Afscheid vol nostalgie mum 'Stadsplein' voor oude bibliotheek 'Culturen als buren' in De Flat Micha wint op twee fronten m Mineral Service sust verontruste bewoners VLAARDINGS DAGBLAD SCHUSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Laatste inloopdag voor sloop Goeman Borgesiusschool Lts wint prijs met maquette Gebrekkige voorlichting Auto rijdt in op volkstuinder Man ramt boom en stoplicht Wraakzuchtige leerling sticht brand in school Auto botst tegen muur Jeugdige heler betrapt Tuinstoelen weer terecht SURFPLAS IN GEBRUIK 'Geen stank, geen gif, geen heme' 'Schilders' aangehouden Kampeerders raken slaags Schip pronkstuk voor Grote Kerk Auto's bekrast VMTHIWEG iMAANDAG 21 MEI 1990 PAGINA 7 r Regionale rgoactte: grede Navenstraai 6. 3131 BC Vfóafdingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie: 4346209.Telefax: CHQ-4349754. Schiedam De 16-jarige Schiedammer Micha Savelsbergh is een jongen met uiteenlopende talenten. De leerling van scho lengemeenschap Spieringshoek heeft aangetoond goed te kun nen schrijven, terwijl hij ook op het gebied van informatica een kei is. De eerste verdienste heeft hem vorige week vijfduizend gul den en een trofee opgeleverd. Micha werd tot winnaar uitge roepen van de Vclmac-essaywedstrijd. Een jury oordeelde dat hij het beste verhaal had geschreven over het onderwerp 'In- formatica-onderwijs in het jaar 200D'. De jury zegt over zijn verhaal 'Goed gek', dat het op een vlotte m anier het toekomstig conflict tussen menselijke en kunstmatige intelligentie beticht. ..En het heeft een verrassende pointe", aldus het juryrapport. De deskundigen kozen zijn inzending unaniem als de beste. Rector H.J.N. Schoenmakers van Spieringshoek wil niet ver hullen dat hij apetrots is op 'zijn.' gymnasiumleerling. Vooral omdat Micha binnenkort ook naar Rusland afreist om deel te nemen aan de Internationale Informatica Olympiade. Samen met twee leeftijdgenoten is hij door het Instituut voor Leer planontwikkeling geselecteerd om aan deze prestigieuze scho- lenstrijd mee te doen. In Minsk zal hij tussen 15 en 21 juni deeer van Nederland, maar vooral die van Spieringshoek hoog moeten houden. De dubbelslag die Micha heeft geslagen, noemt Schoenmakers 'een fraaie prestatie'. Schiedam Veel oud-leerlin gen namen zaterdag afscheid van de Goeman Borgesiusschool. 3n de zomervakantie gaat het ge bouw aan de Anthonie Muys- straat tegen de vlakte. De leer lingen worden daarna samen met die van twee andere open bare scholen in Schiedam-West, De Kring en de ErasmusschooL, ondergebracht in twee nieuwe gebouwen. Op de laatste 'kijkdag' werden veel herinneringen opgehaald. Vooral de gebroeders Cees en* Steel van Lith, die in 1923 en 1926 op school kwamen, wisten veel te vertellen. Cees van Lith, die 42 jaar in de Verenigde Sta ten heeft doorgebracht, zei met een Amerikaans accent: „Juf frouw Bakkers, dat was een schat van een teacher!". „Oh ja", beaamde zijn broer Steef, „ik weet wel dat ik altijd verliefd op haar was". De mooiste herinne ringen hadden de broers aan het bezoek van koningin Wilhelmi- na aan. Schiedam. „Toen zij in 1928 op bezoek kwam, gingen we met de hele school naar de Singel om haar te ontvangen met 'Oranje boven'. Ja, in die tijd zongen we heel veel. Het was altijd een hele be levenis om op schoolreis te gaan. Eén keer konden we niet mee. Er zaten vijf kinderen uit ons ge zin op school en er was geen geld genoeg om ons allemaal mee te laten gaan. Een dag vóór het uit je moesten wij nablijven. De meester vertelde dat we toch mee mochten, bij bood ons het reisje gratis aan". Contact Veel leerlingen hebben nog re gelmatig contact met elkaar. Zelfs degenen die in de jaren twintig in de schoolbank van de Goeman zaten, waren nauwe lijks verbaasd een paar 'oude' klasgenootjes tegen het lijf te lo pen. Mevrouw De Vos, die in 1931 naar de eerste klas ging: „Logisch, het zijn allemaal Schiedammers en die kennen el kaar". Omdat zij in samenwer king met een aantal klasgenoten sinds '86 elk jaar een reünie or ganiseert, kwam zij niet alleen om oude bekenden te spreken, maar vooral om bewust afscheid van het gebouw te nemen. „Ik vind het jammer dat de school er binnenkort niet meer zal staan. We proberen een ge deelte van de voorgevel met het opschrift te bewaren en een plaatsje te geven. Er zijn nu trou wens ook al heel wat dingen die ik mis aan heï gebouw. In de gang hing bij voorbeeld vroeger een grote bel. Die is waarschijn lijk in de oorlog al door de Duit sers meegenomen". Betreuren Veel oud-leerlingen betreuren de sloop. Zij zien het gebouw als een brok nostalgie. De huidige f> leerlingen en docenten hebben minder moeite met de afbraak. Volgens directeur Peter Helmer is een andere behuizing noodza- 5 kelïjk: „Een aantaljaren geleden hebben we de school een grote opknapbeurt gegeven. Het ziet er op het eerste gezicht nu alle maal nog mooi uit Maar de lei dingen, kozijnen en rioleringen iliHSte Oud-leerlingen halen aan de hand van klassefoto's herinneringen op. zijn ook aan vernieuwing toe. Dat kost kapitalen, Bovendien is het onderwijs veranderd. In een lokaal waar vroeger 52 kinderen zaten, kunnen we nu met het an dere meubilair en de nieuwe ma nier van werken nauwelijks twintig kinderen tegelijk heb ben". Vlaardingen Twee leerlingen van de Technische School aan de Deltaweg hebben een prijs ge wonnen in de maquettewed strijd In Holland staat een huis. De Vlaardingse scholieren lie pen net één van de twee hoofd prijzen mis, maar de jury vond hun ontwerp van een huis met tuin en terras wel een beloning waard. Die krijgen de makers, Marco Philip en Bon Bevers uit klas 2b, vandaag uit handen van een vertegenwoordiger van de stichting Vakopleiding Bouwbe drijf. De prijs bestaat uit 500 gulden voor de school, een stuk bouwge reedschap voor iedere leerling en een uitstapje naar een interes sante bouwlokatie. Om het be lang van de prijs te onderstrepen onthulde burgemeester Fred van Lier vandaag een gedenk steen bij de lts. De hoofdprijzen gingen naar scholen in Nijkerk en Dokkum. Zeventien scholen kwamen voor een beloning in aanmerking. Met de nu voor het tweede jaar gehouden maquettewedstrijd probeert de stichting de belang stelling voor werken in de bouw ie bevorderen. De bouw kampt met een schrijnend tekort aan vakkrachten. Om die tekorten aan te vullen organiseert de stichting opleidingen, die be staan uit praktijk- en theorieles sen, De bouw heeft op dit mo ment plaats voor 4000 jonge werknemers. Maasland Het voorlichting* beleid van het Maaslandse ge meentebestuur aan de burgerij laat te wensen over. Het komt regelmatig voor dat direct be trokkenen niet van bestem mingsplanwijzigingen op de hoogte worden gesteld. Boven dien stoort het veel burgers dat de gemeente verzuimt vergade ringen van raadscommissies aan te kondigen. Het niet aanschrijven van direct betrokkenen betekent dat om wonenden niet eerder dan enke le dagen vooreen raadsvergade ringvan de plannen kennis kun nen nemen. De besluitvorming Is dan doorgaans al in commis sievergaderingen voorgekookt Naar aanleiding van vragen utt de gemeenteraad heeft het ge meentebestuur beterschap be loofd. Vooral de fracties van de Open Groepering en PvdA maakten zich sterk om het voor lichtingsbeleid te verbeteren. Vlaardingen Een volkstuin der is zondagmiddag gewond naar het Holyziekenhuis ge bracht, nadat hij op zijn tuintje onder de Maassluissedijk was aangereden door een uit de koers geraakte auto. Een 28-jarige au tomobilist reed zonder aanwijs bare reden van. de George Step- hensonweg de volkstuinen op. Hij reed twee tuinders aan, waarvan de één er met lichte verwondingen vanaf kwam. Vlaardingen Een 29-jarige man uit Spijkenisse is vannacht ïn de Van der Driftstraat met zijn auto tot stilstand gekomen tegen een boom, nadat hij eerst tegen een verkeerslicht was ge reden. De auto raakte zwaar be schadigd. De man vertelde de politie dat hij moest uitwijken voor een an dere auto. De ademanalyse van de politie wees uit dat hjj teveel gedronken had. De man kreeg een rijverbod van tien uur opge- Vlaardingen Twee architec tenbureau^ gaan plannen ont wikkelen voor een intiem stads plein' aan de Fransenstraat Het plein zou moeten worden aange legd voor het gebouw van de oude bibliotheek. De bieb en de aangrenzende kolenhandel De Wilgen zullen mogelijk worden gesloopt en vervangen door een complex kantoren en woningen, met op de begane grond een ho- reca-gelegertheid. De gemeente Vlaardingen vindt dat het centrum behoefte heeft aan een plek waar het winke lend publiek verpozing kan zoe ken. Een plein met een groot ter ras aan de Fransenstraat zou zich daar uitstekend voor lenen. Ge luk Treurniet uit Vlaardingen en het jonge architectbureau DJV uit Rotterdam zullen dit idee op papier uitwerken. Blij ken hun ontwerpen financieel haalbaar, dan zal de gemeente het meeste aansprekende plan uitkiezen en vervolgens een pro jectontwikkelaar zoeken die het wil uitvoeren. Voorlopig echter blijft de oude bibliotheek nog even staan. Boekhandel Den Draak gaat er komende zomer studie- en schoolboeken verkopen. In de winkel aan het Veerplein is daarvoor geen plaats. Blijkt de Fransenstraat een goede ver- kooplokatie, dan wil de boek winkel er mogelijk permanent de wetenschappelijke collectie vestigen. Op het stadhuis wordt tegenge sproken dat het boekhuis een op tie heeft op de grond. Wie de nieuw te bouwen panden vooropgesteld dat de nieuw bouw er inderdaad komt gaat exploiteren is nog een open vraag. Schiedam Een van school ge stuurde leerling blijkt verant woordelijk voor de brand begin mei in scholengemeenschap De Burcht aan de Nieuwe Damlaan. Uit wraak brak de l5~jarige Schiedammer in de school in en stak het ene eind van een elek- triciteitssnoer in het stopcontact en het andere in een plas, nadat hij de vloer met de brandslang onder water had gezet. Toen zijn opzet mislukte, omdat het water de in het rond spattende vonken doofde, stak de jongen samen meteen vriendjeaegordijnen in brand. De scholier, die vorige week werd gearresteerd, werd op De Burcht gevreesd door zowel le raren als leerlingen. Hij terrori seerde de school met wrede ac ties. Zo gooide hij eens iemand ij zervijlsel in de ogen en legde hij tijdens een les metaalbewerking een klasgenoot een hete staaf ij zer in de nek. Ook buiten de school hield hij er van anderen te intimideren. Op de kermis perste hij kinderen geld af. De brand richtte in de school weinig schade aan. De brand weer slaagde er in het vuur snel te doven. Maassluis 'Culturen als bu ren'. Dat was zaterdag het thema van een goed bezochte manifes tatie in wijkverenigingsgebouw 'De Flat'. Het Anti-Apartheids platform Maassluis/Maasland en de Stichting Samenlevingsop bouw Maassluis waren als mede organisatoren ruim vertegen woordigd. Het was bedoeld als kinder- en inloopmiddag, maar de buurtbewoners zelf kwamen niet bepaald in grote getale naar de flat. Toch leverden de enkele aanwe zige het overtuigende bewijs, dat buren van ver de beste vrienden kunnen zijn. Poppentheater 'Wellus-Nietus' hield ongeveer twintig kinderen in hun ban met het stuk 'Wie niet blauw is, is ge zien'. Moeilijke onderwerpen als vooroordelen, discriminatie en Schiedam Een 19-jarige be stuurder en zijn 18-jarige passa gier zijn zaterdagmorgen vroeg gewond geraakt bij een botsing op de VeUevest. De bestuurder reed daar met hoge snelheid te gen een stenen muur. Hij was de macht over het stuur kwijtge raakt, De brandweer moest de chauf feur bevrijden. Hij was bekneld geraakt tussen het stuur en de zitting. Hij werd met een gebro ken been naar het ziekenhuis ge bracht. De passagier zakte naast de auto, die total loss was, in el kaar. Hij had verscheidene ver wondingen opgelopen. Vlaardingen Een 14-jarige jongen, die op de Industrieweg zuchtend een Harley Davidson voortduwde, is zaterdagmiddag door de politie aangehouden- De jongen nad de motorfiets, die te koop was aangeboden via een 27 mc-bak, kort tevoren gekocht De Harley was gestolen. De 36-jarige eigenaar van de mo torfiets had om kwart over twaalf diezelfde dag aangifte ge daan van diefstal. De Harley was gestolen uit een afgesloten gara ge. De jeugdige heler is aan zijn ouders overgedragen. Naar ae dief wordt nog gezocht. Schiedam De politie heeft af gelopen weekeinde met succes jacht gemaakt op drie tuinstoe len die gestolen waren van het terras van het Zonnecentrum aan de Burgemeester Knappert- laan. Buren zagen enkele bewo ners van een pand aan het Ru bensplein met het meubilair aan de haal gaan. In het pand trof de politie behalve de drie vermiste stoelen acht mensen aan. Zij moesten afle^ mee naar het bu reau omdat geen van hen de diefstal wilde bekennen. Uitein delijk bleken- een 15-jarige en een 22-jarige Schiedammer de diefstal op hun kerfstok te heb ben. De surfers aan de start voor de wedstrijd, waarvoor het startschot werd gelost door wethouder Agnesvan Ardenne. Vlaardingen Surfliefhebbers kunnen hun favoriete sport sinds gisteren dichtbij huis beoe fenen. De jaarlijkse open dag van het recreatieschap Midden- Delfland werd aangegrepen om de surfplas Vlaardingen-West officieel in gebruik te nemen. Reden genoeg voor het schap om de sportieve en recreatieve acti- viteiten dit jaar rond de nieuwe surfplas te concentreren. Daar werden de eerste surfwedstrij- den gehouden, waarvoor enkele bestuursleden van het recreatie schap het startsein gaven. Voor de echte liefhebbers was er een demonstratie van nieuwe mo dellen surfplanken. Het stralen de weer zorgde ervoor dat de open dag dit jaar bijzonder veel publiek trok. Bij het zwemstrand gaven kano vereniging Natsec en de Vlaar dingse hengelaarsbond informa tie over de kano- en sportvismo gelijkheden in Midden-Delf land. De bezoekers die het in elk geval droog wilden houden, konden kiezen uit een rustig partijtje free goüf of de veel vermoeien der open kampioenschappen roüerbank waarbij op hometrai ners in korte tijd vele kilometers moesten worden afgelegd. Weer anderen bezochten de in formatiemarkt waar onder meer Natuurmonumenten, de scou ting en de werkgroep archeolo gie hun activiteiten aanprezen. Schiedam Mineral Service bv is vastbesloten in Schiedam een nieuw bedrijf te vestigen. De ge meente Schiedam staat daar in principe niet afwijzend tegen over, Qua werkgelegenheid le vert het bedrijf dertig arbeids plaatsen op. Het nieuwe bedrij venpark vijfsluizen schreeuwt om gegadigden en voor het ima go van een actieve stad komt de vestiging als geroepen. De enigen die niet enthousiast zijn zijn de omwonenden- Voor hen hield de gemeente vrijdag middag een hoorzitting in het stadhuis. De personeelskan tine zat vrijdagmiddag tot in alle hoe ken vol met verontruste buurt bewoners, die van woordvoer der Mildenburg van Mineral Service precies wilden horen welke consequenties er aan het werken met mineralen verbon den zijn. „U zult wel denken, wat zit die man daar ontspannen, maar ik kan u verzekeren dat ik hier met het water in m'n schoenen zit, begon Mildenburg zijn betoog. „Ons bedrijf kan het zich een voudig niet veroorloven om ge vaarlijke toestanden te laten ontstaan. Ten eerste moeten onzemensen veilig kunnen wer ken en bovendien zijn sommige mineralen te duur om ?p maar te laten vervliegen". Angst De angst bij de omwonenden zat er echter diep genoeg in om zich niet door deze sussende woorden te laten verleiden. „Hoe zit het dan met die radioactiviteit? Wel ke giftige stoffen komen er vrij?'. Is er kans op stofexplosies?. Wel ke korrelgrootte krijgen de ge malen mineralen?" Een lijst met dertig doelgerichte vragen kre gen de deskundigen voor hun neus en voorzitter Rob de Nol van de afdeling ABZ had moeite de bijeenkomst in goede banen te leiden. „Er is geen gevaar voor radioactieve emissie. Er komen geen giftige stoffen vrij. De stof- belasting is vrijwel nihil. Er komt geen geluidsoverlast en het l oppervlaktewater wordt niet bo venmatig belast. Wie het gelo ven wil, kan straks nog naar onze video komen kijken en voorlichter Mildenburg liet zich in zijn betoog terzijde staan door TNO-wetenschapper Visser die zijn woorden grif beaamde. De bewonersverenigingen wa ren allerminst gerustgesteld. In tegendeel, Van de gemeente Schiedam werd de toezegging verlangd dat er zelfs geen voor lopige hinderwetvergunning zal worden afgegeven. Eerst aient er ook bij een vergelijkbaar be drijf een diepgaand onderzoek te worden ingesteld. Tot het zo ver is krijgt Schiedam geen mine raaloverslag op het oude Wilton terrein. Hoe lang de bewoners een vestiging kunnen tegenhou den werd echter niet duidelijk. racisme werden in ruim een uur op een grappige manier uitge diept. In de pauze werd limonade ge serveerd, daarna werden er overheerlijke uitheemse gerech tjes rondgedeeld, terwijl er werd gepraat over de moeilijkheden en over de leuke kanten van een interculturele ontmoeting. Machteld Cairo hield een inlei ding over discriminatie. On danks haar ernstige onderwerp lachte de Surinaamse veel. „Ik zet ook andere dingen op ta fel dan alleen die aardappel. Soms wordt er geëxperimen teerd. Het is wel eens niet te eten hoor, daar niet van", zegt ze in onvervalst Rotterdams, Cairo vindt het belangrijk dat in de wijken activiteiten worden ont plooid, die voor alle culturen toe gankelijk zijn. „Je kunt begin nen met laagdrempelige cursus sen, zoals bij voorbeeld naailes sen", meent zij. Bundeling In Maassluis bestaan ook activi teiten voor buitenlandse vrou wen. Cairo komt zelf uit het wijkverenigingsleven in Rotter dam. Ze kijkt ervan op, wanneer Gérard Neesen een noodkreet uit „Lach niet, maar Maassluis telt 33.000 inwoners en er wer ken maar drie agogische wer kers. Ik zelf werk full-time, de andere twee zijn parttimers". Neesens roep om een bundeling van krachten, via een platform van alle wijkverenigingen, wordt door alle aanwezigen aan gemoedigd. Dan wordt er gevraagd naar er varingen met discriminatie. Een Marokkaanse man, die zich goed verstaanbaar maakt, vertelt het verhaal van zijn woning, „Ik kocht een huis in een nette straat. Op een dag hoorde ik twee buren praten. Er is een kleurling op de trap, zei de een. En de ander: Ach, het is er maar eentje'. 'Ja, maar daar begint het mee!', was het antwoord". Een beetje beschaamd en ook op gelucht lacht de zaal, als de man bekent dat hij nu na twee maanden— is geaccepteerd en heel gewoon bij de buren 'op de koffie'komt Vlaardingen Twee jongens en een meisje hebben zondag de po litie moeten beloven, dat zij het hakenkruis en de schutting woorden waarmee zij muren en een deur van een huis aan de Adenauerlaan bekladden, zullen wegpoetsen. De drie werden om half vijf 's middags met de spuit bus in de hand betrapt in "Vlaar- dingen-Holy. Zij zijn aan hun ou ders overgedragen. Brielle Een groep kampeer ders van camping De Krabbe- plaat in Brielie is zaterdagavond in de Gasthuisstraat slaags ge raakt met enkele Briellenaren. Wat de aanleiding voor de vechtpartij was is nog onbekend. De tien vechtersbazen kwamen er met wat blauwe ogen en pijn lijke plekken vanaf- De kam peerders hebben bij de politie aangifte gedaan van mishande ling- Vlaardingen De ge woonte om scheepsmo dellen aan kerken te schenken is in de Middel eeuwen ontstaan. Dat vertelde dr. J.M.G. van der Poel zaterdag bij de plaatsing van het model van driemasüogger De Hollander in ae Grote Kerk op de Vlaardingse Markt. De gewoonte vindt zijn oorsprong in een rooms- katholieke traditie, legde Van der Poel uit. „In een uitzichtloze situatie werd er tijdens een gebed aan God of een heilige be loofd een. scheepsmodel aaneen kerk te schenken als de bede om redding werd verhoord. Een scheepsmodel was toen een votief geschenk. Na de reformatie kregen de scheepjes een heel andere functie. Zij dienden als pronkstukken om de kerk een representatie! aanzien te geven". De Grote Kerk in Vlaar dingen is sinds zaterdag ook in het bezit van een 'sierscheepje'. Het model van De Hollander is in opdracht van wijlen de heer J. Thurmer ge bouwd en een jaar gele den door de familie Thurmer aan de kerk ge schonken. Dit weekeinde kreeg het scheepje een plaats in de kerk op de Markt. Me vrouw S. Thurmer-van de Vaart onthulde het pronkstuk. Dat was met een de opening van een kleine tentoonstelling over de verbondenheid van het Vlaardingse vis- sc-rsvolk met de Grote Kerk. Maassluis Zes auto's die ston den geparkeerd op de Noorddijk hebben dit weekeinde flinke schade opgelopen. De wagens werden met een scherp voor werp bekrast. Volgens de politie loopt de schade in de duizenden guldens. KEUKENG0SÉRS badgeisërs GAS- EN ELEKTfl. BOILERS, ook 500 walt GAS EIST VEILIGHEID Klos oen goode leverancier. Gastoealellen koopt u 10cn bij da vaKniHnZ Ook service en onderdelen Occasions Erkend installateur. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1