Fotograaf geeft monument luisterrijke sfeer terug Staking dreigt bij Hydro Agro KOEVERMANS Rowi Parket Poolse piloten dreigen zakcentje mis te lopen Week van het anti racisme Doelgemiddelde maakt Peperclip kampioen schoolvoetbal Racespecialist VLAARSK DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT NAUTIK WATERSPORT Man mist bocht 'Winkeliers willen verdienen aan bevrijdingskaakjes' Babbeltruc Brand in school V ggigplg Reserves gemeenten mogen flink omlaag Show begint in Denarkas Kardinaal en bisschop bij Liduinafeest Woningbouw vereniging: rondje langs bewoners Unilever doet in vaat en was DONDEEDAG 26 APRIL 1930 PAGtNA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingan. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557-sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. 'COjSy- Schiedam -Wat Paul de Graaff zo aanspreekt in oude gebouwen is hun geschiedenis. „Er hebben de meest uiteenlopende mensen in gewoond, er is van alles in ge beurd". Verwonderlijk is het niet dat de modefotograaf, toen hij zich zes jaar geleden in Schie dam vestigde, op slag verliefd werd op de St. Joris Doele. In het achttiende eeuwse pand, dat hij vorig jaar ten lange leste kon kopen, voelt De Graaff zich eindelijk thuis. Zijn omzwervin gen door altijd te kleine studio's m Den Haag, Rotterdam en ten slotte ook Schiedam zijn voor goed voorbij. Het monument aan het Doeleplein heeft alles. Sfeer, historie, het juiste licht en voor al: ruimte. Zijn hang naar vroeger kan de oud-Hagenaar in zijn nieuwe Paul de Graaff in zijn studio in wording in de St. Joris Doele: 'Bij de gemeente dachten ze In het begin: wat moet zo'n fotograafje in ons mooie pand'. woning annex studio volop uitle ven. Op bet eerste gezicht doen het roze, rood, oranje, blauw, beige en eigeel op de wanden en plafondbalken affreus, zelfs smakeloos aan. Maar zo verge zocht is De Graaffs kleurenkeu- ze bij nader inzien niet. De luis terrijke geschiedenis van het ge bouw rechtvaardigt het gebruik van een breed en gedurfd palet. Braspartijen De oude, in 1741 afgebroken Doele was in gebruik als loge ment en herberg, diende als ver gaderruimte voor het stadsbe stuur en de glides, als decor voor de braspartijen van de schutterij en boad tussendoor gastvrij on derdak aan hoogwaardigheids bekleders op doorreis. In het in 1743 herbouwde pand werden die bonte tradities voort gezeten nog eens aangevuld met nieuwe. Het stedelijk museum sloeg er een deel van de collectie op, -in de crisisjaren van deze eeuw werd er de steun uitbe taald aan werklozen die er ook bak- en braadvet konden bekomen en zwarte kousen en klompen Duitse soldaten bi vakkeerden er in de Tweede Wereldoorlog en daarna nam het jeugdwerk bezit van het ge bouw. In 1741 verkeerde de St. Joris Doele in bouwvallige staat Het zelfde was het geval in 1989, toen de 31-jarige fotograaf het van de gemeente kocht. Het was enkele jaren eerder nagenoeg uitge brand. „Ik moest de koolresten van de plafondbalken schra pen", herinnert Paul de Graaff zich. In. juli begon hij, voor een belangrijk deel met geld uit de plaatselijke monumentenpot, aan de restauratie. Poen „Een gigantische klus", zegt de nieuwbakken eigenaar huive rend. „Het was een geweldige puinhoop. Deuren en deurlijsten waren kapot getrapt alle kostba re onderdelen waren geroofd. Het dak lekte, de kozijnen waren rot of verkoold. Eigenlijk was al les zwartgeblakerd". De gemeente, die na de brand geen gepaste bestemming meer wist te verzinnen voor de snel verpauperende Doele, was maar wat blij dat een enthousiaste on dernemer zich meldde met een restauratieplan. „En het is heel mooi geworden", moet ambte naar Peter van Velzen toegeven. De Graaff weet nog goed dat, hoe behulpzaam de gemeente ook was, er op het stadskantoor toch ook wel scepsis heerste. „2e dachten bij zichzelf: wat moet zo'n fotograafje eigenlijk in ons mooie pand". Maar hij is Van Velzen nog steeds dankbaar voor diens onmisbare bijstand. Over drie maanden schat Paul de Graaff de laatste hand te leg gen aan de verbouwing. „Dan is ook de poen op", voegt hij er grinnikend aan toe. En inderdaad: hij het opknap- werk heeft hij niet op een dub beltje gekeken. Het karwei is met veel liefde en zorg uitge- vuerd, zowel door de eigenaar zelf als door aannemer Slaven burg. die de grote klussen voor zijn rekening nam. Hoewel De Graaff zelf kosten en inspanning graag relativeert. „Gewoon Gamma-wit en Gamma-beige", zegt hij over de 'Oudhollandse' kleuren op de wanden. Vier jaar na debrand is de St. Jo ris Doele uit de as herrezen. De gaten in de gevel zijn gedicht, de stenen hebben na net zandstra len hun oude kleuren terug. Vreemd element is alleen de ge meenschappelijke grafsteen van Anna Pauhna Rijnbende en Ma ria Rijnbende, die De Graaff in de turn vond en vervolgens in de hal vloer liet inmetselen. Verder is De Doele zichzelf gebleven, het monument ademt letterlijk zijn eigen geschiedenis. De Graaff: „Soms, bij een bepaalde temperatuur, of als de wind uit een bepaalde hoek waait ruik ik nog duidelijk een brandlucht". Schiedam Wijkcentrum De Erker in Schiedam staat tijdens de herdenking van de Tweede Wereldoorlog en de bezetting van Nederland vooral stil bij het verschijnsel racisme. Tussen zondag 29 april en zaterdag 5 mei houdt het wijkgebouw aan de Jan van Avennesstraat een anti- ra cis me week onder het allesom vattende thema: verzet tegen ge- /vzeld, onrecht en discriminatie, poenen nu. 'Zondag 29 april om 19.00 uur j worden in De Erker twee ten toonstellingen geopend, getiteld 'jjTekens aan de wand' en 'In het /verleden ligt het heden'. De toe spraak waarmee oud-verzets strijdster mevrouw Van der Za ken de exposities opent gelden tevens als startsein voor de her- denkingsweek. Dezelfde avond, om half negen, volgt een opvoering van Bertold Brechts stuk 'De joodse vrouw'. Op 1 en 3 mei komen verschei dene scholen op bezoek, op 2 mei is er een kindermiddag met als thema 'geweldloos'. Om half ne gen 's avonds voert de theater groep Nieuwe Waterweg van Amnesty International het stuk 'De jury" op. Op zaterdag 5 mei is er tussen één en,zes uur een in formatiemarkt, met ter afwisse ling een hip-hop show van de Jungle Brothers^ f O COC Gasfornuizen Speciale aanbieding/ Bekend fnerk gasfornuis nieuw met Grvcg-keurmerk. kompleet met 4 tootsbranders, therrnos- laat. ovenverllcbling, grill, lade en a Idekplaal 400 Kookplaten vanaf Ook voor butaan' Verder alle bekende merken met hoge kortingen1!" Een gastoestel koopt u toch Dij een vakman? Erkend installateur. uw wataraporiadrar voor Roel-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige vïsboten (Rana), opblaasboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury B.B. motoren Dlv. ski's en onderdelen. Trailers en div. accessoires. Vlaardingen FNV en CNV dreigen met een staking bij de kunstmestfabriek Hydro Agro in Vlaardingen als de directie niet met een beter sociaal plan komt. De bonden hebben de di rectie van de dochteronderne ming van Norsk Hydro een ulti matum gesteld, dat volgende week dinsdag afloopt. Bij Hydro Agro, het vroegere Windmill, moet aan het einde van 1992 het aantal arbeidsplaat sen zijn teruggebracht van 570 naar 420. Gedwongen ontslagen wil de directie voorkomen, maar de manier waarop zint de leden van FNV en CNV niet Zij heb ben vrijwel unaniem het sociaal plan verworpen. Drie punten uit het sociaal plan zijn voor de bonden onverteer baar. Ouderen die vervroegd uittreden krijgen een uitkering van 85 procent van het laatst verdiende salaris. Dat is vooral voor de laagstbetaalden te wei nig, vinden de bonden. De uitke ring moet naar hun mening wor den opgetrokken naar 90 pro cent van het loon. Een aantal onderdelen van het bedrijf garage, kantine, labo ratorium en onderhoud wordt afgestoten. Die werknemers krijgen een baan in de produktie aangeboden, maar de directie garandeert niet dat zij hun sala ris behouden. Weigeren zij de nieuwe baan dan kan dat leiden tot ontslag. Ook werknemers die een opleiding weigeren zetten daarmee hun baan op het spel. De bonden gaan daar niet mee akkoord. Volgens Peter van Emmenes, districtsbestuurder van de in dustriebond FNV, is de actiebe reidheid onder het personeel groot.Harde acties zijn na I mei dan ook zeker niet uitgesloten", aldus Van Emmenes. Vlaardingen Een 44-jarige man uit Voorburg is gisteravond in Vlaardingen met zijn auto in de sloot langs de Watersportweg beland. De man, die een stevige stok op had, zag een bocht in de weg niet zo scherp. Hij reed rechtdoor het water in. De auto van de man raakte zwaar beschadigd, maar zelf Vlaardingen Winstbejag van plaatselijke kruideniers heeft een lelijke streep gehaald door een liefdadïgheidsplanne- tje op koninginnedag in Vlaar dingen. De organisatoren van het Oranjefeest wilden tien Poolse vliegeniers een zakcen tje toestoppen. De Polen strooi den in 1945 levensmiddelen en biscuits uit boven de stad en maken deel uit van het vetera- nenlegioen dat op 30 april Vlaardingen bezoekt. Het plan bestond uit het verko pen van blikken 'bevrijdings kaakjes' voor 7,50 gulden per stuk. De opbrengst zou bestemd worden voor de Polen. Zij zou den met dit geld hun smalle beurzen kunnen aanvullen en aldus hun verblijf in Neder land veraangenamen. De win keliers die de kaakjes zouden verkopen, willen echter een graantje meepikken van de winst Voor de stichting Voed sel en Vrijheid, die de bejaarde vliegeniers naar Nederland heeft gehaald is dat onverteer baar. De kaakjes komen niet in de winkels. Jan Anderson, een van de or ganisatoren van koninginne dag in Vlaardingen, is diep te leurgesteld. Hij vindt dat de Poolse luchthelden, die 45 jaar geleden hielpen de magen te vullen van hongerende Neder landers, nu op hun beurt een .extraatje verdienen. Zij kwa men in 1945 hun vliegtuigen boven ons legen en nu is het de bedoeling hen met volle vlieg tuigen naar Oost-Europa terug te laten keren. „Maar kruide niers blijven kruideniers". Andersom „Die mensen heb ben het nu eenmaal niet breed. De Amerikaanse piloten heb ben geld zat, net als de Canade zen, Engelsen en Australiërs die naar Vlaardingen komen. Daar maken we ons niet druk 'om. Wel om de Polen. Die zijn na de oorlog door hun vader- land ronduit slecht behandeld, omdat ze aan de Verkeerde kant' hadden gevochten, aan de Engelse kant in plaats van die van de communisten. Ze moesten hun brood maar zien te verdienen als portier of wa ker of zo. En dan knjg je te ho ren dal anderen aan zo'n hulp actie willen verdienen!" Omdat de kaakjes al zijn ge bakken en in blikken verpakt, is te elfer ure besloten de hulp actie maar langs andere kana len te laten verlopen dan via de Vlaardïngse supermgrkts. An derson doet zelf ook mee aan de verkoop, De 'herinneringsblik- ken' mak&n deel uit van het as sortiment van zijn bekende 'winkeltje'. Dit nerinkje wordt ter gelegenheid van de ten toonstelling 'Nee en nog eens nee' op koninginnedag en be vrijdingsdag tijdelijk overge bracht van het museum aan de Kethehveg naar het stadhuis. adigd, ma kwam hij er ongedeerd uit. De ïanalyse promille alee had. Dat leverde hem een pro- 1,J ademanalyse wees uit dat hij 1,1 bux iromiLle alcohol in het bloed ces-verbaai op. Vlaardingen De politie van Vlaardingen vermoedt dat een man met een inmiddels bekende babbel truc heeft geprobeerd geld te stelen uiteen woning aan de Henriëtte Roland Holststraat. De man kwam de woning bin nen onder het voorwendsel dat hij de geyser kwam nakijken en bijstellen. De bewoner het hem aanvankelijk toe. Even later vertrouwde hij het niet meer en sommeerde de man de woning te verlaten. Er bleek niets te zijn gestolen. Aangezien de man zich niet als ambtenaar van de GEWB kon identificeren, vermoedt de poli tie dat een nep-ambtenaar actief is geweest. Schiedam De brandweer heeft gisteravond rond half ne gen een geheimzinnig brandje moeten blussen in lts De Burcht aan de Nieuwe Damlaan. Enkele kozijnen in de buitengevel ston den in vuur en vlam. In de Schiedamse school werden spo ren van inbraak aangetroffen. De omwonenden die alarm sloe gen, hadden niemand gezien die voor de brand verantwoordelijk zou kunnen zijn. jit-" ■i Voetballers van de Schiedamse basisscholen streden gisteren met soms overtuigende Inzet om de kampioenstitel. Schiedam Zoals ieder voor jaar stond ookgistermidddag het sportcomplex van Hennes DVS weer in het teken van de school- voetbalfinales. Het Startblok, de Peperkllp, de Notenkraker, Al- bertus Magnus, de Prins Claus en Prinses Julianaschool stre den, aangemoedigd door talloze moeders en leerkrachten, om het kampioenschap. Onder leiding van hoofdonder wijzer Will van Wijk, leek het team van diens school —de Prinses Julianarechtstreeks op de titel af te stevenen, 'Zijn' topscorer Sander Vellinga, die maar liefst zeven maal het net wist te vinden, was ondanks de resultaten niet helemaal te spre ken over zijn leider en ploegge noten. „Volgens mij heeft meneer Van Wijk niet zo veel verstand van voetballen", mokte hij na de 2-0 zege op de Notenkraker. „Ik moest van hem in het midden gaan lopen, maar ik hoor in de spits thuis. En mijn medespelers moeten niet zo zeuren als ik een keer een kans mis". De jongens van het Startblok verloren de eerste twee wedstrij den, maar treurden niet over het verlies. De Peperclip ging tenslotte met de eer strijken. De basisschool eindigde wel met een gelijk aan tal punten als de Prinses Julia- naschool, maar had een positie ver doelgemiddelde. Volgende week gaat de winnaar de strijd aan met de Maassluisse en Rot terdamse schoolkampioenen. De enige laminaatvioerdie niet klost en niet verkleurt, keihard voor naaldhakken en slijtage. Makkelijk in onderhoud en waterbestendig. Fantastisch mooi in 18 kleuren en dessins. Nu verkrijgbaar in 32 filialen in Nederland. nu verkrijgbaar in n filialen in NedE Övenuig uzelf bij: Westhavenplaats 2 - 3131 BT Vlaardingen -010- 4602298 Meer dan 30 parketstudio's in Nederland. WaterwegDe gemeentebesturen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis mogen flink interen op hun reserves. Bij de beoordeling van begrotingen hanteert de pro vincie nu nog als norm een bepaald percentage van het totale budget. Dat betekent dat Vlaardingen 10,7 miljoen, Schiedam 10,6 miljoen en Maassluis 5,3 miljoen gulden achter de hand moet houden. Met het oog op de nieuwe gemeentewet worden die bedragen aanzienlijk verlaagd tot respectievelijk 1,41,3 en een half miljoen gulden. Die bedragen zijn gebaseerd op een norm van 43 gulden per woonruimte. Diezelfde norm geldt al voor gemeenten diein financiële moeilijkheden verkeren. Van de drie Waterwegsteden staat Maassluis er momenteel met 9,6 miljoen gulden in de reservepot er f mandeel het best voor. Vlaardingen heeft 8,4 en Schiedam 8,3 mil joen gulden opgepot. Wielersport of trimmen begint bij Koevermans! Ook voor ATB-fietsen, merken als: Koga Myata - Colnago - Peugeot - Concorde - Raleigh - Gazelle - Giant Tevens grote sortering sportvoeding en kleding! UW TRI ATHLQH-ADRfcS Rotterdamseweg 2 - Vlaardingen - Tel. 010-4343644 Schiedam Trees Mooïhuysen heèft een wat ongebruikelijke - lakatie uitgekozen voor de ope ning van haar tentoonstelling Oranje. De eigenaresse van het in Schiedam gevestigde TC De sign Centre wijkt zaterdag uit naar de Denarkas in het West- land voor de officiële opening van een mode- en sieradenshow. Het bijzondere aan die show is dat alle voorwerpen de ^asis- kleur oranje hebben. Zij koos voor de Denarkas, om dat die ruimte volgens haar qua licht en ruimte niet is te over treffen. In lyrische bewoordin gen rept zij over de schitterende interactie tussen de lichtval en de kleurrijke paprika's, die daar op grote teeltvelden groeien. De show daar duurt van twee tot zes uur. De gespecialiseerde tentoonstel ling wordt vanaf zondag tot en met 13 mei in haar eigen cen trum aan de Nieuwe Haven 127 voortgezet. Tijdens de Oranje- exposttie zijn daar ook glaswerk, aardewerk en meubels uit de pe riode 1930 tot 1990 te zien. Schiedam Kardinaal Sïmonis en bisschop Bar van Rotterdam zijn zondag aanwezig bij de vie ring van het feest rondom de heilige Liduina van Schiedam. Woont de bisschop in de och tenduren in de naar haar ver noemde parochiekerk de eueha- ristrieviermg bij, de kardinaal is 's avonds om zes uur aanwezig bij het sluitingslof. De viering van de heiligverkla ring van het Schiedamse meisje staat dit jaar in een bijzonder daglicht, omdat het honderd jaar is geleden dat paus Leo XIII de verering van Liduina bevestigde en bekrachtigde. In de middag zullen in de kerk aan de Singel 106 gregoriaanse vespers worden gezongen, waar na een omgang wordt gehouden langs de plaatsen die in het leven voor Liduina belangrijk waren. Schiedam Woningbouwver eniging Schiedam gaat opnieuw een sene avonden beleggen voor de bewoners van de ruim zestig complexen die de vereniging be heert, Het is de tweede keer dat zo'n groot vergadercluster wordt afgewerkt. De woningbouwver eniging doei dat om het contact met de huurders te bevorderen. Tijdens de sessies, waarvan er hooguit drie per maand worden gehouden, wordt vooral gespro ken over het gewenste onder houd voor de komende twee jaar. Dan kunnen ook andere vragen, verlangens en grieven op tafel worden gegooid. In en kele gevallen zal de woning bouwvereniging een aantal spe cifieke kwesties op de agenda zetten, zoals de carports in de Bo- tenbuurt en de vervanging van cv-ketels in Schiedam-centrum. Met de serie bijeenkomsten wordt vooruitgelopen op de in voering van het nieuwe Besluit Toegelaten Instellingen Volks huisvesting. De verwachting is dat zo'n overleg dan verplicht wordt gesteld. Vlaardingen Unilever heeft in Vlaardingen een nieuwe pro- duktie-installatie voor maehine- vaatwaspoeders in gebruik ge nomen. Voortaan zullen vanuit de Vlaardingse vestiging aan de zusterbedrijven in met name Noord-Europa produkten wor den geleverd. Tot nu toe werd het poeder uit Frankrijk inge voerd. Met de investering is een bedrag van bijna twintig miljoen gulden gemoeid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1