Veerdienst dreigt met stakingsactie Bestrij ding van discriminatie te vrijblijvend Reiniging: taktiek van de verschroeide aarde 'Ouwe rotten' spelen vooral voor de lol Bond in feeststemming na akkoord met Hydro Agri Personeel pont Maassluis-Rozenburg eist meer geld ViAARDENSS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Meldpunt: 'Geld nodig voor structureel werk' Onkruid voortaan met gasbrander te lijf .Bedrijvencentrum vast in contract Acht dertigers formeren Eightmanout Milieudag in Erker Westduitser bivakkeert bij rijksweg Schiedam-West 'bang' voor maalmachines School helpt dief 'n handje Ondernemers prijs voor Frans Kuil WflTERWfG ftoflionate redactie: Brade Havenstraat 6.313; BC Vlaardingen- Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon:' 010-4343229,4352056.435Q557- sportredactie: 434S209. Telefax: 010-4349754. VRIJDAG 4 MEI 1990 PAGINA 13 Maassluis Het personeel van het veer tussen Maassluis en Ro zenburg dreigt met stakingen als niet snel een akkoord wordt be reikt In de cao-onderhandelin gen. De Vervoersbond FNV heeft de exploitant van de veer pont, de werkmaatschappij SBS van Nedlloyd Rijn- en Binnen vaart, een ultimatum gesteld. Het ultimatum loopt aanstaande maandag om twaalf uur af. Ac ties op de pont zijn daarna zo goed als onvermijdelijk, zegt de bond. De 38 werknemers van de veer dienst eisen een loonsverhoging van vijf procent en omzetting van de verschillende toeslagen voor onregelmatige diensten in één vaste toeslag. Ook willen de werknemers de achterstand met provinciale ambtenaren op het gebied van wao en vut verklei nen. De provincie Zuid-Holland is als verpachter van het veer bij de onderhandelingen betrok ken. Volgens Ad Eekels, woordvoer der van de Vervoersbond, zijn de onderhandelingen met SBS en de provincie vastgelopen. SBS heeft tot nu toe geweigerd op de eisen van het personeel in te gaan. Op een ledenvergadering vorige week vrijdag werd duide lijk dat de actiebereidheid onder de werknemers groot is. Uitzonderlijk Dat is volgens de bond uitzon derlijk. Het veer heeft tot nu toe nooit stilgelegen door onvrede bij het personeel. Maar de frus traties dreigen nu tot harde ac ties te leiden. De vervoersbond heeft de passagiers van de pont afgelopen week door middel van pamfletten op de hoogte ge bracht van het conflict- De pas sagiers worden gewaarschuwd voor het mogelijk 'volledig stil leggen' van de veerdienst. Voor de werknemers is het vast lopen van de cao-onderhande- lïngen de druppel die de emmer deed overlopen. Op de veer dienst tussen Rozenburg en Maassluis zijn de afgelopen jaren verschillende reorganisaties doorgevoerd. Bij een eerste in krimping moesten twintig per soneelsleden verdwijnen, vorig jaar gingen er nog eens vier werknemers uit. „Daardoor moeten de overgebleven men sen zich nu kapot werken. Voor hen is de maat vol", aldus FNV- bestuurder Eekels. Declareren f Bij SBS in Rotterdam wil nie- mand commentaar geven op het 0 conflict zolang het ultimatum S van de vakbond nog niet is afge- g lopen. Veel zal afhangen van de f houding van de provincie, die a indirect de salarissen van het veerpersoneel betaalt. Hogere 2 salariskosten worden ogenblik- 2 kelijk door SBS bij de provincie fedeclareerd. Het veer tussen lozenburg en Maassluis lijdt nu al een verlies van ongeveer twee Nu nog wordt bereidwillig kaartje voorde overtocht gegeven. Mogelijk legt het personeel volgende week het veer st l miljoen gulden per jaar. Rijk en provincie betalen deze tekorten. Het veer is een onmisbare scha kel voor het verkeer tussen de noordelijke en zuidelijke oever van de Nieuwe Waterweg. De pont is een belangrijke aanvul ling op de Beneluxtunnel, waar tijdens de spits dagelijks lange fi les staan. Het autoveer steekt elke tien minuten van 's och tends zes tot 's nachts twaalf uur de Nieuwe Waterweg over, vooral om mensen van en naar hun werk in de Europoort en de Botlek te brengen. Wethouder Maarleveld probeert de nieuwe onkruldbestwjder van de refnigingsdrenst. 0. Cetlnkaya kijkt toe. "Vlaardingen De reiniging en ontsmettingsdienst van Vlaardingen past voortaan bij de onkruidbestnjding de taktiek van de verschroeide aarde toe. 'Op plaatsen waar de borstelma chine niet kan komen gaat de reiniging het onkruid met een grote gasbrander te lijf. Zo houdt de dienst chemische bestrij dingsmiddelen buiten de deur. Wethouder Arij Maarleveld (mi lieu) was gistermorgen present bij de ingebruikname van de brander, die door personeel van de reinigingsdienst zelf in elkaar is geknutseld. Hij nam het appa raat over van werknemer O. Ce- tinkaya en verbrandde met zichtbaar genoegen het gras en de paardebloempjes tussen de trottoirtegels van de Hoflaan. Gras en mos gloeiden even fel rood op om daarna spoorloos te verdwijnen. De bloemen veran derden in rare zwarte stelen met zwarte' knoppen. Die lieten zich niet een-twee-drie wegbranden. Een groen karretje met een fles propaan en een brander, dat is volgens de reiniging de oplossing voor het opschietende onkruid op vluchtheuvels op drukke ver keerswegen. De borstelmachine, waarmee de dienst twee jaar ge leden de chemische onkruidbe- strijding overbodig maakte, is op die plaatsen onbruikbaar. Akkerbouw Het wegbranden van onkruid is een methode die afkomstig is uit de akkerbouw. Volgens chef buitendienst H.J. Koster van de reiniging hebben andere ge meenten het idee nog niet over genomen. „Maar bij particuliere onkruidbestrijders doet deze me thode wel opgeld". De wegbrandmethode is veel duurder en arbeidsintensiever dan gif spuiten. „Maar voor het mii>eu moetje wat over hebben", vn dt Koster. Bovendien, na een paor keer branden is de oplos sing ook tamelijk definitief, want van de wortels blijft niet veel over. „Maar natuurlijk is gif goedko per", zegt Koster. „Dat is een kwestie van één keer spuiten en dan hoefje er een jaar niet meer naar om te kijken". Koster werkt al bijna dertig jaar bij de reiniging en is de laatste jaren, zoals zoveel anderen, veel mi lieubewuster geworden. „Vroe ger spoot je gewoon gif en daar dacht je niet bij na". „Dat ik daar zelf nooit opgeko men ben", zei Maarleveld. „Ik heb thuis tussen mijn spullen 20'n verfbrander staan. Daar gaat het natuurlijk ook mee". Het leek hem een stuk eenvoudi ger dan op zijn knietjes met een krabbertje het onkruid weg te halen. „Nou, ik weet niet wat de brandweer daarvan denkt", zei Koster. Maarleveld heeft zich bij het personeel van de reinigings- en ontsmettingsdienst snel populair gemaakt, Op de eerste dag dat hij de portefeuille milieu, overgeno men van voormalig wethouder Bas Goudriaan, in handen had kwam hij al kennis maken bij het bedrijf aan de Hoflaan. Hij liet zich een ochtendje rondlei den en stond achter op de vuil niswagen. Maarleveld vond het maar jam mer, dat de reinigingsdienst hem geen werkhandschoenen wilde verstrekken. Want nu stond hij werkloos te babbelen met de be laders. terwijl zij de ene vuilnis zak na de andere in de gapende mond van de vuilniswagen wierpen. „Ik schaamde me een beetje dat ik niks stond te doen", zegt Maarleveld. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen moet meer geld be schikbaar stellen voor het Meld punt Diskrimmatie. Alleen met een full-time beroepskracht en meer financiële armslag zegt het in maart 1989 opgerichte meld punt het werk serieus te kunnen voortzetten. Door het krappe budget en het gebrek aan personeel konden tot nu toe alleen de binnengekomen klachten worden afgehandeld. Voor een structurele bestrijding van discriminatie en racisme ontbreken de middelen. Uit het eerste jaarverslag van het meldpunt blijkt dat discrimi natie van met name migranten in Vlaardingen regelmatig voor komt. Tussen maart 1989 en ja nuari 1990 registreerde het meldpunt, ondergebracht bij het Siso aan de Oosthavenkade, 58 klachten. Deze hadden voorna melijk betrekking op arbeids conflicten, ruzies tussen buren van verschillende cult ren en moeilijkheden met overheidsin stanties als politie en het bureau huisvesting. De aangevers wa-' ren meestal van buitenlandse af komst. In het jaarverslag wordt bena drukt dat de politiek en de amb tenarij de bestrijding van discri minatie, sexisme en racisme te veel als een Vrijblijvende aange legenheid'benaderen. Het meld punt kreeg bij de oprichting de status van proefproject voor één jaar en moest van start met een minimale subsidie. De gemeente is er, concludeert het jaarverslag, nog niet van doordrongen dat deze vorm van sociaal werk broodnodig is. Om dit te werk te kunnen doen, is geschoold personeel nodig. Hetfc minatie". Het Siso (Stedelijk instituut voor samenlevingopbouw) vindt dat het meldpunt moet worden om gebouwd tot een Vlaardings Anti-discrim in atiebureau (ADB). „Bij een meldpunt gaat het immers alleen om het mel den van klachten, terwijl een ADB ook actief kan werken aan het opsporen en bestrijden van structurele patronen van diseri- meldpunt kan nu slechts be schikken over een beroeps kracht die voor negen uur wordt betaald, maar die in de praktijk veel meer uren maakt Daar naast wordt gebruik gemaakt van vrijwilligers. Aanstaande maandag wordt de Vlaardingse politiek officieel op de hoogte gesteld van de proble men bij het meldpunt Dan ont vangt PvdA-wethouder John Ranshuijsen een exemplaar van het jaarverslag. vervolg van de voorpagina Vlaardingen Peter van Em- menes, districtsbestuurder van de industriebond FNV, is in een feeststemming. Volgens de vakbondsman is de directie van Hydro Agri voor een be langrijk deel tegemoet geko men aan de eisen van de bon den. Bij het voormalige Windmill- concern is sinds woensdag ge staakt, omdat bij een nieuwe reorganisatie 150 van de 56? ar beidsplaatsen verdwijnen. Dat hebben de bonden niet van ta fel kunnne vegen; we) werd een betere afvloeiingsregeling overeengekomen. De indus triebonden FNV en CNV be reikten gisteravond een princi pe-akkoord met de directie. Het is niet de bedoeling dat er gedwongen ontslagen vallen. Meer dan honderd ouderen zullen vervroegd uittreden. In hun 'vertrekregeling' is nu een bodem opgenomen voor de werknemers die het minst ver dienen. Het betekent wel dat afdelingen worden gesloten en werknemers worden omge schoold en overgeplaatst. In het aanvankelijk gepresen teerde sociaal plan konden werknemers gedwongen wor den een andere functie te aan vaarden. Bij weigering was ontslag mogelijk. Directie- woord voer der J.A. van Doom denkt dat over die regelingen misverstanden waren ontstaan met de vakbonden. „Daarom zijn wij donderdag een gesprek aangegaan om een en ander te verduidelijken". Volgens Van Emmenes heeft de directie van het bedrijf behoorlijk wat wa terbij de wijn gedaan. De reorganisatie, die in drie jaar wordt uitgevoerd, is vol gens het bedrijf nodig door de aanhoudend slechte markt voor kunstmest. Maasland - De laatste hinder nissen voor een regionaal be drijfsterrein Maasland-Noord zijn weggenomen. In het ge meentehuis is een akkoord on dertekend door alle betrokken partijen. J. de Bruin van het Samenwer kingsorgaan Westland, burge meester J. Bax van Maasland en vertegenwoordigers van de pro jectontwikkelaars Inogem en Van Mierlo Beheer heboen hun handtekening onder de over eenkomst gezet Tevens kreeg het-ibedrijfsierrein een nieuwe naam: Bedrijvencentrum Col- den hove. Tot nu toe werd steeds de naam Maasland-Noord ge bruikt ColdenHove, het gebied tussen rijksweg^, Maasdijk en de Col- denhovetpan-West, is bestemd voor WeStlandse bedrijven die leveren aan de tuinbouw. Schiedam Bijna alle acht bandleden spelen in meerdere groepen en behoren tot de leden van de 'Big Band Nieuwe Water weg Noord'. Geen van de muzi kale dertigers zit om werk verle gen. Toch hebben zij onlangs met elkaar een nieuwe formatie gevormd. Met z'n achten zijn ze eruit, oftewel Eightmanout is ge boren. „Leuk muziek met elkaar ma ken", was voor de muzikanten, overigens allemaal ouwe rotten in het vak, de reden om Eigh tmanout op te richten. „Een band met een vrij grote bezet ting, die voor de lof is opgericht", benadrukt de Schiedamse be roepsdrummer Kees van Krug- len. De ritmesectie van Eightmanout wordt vertegenwoordigd door Peter Vlietstra (keyboards), Marcel Karreman (gitaar), Aike van Elshout (bas) en Kees van Krugten (drum). Samen vormen zij ook de regionaal bekende band The Lick'. De blazers, Ba rend Petersen (tenorsax), Frans Emmery (trombone) en Edwin Teuerzeit (trompet) spelen nor maliter bij The Swinging Soul Sghtmanout: een nieuwe band. maar bestaande uit ervaren musfci. Machine. De zanger, Peter Ver- kaik, wordt binnenkort bijge staan door twee achtergrondzan geressen. „Wij zijn geen band die uit tach tig synthesizers en twee mensen bestaat", spreekt Peter Verkaik namens de kersverse band, „wij maken 'natuurlijke* muziek met 'natuurlijke' instrumenten". De' muzikanten vinden de muziek die er de laatste jaren gemaakt wordt niet spectaculair. Met el kaar besloten ze om onder ande re muziek uit de zestiger jaren met nummers van groepen ais Chicago en.Blood Sweat and Te- ars te spelen. Ook recentere stukker van Joe Cocker, Joe Jackson en Huey Lewis gaan zij ten gehore bren gen. Het is voor de leden echter niet de bedoeling puur als cover band op te treden. Kees van Krngten legt uit dat er wel een eigen karakter aan de band ge geven wordt: „Wij spelen ver schillende nummers die oor spronkelijk niet voor blazers zijn geschreven. Doordat Frans Emery arrangementen op der gelijke stukken heeft gemaakt, kunnen ook de blazers meespe len en dat geeft een ander geluid dan het oorspronkelijke muziek- stuk", In een later stadium, wanneer zij goed op elkaar 2ij'n ingespeeld, gaat 'Acht-man-uit' veel eigen werk, geschreven door Peter Vlietstra, spelen om een eigen draai aan de band te geven. Voorlopig spelen ze van alles en nog wat, muziek die niet in één stijl onder te brengen is. „Rhythm and blues, soul, fun- kie...",de musici kunnen het niet toed omschrijven. Maar over én ding zijn ze het eens: „Het is in ieder geval goede, swingende muziek". De leden van Eightmanout zijn aanstaande dinsdag 8 mei voor het eerst in de regio te horen. Zij spelen dan in café d'Oude Stoep in Vlaardingen. Een maandje la ter, op zondag 3 juni, is de band te beluisteren in café De Unie in Schiedam. Schiedam Milieumanifesta ties volgen elkaar tegenwoordig in rap tempo op. Volgend week end is het de beurt aan wijkcen trum De Erker om zich op dit po- pulaire fenomeen te storten. Tij dens een milieudag in en rond het gebouw in de Jan van Aven- nestraat geeft een groot aantal organisaties zondag 13 mei infor matie over hun activiteiten. Dat gebeurt aan de hand van korte spreekbeurten. Verder zijn erdi- avertoningen over rijksweg 19 en de Waddenzee. Aanwezig zijn onder andere de actiegroep Verontruste Bewo ners Rijksweg 19, de Nederland se Jongeren voor Natuurstudie, Greenpeace, de Paddenwerk- groep, de ONS en de plantsoe nendienst. In het wijkcentrum is die zondag zelfs een volledige tuin inge richt, waar bezoekers nuttige tips kunnen krijgen over onder houd en inrichting van tuin en balkon. Voor de kinderen is een spelpro- gramma bedacht, dat speciaal op het milieu is gericht. Zij kunnen bovendien hun huisdier meene men, dat zal worden gekeurd door een leraar van de land- en tuinbouwschool. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft gistermiddag een 31-jarige Duitser over de grens gezet, die een paar dagen had doorgebracht op de parkeer plaats van het BP benzinestation aan rijksweg 20. Omdat de man zo lang bleef staan gingen agen ten op onderzoek uit Zij ontdek ten dat de man, een inwoner van Essen, geen geld had en daarom niet terug naar huis kon. In de loop van de dag werd hij met zijn auto afgeleverd bij de grenspost Bergb, waar hij werd overgedra gen aan de koninklijke mare chaussee. Schiedam De bewoners vereniging Schiedam-West maakt zich ernstig zorgen over de ontwikkelingen op het terrein van de voormali ge nieuwbouwwerf Wüton- Fijenoord, Er bestaan verge vorderde plannen, zegt de BVSW, om op deze locatie een malerij en overslagbe drijf voor minerale ertsen te vestigen. Dat verontrust de bewoners. Zij verwachten dat de enor me maalmachines, die grote hoeveelheden minerale ert sen moeten verpulveren, veel geluidsoverlast gaan veroorzaken- Ook is Schie dam-West bezorgd om het wegwaaiend stof dat, aldus de bewonersvbereniging, „zeer schadelijk is voor de gezondheid". De BVSW heeft het nieuwe college van BenWal ver zocht geen beslissing te ne men over de vestiging. Eerst moet het bedrijf maar aanto nen dat de malerij op het Wilton-terrein geen gevol gen heeft voor de leefbaar heid van de wijk. Alle flat bewoners in de buurt zijn opgeroepen bezwaar aan te tekenen, Bij de Provinciale Milieu In spectie hebben de bewoners om nadere informatie ver zocht over het gevaar en de overlast van een dergelijk ertsbedrijf. Vlaardingen Uit een depen dance van de christelijke scho lengemeenschap Beneden-Maas aan de Kamerlingb Onnesstraat zijn gisteren twee portemonnees gestolen. De school had het de dief gemakkelijk gemaakt. Om dat het zulk mooi weer was ston den de deuren wagenwijd open. Uit twee auto's die geparkeerd stonden aan de Olivier van Noortlaan werden gistermiddag de autoradio's gestolen. Van de ene auto werd een zijruitje inge slagen, van de andere werd het portier met grof geweld openge broken. De waarde van de buit bedroeg 1300 gulden. Vlaardingen Party- en cateringservice Frans Kuil heeft de derde Vlaardingse ondernemersprijs gewon nen. De prijs wordt woendag uitgereikt door burgemees ter Fred van Lier. De 'gast heer in het groot', zoals Kuil zichzelf noemt, geeft de geldprijs van vijfduizend gulden door aan broeder Frans Veringmeier, ontwik kelingswerker in Namibië. De jury, die naast Van Lier bestaat uit ex-wethouder Jan Madern en ing. J- Klaasse, prijst Kuil voorde menselijke manier waarop hij zijn groeiende onderne ming leidt. „De persoon Frans Kuil staat borg voor keihard werken en sociaal verantwoordelijk bezig zijn", aldus de jury. Eerder wonnen bakker Frans Ha zenberg en autodealer Van der Kooij de ondernemer sprijs, die in 1987 werd inge steld door accountantskan toor Klaasse Klaasse. De initiatiefnemers van de ondernemersprijs zijn dven- .de met het oprichten van een stichting. Óp die manier willen zij het voortbestaan van de prijs veilig stellen. In de stichting zullen vertegen woordigers van de indus triële kring Vlaardingen, de maatschappij van nijverheid en handel en de organisatie van Vlaardingse onderne merszitting hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1