Politiek lijkt wel theater van de lach' Alle hens aan dek bij Kantje Boord Commissie-Paalman dreigt met vertrek s PvdA Schiedam; links college Schiedam lonkt naar watersport Körmeling verbijsterd door weigering van OMA VLAARDIN6S DAGBLAD SGH1E0AMSE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT 'Gifwijkbewoner Gerard de Waal is verbitterd 'PTT is geen Sinterklaas' 'Waarom Brandsteder wel en ik niet?' Wethouder hoeft niet aan het werk naWalifmiliea aktie Wiw (SHibaar vervnei 'U -ir'JHF8 «chiiïdam rtat|ïi;l 21 april Afgraven als voorschot op Earth Day Poppe vinnig over raadsreis Grote schoonmaak voor waterleiding WHBMEG VRIJDAG 13 APRIL 1990 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardinaen. Rnstht anna 5ro^puswna. 3130 KA viaardrngen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie: 4345209. PAGINA 17 Telefax: 010-4349754. Maassluis Een theater van de lach.' Zo kenschetst Maassluizer Gerard de Waal de discussie in de commissie milieu van deze week. ,.Er stond een discussie over de bewonersenquête op de agenda. Van een inhoudelijk ge sprek heb ik echter niets ge merkt. Na de constatering dat de bewoners tegen het voorste] zijn ging de politiek direct met de damwand akkoord". De Waal kent het klappen van de zweep, maar toch was hij ver baasd over het verloop van het debat. „Als betrokken bewoners hebben wij van de politiek wei nig te verwachten. Maar het is natuurlijk uitermate vreemd dat de enquête niet eens wordt be sproken. er dan wel geld uitge trokken om de mening van de bewoners te peilen", vraagt hij zich af. De enquête werd in oktober van het verleden jaar ingesteld nadat er tijdens een informatie-avond een tegenstelling aan het licht was gekomen in de gelederen van de bewoners van de Steen- dijkpolder. De provincie Zuid-Holland pre senteerde op deze avond een sa neringsplan. datde uitkomst was van een compromis tussen de provincie, de gemeente Maas sluis en de bewoners van de Steendijkpolder. Althans, in die. veronderstelling leefde de ge meente toen de Commissie Bo- demsanering Steendijkpolder met het compromis akkoord ging. Maassluis rekende echter buiten de waard. De bewoners van de voormalige vuilstort vinden dat hun belangen worden verkwan seld om de bodemsanering in het andere deel van de Steendijkpol der (de havensliblokatie) veilig te stellen. In tegenstelling tot de havensli blokatie ligt er voor de bewoners van de Albert Schweitzerdreef geen bodemsanering in het ver schiet. Zij moeten het stellen met een damwand, die tien meter diep in de grond wordt geslagen en voorkomt dat het vuil uit het gebied doorsijpelt naar het ge bied dat in de jaren zestig werd opgespoten met slib uit de Rot terdamse havens. „Van der Knaap toverde op die avond de enquête uit zijn hoge hoed, Terwijl hij op dat moment reeds wist, dat de provincie zich niets van de mening van de be woners zou aantrekken. Volgens mij ben je dan een nep-Sinter- klaas", vindt De Waal. De handelwijze rond de enquête heeft meer vraagtekens opge roepen bij hem. „Enkele»bewo ners werden betrokken bij het opstellen bij de vragen voor de enquête. Toen ik mij aanmeldde, vertelde de wethouder dat hij mij een zeurpiet vond. Ik vind dat niet te geloven". Achteraf, beseft De Waal, hoeft hij geen spijt te hebben van zijn buitensluiting. Zijn inspannin gen zouden vergeefs zijn ge weest. Want ondanks het feit dat negentig procent van de bewo ners zich tegen de damwand heelt uitgesproken, komt bet ge vaarte er toch. „Een hele trieste ontwikkeling", Naarmate de uitvoering nadert, wordt de sfeer in het repetitiegebouw gezelliger. vindt de bewoner. „Jarenlang is er heel langzaam toegewerkt naar het einde van de discussie. Nu zie je dat alle toezeggingen over een volwaardige sanering in zeer korte tijd worden terug gedraaid". „Met projectleider Bindels be reikten wij destijds overeen stemming over een integrale bo demsanering tot een diepte van 1 meter 75. Zijn opvolger Steemers heeft met 2waar geschut alles van tafel geveegd", zegt De Waal, die het spijtig vindt dat de gemeente en zelfs een man als Harm Woudstra met het huidige voorstel akkoord zijn gegaan. De meerderheid van de raad is het met Woudstra eens dat het voorstel het best haalbare is. De politiek is bang dat de provincie het beschikbare budget bij wei gering overhevelt naar andere gemeenten. Na een jarenlange strijd voor een volwaardige sanering hebben De Waal en de andere bewoners van de Albert Schweitzerdreef nog één ijzer in het vuur. Bij de Raad van State loopt een be roepszaak tegen het gewraakte besluit „Het is onze laatste hoop", stelt De Waal. „Van de politiek hebben we niets meer te verwachten". Vlaardingen De motie van de Vlaardingse gemeenteraad om de neontekst 'De negende van OMA' niet te plaatsen heeft het voortbestaan van de commissie beeldende kunst op losse schroe ven gezet. Voorzitter Hans Paal man acht het niet onmogelijk dat de commissie en bloc opstapt Dat besluit zal volgens Paalman afhangen van de houding van burgemeester en wethouders. Die namen anderhalf jaar gele den het advies van de commissie over om Körmelings werkstuk aan te kopen. Voeren B en W de motie van de gemeenteraad uit en komt het kunstwerk niet op het dak van de flat aan de Waal straat, dan staat de commissie in haar hemd. Opstappen lijkt dan onvermijdelijk, denkt Paalman. „In ieder geval zullen we ons er dan ernstig over moeten bera den of we nog wel kunnen wer ken". Paalman is niet boos op de ge meenteraad. Hij vindt dat die er best andere meningen op na mag houden dan zijn commissie. Het veto van de raad over Körme- lings kunstwerk is voor hem dan ook geen reden het bijltje er bij neer te gooien. Wel vindt Paal man het 'heel vervelend' dat een kunstwerk nu in de politieke sfeer is getrokken. „De kunst is er niet mee gediend als PvdA of CDA gaan debatteren of iets wel kan of niet". Paalxnans commissie werd juist in het leven geroepen om derge lijke debatten te voorkomen. De commissie bestaat uit louter on afhankelijke deskundigen. Be halve Paalman (directeur van het Stedelijk Museum in Schie dam) zijn dat de kunstenaars Erik Paape uit Delft, Hans Wap uit Rotterdam, Hans van Leeu wen uit Leïdschendam en oud- gemeentesecretarïs van Vlaar dingen Piet Franken. Dinsdag komt de commissie bij een om zich te beraden over de OMA-affaire. Zieookpagina 19 Vlaardingen De dienst Kunst en Vormgeving van de PTT neemt in de Oma-af faire voorlopig een afwach tende houding aan. Pas als B en W van Vlaardingen be sluiten het kunstwerk van John Körmeling niet te plaatsen zoals de gemeen teraad wil zal de PTT ac tie ondernemen. Mogelijk stappen de posterijen dan naar de rechter. „Wij 2ijn tenslotte geen Sin terklaas", zegt Mik Thoom- es, adviseur beeldende kunst bij de PTT. Ongeveer de helft van Kürmelings kunstwerk is betaald door de posterijen. Thoomes -vindt dat de gemeente Vlaardingen het daarom niet kan maken, Kttrme- lïngs kunstwerk eigen machtig ergens op een zol der op te slaan. Thoomes noemt de Vlaar dingse besluitvorming rond De Negende van Oma 'won derlijk en raadselachtig'. Het bevreemdt hem dat de gemeenteraad 2ich met de keuze van het kunstwerk heeft bemoeid en overstag is gegaan voorde eisen van de tegenstanders van Körme ling. Kwalijk vindt hij het ook dat de raad het positieve advies van de Vlaardingse commissie beeldende kunst naast zich neer heeft gelegd. Thoomes: „Als zomaar ie dereen kan roepen wat hij van een kunstwerk vindt, waar heb je dan nog com missies voor nodig? Als Rembrandt eerst had ge vraagd wat iedereen er van dacht, was de Nachtwacht ook nooit geschilderd". Vlaardingen Zelfs de acteurs die niet meespelen in de straats- •cène zingen vanaf de zijlijn uit volle borst het lied mee: „Van 't ;Oft naar 't Oofd". De grote zaal ;van het voormalige Windmill- centrum aan de Westlandseweg lijkt te klein voor zoveel enthou siasme. De voltooiing van Kantje Boord laat niet lang meer op zich wachten. Nog twee weken en dan is het zo ver. Naarmate d e Vlaardingse bevrij dingsrevue de première op za terdag 28 april nadert, wordt de sfeer in het repetitiegebouw ge zelliger. „Het wordt natuurlijk spannend ook. Een paar maan den geleden zat ik hier maar één avond in de week. Tegenwoor dig ben ik hier bijna iedere avond te vinden", vertelt één van de 175 medewerkers. Er wordt enorm veel tijd in de produktie gestoken. Regisseuse Janka Verhoeff heeft eer van haar werk. In vergelijking met de repetities van een paar maan den geleden verlopen de scènes deze dagen geroutineerd en ont spannen. Verhoef f geeft haar aanwijzingen, maar hoeft geen plankenkoorts meer te bestrij den. Bij de andere groepen Is het eveneens alle-hens-aan-dek en recht-zo-die-gaat. De decorbou wers slaan de laatste spijkers in de bekende straatgezichten, de kledingontwerpers leggen de laatste hand aan uniformen en uïtgaanskostuums. Zelfs de kof fie] uf komt avond aan avond handen tekort. Vlaardingen in de jaren dertig, de periode waarin Kantje Boord zich afspeelt, biedt veel boeiende beelden. Een stad in crisistijd die de Tweede Wereldoorlog op zich af ziet komen Zelfs op het geïm proviseerde podium begint een straatscène al wat te lijken. Groepen rasechte Vlaardingers wandelen van 't Oft naar 't Ooft. Het gesprek van de dag is de oor logsdreiging of de crisis.. Opa en opoe Westerduin (neer gezet door Ben Vredébrecht en Jopie Vons) ontfermen zich over hun om ijs bietsende kleinzoon en krijgen ruzie met NSB'er Van Galen, gespeeld door John van de Steen. „Sta jij die labbekak nog goed te praten? Wat krijge me nou...", klinkt het uit hun monden. Een 'pindachinees herstelt de vrede weer een beetje; het Kan tje Boord-lied besluit de scène en de speculaties over Nederland- België. De muziek is afkomstig van Dick Borst. Alle stijlen die in de vooroorlogse jaren opgeld de den voert hij ten tonele. „Het or kest is qua bezetting op orde. Wat mij betreft", zegt hij, „kun nen we gaan beginnen". By tijd en wijle komt producent Walter van Ginniken een kijkje nemen bij de scènes om zich aan weer voor allerlei administratie ve beslommeringen terug te trekken in zijn hoger gelegen kantoortje. Hij klinkt tevreden. „Het is bjjna zo ver. Ook zakelijk loopt het naar wens. Er zijn nu voldoende sponsors". De reclamecampagne voor Kan tje Boord is dan ook grootscheeps ingezet: stickers, affiches, kran- teartxkelen en mond-tot-mond reclame. „We spelen negen voorstellingen in de Stadsge hoorzaal", aldus Van Ginniken, „en ik denk dat de zaal steeds vol zal zitten". Vlaardingen Waarom is tv- ster Ron Brandsteder wel popu lair bij oma's en kunstenaar John Körmeling niet? De Eind- ho vense ontwerper van de neon tekst 'De negende van OMA' vraagt het zich radeloos af. Brandsteder mag in zijn show ongestoord breiende grootmoe ders om een huismiddeltje tegen hoofdpijn vragen. De quizmaster kan bij zulke gelegenheden zelfs rekenen op luid applaus: hij geeft immers blijk van'eerbied voor de oudere medemens. Maar als Körmeling een lichtreclame maakt vooreen Vlaardingse ou- derenfiat en in die tekst komt het woord 'oma' voor, dan valt een hele stad over hem heen. „Ik begrijp er niets van", zegt de ver bijsterde letterontwerper uit Brabant. „Ik doe daar toch nie mand kwaad mee?" Kunstwerken willen nogal eens kritiek uitlokken, maar zelden zal er In Vlaardingen zoveel te doen zijn geweest ovgr een artis tiek object ais over 'De negende van Oma'. De ouderen in de flat vinden de tekst kleinerend, zelfs 'discriminerend'. De ouderen hebben ook prakti sche bezwaren. Zo'n bouwwerk op hun dak zal wei hinderlijk luid gaan rammelen als er een stevige wind opsteekt, menen zij. En de glazenwasser zou aange kondigd hebben dat hij zijn prijs moet verhogen als die grote ne onletters straks in de weg zitten. „Wat hebben wij aan die grap? Wij kunnen straks meer gaan betalen", moppert een bewoner. Dat het publiek zijn werk veraf schuwt is niet Körmelings groot ste grief, al doet het ook pijn. Waar hij vooral moeite mee beeft is de weigering van zowel de gemeente als de betrokken ouderen om hem zijn bedoelin gen te laten toelichten. Tot twee keer toe deed de Eind- hovenaar vergeefs een poging XI aardingen te overtuigen van de schoonheid van zijn werk. De eerste keer, tijdens een hoorzit ting op het stadhuis, bleek hij niet welkom. Körmeling zocht vervolgens de directe confronta tie met zijn voornaamste tegen standers, de bewoners van de ou- derenflat aan de Waalstraat. Hij belde de beheerder om een i spraak te maken, maar kreeg te horen dat er geen belangstelling bestond voor zijn uitleg. De gemeenteraad heeft woens dag de plaatsing van de neon tekst afgewezen, zonder de kun stenaar ook maar één keer te hebben Körmé legd dat zijn s niet kwetsend is bedoeld. „Het is toch een mooie, duidelijke tekst? Ik begrijp absoluut niet dat oude ren er aanstoot aan nemen". Niet duidelijk is hoe het nu ver der moet met Körmelings lof zang in neon op de ouderdom en op het Office for Metropolitan Architecture, de ontwerper van de flat. Leggen burgemeester en tx uus ui aai cgji jxCvL ut; ■n geraadpleegd. Dat steekt eling. Hij had graag uitge lat zijn schepping absoluut wethouders de mening van de gemeenteraad naast zich neer, dan is een politiek conflict on vermijdelijk. Wijken B en W voor de druk om het kunstwerk niet te plaatsen, dan kan Vlaardingen rekenen op problemen met de PTT en met projektontwikkeiaar Blauwhoed. Die hebben aan het kunstwerk meebetaald en zullen het niet erg kunnen waarderen als dat ergens op een zolder be landt, in plaats van op bet dak van de flat aan de Waalstraat. Bovendien kan kunstenaar Kör meling zo'n beslissing voor de rechter aanvechten, plaatsing van zijn geesteskind alsnog af dwingen en wellicht zelfs een schadevergoeding eisen. Vlaardingen Verwarring bij de gemeentelijke ener gie- en waterleidingbedrij ven (GEWB). Dat was het gevolg van de belofte die wethouder Bas Goudriaan in de gemeenteraad had ge daan, dat er in lantaarns aan de Broekpolderweg lampen zouden worden ingedraaid. Waar staan die lantaarns dan, vroegen de medewer kers zich af. En ging het over nieuwe lantaarns, waarvan de palen, de arma turen en de oekabeiing wel in orde waren maar waar nog bollen in gedraaid moes ten worden? Of ging het ge woon om kapotte lampen? De uitlating van Goudriaan, dat hij die nieuwe lampen desnoods zelf zou komen in draaien, had de medewer kers licht verbaasd. „Nor maal doen wij dat wel", zei een woordvoerder van de GEWB droogjes. Een telefoontje van de wet houder bracht in deloop van de ochtend opheldering. PvdA-raadslid Bert Kandel had 2ich erover beklaagd dat op een deel van de Broekpolderweg zoveel lampen stuk waren. Die klacht kon men bij de GEWB wel thuisbrengen. Dan had dePvdA'er wel licht het gedeelte van de weg in de buurt van de ma nege en de vu ilstort bedoeld „We zullen die lantaarns vandaag nog even nalopen", kreeg Goudriaan te horen- Schiedam Met de leus 'Schie dam, een leuke aanlegplaats' gaat de Brandersstad proberen meer watersporters binnen te halen. Een campagne met dit doel gaat op zaterdag 21 april van start tijdens de eerste Natio nale open dag waterreereatie. Schiedam was er als de kippen bij om zich aan te melden als deelnemer van dit nieuwe toe- ristisch-recreatieve evenement De stad doet al enkele jaren po gingen watersporters te interes seren voor rustieke binnenwate ren als de Lange Haven en de Nieuwe Haven. Wethouder A-ad Wiegman houdt de open dag een speciale water sportfolder van de WV ten doop in de Korenbeurs. Daarna maakt hij in gezelschap van bur gemeester Reinier Scheer es een vaartochtje langs de vier Schie- damse jachthavens, waar zo'n 500 pleziervaartuigen liggen af gemeerd. De havens zijn de hele dag voor het publiek geopend. Er worden verschillende ple zierboten te koop aangeboden. Tijdens de open dag verzorgen de Sehiedamse watersportvere nigingen en jeugdvereniging de Rode Valken gratis'vervoer uiteraard per schipvan haven naar haven. De VVV heeft voor deze dag een speciale fietsroute samengesteld. i Twintig natuur- en milieuorgani saties hebben gisteren een voor schot genomen op de landelijke verkeersmanlfestatie en de inter nationale Earth Day, die 21 april worden gehouden. Een deel van het zandïichaam dat tussen Delft en Schiedam ligt en dat is be stemd voor de aanleg van rijks weg 19, werd door actievoerders afgegraven. Op verschillende plaatsen werden werk- en aanne mersborden geplaatst waaruit de bedoelingen van de actievoer ders spraken. Om het ludieke ka rakter van de actie te onderstre pen, werd het zand per bakfiets afgevoerd naar de duinen bij Kijk duin. Die zijn tijdens de twee re cente stormen zwaar getroffen. Tijdens Earth Day willen de twin tig groepen het zandïichaam ver der afgraven. Met die actie pro testeren zij dan opnieuw, maar dan krachtiger, tegen de aanleg van de omstreden rijksweg. De organisaties willen die dag een symbolische trambaan aanleg gen om aan te geven dat het tra ject tussen Delft en Schiedam be ter voor het openbaar vervoer kan worden gebruikt. Schiedam De drinkwaterlei ding in de Sehiedamse wijk Woudhoek zal vanaf 23 april worden schoongespoeld. Het schoonmaken van het buizen stelsel is noodzakelijk om te voorkomen dat er op een gege ven moment bruin, roestig water uit de kranen loopt. De klus zal tweemaal een werk week in beslag nemen. De Open bare 'Nutsbedrijven Schiedam (ONS) beginnen eerst straat voor straat in het zuidelijk deel van de wijk met het zogeheten door- spuien. Vanaf maandag 7 mei komt Woudhoek-noord aan de beurt. Het betekent dat de ONS de wa terdruk opvoert en de brandkra- nen in de straat openzet. Op die manier wordt ijzerslib, dat zich in de loop der jaren vormt door de aanwezigheid van stalen en gietijzeren onderdelen ïn de lei dingen, uit het net gespoeld. De kans bestaat dat gezinnen korte tijd minder of bruin water in hun gootsteen zien lopen. Derge lijke substantie uit de kraan mag vies ogen, schadelijk voor de ge wondheid is het geenszins. Alle Woudhoekers krijgen met het oog op de witte was -vooraf be richt, .wanneer het doorspuien bij hen in de straat daadwerke lijk begint Vlaardingen r- Een blijk van adembenemende zelfgenoeg zaamheid. Zo typeert de fractie van de Sorialistiese Partij het reisje, dat de oude gemeenteraad van Vlaardingen ter gelegen heid van haar afscheid wil on dernemen. „De oude gemeenteraad gaat zichzelf dus weer trakteren. Dit maal met een bus^fcoot reis door de (vervuilde) Biesbosch, met als climax een Breughelïaanse maaltijd in Woudrichem", schrijft Remi Poppe ïh een vin nige reactie op het geplande reis- je. Poppe heeft zich deze raads periode regelmatig laatdunkend uitgelaten over dergelijke uitjes, maar voegt er dit keer een di mensie aan toe. Hij vindt deze reis extra stuitend, omdat de kie zers de 'oude' politiek met hun stemgedrag zwaar hebben afge straft. Aan de vooravond van een nieu we raadsperiode spuit Poppenog eenmaal zijn grieven: „vier jaar geruzie en gekonkel, maar intus sen wel giftige chemiealïënöver- slag de stad inhalen, Westwij- kers in het lawaai laten zitten, besluiten om karakteristieke ge bouwen te slopen, volkstuinders wegjagen en vele honderddui zenden aan gemeenschapsgel den in een leegstaande parkeer garage te pompen' Tegen die achtergrond geen net volgens Poppe geen pas de politi ci als blijk van dank 'nog eens een zak patat te geven'. „Niet in het minst omdat ruim 42% van de kiezers niet eens meer naar de stembus kwam voor deze bitter ballen". Schiedam De PvdA in Schie dam geeft toch de voorkeur aan een college met D66 en Groen Links. Gisteravond besloot de sociaal-democratische fractie eerst met deze partijen verder te praten en de onderhandelingen mét het CDA op te schorten. Het besluit was een complete verrassing voor CDA-Ieider Slem Rosman. Deze had zijn fractie gisteravond juist meege deeld dat de onderhandelingen van de afgelopen dagen goede kansen boden op een coalitie met de PvdA. Vanmorgen kreeg Bosman een ontnuchterend tele foontje van PvdA-ön derhand e- laar Aad Wiegman dat een links college toch de voorkeur geniet De PvdA-fractie vindt dat een coalitie met D66 en Groen Links meer recht doet aan de verkie zingsuitslag. D66 won drie zetels, Groen Links één. Het CDA bleef geljk. Een samenwerking met links ligt volgens Wiegman program matisch wel moeilijker dan met de christen-democraten, D66 en. Groen Links hebben enkele kei harde voorwaarden gesteld. Ze willen een nieuw onderzoek naar de bodemvervuiling in nieuwbouwwijk Spaland en zijn fel gekant tegen de bouw van een ABC-warenhuis (Albert Heijn, Blokker en C A) in de Lange Kerkstraat De PvdA gaat nu werkgroepjes formeren die de geschilpunten met de twee linkse partijen on der de loep zullen nemen. „Mo gelijk slagen we er in, compro missen te vinden", aldus Wieg man. Binnen een dag of vijf wil de PvdA duidelijk op een rijtje hebben of de vorming van een links college kans van slagen heeft Zo'n college zou kunnen rekenen op 20 van de 33 zetels ïn de gemeenteraad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1