Breed college voor Maassluis bijna af ■Bww .rj; Nieuwe hulpagent krijgt vriendelijk takenpakket Standpunten over Ambacht onwrikbaar Akkoord Spaland in zicht Gemeente: EBB-folder is zinloos VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE CUURANT NIEUWE WATERWEB COURANT AFSCHEID VAN SUIKERARBEIDERS Bibliotheek: run op nieuwe gebouw Rampen en oorlogen zijn vervangen door volksfeesten UIT DE BOCHT SURVIVALZWEMMEN REDT HET NIET ''Sp Afvalverwerker oneens met provinciebestuur Dreigende taal brengt OJC- b es tuur om tafel Voetbal en feest □waterweg WOENSDAG 18 APRIL 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343239,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Een theatergroep uit de Vlaar- dingse zusterstad Bacolod op de Filippijnen gat gisteren in de Har monie de laatste van een serie voorstellingen in de regio. Daar mee is een bezoek van d rie weken aan Nederland bijna afgesloten. Het kwartet is in Nederland in het kader van de Vastenactie. Tijdens hun verblijf zijn zij vooral regelma- l tig in Vlaardingen te vinden van- wege de speciale banden, die de I hanngstad al jaren met het Rlfp- j pijnse eiland Negros onderhoudt, j In de Harmonie speelden zij gis- i teravond wederom De Lange i'j Weg: een toneelstuk dat bestaat uit bewegingsspel, zang en dans. 1 Het stuk handelt over de vaak er barmelijke leef- en werkomstan digheden van de suikerarbeiders op Negros. Met De Lange Weg beeldt de groep hun strijd voor gerechtigheid en tegen de militai ren en suikerbaronnen uit. De groep trad eerder op in scho len, op straat, in de Stadsgehoor zaal en in het Vios Derde Wereld centrum. Ook elders in Nederland werden voorstellingen van De Lange Weg gegeven. Vlaardingen Hoewel aan het topjaar 1988 net niet kon worden getipt, heeft de Vlaardingse ge meentebibliotheek in 1989 op nieuw ruim een miljoen boeken uitgeleend. Dit houdt in dat de totale collectie (197.000 banden) meer dan vijfmaal is uitgeleend. Met de opening van de nieuw bouw aan de Waalstraat kan de bieb terugzien op een goed jaar. Met name de centrale biblio theek blijkt te zijn uitgegroeid tot een ware 'klantenlokker*. Sterker nog, met het gereed ko men van het gloednieuwe lees centrum in hartje stad hebben veel Vlaardingers de filialen in de eigen wijk links laten liggen. In de Westwijk zat er helemaal de klad in. Het aantal uitgeleen de banden 'daalde met maar liefst 20.00Q stuks (ruim veertien procent) naar 135.000. In Holy werden de beschikbare boeken 21.000 maal minder meegeno men (een daling van acht pro cent) en in filiaal Babberspolder kwamen 1000 banden minder uit de kast (een daling van zeven procent). Kreeg het aantal uitleningen in de wijken een geduchte knauw te verwerken, het hoofdgebouw kon juist een forse winst laten noteren. Twaalf procent meer boeken, van bijna 4GQ.QOO naar 445.000 banden, gingen over de balie, „Dat kan geen toeval 2ijn", is de conclusie in het jaarverslag. Men verwacht echter dat de 'spijtoptanten' binnen niet al te lange tijd naar hun dependance in de buurt terugkeren. De lange rij wachtenden voor de balies en de half lege boekenkasten door de onverwachte en overstelpen de drukte zullen de animo voor de Waalstraat wel bekoelen, zo is de veronderstelling. De centrale bibliotheek schreef tevens zes honderd nieuwkomers in. Op 31 december 1989 stonden 23.664 le zers geregistreerd, wat alles bij elkaar toch 250 meer is dan in '1988. Ook het boekenbezit nam toe: van ruim 189.000 naar bijna 197.000. Dit ligt bepaald niet aan een hoger budget. Het is, geeft het bestuur duidelijk aan, sim pelweg het gevolg van de drukte die de nieuwbouw met zich mee bracht. De hoofdvestiging heeft zodoende nauwelijks verouder de banden kunnen afschrijven. De bieb wijst erop dat de ge meente Vlaardingen met haar subsidie van ruim zestien gulden per gebruiker nog altijd ver on der het landelijk gemiddelde zit van ruim 26 gulden. De run op de Waalstraat heeft met alleen negatieve effecten gehad voor de filialen. Het per soneel in het hoofdgebouw stond onder zware druk. Men pleit er dan ook voor het aantal werkne mers uit te breiden. Schiedam Ooit liep de so cialistische voorman Pieter Jelle Troelstra rond met het plan de macht over te ne men, maar ondanks deze sa menzwering staat Neder land niet bepaald bekend om haar revolutionaire tra ditie. Toch kent ons land het korps rescrvepolitie, een instelling die werd opgericht om staats- ondermïjnende krachten te pa reren. De revolutie lijkt verder weg dan ooit maar toch is de Schiedamse tak op zoek naar 'versterking.- - i - Direct na deoprichti ng in de ja ren vijftig kende de reserve polïtie een bloeiend bestaan. Maar liefst zestig Schiedam mers boden in deze tijd hun diensten aan de politie aan. De burgerdienstplicht en de koude oorlogssfeer inspireerden me nigeen tot het lidmaatschap van het politiekorps, dat met de nationale reserve en de reser ve-grensbewaking het Natio naal Instituut Ondersteuning Wettig Gezag vormde. De burgerdienstplicht werd ja ren geleden afgeschaft, terwijl de spanning tussen West en. Oost door de perestroika in Moskou behoorlijk is weggeno men. De reservepolïtie heeft de gevolgen ondervonden. Dertig jaar na de oprichting heeft het Schiedamse politiekorps nog maar negen reserve-agenten in de gelederen. Nu de burgertak van het poli tiekorps met haar leden haar oorspronkelijke taak heeft ver loren, rijst de vraag waarom de kolonne niet wordt opgeheven. Want het gezag van de politie mag een lelijke deuk hebben opgelopen door de schier on stuitbare kleine criminaliteit, ook dit fenomeen is allerminst staatsgevaarlijk. Spmmigen mogen opheffing van het korps bepleiten, de Schiedamse adjudant Bob de Jong ziet nog steeds een taak weggelegd voor de hulples van oom a gent.-Want geheel los van de oorspronkelijke doelstelling verlichten de reservisten ook anno 1990 het takenpakket van het overbelaste korps. Zo worden zij ingezet tijdens thuiswedstrijden van SVV, ter wijl zij bij andere drukbezochte evenementen ook dienst doen. Tijdens de Molenfeesten, de Brandersfeesten, de carnavals optocht en de avondvierdaagse houden de reservisten ook een oogje in het zeil. De Voorbeelden geven aan, dat de inzet van de reservist aan de gewijzigde omstandigheden is aangepast. Zou de hulpagent oorspronkelijk alleen bijsprin gen in geval van oorlogsdrei ging, rampen of bovenlokale ordeverstoringen, tegenwoor dig mengt hij zich tijdens ge moedelijke volksfeesten onder het publiek. Probleem voor de politielei ding is, dat het aantal reservis ten de laatste jaren flink is uit gedund. Menig hulpagent heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, terwijl andere leden zijn verhuisd. Dit verschijnsel komt in elke club voor, maar door het gebrek aan nieuwe aanwas zijn deze opzeggingen bij het reservekorps hard aan gekomen. Daarom is de politie in navol ging van de collega's van de brandweer een grootscheepse wervingsactie voor vrijwilli gers begonnen. Op reclamezui len in de stad roept een politie agentzijn stadgenoten op dege lederen van de reservepolïtie te versterken. Nadat belangstellenden op 26 april op het hoofdbureau mat het werk van de reservisten kennis kunnen maken, begint de Schiedamse politie in sep tember met de opleiding. Sinds 1985 mogen de hulpagenten al leen dienst doen ais zij het di ploma voor reservist in de wacht hebben gesleept. Ondanks het verantwoordelij ke karakter van hun werk zaamheden 2ien de meeste re servisten hun taak uitsluitend als hobby. „Voor de verdienste treedt men echt niet tot het korps toe"r stelt adjudant De Jong, die hoopt op minimaal vijftien nieuwe leden. Vlaardingen De raads commissie voor verkeer en vervoer heeft gisteravond tot in de kleine uurtjes over de verkeersproblemen in Vlaar- dïnger-Ambacht vergaderd. En dat terwijl er sterke aanwij zingen zijn dat PvdA, CDA en D66 bij de college-onderhande lingen al tot overeenstemming zijn gekomen over de uitvoering van het oorspronkelijke ver keerscirculatieplan (VCP) voor Ambacht, waarin de wijk wordt afgesloten met een busbaan bij Plein 1940. Ondanks de wetenschap dat de kaarten al zijn geschud, werd gisteravond nog fel en soms ru zieachtig gediscussieerd in de commissie. Wethouder Jan Ma dera riep WD'er George Neijs- sel tot de orde, toen die zei dat er op het stadhuis wordt gejokt. „Da's een krasse uitspraak. Dat gaat te ver", vond Madera. Even later moest hij Arnold van Kal ken intomen, die SGP'er Eien Lensvelt er van beschuldigde demagogie te bedrijven, en on zinnige voorstellen te doen. „Ik wil niet hebben dat u elkaar op onsmakelijke wijze^gaat zitten bekladden", zei Madern. Herhaling In feite was de commissie ver keer op herhaling. In de stand punten van de politieke partijen ls jaar en dag weinig be weging, ais het gaat over de vraag hoe het doorgaand ver keer uit Ambacht het beste kan worden geweerd. De PvdA en. Groen Links houden vast aan het VCP uit 1982, met een bus baan aan het einde van de An thony Knottenbeltsingel. Het CDA neigt ook naar die oplos sing, maar wil daarnaast onder zoeken of het Emaus kan wor den heropend. D66 heeft in de onderhandelin gen met PvdA en CDA kenne lijk ook voor het VCP gekozen. Verbaasd Aankomend raadslid Ciska Ver- hart verbaasde vooral George Neijssel met die mededeling. De VVD'er begreep er niets van. „Van Rijn heeft zelf gezegd, dat de gemeente moet luisteren naar de bewoners en dat dus het plan van SGP'er Rien Lensvelt uit gangspunt moet zijn", wist Neijs sel. „Daar ben ik niet bij ge weest", zei Ciska Verbart. De VVD houdt vast aan het ei gen plan om een op- en afrit van de Schiedamsedijk naar Plein 1940 te sluiten. Maar Neijssel zei, dat2ijn fractie ook geen bezwaar heeft tegen een aantal andere oplossingen, waaronder het plan dat de bewoners .zelf hebben ge maakt. SP'er Remï Poppe vond dat de beste elementen uit de in middels dertien plannen maar moesten worden gecombineerd. Buitenom „De beste oplossing", zei ver- keersdeskundige Wim van Loosbroek, „is die waarin bui tenom rijden aantrekkelijker wordt dan binnendoor". Daar mee was Neijssel het van harte eens. Zorg maar dat de verkeers lichten op de route buitenom op groen staan, hield hij de wethou der voor. „Van mijn huis naar hier kom ik twaalf stoplichten tegen en ik heb het idee dat er vijftien op rood staan. ïk denk wel eens: ze toveren ze uit de grond". Dat de meerderheid van het col lege vasthoudt aan het VCP maakte Neijssel boos. „Het kost kennelijk moeite om je ongelijk te erkennen", zei hij in de rich ting van PvdA en CDA. „Dat doen ze niet", mopperde Rien Lensvelt Maassluis De vijf in de Maassluisse gemeenteraad vertegenwoordigde politieke partijen, hebben in grote lijnen overeenstemming bereikt over het col lege-programma voor de komende vier jaar. „De onderhandelingen zijn op een oor na gevild", zegt Harm Woudstra die namens het CDA aan de besprekingen deelneemt. Nu alle partijen zich voorlopig in de voornemens kunnen vinden, .ligt de vorming van een breed college in het verschiet. CDA en D66 zijn voorstander van een college met drie partijen, maar het ligt voor de hand dat de vier belangrijkste partijen een colle gelid leveren. Naast de zittende wethouders Anton Wustrow (PvdA) en Liesbeth Snoeck (WD) zouden Jan Storm (D66) en Ruud Timmermans (CDA) de open plaatsen opvullen. Woudstra hoopt de program-be sprekingen aanstaande maan dag af te ronden. Naast de finan ciële paragraaf buigen de onder handelaars zich op deze verga dering over het beleid op het ge bied van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. „Er liggen nagenoeg geen principiële te genstellingen meer ter tafel", stelt Woudstra. „De gesprekken verlopen in goede harmonie; grote problemen verwacht ik niet meer". Compromis De grootste hobbels ziin onder tussen genomen. In de zwem badkwestie heeft CDA'er Leo Speel een compromis bedacht waarmee alle partijen kunnen leven. Het gewraakte bouwplan voor een overdekt bad aan de Uiveriaan werd aanvankelijk gesteund door PvdA, CDA en VVD. Onder druk van de pu blieke opinie binnen enkele weken verzamelden, actievoer ders bijna 10.000 handtekenin gen tegen het plan is het CDA nu van mening dat er een open- luchtbad moet blijven. Het CDA heeft met D66, ook te genstander van een zwembad aan de Uiveriaan, en de voor standers PvdA en WD afge sproken een 'nadere studie' naar de implicaties van het bouwplan te laten verrichten. „Het plan biedt voldoende waarborgen voor een heroverweging", stelt Woudstra. Ondanks de voorlopige overeen stemming is de samenstelling van het nieuwe bestuurscollege nog steeds met bepaald. Het CDA wil in het officiéle verga dercircuit niet over de zetelver deling praten, zolang geen ak koord over het programma is be reikt. De partijen hebben Woudstra la ten weten waar zij voor 'in' zijn. De bespreking van de wen sen- lijstjes komt maandag als eerste aan de orde. Direct na het be handelen van de laatste paragra fen uit het programma hopen de onderbandelaars het nieuwe col lege te kunnen presenteren. Schiedam Het belang rijkste obstakel dat de vor ming van een college van PvdA, D66 en Groen Links in Schiedam in de weg stond, is nagenoeg opge ruimd. Eind vorige week bereikten de drie partijen in principe een akkoord over een onderzoek naar de bodemvervuiling in Spa- land. De PvdA, die onlangs een der gelijk onderzoek blokkeerde, heeft zich alsnog bereid ver klaard een onafhankelijk bu reau in te schakelen. Dat zou moeten uitzoeken of PvdA- wethouder Chris Zijdeveld over voldoende gegevens be schikte toen hij concludeerde dat woningen bouwen in Spa- land verantwoord is. De nieuwbouwwijk is deels opge spoten met verontreinigd ha- venslib. Het zal van de opdrachtformu lering afhangen of het onder zoeksbureau inderdaad aan de slag kan. Ook bestaat nog ver schil van mening over de vraag of het advies van het bu reau bindend moet zijn. De on derzoekers mogen alleen de dikke stapel Spaland-dossiers uitpluizen, maar kunnen op grond daarvan wel tot de slot som komen dat er een nieuw bodemonderzoek moet ko men. De PvdA vindt dat de ge meenteraad dan zelf moet uit maken of er opnieuw bodem monsters worden genomen. D66 en Groen Links vinden dat onzin: als het bureau een grondonderzoek aanbeveelt, zal de gemeenteraad daar niet omheen kunnen. Een 'papieren' onderzoek naar de bodemvervuiling in Spa- land is al ongeveer een jaar in zet van heftige discussies in Schiedam. Voor D66 en Groen Links is een dergelijk onder zoek een compromis. De twee linkse partijen hebben altijd gepleit voor een onderzoek ter plaatse. Zij gingen daarbij af op do mening van vier milieu organisaties, die woningbouw in het met havenslib opgespo ten deel van Spaland onver antwoord vinden. Enkele weken geleden liepen de besprekingen over Spaland vast. De PvdA wilde aan geen enkel onderzoek meewerken. Vorige week kwam het punt weer ter sprake bij de college onderhandelingen met Groen Links en D66. Ook de andere partijen uit de Schiedamse ge meenteraad zullen bij de op drachtformulering worden betrokken. i Een gekantelde auto met aanhanger heeft gister avond om zeven uur op rijksweg 20 Tn Schiedam ge durende anderhalf uur twee rijbanen versperd. De 23-jarige chauffeur uit Nleuwerkerk aan den IJssel raakte bij het nemen van de bocht in een slip. Het verkeer in de richting Vlaardingen en de Beneluxtun- nel liep ernstige vertraging op. Slechts drie mensen meldden zich gisteravond voor de cursus survivaïzwemmen van de Vlaarding se reddingsbrigade in het Kolpabad. Dat viel tegen. De bedoeling Was de deelnemers naast het leren van reddend en gekleed zwemmen onder meer de be ginselen bij te brengen van het drijven met kaplaar zen en hoe men van kleding drijfmiddelen kan ma ken. Cursusleider Eric Hamerslag verzorgde de eerste les in overleven in het water naar plan, maar moest de deelnemers na afloop naar andere groepen over plaatsen. „Het heeft geen zin om voor drie mensen een hele baan te reserveren. Jammer, want we had den er een goed programma vooropgezet". Maassluis De door alle Rijn mondgemeentes gehekelde fol der van de Stichting Europoort- /Botlek Belangen is de afgelo pen dagen ook in Maassluis ver spreid. Tegen de zin van het ge meentebestuur in, omdat zij de huïs-aan-huis verspreiding wei nig zinvol acht. Maassluis neemt dan ook geen verantwoordelijkheid voor de inhoud van de EBB-folder. De gemeente had de stichting laten weten het nut van een dergelijke folder pas in te zien, indien er meer informatie zou worden ge geven over de specifieke geva ren voor de inwoners van de Eerste stad aan de Waterweg. De folder zou.de inwoners van de Rijnmond moeten wijzen op de gevaren van industriële ram pen, maar wordt in Maassluis en ook in andere gemeenten in de omgeving oppervlakkig gevonden. Europoort/Botlek Belangen heeft tot nu toe niet de moeite genomen op het verzoek van de gemeente Maassluis te re ageren. Den Haag/Maassluis Het Maassluisse bedrijf Poldervaart Afvalverwerking BV wil tot in 1996 haar vergunning behouden voor het overlaad- en sorteersta- tion van bedrijfsafval aan de Heldringstraat Ook wil de af valverwerker minder strenge geluidvoorschriften. Omdat de provincie een andere mening is toegedaan, speelde zich gisteren voor de Baad van State in Den Haag een beroepszaak af. Op de zitting over het station aan de Heldringstraat was alleen Poldervaart aanwezig. De pro vincie en tie Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond schitter den door afwezigheid. De afwezigheid van de laatste partijen wordt mogelijk ver klaard door de overeenstem ming, die de strijdende partijen hebben bereikt over twee ande re vestigingen van Poldervaart. Aan de Theemsweg in Rotter dam en de Industrieweg in Maassluis mag Poldervaart de komende tien jaar zijn werk zaamheden verrichten. Aanvan kelijk hadden deze vergunnin gen ook slechts een looptijd van vijfjaar. Over de vergunning voor de vestiging aan de Heldringstraat blijven de provincie en Polder vaart echter van mening ver schillen. Poldervaart hecht veel waarde aan een vergunning voor tien jaar, omdat het bedrijf investeringen m milieutechno logie doet. Dat geld wordt pas na jaren terugverdiend. Polder vaart wees er verder op, dat zijn bedrijf nooit overlast heeft ver oorzaakt. De afvalverwerker is bereid ge- luidwerende voorzieningen voor een bedrag van 100.000 gul den aan te brengen bij haar over laad- en sorteerstation in Maas sluis. Vlaardingen Dreigende taal van wethouder Arij Maarleveld (cultuur) heeft het nopeloos ver deelde béstuur van jongerencen trum Labyrint in Vlaardingen weer om de tafel gebracht. De wethouder heeft het in twee kampen verdeelde bestuur be zworen op één lijn te komen. Als dat niet snel gebeurt, gaat de ge meente zich bemoeien met de crisis in het jongerencentrum. De wethouder maakte het be stuur van Labyrint gistermiddag in een gesprek duidelijk, dat het conflict rond het jongerencen trum naar zijn zin al veel te lang duurt. De gemeente kan ook wei andere bestemmingen bedenken voor het kapitale pand aan de Zomerstraat, liet hij het bestuur weten. Zo wees hij er fijntjes op dat de Streekmuziekschool, die kampt met ruimtegebrek, heel gelukkig zou zijn met zo'n ge bouw. f Jan van der Kolk (Groen Links), die bemiddelt in het conflict rond het OJC, is niet ongelukkig met de duidelijke opstelling van de wethouder. Hij is het met Maarleveld eens dat het bestuur zo snel mogelijk moet overgaan tot de orde van de dag. „De zaak wordt steeds ingewikkelder en de spanningen stapelen zich op. Ik heb bij vergaderingen gezeten waar de vonken vanaf vlogen". Vijf van de elf bestuursleden van het jongerencentrum heb ben zich aangesloten bij de actie groep OJC, die enkele weken ge leden het gebouw aan de Zomer straat bezette. De actiegroep ver wijt de overige bestuursleden „totale minachting voor de jon geren waarvoor het jongeren centrum is". Van het werk van een begelei dingscommissie, die naast Van der Kolk beslaat uit opbouw werker George Herders en voor malig Labyrint-voorzitter Fred Meerhof, verwacht de actie groep weinig heil. „Wij laten ons niet regeren door een paar stro mannen van de wethouder", al dus woordvoerder Marcel Zwarts. De groep voert actie voor verrui ming van de openingstijden van Labyrint, uitbreiding van het aantal beroepskrachten en meer inbreng van bezoekers in het be- stuur. Na een gesprek op 3 april had de actiegroep de indruk, dat de meerderheid van het bestuur aan die wensen tegemoet zou ko men. Maar inmiddels heeft dat deel van het bestuur te kennen gegeven dat het de verantwoor delijkheid niet meer aankan. Het verdeelde bestuur doet mor genavond een eerste poging om uit de problemen te komen. De actiegroep OJC is daar niet bij. Maassluis Zestien zaalvoet balteams doen zaterdag in de Olympiahal mee aan een bene- fiettoemooi. De opbrengst is be stemd voor de zieken bejaar- denomroep Vlaardingen. De af trap van het toernooi, dat om 14.00 uur begint, wordt verricht door de Maassluisse burgemees ter Hans van Es. 's Avonds wordt in de hal aan de Rozen- laan vanaf 21.00 uür een feesta vond gehouden waar onder an dere optreden Martin Eden en Rita Young.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1