Onverbloemd Molenfeest voor milieubewust publiek Veerlieden pikken het niet langer Theaterbouw trekt publiek 'Ik dacht wel eens: wat doe ik hier eigenlijk?' Driemaasstede middag 'plat' VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Hans Paalman: 'Komst Pierre Janssen een dolkstoot in mijn rug' Zwaardere straf voor verkrachting Geen Dijkstra 'Dat is snel' in Schiedam Scheidende wethouder Jan Madera: 'Twee procent meer, dan heen en weer' Stoeïenmatter komt niet terug Oliebedrijf mag voorlopig doorwerken Eis zes maanden voor bankfraude Glaszetter snijdt in onderarm WATERWEG DINSDAG 8 MEI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen, Telefoon: 010-4345229.4352066,4350557- sportredactie: 4345209. Telefax; 010-4349754. Schiedam Het aanstaande afscheid van Hans Paalman, de directeur van het Stedelijk Museum, wordt 17 mei 'opge sierd* met een symposium. De culturele raad van Zuid-Hol land ziet in het feit dat Paalman na meer dan een kwart eeuw zijn biezen pakt een mooie gelegen heid 2ïjn vertrek toch iets meer cachet te geven. Paalman (58) wordt per 1 juni tijdelijkopgevolgd door zijn eigen illustere voorganger Pier re Janssen. Hijzelf gaat tot aan zijn vut in 1991 de collectie cata logiseren. In NRC Handelsblad van afgelopen weekeinde zegt de directeur zich in hoge mate gegriefd te voelen, dat het ge meentebestuur uitgerekend Janssen vraagt om als waarne mend conservator te willen op treden. „Ik heb me 27 jaar volledig inge zet voor het museum. Om mijn voorganger hier terug te halen om orde op zaken te stellen be schouw ik als een dolkstoot in mijn rug", reageert Hans Paal man. Hij vindt dat de gemeente Schiedam de laatste jaren te veel op de man heeft gespeeld en dat er sprake was van enige jaloezie ten opzichte van zijn persoon. Het door de gemeente Schiedam opgezette bescheiden afscheid krijgt door de Culturele Raad nog enige franie. In eerste in stantie stond alleen de tentoon stelling 'Stedelijk Museum Schiedam ,90 jaar' op het pro gramma. Voor de raad is de ope ning van die expositie volgende week donderdag mede aanlei ding een viertal gerenommeerde sprekers naar Bet Stedelijk te halen. Prof. Wim Crouwel (directeur van Boymans-van Beuningen), drs, Jetteke Bolten (hoofddocent aan de rijksacademie Amster dam en toekomstig directeur van het Leidse museum de La kenhal), drs. Nico Lamers (inte rim-directeur Fonds Beeldende Kunst, Vormgeving en Bouw kunst) en drs. Erik Akkermans (directeur van de Culturele Raad) zullen een inleiding hou den over het onderwerp Het museum en de stad*. Den Haag Het gerechtshof in Den Haag veroordeelde deze week twee Schiedammers (van 20 en 23 jaar) tot anderhalf jaar cel wegens hun aandeel in een groepsverkrachting van een 20- jarige Rotterdamse in de duinen van Hoek van Holland, in augus tus vorig jaar. De twee waren door de Rotter damse rechtbank eerder veroor deeld tot vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk, maar de officier van justitie,,mr. J. Wabeke, ging tegen dat vonnis in beroep. Hij vond de straf die de rechtbank oplegde te licht ge zien de ernst van Het feit. De of ficier had achttien maanden on voorwaardelijke gevangenis straf geëist. Het Haagse ge rechtshof stelde de officie- in Bet gelijk. Het slachtoffer werd op de be wuste dag door drie Schiedam mers op een terrasje uitgenodigd voor een strandwandeling. De vrouw ging zonder argwaan met hen mee, omdat zij één van hen wel leuk vond. Toen zij hem la ter afwees, scheurden de drie haar de kleren van het lijf en verkrachtten haar. De foto van publiek voor het raampje van de duikcontainer op de Westhavenkade in onze krant van gisteren was gemaakt door de heer De Gier. Dus niet, zoals wij veronderstelden, door fotograaf Roel Dijkstra. Die had zich niet zelf onder water ge waagd, maar had rijn camera aan een meer ervaren duiker ge geven met het verzoek om een plaatje te schieten. Schiedam Vanuit Schiedam gaat het voortaan ook razend snel.-- Het bekende bedrijf Over toom heeft in de Brandersstad een grote showroom geopend. Het betekent de eerste bedrijfs ruimte in de nabijheid van Rot terdam en Den Haag. Den Bol der, Hedel en Breda rijn Schie dam vooraf gegaan als vesti gingsplaatsen voor het 'dat-is- sneT'-bedrijf. Overtoom International heeft de keuze op Schiedam laten vallen, ondat het Rijnmondgebied een belangrijke afzetmarkt is. Aan de VGravenlandseweg is een showroom van vijftienhonderd vierkante meter gebouwd. Een ander pré, aldus het bedrijf, is de ligging: rijksweg 20 ligt op een steenworp afstand van de nieu we vestiging. Schiedam Behalve een handvol foto's, is er nog één opmerkelijk souvenir aan de tijd dat de Schiedamse mo lens stonden te verpauperen. Dat is de naam van een café aan de Vlaardingerdijk. Zelfs door rasechte Schiedam mers wordt die naam de Mal lemolen tot de dag van van daag in verband gebracht met draaimolens en ander onschul dig kindervermaak. Maar de verwijzing slaat op De drie ko renbloemen, de molen recht te genover het café. Die heeft ja renlang maar twee wieken ge had. „Wat een mal gericht", zei iedereen. Verreweg de meesten Heten het bij die constatering. Er was toch niets aan te doen. Niemand had een cent over voor restauratie van 'De korenbloem'. Molens hadden immers afgedaan. Inzet Anno 1990 is die verwachting geloochenstraft Het gaat de Schiedamse molens weer voor de wind. Dankzij de inzet van een groepje enthousiastelingen staan de vier laatste Schiedamse molens er weer florissant bij en is een vijfde, De Palmboom, in oude luister hersteld. De wederopbouw van dat indus triële monument is op een oor na gevild. Meer ambitieuze projec ten heeft Jos Gunneweg, direc teur van de stichting De Schie damse molens, voorlopig niet op stapel staan. De overige tiental len molens die Schiedam in de glorietijd van de jeneverindus trie rijk was, zullen voor altijd een herinnering blijven. Gedenkstenen „Je weet het nooit", antwoordt Gunneweg op de vraag of er in de toekomst nog meer van die windreuzen uit hun as zullen herrijzen. Maar erg waarschijn lijk is het niet, voegt hij er aan toe. Goedkoper is het gedenkste nen aan te brengen, zoals op de Koemarkt voor De Meyboom en straks aan de Noord vest voor De Star. Die laatste plaquette, geschon ken door de stichting Opbouw Schiedam, is een van de route- punten tijdens het Molenfeest van komende zaterdag. Jaarlijks bezoeken zo'n 40 tot 50.000 men sen dit evenement, dat het verle den van Schiedam als branders- stad levend tracht te houden. Het festijn mag zich volgens Gunneweg in een toenemende belangstelling verheugen. Dit jaar komt zelfs de Oostenrijkse televisie opnamen maken van de hoogste molens ter wereld. Schubert Anders dan de ijzersterke for mule van de Brandersfeesten in september, wordt het recept van het Molenfeest in mei vrijwel jaarlijks bijgesteld. Alsof de or ganisatie er maar niet in wil sla gen een pakkend concept te be denken. Gunneweg wil daar niet te veel over kwijt Feit is even wel dat verscheidene program ma-onderdelen, die in het verle den veel publiek trokken, dit keer rijn geschrapt Bezoekjes aan de distilleerderij en van De Kuyper en Dirkzwa ger zijn er niet meer bij. „Omdat het personeel niet op zijn vrije dag aan de productielijn wil staan", verklaart Gunneweg. Daardoor kwamen echter ook de vaartochtjes van de Noordmolen naar de cuitenhavenweg in de sloepen van de zeekadetten te vervallen. Genieten Er valt echter nog genoeg te be leven en te genieten op'het Mo lenfeest van 12 mei. Nieuw is de uitvoering van Schuberts 'Die sehöne MüUerin' in de Walvisch, nieuw is ook de complete bakke rij in De vrijheid waar het Echte Bakkemgilde eenmalig 'lekker molenbanket' bakt En nieuw is natuurlijk de mogelijkheid om De Palmboom met een bezoek te vereren. Het programma vermeldt ver der veel bekende ingrediënten, zoals een optreden van het zak- kendragersgilde St Anthonis, het afmeren van oud-Holandse schepen in de Noordvestgracht en open huis bij branderij De Tweelingh. Extra's: een foto-ex positie in De noord en een video film en dia-presentatie in De Palmboom. Dat het moleneve- nement samenvalt met de Gra vin Aleida-feesten in Schiedam- West mag volgens Gunneweg de pret niet drukken: „Elk feest heeft zijn eigen doelgroep". Bakker Hollander heeft al een profielschets van de bezoekers van het Molenfeest gemaakt „Milieubewuste mensen. Die kunnen zaterdag kennis maken met het milieuvriendelijke, eer lijke en onverbloemde proces van graan malen". Jan Madern omhelst rijn ex-col|ega AriJ Maarteveld. vervolg van de voorpagina Maassluis Aan beide kanten van het veer tussen Maassluis en Rozenburg was het vanmorgen opval lend stil. De meeste vaste gebruikers waren in de af gelopen twee weken al door het personeel gewaar schuwd dat er mogelijk een staking zou worden ge houden. Van de 2500 auto's die gemiddeld dagelijks heen en weer worden gebracht, was bij de 'ochtend spits' weinig te bekennen. Of het aan de actie van de stakers lag, is niet duidelijk, maar de files bij de Beneluxtunnel waren vanoch tend wel extra lang. De twee echepen van de dienst lagen volgeplakt metleu2en vast aan de kade. 'Twee procent meer, dan heen en weer' of 'On derhandelingen gestrand, veer boot aan de kant' maakte duide lijk dat de bemanning het niet Vlaardingen Vlaardingen nam gisteren afscheid van Jan Madem, de liberaal die kwam, ging en weer terug kwam, eerst als raadslid en toen als wethouder. „Hij was een eerlijk mens", zei burgemeester Fred van Lier en hij Fiet er geen twijfel over be staan dat dat uit zijn mond een. bijzondere pluim was. „Ik wil dat niet van ieder mens zeggen. Maar het is het beste compliment datje iemand kunt geven". Zijn vele kennissen binnen en buiten de politieknaast raads lid en wethouder was hij ook di recteur van het door hem opge richte stempel- en graveerbe- drijf Madern zorgden voor een volle Burgerzaal. De rij men sen die hem de hand kwam schudden leek wel eindeloos. Al die mensen werden getracteerd op een speculaasje in de vorm van het gemeentewapen: een ontwerp van stempelmaker Jan Madern. De VVD'er deed het politieke werk niet altijd met plezier. „Ik heb weieens gedacht wat doe ik hier eigenlijk, kan ik mijn tijd niet nuttiger besteden", herin nerde Madern zich. Hij kwam in de politiek meer problemen te gen dan hem lief was. En die po litiek bezorgde 'onze goede stad', zoals de ex-wethouder het noemde, ook nog eens een slech te naam. Maar hij was trots, zei hij, dat hij zich had mogen inzet ten voor 'de burgers en zeker voor het bedrijfsleven van Vlaardingen'. Van Lier herinnerde zich Ma dern als de eerste Vlaardinger die tegen hem aan begon te pra ten na zijn installatie ais burge meester- „Hij gaf mij ook meteen al raad. En als je net geïnstal leerd bent denk je toch: wie zegt dit en wat moet ik ermee". Later ontdekte Van Lier dat Madera niet alleen veel praatte, maar ook hard werkte „Hij had een portefeuille waarbij je je te pletter vergaderde. Jan kwam een dag in de week te kort Maar dat verdeelde hij al tijd eerlijk over alle dagen", grapte Van Lier. Wethouder Arij Maarleveld schonk zijn ex-collega een schil derij. En Madern liet zien waar om in zijn overvolle portefeuille nooit 'cultuur' had gezeten. Hij draaide het kunstwerk een slag in de rondte om te zien wat on der en boven was, alvorens hij het bij de rest van zijn cadeau's zette. Schiedam Een groot deel van het personeel van verzor gingstehuis Driemaasstede heeft vanmiddag het werk neergelegd. Hun werkonder breking van vanmiddag een tot vijf uur maakt deel uit van de landelijke acties in de ge zondheidszorg. „We doen", zegt woordvoer der Willem van der Steen, „nu geen ludieke acties meer. Daar lachen de mensen alleen maar om. We hebben eerder al wat kleinere acties ondernomen. Maar nu gaan we het harder aanpakken". Het personeel van het Schie damse verpleegtehuis, waar meer dan tweehonderd psy- cho-geriatrische en zestig so matische patiënten worden behandeld, kwam vanmiddag uit protest bijeen in de recrea tiezaal van Driemaasstede. Onder anderen directeur Ha genaars en vakbondsbestuur ders voerden het woord. Van der Steen: „Het personeel, mee te doen. En dan spreek je over twee- van de vierhon derd werknemers". Of het overige personeel zich achter de acties schaart, weten de actievoerders niet. Voor hen is in elk geval duidelijk dat alleen hardere acties suc ces kunnen hebben. „Wij wil len ditmaal resultaat zien tehuis zo min mogelijk hinder hebben ondervonden van de werkonderbreking, „We ge ven alleen de noodzakelijke hulp. Maar als er wat moet ge beuren", zegt Willem van aer Steen, „staan we natuurlijk paraat". SchiedamNog voor de try- out van morgenavond heeft het openluchtspektakel 'n Brandende Kwestie al veel publiek op de'been weten te brengen. Gisteren, toen een begin werd gemaakt met de opbouw van de cors, tribune en lichtplafond, stonden er op sommige momen ten zelfs honderden mensen langs de Lange Haven. Niet alleen de toeschouwers langs de waterkant keken hun ogen uit. De ongeveer vijftig me dewerkers moesten ook even slikken bij het arriveren van de bulk van net materiaal. „Op pa pier ziet een ponton van twintig bij vijftien meter er nog wel re delijk uit. Maar als je zo n ding in het echt ziet schrik je toch even", aldus Carel Beeke, die als thea terdirecteur toch wel iets ge wend is. Planning en voorbereiding ble ken evenwel nagenoeg vol maakt Afgezien van een enkel steigerpijpie van het juiste for maat, ontbrak er geen onder deeltje. Ook bij de aanvoer over het water deden zich geen noe menswaardige problemen voor. De opbouw van het grootste the ater dat ooit in Schiedam werd opgetrokken, kon zonder grote moeilijkheden van start. Beeke: ,,En het leuke is, dat iedereen weet wat we aan het doen ziin- Niemand die vraagt: waar is dat allemaal voor". Uit de kaartverkoop valt nog| niet af te leiden dat 'De Kwestie' J; reeds zo'n grote bekendheid ge- niet. Er zijn slechts driehonderd toegangsbewijzen van de hand gegaan. Maar dat wil absoluut g niet zeggen dat Schat (Schie- o 'ams Historisch Amateurtoneel s. straks voor een lege tribune zal spelen. Beeke: „Net als bij ons vorige openluchtspel zal het wel zo gaan dat het publiek vlak voor de voorstellingen een kaar tje komt kopen. Zodat ze een uur in de rij moeten staan". Wie, met het oog op het weer, de beslissing om De Kwestie te gaan zien op 10,11,12 of 13 mei tot op het laatste moment uitstelt, kan vanaf zeven uur 's avonds een ka. -tje kopen, zegt Beeke, De voorstellingen beginnen rond de klok van tienen. Het weer, uiteraard een belang rijke factor in de bezoekcijfers, ziet er voor de komende dagen gunstig uit Alleen morgen kan er wat regen vallen. Beeke kan er niet mee zitten. „We hebben nu allemaal zoiets van: we heb- Enkele jongeren kijken vanaf de brug naar de voorbereidende werkzaamheden voor het open- luchtspektakel. bert ons best gedaan, het zal wel goed komen". meer pikt, Verderop gaf een en kele automobilist blijk van onge noegen over het onverwachte ongemak, maar daar hadden de 31 aanwezige stakers geen bood schap aan, Zij voetbalden er op het dek lustig op los. De regiobestuurders Ad Eekels en Agnes Jongerius van de Ver- voersbond FNV gaan er vanuit dat de staking resultaat oplevert Net zoals de werknemers ver wachten zij dat de directie van SBS, een werkmaatschappij van Nedlloyd Rijn- en Binnenvaart, in de loop van vandaag wel zal inbinden. Een poging van direc teur Oord vanmorgen vroeg de mannen alsnog aan hei werk te zetten, liep dan ook op een fiasco uit. Naarmate Oords betoog vor derde werden de veerlieden op standiger. Eekels: „Zij vinden dat zij de laatste maanden schandalig zijn behandeld. En dat hebben ze de de SBS als bij de provincie, die de veerdienst pacht, nagaan in hoe verre aan de eisen kan worden voldaan. Het gaat bij deze 24-uurs staking niet alleen, om een eis van twee procent loonsverhoging wat zo'n vijftig zestig gulden bruto meer in de maand betekent de bemanning j's met name solidair met de acht zogenaamde 'aflos sers'. Zij draaien alleen op afroep diensten. De eis van de vakbond is daarbij dat de onregelmatig heidstoeslagen vast in het salaris worden opgenomen. „De solida riteit is erg groot- Dat is directeur Oord vanmorgen ook wel duide lijk geworden. De mannen staan voor hun acht collega's", aldus Eekels. Maassluizer G. van Puffelen is één van de overstekers die aan de Rozenburgse kant tever geefs staat te wachten. „Ik ga maar weer terug", moppert de chef werkmeester van ae sociale werkplaats in Maassluis. „Ze hebben wel een mooie tunnel neergelegd, maar met je brom mertje kun je die Benelux mooi niet door. En helemaal over Rot terdam rijden, zie ik niet zitten". Een meige komt aanfietsen. Zonder van haar fiets te stappen maakt ze glunderend een cirkel en rijdt weer op huis aan. Geen sehooL vandaag. Ook niet voor de vijf jongens die bij de fietsen rekken staan. Ze wisten het al van de staking. Ze komen alleen even voor de gein kijken. ,Dc le raar zei dat we maar met de trein en metro moesten komen. Nou mooi niet dus". .Vlaardingen Een 37-jarige Vlaardingse is zes stoelen kwijt geraakt aan een stoeïenmatter. De man, die aan de deur om werk kwam vragen, beloofdede stoelen van nieuwe rieten zittin gen te voorzien. Binnen een week zou hij ze terugbrengen. Maar de stoeïenmatter kwam niet terug. De man had gezegd dat hij in een caravan aan de Watersportweg stond, maar toen de politie daar ging zoeken was hij er niet De vrouw heeft aan gifte gedaan van verduistering- De stoelen waren zeshonderd gulden waard. Den Haag De Schiedamse firma Bouman Olie-Trans port mag voorlopig doorgaan met het inzamelen van afge werkte olie. De beslissing van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer (VROM) om Bouman een ver gunning te weigeren werd giste ren door de Raad van State tijde lijk geschorst. Bouman mag de activiteiten voortzetten totdat de Raad van State een beslissing heeft geno men in de bodemprocedure rond deze zaak, Inzet van die proce dure is dat het ministerie het aantal bedrijven dat afgewerkte olie inzamelt drastisch wil ver minderen. Het Schiedamse be drijf is een van de ondernemin gen die uit de boot dreigen te val len. De uitspraak van gisteren volgt op de door Bouman bij de Raad aangespannen schorsingsproce dure tegen het ministerie. Mocht het VROM lukken om op korte termijn toch nog een sanerings fonds op te bouwen voor de ge dupeerde bedrijven dan bestaat de mogelijkheid dat de tijdelijke schorsing zal worden opgehe ven, zo liet de Raad van State doorschemeren. Rond het saneringsfonds zijn fi nanciële problemen gerezen. De Raad van State oordeelde dat door VROM echter bij onder meer Bouman verwachtingen zijn geschapen omtrent compen saties voor het dreigende weg vallen van werk. Bouman mag, aldus de Raad, er niet de dupe van worden dat het ministerie zijn toezeggingen voorlopig niet kan nakomen. Den Haag—Tegen een 54-jarige man uit Naaldwijk is gisteren in hoger beroep voor het gerechts hof in Den Haag negen maanden cel geëist, waarvan drie voor waardelijk. De man, eigenaar van een containerbedrijf uit Maassluis, stond in hoger beroep terecht wegens fraude. De Naaidwijker kwam voor vanwege het maken van valse facturen, waarmee hij bankkre dieten loskreeg, en voor het ver zwijgen van vorderingen in de periode dat het faillissement van zijn bedrijf werd afgehandeld. De eis van gisteren is conform die van de rechtbank in Rotter dam. De man was daartegen in beroep gegaan, omdat hij vol gens eigen zeggen vooral het slachtoffer is geworden van de praktijken van anderen. Zo zou de directeur van een bankfiliaal hem hebben geadviseerd de val se facturen uit te schrijven, ten einde bij die bank een hoger kre diet los te krijgen. „Die directeur ontkent dat, maar zelfs al zou hij u hebben geadviseerd, dan blijft u toch verantwoordelijk voor uw eigen daden", aldus de president van het gerechtshof, mr. J. van Hasselt. Het krediet dat de verdachte op deze manier in 1982 loskreeg, was bestemd voor het instellen van een lijndienst van vleugel- boten tussen Maassluis en Lon den. Ook moest het fungeren voor de exploitatie van een zoge heten roll-on/roll-off verbin ding op dezelfde route. Beide ambitieuze projecten wer den destijds met veel tamtam ge presenteerd, maar de mensen die er geld in staken kwamen be drogen uit. Zo ook de zakenman die gisteren terechtstond. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. Vlaardingen Met een gedeel telijk doorgesneden onderarm is een 40-jarige Vlaardingse glas zetter gistermorgen in allerijl naar het Holyziekenbuïs overge bracht. De man was bezig met hel verwijderen van de kapotge slagen ruit van een winkel aan de Hoogstraat, toen hij een groot stuk glas in zijn onderarm kreeg- Een agent bood eerste hulp door de slagaderlijke bloeding te stel pen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1