lopen dat de rechter de kostbare werkzaam heden stil laat leggen. Die moge lijkheid bestaat zolang de Raad van State nog geen uitspraak heeft gedaan in de beroepsproce dures, die twee verenigingen van eigenaren ert enkele indivi duele bewoners tegen het pro vinciale besluit hebben aange spannen. Een deel van de bewoners noemt het onrechtmatig, dat de politici een beslissing neemt die tegen de belangen van de direct betrok kenen ingaat. De flatbewoners, die zïeh verenigd hebben m de vereniging van eigenaren Al- bert Schweitzerdreef, gaan eventueel wel akkoord met het slaan van een damwand. Deze groep geeft haar verzet echter pas op als zij de garantie krijgt, dat de voormalige vuilstort In het meest zuidelijke deel van de Steendijkpolder ook wordt gesa neerd. Sanering Projectleider Steenders vertelde de bewoners dat een bodemsane- rïng van de vuilstort niet nodig is. De provincie vindt het verla gen van de waterstand en het bouwen van een waterzuivering volstaan in dit deel van de Steen dijkpolder. Met deze maatrege len is het milieurisico volgens Steenders 'volledig weg'. Deze verwachting wilde er ook gisteren bij de bewoners van de vuilstort niet in. „Nu wij letter lijk ingedamd worden, worden we straks dubbel vergiftigd. Want als de giftige stoffen door de damwand worden geïsoleerd, komen de dampen omhoog", al dus bewoonster Edward, die sinds enkele maanden in een flatwoning langs de Waterweg woont. Verschilde de inspreekster van mening met de ambtenaar, de controverse in de gelederen van de Steendijkpolder-bewoners kwam gisteren opnieuw aan de oppervlakte. P.J. van Veen van de Commissie Bodemsanering Steendijkpolder stelde, dat een damwana in het belang is van de 'overzijde'. Met de 'overzijde' doelde Van Veen op de veel grotere havens- liblokatie. Volgens CBS en de bewoners van dit gebied heeft bodemsanering in dat gebied pas zin, als het wordt geïsoleerd van de voormalige vuilstort. Als er l; "ui Som geen damwand wordt geslagen bestaat het gevaar, dat het gif van de vuilstort doorsijpelt naar het noordelijk deel van ae wijk. Logisch CDA-woordvoerder ,Harm Woudstra, tevens voorzitter van de Commissie Bodemsanering, vindt de damwand 'de méést lo gische uitkomst onder de gege ven omstandigheden'. „Niks doen is onaanvaardbaar. Daar om spreken wij ons uit voor de damwand", stelde Woudstra, die zich sterk maakte voor het ver beteren van de schone afdeklaag op de voormalige vuilstort, waar het vuil tot een diepte van drie meter is doorgedrongen. De raadscommissie ging gisteren bijna unaniem akkooid met de damwand, die dertien miljoen gulden kost Alleen WD'er John Scheerstra maakte een voorbehoud „In een enquête* hebben de bewoners zich uitge- sproken tegen het voorstel. De mening van de bewoners kun je niet zomaar opzij zetten", stelde hij. Getuige haar stemgedrag wordt zijn mening niet gedeeld door zijn fractiegenote Liesbeth Snoeck. Ondanks de bedenkin gen van Scheerstra ging de WD-wethouder gisterochtend1 tijdens de vergadering van B en W gewoon akkoord met het, voorstel ^Schiedam Siem Rosman legt Top 1 mei zijn functie neer zus Cfractie voorzitter van het CDA in !-*de Schiedamse gemeenteraad. >Rosman heeft de fractie de afge lopen vier jaar aangevoerd. Ook -in de periode 1978-1982 was hij de eerste man van de christen democraten in de raad. Rosman zegt dat zijn dagelijkse werk bij de gemeentelijke socia le dienst in Delft niet langer Valt te combineren met het zware ambt van. fractievoorzitter. Het is echter niet onwaarschijnlijk dat de CDA'er zeer binnenkort moet kiezen tussen zijn baan en de politiek. Rosman maakt grote kans op een wethouderspost in vhet nieuwe college van B en W *on Schiedam. PvdA en CDA voerden gisteravond een ver kennend gesprek over politieke samenwerking in de komende vier jaar. Maar ook als het CDA in de col lege-onderhandelingen uit de boot valtzoals in de afgelopen acht jaar tweemaal gebeurde dan nog wil Rosman niet terug keren als fractievoorzitter. „Ik zet daar hoe dan ook een punt achter, ik blijf dan gewoon raadslid". Wie hem gaat opvol gen is nog niet duidelijk. Ros man: „Dat is afhankelijk van de collegevorming". Vlaardingen Een inbreker heeft in tal van tuinhuisjes op het volkstuiriencompiex aan de Broekpolderweg een ravage aangericht. De dief, die verschil lende huiges openbrak, had het voorzien op radio's, cassettere corders en gereedschap. Bewondering voor 'het gordijn', een van de delen van het complex luxe koopwoningen langs de Vlaardlngse Vaart. Vlaardingen Dolenthousiast en diep onder de indruk zijn de Vlaardingse raadsleden over het plan voor 521 luxe koopwonin gen langs de Vaart. Stedebouw- kundige Ashok BhaJotra en zes architecten presenteerden gis teravond in de raadszaal hun kunstwerk. Vlaardingen Aan alle plannen om het doorgaand verkeer te weren uit Vlaar- dinger-Ambacht heeft Jan Bulva er weer een toege voegd. De WD'er meent dat afsluiting van één van de twee afritten van de Schie damsedijk naar Plein 1940 volstaat om aan de verkeer soverlast in de buurt een einde te maken. Bulva's plan is het twaalfde op rij. En naar zijn stellige overtuiging is het ook het simpelste en het goedkoop ste van alle maatregelen, die sinds 1981 zijn bedacht. Het meeste doorgaand verkeer komt in VI aar dinger-Am bacht vanaf de Julianasm- gel over de Schiedamsedijk, aldus de WD'er. Sluit die afrit en alle problemen be horen tot het verleden, meent de WD'er. Bulva verwijt de gemeente dat zij', met de afsluiting van de Anthony Knottenbeltsin- -gel door een busbaan, onno dig -de botte bijl hanteert. „De'"bewoners willen niet dat hun wijk steeds slechter bereikbaar wordt", zegt Bul va. Zijn plan zou niet alleen foed en goedkoop zijn, maar ovendien - dé bereikbaar heid van de wijk""garande ren-, y Schiedam Een 28-jarige Rot terdammer is gisteren, vijf da gen nadat tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf tegen hem was geëist, weer op vrije voeten ge steld. De man moest vorige week voor de rechtbank in Rotterdam ver schijnen, omdat hij ervan werd verdacht in november 1989 het postkantoor in de Dieselstraat in Schiedam te hebben overvallen. Dat zou hem een buit van ruim 14.000 gulden hebben opgele verd. De rechtbank sprak hem wegens gebrek aan bewijs vrij. Aanvan kelijk had de rechtbank tot 19 april de tijd genomen om een oordeel te vellen. Zijn advocate mr. Weski typeerde de bewijzen, die de officier van justitie don derdag aandroeg, toen al als 'los se omstandigheden', die de 'wan hoop' van het openbaar ministe rie aantonen. De beschuldigingen van twee kennissen van de Rotterdam mer, die zij later grotendeels weer introkken, hebben voor rechter mr. Lensink-Bosman onvoldoende bewijs opgeleverd dat de verdachte de overval ooij, daadwerkelijk moet hebben ge pleegd. De delen van het complex pe perdure woningen zijn behan gen met zulke huiselijke namen als 'de gevel', 'het gordijn', 'de vi trage' en 'het balkon'. Zo vor men die delen samen een huis. De raadsleden waren verrukt over de slimme snufjes. De hui zen, waarvan de keuken zich op de begane grond en de woonka mer zich op de eerste etage be vindt om de bewoner uitzicht over de dijk te garanderen, heb ben een kleine pantry in de woonkamer. De prijzen liggen tussen de tweeëneenhalve en viereneenhalve ton. Anderhalf uur luisterden de raadsleden naar de uiteenzettin gen van Bhalotra en de architec ten. „Maar wij hebben geen me delijden met u", zei de stede- bouwkundige. „Wij hebben hier nachten aan gewerkt". Vanavond moet de gemeente raad zeggen of zij akkoord gaat met het contract met de drie fi nanciers: Eurowoningen, Re- horst en Peter Stok. In een beslo ten vergadering lieten de meeste raadsleden gisteravond al weten, dat zij daar veel voor voelen. Schiedam Bijna de helft van de Schiedammers die slachtoffer worden van een misdrijf doen daarvan geen aangift^. Ze vin den het zinloos na een inbraak, een beroving of een vernieling de politie in te schakelen omdat die 'er toch niets aan kan doen'. De politie, zo staat in een giste ren gepubliceerd rapport, geniet lang met bij alle Schiedammers evenveel vertrouwen. Op vrij grote schaal wordt getwijfeld aan de bereidheid en het vermo gen om problemen aan te pak ken. Dat komt voor een belang rijk deel doordat veel mensen de politie zelden of nooit in hun wijk zien. Ongeveer 45 procent van de bevolking beklaagt zich daarover. Als er 3 agenten wor den gesignaleerd, zitten ze ïn een voorbijrijdende auto. Helemaal actueel zijn de cijfers uit het rapport overigens niet. Het onderzoek waarop ze zijn ge baseerd vond plaats in septem ber 1989. Dat was een maand voordat de politie de nieuwe wijkteams instelde. Die teams waren juist bedoeld om het con tact met de bevolking te vergro ten en de criminaliteit doelmati ger te kunnen aanpakken. Het rapport ("Bevolkingsonder zoek veel voorkomende crimi naliteit en sociale veiligheid in Schiedam') maakt duidelijk dat het nogal losloopt met de kleine misdaad en de angst daarvoor in de Brandersstad. Schiedam zit met een 'slachtofferpercentage' van 34 ongeveer op het landelijk gemiddelde. Van de 600 telefonisch onder vraagde inwoners zegt 16 pro cent vaak te denken aan de mo gelijkheid, slachtoffer te worden van een misdrijf, 35 procent denkt daar soms aan en 47 pro cent nooit. Beroving boezemt de meeste angst in (50 procent), daarna volgen mishandeling en zedendelicten. Onveilig op straat voelen de Schiedammers zich met name 's avonds, en dan vooral in het een- trum. De Hoogstraatstaat bij ve len te boek als de gevaarlijkste plek van de stad. Ook in de par ken zeggen veel Schiedammers het niet pluis te vinden. Ook het station Schiedam/Rotterdam- West, de Mgr. NoJenslaan en de Broers vest worden gemeden als onveilige plek. Fietsendiefstal, vernieling en beschadiging van eigendommen en diefstal uit auto's zijn de delic ten waar de meeste Schiedam mers wel eens het slachtoffer van zijn geworden. Dat wil ech ter niet zeggen dat ze vinden dat de politie die problemen als eer ste moet oplossen. Van alle er gernissen in de stad, scoren hon- depoep en het gebrek aan par keerruimte het hoogst. Pas als die problemen uit de wereld zijn, moet volgens een groot deel van de ondervraagden de criminali teit worden aangepakt en de jacht op vandalen, dieven, inbre kers en verkrachters worden ge opend. Hoogsiraai 104-106. Schiedam Tel 010-4266720 Maassluis Treinreizigers kennen het ritueel als zij 's avonds vanaf station Maas sluis-West in de richting van Rotterdam vertrekken. Om dat het loket is gesloten, steekt de reiziger even zijn hand op om de conducteur te melden dat hij een kaartje wij kopen. Nadat een treinreiziger de conducteur op het perron in Maassluis een seintje had ge geven, was de medewerker van de spoorwegen echter pas in Vlaardingen toe aan het verkopen van het plaats bewijs, - „Ik moet er net uit", excu seerde de reiziger zich. „Dan heb je vandaag een gratis ri tje", sprak de conducteur, waarop hij doodgemoede reerd zijn weg vervolgde door het gangpad. „Na de staking moeten de spoorwe gen natuurlijk zorgen voor goedmakertje", bedacht de reiziger. Schiedam Met tal van zware verwondingen een bijna afge rukte rechtervoet, een dwarslea- sie, breuken in beide armen en inwendig letsel is een 83-jari- ge Vlaardinger gistermiddag op genomen in het Dijkzigtzieken- huis. De bejaarde man werd, toen hij op de fiets de 's Grave- landseweg in Schiedam over stak, geschept door de auto van een 20-jarige Barendrechter. Het slachtoffer smakte een paar me ter verder tegen het wegdek. De politie zoekt getuigen van het ongeval op de 's Gravelandse- weg, dat om tien over twaalf plaatsvond nabij de kruising met de De Brauwweg en de oprit naar de A 20- Vlaardingen Als de voorkeur wordt gegeven aan verkeers remmende maatregelen in plaats van een wegafsluiting in Vlaardinger-Ambacht, dan komt de suggestie van de SP als beste uit de bus. Tot die conclusie is het college van B en W giste ren gekomen, nadat een dozijn alternatieven voor het verkeers circulatieplan (VCP) is bestu deerd. De twee laatste voorstellen van de omwonenden zelf en de VVD voegen volgens de meerderheid van het college niets wezenlijk nieuws toe Wat B en W betreft biedt het oor spronkelijke VCP uit 1982 nog altijd de beste oplossing voor de .verkeersproblemen in de wijk. Daarin wordt de huidige bussluis in de Anthony Knottenbeltsin gel verschoven naar Plein 1940, Op die manier wordt Ambacht vanaf de Schiedamsedijk ontoe gankelijk. De bewoners geven de voorkeur aan maatregelen, die wel de snelheid van het verkeer inper ken maar de wijk zelf nergens afsluiten. De Ambachters kwa men gisteravond massaal naar de Bethelkerk, die voor drie kwart volliep, om uitleg te krij gen en hun steun te betuigen aan het bewonersalternatief. Dat gaat uit van tal van 'chicanes* in de Knoitenbeltsïngël. De ge meente had hen precies drie da gen de tijd gegeven om een eigen alternatief te bedenken. B en W zeggen dat ook na de laatste twee wegenmodellen zij hun conclusie niet hoeven aan te passen. WD'er en bedenker van het liberale plan Jan. Bulva hield de bewoners in de kerk voor dat B en W op één punt dui delijk zijn. „Wij kunnen met z'n allen de pot op. Ga praten met het CDA", bedacht hg vervol gens voor Ambacht, „bij die par tij ligt de beslissing in wiens voordeel de stemmen straks uit vallen". Omdat een aantal opties de op merkelijk overeenkomst toont van verkeersremmende maatre gelen, heeft het college gisteren in haar wekelijkse vergadering wel vastgesteld: „Als de oplos sing van het probleem inderdaad in deze richting wordt gezocht, is het model van de SP-fractie qua wegenstructuur de meest voor de hand liggende variant". De Soeialistiese Partij maakt met schuine parkeerstroken van de twee singels een zigzagweg. Dat idee wierp voorman Remi Poppe in april 1987 op toen de gemeen teraad discussieerde over de 'grote lus' door Ambacht. Schiedam De sponsorloop rond scholengemeenschap Spie- ringshoek zorgde gistermiddag voor bizarre taferelen. Terwijl het merendeel van de leerlingen zich geheel zoals het hoorde in het zweet liep, bond één scholie re een paar rollerskates onder. Ze vond het gemakkelijker de rondjes van 800 meter op wieltjes af te leggen. Een docent zag ken nelijk ook op tegen een al te zwa re fysieke inspanning. Hij legde de afstand wandelend af, ge kleed in een warme wollen houtje-touwtje jas. Onderwijl at hij met smaak een appeltje. Maar, legde organisator Erik Pesch uit, het tempo noch de wij ze waarop de afstand werd over brugd was van belang. Waar het om ging was dat er kilometers werden gemaakt. Iedere kilome ter was immers goed voor een zeker bedrag, en dat bedrag was bestemd voor een goed doel. Voor de Vastenaktie, de jaarlijk se collecte van de gezamenlijke kerken waar Spieringshoek dankzij geestelijk-leven docent Han Raijmaekers altijd een flink steentje aan bij draagt. Raijmaekers en Pesch (docent aardrijkskunde) draafden zelf ook mee met het legioen van 500 k 600 leerlingen dat vrienden en 1 De leerlingen van Spieringshoek schieten uit de startblokken. familieleden bereid had gevon den voor ieder rondje een paar kwartjes neer te tellen. Voetbal ler Ed Ridderhof loste het start schot. Verder beperkte de SVV- aanvoerder zich tot aanmoedi gingen vanaf de zijlijn. Ook de speaker spande zich niet boven matig in. „Zet 'm op, er zijn nog maar tien rondjes te gaan", beur de hij zijn voorbijstrompelende klasgenoten op. Boven de oorverdovende disco- muziek uit schreeuwde Pesch dat hij een opbrengst van in to taal tussen de 10.000 en 15.000 gulden verwachtte. Met dat geld kunnen projecten in de Derde Wereld worden gesteund. Zoals een moestuintje in de Gaza- strook of een vormingscentrum in Zuid-Afrika. Opvallend was de kleurige schmink op het gezicht van veel deelnemers. „Allemaal regenbo gen", verklaarde de zelf ook bontbeschilderde Pesch. „De re genboog is ons symbool. Hij overspant de kloof tussen arm en rijk". Vlaardingen. De cd heeft de langspeelplaat als geluidsdra ger in populariteit inmiddels ruimschoots overvleugeld. Toch roept met name de prijs van het schijfje bij de consu ment veel kritiek op. De han del houdt die prijs kunstmatig hoog, waardoor het Nederland se publiek de twijfelachtige eer heeft één van de hoogste be dragen voor een cd te moeten neertellen- Die forse winstmarge bracht de nu 21-jarige Vlaardinger-Ro bert Verhoef twee jaar geleden op een idee. Hij startte het be drijf Ro-disc. Zonder tussen komst van derden betrok hij zijn cd's, maar ook cd-video's en koopvideo's bij de groothan del. Inmiddels heeft zijn bedrijf een wekelijkse omzet van ge middeld 10O cd's. „Het is allemaal heel voorzich tig begonnen", zegt de ionge ondernemer. „In het, begin handelde ik vooral voor mede scholieren op het Groen van Prinsterer. Eigenlijk ben ik pas deze maand begonnen ook in Schiedam klanten te zoeken". Verhoef gelooft heilig in de toekomstmogelijkheden van zijn op cd's toegespitste postor- derbedriifje. Zijn prijzen liggen gemiddeld zeven gulden onder de winkelprijs. „Ik moet het voorlopig vooral hebben van werkende jongeren tussen de twintig en dertig jaar. Voor hen tikt dat prijsverschil flink aan. Andere groepen, zoals studen ten en de wat ouderen, gaan eerder naar de winkel, omdat ze niet willen wachten totdat een cd wordt thuisbezorgd". Achter Verhoefs scherpe prij zen gaat een simpele logica schuil: „Ik heb geen pand nodig en hoef niets in voorraad te houden. De onkosten zijn dus minimaal. Mensen kunnen mij van maandag tot en met woènsdag bellen voor hun be stelling, waarna ik donderdag de groothandels bezoek en de cd's vrijdag kan afleveren". Momenteel ziet de meao-stu- dent zijn bedrijfje nog vooral als een prettige manier om 'een leuk centje bij te verdienen'. Na de zomervakantie wil hij ech ter van Ro-disc kunnen leven. Zijn expansiedrift voorziet over twee weken in een ver groting van zijn werkgebied naar Maassluis, terwijl bewo ners van Overschie, Hoogvliet en Spijkenisse kort na de zo mervakantie een folder van Ro-disc in de brievenbus kun nen verwachten. „Ik moet er nu eenmaal veel meer verko pen om er van te kunnen le ven", verklaart Verhoef zijn behoefte een grote regiote "*:en. zijn pakket heeft hij circa 20.00.0 titels zitten, die voor 90 tot 95% binnen een week lever- baar zijn. „Alleen de import en dan vooral de Japanse kan soms wat langer duren", be looft hii zijn klanten. Ondanks zijn wens groot te groeien, ziet Verhoef Ro-disc niet als een echte concurrent van de reguliere handel. „Ik ken de jongens van de Music Store in Vlaardingen goed. Die zien me echt niet als kerel die hen in het vaarwater zit. Pas als ik vanuit een eigen pand m'n bedrijf ga runnen, word ik een echte concurrent. Maar dat zou ook betekenen dat m'n prij zen weer omhoog moeten, want nu heb ik alleen onkosten aan bezorgersloon". En aan prijsverhogingen wd Verhoef juist met denken. „Sterker nog; ik ben onlangs begonnen met speciale aanbie dingen. De populairste cd's kan ik nu al voor dertig gulden ver kopen". Pteter Kuhn, Tekst: Evert Werkman QN1816 - Nog net op het nippertje dringt het tot de jonge Olivier door in welk ge vaar hij verkeert. Zonder zich te beden ken neemt hij een sprong en bijna op het zelfde moment stort het enorme afgods beeld, dat vele eeuwen geleden hier in de rotsen is uitgehouwen, in elkaar. E>e brok stukken vliegen Rob en Olivier om de oren, maar beiden zijn gered! Wanneer Rob omkijkt, ziet hij, dat het hele beeld vernield is. Door het puin wordt de gas vlam gedoofd, maar tegelijkertijd ver spreidt zich een verstikkende gaslucht. Beiden lopen naar de uitgang en brengen de vlet naar buiten. Ze moeten de grot wel verlaten, want steeds benauwder wordt de gaslucht. „Toch jammer...", hijgt Oli vier nog, „dat ikdle juwelen endieandere kostbaarheden niet heb kunnen meepik ken". „Vergeet dat nou maar", zegt Rob, „ie leven is toch meerwaard".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1