Twee weken geen spoedgevallen in het IJsselland Golfbaan mag nog vier jaar blijven Bombardements-obj eet in Sint Laurenskerk komt eind 1990 gereed Peper teleurgesteld, Zijderveld is blij X Overleg mislukt ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Vertrouwelijk besluit van burgemeester en wethouders Tijdens verhuizing polikliniek naar Bergweg Verkrachting op Zaageiland Geen voortgang in de zaak 'WestersingeP BROMFIETSER DOOR METRO MEEGESLEURD ROTTERDAM Stadsredactie: Postbus 959,3000 AZ Rotterdam. Telefoon 01Q-405.65.00, Telex 22215. Telefax 010-404.73.51. ZATERDAG- 5 MEI 1990 PAGINA 21. ff Hotter dam In de 2üid- beuk van de Sint Laurens- kerk zal eind van dit jaar een object worden onthuld p dat permanent zal herinne- fi ren aan en informatie zal II geven over het op het Rot- i|terdamse stadshart uitge- voerdeDuitse bombarde- li ment van 14 mei 1940. II Loco-burgemeester ir.Pïm Vermeulen heeft gistermid- (i dag, enkele uren vóór de do- I denherdenkings-bijeenkomst .in de kerk, het object symbo- lisch in ontvangst genomen. Idee Het oorspronkelijke idee voor een permanent bombarde- merits-object is zes jaar geleden •ft gelanceerd door architect Hans Hothmeijer. Het plan werd concreet nadat de Stichting Vredesmanifestatie er in 1988 bij werd betrokken. Het geld kon daarna bijeen worden ge bracht de gemeente Rotter dam droeg 150.000 van de be nodigde 220.000 gulden bij en ook kon de plaats worden bepaald: de Sint Laurenskerk. Middelpunt Voorzitter drs.C.O.A. Schim- melpenninek van der Oije van de Stichting Permanente Ex positie Bombardement 1940 zei gisteren bij de presentatie dat dit een uitstekende plaats is: „De Laurenskerk is immers zelf jarenlang het middelpunt geweest van de verwoesting van deze stad". Hij noemde het object 'een punt van bezinning voor de bezoekers van de kerk'. Ook loco-burgemeester Ver meulen vindt de kerk de meest geëigende plaats. „Samen met het Zadkme-beeld is 't hèt symbool van wat de stad in mei 1940 overkwam", zei hij. Televisiescherm De Rotterdamse architect erof.J. Hoogstad heeft gepro- eerd een vorm te vinden die vertelt wat er destijds is ge beurd, zonder dat er enige boodschap aan wordt verbon den. Hij heeft een groot, ellips vormig televisiescherm ont- worpen, dat op drie meter hoogte boven de grond komt te hangen; op de vloer eronder komt een zwart kleed, met tekst erop. Op het scherm, waar een zwarte, tentvormige constructie omheen komt, zul len dia- en filmbeelden over het bombardement kunnen worden vertoond. vervolg van de voorpagina Rotterdam Burgemeester Pe per van Rotterdam is teleurge steld over het besluit van het ka binet om over de aanleg van de tweede Beneluxtunnel pas over een half jaar te beslissen. Hij staat nog steeds op het standpunt dat niet alleen de tweede Bene luxtunnel, maar ook de Blan kenburgtunnel bij Maassluis moet worden aangelegd- Peper vindt dat er in de hele dis cussie over de uitbreiding van het wegennet te grote tegenstel lingen tussen milieu en verkeer worden geschapen. Voor een goede afwikkeling van het (goe deren) verkeer in en om Rotter dam en de positie van de Rotter damse haven is het volgens Pe per absoluut noodzakelijk dat de tunnels er komen. De Schiédamse wethouder van milieu C. Zijderveld vindt het goed nieuws dat er nog geen be sluit is genomen over de tweede Beneluxtunnel. Hij vreest dat de aanleg van nieuwe tunnels en uitbreiding van het wegennet al leen maar zal leiden tot groei van het autoverkeer, „AJs het besluit weer een half jaar wordt uitgesteld en er meer geld wordt uitgetrokken voor het openbaar vervoer is dat weer een stapje de goede kant op". Schiedam is voorstander van een drastische uitbreiding van het openbaar vervoer. Zo zou op het braaklig gende zandlichaam van de om streden rijksweg 19 en in de Be neluxtunnel een sneltram moeten worden aangelegd. De Willemsbrug Krijgt haar originele rode kleur weer terug. Schilders zijn dagelijks bezig op de twee pijlers, èèn van de symbolen van het nieuwe Rotterdam, een nieuwe rode verflaag aan te brengen. Bovendien worden de tuidraden, de enorme kabels waaraan de brug hangt, aan een grondige inspectlebeurt onderworpen en van een nieuwe coating voorzien om roestvorming tegen te gaan. Het is geen karwei voor mensen met hoogtevrees, want daar hoog boven de waterspiegel van de Nieuwe Waas moeten de meest halsbrekende toeren worden uitgehaald. De dienst gemeentewerken probeert het verkeer zo weinig mogelijk last te laten ondervinden van aj het schilderwerk. De werkzaamheden worden buiten de spits uitgevoerd. Er is dan telkens één rijbaan aan de zijkant van de brug voor verkeer afgesloten. De opknapbeurt moet eind juni klaarzijn. Rotterdam Het overleg tussen de direeties .van de overslagbe drijven HES-Beheer en Frans Swarttouw enerzijds en concur rent Interstevedoring anderzijds is gisteren mislukt De directies overlegden over samenwerking en eapaciteitsbeheersing in de overslag van massagoed in de Rotterdamse haven. Inzet van de besprekingen was de al jaren levende wens van In terstevedoring, dat met drijven de kranen in de Rotterdamse ha ven opereert, voor een vaste wall oka tie. Daaraan gekoppeld zouden afspraken moeten wor den gemaakt om een. eind te ma- ken aan de overcapaciteit in het massagoed. HES Beheer (GEM, EMQ en F ra n s,S\va r tto uw) heeft gisteren de terminal van Frans Swart touw in de Botlek aangeboden aan Interstevedoring. De over slag van kolen op deze terminal wordt binnenkort overgeheveld naar de niéuwe Euroterminal op de Maasvlakte. Directeur J. Rijs- dijk van Interstevedoring gaf eerder te kennen interesse te hebben voor dit terrein, maar heeft gisteren laten weten de mogelijkheden daar toch te be perkt te vinden. Hij beschouwt de besprekingen als beëindigd. Hij was zelf niet voor commen taar bereikbaar. Nederlek Op het Zaageiland aan de nieuwe Maas nabij Krim pen aan de Lek is donderdag avond een vijftienjarig meisje verkracht. Het meisje dat alleen aan het afgelegen strand lag te zonnen, werd omstreeks zeven uur benaderd door een man, die haar door allerlei toespelingen duidelijk maakte wat hij wilde. Nadat zij daar niet op in ging heeft de man haar op brute wijze verkracht. De dader, een twintigjarige man uit Lekkerkerk, heeft zich giste ren bij de politie aangegeven. Het strandje aan de Nieuwe Maas wordt veelvuldig gebruikt door de jeugd en is voor onbe kenden haast niet te vinden. Rotterdam De politie is nog geen stap verder in het onder zoek naar de identiteit van de vrouw, van wie donderdagmid dag enkele stoffelijke resten wa ren gevonden in een plunjezak in het water aan de Westersingel in Rotterdam. Deze was door een voorbijganger opgemerkt. Van het lichaam ontbreken de han den en het hoofd. Een duikersploeg zocht gisteren weer tevergeefs in de singel naar de ontbrekende lichaamsdelen. Uit onderzoek van het gerechte lijk laboratorium blijkt dat het slachtoffer tussen de dertig en veertig jaar oud, en van blanke afkomst was. Ze had vermoede lijk donkerblond haar en was ongeveer 1.75 meter lang. De vrouw had schoenmaat 37/38 en had volgens de politie opvallend grote tenen. Op haar linkerbeen had zij twee littekens: boven één van onge veer zeven centimeter en onder één van ongeveer vijftien centi meter lang, Wie de politie informatie kan verschaffen over deze zaak, wordt verzocht contact op te ne men met de recherche van bu reau Eendrachtsplein: (Q10) 4243125. Rotterdam Het IJssellandziekenhuis aan de Rot terdamse Bergweg sluit twee weken haar deuren voor spoedgevallen. Dat heeft de directie gisteroch tend meegedeeld. Ze heeft andere ziekenhuizen in Rotterdam gevraagd de noodgevallen gedurende die twee weken van het IJsselland over te nemen. Deze sluiting vormt een extra belasting voor de andere Rotter damse ziekenhuizen. Juist giste ren maakte de Rotterdamse ver eniging van huisartsen bekend dat het in de Maasstad ook mèt het IJsselland erbij, al vaak moeilijk is spoedgevallen opge nomen te krijgen. „Niet dat we mensen in nood geen hulp meer verlenen, maar we willen zoveel mogelijk rust hebben om de verhuizing van de polikliniek van Eudokia naar de Bergweg zo góed mogelijk te la ten verlopen", legt hoofd medi sche staf dr. W.A. Bode van IJs selland uit. „En juist die onver wachte spoedgevallen leggen een grote druk op het perso neel". Volgens Bode is het de laatste tijd inderdaad ook voor zijn zieken huis erg moeilijk spoedgevallen te helpen: „We verwijzen nu al naar ziekenhuizen in Gouda, Delft en Den Haag. En de ver pleegd uur is a] drastisch terug gebracht, zodat het personeel on der hoge druk. werkt Immers, ook het Van Dam-Bethesda ver huist op 6 juni naar Spijkenisse. Op' de noordelijke Maasoever zijn de medische voorzieningen zo langzamerhand aan de krap pe kant, om het voorzichtig uit te drukken". Gardeniers Ook voorlichter Louis Weltens van de GGD noemt de situatie in Rotterdam en omgeving 'zeer ernstig en zeker niét overtrok ken'. Volgens Weltens moest de GGD in de periode 1 tot 17 april bij zestien procent van alle spoe dopnamen uitwijken naar zie kenhuizen buiten de regio. „Wij worden dagelijks gecon fronteerd met deze onhoudbare situatie", aldus Weltens. „In sommige gevallen moeten we voor spoedgevallen uitwijken naar ziekenhuizen buiten de re gio. Als er bij voorbeeld alleen in Dordrecht plaats is. En bij spoed gevallen kan elke minuut tijd verlies ernstige gevolgen hebben voor de patiënt". Volgens algemeen directeur J.J.L. de Soeten van het IJssel landziekenhuis zijn de huidige sluitingen en verplaatsingen van ziekenhuizen te verklaren uit de zogeheten 'Garden Sers-ronde'. Tien jaar geleden vond de toen malige minister van volksge zondheid Til Gardéniers het no dig het overschot aan zieken huisbedden terug te brengen. „Maar nu is er door de vergrij zing eerder een tekort dan een overschot aan bedden. En die vraag om ziekenzorg zal alleen nog maar toenemen. Het beleid loopt hopeloos achter", vindt De Soeten. In februari 1991 wordt het nieu we IJssellandziekenhuis in Ca- pelle aan den IJssel opgeleverd. In juni wordt 'dan verhuisd van dé Bergweg naar Capelle- Scbenkel. Het ziekenhuis krijgt 380 bedden. Vroeger had alleen al Bergweg er 378 en Eudokia 323. Een reductie, die door de an dere Rotterdamse ziekenhuizen moet worden opgevangen. Rotterdam Een 7-jarige jon gen uit Rotterdam is gistermid dag met zijn bromfiets aangere den door de metro nabij station Schenkel in Capelle aan den IJs sel. De jongen werd zeker zeven tien meter meegesleurd en raak te daarbij ernstig gewond. Hij liep onder meer bekkenletsel en botbreuken op. De bromfietser liet de metro uit de richting Ca pelle voorbijgaan, reed toen de overgang op maar zag daarbij de trein uit de andere richting over het hoofd. Het metro-verkeer liep door het ongeluk aanzienlij ke vertragingen op. door KEES JONKER Botterdam De Stichting Openbare Golfbaan Kralin- gen mag nog zeker tot okto ber 1994 haar golfbaan in het Kralingse Bos blijven exploi- - teren. Burgemeester en wethouders hebben onlangs irt vertrouwelij ke besluitvorming ingestemd met de verlenging van de huur overeenkomst. De gemeente raad kan binnenkort een voor stel verwachten, waarin wordt gevraagd om in te stemmen met het vow* vier jaar handhaven van de golfbaan, die zich uit strekt langs de Boszoom. Burgemeester en wethouders brengen het verlengen van huurovereenkomst in relatie met de ontwikkelingen rond de m aanleg van een nieuwe golfbaan tussen de Rotte en rijksweg A 20. Nog niet geheel duidelijk Ki is of deze nieuwe golfaccommo- si datie een alternatief gaat wor- o den voor de Kralingse golfbaan of dat het een extra uitbreiding van de Rotterdamse golfvoor- zieningen betreft. Secretaris 'mr.J.C.P. -Ekering van de Stichting Openbare Golfbaan Kralingen gaat er niettemin van uit, dat de baan De golfbaan aan de rand van het Kralingse Bos. Burgemeester en wethouders willen de huur-overeenkomsttot 1994 verlengen. langs de Boszoom ook na 1994 gewoon kan blijven voortbe staan. „Het is immers één van de mooiste banen van het land. Het zou volstrekte kapitaalsver nietiging zijn, als wij d3ar niet meer zouden kunnen blijven", zegt Ekering, die benadrukt dat men binnen de gemeente in elk geval niet piekert over het op doeken van de golfbaan in Kra- lingen zolang er geen andere lo- katie beschikbaar is. Een tijdje geleden is secretaris Ekering ter ore gekomen, dat bij de gemeentelijke dienst stads ontwikkeling een plannetje zou zijn bedacht om vier fietspaden te projecteren in het gebied van de golfbaan. Maar logisch is, dat dit idee hij de stichting alleen maar tot negatieve reacties kan leiden. Subsidie Op haar huidige plek kampt de Stichting Openbare Golfbaan Kralingen al geruime tijd rr.et roblemen rond de bespeel - aarheid. De drainage zou na melijk een stuk beter kunnen. In een overleg tussen stichting, Heidemaatschappij en de dienst recreatie Rotterdam is reeds vo rig jaar een renovatieplan opge steld, waarvan de totale kosten geraamd zijn op 600.000 gulden. - Inmiddels is hiervan de eerste, meest urgente, fase uitgevoerd. Kosten 130.000 gulden, waar van de gemeente zestig mille heeft meebetaald ten laste van de sector sport en recreatie. Voor dit jaar wil de stichting de tweede fase van de baan renova tie gaan uitvoeren 5 65.000 gul den. Bovendien is het clubge bouw aan een opknapbeurt toe, hetgeen 75.000 gulden kost. Om deze werkzaamheden te bekos tigen heeft de stichting een her haald verzoek gericht tot de ge meente om mee te betalen. Burgemeester en wethouders zijn deels tegemoet gekomen aan het verzoek om geld op tafel te leggen voor dé golfbaan. Een bedrag van 16.000 gulden voor de baanrenovatie hebben zij toegezegd aan de stichting. Bo vendien zal het gemeentebe stuur nog vóór de zomervakan tie bekijken of er ook subsidie kan worden, verstrekt voor het opknappen van hetclubhuis. Secretaris Ekering. verkeert nog niet in een ware juichstem ming over de financiële tege- moetkomng van de gemeente, „Het is een eerste aanzet. Daar voor zijn wij het gemeentebe stuur dankbaar. Maar als u me zou vragen of ik een gat in de lucht ben gesprongen, dan zeg ik: nee", zegt hij in de hoop dat er spoedig meer geld van de ge meente naar de golfbaan zal vloeien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1