Bedrijvenpark op Wilton-terrein Stadsgehoorzaal vestigt record Werkgelegenheid weinig homogeen Veel 'tobbers', enkele toppers Schuifelen langs honderd kraampjes Oost denkt aan welzijnsgebouw Volkstuinders stappen over op zonnepanelen 'We zijn gewoonweg schunnig behandeld' VLAARDiNGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG GQURANT Topjaar 79 overtroffen ondanks dissonant Harmonie Politie: ook migranten van harte welkom KAT GERED UIT BRANDEND HUIS Opbouwwerker wil af van 'geseheiden hokjes' Ambachters weer des duivels Paaseieren spoorloos Golf inbraken in Maassluis Auto over kop Illegaal atelier Bloedspoor verraadt inbreker nHBNKG U'ZC.TT 3JTÏHSE 1.3131 BC vjgwjmgög 3130 KA V^nQ.n. Te.e.oon: O10-4343329.4352066.43505S7-Spo„redaciff.43a5a09.Teteiax:0,^3^ - DINSDAG 17 APRIL 1990 PAGINA 7 Viaardingen Het gaat in Viaardingen uitstekend met de Stadsgehoorzaal, maar niet al te best met de Harmo nie. Waar de eerste in 1989 een forse winst qua abonne menten en losse verkoop boekte ten opzichte van het jaar ervoor, daar kelderde de Harmonie enorm, zo blijkt uit hetjaarverslag. Meer dan de helft van het bijna 5500-koppig publiek, dat in 1S88 naar de kleinere producties kwam kijkenJiet zijn of haar ge zicht in het jaar daarop niet meer zien. Ruim 2400 voornamelijk Vlaardingers kwamen nog wel op de optredens af. De oorzaak van de teloorgang zoekt de directie in de problema tische exploitatie van de Harmo nie. Men zag zich genoodzaakt aan deeerst gratisvoorstel lingen een prijskaartje te han gen, wat de kijkdichtheid niet ten goede kwam. Meer dan voorheen zullen klei ne, maar kostbare zaalproducties voortaan gewoon in de Stadsge hoorzaal worden gegeven. Door een deel van de gr^ zaal met een gordijn af te scheiden, tracht de directie een knussere ruimte voor hooguit 2E0 toeschouwers te creeren. Het ontbreken van zit plaatsen in de Harmonie ligt aan deze beslissing mede ten grond slag. Het ts echter de bedoeling de zaal, na een behoorlijke opknap beurt tijdens het komende 'zo merreces', weer uitstraling te ge ven. De inrichting zal tot soort Grandcafé moeten leiden. Zo slecht als het ging met de Harmonie, zo goed heeft de Stadsgehoorzaal zich m 1989 we ten te profileren. Met name de regionale betekenis van het the ater heeft een impuls gekregen. Het overgrote deel (duizend van ruim 1600) abonnementen werd aan de Vlaardingse burgerij ver kocht, maar een derde ging weg tot ver buiten de gemeente. Maassluis neemt zestien procent van de abonnees voor zijn reke ning en Schiedam zeven, maar tot aan Schoonhoven reikt de populariteit Met de verkoop van 13.536 kaar ten is 1989 een topjaar geworden. Het heeft tien jaar geduurd alvo rens het uit 1979 stammende re cord van 13.485 toeschouwers werd overtroffen. In de jaren tachtig hebben de bezoekersaan tallen steeds tussen de tien- en elfduizend geschommeld. De cabaretiers Tineke Schou ten, Herman Finkers. Paul van Vliet, Youp van 't Hel', Brigitte Kaandorp en in mindere mate Jules Deelder en Paul de Leeuw zijrr in volgorde van het kassucces de high-lights geworden van de Stadsgehoor zaal in 1989. Zij speelden steeds voor een nagenoeg uitverkoch te zaal. De klapstukken van het thea ter brachten bij elkaar een winst van 17.500 gulden in het laadje. Tegenover dit rijtje suc cesvolle entertainers staat een nogal lange lijst van forse fi nanciële tegenvallers. Want uiteindelijk liet de Stadsge hoorzaal in het afgelopen jaar een tekort van 36.000 gulden noteren. In het jaarverslag heeft de Stadsgehoorzaal bij elk optre den commentaar gegeven. Ar tistiek was men meestentijds zeer goed te spreken over het geboden e; alleen de bezoekers lieten het al te vaak afweten. Een greep uit de soms sombere bespiegelingen van de directie: Hoofdstad Operette, goede voorstelling, discutabel door het grote verlies (6000gulden). Taboe, toneelstuk van Eric Schneider over incest; kenne lijk niet voor een groot publiek, 53 kijkers kwamen opdagen (verlies: 5000 gulden). Jeanne d'Arc, toneelstuk met onder andere Josine van Dal- sum en Henk van Uïsen, goed stuk maar door wegblijvend publiek een forse tegenvaller (verlies: 4400 gulden). Keralda Katbakali, prachtige autenthieke dans, tachtig be zoekers (verlies: 390D gulden). Avner Eisenberg, internatio naal bekende theaterkunste naar, publiek achteraf laaiend enthousiast, maar... (verlies: 3600 gulden). Faco Pefta, zeer vermaard flamenco-gitarist, desalniette min een tegenvallende belang stelling (verlies: 3100 gulden). Spoken, toneelstuk met on der andere topactrice Ellen Vo gel, desondanks... (verlies: 2500 gulden). Zelfs Henny Huisman kon het in 1989 niet bolwerken in de Stadsgehoorzaal. In vorige ja ren was zijn show altijd uitver kocht. Ditmaal, aldus de direc tie, een onverklaarbaar tegen vallende belangstelling.- Het gevolg was dat op het optreden van Huisman meer dan 1700 gulden moest worden toege legd. Schiedam De gemeente Schiedam gaat op het westelijk deel van het terrein van scheepswerf Wil- ton-Fijenoord een nieuw bedrijvenpark inrichten. De gemeente denkt gemakkelijk gegadigden te kunnen vinden voor dit deels aan het water gelegen industrieterrein. Onderhandelingen met vier se rieuze kandidaten zijn al gaande. Schiedam De Schiedamse politie gaat naast het uitloven van premies om meer vrou wen en allochtonen voor het politiewerk te interesseren, nog een tweede methode han teren. Want ondanks ver-% schillende wervingscampag nes is de belangstelling bij die groepen nog steeds niet over weldigend, meent politie woordvoerder Jan van Hoff. Speciaal voor allochtonen is een administratief project op gezet. Buitenlanders die een eerste selectie zijn doorgeko men, maar nog enige bijscho ling nodig hebben, maken kans voor anderhalf jaar ad ministratief werk bij de Schiedamse politie te doen. Het korps kan er vanaf 1 au gustus drie plaatsen. Tijdens die anderhalf jaar krijgen ze twee dagen per week les op een streekschool. Daar wordt vooral veel aandacht besteed aan het overbruggen van cul tuurverschillen. Slagen ze voor die opleiding, dan kun nen ze doorstromen naar de politieschool. Het grote voor deel van dit project is volgens Van Hoff dat ook als zij uit eindelijk afvallen er een goe de basis is gelegd voor ander werk. Om de instroom een flinke in jectie te geven, gaat het Schie damse korps bovendien 250 gulden premie uitdelen aan mensen die belangstellenden aanmelden. Het geld wordt echter pas uitgekeerd als met goed gevolg een landelijke se lectie is afgewerkt De Schiedamse politie ver moedt dat het nog lang duurt voordat het uiteindelijke doel is bereikt. Het streven is dat het korps een redelijke afspie geling wordt van de maat schappij. „Dat proces verloopt moei zaam", aldus korpschef Piet van den Hengel. „Vrouwen melden zich pas aan als er al meer in dienst zijn. Het is zaak eerst een vrouwvriendelijk imago te krijgen". Honderden mensen schuifelden tweede paasdag langs de meer dan honderd kraampjes in de Olympïahal. Daar werd de .wee- jaarlijkse snuffelmarkt van Maas sluis gehouden^ Evenals tijdens de vorige editie konden de orga nisatoren tevreden zijn met hun markt, want al rond het middag uur was het soms moeilijk tot de tweedehands spullen door te dringen. De aangeboden handelswaar va rieerde nogal in prijs, ouderdom en formaat. Tussen de vele snuis terijen, die vaak niet meer dart en kele kwartjes moesten opbren gen, lagen ook complete panne- setten. Sommige handelaren gre pen zelfs de gelegenheid aan een solarium met toebehoren, een uit gebreide postzegeiverzameüng of een crossmotor in de aanbieding te doen. Bezoekers moesten om hun slag te slaan wel goed op de prijzen tetten. Soms werd voor identieke produkten aan de ene kant van de hal het tienvoudige gevraagd van wat een collega aan de andere kant er voor wilde hebben. Bedrijvenpark Vijfsluïzen, zoals het project is gedoopt, is ruwweg gelegen tussen de Wiltonhaven en de Beneluxtunnel. Een deel van de grond koopt Schiedam van de Staat der Nederlanden, van een ander deel is de gemeen te zelf eigenaar. Alleen moet het erfpachtcontract met Wilton Fij- enoord worden ontbonden. Een smalle strook langs rijksweg 19 blijft huiten de transactie. Die wil Rijkswaterstaat reserveren voor de eventuele tweede Bene luxtunnel. Om het terrein bouwrijp te ma ken moeten verschillende be drijfsgebouwen van WF worden gesloopt De bedrijfsschool van de scheepswerf, die ook in het plangebied ligt, wordt gehand haafd. Met de aanleg van bedrij venpark Vijfsluizen zijn enkele tientallen miljoenen guldens ge moeid. Voor de ontwikkeling van het nieuwe industriegebied zoekt de gemeente bedrijven van uiteen lopende aard. De strook aan het water is bestemd voor onderne mingen die goederen per schip aan- en afvoeren, het noordelijk ste deel dichtbij de rijksweg is het meest geschikt voor trans port- en distributiebedrijven en groothandels en het middelste gedeelte krijgt een kantoren functie. De eerste onderneminge zullen zich er naar verwachting nog dit jaar vestigen. De aanleg van bedrijvenpark Vijfsluizen is mogelijk geworden door de reorganisatie van Wilton Fijenoord. Na de ineenstorting van het RSV-concem en het verliezen van marine-orders heeft de scheepswerf de nieuw- bouwafdeling gesloten. Een deel van het bedrijfsterrein werd daardoor overbodig. Bij de red dingsoperatie aan het begin van de jaren tachtig werd de ge meente Schiedam eigenaar van de grond, die daarna aan WF ïn erfpacht werd uitgegeven. l Door een brand in de werkplaats van Bril 58 aan de Hoogstraat brand de zaterdagmid dag even voor zes uur een benedene- tage volledig uit. De boven de win kel gelegen woning liep alleen rook schade op. De brandv^eer en per soneel van de die renambulance slaagde er in een- jj drachtige samen- werking in een kat uit de bovenwo ning te redden. De u politie tast nog in het duister over de oorzaak van de brand. Een woning aan de Robert Schuman- ring In Viaardingen is zaterdagnacht eveneens voor een groot deel uitge- brand. Hoewel de brandweer het vuur in korte tijd onder controle had, kon zij niet voorkomen dat de 35-jarige bewoon ster brandwonden aan handen en voeten opliep. De vrouw moest in het ziekenhuis worden .-Jib; behandeld. Waterweg De Rotterdamse regio, waartoe ook de Water wegsteden worden gerekend, heeft qua werkgelegenheids- structuur een veel minder ho mogeen karakter dan bij voor beeld het gebied rond Den Haag. Industriële activiteiten bestrij ken in Schiedam en Viaardin gen ongeveer 23% van de betaal de arbeid, terwijl in de sector handel, horeca en reparatie 22% van de werkenden emplooi vindt In Rotterdam liggen die percentages met respectievelijk -16 en 17%veellager. Die uitkomsten staan te lezen in een rapport van de provincie Zuid-Holland, De provincie heeft de werkgelegenheidsont wikkeling in 1987 en 1988 laten onderzoeken. Dit het cijfermateriaal blijkt dat in die periode de werkgelegen heidsgroei met 0,2% achter bleef bij het gemiddelde in de twaalf onderzochte regjo's. Dat bedroeg het dubbele: 0,4%. Typerend voor de Rotterdamse regio is ook het aantal grote be drijven met meer dan 200 werk nemers. Ruim een derde 36,7% werkt in zo'n bedrijf. Het gemiddelde in de provincie bed raagt slech ts 30,7%. De structuur van de bedrijvig heid in het gebied werkt ook flink door in het aantal vrouwen dat op de arbeidsmarkt actief is. In de Haagse regio is 35,6% van de werkenden vrouw en bere kend over de totale provincie is dat 31,8%. In het gebied Rotter dam en omgeving scoren wer kende vrouwen slechts 30,3%.' Schiedam Bewonersvereni ging Schiedam-Oost hoopt op korte termijn inzicht te hebben in de behoefte aan een wïjk-wel- zïjnsvoorziening. Volgende maand wordt daarover een ver gadering gehouden waarbij ver tegenwoordigers van verscha lende sectoren zich over de wen selijkheid van zo'n multi-func- tionele voorziening zullen bui- Opbouwwerker Frans Klijzen ziet enkele grote voordelen. Hij is een fel tegenstander van Ver snippering1 en 'gescheiden hok jes'. Een wijk-welzijnsvoorzie- ning zou een goede beheers structuur garanderen, terwijl er dankzij een bundeling van krachten ook goedkoper kan worden gewerkt Zo'n gebouw bij voorbeeld onderdak moeten bieden aan sporters, ou deren en muziekgroepen. „Een groot nadeel is dat een ou derenvoorziening, die er nu toch heel snel zou moeten komen, dan weer op de lange baan wordt geschoven. Het is daarom zaak alle belangen op korte termijn op een rijtje te zetten". De bewoners vereniging neemt donderdag een voorschot pp die discussie. Dan worden margina le sporigroepen uitgenodigd om te praten over het structurele te kort aan zaalruimte in de wijk. „De grote groepen houden con stant de twee sportzalen bezet. Voor nieuweinitiatieven is er al leen plaats op incourante uren", aldus Klijzen. Hoe groot de behoefte aan zaal- ruimte is, weet hij niet precies. Maar uit allerlei gesprekken is hem al wel duidelijk geworden dat een fitness- en bodybuilding- groep en een karategroep steeds tevergeefs aankloppen voor zaalruimte. Klijzen vermoedt dat er nog legio andere groepen sporters dringend verlegen zit ten om een geschikte ruimte. De bijeenkomst van donderdag avond, die om negen uur begint, is in eerste instantie bedoeld om voor die groepen een noodlo- plossing te zoeken. Een wijkwel- zijnsvoorziening ziet Klijzen als een reële oplossing voor de lan gere termijn. De behoefte aan ruimte voor rappers, scratchers en hip-hop pers is eveneens groot Die is dankzij het lokaal Popoverleg Een aantal volkstuinders op Vijfsluizen maakt al gebruik van zonne collectoren. De panelen op bet dak leveren stroom voor radio en tv. SchiedamZonne-energie is in een mum van tijd razend popu lair geworden op het volkstuin complex Vijfeluizen. Injuni 1989 werden bij wijze van experiment op 33 tuinen zonnepanelen geïn stalleerd. Nu, minder dan een jaar later, hebben opnieuw 46 tuinders in Schiedam zich be keerd tot deze alternatieve vorm van energievoorziening. Zonne-energie is niet alleen na tuurvriendelijk, de panelen met zonnecellen leveren ook goed kopere stroom dan de tot nu toe op grote schaal gebruikte accu's. De twaalf volt-stroom die de zonnecelletjes opwekken, is bruikbaar voor de verlichting, de radio- en tv-toestellen en voor de pompjes waarmee de tui nen worden besproeid. Al te diep in de beurs te tasten hoeven de tuinders van Vijfslui zen niet als zij de apparatuur wil len installeren. Het rijk verleent veertig procent subsidie op de aanschaf. De Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld (milieu, energiebespa ring) is aanstaande donderdag 19 april aanwezig op Vijfeluizen als- daar de nieuwe serie zonnepane len arriveert. echter al beter in kaart gebracht, zodat Klijzen geen behoefte heeft ook cue tijdens een speciale bijeenkomst te inventariseren. Viaardingen „Een schun nige behandeling". Andere woorden heeft Oscar van As ten, de voorman van de Overleggroep Vlaardinger- Ambacht OVA, er niet voor. Dit actiecomité heeft er zwaar de pest in. Ze voelen zich door de politiek als een kind behandeld en zien de bui vanavond al hangen. De raadscommissie verkeer hakt dan de knoop door welke van de twaalf ontwerpen toch het beste verkeerscirculatieplan voor Ambacht is. Aanstaande donder dagavond neemt de gemeente raad In een extra vergadering definitief een besluit. Omdat (op de VVD en klein rechts na) geen fractie meer de moeite neemt nog naar de bewo ners te luisteren, zal de gemeen te haar eigen zin wel weer door drijven, vermoedt de OVA. irHet is woordbreuk van de politieke partijen", briest Van Asten. „Minachting van de bewoners. Er is nimmer een inhoudelijke discussie over de verkeerssitua tie in Ambacht mogelijk 'ge maakt". De overleggroep, waarin de be langen van zo ongeveer alle di rect betrokkenen in de wijk zijn gebundeld, is des duivels. Eerst kregen rij nauwelijks de tijd een alternatief plan op te stellen en vervolgens vonden PvdA, CDA, SP en Groen Links het niet de moeite waard (afgelopen don derdag) met de Ambachters rond de tafel te zitten. En dat terwijl hun voorstel, waarin allerlei snelheidsrem- mende verkeersmaatregelen op de Anthony Knottenbeltsingel en de Verkadesingel zijn ver werkt, door liefst 86 procent van de wijk wordt gedragen. Uit de steekproef blijkt voorts dat maar zeven procent van de bewoners de voorkeur geeft aan het afslui ten van Plein 1940 door de bus- sluis te verschuiven, het 'mees- terplan'van de gemeente. Bij de beoordeling van het dozijn plannen heeft het college van B en W wel te kennen gegeven het SP-voorstel, indien het alleen om het reduceren van de snel heid gaat, dan het meest geschikt te vinden. De bewoners zelf rijn niet kapot van dit plan dat met name aanstuurt op haaks parke ren. OVA-bestuurder Dick van der Windt „Als je netjes meedenkt, word je weggevaagd. Pas op het moment dat je de straat open breekt wat we in feite geheel tegen ons zin in hebben gedaan, maar we zagen toen echt geen andere mogelijkheid meeris alles mogeSjk. Eigenlijk is dat heel triest". En Oscar van Asten: „De plan nen zijn zeer subjectief en onvol ledig beoordeeld. Na de verkie zingen hebben wij van de meeste partijen ook nooit meer wat ge hoord. Wat we nu van plan zijn? Wat kunnen we nog doen...?" Viaardingen Woedend, ver bijsterd en ongelovig. Zo rea geerden de medewerkers van Vluchtelingenwerk Viaardin gen gisterochtend toen zij in het Hof op zoek gingen naar paaseie ren. De speurtocht, op touw ge zet voor asielzoekers en hunkin deren, liep uit op een flinke te leurstelling. De meeste eieren, die een uurtje tevoren in het park waren verstapt, bleken door onbekenden te zijn ge kaapt. Van de 78 paaseieren werden er slechts 24 teruggevonden. De rest bleef spoorloos. Op plekken waarvan de medewerkers zeker wisten dat zij daar kort tevoren een ei hadden verstopt, was niets meer te bekennen. Wel werden enkele eende-eieren gevonden, maar die waren daar door de ge vederde bewoners van het Hof neergelegd. De verslagenheid bij Vluchtelin genwerk is groot. Men vraagt zich woedend af wie er zo on sportief is geweest het paasfeest van de asielzoekers in het .<on- derd te sturen. Overigens liep niet de hele dag uit op een deba cle. Het paasontbijt in de Halte, de ontmoetingsruimte van de Vlaardingse asielzoekers, was feestelijk. Maassluis De Westwijk en de Dijkpolder in Maassluis zijn tijdens het weekeinde overspoeld door een golf in braken. Bij de politie werden tot vanmorgen tien gevallen gemeld. Vermoedelijk zullen in de loop van vandaag nog meer gedupeerden aangifte doen. „Veel Maassluizers wa ren tijdens de paasdagen af wezig, die merken pas bij hun thuiskomst dat er ingebroken is", aldus een politiewoord voerder. De inbraken werden zowel overdag als 's nachts ge pleegd. In één geval werd de dief overlopen door de bewo ner, die boven lag te slapen maar wakker schrok door ge- Stommel. De prïïtie beschikt over een vaag signalement. Niet duidelijk is of deze voort vluchtige ook verantwoorde lijk is voor andere inbraken. De buit bestond in alle geval len uit videorecorders en kleurentelevisies. In totaal werd voor ongeveer 18.000 gulden gestolen. Schiedam Een Schiedammer is vanochtend met de schrik vrij gekomen bij een eenzijdige bot sing op de oprit van rijkweg A-4. Toen de man om vijf uur van de Vlaardingerdijk de snelweg wil de opdraaien, sloeg hij over de kop. Van de auto bleef niet veel over. Uit onderzoek van de politie is gebleken dat de man te diep in het glaasje had gekeken. Een an dere automobilist, die een kwar tiertje later zwalkend de oprit opreed, werd ook aangehouden wegens rijden onder invloed. Schiedam In het paasweek einde heeft de Schiedamse poli tie elf illegaal in ons land verblij vende werknemers aangehou den. De arbeiders, van Turkse en Egyptische origine, werden aangetroffen ïn een naaiatelier aan de Parkweg. j De politie'kwam in de werk plaats terecht na klachten van omwonenden. Een buurman had zondagochtend om elf uur over geluidsoverlast gerept In het pand van. Raraman Fashion trof de politie vervolgens veer tien werknemers achter de naai machine aan. Drie mannen, in het bezit van een geldige ver blijfsvergunning, rijn later, heengezonden. Het illegale elftal is overgedragen aan de vreem delingenpolitie in Schiedam, Ze venaar en Rotterd am Viaardingen Bloeddruppels hebben de politie gistermorgen de weg gewezen naar de twintig jarige man, die kort tevoren had proberen in te breken in de kan tine van voetbal verening VFC aan de Sportlaan in Viaardin gen. De inbreker, die bij het in slaan van een ruit van de kanti ne een snijwond had opgelopen, werd gevonden op de Holysin- gel De man is aangehouden en overgebracht naar het politiebu reau. In de nacht van zondag op maan- dag werd ingebroken m een huis aan de Rillandhoeve. De bewo ners misten een videorecorder, sieraden en drank. In het paas weekeinde werd ook ingebro ken in buizen aan de Rode Kruïslaan en de Dirk de Derde laan. Daar verdwenen geld en sieraden. 1^5-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1