PvdA vergeet oud zeer Schiedam heeft links college Actievoerders nemen eigen "rijksweg* mee WATERSPEKTAKEL LOKT HONDERDEN VS^ÊÊÉÊsam VIAAROINGS DAËB1AO i SËlEBIfSf COURANT NIEUWE MRÏÏEO OOÜBANT 1 Knokpartijen in Schiedam 'Goedkope nachtstroom vergroot veiligheid' Politie pakt inbrekers op bij bosjes Geld ontfutseld Jacht op autokraker Publiek kiest 'haarlijn' Vrouw uur bewusteloos MAANDAG 23 APKIL 1990» PAGINA 9', Regional c Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 400S, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. vochten. De Broekpolder wordt zeker de komende vier jaar niet bebouwd. Verkoop van grond, zo hebben de partij- Vlaardingen Tevreden heid voert de boventoon bij de delegaties van PvdA, CDA en D66 in Vlaardin- gen, die in iets meer dan twee weken een collegepro gramma schreven en een wethoudersploeg hebben geformeerd. Sociale en bestuurlijke ver nieuwing en groei van de Vlaardingse bevolking zijn de drie belangrijke actiepunten van de nieuwe coalitie. Vooral dat laatste wordt een probleem, zegt Ton van derSteen, de D66- kandidaat voor de portefeuille stadsontwikkeling. Hij kan nu al 'garanderen' dat Vlaardin gen de komende vier jaar de beoogde 75,000 inwoners niet haalt. In grote eensgezindheid heb ben de delegaties van de drie partijen sinds 2 april gewerkt aan net beleid voor dekomen- de vier jaar. Van oud zeer tus sen PvdA en CDA is kennelijk geen sprake meer. Aan zijn uit spraak van november vorig jaar, dat „het CDA heeft ge toond geen verantwoordelijk heid te kunnen dragen voor het bestuur van de stad", wenst PvdA'er John Ranshuijsen niet te worden herinnerd. „Dat is ouwe koeien uit de sloot halen en daar hebben wij geen be hoefte aan", zegt hij. „Wij willen samen'met redelij ke partijen uit deze raad dus niet het CDA proberen tot een beleid te komen", zei Rans huijsen op 1 november 1988. Maar zulke uitspraken geven nu geen pas meer. Toen hadden de christen-democraten net ge probeerd Pvd A-wethouder Bas Goudrjaan beentje te lichten, In de onderhandelingen over een nieuw college is het CDA juist uiterst redelijk geweest *Vij hebben heel serieus ge er kt „Wij hebben heel werkt aan een goed bestuur van onze stad. De gesprekken win hM>l rtneitiof t/or1nrv>n'' zijn heel positief verlopen". Ranshuijsen, kandidaat zegt wethouder van financiën. 'Trekker' Ranshuijsen, die behalve fi nanciën ook het sociaal-cultu reel werk in zijn portefeuille krijgt, is in de nieuwe coalitie 'trekker' van de bestuurlijke vernieuwing. Zijn fractiege noot Arii Maarleveld krijgt mi lieu, volksgezondheid, onder wijs, volwasseneneducatie en cultuur in de portefeuille. Ranshuijsen staat voor de opga ve de begrotingen sluitend te krijgen, want dat is een uit gangspunt van de coalitie. De tarieven van gemeentelijke diensten zullen daarvoor wor den verhoogd. Door acht jaar vast te houden aan een verbod op tariefsverhogingen heeft de gemeente miljoenen guldens misgelopen, weet Ranshuijsen. „Een trendmatige verhoging van de tarieven moet be spreekbaar gemaakt worden". CDA'er Aart Kool krijgt de taak de sociale vernieuwing in gang te zetten. De bestuurder van de christelijke federatie van overheidspersoneel (CFO) is daarvoor de aangewezen man, vindt zijn fractiegenote Agnes van Ardenne. Zij be heert zelf een zware portefeuil le met economische zaken, sport en recreatie, minderhe denbeleid, verkeer en vervoer en algemene promotie. Kool doet personeel en organisatie en maatschappelijke dienstver lening. Van der Steen mag behalve stadsontwikkeling ook voor lichting en Inspraak tot zijn be leidsterreinen rekenen. Zo krijgt hij de kans om te werken aan een paradepaardje van D66: een onderzoek naar de voors en tegens van een lokaal raadplegend referendum. Referendum Dat referendum was een van de geschilpunten in de ge sprekken tussen PvdA, CDA en D66. Ook over het buiten lands beleid, de democratise ring van het openbaar onder wijs, bebouwing van de Broek polder en gronduitgifte moest een stevjgrobbertje worden ge en afgesproken, is alleen moge lijk op industrieterreinen. Alle overige grond wordt in erf- t uitgegeven. _emeester Fred van Lier is bij de gesprekken over het nieuwe college op één na alle politieke taken kwijtgeraakt Toen Vlaardingen het de afge lopen vier jaar met vier, en de laatste maanden zelfs met drie wethouders moest doen, be stierde hij de portefeuille voor lichting, inspraak, VW en lo kale omroep. Nu Vlaardingen weer een college van vijf wet houders gaat kiezen, is dat niet meer nodig. Behalve voor de uitvoering van zijn wettelijke taken is hij tot zijn aftreden in 1992 alleen nog verantwoorde lijk voor ontwikkelingssamen werking. De onderhandelaars hebben nog een aantal gesprekken voordat zij, vrijdagmiddag om half vijf, de overige partijen in de gemeenteraad inlichten over de bereikte resultaten. Aan de vooravond daarvan moeten de leden van de PvdA nog hun fiat geven aan het col- Iegeprogram en de portefeuil leverdeling. SchiedamSchiedam heeft de tomende jaren een rood groen college. Gisteravond zijn de fracties van de PvdA, D66 en Groen Links akkoord gegaan met de overeenkomst, die de de onderhandelaars van de drie partijen vrijdag hebben bereikt. Naast de drie zittende PvdA-wethouders treden Bart de Leede (Groen Links) en Adri Reijnhout (D66) als nieuw komers toe tot het bestuurscollege. Ook de laatste meningsverschil- dat de vestiging van een nieuw len over de ontwikkeling van bestuurscentrum niet .gepaard het stadscentrum zijn door de onderhandelaars dit weekeinde glad gestreken, Onder zware druk van de PvdA is D66 alsnog akkoord gegaan met de sloop van een deel van de Lange Kerkstraat Hierdoor ontstaat er ïn de raad een meerderheid voor de komst van een winkelcomplex van Al- bert Heijn, Blokker en C A. Groen Links blijft zich verzetten tegen de nieuwbouw, die zij als een aantasting van het historisch karakter van Schiedam be schouwt Op haar beurt is de PvdA ge deeltelijk tegemoet gekomen aan de wensen van Groen Links en D66. Zij hebben afgedwongen huisvestingslasten. „De gemeen te heeft nergens geld voor", stelt Bart de Leede. „Het is daarom niet te verkopen dat de gemeen te zichzelf gaat tracteren De Leede neemt in het college, dat tot vijf wethouderzetels is uitgebreid, in grote lijnen de por tefeuille van WD-wethouder Luub Hafkamp over. De wet houder van Groen Links wordt verantwoordelijk voor welzijn» volksgezondheid en milieu. Het laatste beleidsonderdeel neemt De Leede over van Chris Zijdeveld. De PvdA'er, die de laatste jaren regelmatig in de clinch lag met D66 en Groen Links, blijft verantwoordelijk voor de stadsuitleg in Spaland. Zijdeveld krijgt ook de zorg over cultuur, het Stadserf en het win- keiapparaat in het centrum. De vetste kluif is binnengehaald door Adri Reijnhout van D66. Reijnhout beheert de komende jaren de zware portefeuille stadsvernieuwing, volkshuis vesting en voorlichting. Voor Hans van Kleef van de PvdA resteert slechts de post onder wijs, sociale vernieuwing en So ciale Zaken. Sociale vernieuwing en een overtuigend democratisch be heer zijn door het nieuwe college uitgeroepen tot speerpunten van het beleid, PvdA-onderhande- laar Aad Wiegman, die zijn por tefeuille financiën en nutsbe drijven heeft uitgebreid met grondbeheer en personeelsza ken, spreekt over een 'gedurfd college'. „We proberen de komende jaren beter tegemoet te komen aan de wensen van de bevolking", zegt Wiegman. De partijen hopen op deze wensen in te spelen door jaarlijks minimaal 2,7 miljoen gulden te bezuinigen ter finan ciering van nieuw beleid. Schiedam Op de Hoogstraat raakte zaterdag rond middernacht een 28-jarige Schiedammer slaags meteen ongeveer 17-jarige jon gen. De Schiedammer kreeg zonder enige aanleiding enkele stompen in hetgezicht. De dader is spoorloos. Op het voetbalveld van Excelsior '20 liep een ruzie tussen de scheidsrechter en de trainer van een elftal van sportclub Feije- noord zondagmiddag uit op een vechtpartij. De 34-jarige trainer uit Maassluis werd aan zijn oren getrokken en moest een paar klappen incasseren. Excelsior-voorzitter Cor van 't Zelfde noemt de knokpartij 'een vernederende blamage'. Volgens Van 't Zelfde handelde de scheidsrechter uit noodweer, nadat hij door de trainer werd aan gevallen. Maassluis Het doorgaans zo rustige Maassluis is in het week end opgeschrikt door een groot aantal inbraken. Niet de inbre- kere, maar de politie deed uitein delijk goede zaken, want in alle gevallen werden de daders ge pakt Een 20-jarige Maassluizer kon worden aangehouden, nadat hij uit twee woningen aan het Ie pendal sieraden, geld en video apparatuur had ontvreemd. Ook de twee 15-jarige knapen, die tweemaal de ruit van een winkel aan het Westeinde vernielden en met snoepgoed aan de haal gingen, werden in de kraag ge grepen. Twee 17-jarige Maasslui- zers, die eveneens snoepgoed uit een schiettent op de kermis had den ontvreemd, werden door de eigenaar gesnapt. De 23-jarige inbreker, die een cafetaria aan de Industrieweg bezocht', werd tijdens zijn vlucht per fiets door de politie onderschept. Tenslotte had een 17-jarige Maassluizer weinig ple zier van zijn buit, die hij uit een gereedschappenwinkel in de binnenstad had meegenomen. Hij reed met zijn bromfiets recht in de armen van de politie. j Vlaardingen Twee vrouwen hebben een 75-jarige bewoonster van een,woning aan de Bilüton- laan vrijdag 400 gulden afhandig gemaakt,-De vrouwen stapten meteen n^ar binnen toen de be jaarde bewoonster de deur open deed. Zij -hielden -vervolgens beurtelings de vrouw- aan de praat Toemze weer weg waren ontdekte de bewoonster dat het geld wegwas. Schiedam Eén autokraker wist gisteravond aan de politie te ont komen, een andere werd probleemloos in de kraag gevat. De man die uit handen van de wet wist te blijven, erd am half tien gesnapt op de parkeerplaats bij NS-station Schiedan-Nieuwland. Hij rende weg, waadde door een -diepe moddersloot, stak vervolgens nog een sloot over en verdween op volkstuincomplex Vijfsluizen uit het gezicht In de Lange Singelstraat haalde de politie rond middernacht een 36- jarige Rotterdammer uit een auto van een bewoner van de straat. De man was bezig de auto van de radio-cassetterecorder te ontdoen. SchiedamIn de discussie over de (on)veiligheid van de Hoog straat in Schiedam heeft zich nu ook Frans van Rijsbergen ge mengd. Van Rijsbergen, oud-ca fébaas en ex-voorzitter van de HOS (Horecaondernemers Schiedam) vindt dat de gemeen te financieel over de brug moet komen om bij het publiek het ge voel weg te nemen dat het op de Hoogstraat niet pluis is. Hij zegt dat in een reactie op een artikel in deze krant Van Rijsbergen wil dat de ge meente voor de middenstanders in het centrum een laag nachtta rief voor elektriciteit vaststelt Dan kan het licht in de etalages dat de winkeliers nu doven, 's nachts blijven branden. Dit vergroot de veiligheid, denkt hij. Vechtpartijen zullen veel min der voorkomen en dieven die het hebben gemunt op de inhoud van de etalages zullen zich dan wel twee keer bedenken. Behalve subsidie op nacht- stroom, stelt Van Rijsbergen een financiële bijdrage van de ge meente voor als winkeliers een doorzichtig rolluik aanschaffen. Zulke 'open' rolluiken ogen veel vriendelijker dan de ook op de Hoogstraat op grote schaal ge bruikte metalen puien, maar zijn een stuk duurder. Van Rijsber gen wijst er op dat in Rotterdam vanaf 1992 stalen winkelluiken in de binnenstad verbalen zijn en dat de gemeente subsidie ver leent bij de aanschaf van vrien delijker modellen. „Het is gewoon een centenkwes tie", vat Van Riisbergen de op lossing voor de al jaren slepende roblemen in Schiedams drukst- ezochte winkelstraat samen. De belangrijkste geldschieter zal de gemeente moeten zijn, valt uit zijn betoog op te maken. Ook het plan om de woningen boven de winkels weer te gaan verhuren, zal voor een deel met gemeen schapsgeld moeten worden be taald. Want voor de huurders zal naast de winkeldeur een aparte ingang nodig zijn. Minder geld kost zijn ideetje na sluitingstijd van de cafés weer taxi's op de Hoogstraat te laten rijden. „Verkeer kan de gevoe lens van veiligheid vergroten". Als oud-cafébaas brengt Frans van Rijsbergen een al sinds men senheugenis bestaande grief van zijn vakbroeders naar voren. Dat is het verschijnsel dat in de Schiedamse club- en buurthui zen goedkoop bier wordt ge schonken. Daar ligt volgens hem ook een bron van r Overzicht van het actieterrein. Vervolg van pagl na 3 Schiedam Veel hoop op een indrukwekkende mani festatie biedt het Emmaplein zaterdagmiddag rond één uur nog niet. Op dat moment heb ben zich slechts zestig fietsers verzameld, die onder begelei ding van camavalsorkest De PulTekes en de Schiedamse politie op weg gaan naar de manifestatie tegen rijksweg 19. Toch is nieuwbakken wethou der Bart de Leede van Groen Links niet ontevreden. „Het valt me niks tegen. Ik denk dat het op het zandlichaam behoorlijk druk zal zijn". Het lijkt op dat moment dat de volksvertegen woordiger wat voorbarig is in zijn uitlatingen. Want zelfs als de Schiedammers een half uur later in Midden- Delfland een groep fietsers uit Delft ontmoeten, blijft het aantal deelnemers aan de fietstocht van de plaatselijke afdeling van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging be perkt tot hooguit honderd. Terug in Schiedam, waar de ma nifestatie tegen rijksweg 19 wordt gehouden, krijgen de woorden van De Leede wat meer gewicht Een overweldi gende mensenmassa is er op het eerste gezicht niet aanwezig, maar op het wijdse dijklichaam bevinden zich volgens de politie toch zeker 3000 demonstranten. De meeste bezoekers uit Vlaar dingen, Deift en Schiedam 2ijn op eigen gelegenheid naar de Laan van Boles afgereisd. De werkgroep Stop Rijksweg 19 is blij met hun komst, want het laatste wat de lokale beweging wil, is dat het protest tegen de rijksweg paralleien met de acties tegen de kerncentrale in Dode- waard gaat vertonen. Participeren In het Zeeuwse land gunde de lo kale bevolking de demonstran ten uit de grote stad destijds al leen een. blik waardig door de keukengordijntjes. En als de ac ties waren beëindigd, lieten zij journalisten optekenen hoeveel schade de demonstranten aan hun voortuintje hadden aange richt De vele bekende gezichten ge ven aan dat de lokale bevolking dit keer wél participeert in de milieu-actie. Twee jaar geleden was dat nog anders. Slechts hon derd actievoerders poogden des tijds voor de laatste keer de Tweede Kamer op andere ge dachten te brengen. Het pleidooi was aan dovemansoren gericht, want de Tweede Kamer gaf haar fiat aan de aanleg. Toch blaast milieubeweging op deze zater dag het verzet nieuw leven in. Sombere prognoses over de overlevingskansen van het mi lieu en nieuwe voorspellingen over de verkeersgroei recht vaardigen een heroverweging van de aanleg, meent het plat vorm Landelijk Milieu Aktie, waarin twintig milieugroeperin gen participeren. Opvallend is, dat de ui tingen van protest allerminst beperkt blij ven tot rijksweg 19. Uit alle windstreken hebben milieuacti visten hun eigen 'rijksweg 19* naar Schiedam hebben meege bracht. Remmen Een milieugroep uit Nijmegen bekritiseert op een spandoek net doortrekken van de A 15. Fiets- liefhebbers uit de omgeving van Heemskerk vragen zich af, waarom zij nog steeds niet via een vryliggend fietspad naar As- sendelrt kunnen fietsen. Ook Noordhollanders roeren zich. Op een spandoek verzetten zij zich tegen de aanleg van de tweede Coentunnel, Ondanks de diversiteit van de eisen voelen de demonstranten zich verbonden door één doel: het remmen van het autover keer. Want of het nu om nieuwe wegen in Nijmegen, in Assen- delft of in Schiedam gaat, de- aanleg wordt volgens de demon stranten uitsluitend gerecht vaardigd door de te verwachten groei van het autoverkeer. Met het graven van een symboli sche trambaan geven zij aan dat het openbaar vervoer een vol waardig alternatief voor de auto is. Niet alleen in Schiedam, zoals in dit geval. In bij voorbeeld Nij megen, Assendelft en in Leiden' ligt de situatie niet anders. 1 Gehuld in een shirt met het op-, schrift 'Stop Rijksweg II West't werkt ook Wim ter Keurs van de4 werkgroep Milieubeheer Leiden' mee aan het afgraven van rijks weg 19. „Als milieubeweging be~* schikken we goede argumenten.' Deze argumenten knjgen voor de politiek pas betekenis als er een algemeen draagvlak is. Daarom doe ik graag mee aan deze massale uiting van protest".' Sloopauto Terwijl de Schiedamse en Delft-j se fietsers in de massa opgaan», uiten leden van de vereniging; Milieudefensie hun afkeer var»; het gezamenlijke strijdpunt. On-) der het oog van televisiecame-5 j ra's en tientallen fotografen du-" wen zij een sloopauto van het vijf? meter hoge talud naar beneden.' j Een duidelijk gebaar naar de^ buitenwereld, maar de actie-, voerders beseffen dat de moge-; 1 ijkheden in de praktijk subtieler] liggen. Geheel verdwijnen zal do auto wel nooit, beseft ook de mi-" lieubewegïng. Zij vindt wel dat? het aantal autokilometers moet- worden gehalveerd. Henk Tetteroo, activist van het het eerste uur tegen rijksweg 19,- en verkeersdeskundige Menca Wiersema van de Zuidhollandse» milieufederatie delen deze visie.^ Tegelijkertijd beseffen zij terde ge, dat dit ideaal van de milieu-' beweging slechts met grote in^ spanningen kan worden gereali^, seerd. i Schiedam/Vlaardingen Het zogenaamde ongeluk trok tientallen toeschouwers. Die stonden zaterdag langs de Vlaardingse Vaart bij café Vlietzicht te kijken, hoe er varen kanoërs bibberend moeite deden om te slaan. Er moest een redding worden gedemonstreerd, want het was de open dag van de wa terrecreatie. Kanovereniging Natsec had er een speels dagje van gemaakt met veel publiekstrekkers. In Schiedam was de open dag grootscheepser aangepakt On der het motto 'Schiedam, een leuke aanlegplaats' werd de dag gebruikt als inzet van een cam pagne. „Schiedam heeft veel wa ter en mooie plekjes om te varen. Ook van buiten Schiedam moeten de recreanten dat ont dekken", zei wethouder Aad Wiegman tijdens de officiële opening in De Korenbeurs. Na de opening stapte burge meester Reinier Scheeres met een groep belangstellenden in de boot De eerste rondvaart over de Schie had wel iets weg van de intocht van Sinterklaas, met zwaaiende mensen op de kade. De boot meerde af bij jachthaven De Schie. Wethouder Wiegman had gezegd dat pleziervaart niet alleen voor welgestelden is. Hij had gelijk. In de kantine van jachthaven De Schie werd patat gebakken en de sfeer leek er een beetje op die van voetbalkanti nes. Buiten werd druk getim merd en geverfd. De eigenares van een aange meerde boot deed haar beklag. Zij vond dat de doorvaart vaak moeilijk was in Schiedam. En de jachthaven was niet meer zo ge zellig als vroeger. „Als je een weekeindje wilt varen moet je soms een dag wachten voor je te rug kan". Daar wordt aan ge werkt, zei havenmeester Theo Sabel. „De bruggen gaan al va keropen". De volgende jachthaven, De Volharding, zorgde ook voor een gastvrij onthaal Buiten was een rommelmarkt ingericht In de loop van de ochtend fietsten veel mensen op de kade voorbij. Zij deden mee aan de puzzeltocht van de VVV langs de Schie. En kele fietsers waren bezweet en waren in uniform. Zij fietsten pijlsnel. Ze stapten af bij ophaal bruggen en gingen met met hun volle gewicht aan de kettingen hangen. Dan sprongen ze weer op de fiets, op weg naar de vol gende brug. De boot hoefde niet te wachten. In Vlaardingen waren geen ob stakels. De enige natuurlijke 'vij and' was hier de pleziervaart Kanovereniging Natsec had de jachthavens wel gevraagd mee te doen aan de open dag. Richard Ruseier, organisator en vooraan staand lid van Natsec, had sa menwerking positief gevonden. „Als er mensen langskomen die er over denken om een boot te kopen en we krijgen ze in een kano, dan zou dat weieens de plannen kunnen veranderen". Maar de jachthavens waren niet geïnteresseerd. Buitensportcentrum Rijnmond en Natuurmonumenten waren wel gemakkelijk te porren. Zij hielpen mee met de organisatie. Jan Hofman, opzichter van Na tuurmonumenten, vertelde tij- Kano'ars, gehelmd en goed be schermd als ijshockeyers, speten een een nieuwe variant van polo bij Vlietzicht. dens de rondvaarten over de na tuur in de Vlietlanden. Dagjes mensen die langs kwamen wer den overgehaald in een kano te stappen. Gratis en met instructie bleek de stap niet zo groot. Vlaardingen Het publiek magj morgenavond uitmaken welk. kapsel de komende znaande% trendsettend wordt in "Vlaardin-, gen en Schiedam. In café La Residence aan deBre-J de Havenstraat is vanaf acht uur-"1 de finale van de kappers-wed strijd die coiffeur Ton Pappers? heeft uitgeschreven voor het j personeel van zijn drie salans in; Vlaardingen en Schiedam.- Twaalf modellen kwamen door de voorronde. De genodigden in La Résidence kiezen morgen de winnende 'haarlijn'. De jury bestaat uit een groot aan-^ tal van Pappers' vaste klanten. Ook zanger Wim Koopmans is* uitgenodigd. Deze zal de show:; met een paar liedjes onderbre-J ken. Ton Pappers beschouwt zichzelf' als de toonaangevende kapper», van de regio. Zijn dochter Vivi-' an en zoon Serge hebben inmid dels ook de charme van het vak ontdekt Ze beheren ieder een" zaak van hun vader. Pappers:., „En daar heb ik ze heus niet toe gedwongen" Vlaardingen Een 22-jarige Vlaardingse is zaterdagmiddag ruim een uur lang bewusteloos gebleven, nadat een bal haar vol in het gezicht raakte. Dat ge beurde tijdens een voetbalwed strijd aan de Kooikerweg. Pogingen om haar weer bij be-~ wustzijn te krijgen mislukten,;» zodat de vrouw naar het Holyv ziekenhuis werd overgebrachte Toen ze uiteindelijk bij kennis' kwam, bleef de vrouw voor ver-i dere verpleging in het zieken-5" huis. h X

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1