'Oriënteer u op beter alternatief Jaarlijks onderzoek criminaliteit Zijdeveld pleit voor meer durf Milieubeweging wordt militanter als rijksweg 19 doorgaat mm Natsec promoot kanoën in natuur VIAARQINGS DAGBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Snelle fax voor minister komt bij krant Wethouder gelooft in zonne-energie Inbrekers plunderen fotohandel WATERSPORT Schiedamse politie wil vertrouwen burger terug iZOCHT hïedamse Politie Het vurige verlangen naai* vriendschap Filippijnse activiste in Vlaardingen Zegelkoerier: met prijs oubolligheid te lijf □VIKiWX VPJIDAG 20 APRIL 1990 PAGINA 13 Regionale redactie; Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postmis 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie: 43452Q9. Telefax 010-4349754. Schiedam „Oriënteer u op betere alternatieven en maak later een echt baanbrekende keuze". Dat is de reactie van wethouder Chris Zijdeveld op de plannen van de minister Maij-Weggen, de grote steden en de provincie Zuid-Holland om vier nieuwe tunnels aan te leggen, een spits- vignet en rekening rijden in te voeren. Hij voegt er nog aan toe; „Het klinkt onbescheiden, maar we zijn graag behulpzaam bij deze oriëntatie; dat kan misschien dubbel werk voorkomen". Wat Schiedam wil, is veel meer en. veel beter openbaar vervoer rondom de stad. De Branders- stad pleit voor een sneltram door de Beneiuxtunnel naar Spïjke- nisse en een sneltram naar Delft over het braakliggende zandli chaam' voor de omstreden rijks weg 19. De aanleg van dat laatste tracé (veertig miljoen gulden) is veel goedkoper dan de aanleg van een snelweg (driehonderd miljoen gulden), Schiedam wil verder de spoor- haan tussen Rotterdam en Den Haag op korte termijn verdubbe len. Er zou dan een nieuw NS- station in Schiedaxn-Kethel moeten komen. Een snelle tram zou ook moeten gaan rijden tus sen Vlaardingen, Schiedam en het noordwestelijk gedeelte van Rotterdam. Die lijn is nodig om de openbaar-vervoeraansluitin- gen in dit gebied te verbeteren. Zijdeveld stuurde zijn reactie aan de minister per fax; „Ik acht het mijn plicht u er op deze onge bruikelijke, maar wel snelle en efficiënte weg op te wijzen dat zeker niet dé of alle Randstadbe stuurders in onze regio het eens zijn met de tunnelplannen en de daarbij behorende wegaanleg. Het tegendeel is het geval". De reactie namens de gemeente kwam heel snel, maar de fax was in eerste instantie toch minder efficiënt dan hij zelf had ge dacht. Zijn eerste bericht be landde namelijk per abuis op de burelen van de Sïjthoff Pers re dactie, waarvan ook het Rotter dams Nieuwsblad deel uit maakt. Direct nadat duidelijk werd dat het bericht foutief was verzon den, kon 'May-Wegge', zoals Schiedam ook nog abusievelijk schreef, in een volgende fax wel kennis nemen van de motieven van Schiedam. Zijdeveld vindt het niet juist dat vandaag een be slissing wordt genomen over de bouw van de tunnels. Schiedam - Zonne-energie levert ook in ons klimaat veel meer op dan we meestal den ken. Het probleem is alleen dat we de beschikbare kennis en techniek onvoldoende durven te gebruiken. Die stelling hield mïlïeuwethou- der Chris Zijdeveld gisteren een aantal volkstuinders voor. Hij was op het volkstuindërscom- plex Vijfsluizen, omdat 46 tuin ders daar hun nieuwe zonnepa nelen in ontvangst namen. In juni vorig jaar schakelden al 33 tuinders bij wijze van experi ment over op deze alternatieve energievoorziening. Omdat het gebruik van panelen met zonne cellen als een succes wordt erva ren, hebben ook andere tuinders zich inmiddels bekeerd. „U verdient een groot compli ment voor dit initiatief met een belangrijke voorbeeldwerking", aldus Zijdeveld. Het ontbreekt volgens hem nog aan een 'struc turele kortsluiting tussen moge lijkheden en uitvoeringsprak tijk*. Hij pleitte dan ook voor haast en stelde dat overheden en gebruikers zich niet mogen ver schuilen achter het argument dat sommige technieken nog niet voldoende zijn geperfectio neerd. Temeer ornaat zonne- energie nu al meer nuttig ge bruikte energie heeft opgele verd dan kernfusie. „Intussen loopt de klok door in onze race tegen de tijd bij het stoppen van luchtverontreini ging en broeikaseffect", waar schuwde Zijdeveld. De manier waarop de mensheid met de beschikbare brandstof omspringt, roept voor Zijdeveld een parallel op met de wijze waarop onze voorouders hun ri ool lieten uitmonden in de gracht die hun aan drinkwater moest helpen. „Onze verbran- dingsprodukten dumpen we in de atmosfeer, waaruit we onze ademlucht moeten halen". Schiedam Inbrekers heb ben het afgelopen etmaal in Schiedam op vijf plaatsen Brutaal was de dief tal van vier videorecorders en drie statieven uit de etalage van fotohandel Van der Waal in de Rembrandt- laan. De daders gooiden 's nachts een steen door de etalages en for ceerden het rolluik erachter. Het schadebedrag is nog onbekend. Bij makelaarderij OBM-Kethel aan de Grote Markt verdween vannacht kantoorapparatuur ter waarde van ongeveer 10.000 gul den. Uit een woning aan de Vol tastraat werd een grote glazen Ges met circa 4000 gulden aan muntgeld gestolen. In de Villa- straat werden een videorecorder en een kleurentelevisie gestolen. Een bewoner van het Hargplein inventariseert momenteel de schade na een inbraak, waarbij de dief de keukendeur forceer de. (ADVERTENTIE) uw watataportadraa voor: Roel-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige visboten (Rana). opblaasboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury 8.8. motoren □iv. ski's en onderdelen. Trailers en div. i door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam De kaarten le ken verleden jaar definitief geschud. Na dertig jaar de batteren hakte de Tweede Kamer eindelijk de knoop door over de aanleg van rijks weg 19. Het was op dat moment de logi sche uitkomst van de ongelijke strijd tussen autolobby en actie voerders. Want na jarenlange protesten wist de werkgroep Stop Rijksweg 19 op het laatst nog maar een handjevol tegen standers op d e be en te brengen. Het aantreden van een nieuwe regeringsploeg heeft geen in vloed gehad op het besluit. De voorbereidingen zijn in volle gang. Minister Hanja Maij-Weg- gen heeft aangegeven, dat de aanleg van rijksweg 19 samen hangt met haar plan, de Water weg op twee plaatsen te onder tunnelen. Op het eerste oog biedt de situa tie de natuurbeschermers weinig perspectief de handdoek weer op te pakken. Toch lijkt met werk groep Stop Rijksweg 19 ook de milieubeweging weer uit een winterslaap ontwaakt. Tijdens een manifestatie op het zandlichaam hopen de milieu activisten morgen zelfs enkele duizenden mensen te verwelko men, Als de verwachtingen uit komen, dan keren de hoogtijda gen van het protest tegen de rijksweg terug. Landelijk De interesse van de milieubewe ging voor rijksweg 19 is geen nieuw verschijnsel. Maar in de jaren tachtig werd niet langer prioriteit gegeven aan grote pu blieksacties. „Na de demonstraties bij Dode- waard hebben veel milieu-acti visten duidelijk een kater moe ten verwerken", verklaart Vol- kert Vintges van de Vereniging Milieudefensie, Noemt Volkers een morele inzinking als oor zaak. Lucas Reijnders van Na tuur Milieu geeft aan, dat de natuurbeschermers hun aan dacht de laatste jaren naar de di aloog met de overheid hebben verplaatst. Reijnders heeft lang tijd de hoop gekoesterd, dat de dialoog de beste manier was om de over heid tot een milieuvriendelijker beleid te inspireren. In plaats van harde acties te voeren, dach ten de milieubeschermers de laatste jaren constructief mee met de overheid. Illustratief is de opstelling, die de milieubeweging twee jaar gele den in de kwestie rijksweg 19 in nam. Samen met de gemeente Schiedam presenteerden de Zuidhollandse Milieufederatie, Natuur Milieu, Natuurmonu menten en Milieudefensie een plan, de omstreden rijksweg,tot een sneltramverbinding tussen Delft en Schiedam te transfor meren. Het alternatief kreeg volop aan dacht, maar reeds enkele later leken de milieu-activisten de studeerkamer definitief te hebben verkozen boven spraak makende acties in de buiten lucht. Tijdens een manifestatie op het dijklichaam gaven slechts honderd fietsers uit de regio blijk van hun zorg over het leef milieu. Wakker Door de politieke ontwikkelin gen van de laatste maanden lijkt ook de basis van de milieubewe ging weer wakker geschud. „In de verkiezingscampagne hoorde je bijna alle partijen beweren, dat het roer om moet", vertelt Lucas Reijnders. „De plannen voor meer tunnels en rijkswegen zorgen in de toekomst echter juist voor een explosieve stijging van het autoverkeer. Dat kan de komende jaren tot polarisatie leiden". Als de minister haar asfaltplan nen doorzet, voorspelt Reijnders, zal de milieubeweging haar sig nalerende functie opgeven. In dat geval zal met harde acties ge poogd worden, de minister een ander beleid af te dwingen. De kans bestaat dat het ministe rie van verkeer en waterstaat uitgerekend bij rijksweg 19 voor het eerst gaat kennismaken met de militante kant van de tot dus ver zo diplomatiek opererende milieubeweging. Tijdens de manifestatie zaterdag zal van deze veranderde viste overigens nog weinig te merken zijn. Het symbolisch wegschep pen van de rijksweg past uitste kend in de traditie van het pro test, dat door de jaren heen altijd haar vriendelijke, ludieke ka rakter heeft behouden. Universeler Toch wordt de bijeenkomst op het zandlichaam naar verwach ting geen herhalingsoefening van eerdere evenementen. Want werd het verzet tegen de rijks weg tot dusver vooral geïnspi reerd door lokale argumenten, onder invloed van de landelijke milieubeweging hebben, de be zwaren een universeler karak ter gekregen. De toename van de luchtveront reiniging ïn het Rijnmondgebied en de geluidsoverlast in Groe- noord en Holy wegen nog steeds zwaar. Ook in 1990 worden deze dreigende gevolgen van de snel weg door de bezwaarmakers in stelling gebracht Maar meer dan voorheen beheersen boven lokale argumenten de discussie. De milieubeweging benadrukt nu, dat Nederland als land met de meeste auto's per vierkante kilometer haast moet maken met het terugdringen van het autoverkeer. Het verbeteren van het openbaar vervoer en het schrappen van nieuwe wegen is een harde voorwaarde om de ge volgen van het broeikaseffect te beperken. Van een doel op zich is het protest tegen Rijksweg 19 hiermee geëvolueerd tot een steentje, dat kan bijdragen in de oplossing van het globale milieu probleem. Oosthavenkade 1S Vlaardingen Tel.: 4354083 Schiedam Wat Cees Buïj- nink betreft mag de Schie damse politie de A 20 voort aan links laten liggen. Dat voorbijrazende verkeer, wat heeft dat feitelijk voor relevan tie voor Sehïeaam? Natuurlijk, controles op vrachtauto's zijn no dig. Verkeersveiligheid blijft van groot belang. Maar als hoofdinspecteur Buijnink mag kiezen waar hij zijn personeel in zet, ziet hij toch meer heil in het aanpakken van keldermbraken in Groenoord. Daar heeft de Schiedamse bevolking wél di rect mee te maken. De keuze tussen verkeerscontro les en een klopjacht op inbrekers is, extreem gesteld, het dilemma waar de Schiedamse politie op dit moment voor staat. Een vori ge week gepubliceerd bevol kingsonderzoek maakt dat nog eens ondubbelzinnig duidelijk. 0 Uit het onderzoek ('Veel voorko- s mende criminaliteit en sociale él- veiligheid') distilleerde het poli- 2 tiekorps twee doelstellingen die de komende tijd de alLerhoogste prioriteit moeten krijgen, Eén: het aantal slachtoffers van mis drijven (nu circa 34 procent van de Schiedamse bevolking) moet o omlaag. En twee: de aangiftebe- reidheid moet omhoog. Momen teel doet slechts krap de helft van slachtoffers van een misdrijf aangifte. „Wij weten dus maar voor de helft wat er gebeurt", is Buijninks logische conclusie. Om die doelen te bereiken zal de politie keuzes moeten maken. Keuzes tussen zaken die direct aandacht krijgen en zaken die voorlopig terzijde worden ge schoven. Buijnink: „Het, is na tuurlijk fictie om te denken dat alles wordt aangepakt. Honderd veertig politie-agenten kunnen lang niet al het werk aan. Er blij ven altijd zaken liggen". Het be volkingsonderzoek heeft aange geven waar de prioriteiten voortaan moeten liggen: bij de voorkeuren van het publiek. Dat voor de re-agenten lufotruatie 42&QZ Hoofdinspecteur Cees Buijnink: eigen hobbies uitlenen is funest. maakt zich vooral druk om in braken, diefstallen uit auto's eh snelheidsmaniakken. Pakkans De politie kiest die weg niet en kel uit dienstbaarheid, omdat men vindt dat de klant koning is, maar ook vanwege het simpele feit dat de bevolking anders oom agent de rug toekeert. Voor de hoofdinspecteur staat vast dat de lage aangiftebereidheid, zoals die in het onderzoek werd gesig naleerd, regelrecht verband houdt met het feit dat de politie te lang de wensen van het pu bliek heeft genegeerd. „Wc heb ben veel te lang zelf bepaald waar we aandacht aan moesten besleden. Een korps dat catego risch niet ingaat op wat de bevol king wil, dat zijn eigen hobbies uitleeft, krijgt een steeds grotere afstand tot de burger". Door beter in te spelen op de wensen van de doorsnee Schie dammer zal de politie er volgens Buijnink op den duur in slagen het verloren vertrouwen terug te winnen. „Dan vergroot je je draagvlak er is meer informa- tiebereidheïd, meer tevreden heid onder de bevolking". Dat. vergroot dan weer de pakkans, waardoor het aanzien van de po litie verder stijgt. Buijnink is er heilig van overtuigd dat politie werk volgens deze methode 'maakbaar' is en dat de crimina liteit er door zal dalen. Het instellen van wijkteams in oktober vorig jaar is een stap in de goede richting geweest, zo blijkt uit de statistieken. In alle delen van de wijk zijn forse aan tallen kleine misdrijven opge lost. „De teams zijn als duivels te keer gegaan", zegt Buijnink niet zonder trots. Maar er moet meer gebeuren om de burger er van te overtuigen dat de politie zijn aangifte niet zonder meer op" de grote stapel zal leggen. „We moeten koste wat kost voorkomen dat gezegd wordt; ik doe geen aangifte, want ze doen er toch niks aan op het bureau", aldus de hoofdin specteur. „Misschien moeten we mensen die aangifte hebben ge daan laten weten wat er met hun zaak gebeurd is, schriftelijk of telefonisch. Alleen zul je ook dan weer keuzes moeten maken. Wie krijgt bericht en wie niet, We krijgen hier ongeveer zesdui zend aangiften per jaar. Dat zijn zesduizend postzegels van 75 cent. Reken maar uit wal dat zou kosten". Maassluis Pajtas, 'vriend', zo heette het zigeunerorkest dat gisteravond in het Maas sluisse stadhuis ongewoon vurige achtergrondmuziek verzorgde. Naam en klanken waren veel zeggend. Maassluis popelt om vriendschap te sluiten met een stad in Hongarije en de Honga ren zelf willen ook niets liever, i Over het eerste liet de massale opkomst van het Maassluisse verenigingsleven weinig ondui- j deiijkheid bestaan, over het 1 tweede nam ambassadeur Istvén Csejtei iedere twijfel weg. j De informatie-avond werd een a groot succes, Csejtei legde uit dat J[ in Hongarije de belemmeringen 3 om contacten met het westen g aan te gaan nagenoeg zijn opge- ruimd. Leergierig als zijn land- genoten zijn, willen ze maar wat graag hun licht opsteken bij de- S mocratisch geregeerde naties. Dat zal de opbouw van hun eigen z land ten goede komen. Omdat de 'bemiddelende' rol van de Hongaarse overheid is weggevallen, zal Maassluis zelf op zoek moeten naar een part ners tad. Dertig inwoners van de Eerste Stad aan de Waterweg meldden zich spontaan aan als lid van het werkcomité dat het pad naar het land aan de Donau moet effenen. Het Maassluisse gemeentebe stuur zelf zal zich voorlopig niet actief met de toenadering be moeien. De vriendschapsband die nu wordt gesmeed met Hon garije moet meer inhoud 1 dan vorige jumelages. Die stonden meestal uit weinig meer dan etentjes die de gemeentebe sturen elkaar over en weer aan boden. De betrekkingen met Oost-Europa moeten vooral een zaak worden waar de bevolking Zigeunerorkest Pajtas speelde meeslepende muziek op de druk bezochte informatie-avond in Maassluis over vriendschap met Hongarije. van de twee steden plezier aan beleeft. Vlaardingen Als enige Vlaar- dingse club doet kanovereniging Natsec zaterdag mee aan de lan delijke open dag waterrecreatie. Natsec, met 189 actieve leden al lesbehalve een sphntergezel- schap, hoopt tijdens het evene ment nog meer stadgenoten te interesseren, voor de kanosport. En voor de omgeving waar Nat sec haar tochten pleegt te hou den' de Viaardinger Vaarten de vlieten daaromheen. Juist die groene omgeving de Broekpolder, de Vhetlanden en het Bommeer is volgens Ri chard Ruseier de oorzaak van het grote ledental. Ruseier, sinds jaar en dag fervent peddelaar en binnenkort bestuurslid van Nat sec: „Leuker vaarwater kun je je nauwelijks indenken. Wat is er nou idyllischer dan op je gemak naar Maasland varen met al die water- en weidevogels om je heen?" Om de link met de omringende natuur te onderstrepen, organi seert de opzichter van natuur monumenten Jan Hofman za terdagmorgen vanaf de steigers van Natsec bij café Vlietzicht boottochtjes door het gebied. Be zoekers van de open dag die de kano als vaartuig willen uitpro beren zijn ook welkom: Natsec stelt daarvoor verschillende ty pes van haar kanovloot beschik baar. Het programma wordt afgewis seld met demonstraties zeekano varen, reddingstechnieken en een polowedstrijd te water. De open dag (aanvang tien uur) is een van de laatste evenementen die de vereniging rond het hui dige clubgebouw organiseert. Waarschijnlijk volgend jaar ver huist de vereniging naar een on derkomen in de jachthaven van de watersportverenigingen De Fuut en De KJeiput halverwege de Broekpolder. In Schiedam doen alle water sportverenigingen mee aan de open dag. Wethouder Aad Wieg man geeft daar 's morgens om tien uur het startsein met de pre sentatie van een spiksplinter nieuwe watersportfolder in de Korenbeurs. Vlaardingen De vriendschapsband tussen Vlaardingen en de Fi lippijnse stad Bacolod komt deze maanden weer volop tot bloei. Kort na het bezoek van een theatergroep uit Bacolod komt 10 mei de men- seorechtenactiviste Mereeditas Contreras naar de haringstad. Zit maakt deel uit van een delegatie van drie personen,die in Nederland informatie geeft over de situatie van de mensenrechten onder de re gering Aquino. Bovendien is het bezoek bedoeld om de solidariteits- banden met Vlaardingen te versterken. Schiedam De ge meente Schiedam gaat voortaan regelmatig een bevolkingsonderzoek houden naar veel voor komende criminaliteit en sociale veiligheid. De onderzoeken, die in opdracht van de gemeente worden uitge voerd door bureau Wemar in Rotterdam, moeten inzicht ver schaffen in de resultaten van een nieuwe aanpak van de (kleine) criminaliteit Het eerste, ïn september 1989 ge houden onderzoek knjgt dit na jaar al een vervolg. Ook in de herfst van 1991 wordt de bevol king gevraagd naar haar erva ringen met de misdaad in de stad. Daarna wordt het onder zoek, dat 20.000 gulden per keer kost, iedere twee jaar herhaald. De nieuwe aanpak die de ge meente voor ogen staat bestaat uit het bundelen van maatrege len van alle gemeentelijke dien sten. Het eerste actieplan wordt dit jaar opgesteld. De gegevens daarvoor worden geleverd door de dienst Gemeentewerken, het gemeentelijk wonïngbeheer, de openbare nutsbedrijven, de soci ale dienst en de politie. Burgemeester en wethouders willen de suggesties van de ver schillende diensten uiterlijk in augustus binnen hebben. De co ördinatie is in handen van mr. Wil Boonstra, ook verbonden aan Halt, het bureau dat jeugdige vandalen alternatieve straffen oplegt, Het onderzoek van september vorig jaar, een telefonie en quête onder 600 inwoners, toon de aan dat 34 procent van de Schiedamse bevolking jaarlijks het slachtoffer wordt van een misdrijf. Vlaardingen - „Het werd hoog tijd het oubol ligheids imago dat rond het verzamelen van post zegels hangt, wat af te slijpen". Met die woorden verklaart marketing me dewerker Hans de Wit het initiatief van de Vlaardingse Zegelkoe rier om de verkiezing Ne- derlandse postzegel van het jaar te beginnen. De daaraan verbonden geld prijs van 7500 gulden is on langs uitgereikt aan de Haagse ontwerper Donald Janssen. Hij ontwierp Het Spoor, een zegel van 55 cent die in de serie 150 jaar spoor wegen is uitgebracht. Een publieksjury verkoos zijn zegel boven de 21 andere postzegels, die in 1989 zijn uitgebracht. De Zegelkoerier is een com mercieel bedrijf dat filatelie per post verzorgt, Eén van de doelstellingen is het ver zamelen van postzegels on der de aandacht van een breder publiek te brengen. „Te veel mensen zien het toch nog als een hobby waaraan mensen, beginnen als ze over zeeën van tijd be schikken", denkt De Wit. Om die beeldvorming te veranderen, lanceerde di recteur Den Draak onge veer twee jaar geleden het plan voor een jaarlijkse post zegelverkiezing. Volgens De Wit markeert het plan de voortrekkersrol die De Ze gelkoerier in de nationale fi latelistenwereld speelt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1