Scholen verwijten gemeente laksheid Massage maakte van Sue wereldkampioen M Visboer Aad houdt traditie in leven Vlaardingse GEWB zet zieke vrouw in de kou VIAABDINGS DAOBIAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Zinker alleen voor aardgas Inbreker aan de haal met pakken Siso: Sociale vernieuwing pragmatisch aanpakken Reumapatiënte kookte twee jaar op theelichtjes Driehonderd keer 'eenmaal andermaal' Het succesverhaal van een Vlaardingse hond Fietser schopt spiegels stuk Steekpartij in Kolpabad Speel-o-theek ook in Zuid Circus op Bachplein Doe-het-zelver ziet werk in vlammen opgaan Bromfietser over de kop J VRIJDAG 25 MET 3990 PAGINA 17 aan- ■veij is oendei en dat eeft. gaven krant, 9tt* De ch be-1 209 en r 010- indaal Gaii- 17.00 (dou- -M&E Voet- rtns— s-hee-^ Hp. -< 11.00 14.30* itoHf Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Viaardingen. Postbus 4008,3130 KA Viaardingen- Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. -eede DVS r be- /oor- leeft sfor- sijer- lasse omt. sche iner hij Iftal He iige riet, uit- >ria SchiedamMet behulp van een geavanceerde techniek wordt maandag de aardgaszinker in de Noordvestgracht vernieuwd. Dankzij deze door aannemer Boogenboom uit Spijkenisse ontwikkelde techniek kan het het karwei, dat anders vele da gen in beslag zou nemen, binnen enkele uren worden geklaard. De methode staat in vakkringen bekend als horizontaal gestuurd boren. Vroeger moesten voor het leggen van zinkers onder water eerst met draglines geulen wor den gegraven. Een nauwkeurig gestuurde boor heeft dat werk overgenomen. Het gat voor de aardgasbuis wordt na het boren opgevuld met een snel hardende vloeistof, waarna de buis op zijn plaats wordt gebracht De buis heeft een doorsnee van niet meer dan 20 centimeter. Het karwei in de Noordvest gracht is noodzakelijk wegens de uitbreiding van het Gemeente lijk Woningbeheer. De verbou wing van het kantoorpand start begin juni. De zinker moet dan op zijn plaats liggen. Het personeel van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) heeft schertsenderwijs gesugge reerd dat het geen toeval kan zijn dat de buis wordt aangelegd uitgerekend tussen dranken handel Dirk III aan de 's Grave- landseweg en distilleerderij Dirkzwager aan de Noordvest. „Maar er gaat heus alleen aard gas doorheen", zegt de voorlich ter van de ONS. Schiedam Uit het Sporthuis aan de Oranjestraat in Schiedam zijn in denachtvan woensdag op donderdag vijftien trainingspak ken gestolen. De inbreker ver nielde een ruit in de voordeur. Omwonenden werden wakker van het glasgerinkel en belden, de politie. Toen die kwam kijken was de dader al vertrokken met de bult, die een waarde van drie duizend gulden vertegenwoor digt. De bedrijfsleiding van het Kol- pabad was geschokt In het zwembad hoopte men op een rustig seizoen. Vorig jaar vonden meermaals ongeregeldheden plaatsin hetKolpabad. De loggers mogen dan uit de Vlaardingse haven verdwenen zijn, één haringtraditie blijft onverwoestbaar in de voormalige visserstad: de kraam van Aad van der Lugt. De haring was nog niet in het land of Aad stond ai weer op zijn ver trouwde stek. En 2oals elk jaar loopt het storm. Aan de kar bij het sta tion stapt menige fietser af om na een kort praatje met de visboer het hoofd in de nek te gooien en te smullen van de Hollandse nieuwe. Reizi gers laten soms hun trein schieten voor Aads lekkernij. En Aad zelf kan ook de verleiding niet weerstaan. Dikwijls iegt hij zijn mesje terzijde om even mee te genieten van zijn zomerse handel. Viaardingen Het (Siso) Stedelijk instituut voor sa menlevingsopbouw is be nauwd, dat sociale vernieu wing in Viaardingen niet veel meer wordt dan een dis cussiegroepje, of een ambte lijk werkverschaffingspro- ject. Om dat te voorkomen heeft het instituut de werkgroep 'Bouwen aan de toekomst' in het leven ge roepen. Op een manifestatie van die werkgroep worden op de avond van 27 juni sociaal vernieuwen de ideeen onder de aandacht van de veiantwoordeüjk wethouder Aart Kool (CDA) gebracht. Een groot aantal groeperingen zal op de manifestatie proberen aan te tonen, waarom sociale vernieu wing in Viaardingen hard nodig is. Zij vinden dat er in de ge meente sprake is van 'achterstal- ligsocïaal onderhoud'. „Het valt niet te ontkennen, dat ook in Viaardingen veel mensen onvoldoende perspectief zien en daar grote moeite mee hebben", aldus de organiserende opbouw werkers George Herders en Leo van Gerven. „Het is onmisken baar dat verschillen toenemen, zowel in inkomens als in niet- materièle omstandigheden. So ciale vernieuwing is een tover formule die de regering enige maanden geleden heeft gepre senteerd. Ons maakt het niet uit wat nu precies sociale, vernieu wing is. Wij hebben gekozen voor een pragmatische aanpak van sociale problemen". Deelnemers aan de manifestatie zijn organisaties van jongeren, migranten, gehandicapten, ou deren, buurthuizen, het plaatse lijk educatief centrum, de werk groep Arme kant van Viaardin gen en het Platform Woonkon- sumenten. Zij hebben volgens Herders en Van Gerven de afge lopen tijd al tal van initiatieven genomen, die vallen onder de noemer sociale vernieuwing. „Maar zij wachten nog steeds op een adequaat antwoord van de gemeente". Gerard de Klein, projectcoördi nator sociale vernieuwing, Arie van Dijk van de CNV-Werken- de Jongeren, Atie Ranshuijsen van de initiatiefgroep Extra aan dacht voor migrantenkinderen en George Herders en Joop La- mens van het Siso zijn de spre kers op de bijeenkomst. Er is een optreden van de Nijmeegse ca baretgroep Gemeenteremiging. Wethouder Aart Kool, die bin nen het nieuwe college van bur gemeester en wethouders te boek staat als 'trekker sociale vernieuwing', mag vertellen wat hij vindt van de initiatieven. De manifestatie 'Bouwen aan de toekomst' wordt gehouden in zaal Triangel. Viaardingen Uit 'machte loosheid' heeft het energiebe drijf een bejaarde reumapa tiënte in Vlaardingen-Oost twee jaar lang afgesneden van gas en licht. Alleen dankzij de tussenkomst van een toevallige kennis kan de 73-jarige vrouw sinds vorige week weer gebruik maken van de geijser, het fornuis en de licht schakelaar. De man deed met succes een bemiddelingspoging bij het GEWB. Het energiebe drijf zei zelf geen kans te hebben gezien het probleem op te lossen. Medewerkers van het energie bedrijf verwijderden twee jaar geleden de gasmeter uit de me terkast in de flat en maakten de elektrische bedrading onklaar omdat de huurster haar maande- lijke nota's niet betaalde. Haar schuld was sinds 1982 opgelopen tot enkele duizenden guldens. De vrouw zegt dat zij enkele ma len vergeefs heeft getracht de kwestie met het GEWB te rege len. Zij meende echter dat zij niets verschuldigd was, maar juist geld tegoed had. Chef incas so J.G. Westhoff bestrijdt dat de vrouw contact zou hebben ge zocht, Westhoff, die niet op het geval zelf wil ingaan omdat hij geen gegevens van individuele chenten mag verstrekken, zegt dat als regel bij elke afsluiting 'tenminste om de veertien da gen' gepoogd wordt met de wan betaler in contact te treden. Bij de bewuste vrouw in Oost lukte dat niet, laat Westhoff doorsche meren. Zij weigerde de deur te openen en reageerde niet op schriftelijke toenaderingen. Verward Op buitenstaanders maakt de vrouw soms een verwarde in druk. Zo is ze ondanks haar ziek te al jaren niet bij een dokter ge weest „omdat de ziekenfonds- kaart uit de post wordt gepikt". Om dezelfde reden, zegt zij, ging zij niet naar de huisarts toen zij in de periode dat zij zonder ver warming zat kou vatte op haar blaas. Contact met de buren heeft zij nauwelijks en familiele den komen hoogst zelden langs. Uit haar relaas wordt niet duide lijk of haar echtgenoot is overle den dan wel met de noorderzon vertrokken. De kennis die zorg de voor heraansluïung op het gas- en elektriciteitsnet meent dat de man is gestorven en dat de vrouw zich sindsdien 'dmgen in beeldt'. Om in leven te blijven beeft de vrouw zich twee jaar beholpen met primitieve middelen. „Ik kookte water om me te wassen op theelichtjes en als ik het koud had trok ik twee truien over el kaar aan en een dubbel paar on derbroeken. Rijst en macaroni koken op theelichtjes gaat heel goed, ais je kleine porties klaar maakt. In de nood kan je alles", vertelt zij. Een zwager die wei eens langskwam kocht de waxi nelichtjes per honderd stuks te gelijk in bij de Hema. „Zelf kon ik zover piet, of ik moest een taxi nemen". Voor verstrooiing zorgden een transistorradio en boeken die zij bij kaarslicht las. Van één kamer liet zij de gordijnen open, zodat zij 's nachts bij het licht van een straatlantaarn de weg kon vin den naar het toilet. 'Veiligheid' Volgens ambtenaar J.G. West hoff stelt het GEWB in gevallen van wanbetaling alles in het werk om dergelijke toestanden te voorkomen. Het verwijderen van meters is ondertussen een standaardmaatregel als op beta- lingsverzoeken met wordt gere ageerd. „Uit veiligheidsoverwe gingen", zegt Westhoff, bedoe lend dat dienten niet de kans mogen krijgen 'zwart' energie af te tappen. Het GEWB stuurt met alleen ei gen mensen langs, maar schakelt ook andere instanties in: het Ri- agg, de sociale dienst en de wijk agent. Die zouden bij de vrouw in Oost allemaal bot hebben ge vangen. Westhoff: „Het is niet zo dat we mensen laten creperen. Als we er niet in slagen contact te leggen is dat natuurlijk enorm onprettig. Maar je kan toch moeilijk de deur inrammen". Het GEWB wil geen verant woording nemen voor het geval in Vlaardingen-Oost. De vrouw heeft alle hulp afgewezen, en daarmee is voor Westhoff de kous af. Dat het probleem ach teraf gezien waarschijnlijk voortkwam uit een misverstand of uit de verwarde geestestoes tand van de cliënt, en niet uit on wil tot betalen, doet voor het GEWB niet terzake. Pas toen de vrouw vorige week een fors deel van haar schuld afloste en ver klaarde de rest voortaan in maandelijkse termijnen te beta len werden nieuwe meters geïn stalleerd. Andere hardnekkige wanbeta lers in Viaardingen zijn er nau welijks, zegt ambtenaar West hoff. Er is slechts één min of meer vergelijkbaar probleemge val en eén cliënt die liever kaarsjes en butagas gebruikt dan de gemeentelijke voorzieningen. „Een duidelijk geval van onwil, maar die man vindt het prima zo". Het geval van de vrouw in Oost noemt Westhoff 'een ex treem gebeuren'. artikelen per uur gingen er gisteren door op het zonnige bedrijfsterrein aan de Oude Veiling in Waasland, waar voor de zevende achtereenvolgen de keer het jaarlijkse boelhuis werd gehouden. Elke minuut opnieuw, vijf uur lang, verkocht veilingmees ter Jan Kroes uit Maassluis een stukje antiek porse lein, koper, tin, meubilair, ambachtelijk gereed schap en allerfel andere bij het publiek geliefde snuisterijen. Vooral aardewerk was dit jaar erg in trek bij de bezoekers van het boelhuls. De veilingmeester schreeuwde zich graag weer de longen uit het lijf voor het goede doel, een onderwij' sproject in Zambia. „Ik schat dat de opbrengst on geveer even hoog uitvalt als vorig jaar, toen voor hetzelfde doei ongeveer 14.000 gulden bijeen werd gebracht", zegt Kroes. „Misschien zelfs nog wel iets hoger". Belangstelling voor het evenement van de Maas- landse Lions Club was er in elk geval volop. Zo'n tweeduizend bezoekers waren verspreid over de dag aanwezig om 's ochtends de uitgestalde waar te bezichtigen en "s middags de veiling mee temaken. Viaardingen. Het besluit, begin 1985, om het 'leuke rode dwergteckeltje' Sue te kopen, heeft het leven van de Vlaardingse familie Vink volledig op z'n kop gezet Vrijwel direct nadat het dier hun woning aan de Burgemeester van Walsumlaan binnenwaggel- de, merkte baas Jaap Vink dat zij een bijzondere hond hadden ge kocht Inmiddels kan Sue bogen op zeventien kampioenstitels waaronder diverse nationale, Europese en zelfs twee wereldti tels. De apetrotse eigenaar zag in al die successen aanleiding om de geschiedenis van Sue in boek vorm vast te leggen. Het eerste exemplaar van 'Met teckel Sue van Bameveld naar Peru' werd woensdagmiddag aangeboden aan burgemeester Fred van Lier. In het boekje, dat rijkelijk is geïl lustreerd met tekeningen van de hoofdfiguur', voert Jaap Vink Sue als vertelster op. Alle bele venissen van de hond worden zogenaamd door Sue zelf ver teld, zodat het boek met enige fantasie als een autobiografie kan worden gezien. „Ik ben erg lief en mooi, al klinkt dat misschien arrogant". Aldus luidt één van de conclu sies die 'ghostwriter' Jaap Vink zijn Sue laat trekken. Een oor deel dat in de afgelopen vijfjaar door heel wat keurmeesters, ju ry's' en andere deskundigen werd gedeeld. Vanaf het eerste optreden op een hondententoon- stelling in Bameveld kreeg Sue de kwalificatie U van uitmun tend. Parmantig De zegetocht, die uiteindelijk uitmondde ïn het behalen van het wereldkampioenschap in de Peruaanse hoofdstad Lima, ken de eigenlijk maar één dissonant- Kort daarvoor greep Sue in Tel Aviv net naast de mondiale titel. Door voor het oog van een inter nationale jury even parmantig met haar staart te kwispelen, werd een flinke voorsprong op een Italiaanse concurrente in één klap teniet gedaan. Sue moest genoegen nemen met de titel vice-wereldkampioen. Maar uiteindelijk kwam alles in De familie Vink bracht wereld kampioen Sue en kampioen-in- spe Bandiet mee naar de burge meester. Zuid-Amerika toch nog op z'n pootjes terecht. Inmiddels heeft de familie Vink Sue uit competitie genomen en moet één van haar acht nazaten proheren in de voetsporen van moeder te treden. Jaap Vink en 2ijn huisgenoten hebben zich de laatste vijf jaar vrijwel volledig weggecijferd om voor Sue een weg naar de we- „reldtop te banen. Vakanties wa ren er vanwege de vaak dure uitstapjes naar tentoonstellingen in het buitenland niet meer bij. Jaap Vink negeerde zelfs zijn vliegangst, zodat Sue ook op an dere continenten naar interna tionale titels kon dingen. Toeval Het succes van de kortharige dwergdashond berust voor een groot deel op toeval, aldus Vink Het dier werd rtiet een perfecte bouw geboren- Maar zijn activi teiten als masseur hebben wel degelijk een gunstige invloed op de prestaties van Sue gehad. De glanzende vacht dankt het dier aan de regelmatige behandelin gen, die hij met een ruw, droog washandje uitvoert. „Die zorgen voor een betere bloed doorstro ming en dus een betere condi tie", aldus Jaap Vink over zijn Rode Rebel. In nakomeling Bandiet denkt Vink een kampioen-in-spe te be zitten. „Een perfecte tekening, een prachtig borstbeen, een IJ zersterk gestel en een eigen wil, maar toch gehoorzaam". Vink is er klaar voor om van een tweede simpel huisdier een groot kam pioen te maken, Viaardingen -De vere niging voor christelijk schoolonderwijs is ver ontwaardigd over de laksheid waarmee de gemeente Viaardingen de problemen van drie basiseholen in Holy- Noord en het centrum aanpakt. Twee jaar nadat gevraagd werd om reparatie van het dak van 't Kompas aan de Baarnhoeve en Het Anker aan het Kruidenpad en uitbreiding van de Van Kam- penschool aan de Paterstraat is er nog steeds niets gebeurd. Sinds de vereniging op 29 juni de slechte staat van de daken van 't Kompas en Het Anker aan kaartte bij de gemeente sleept het overleg over deze kwestie zich voort. Ambtenaren van de afdeling onderwijs en Gemeen tewerken zijn nog steeds niet in staat gebleken passende maatre gelen te bedenken. Verontrustend De vereniging vindt dat niet al leen wonderlijk, maar ook ver ontrustend. De kwaliteit van de daken gaat snel achteruit Het schoolbestuur vraagt zich af hoe dat mogelijk is bij gebouwen van circa 12 jaar oud. Het rapport van de onafhankelijk deskundi- fe die de zaak zou onderzoeken eeft de vereniging nooit onder ogen gehad. Ook de situatie rond de Van Kampensehool wordt 'proble matisch' genoemd. Vorig jaar april bleek dat de verbouwings- kosten de rijkssubsidie ver te bo ven zouden gaan. De gemeente beloofde het ministerie om meer geld te vragen, maar de christe lijke schoolvereniging wacht npg steeds op antwoord. Zoek De brief van de gemeente aan het ministerie blijkt namelijk zoek en alle pogingen om het stuk boven water te krijgen op het stadhuis dan wel op het mi nisterie zijn stuk voor stuk op niets uitgelopen. De vereniging vraagt zich af hoe het mogelijk is dat zulke belangrijke stukken on vin d baar zijn Wethouder Arïj Maarleveld die in maart dit jaar gevraagd werd naar de vorderingen rond de plannen voor de verbouwing, zei van. niets te weten. Ook hij kon de bewuste brief niet vinden. Nieuw overleg een maand later met Maarleveld leverde weder om niets op. De vereniging heeft het de ge meenteraad en het college van burgemeester en wethouders nu schriftelijke vragen gesteld over beide kwesties. Voorzitter J.A. de Kok zegt dat het geduid van zijn vereniging op is. „Ons ver trouwen in de gemeentelijke overheid is geschaad". Viaardingen Een 18-jarige Schiedammer is in de nacht van woensdag op donderdag thuis door de politie aangehouden, omdat hij in Viaardingen de bui tenspiegels van drie auto's kapot had getrapt De eigenaar van één van de au to's zag rond drie uur hoe de jon geman langsfietsend een schop tegen de buitenspiegel van zijn auto gaf. De man zette de achter volging in, maar na een tijdje verloor hij de fietser uit het oog. Agenten vonden echter een ge tuige en zo kwamen zij de daaer alsnog op het spoor. De jongen bekende dat hij drie auto's had beschadigd. t Viaardingen In het Kolpabad is gisteren eèn massale vechtpar tij uitgebroken. Enkele tiental len jongeren raakten omstreeks drie uur 's middags met elkaar slaags. Eén badgast van 19 jaar moest met een messteek in het Holyziekenhuis worden opgeno men. Enkele andere gewonden werden behandeld in het Schie- landziekenhuis. Het 19-jarige slachtoffer deed op aandringen van de politie aangifte. De aanleiding van de vechtpartij is niet bekend. De daders zijn 'zwijgzame types' volgens de po litie. Duidelijk is alleen dat een groep indocninese jongeren ru zie kreeg met een groep Turkse leeftijdgenoten. Schiedam Waarschijnlijk in september krijgt Schiedam er een speel-o-theek bij. In. die maand moet in Klubhuis Zuid Het Dwarsspoor van start gaan. Momenteel teltSchiedam slechts één voorziening waar speelgoed wordt uitgeleend. Dat is Ekkie, gehuisvest op het Faassenplein in Woudhoek. Het Dwarspoor wil voorlopig al leen op maandagmiddagen dins dagochtend open gaan. Om goed beslagen ten ijs te komen, is een speciale werkgroep opgezet. Die gaat bekijken welk speelgoed moet worden ingekocht. De werkgroep gaat ook vrijwilligers werven. De speel-o-theek is be doeld voor kinderen van 0 tot 7 jaar. Voor meer informatie kan men bellen met André Woutersen ïn Klubhuis Zuid. Schiedam Het Belgisch/Ne derlandse circus Bavaria geeft dit weekend twee voorstellingen in Schiedam-Noord. In een tent bij het Bachplein laat Bavaria, dat voor het derde achtereenvol gende jaar door de lage landen trekt, een overwegend klassiek circusspel zien. Behalve die traditionele elemen ten van onder meer dressuur-, trapeze- en clownsnummers staan ook acts met een ezel en een slangentableau op het pro gramma. Bavaria geeft uitsluitend mid dagvoorstellingen, die om drie uur beginnen. Viaardingen Terwijl een 51- jarige doe-het-zelver in bed lag bij te komen van de vermoeie nissen Van het werk is woensdag zijn huis aan de Hortensialaan in viaardingen in brand gevlogen. De woning brandde volledig uit. De bewoner werd na overleg met zijn verzekeringsmaat schappij ondergebracht in een hotel. De man had een kamer staan verven en had daarbij een siga ret gerookt. Het licht ontvlam bare materiaal dat hij gebruikte moet door de brandende peuk of door het felle zonlicht vlam heb ben gevat terwijl hij een dutje deed. De brandweer bluste de brand, maar kon niet voorko men dat het huis volledig uit brandde. Schiedam Een 19-jarige Schiedammer is woensdagavond op het Touwslagerpad in de wijk Woudhoek met zijn bromfiets over de kop geslagen. Door on oplettendheid reed de man met zijn bromfiets tegen een beton nen paaltje naast het fietspad. De voorvork van de bromfiets brak en de man kwam te vallen. Hij is met een hoofdwond overge bracht naar het Schielandzie- kenhuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1