Miner aalbedr ij f stuit op fel verzet bewoners Proef sociale vernieuwing in Westwijk en Holy-Zuid Een echte ^lekkernij9: gebakken krokusbollen mJ&M'i Man slaat chauffeur VLAARBINBS DAGBLAD SCHIEOAMSE C8UBANT NIEUWE WATIRWIB COURANT TIJDEN VAN OORLOG v-l w Vroege vuilniszak stoort wijkagent Scheepsmodel link tussen vissers en Grote Kerk Pa en ma door zoon bedreigd Monumentendag straks ook in Vlaardingen Inbreker pikt fax Vlaardingen pleit voor metro naar Spijkenisse Caravans geplunderd Schieland- ziekenhuis en Driemaasstede toasten op succes Tractor brandt uit, aarde verontreinigd WOENSDAG 16 MEI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 400%, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.43S0557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. 3 maart 1945 VeeLvuldig en bijna dagelijks is Den Haag de voorbije weken gebombardeerd. Voor de mid dag om is, heeft de stad de elfde bomaanval moeten doorstaan. Ik zie grote witte, grijze en zwarte rook opstijgen. Ontzet tende branden bij Den Haag veroorzaken zeer grote wol ken zodat de lucht bijna geheel zwart is. De vieze stank komt over Vlaardingen vanwege de noordwesten wind. Er zijn nu vuurhaarden, op een breed front van verscheidene kilometers. Bij ons in de stad komen overal roetdeeltjes neer, verbrand papier en zo. Dit blijkt ook in Schiedam en Rotterdam het geval te zijn. De brandweren van vrijwel alle grote steden in Holland rukken ter assistentie uit naar Den Haag. 's Avonds wordt voor het eerst de nieuwe V-l startbaan tussen Delft en Vlaardingen in de Zouteveense polder in gebruik genomen. De V-l's, in het don ker zichtbaar, vliegen laag over naar Engeland. De aanvallen op Den Haag soms extraordinair zwaar blijven ook de volgende dagen voortduren. Waarom? We staan hier' toch wel voor een groot raadsel. Waarom wordt deze dichtbevolkte stad elke dag zovele malen en zo zwaar gebombardeerd? Wat is hier van de bedoeling? Per onge luk? Engeland zwijgt hierover op de radio in alle talen... Ik weet het nog niet Later kom ik erachter waar het om gaat V-2 doelen te Wassenaar. 23 maart 1945 Aanvallen op de Sunlïghtieep- fabriek, waar een V-l lanceer- baan en een opslagplaats is ge vestigd. Negen vliegtuigen dui ken plotseling stuk voor stuk op de fabriek. Ik zie duidelijk dat elk vliegtuig twee bommen laat vallen. De fabriek is in de zuidelijk vleugel getroffen en brandt. Zware rookwolken stij gen op. Het wordt een hevige brand. Er zijn ook vier blind gangers gevallen op het 'Men- gelbergplein1, oftewel het Men- delssohnplein in Vlaardingen. Later zie ik nog enkele verken ners boven de brand. Dit is waarschijnlijk het einde van het bestaan van de Sunlight V- 1 startbaan, die vanmorgen nog 'vergeldingsvuur' afgaf. „We hadden een heldere avond en een rustige nacht", aldus ons gestencilde dagblaadje Trouw. 24 maart 1945 Londen verontschuldigt de brand van de aanval op Den Haag Vandaag ook de Rijnfor- cering door generaal Montgo mery met grootse luchtlandin gen en para-operaties, waar we hier echter niets van hebben gemerkt 's Avonds de gebrui kelijk Mosquito's voor de drieëndertigste achtereenvol gende maal... April 1945 Na de kou in maart is het de eerste weken van deze maand prachtig weer. Alleen is er steeds minder te eten. Je kunt hoogstens je distributiebonnen opeten, want in de gaarkeu kens valt niets te halen. Mijn buurvrouw heeft een lekkernij klaargemaakt: gebakken kro- kusbolleq. Het ziet er heerlijk uit, zoals gebakken uitjes, maar het smaakt naar niks. 24 april 1945 De radio-uitzending van de BBC van 's avonds tien uur, in het Duits voor bezet Europa. Het eerste bericht over voedselafwerpactie, 26 april 1945 Vandaag voor het eerst Wacht van de Luchtbeschermings dienst gehad om eventuele voedselpakketten op te van gen. Niks gevangen dus. Door me bij de luchtbeschermings dienst in te laten schrijven, kan ik nu ik zeventien ben ontkomen aan de 'Arbeitsein- satz' in Duitsland. Het mooie weer slaat na deze dagboek van kolonel b.d. CuP.de Jon 3 Vlaardingen wordt bevrijd: één Amerikaanse priester in een jeep wordt in triomf door de be volking de stad binnengehaald. dag om in regen, wind en zelfs 29 april 1945 Nog steeds regen en sneeuw. Om twaalf uur hoor ik in een BBC-uitzending dat de bom menwerpers zijn opgestegen met de eerste voedselpakket ten voor West-Holland- Hoera! Nog een uur, denk ik. Tegen enen merk ik enkele verken ners op. Op onze straat ziet het zwart van de mensen. Grote spanning. Om even over één zien en hóren we de eerste grote zwarte klitten vliegtuigen laag in de buurt van Hoek van Hol- land aankomen. Ongeveer 250 zware bommenwerpers, Lan casters, zijn er bij betrokken. DE EERSTE VOEDSELWER- PACTIE. Het is meer dan grandioos! Op een hoogte van twintig tot driehonderd meter komen ze over de Nieuwe Waterweg tot Vlaardingen en buigen dan af naar het Noorden tot Den Haag. Andere kisten vliegen naar Amsterdam en Rotter dam. De afweer houdt zich stil. al is het even spannend hoe het zou aflopen. Je kunt de schut ters zien zitten zwaaien met hun mitrailleurtorens, voorbe reid op eventualiteiten. Het is een enorm mooi gezicht. On vergetelijk. Eén Lancaster raast op twintig meter over Vlaardingen, als het ware tussen de kerktorens door. Ik zie een toestel zijn ba len deponeren bij de ENCK. Later vermengen zich ook vele terugkomers, even laagvlie gend, zich in dit fantastische ta fereel. 1 mei 1945 De derde voedseldroppïng On geveer 500 Boeing B-17's geven een unieke show. Sommige Vliegende Forten vliegen met het landingsgestel uit. Heel langzaam, terwijl ze allemaal hun mitrailleurs aan boord hebben, 4 mei 1945 De BBC-radio meldt DUIT SERS IN HOLLAND HEB BEN GECAPITULEERD. NE DERLAND rs VRIJ» 's A- vonds zijn de eerste bevrij dingsfeesten. Er zijn straat vreugdevuren en straatnaam bordjes worden verwijderd. We wonen weer aan de Wilhel- minasingel en niet aan de Wil lem de Zwijgersingel, zoals de moffen onze straat in de afgelo pen jaren hadden omgedoopt. De volgende dag barst het be vrijdingsfeestpas echt goed los. Maassluis Wijkagent Arjo Boers heeft in de Westwijk en de Kapel polder de strijd aange bonden tegen de Vroege vuilniszak'. Samen met de reinigings dienst voert hij regelmatig steekproeven uit. Bewoners die hun vuilniszakken te vroeg op straat zetten, krij gen een boete van 35 gulden. In het eerste kwartaal van dit jaar heeft de actie al 23 bekeuringen opgeleverd. Boers hoopt en verwacht dat zijn pogingen om de vroege vuilniszak uit het straat beeld te laten verdwijnen effect zullen hebben. De verscherpte controle heeft het aantal overtredingen in elk geval al merkbaar terug gebracht. De wijkagent startte zijn ac tie, nadat hij merkte dat be woners de regels voor het aanbieden van het huisvuil steeds meer aan delaars lap ten. „Soms is het zelfs zo, dat er alweer vuilniszakken staan terwijl de vuilniswa gen bij wijze van spreken net de hoek om is", schetst Boers het beeld van de dage lijkse praktijk. Zijn actie dient volgens hem een tweeledig doel. Zakken, die soms of drie dagen op de stoep staan geven de wijk een rommelige aanblik. Maar erger vindt hij de kwa lijke gevolgen, die honden, katten en soms zelfs ratten kunnen aanrichten. Door dat beesten in de zakken wroeten komt het vuil op straat te liggen. Dat is uit hy giënisch oogpunt een zaak die Boers graag wil bestrif- den. „Het komt namelijk nogal eens voor dat kinde ren er mee gaan spelen", al dus de wijkagent. Vlaardingen De hechte band die de Vlaardingse familieThur- mer met de Grote Kerk heeft, wordt zaterdag wederom beves tigd. Dan wordt tijdens een korte plechtigheid het scheepsmodel 'Hollander', dat een jaar geleden door de familie werd geschon ken, in de kerk geplaatst In verband met de plaatsing wordt dan ook een kleine ten toonstelling gehouden, die onder meer ingaat op de historie van de Vlaardingse visserij. Ook wordt aandacht besteed tussen de ver bondenheid van het vissersvolk met de Grote Kerk, het feno meen schepen in kerken en de bouw van dit scheepsmodel. De officiële bijeenkomst begint zaterdagmorgen om elf uur met de traditionele zangdienst, die ooit in 1963 op initiatief van J. Thurmer in het leven werd ge roepen. Zijn naam is ook onlos makelijk' verbonden aan de res tauratie van de kerk, die tussen 1968 en 1973 werd uitgevoerd. De plaatsing van het model wordt rond kwart over één ver wacht. Vlaardingen Omdat hij geld eiste van zijn ouders, heeft een 21-ja- rige Vlaardinger getracht zijn vader en moeder het mes op de keel te zetten. Teen de politie ter plekke was, zij waren getipt dat iemand pp de Parallelweg de bewoners bedreigd, richtte de man zijn steekwa pen op de twee agenten. Na bijna drie kwartier op hem te hebben ingepraat, stond de zoon des huizes vrijwillig het mes at Tegen hem is gisteren proces-verbaal op gemaakt wegens poging tot doodslag. In overleg met de officier van justitie is de man in een psychiatrisch ziekenhuis in Delft opgeno- de gelijknamige snel- ckerij wil daarin nog dit Vlaardingen. Het feno meen open monumentendag is tot nu toe volledig aan Vlaardingen, voorbijgegaan. Een klein comité onder lei ding van Arie Ouwendijk van drukkerij jaar verandering brengen. Aanleiding voor een poging za terdag 8 september ook in Vlaar dingen officieel de internationa le open monumentendag te kun nen vieren, zijn de feestelijkhe den rond het 200-jarig bestaan van molen Aeolus. Ouwendijk woont daar vlak naast. Het comité grijpt dat feest aan om in de nazomer ook aandacht te vragen voor andere fraaie panden en historische objecten. Om dat te bereiken wil het comi té nog deze week in contact ko men met eigenaren of beheer ders van die gebouwen. Zij moe ten, om deel te nemen aan de monumentendag, bereid zijn op 8 september tussen ongeveer elf en vijf uur open huistenouden. Vooruitlopend op de erkenning als monumentenstad, wordt in middels gewerkt aan het opzet ten van een historische wande lingdoor Vlaardinger-Ambacht Het comité, dat telefonisch kan worden bereikt onder nummer 4353322 en 's avonds 4745097, heeft haast omdat de activiteiten anders niet meer in de Landelij ke Monumentenkrant kunnen worden opgenomen. Bovendien biedt deelname aan de dag de mogelijkheid reclamemateriaal te krijgen. Molen Aeolus is 200 ]aan aanlei- d ing om voortaan ook in Vlaardin gen mee te doen aan de open mo numentendag. Vlaardingen De Westwijk en Holy-Zuid, wijken die te maken hebben met dreigen de verpaupering en vandalis me, zouden in Vlaardingen het proefgebied voor de soei- ale vernieuwing moeten worden. Dat is de mening van Herman Snoek, plaatsvervangend hoofd welzijn van de gemeente en schrijver van een nota over het veelbesproken onderwerp. Snoek noemt in die nota het be grip sociale vernieuwing 'ietwat ongrijpbaar'. „Wat het precies is weet niemand". Maar daar wenst de ambtenaar niet al te lang bij stil te staan. Hij meent wel te weten waaraan in de eer ste plaats behoefte is: betaalde banen, vooral voor jeugd werklo zen en langdurig werklozen. Een plan om langdurig werklo zen aan een betaalde baan te hel pen is het instellen van arbeids pools. Uit die pools zouden men sen gerecruteerd worden voor banen als conciërge en huis- Schiedam In een mum van tijd heeft een inbreker zich afgelopen nacht een telefax toegeëigend. De dief sloeg rond half één zijn slag bij een drukkerij aan de Westvest De eigenaar, die boven het bedrijf woont, schrok wakker van tw.e klappen en glasgerinkel. Toen hij uit zijn raam keek, zag hij een auto, waarschijnlijk een Volkswagen Golf, wegrijden. De fax is 10.000 gulden waard. meester. Snoek: „Daarvoor komt geld vrij van het rijk, de gemeente moet tweeduizend gulden per baan bijdragen, maar hoe het precies zit weetik niet". Wonderen zijn van de sociale vernieuwing niette verwachten. Meer geld krijgt de gemeente niet. Hooguit wat meer speel ruimte bij de besteding van sub sidies. Extra geld voor stadsver nieuwing of vandalismebestrij ding gaat onvermijdelijk ten koste van andere posten op de gemeentebegroting. Noodgedwongen moet Vlaar dingen, dat in 1991 met de sociale vernieuwing wil beginnen, star ten met een proef in één of twee wijken. „Het lijkt mij te hoog ge grepen om ineens in heel Vlaar dingen aan de gang te gaan", zegt Snoek. Hij voorziet zelfs proble men om ambtenaren vrij te ma ken voor het voorbereiden en begeleiden van de sociale ver nieuwing. „Extra inspanningen zijn onvermijdelijk en extra per soneel is evenzeer nodig". Delft/Maassluis-Een 32-jarige buschauffeur uit Maassluis is gis termorgen rond elf uur op de Ju- lianalaan in Delft mishandeld door een passagier. De man zou te laat op het knopje hebben ge drukt, waardoor de chauffeur de halte reeds was voorbij gereden. Toen de passagier aan de nood rem trok ontstond een woorden wisseling. Vervolgens sloeg de man de chauffeur de bril van het hoofd. De man vluchtte daarop de bus uit. Vlaardingen De ge meente Vlaardingen heeft er bij Rotterdam voor gepleit de sneltram, die nu zijn eindpunt heeft in Schiedam-Noord, via de wijk Holy en het cen trum door te trekken naar Spijkenisse. Dat zou een goed alternatief zijn voor het huidige plan voor een metroverbinding tussen Rotterdam en Spijke nisse via de tweede Bene- luxtunnel. Vlaardingen zal hetzelfde pleidooi voeren bij de provincie. De woordvoerder van de ge meente omschrijft het Vlaardingse plan als 'tame lijk futuristisch'. De gedach ten gaan uit naar een tracé onder de Oude Haven. In het centrum van de stad zou de sneltram een metro wor den, die via een tunnel on der de Oude Haven, de Bui tenhaven en de Nieuwe Wa terweg de overkant bereikt. Bij de Petroleumweg zou de verbinding weer boven gronds komen te liggen. Vlaardingen is bang in de discussie over verbetering van de rail verbindingen in de regio Rijnmond buiten de boot te vallen. In het rapport van de Rotterdamse com missie Openbaar Vervoer wordt gepleit voor een nieu we metrolijn, via NS-statïon Schiedam/Rotterdam-West en de tweede Beneluxtunnel naar Spijkenisse- Die lijn zou eventueel een aftakking krijgen naar Vlaardingen, maar een rechtstreekse ver binding met de industrie ten zuiden van de Waterweg krijgt de tweede stad van het Rijnmondgebied volgens die plannen met. „Als je de verbetering van het openbaar vervoer regio naal wilt aanpakken, dan hoort Vlaardingen erbij", zegt een woordvoerder van de gemeente. „Vrij veel werknemers in de petroche mische industrie wonen in Vlaardingen. Ons plan zou er dus toe kunnen bijdragen de automobiliteit te verla gen. En dat is ook het stre ven van Rotterdam". Aller eerst wil de gemeente echter het 'eigen belang veiligstel len': een zo kort mogelijke openbaar vervoerslijn met de industrie in het Botlekge- bied. Schiedam Het verzet tegen de vestiging van Mineral Service bv op het nieuwe bedrijven park- Vijfsluizen heeft massale vormen aange nomen. Ongeveer vierhonderd veront ruste bewoners van de Slacht- huisbuurt, Schiedam-West en Schiedam-Zuid hebben bezwaar aangetekend tegen het verlenen van een hmderwetvergimniïi_ Ze zijn bevreesd voor stank, stof en lawaai. Angst is er ook voor het verwerken van het licht ra dio-actieve mineraal zirkoon. Mineral Servifce, een dochteron derneming van Frans Swart- touw, zoekt met de gemeente Schiedam al twee jaar naar een geschikt terrein voor de overslag en bewerking van mineralen. Het bedrijf zegt dat de bewer king moet plaats vinden op een volledig stofvrije lokatie. Op de al bestaande vestigingen van Swarttouw in de Rijnmond zou dat niet mogelijk zijn. Het- nog aan te leggen industrie terrein op het grondgebied van scheepswerf Wilton Fijenoord zou zich er wel uitstekend voor lenen. Buurtbewoners vinden het echter onverantwoord dat een dergelijk bedrijf zich vestigt op korte afstand van dichtbe volkte wijken. De Bewonersvereniging Schie dam-West zette begin mei een actie op touw. Gewezen werd op de schadelijke gevolgen die het bedrijf volgens de BVSW kan hebben voor de gezondheid van omwonenden. De bewonersver eniging vindt dat de hinderwet vergunning 'veel te vaag' is ge formuleerd. Daarin wordt een aantal mineralen wel genoemd, maar krijgt het bedrijf ook de ruimte om niet nader genoemde stoffen te bewerken. Sommige mineralen die wel op de specifi catie staan kunnen volgens de bewonersvereniging nadelige gevolgen hebben voor ca rap a- tiënten. Bevreesd zijn de bewo ners vooral voor stoffen als zir koon en mica. "Vraagtekens worden ook gezet bij het 'stofvrij' werken van het bedrijf. De bewonersvereniging heeft becijferd dat jaarlijks on danks de filterinstallaties ten minste 11.000 kilo stof vrijkomt Ernstige bezwaren zijn er ook te gen het te verwachten lawaai. De maalderij die de mineralen tot stofjes moet vermalen zal vrijwel continu in bedrijf zijn. Computersimulaties zouden hebben uitgewezen dat de te ver wachten geluidsoverlast 'be perkt' blijft tot 43 decibel. „Dat cijfer doet wat geforceerd aan, want de toegestane industriële norm ligt op 45 decibel", aldus een buurtbewoonster. Vrijdagmiddag om twee uur wordt in het stadskantoor een hoorziting gehouden over de problemen rond Mineral Service Vlaardingen Het vakantieplezier voor een aan tal Vlaardingers wordt danig vergald. Werd vorige week al een hele caravan ontvreemd, in de afgelo pen dagen is in minstens drie caravans in de Van Limburg Stirumstraat ingebroken. Door middel van een breekijzer forceerde men telkenmale de toegangsdeur. De waarde van de gestolen goede ren en de schade zijn nog niet bekend bij de politie. Schiedam Gisteren werd in het Schielandziekenhuis een toast uitgebracht op de vrucht bare samenwerking tussen het ziekenhuis en verpleeghuis Driemaasstede. Schielands directeur patiënten zorg H.F.F. Terpstra stond tij dens een evaluatie-bijeenkomst, waar zowel verpleegkundigen van Driemaasstede als de be trokken specialisten en mede werkers van het ziekenhuis aan wezig waren, nog eens uitge breid stil bij de speciale vorm van samenwerking die beide partijen vorig jaar aangingen. Het project betreft de nazorg die oudere ziekenhuispatiënten na een operatie nodig hebben. Ze krijgen die in een voor hen aan gepaste omgeving. De patiënten gaan na een operatie niet meteen naar hun eigen omgeving terug, maar revalideren in Driemaas stede Reactivering, zoals men dat in verpleegkundige kringen noemt, is in de eigen woonomge ving vaak met mogelijk. Daar ontbreken de voorzieningen die Driemaasstede wél heeft. „Het mes snijdt aan twee kan ten", legde directeur Terpstra uit. „Doordat de patiënten snel ler uit het ziekenhuis worden ontslagen, komen er eerder nieuwe bedden vrij, zodat er meer mensen geholpen kunnen worden. De oudere mensen, bij wie het herstel nu eenmaal tra ger verloopt, worden in Drie maasstede goed opgevangen en optimaal begeleid bij het reacti veringsproces, Veel oudere pa tiënten, bij voorbeeld diegenen met een heupbreuk, leren wel snel weer lopen, maar durven het vaak niet alleen aan". Succes De samenwerking, vastgelegd in een contract tussen maatschap pelijk werkers, de afdelingen chirurgie, orthopedie en neuro logie, is een succes geworden. Aanvankelijk had men in Drie- maastede tien bedden in gebruik voor mensen die na een drie we ken durend verblijf in het zie kenhuis nog hulpbehoevend zijn, maar tijdens het afgelopen jaar is de capaciteit uitgebreid tot twintig bedden. In dat jaar wer den 59 patiënten op de speciale afdeling van Driemaasstede op genomen. Alles bij elkaar zijn de activitei ten in Driemaasstede verdrie voudigd. Dat is een teken te meer dat het tehuis met langer meer gezien mag worden als een puur psycho-geriatrisehe instel ling. Schrikken „Veel patiënten schrikken als we ons project kenbaar maken", geeft één van de Driemaasstede- verpleegkundigen toe. „Men denkt nog steeds dat Driemaas stede alleen bedoeld is voor mensen die dementeren. Daar om trachten we de patiënten en hun familieleden zo goed moge lijk te informeren. We hebben regelmatig ervaren dat als de be trokkenen een rondleiding op de afdeling hebben gehad, zij daar heel anders over denken en zelfs enthousiast zijn. „Uiteraard hou den de specialisten, die de pa tiënten hebben geopereerd, con tact met de mensen. Zij bezoeken hen dan ook regelmatig om te kijken of er vorderingen optre den. Op de afdeling vertoeven mensen die herstellende zijn van bij voorbeeld een heupbreuk, een amputatie-operatie of een hersenbloeding. We leren die mensen niet alleen maar lopen, maar laten ze ook huishoudelij ke karweitjes doen. Daarbij pept men elkaar op. Dat versnelt ae reactiveringalleen maar". Het liefst zouden de directies en de uitvoerders van het succes volle project, dat in 1985 al van de grond had moeten komen, overgaan tot uitbreiding. Het be leid van de overheid maakt dat onmogelijk. Er is geen geld voor extra personeel. Als Driemaas stede een dertigtal bedden In ge bruik zou nemen voor de men sen die deelnemen aan het reac tiveringsproces, zonder extra personeel aan te trekken, zou den de patiënten niet die hulp krijgen die ze echt nodig hebben. Vlaardingen Een lap grond van vier vierkante meter in de Aalkeet Buitenpolder in Vlaar dingen is vervuild geraakt, door dat er deze week een tractor in brand heeft gestaan. Uit onder zoek van de afdeling milieuza ken van gemeentewerken is ge bleken dat er sprake was van brandstichting: vermoedelijk is een brandende doek in de tank gestopt Daarbij is een hoeveelheid die selolie in de grond terecht geko men. Met de beheerder van het terrein wordt bekeken op welke wijze de 6,5 kubieke meter aarde kan worden gereinigd. Het tota le schadebedrag is nog niet pre cies bekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1