'Socialisme harder nodig dan ooit' Oppositie belooft college zwaar seizoen en dik hout Burgemeester hoopt op volwassen raad CDA vrouwen kandidaat Maaassluis' bestuur pleit voor openheid Centnmiwinkeliers op 5 mei eendrachtig VLAARDINGS OAGB1AD SCHiEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Verontwaardiging om reclamekrant Veel animo voor oproepcentrale Harpe Davids verguld met Willy Caron Vrouwen ongedeerd Pasfoto's met kwaliteits garantie ïötoWureri ^vvos Bezorgdheid over racistische tendensen Niet Allah maar God Arrestant was niet de dader Inbrekers actief Schiedammers voor musical naar Antwerpen WOENSDAG 2 MEI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vteardlngen. Postbus 4008,3130 KA Viaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Viaardingen De gemeentelij ke reclamekrant 'Viaardingen vernieuwend verder* heeft de verontwaardiging opgewekt van de Socialistiese Partij. De SP vindt het niet in de haak dat de krant, die kopers probeert te werven voor ongeveer 500 dure huizen langs de Vaart, is betaald uit de gemeentekas. Volgens de SP hadden de pro jectontwikkelaars de kosten van het drukken en verspreiden vaxi de krant voor hun rekening moeten nemen. Die hebben er echter, zo beweert de SP, geen cent aan betaald. Nu moet de hele Vlaardingse bevolking op draaien voor de rekening, ter wijl de nïeuwbouwbuurt uitslui tend voor welgestelden is ont worpen. De huizen kosten tussen de twee en vijf ton. De SP is benieuwd naar de druk- en verspreidingskosten van de krant, die ook in Rotterdamse brievenbussen werd aangetrof fen. De partij wü er schriftelijk vragen over stellen aan B en W. Ook benieuwd is de SP naar de oplage van "Viaardingen ver nieuwend verder'. SP-voorzïtter Piet "Nusteleijn vraagt zich af of de gemeente raad wel op de hoogte is gesteld van dit initiatief van ex-wethou der Bas Goudriaan (PvdA). Nus- telijn noemt de folder smalend 'reclameprietpraat'. Voor de toe komstige woonbuurt langs de Vaart heeft de SP'er ook al een naam bedacht. Omdat Viaardin gen al een goudkust heeft, heeft Nusteleijn de nieuwbouwwijk 'diamantkust' gedoopt. Schiedam/Viaardingen De Oproepcentrale Nieuwe Water weg Noord kan de aanvragen voor thuishulp in Schiedam en Viaardingen maar moeilijk aan. Om aan de snel groeiende be langstelling tegemoet te komen, is de centrale hard op zoek naar nieuwe vrijwilligers. De bedoeling van de vrijwilli gersorganisatie, die in het Wa terweggebied nog niet zo lang actief is, is de taak van partners of verzorgers van thuiswonende ouderen met geheugen- en ge dragsstoornissen te verlichten. Vrijwilligers worden alleen in geschakeld wanneer de verzor ger even Iets anders wil doen. Een stoomcursus begeleiding wordt donderdag 10 mei van hen tot elf gehouden in verpleeghuis Driemaasstede in Schiedam. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij mevrouw De Jong, telefoon 4278199. Schiedam Uiteraard is de Or kestrale, het jaarlijks terugke rend muziekevenement dat za terdag in sporthal Margriet in Schiedam wordt gehouden, ook voor Harpe Davids één van de hoogtepunten van het jaar- Toch kijken sommige leden van de christelijke muziekvereniging nog meer uit naar het concert dat zij diezelfde middag in Hoogvliet geven. Dan begeleiden zij de be kende tenor Willy Caron. Het is de tweede keer dat Harpe Da vids is gevraagd de internatio naal bekende zanger te begelei den. Dat gebeurt tijdens een bevrij dingsmanifestatie. Een belang rijke rol is er ook weggelegd voor de majoretten, miniretten en de drumfanfare van deSchie- damse vereniging. Maassluis De 43-jarige be stuurster van de personenauto, die gistermorgen na een dolle rit de keuken van een woning aan de Jasmijnstraat binnenreed, is gisteren alweer uit het zieken huis ontslagen. Ook haar 19-jari- ge dochter, die bij haar in de auto zat, bleek ongedeerd. De 75-jari- ge man, die bekneld raakte tus sen de auto en de keukenmuur, hield een beenbreuk aan het on geval over. De wagen raakte op drift toen de vrouw een beslagen portier raampje wilde schoonvegen. Toen ze uitstapte, trapte ze per ongeluk op het gaspedaal waar na de wagen de berm in schoot en achtereenvolgens een boom en een vouwcaravan ramde en tenslotte de keukenmuur ver pletterde. StudiO fj Express'"-4"; -polaro,d$$ Hoogstraal 1C4-106. Schiedam Tel 010-4266720 Viaardingen Wie gisteren de verzamelde socialistische jet-set van Viaardingen ver wachtte ïn kampeerboerderij De Hoogkamer kwam bedro gen uit. Slechts de oudere generatie PvdA'ers zat er in het zonnetje bijeen. Groen Links had een wat jongere afvaardiging naar de 1 mei-viering gestuurd. Een hand jevol allochtone jongeren gaf het feest een internationaal tintje. Nog geen vijftig aanwezigen bij de 1 mei-viering. Is bet socialis me overbodig geworden? In hetgeen de oude garde voor geschoteld kreeg bleek maar ai te vaak het tegendeel. De Rotter damse cabaretgroep Cantecleer verzorgde een links en maat schappij-kritisch programma, waar enorm om gelachen werd. Het Canteeleer-cabaret werd een half uurtje onderbroken voor de rede van Karin Adel- mund, vice-voorzitter van het FNV. Na de lunch was het de beurt aan troubadour Henk van Kuijk om het gezelschap te onthalen op een keur van wijze luisterliedjes. Liedjes over het milieu vooral, want daarover is de rode familie tegenwoordig erg bezorgd. Ook Van Kuijks optreden werd een half uur onderbroken door een redevoering. Remi Poppes ou doom Stan hield een vurig plei dooi voor het brandend houden van de socialistische vlam. „Juist in deze tijd van partikuliere rijk dom tegenover collectieve ar moede moeten wij ons bewust blijven van onze roeping. Hetso- cialisme is in deze tijd van maat schappelijke tweedeling harder nodig dan ooit". Om gedachten aan Oosten ropese wantoestanden meteen de kop in te drukken, herinnerde hij aan de woorden van de Belgische oud-minister Willi Toeback: „Wij moeten blij zijn, met Gor- batsjows perestroika. Op deze manier kan het socialisme nooit meer schanddaden in de schoe nen worden geschoven die niets met socialisme te maken heb ben". Een warm applaus, instemmend geknïk en een boekenbon waren Poppes beloning. Na de pauze luisterden de Vlaardingse socia listen naar een optreden van het bekende Maassluïsse 1 mei-or- Troubadour Henk van Kuijk onthaalde het rode gezelschap in de Nivon-boerderlJ op kritische luisterliedjes. kesL Schiedam De rustige toon en gematigde kri tiek, die de afgelopen vier jaar kenmerkend waren voor de politieke debatten in de Schie- damse gemeenteraad, zullen snel verdwijnen. Vooral de benoeming van twee leden van de Centrum Democra ten zal, zo stelden verschillende sprekers gisteren teleurgesteld vast, het politieke klimaat ïn de stad veranderen. Hun komst markeert volgens fractievoorzit ter Hans Bakker van de PvdA 'een trendbreuk In de democra tische verhoudingen'. Maar ook de grotere oppositie partijen zullen het nieuwe vechtcollege van PvdA, D66 en Groen Links minder lankmoe dig dan in het verleden tegemoet treden. Het CDA zal zich niet CDA-gemeenteraadTon Seis ging demonstratief een boek lezen toen het CD-raadslïd Vierling het woord voerde. Schiedam De verwachte benoeming van een college van B en W dat bestaat uit de wethouders Wiegman, Van Kleef, Zijdeveld (PvdA), Reijn- hout (D66) en De Leede (Groen Links) probeer de het CDA gisteren met enkele speldeprikken nog te verijdelen. Bij elke benoemingsronde stelde Daan Baart na mens de confessionelen een tegenkandidaat. Hoewel de dames Hellwig en Gelderblom bij voorbaat kansloos waren, schoof het CDA hen naar voren om het vermeende vrouwvriendelij ke beleid van de PvdA op de hak te nemen. Baart zei niet te snappen dat de socialisten er steeds zo op hameren dat er meer vrouwen op belangrijke posten moeten komen, maar dat zij ondertussen wel drie mannelijke wethouders willen. Met het nieuwe college van B en W verandert er ook op andere posten het nodige in de Schiedam- se gemeenteraad. Alle fracties hebben een nieu we fractievoorzitter gekregen. Ook de PvdA en het CDA, die hun leider niet aan het college hoefden af te staan, veranderden van voorman. Schiedam Verwachtingsvol keken raadsleden en publiek gisteravond vooral uit naar de tekst van het PvdA-gemeente raadslid Mahir Engin. Vier jaar geleden zorgde het Turkse raadslid voor de nodige commo tie met zijn aangepaste eed. Hij zei toen: zo waarlijk helpe mij Allah almachtig. Dit keer hield hij zich voorbeeldig aan de tekst zoals burgemeester Reinler Scheeres die had voorgelezen: zo waarlijk helpe mij Goa almach tig- langer 'lief kritisch' opstellen te genover het college. „De con structieve bijdragen zullen an ders geaard zijn dan men van ons gewend was", kondigde Daan Baart aan. Hij leidt de confessio nele fractie de komende jaren in een stijl, die hij zelf gisteren bij de installatie van de nieuwe ge meenteraad omschreef als 'van- dik-hout-zaagt-men-pianken'. Tenslotte stelde ook de WD, on der de nieuwe aanvoering van Will van Wijk, de rood-groene coalitie een'zwaar seizoen in het vooruitzicht Vrees Ondanks de gebruikelijke woor den van blijdschap en teleurstel ling over bet al dan niet bezetten van een stoel achter de college ta fel overheerste gisteren de ge lijkgestemde vrees voor een toe name van racistische tendensen. Burgemeester Reinier Scheeres besteedde in zijn openingstoe spraak voor een afgeladen pu blieke tribune uitgebreid aan dacht aan 'een partij die demo cratie in zijn naam voert, maar daar geen recht op heeft'. In de zaal ondersteunden oud-verzet strijders en andere verontruste bewoners met een spandoek ('Racisme is egoisme') de kriti sche woorden van Scheeres. Hij wenste uiteindelijk dan ook slechts 31 van de 33 raadsleden veel succes toe. Hans Bakker zei het signaal van ruim 1900 Schiedammers om op de CD te stemmen te zullen ver talen in een beleid dat er op is ge richt 'de politiek weer kleurrijk, begrijpelijk en boeiend' te ma ken. De PvdA heeft zich dat tot hoofddoel gesteld. Hij typeerde de ultra-rechtse partij als een groep die meelift op verkeerd gerichte onlustgevoelens. Groen Links meent dat in de af spraken die de drie coalitiepart ners hebben gemaakt voldoende aanknopingspunten zitten om dergelijke onlustgevoelens weg te nemen. „Wij hebben", zei fractievoorzitter Bea Oomens, „allerlei maatregelen bedongen om het contact tussen bevolking en gemeente te verbeteren". Zo gaat het college een wekelijks spreekuur houden en is vastge legd dat brieven aan de gemeen te voortaan binnen een week be antwoord worden. Toen de twee CD-raadsleden de eed moesten afleggen, gingen de overige 31 raadsleden demon stratief zitten. Viaardingen Geheel vol gens het scenario van de coa litie van PvdA, CDA en D66 heeft de Vlaardingse ge meenteraad gisteravond vijf wethouders gekozen: John. Ranshuijsen en Arij Maarle- veld van de PvdA, Aart Kool en Agnes van Ardenne van het CDA en Ton van der Steen van D66. WD'er Bram Zonne en Rien Lensvelt van de combinatie SGP/RPF/GPV spraken hun teleurstelling uit over het feit dat zij niet van de partij zijn en SP'er Remi Poppe nam een voorschot je op de discussie in de raadsver gadering van juni over het colle geprogramma. Dat staat vol met holle frasen, vindt hij. „Wat hierin staat is zo mooi, dat kan de werkelijkheid niet zijn". Zonne toonde zich wat verbit terd' over de manier waarop zijn VVD van de onderhandelingen werd uitgesloten. „Wij hebben de oppositie niet gekozen, wij zijn weggestuurd, zonder argu menten. Dat was niet fair". Lensvelt zei dat naar zijn me ning de twee winnaars van de verkiezingen in het college had den moeten zitten: D66 én SGP/RPF/GPV. In de wandel gangen werd zelfs verondersteld dat de SGPer een tegenkandi daat zou stellen voor John Rans huijsen, maar dat deed" hij niet. „Wij zullen dit college positief kritisch volgen", aldus de voor man van de viermansfractie. De wethouders van PvdA en D66 kregen bij hun verkiezing behalve van de coalitiegenoten steun van de VVD. De twee CDA'ers vergaarden ook nog de stemmen van SGP/RPF/GPV. Allen aanvaarden hun benoe ming. „Zoveel stemmen had ik niet verwacht Fantastisch", zei CDA'er Aart Kool. En zijn frac tiegenote aanvaardde haar posi tie met de woorden: „Met Gods hulp zal het waarachtig wel luk ken". Burgemeester Fred van Lier hoopt dat de Vlaardingse raads leden het de komende vier jaar wat beter met elkaar zullen kun nen vinden dan in de vorige pe riode, liet hij weten. „Laten we met volwassenheid deze periode ingaan, een volwassenheid die past bij een volwassen stad", zei hij. „En verdorie, wie zou er dan niet trots zijn een Vlaardinger te zijrv". Maassluis De installatie van de nieuwe Maassluisse gemeenteraad stond gisteren in het teken van vergeven en vergeten. Het 'gekissebis' over program mapunten en vooral over de aanvankelijk wat moeizaam verlopen coalitievorming moet over zijn. Openheid richting burger staat de komende jaren voorop. Wel werd het werkp door de verschillend soms met andere accenten geïn terpreteerd. En alleen D66 wilde bij monde van fractievoorzitter Van Duijn nog even kwijt dat zij liever een programcollege had gezien. „Vijf partijen vind ik een erg brede basis", stelde zij. ïn Maassluis is alleen de RPF met Herman van Hoeven als opposi tiepartij achtergebleven. Van Duijns partijgenoot Jan Storm werd gisteren met 21 stemmen naar voren geschoven als wethouder. Na het tellen van de stemmen —twee blanco kon hij naast burgemeester Hans van Es plaatsnemen- Timmer mans (CDA) kreeg, ook als nieuwkomer, alle 23 stemmen. De overige wethoudersposten gingen, zoals al tevoren vast stond, naar Lïesbeth Snoeck (VVD) en Anton Wustrov (PvdA). Zij kregen ieder 22 stemmen. Acht van de 23 raadsleden wer den voor het eerst benoemd. Er waren dus veel nieuwe gezich ten in de raadszaal. Zij hoorden de burgemeester pleiten voor meer openheid. „De Maassluisse burger moet meer betrokken ra ken bij de politiek. Liefst moet er in de openlucht vergaderd wor den. Maar ik vrees dat het kli maat dat belemmert", zei hij schertsend in zijn toespraak. Drie gulden Opvallend was ook het waar schuwende karakter van zijn na drukkelijke verzoek om met de belangen van individuen te be hartigen. „Het moet altijd gaan over de belangen van Mie bur gers", zei Van Es. Dat al die Maassluise burgers drie gulden per jaar per wethouder betalen en dus de komende vier jaar drie gulden meer op moeten hoesten, omdat het college met één be stuurder is uitgebreid, werd even benadrukt. CDA'er Harm Woudstra stelde daar tegenover, dat het gemeentebestuur nog al tijd het goedkoopste manage ment is. Een ander punt wat opvallende aandacht kreeg was de zwem badkwestie. De raad wil nog dit jaar de discussie afgerond heb ben over wel of geen nieuw overdekt bad bij station Maas sluis-West. En ook het CDA dacht er over om het referen dum wellicht als doorslaggevend meetinstrument te gebruiken. D66, groot voorstander van refe renda, reageerde wat korzelig. „Hoe wordt dat referendum ge noemd? Inspraak?" vroeg Van Duijn cynisch. Meer openheid, meer betrok kenheid van de Maassluise be volking voor de politiek is een voorwaarde voor een klimaat waarin referenda zouden kun nen werken. Het werkprogram ma staat een grotere inspanning voor om die betrokkenheid te vergroten. De raad zal zich de komende vier jaar vooral bezig houden met'sociaal zwakkeren'. Verder zal de bestuursvorm van het openbaar onderwijs waar schijnlijk een zwaar discussie punt worden. Schiedam Indachtig het saamhorigheidsgevoel dat past bij bevrijdingsdag heb ben de winkeliers van de Hoogstraat, Broersveld en Broersvest de handen inéén- geslagen. Voor het eerst in de geschiedenis hebben de drie winkeliersvere nigingen een gezamenlijk pro gramma opgezet. De neringdoenden kunnen bet winkelend publiek daarom za terdag een aaneengesloten lint aan activiteiten aanbieden. In het winkelhart van Schiedam zijn op verschillende lokaties straatmuzikanten te zien en ho ren, terwijl ook de Jeugd Rijn mond Boerenkapel en Ambrosi- us zich al musicerend over het 'winkelparcours' begeven. Vanaf net middaguur tot onge veer twee uur wordt op diverse plaatsen gratis haring en witte brood aangeboden. Vanuit de veronderstelling dat met name de vis snel op zal zijn, wordt van af twee uur oranjebitter uitge deeld. De feestelijkheden beginnen 's morgens al vroeg op het Hema- plein. Daar wordt de geranium- markt gehouden. Als de handel in bloemen al in volle gang is, fee ft burgemeester Reinier cheeres pas het officiële start sein voor de bevrïjdingsmarkt. Dat gebeurt om half elf met het ontsteken van een vreugdevuur op de Koemarkt. Andere activiteiten die dag zijn de koninginnekermis op hetHe- maplein en een vrijmarkt op de Appelmarkt en het Museum plein waaraan uitsluitend scho lieren en verenigingen mogen meedoen. Voor de vrijmarkt zoekt de organisatie nog deelne mers. Tot nu toe hebben zich slechts enkele jeugdige kooplie den gemeld. Wil het evenement niet in het water vallen, dan is er nog een flink aantal handelaar tjes nodig. Hetzelfde geldt voor ae straatmuzikanten. Ook naar hun aanmeldingen ziet de win keliersvereniging Hoogstraat reikhalzend uit. Wie een steentje aan beide programma-onderde len wil bijdragen kan zich telefo nisch opgeven bij nummer 4268383. In onze krant van maandag 30 april stond een foto afge drukt, gemaakt kort na een schietpartij in de Slachthuis laan in Schiedam, In het on derschrift bij de foto werd vermeld dat de man die door de politie in bedwang werd gehouden, de dader van de schietpartij zou zijn. Inmid dels is echter gebleken dat de desbetreffende man een van de begeleiders was van het slachtoffer. Wij betreu ren deze vergissing ten zeer ste en bieden de betrokke nen onze verontschuldigin gen aan. Schiedam Door een paneel uit de pui te lichten hebben inbre kers kans gezien in te breken in een boekhandel in winkelcen trum Hof van Spaland. Ze na men daar een grote partij vul pennen en balpennen met een totale waarde van 6200 gulden mee. Ook ontvreemdden zii een geldkistje met daarin 115 gulden. Eveneens in de Hof van Spaland werd uit een j'uwelierszaak een hoeveelheid sieraden ter waarde van 1300 gulden meegenomen. Men kwam binnen aoor een straatsteen door de winkelruit te fooien. Een lingeriezaak in de int Liduinastraat mist na een inbraak een partij ondergoed met een waarde van ongeveer 400 gulden. Op het Dr. Wibautplein werd bij een kaashandel onder andere een magnetronoven, kaas, limo nade enoier gestolen. Schiedam Zo'n 50 toneellief hebbers uit Schiedam stapten gisteravond in een bus van pro ducent'Joop van den Ende voor een avondje uit in hetSïngelthe- ater in Antwerpen. In de Belgi sche metropool woonden de Schiedammers de musical Sweet Charity van Simone Kieinsma bij. Oorspronkelijk stond de musical al op 25 april in hun agenda, en dan gewoon dicht bij huis, in het Passagetheater. Maar dat bleek op het laatste moment veel te klein voor de voorstelling. Sweet Charity had in Schiedam alleen zonder decors op de plan ken gebracht kunnen worden. Dal vonden zowel de producent als de theaterdirectie toch een beetje schamel. Daarom werd de musical afgelast. Alle bezoekers die al kaartjes hadden gereserveerd kregen een verontschuldigende brief thuis plus een alternatief. Ze mochten kiezen uit een voorstel ling van Sweet Charity in het Circustheater in Scheveningen of het Sïngelthealer in Antwer pen. Honderd vijftig van de 350 gedupeerde toeschouwers kozen voor Scheveningen, 50 voor Antwerpen en 150 wilden hun geld terug. De directie van het Passagethea ter legt de schuld van het ge beurde volledig bij Joop van den Ende. Adjunct-directeur Marq Oudshoff: „Wij hadden al tevo ren gezegd dat de voorstelling niet zou passen in ons theater. Dat werd ons duidelijk tijdens de Eremière vorig jaar in het uxortheater in Rotterdam. Maar Van den Ende zei dat het wel kon. Dat bleek dus niet het geval. Vandaar dat de producent maar iets moest doen om de zaak weer goed te maken". Oudshoff vindt dat het Passage- theater alles heeft gedaan om de fedupeerde toeschouwers tevre- en testellen, zonder dat het hun een cent extra kostte. Maar con tent is hij evengoed niet „We hadden Sweet Charity natuur lijk het liefste gewoon hier in huis gehad. Het was tenslotte een van de hoogtepunten van het seizoen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2