Schiedam voortaan sterk klantgericht WÉ Akkoord S paland bereikt Regio drie officieren en zes ridders rijker maken vandaag en morgen een salto mortale. Musea lokken publiek met extra activiteiten Onze prijzen 't Wordt steeds leuker bij V&D. VlAARBiNBS DAGBLAD SGHSEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 131 lintjes uitgereikt I Vlaggèmasten blinken weer Tarieven voor aansluitingen fors omhoog Werkloosheid daalt vooral in Vlaardingen Zwemster overlijdt Inbrekers wekken buurt BAS EN JAN NOG EEN KEER SAMEN Keijzer geridderd Baart voert CDA aan 43 hardrijders op de bon Marjan Berk niet in trek VRIJDAG 27 APRIL 1990 PAGINA 17 i Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Viaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Waterweg De lintjesregen heeft 31 koninklijke onderschei dingen in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis ogeleverd. Twee Vlaardingers en een Maas- sluizer werden benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nas- sau. Twee Schiedammers, drie Vlaardingers en een Maassluizer werden geridderd. De drie bur gemeesters deelden tweeën twintig eremedailles uit. Vlaardingen L-J.P. Maas (57), ex-reetor van scholengemeenschap Professor Casimir, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De dissidente WD'er kreeg zijn onderscheiding van burgemees ter Van Lier. H.A. Aarsen (58), hoofdinspecteur directe belas tingen, ontving eenzelfde onder scheiding op het ministerie van financiën. Ex-docente geschiedenis E.P. Confurius (58), tot vorig jaar werkzaam aan openbare scho lengemeenschap De Vaart, werd door Van Lier geridderd. De zelfde eer viel A.P. van der Kooij (72), directeur van het gelijkna mige autobedrijf, en A. Stolk (58), ex-leraar muziek van scho lengemeenschap De Vaart te beurt. Drie Vlaardingers ontvingen een eremedaille in goud. Dat wa ren H. de Ruiter (66), voormalig bestuurslid van de stichting Na tionale Gedenkdagen, L.F.W. van der Ven (57), tot voor kort froepsleerkracht aan openbare asisschool De Wetering en G. Bal (59), ex-groepschef PTT van het ministerie van verkeer en waterstaat. Broodbakker L. Gort (56), ex- voorman IJ. Keemink (62) van Panocean Tank Storage, afde lingshoofd A, Schotel (56) van het Unilever Researsch Labora torium en C.J. Verheij-Huijs- dens (58), ex-administratrice van scholengemeenschap De Vaart kregen van de burgemeester een zilveren eremedaille opgespeld- Twee Vlaardingers, allebei werknemers van de gemeente, ontvingen een eremedaille in brons. Dat waren ex-tuinknecht W. van der Hoek (60) en ex- straatreiniger D. van den Hoo- ven (60). Schiedam Twee van de twaalf onderschei dingen, die Schiedammers van morgen ontvingen, werden niet door burgemeester Scheeres in het Proveniershuis uitgereikt. Het PvdA-Eerste Kamerlid me vrouw mr. J.H.B. van der Meer (46) kreeg op het ministerie van binnenlandse zaken te horen dat zij is benoemd, tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Zij behandelt voor haar partij onderwijszaken. Op het ministerie van defensie kreeg mevrouw M.T.E. den Doop (57), specialist administra tieve zaken bij de Koninklijke Luchtmacht, de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, met de zwaarden. De hoogste onderscheiding, die in Schiedam werd opgespeld, ging naar J. van Woensel (58). Hij is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Van Woensel viert als directeur zijn veertigjarig jubileum bij een ke ten schoenenzaken met 22 filia len in de Randstad. Een eremedaille in goud was er voor J.B- van Oosterhout (61), die veertig bij de overheid en met name bij de dienst gemeen tewerken heeft gewerkt In Schiedam hadden de zilveren eremedailles de overhand. Die gingen naar W.A. FUius(84), die zestig jaar collectant is geweest bij de Nederlands Hervormde Kerk en een loodgieterebedrijf heeft geleid; C. van der Gaag (55), wegens zijn veertigjarig ju bileum als werkmeester bij de RDM; K. van der Waal (60), die veertig jaar als montagebank werker heeft gewerkt en dertig jaar bij de reservepolitie zat; M. Noordijk (55), die veertig jaar als koperslager bij Wilton Fijenoord werkt; N. Fillekes (68), omdat hij al vijftig jaar een vishandel drijft en N.G. de Kruif (77), die al vijf tig jaar het kappersvak beoefent. Twee bronzen eremedailles reikte burgemeester Scheeres uit aan T.J. Rietveld (54), die veertig jaar koperslager is bij Wilton Fijenoord en Th. J. Zand- stra (55), die veertig jaar tankau tochauffeur is bij Kuwait Petro leum. Maassluis In Maassluis werd scheidend wethouder Izaak van der Knaap (60) benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hij was sinds 1970 lid van de gemeente raad en vervulde daarnaast ver schillende bestuurlijke functies. Drs.P.W.J. Noordermeer (55), priester in bet bisdom Rotter dam en woonachtig in Maasciwis, werd onderscheiden met het of ficierskruis in de orde van Oran je-Nassau. Noordermeer is direc teur van het diocesaan pastoraal centrum in Rotterdam. Een eremedaille in goud was er voor J. van Vliet (63), onder scheiden wegens zijn 40-jarig dienstverband als docent bij het verzekeringsconcern Nationale Nederlanden. Zilveren ereme dailles reikte burgemeester Van Es uit aan K. van 't Wout (61), op zichter bij de gemeentebedrijven Maassluis en aan C. Zweers (70), 40 jaar conducteur bij de NS en bestuurslid van de christelijke muziekvereniging Maassluisse Harmonie. Vlaardingen Zo snel kan een klacht verholpen zijn. Woensdag mopperden oude Vlaardingers, dat de vlagge nmasten op de Markt er zo slordig en verveloos bijston den. Gisteren waren de mas ten al blinkend wit en wap perden er briefjes aan: 'nat De verveloze vlaggemasten op de Markt wekten erger nis in Vlaardingen. Zo kon den toch niet de veteranen, piloten en bemanningsleden van de operaties Manna en Chowhounds die in 1945 voedsel dropten boven wes telijk Nederland, worden ontvangen, vonden velen. Zij belden de gemeente. Die was het met hen eens. Dus kregen de vlaggemasten op de Markt nog snel een verf je. Maassluis De tarieven voor I nieuwe gas-, licht- en wateraan- I sluitingen worden met ingang j van 1 juni in Maassluis fors ver- I hoogd. Vanaf die datum lopen die tarieven in de pas met de be- dragen die in Schiedam, Vlaar- dingen en het Westland worden gevra agdDe verh oging geldt al- I leen voor woningen, die voor het eerst worden aangesloten op de i nutsvoorzieningen. De prijzen i worden dan: 410 gulden voor aansluiting op het gasnet, 450 j gulden voor aansluiting op het i electriciteitsnet en een zelfde ta- 1 rief voor de waterleiding. Eveneens per 1 juni worden en kele andere tarieven aangepast aan de werkelijke kosten. Dat j zijn de tarieven voor de kosten j van keuring, aanmaning, her- aansluiting en het verbreken van het gemeentezegel. Het ver vangen van een meter of het op nieuw ijken ervan gaat dan 185 gulden kosten. SchiedamDe werkloosheid in de Waterwegregio is in maart weer aanzienlijk gedaald van 7587 tot 7450 personen. Het sterkst was de daling in Vlaar dingen. Daar nam het aantal werklozen met 70 af tot 2526. Het gat met Schiedam werd daar door opnieuw groter, omdat de werkloosheid in de jeneverstad met slechts tien daalde naar 3293. Ook in Maassluis (-39) naar 956 en Maasland (-6) naar 48 ver minderde het aantal haanlozen. Bij de etnische minderheden daalde het werkloosheidscijfers van 1604 naar 1587. De gunstige ontwikkeling van het werklozenbestand komt de laatste jaren vooral op het conto van de metaalbewerkers. In maart 1988 stonden nog 1424 mensen in die sector als werk loos te boek. Dat zijn er twee jaar later nog maar 828. Vlaardingen De 61-jarige Sehiedamse M. Hersbach is gis termiddag in het Holyzieken- huis overleden. De vrouw werd in het Holybad aan de Reiger- laan getroffen door een hartin farct Personeel van het zwem bad en een gewaarschuwde poli- tie-agent pasten hartreanimatie toe. Die hulp moeht echter niet meer baten. Schiedam De gemeente Schiedam gaat op grote schaal het klantvriendelijk denken in voeren. Burgers die zich aan een gemeentelijk loket vervoegen kunnen voortaan rekenen op een warm onthaal. Verbetering van de service aan het publiek is een belangrijke doelstelling van het nieuwe college van burge meester en wethouders. PvdA, Groen Links en D66 zijn het eens geworden over een om vangrijk pakket maatregelen dat de dienstverlening van de ambtenaren moet opvoeren. Een efficiënte overheid die de burger vriendelijk tegemoet treedt is volgens de drie partijen de beste manier om de Schiedammer weer bij zijn stad te betrekken en het vertrouwen in de gemeente te herstellen. De partijen zijn tot de conclusie gekomen dat de re latie tussen overheid en inwo ners de laatste jaren sterk te wensen overlaat. Eerste maatregel is het veel en intensief toepassen van de in spraakverordening. Zo kan wor den voorkomen dat bewoners het gevoel krijgen dat beslissin gen die hen direct raken over hun hoofden heen worden geno men. B en W en de raadscom missies zijn van plan regelmatig overleg te voeren met organisa ties en instellingen. Opiniepei lingen en hoorzittingen zullen op grote schaal worden toege past. Wijk- en buurtbeheer, waarover tot nu toe alteen vrijblijvend werd gesproken, staan hoog op het prioriteitenlijstje van het roodgroene college. De nieuwe bestuursploeg heeft zich voorge nomen zeer frequent de wijken in te gaan om het contact met de bevolking te onderhouden. Spreekuur Om de bereikbaarheid van het stadsbestuur verder te vergroten wordt een wekelijks spreekuur ingevoerd voor B en W. Voordat Schiedammers hun problemen voorleggen aan de verantwoor delijke wethouders, kunnen zij ook te rade gaan bij zogenaamde contactambtenaren, die bij elke gemeentelijke dienst worden in gesteld. Elke dienst, of het nu de openbare nutsbedrijven zijn, wo- nïngbeheer of Gemeentewer ken, krijgt een klantenbalie en een klaehtenbehandelingspunt. Brieven De veel gehoorde klacht dat de gemeente brieven van inwoners veel te laat en soms zelfs hele maal niet beantwoordt, moet snel de wereld worden uitgehol pen. Afzenders krijgen in het vervolg binnen één week ten minste een ontvangstbevesti ging. Het eigenlijke antwoord zou maximaal drie weken tater moeten worden verstuurd. Ook moet het mogelijk worden dat afzenders hun brieven, monde ling komen toelichten, bij voor beeld tijdens commissievergade ringen. Tenslotte zullen de gemeentelij ke loketten vaker geopend zijn. van de gemeente worden opge- wil kopen voortaan van even PvdA, Groen Links en D66 wil- voerd. In de samenwerkingso- groot belang moet worden ge len naar een 'klaar-terwijl-u- vereenkomst tussen de drie par- acht als de opvatting van een be- wacht' systeem. Daarom zal ook tijen staat te lezen dat de mening wonersveremging over bij voor de telefonische bereikbaarheid van een burger die een paspoort beeld renovatieplannen. Schiedam Bewoners van de Vlaardingerdijk in Schiedam werden vanmorgen in alle vroegte gewekt door glasgerin kel. Zij waren er getuige van, hoe twee mannen de zelfbedie ningswinkel A-markt uitren- den. De inbrekers hadden de kassa gelegd en daarbij zeven honderd gulden buitgemaakt Toen zij de winkel verlieten bra ken zij de ruit, die zij uit de deur hadden gehaald om zich toegang te verschaffen. De wethouders Bas Goudriaan (rechts) en Jan Madam (derde van rechts) trekken voor de laatste keer aan de touwtjes. Vlaardingen Nog eenmaal traden Bas Goudriaan en Jan Madem gisteren gezamenlijk op in hun hoedanigheid van wet houder. Volgende week leggen beiden die functie neer. Zij ke ren niet terug in het nieuwe col lege van B en W. Samen met fy siotherapeut A.G. Tournier ga ven zij het officiële startsein voor het plan Holystaete. Het plan met die ouderwets aan doende naam behelst 32 luxe he renhuizen en vier kleinschalige kantoorgebouwen op een onder bouw van multifunctionele ruimten. Holystaete, dat aan de Chur- chillsingel wordt gebouwd, is in de plaats gekomen van het ge lijknamige bedrijfsterrein. De plannen daarvoor moesten op h et laatste moment worden afge blazen. De belangstelling voor Holystae te is overweldigend groot. Met name de multifunctionele ruim ten zijn zeer in trek bij mensen uit de medische en paramedi sche sector, die er graag een praktijkruimte willen inrichten. De prijzen van de 32 eengezins woningen variëren van 257.000 tot 312.250 gulden. De verhuur van het kantorencomplex is in handen van SSN Vastgoed in Schiedam. Maasland Bij zijn vertrek uit de Maaslandse politiek is wethouder Chris Keijzer be noemd tot ridder in ae orde van Oranje-Nassau. Tijdens een gisteren gehou den afscheidsbijeenkomst reikte waarnemend burge meester Jaap Bax hem de koninklijke onderscheiding uit. Bij dezelfde gelegenheid werd Keijzer benoemd tot ereburger van Maasland. Keijzer toonde zich geroerd door al het eerbetoon. Hij heeft 24 jaar de Maaslandse belangen gediend, vier jaar als raadslid, daarna 20 jaar onafgebroken als wethou der. Hij kwam in 1966 in de raad voor de toenmalige CHU, die later zou opgaan in het CDA. Keijzer had de naam een zuinige wethou der te zijn. De financiële po sitie van de gemeente baar de hem regelmatig zorgen. De laatste vier jaar was hij tevens loco-burgemeester. Eind maart nam hij de ambtsketen over van de naar Culemborg vertrokken burgemeester Mieke Bloe- mendaal. Drie weken later overhandigde Keijzer op zijn beurt de keten aan waarnemend burgemeester Bax. m Hooggeëerd Publiek! Vandaag en morgen is de grand finale van het Prijzencircus. Afgelopen week lieten we onze prijzen al een heef eind dalen, maar op de laatste twee dagen van het Prijzencircus maken een aantal een salto mortale: op gezette tijden maken ze een vrne val van nog eens tot reffs 50% k^riing! Hopelijk bent u erbij om al dit voordeel op te vangen. Schiedam Daan Baart is de nieuwe fractievoorzitter van het CDA in de Sehiedamse gemeen teraad. Baart volgt Siem Rosman op, die wel raadslid blijft maar niet meer als woordvoerder zal optreden. Rosman zegt het lei derschap van de fractie niet meer te kunnen combineren met Zijn dagelijks werk bij de ge meentelijke sociale dienst in Delft. Volgens Rosman is er geen ver band tussen zijn terugtreden als fractievoorzitter en het feit dat het CDA buiten de boot is geval len bij de collegeonderhandelin gen in Schiedam. Rosman was de belangrijkste wethouders kandidaat van het CDA. Met de benoeming van de derti ger Baart als woordvoerder zet ten de christen-democraten op nieuw een stap in de richting van verjonging. Tot nu toe was het voorzitterschap van de frac tie altijd het privilege van de ou dere garde. De keuze van twinti ger Ton Seis als tweede woord voerder wijst in dezelfde rich ting. Maassluis Bij een snelheids controle op de Westlandseweg zijn gistermiddag 43 hardrijders op de bon gegaan. Op de door gaande weg in Maassluis-West geldt een maximum snelheid van 50 kilometer per uur. De be keuringen werden uitgeschre ven aan automobilisten die har der reden dan 70 kilometer. De hoogst gemeten snelheid was 93 kilometer per uur. De politie heeft aangekondigd, regelmatig controles op de West landseweg te zullen uitvoeren. „Het blijft daar een racebaan", zegt een politiewoordvoerder bezorgd. „Wanneer we er ook controleren, het is ai tijd raak". m Toch nog een klant. Marjan Berk signeert. Vlaardingen „Ze willen hier geen boek van mij kopen", zei Mar jan Berk, en een lachje klonk door in haar hese stem. De schrijfster, dieeerst nog de dames van de Nederlandse vereniging van huisvrou wen had vermaakt met een lezing in zaal Triangel, zat meestentijds werkloos achter haar tafeltje bij boekhuis Den Draak in Vlaardin gen. De stapels boeken van haar hand bleven ongesigneerd en on verkocht. Marjan Berk bad alle tijd om een tussendoortje te eten, in de boeken kasten te snuffelen en een babbeltje te maken met de verkopers. „We hebben een keer zo gelachen toen Jeroen en ik in een winkel ons kookboek zaten te signeren", vertelde zij „Oh, Jeroen Krabbé", be greep de verkoper. „Ja, er kwamen steeds mensen naar ons toe met boeken van Ludlum en Jacky Collins. Of wij daar onze handteke ning in wilden zetten". „Raar", vond de verkoper. „Ja, we hebben het natuurlijk ook niet gedaan". De schrijfster wandelde nog eens langs de boeken, ging nog eens ach ter haar tafeltje zitten en kwam weer terug naar de toonbank. „Er komt geen hond", zei 2ij. „Misschien weten de mensen datje geen boeken van anderen signeert", grapte de verkoper. Schiedam Ten lange leste heeft de Sehiedamse politiek overeenstemming bereikt over een afrondend onderzoek naar de bodemvervuiling in nieuw bouwwijk Spaland. PvdA, Groen Links, D66 en CDA zijn overeengekomen dat een expertisebureau de dossiers mag gaan uitpluizen naar moge lijke procedurefouten die in het verleden zijn gemaakt. Gesteund door vier grote milieu organisaties hebben Groen Links en D66 altijd beweerd dat de gemeente Schiedam, en met name PvdA wethouder Chris Zijdeveld, te lichtvaardig was in het besluit woningen te bouwen in Spaland. Een deel van de wijk is opgespoten met giftig haven- slib. De grondonderzoeken die in het verleden werden uitge voerd waren volgens de opposi tie oppervlakkig en onnauw keurig Aard Het onafhankelijke bureau krijgt als opdracht uit te zoeken of er, op grond van de dikke sta pel rapporten die tot nu toe over Spaland verscheen, voldoende bekend is over de feitelijke aard en verspreiding van de vervui ling in het shbgebted Voorts moet worden bekeken of de wij ze van bouwrijpmaken en de 'be heersmaatregelen' om de ver vuiling te isoleren, geen gevaar zullen opleveren voor de volks gezondheid. Laatste en belangrijkste vraag is of het uiteen oogpunt van volks gezondheid en milieubeheer wel verantwoord is om woningen te bouwen in het met havenslib op gespoten gedeelte. Concreet De vier partijen zijn overeenge komen dat het onderzoeksbu reau zijn aanbevelingen zo con creet mogelijk moet formuleren. Dat wil niet zeggen dat het ad vies van de onderzoekers bin dend is De gemeenteraad blijft verantwoordelijk. Die moet aan de hand van het rapport beslui ten of er alsnog een nieuw, grootschalig bodemonderzoek zal worden gehouden in Spa land. Hel heeft ruim een jaar geduurd voordat dit compromisvoorstel in de Sehiedamse gemeenteraad tot stand kwam. Alle eerdere voorstellen werden door de PvdA van de hand gewezen. Met het huidige voorstel kunnen alle partijen zich verenigen. Alleen de VVD heeft het akkoord niet ondertekend. De liberalen zien de noodzaak niet in van een on derzoek. Zij vinden dat de on derzoeken uit het verleden af doende duidelijk maken dat bouwen in Spaland geen gevaar oplevert voor de toekomstige be- Waterweg Musea in de regio doen hun uiterste best het pu bliek tijdens het Nationaal Mu seumweekend met extra activi teiten te lokken. Het Visserijmuseum in Vlaar dingen haalt, zoals de laatste ja ren gebruikelijk is geworden, een groot aantal oude ambachts lieden in huis. Mandenmakers en nettenboeters tonen hoe zij in vroeger dagen hun beroep uitoe fenden. Opmerkelijk is de aan wezigheid van een aantal leden van het vissers vrouwenkoor. Voor de verandering zingen zij niet, maar geven een demonstra tie kantklossen. De vereniging Vrienden van het Visserijmuseum richt een foto tentoonstelling over oud-Vlaar dingen in. In de museumbios coop draait de film Vlaardingen vaart uit. Die rolprent is In de ja ren vijftig gemaakt. Zondag is er bovendien een concert van de klarinettist Ben van der Burg en pianiste Antoinette Lammers. In Muziekinformatïe- en docu mentatiecentrum Ton Stolk aan de Westhavenkade in Vlaardin gen is vanaf zaterdag deel twee te zien van de tentoonstelling 'Variaties op muziek'. De eerste expositie in 1986 gaf een over zicht van een serie werkstukken waarbij kunst op muziek was ge ïnspireerd. Tegelijkertijd was het een terugblik op vier jaren van tentoonstellingen. Met de officiële opening op zaterdag middag vier uur is in mei en juni opnieuw een overzicht van de afgelopen vier jaar te zien. In to taal zullen er werkstukken han gen van 21 kunstenaars. Boeken Een tafel vol zeldzame antiqua rische boeken over het verleden van Vlaardingen staat zaterdag en zondag te koop in het Streek museum Jan Anderson. Dat is het extraatje dat Anderson biedt in het museumweekend. De op brengst van de boeken komt ten goede aan de vereniging Vrien den van het Streekmuseum. In de boerderij aan de Kethelweg is ook de tentoonstelling van an tiek speelgoed te zien, die afgelo pen winter werd getoond in Ma- durodam. Het museum is zater dag- en zondagmiddag van twee tot vier uur geopend Het Nationaal Coöperatie Mu seum in Schiedam, op de hoek van de Lange Haven en de Ap pelmarkt is beide dagen geopend tot vijf uur. Bezoekers kunnen niet alleen foto's, video en dia's over de 'rooie bakkers' van toen. bekijken. In het winkeltje wor den ook Oudhollandse snoepjes voor een appel en een ei van de hand gedaan. Stedelijk Hoewel het Stedelijk Museum in Schiedam nog niet officieel is heropend, wordt ook aan de Hoogstraat meegedaan aan het museumweekend. Onder de titel Kijken in de keuken van het museum wordt het publiek een blik gegund in depots, die nor maal met toegankelijk zijn voor het publiek. Bovendien kan men zien hoe de tentoonstelling Ste delijk Museum Schiedam 90 jaar word t opgebouwd. Ook het Maassluisse Gemeente museum heeft zaterdag en zon dag speciale activiteiten op het programma staan. Zo kunnen bezoekers een film over het le ven en werk van de schilder Jo- han Barteld Jongkind aanschou wen. In de presentatie (om half drie cn om half vier), die een half uur duurt, komen ziin land schappen en stadsgezichten in beeld. Het museum zelf heeft precies één ets van Jongkind. In de hal zijn foto's te zien van de Maassluisse fotograaf Martin Luijendijk. Schiemannen Voor de jeugd is er op de twee dagen een demonstratie 'schie mannen'. Het leggen van kno pen kunnen de bezoekers ook zelf problemen te volbrengen. De kleuters kunnen zich in het museum laten schmincken. Het nationaal sleepvaartmu- seum aan de Hoogstraat houdt geen bijzondere activiteiten. Za terdag is het museum van 11.00 lot 17.00 uur geopend en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Het drijvend museum De Furie, dat is afgemeerd aan de Stad huiskade, kan op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur worden be zocht. Beide dagen zijn alle musea gra tis toegankelijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1