's Werelds grootste molens populair tot in Sovjet-Unie *De kogels slaan net naast ons in' Jeugd musiceert dat het een lieve lust is Erker test wethouder DeLeedes milieukennis Bullterrier bijt kind in gezicht VLAAR0IN6S DASBLAD SBH1EDAMSE CGUflANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Gravin Aleida'heeft het weer niet in de hand Vlaardingen solidair met Palestijnen Tv-ploegen filmen 'de vijf van Schiedam' Harde kern 'Klassiek' kinderfeest Telemann Ensemble SCHOOLFEEST Portier schiet op lastige klant m MAANDAG 14 MEI 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardlngen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 sportredactie: 4345209.Telefax: 010-4349754. TIJDEN VAN OORLOG A.P.deJong 17 november 1940 Het is deze nacht ideaal vlieg weer. Ik hoor gebrom in de ver te, motorgeronk: Tommies. Spoedig komen ze dichterbij en als ze in' de buurt van Rotter dam gekomen zijn, beginnen de uitgeworpen oranje lichtfakkels te ontbranden. Dan weten we het al: 't wordt weer een lucht aanval. De afweer begint te donderen. Eén reeks zware ont ploffingen en... floep, daar gaat het licht uit. Het transformatie- huisje tussen Schiedam en Vlaardingen is geraakt. Het verjaardagsfeest van mijn vader wordt zodoende een do insure aangelegenheid. 28. augustus 1941 Op deze dag vindt een dagaan- val plaats van enigszins grote omvang op doelen in het rayon Rotterdam-Maassluis. Het ver loop is als volgt: 's Avonds tegen zeven uur ko men we juist thuis van een tocht uit het Westland om het één en ander op de kop te tikken, Dan zien we een vliegfeest, zoals we hier nog nooit hebben gezien. Vlak boven de weilanden ko men de vliegtuigen aanstormen, op vijf tot twintig meter hoogte, uit bet noordwesten richting Schiedam. Ik zie ze over de koeieruggen scheren, optrek ken voor boerenhofsteden en vlak over de daken van de hui-, zen in de stad razen- Het zijn enige formaties Blen heims die dit stoute stukje uit halen. 't Gaat op Wilton af. De grote HAL-stomer, de Zuider- dam, wordt getroffen, kantelt en zinkt. De havenwerkets in de buurt zorgen ervoor dat het allemaal nog sneller in zijn werk gaat door de Zuiderdam vol water te pompen! Ook wordt een onderzeeër geraakt. Vervolgens komen de vliegtui gen op dezelfde manier van 'wave-top-flying' weer terug, totdat ze weer door de horizon verzwolgen worden. Die laagvliegtactiek blijkt ove rigens niet zo succesvol. Want hoewel de vliegtuigen zo veili ger zijn voor de zware batterij en, vallen er toch nog vijf ten prooi aan de mitrailleurs uit de groene vogelnesten. Eentje stort er brandend neer op het slacht huis bij Wilton-Fijenoord, een andere tén noorden van het dorp Kethel, terwij! er nog drie in de buurt van Maassluis-Hoek van Holland neerstorten. Der tien van de in totaal vijftien be manningsleden zijn zeker om gekomen, 26 maart 1942 's Nachts tegen drieën komt er een Vickers Wellington in het Ruhrgebied is een bombar dement uitgevoerd die blijk baar geraakt is vlak over Vlaar- dinger-Ambacht scheren, vlak langs de toren van de Bethel- kerk. Het vliegtuig valt in een weiland aan de Holyweg neer even voor de Zoutenveense pol den ongeveer 1500. meter van ons huis vandaan. De staart valt ongeveer tweehonderd meter verder. Het toestel brandt uit. De crew, zrs man, komt geheel om. Eén lid van de bemanning ligt dood onder zijn parachute in het wei land op enige afstand van het wrak. Verschillende onderde len, onder andere het nationali- teitskenmerk van de vleugel, neem ik mee. Ik bewaar het op zolder- De volgende nacht de volgende aanval op het Rurhrgebiea, Een bommenwerper ontdoet zich boven Vlaardingen van zijn last en deponeert zijn bommen op de Geraniumstraat in Ambacht. De schade valt echter nogal mee. 27 augustus 1942 De eerste grote aanval van de Amerikanen. Bommenwerpers van de USAAF doen een aanval op Wilton en raken de Noordam en de Cobra. 23 maart 1944 Staande met mijn klasgenoot Piet de Vries bij station Vlaar dingen zie ik plotseling vlak over de Waterweg enige vlieg tuigen naderen. Jachtvliegtui gen! Eerst denken we dat het moffen zijn, want Engelsen zit ten vrijwel nooit zo laag, maar meestal op minstens zevendui zend meter. Het zijn acht vlieg tuigen. Ze naderen met grote snelheid, recht op ons aan. We zijn déze dag van de HBS gestuurd, omdat ik in de klas een 'sigaar' had zitten roken. Toen de leraar kwam nog ge tracht 't in de inktpot de doven, maar dat gaf me toch een stank! Piet en ik besluiten naar vlieg tuigen te gaan kijken. We zitten mst z'n tweeën boven op het hek naast de spoorwegovergang bij de Maassluissedijk de jagers gade te slaan. Het gebeurt maar zelden in deze zwaar door lucht afweer bewaakte streek dat vliegtuigen zo laag overkomen. Het zijn geen Focke Wulfe, maar Thunderbolts, met de wit te ster op de linkervleugel zeer duidelijk zichtbaar. De afweer heeft het waarschijn lijk nog niet door dat het Yan kees zijn. want het blijft stiL Als ze vlak bij zijn, draaien, ze opeens, stijgen even en laten zich stuk voor stuk recht om laag vallen voor een aanval. 2e vuren met de boordwapens op de olietanks van de BPM aan de Waterwegoever. Een illegale opname, geromen door een patrijspoort, vaneen Duits vrachtschip in het havengebied. Das Boot' wordt na een aanval van een bommenwerper tot anken gebracht We schrikken geweldig en zoe ken bliksems dekking aan de kant van de spoordijk. Daar ko men ze ween even optrekken en toestellen schuin leggen. Vervolgens komen twee Thun derbolts recht op ons af, alsof ze op ons zullen vallen. We voelen de luchtstroom over ons heen vegen en even snel zijn ze weer weg. Dan komen er nog twee en nog twee recht op ons af. Plotseling beginnen ze te vuren. Eerst een. toen vier tegelijk. Een oorverdovend geratel, ge loei en gefluit van kogels. Vlak naast ons slaat een hele rij ko gels in de dijk; nauwelijks een meter van waar wij liggen. We voelen de 2ucht van de projec tielen over ons heen gaan. Toch blijven we als vastgehouden naar de lucht kijken. Daar gaan ze. We staan op, maar direct ko- men er twee anderen. Weer ge ratel, gefluit en. dan ketsen, de kogels op de straat, zo'n vijf me ter van ons af. In een paar se conden is het gebeurd. Ze moeten ons voor Duitsers heb ben gehouden; anders valt dit niet te verklaren. (Dinsdag ïn deel 4: Haast on afgebroken zitten de geal lieerde jagertjes nu in de lucht spiedend naar treinen, gemotoriseerde colonnes en scheepjes...) Schiedam „Waarom? Waar- i om moet het nou per se vandaag i regenen" vroeg één van de han- 1 —delaren die met tweedehands spullen in het Julianapark stond, zich af. Een voorbijganger die over de tot bagger veranderder» de wandelpaden liep en de nood- kreet opving, antwoordde met j een kwinkslag „Waarom", vroeg hij de handelaar, „zijn de bana- nen krom", i Hoewel de verkopers flink baal- den van het rotweer, bleven de meeste bezoekers van de zesde i Gravin Aieida-feesten in een best humeur. Gewapend met een paraplu of een regenhoedje snuffelden ze onder zeiltjes naar bruikbare spullen, pauzeerden ze zo nu en dan bij een hambur- gertent, zagen de wielrenners achter dernies voorbij sjezen of keken bij Tattoo Arie hoe hij zijn 'klanten'bewerkte'... t. Naast-het slenteren over de rom melmarkt en de grootste brade rie van het Rijnmondgebied, konden de bezoekers meedoen aan verschillende activiteiten. Bij een stand van het Rode Kruis was er de gelegenheid om op een pop het reanimeren en beade- men uit te proberen. Scouting had een klein 'jeugdland' opge- i zet; je kon je laten schminken, tekenen in spiegelbeeld en ver- ven op lange afstand, i Bij het laatste onderdeel kregen jde deelnemers een stok waaraan een kwast was vastgebonden. Vanaf een meter afstand moest j 1 er een kunstwerk tot stand wor- i den gebracht. Het lukte nie- j mand om datgene op papier te krijgen'wat in 2ijn of haar hoofd I zat. Niet omdat de afstand een belemmering vormde, maar om dat de regen de verf op het pa pier zodanig verdunde dat de kleuren door elkaar gingen lo pen. Vlaardingen De Palestijnse kwestie blijft Vlaardingen bezig houden. Een delegatie, samenge- sield uit voornamelijk Vlaar- dingse politici, bracht twee jaar geleden een bezoek aan de West- bank. Zaterdag verzamelden zich meer dan driehonderd be- langstellenden in de St. Jozef mavo aan de Willem de Zwijger- laan om deel te nemen aan een manifestatie voor de Palestijnse 1 vakbeweging. j „In Israël worden de Palestijnen behandeld als tweederangs bur gers", zei Moestaffa El Burbar, die als vertegenwoordiger van de dienstenbonden in de Gaza- strook naar Vlaardingen was ge- j komen. „Palestijnen werken en leven in Israël onder mensont- erende omstandigheden. Het is hoog tijd dat Palestijnse arbei ders zich te weer stellen en gaan werken aan een rechtvaardig bestaan". In de St Jozef-mavo wilde de werkgroep Palesïjnse vakbeweging bijval oogsten voor - hun streven naar een eigen vak- bond. Naast Moestaffa El Burba voer- den vier andere Palestijnen het woord. Ook vertegenwoordigers van het FNV lieten van zich ho- ren. Onder hen Ton Kamphof: „Het gaat er om dat we. onze le den interesseren voor de zaak. Solidariteit met de Palestijnen is meer dan ooit noodzakelijk". In de avonduren kreeg het pro- gramma ook een cultureel tintje. Een Palestijnse zanggroep uit Algerije zorgde voor de juiste sfeer. De fototentoonstelling over de bezette gebieden trok veel aandacht en ook de video- vertoning over de Intifada, de opstand tegen de Israëlische be- V zetting, kreeg veel bekijks. Schiedamse molens in het zonnetje? Dat lukte zaterdag met helemaal. Schiedam De woorden van voorzitter Reinier Scheeres leken te worden gelogenstraft. „We willen", benadrukte de bur- Tot de enthousiaste harde kern van de Schie damse molenliefhebbers behoren zeker Jaap Poot en Dick Groenendal. Het tweetal heeft elk op eigen wijze z'n hart verpand aan De Nieuwe Palmboom. Poot, timme^man-in-rus te, is al driejaar onverdroten in de weer om zijn miniatuur Palmboom steentje voor steentje ge stalte te geven. „Zal ik 'm nog even laten draai en voor de liefhebbers", glundert hij bij elke vorm van interesse voor zijn meesterwerkje. De ander, filmer Groenendal, moet ongeveer een video-oog hebben. Elk feitje rond de op bouw legt hij steevast vast. Alleen een blijk van waardering van de burgemeester lokte hem za terdag even achter de camera vandaan. Bpven in de molen presenteerde hij vol trots de twee de episode van zijn kunststukje. gemeester van de stad die over s werelds grootste 'wentelwie ken' beschikt des ochtends bij de officiële opening liefst twee maal, „de molens eens in het 'zonnetje zetten...". Scheeres had echter zijn hielen bij De Nieuwe Palmboom nog niet gelicht of een hoosbui zette Schiedam de eerste uren blank en een succes volle (nationale) molendag op de tocht Toch bleek vanaf het uur waar op het in het begin van de mid dag droog werd dat Schiedam mers de vijf eigen molens een warm hart toedragen. Hoewel er geen grote menigte op de been was bij deze in vergelijking met andere jaren wat sobere feest dag, konden de historische bouwwerken langs de Noord- en Westvest zich in een constante belangstelling verheugen. En menige bezoeker merkte aan de eindeloze beklimming van de ladders aan den lijve wat het be tekent in één van de vijf 'molen- reuzen' waarvan De Noord Maassluis Het 25-jarig be staan van het Telemann En semble is allesbehalve onopge merkt voorbijgegaan. Het Maassluisse amateur-sym fonieorkest zorgde zaterdag in de Koningshof voor een ware happening. De zaal zat vol opa's, oma's, kinderen en hun ouders die koude rillingen over de rug voelden lopen. Wie om één uur binnen was ge komen in de veronderstelling dat het symfonieorkest aan het repeteren was, zou geschokt zijn weggelopen. Het was ech ter niet het Telemann Ensem ble dat repeteerde, maar een honderdtal jongens en meisjes. Zij waren uitgenodigd het feest luister bij te zetten. En dat de- den ze dan ook... Hoewel de .kinderschare was opgesplitst in vijf groepen, kon de aandacht van de muzikan tjes niet altijd worden gevan gen. Zo kon Cindy van der Houven (12) haar lachen niet inhouden, omdat de dirigent zo 'gek' deed. „Die man zwaait al leen maar een beetje, terwijl het een driekwartsmaat is". Andere kinderen maakten sy stematisch een valse start, zo dat een enkele blokfluitist tij dens een rust in volle ernst en concentratie doorspeelde of al lang klaar was. Het gemiddelde klonk echter toch zoals componist Fischer het ongeveer had bedoeld. Het doel van de middag was jongeren lekker klassiek te la ten musiceren. En het leek een grote groep: honderd kinderen en zo'n dertig leden van het en semble. Iedereen die een in strumentkon bespelen en mee nemen was welkom. Alle kinderen hadden thuis ge oefend en ze waren ervan overtuigd dat het concert fan tastisch zou worden. Toch kwam dirigent Arno Weissen bach nog voor verrassingen te staan- Sommige kinderen kwam met slaginstrumenten en daar had hij niet op gere kend. Rond vier uur begon de gene rale repetitie, waar Weissen bach een komische show van maakte. Terwijl er enkele stoe len van het podium afvielen zonder persoonlijke ongeluk ken schoven andere muzi- kantjes hun stoel tot vlak. bij de s dirigent, die min of meer werd ingebouwd. Sommigen waren 3" zo .geconcentreerd dat ze de g overige orkestleden niet meer hoorden en met een verkeerd blaa voor zich zaten. jj Maar Weissenbach kon niet 2 boos worden. Vriendelijk ver- zocht hij de tromslager iets hoorbaarder te roffelen. Het jongetje was wat onzeker en koos eieren voor zijn geld. Taktisch zei hij: „Ik blijf liever bescheiden..." De zaal lachte. „Heb ik daar nou voor zitten zwoegen", reageerde de diri gent met een gniffel. Hij had in de gauwigheid nog speciaal een Het grote moment: de kinderen produceren een muziekstuk dat de opa's, oma's en ouders verrast aan hoorden... zevende (pauken) en achtste stem (trommels) voor de uit voering zitten schrijven. Maar daarna werd er dan toch echt opgetreden. Een 'video-vader' legde trots de rode wangen en rappe vin gertjes van zijn dochter vast De paukenïst en enkele klari nettisten speelden zuiver, van de rest was dat wel eens onze ker. Dat mocht echter niet de ren. De overweldigende ge luidsstroom die zulke verras sende wendingen nam, zorgde voor brede grijnzen op de ge zichten van het publiek. met z'n 44 meter de grootste is te vertoeven. Omhoog naar de nok van De Vrijheid blijkt dan ineens een verrassend langduri ge klim te zijn. Russen De 'blikvangers van de Bran- dersstad' zijn hier zo hoog, legt directeur Jos Gunneweg van de Stichting Schiedamse Molens uit, omdat er door de branderijen destijds geld te over was. „En omdat ze boven de pakhuizen moesten uittorenen. Om wind te vangen. Ze staan nu eenmaal niet vrij in een weiland". Ze zijn overigens bezig interna tionale allure op te bouwen. De staatstelevisie van de - Sovjet- Unie op het spoor gezet door Stads TV stortte zich vrijdag op De Vrijheid. Daarmee leek een historische band te zijn her steld. Want toen de molens in de vorige eeuw nog voorde brande rijen maalden, was het graan af komstig van Russiche boeren. Vervolgens was de Oostenrijkse 'Fernsehen' zaterdag present om sfeerbeelden voor een kinder programma in. Schiedam te schieten. „Dat het om de grootste molens ter wereld gaat, spreekt aan. Ze hebben als nieuws voor het buitenlandse publiek waar de. Voor ons is dat veel minder. Ik vind het ook niet verrassend dat er alleen buitenlandse en geen Nederlandse tv-ploegen aanwezig zijn", bekende Jos Gunneweg, die zei gebeden te hebben dat het geen strandweer zou worden. Cachet Daar na regen zonneschijn komt, werden zowel burgemees ter Scheeres' als Gunnewegs weersverwachting bewaarheid: nadat, het droog was geworden, konden de molens zaterdagmid dag inderdaad in het zonnetje worden gezet. „Dat verdienen ze", zei Scheeres in zijn hoeda nigheid van voorzitter van de Stichting Schiedamse Molens. „Het zijn zeer speciale bouwwer ken. Ze geven niet alleen een bij zonder cachet aan de stad, er is nog een andere reden: het zijn wonderen van techniek". Daarom startte hij ter plekke ook de actie 'Vrienden Gezocht!', omdat De Nieuwe Palmboom, De Vrijheid, De Walvisch, De Noord en De Drie Koombloe- men toch niet alleen van de wind kunnen bestaan. Sponso ring van de in fase twee aanbe lande Palmboom is al een be kend verschijnsel. De inkomsten overschreden zaterdag de 4,5 ton. De nieuwe actie heeft echter ook ten doel donateurs te wer ven en vrijwilligers die in de mo lens de handen uit de mouwen willen steken. Schiedam De Schiedamse Basisschool De Gorzen viert morgen feest. De openbare school aan de Dwarsstraat bestaat tien jaar. De leerlingen hebben zich de afgelopen weken tijdens de lessen al voor bereid op de festiviteiten, die morgen van vijf tot half negen worden gehouden. Dan tonen zij aan bezoekers allerlei voortspruitsels uit t-1 '-'-.(Jej-dracht, poppen-, bad- en sportkleding en hun project kleding: klede kleding in andere landen. Maassluis Een zegarig jonge tje uit Maassluis is gistermiddag met spoed geopereerd, nadat hij door een bullterrier in het ge zicht was gebeten. De hevig geschrokken eigenaar van de terrier bracht het agres sieve dier onmiddellijk naar een dierenarts om de hond te laten inslapen. Het incident gebeurde in de Steendijkpolder, waar de 28-jari- ge Maassluizen zijn hond wilde uitlaten. Het beest sprong uit de auto en stortte zich onverhoeds op het kind dat daar met een vriendje aan het spelen was. Artsen in het Vlaardingse Holy- ziekenhuis moesten vele hech tingen in het gelaat van het jon getje aanbrengen. De eigenaar van de hond, zelf ook vader van een jong kind, had de terrier al een jaar of vijf. Tegenover de politie, waar hij zich vrijwillig meldde, verklaar de hij dat het de eerste keer was dat het dier een mens aanvieL Volgens de politie was de hond nauw verwant aan het ras van pitbull terriers. Schiedam „Het is leuk om als één van mijn eerste handelingen als wethouder een milieudag te openen, want milieubeleid is het speerpunt voor de komende vier jaar", sprak de kersverse wet houder Bart de Leede gisteren tijdens de opening van de mi lieudag in wijkcentrum De Er ker. De nieuwe wethouder kwam er.echter niet met een openingswoordje vanaf. De Milieudag kon pas echt wor den geopend nadat de kennis van De Leede, op het gebied van milieu, op de proef was gesteld. Hij moest een doos vol huisvuil analyseren en de inhoud vervol gens op de juiste manier weg gooien. Dus: glas in de glasbak, organisch afval op de compost- hoop en papier in de papierbak. De medewerkers van de Erker hadden het wethouder De Leede niet gemakkelijk gemaakt. Zij zagen nauwlettend toe of hij hun 'addertjes onder het gras' door had. En ja hoor! Hij vergat een dekseltje van een glazen pot te draaien. „Dat dekseltje is na tuurlijk niet van glas! Dat moet je bij het bakje met ijzer depone ren. Maar de partijleider van Groen Links tuinde er maar één keer in. Een lege melkverpakking wierp hij niet, zoals de toekijkers min of meer verwacht hadden, in de papierbak. Bart de Leede, die wist dat de binnenkant van het pak meteen plastic laagje be dekt was, had overigens wel commentaar op de melkverpak king: „Dit zou eigenlijk een gla zen fles moeten zijn, hè?" De Milieudag was groot opgezet. Verschillende werkgroepen probeerden de bezoekers op het behoud van de natuur te wijzen. Naast de bekende, groepen als Greenpeace en de Werkgroep Rijksweg 19 waren er ook min der 'populaire' actiegroepen aan wezig. In dé kelder was een bloe mentuin aangelegd en werd In formatie gegeven over verschil lende bloemsoorten. De tentoonstelling 'Onder de rook van Rotterdam' liet aan de hand van tekeningen, fto's en filmpjes de industriële ontwik keling van de regio Rotterdam zien. De leerzame expositie droeg de gepaste cynische on dertitel 'Van industriële land- honger tot een verlangen naar frisse lucht'. Als de tentoonstel ling mag worden geloofd, is het met Schiedam zo slecht nog niet gesteld. Een landkaart met daarop lamp ies bevestigd die gingen branden bij een bepaalde luchtverontrei niging, gaf aan dat er in Schie dam slechts een overheersende patatluchtis. Rotterdam Een 24-jarige Schiedammer, die als portier bij een club aan de Heemraadssin gel werkt, heeft gistermorgen vroeg een in rijn ogen lastige klant tot zeven keer beschoten. Eén van de schoten raakte het 25-jarige slachtoffer in de bil. De man is in het Dijkrigtrickenbuis aan zijn verwondingen gehol- pen. Na behandeling werd hij overge bracht naar het politiebureau, waar hij de Schiedammer als de schutter aanwees. De dader ver klaarde dat de man de hele avond al vervelend was geweest en hem had bedreigd. Toen hem dat teveel werd, haalde hij thuis een vuurwapen op waarna fcjj het magazijn van zeven kogels op rijn slachtoffer leegschoot.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 2