Moskou belooft Litouwen gas 'Voor 2025 schone zee' ET BBS Visumplicht voor Oostduitsers wordt afgeschaft WATERWEG Versoepeling standpunt' Ruzie om vriendin kost man het leven KONINGINNEDAG Tweede Kamer moet nog oordelen Niet welkom Vrouw schiet vriend dood 'Snel vrijlating van Amerikaanse gijzelaar' Mediterrane landen: Bommenkoper aangehouden Pelikanen in Australië verhongeren Man omgekomen in drijfzand Spelers RN-cup en WK-toernooi Bugatti Royale duurste auto ALS JE VAN SPORT HOUDT LEES^E DEZE WE RE LD STADS KRANT ptaiië'st&at machteloos bij kuhstroven Motorbeurs in Margriethai eentopper Transfer PSV: Robson of Beckenbauer Miraculeuze drieminuten redden Ajax Turntoernooi ft 'Dutch Open': jg&yi verdeeldheid Zonnig, mlddagtemperatuur ongeveer 20 graden. Eerst weinig wind, later zwakke tot matige wind uit oost tot noordoost. Tot het eind van de - week blijft het zonnig en warm bij een middagiemperatuur van circa 22°. Pagina 7: Pagina 13 Pagina 24 LOSSE NUMMERS 1,25 ADRESSEN ZIE PAGINA 2 ONAFHANKELIJK DAGBLAD VOOR DE RANDSTAD MAANDAG 30 APRIL - NR. 33815 24 pagina's Moskou De Sovjet- Unie heeft gedurende het weekeinde onver wacht toegezegd meer aardgas aan Litouwen te zullen leveren. Radio Vilnjoes meldde gisteren dat de kunstmestfabriek in Jo- nova weer aardgas geleverd krijgt. De fabriek lag noodgedwongen vrijwel stil, omdat de Sovjet- Unie de gasvoorziening van 18 miljoen kubieke meter per dag aan Litouwen als onderdeel van haar economische blokkade had beperkt tot 3,5 miljoen kubieke meter, net genoeg voor de dage lijkse huishoudelijke behoefte. „Nu zal de fabriek in Jonova a weer 3 miljoen kubieke meter aardgas per dag krijgen. Dit is bijna voldoende om de fabriek weer normaal te laten functione ren", aldus het bericht van Radio Vilnjoes, Dertig procent van het fabnekspersoneel, meer dan duizend mensen, zou vandaag weer aan de slag gaan. De gasle- veranties waren gisteravond echter nog niet hersteld, zo meldde de Litouwse regerings vertegenwoordiger Vytautas Benedïctavicius. Teken De Litouwse parlementariër Rita Dapkus verklaarde gisteren in de toezegging omtrent de le vering van aardgas een eerste te ken van versoepeling te zien. Zij refereerde daarbij aan de harde Sovjet-blokkade die tot doel heeft de zichzelf sinds elf maart onafhankelijk noemende repu bliek weer in het gareel te krij gen. De blokkade begon anderhalve week geleden. Vrijdag nog wer den sancties verder uitgebreid met het staken van de kolenle- veranties aan de Baltische repu bliek, waarna de Litouwse auto riteiten bekendmaakten dat vanaf 1 mei levensmiddelen op de bon gaan. Zowel het Kremlin als de Li touwse president, Vytautas Landsbergis, hebben intussen positief gereagerd of de oproep van de Franse president Fran cois Mitterrand en bondskanse lier Helmut Kohl aan de Litou wers, afgelopen donderdag, de onafhankelijkheid een tijdje uit te stellen. Dat wordt door waar nemers gezien als een signaal dat -Vilnjoes en Moskou bereid zou den zijn een stap te zetten in de richting van een compromis. Compromis In Moskou zei een woordvoerder van Gorbaisjov dat een tijdelijke opschorting van de nieuwe wet ten in Litouwen een aanvaard baar compromis kon zijn. „Wij achten dit niet ver bezijden de lijn die het Sovjet-leiderschap van meet af aan heeft gevolgd", zei woordvoerder Arkady Mas- lennikov. „Wij beschouwen dit als een constructief signaal". Ook zei Maslennikov dat de Li touwse leiders er blijk van geven 'te begrijpen dat er terug moet worden gekeerd naar de weg van de rede'. Schiedam—Een uit de hand ge lopen ruzie om een vrouw heeft de 2l-j'arige Schiedammer W.S.M- Alexander in de Slacht huisstraat zaterdagmiddag het leven gekost. Hij stierf aan enke le kogels uit een geweer, afge schoten door een voormalige vriend. De schutter, een 24-jari- ge man uit Schiedam, is aange houden. Een wederzijdse vriendin, met wie beiden een relatie hadden of wilden hebben, was aanleiding voor de fatale ruzie tussen het slachtoffer en de 24-jarige ver dachte. Het tweetal was al eerder om dezelfde reden slaags ge raakt Ongeveer een week voor dat de dodelijke schoten vielen waren de twee eveneens betrok ken bij een schietpartij in de flat van de verdachte. De ruzie van zaterdag speelde zich af omstreeks half êén op de vierde verdieping van de flat van de schutter. Alexander werd beschoten op het moment dat hij de trap naar de woning van zijn rivaal besteeg. Bij wijze van protest tegen de politiek van Moskou speelde het Loutouws Symphonie Orkest Negende van Beethoven in de openlucht in Vilnjoes- Tienduizend Litouwers kwamen luisteren. Bogota De piloot van een Coiombiaans verkeersvlieg tuig heeft enkele dagen ge letien een voormalige presi dent van dat land gevraagd het toestel te verlaten omdat zijn aanwezigheid de veilig heid van de overige passa giers in gevaar zou kunnen brengen. Het opmerkelijke incident houdt verband met de moord, vorige week in een vliegtuig, op de presidents kandidaat Carlos Pizarro. Deze werd tijdens een vlucht doodgeschoten. Toen ex-president Misael Pastrana de dag daarna het vliegtuig betrad voor een vlucht vanuit Bogota naar de havenstad Cartagena, werd hij vriendelijk doch dringend verzocht met zijn lijfwachten rechtsomkeerd te maken Wie Pizarro heeft vermoord is niet helemaal duidelijk. Algemeen wordt de drugs maffia ervan beschuldigd, maar in deze kringen is de aanslag tot dusver ontkend. Pizarro werd zaterdag on der grote belangstelling in Bogota begraven. Rotterdam In de woning van zijn vriendin is een 37-jarige Rotterdammer doodgeschoten. Als verdachte heeft de politie de 34-jarige vriendin van het slachtoffer aangehouden. Het drama speelde 2ich zater dagochtend vroeg af in een bo venwoning in de Zestienhoven- straat, een zijstraat van de Berg- singel in het Liskwartier. Ver dachte en slachtoffer hebben al enige jaren een relatie. Volgens de politie had het tweetal regel- matie fikse ruzies. Na onenigheid vrijdag- op zater dagnacht heeft de vrouw het vuurwapen van haar vriend ge pakt en van dichtbij enkele scho ten gelost Daarbij werd de Rot terdammer onder meer in het hoofd geraakt. Hij was op slag dood. Een dochter van de vrouw uit een eerdere relatie belde zater dagmorgen de politie. Zij vertel de van de gebeurtenis en dat haar moeder de dodelijke scho ten had afgevuurd. Toen de poli tie in de woning kwam, was de vrouw daar nog. Zij is aangehou den en beeft een bekentenis af gelegd. Hoewel prinses Juliana vandaag 81 wordt, slaat koningin Beatrix in het middelpunt van de belangstelling. Hellevoetsluis De Hellevoetse politie heeft vrijdag een 22-jarige man aangehouden, die ervan wordt verdacht enkele bommen te hebben gekocht en afgestoken op de Maasvlakte. De Hellevoe ten stond in contact met de groep Hellevoeters die twee weken ge leden is aangehouden op ver denking van wapen- en drugs handel en enkele tientallen in braken SydneyIn Zuid-Australie zijn de laatste tijd duizenden pelika nen door honger gestorven. Sinds oktober vorig jaar zijn naar schatting 200.000 pelikanen naar het Eyre-meer gekomen, het grootste meer in Zuid-Au- stralie. Inmiddels zijn twee ei landjes in dit meer bezaaid met dode pelikanen. Terwijl een groot deel van Au stralië de afgelopen drie weken getroffen werd door overstro mingen, heeft het in de buurt van het Eyre-meer al enige tijd niet meer geregend Door de da lende waterstand en het stijgen de zoutgehalte sterven er steeds meer vissen, die voor de pelika nen het belangrijkste voedsel vormen. Volgens wetenschap pers maken de pelikanen voed- selvluchten van 350 kilometer per dag. De geleerden kunnen niet ver klaren waarom de pelikanen juist het Eyre-meer hebben uit gekozen als broedplaats. Het meer ligt 800 kilometer ten noor den van het gebied waar ze de afgelopen jaren hebben gebroed. Beiroet-De Amerikaanse gij zelaar Frank Reed zal binnen 48 uur worden vrijgelaten met een boodschap voor de Amerikaanse regering. Dit staat in een anonie me bnef die gisteren bij de Liba nese krant Al-Nahar werd afge geven. De brief was vergezeld van een recente kleurenfoto van de 57-jarige Reed. De ontvoering van Reed, die een prsvé-school in de Libanese hoofdstad Beiroet leidde, op 9 september 1986 werd destnjds opgeëist door de onbekende groep 'Revolutionaire Cellen Omar Mukhtar Brigade'. Aan vankelijk werd aangenomen dat de 'Omar Mukhtar Brigade' be hoorde bij tot beweging van Abu Nidal, maar de voormalige Franse gijzelaar Jean-Paui Kauffmann verklaarde na zijn vrijlating in mei 1988 dat hij Reed had gezien onder de gijze laars van de pro-Iraanse Djihad (heilige oorlog). In de verklaring van gisteren staat dat de bewe ging Reed 'in de naam van de God de barmhartige' zal vrijla ten. De Amerikaanse president George Bush weigerde op het be richt in te gaan. „Ik heb geleerd niet over het lot van de gijzelaars te speculeren", aldus Bush, die er wel aan toevoegde dat het 'fan tastisch' zou 2ijn als het bericht waar was. Overigens is het voor de politie een raadsel waarom het slacht offer een vuurwapen in zijn be zit had. De identiteit van het slachtoffer is niet vrijgegeven omdat de familie nog niet In kennis kon worden gesteld. Nicosia - Vijftien landen die grenzen aan de Middellandse Zee hebben zaterdag tijdens een conferentie in het Cypriotische Nicosia een actieplan aangeno men waarmee zij voor 2025 de zee en de kust willen schoonma ken. De Europese Commissie - de EG heeft de conferentie georgani seerd - zal in samenwerking met de Wereldbank en de Europese Investeringsbank 1,2 miljard ecu (2,75 miljard gulden) fourneren om de kustlanden te helpen hun plannen te verwezenlijken. Een deel van het geld wordt gebruikt voor de aanleg van riolering in de 25 grootste kustplaatsen, ter wijl de kustlanden zelf de riole ring van 75 kleinere plaatsen voor hun rekening nemen. De grote aandacht die wordt ge geven aan de zuivering van het zeewater ts mede ingegeven door een alarmerend rapport van de Wereldbank en de Euro pese Investeringsbank, die sa men met het Milieuprogramma van de Verenigde Naties aan de conferentie deelnamen. Onder zoek heeft volgens dat rapport uitgewezen dat de vervuiling van de Middellandse Zee zeer ernstig is, met de dag erger wordt en in sommige gevallen mogelijk niet meer terug te draaien zal zijn. Volgens Laurens-Jan Brink horst, hoofd van de milieu-afde ling van de Europese Commissie, is het voor het eerst dat doelstel lingen voor de langere termijn zijn geformuleerd. Hij zei dat de EG er alles aan zou doen om het 'Nicosia Charter' (Handvest van Nicosia) uitgevoerd te krijgen. nUHfisiHH&fók üU De foto van Frank Herbert Reed die gisteren aan een krant in Bei roet werd gestuurd. Voor nabezorging bellen maandag l/m vrijdag 18.00-19,00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Berkei Ensehot—Op het terrein van het trappistenklooster in Berkei Ensehot is zaterdag het lijk van de 53-jarige W. Bakker uit Utrecht aangetroffen in een put met drijfzand. De man, die sinds vorige week maandag bij de paters in retraite was, werd sinds dinsdag vermist. Volgens een woordvoerder van de politie is Bakker tijdens een wandeling in het drijfzand te rechtgekomen, daarin steeds verder weggezakt en uiteinde lijk gestikt. Het lichaam van de man werd gevonden door twee familieleden, die ongerust wa ren geworden en de omgeving afzochten. Het drijfzand op het kloosterter rein is afkomstig uit een ven dat is leeggebaggerd. Het was In een nabij gelegen put gedeponeerd. Doordat daarop een korst was ontstaan, was het drijfzand niet van de rest van het terrein te on derscheiden, aldus de politie. Hst Rotterdams Nieuwsblad biedt als f geen ander dagblad actueel sport- i nieuws uit uw directe omgeving. Maar i het RN doet meer voor de liefhebber jj van de amateursport: het organiseert i de RN-cup, het grootste Knock- out 1 toernooi van Nederland. Vindt u een goede sportieve krant be- Naam: langrijk? Vul dan de bon in. i Adres: 0 Noteer mij voor een abonnement. De eerste 2 weken krijg ik het RN gratis. Daarna betaal ik: 0 per kwartaal 72,- 0 per maand 24,45 S1 0 Noteer mij voor een proefabonne ment van 4 weken voor 10,90. SP Londen Een Bugatti Roy ale type 41, gebouwd in 1931, is voor ruim 27,5 miljoen gulden gekocht door een Zwitserse bank in opdracht van een consortium van Ja panse zakenlieden, onthult het Britse dagblad „Sunday Times". De Bugatti, die werd verkocht door een Londense verzamelaar van antieke auto's, is daarmee de duurste auto ter wereld ge worden. Itt prijs versloeg ze de Ferrari GTO uit 1963, die vorig jaar november voor slecht» 25,8 miljoen gulden in - ook al - Japanse handen overging. VöorL Londen London Internatio nal, een van de grootste con doomfabrikanten in Groot-Brit- tannië, test momenteel een con doom dat langzaam verdwijnt als het wordt blootgesteld aan licht. De fabrikant wil via het af breekbare condoom de lozing van rubber in zee terugdringen. Dat heeft het Britse dagblad 'the Independent' gisteren gemeld. De condoomfabrikant zegt dat er jaren naar is gestreefd het con doom betrouwbaar en sterk te maken door aan het latex - het natuurlijke basisbestanddeel voor een condoom - rubber toe te voegen. Na berichten dat dat rubber via riolen in de rivieren en de zee terchtkomt wilde Lon don International een bijdrage leveren aan het natuurbehoud. Het afbreekbare condoom valt onder invloed van het licht, warmte en bacteriologische wer king uiteen in kooldioxyde en water. Het nieuwe voorbehoeds middel is daardoor niet meer be lastend voor het milieu, aldus de fabrikant. Het I Postcode:Plaats: Rotterdam? 1 Nieuwsblad Is u op het lijf geschreven X !e'-: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel i—Wam.auuaw naar Rotterdams Nieuwsblad, afd Abonnementen, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. bèlvöor e«n gratis 06 022 9^11

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2