Aankoopbudget museum bevroren College beslist vandaag over Palestijns verzoek I j Meer bezoek aan het theater dankzij service-plus m Lol is beetje van zwemvierdaagse af CDA: bodemprijs voor oud papier iDAGBLAD SCHEEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Beke en Oudshoff spelen op safe Wethouder Kool vereerd, Van Ginneken verbaasd Kapotte schoen Autokrakers Van Willigen onderscheiden Vissers verraden dieven Wijnands mag LPG-pomp toch bouwen Joy-riders vernielen elf auto's Huizen in Boylestraat uitgebrand NAUTiK WATERSPORT mthiwk: Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 SC Vlaardfnaen. Pnsth.wünna g1?n 77 V1-,.,f dingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sporl redactie: 4345209. Telefax: D10-4349754. DINSDAG 29 MEI 1990 PAGINA 11 Walter van Ginneken bladert in de Rotterdampas, wethouder Aart Kool kijkt toe. Vlaardingen Wethouder Aart Kool was zeer vereerd dat Walter van Ginneken, oud-directeur van de Stads gehoorzaal, gistermiddag de eerste Vlaardingse Kotter- dampas in ontvangst wilde nemen. Van Ginneken was zelf zeer ver baasd dat die eer juist hem te beurt viel. „Waarom ze mij daar nou speciaal voor gevraagd heb ben, weet ik ook niet". Wethouder Kool reikte de Rot terdampas uit in het nieuwe kantoor van de VVV op de Markt Hij verschafte geen dui delijkheid over de vraag waar om de ex-theaterdirecteur het eerste exemplaar van de kor tingspas kreeg. Misschien was Van Ginneken uitverkoren om dat de gemeente verwacht dat hij als cultuurminnaar het boek je met reductieïxinnen vaak zal gebruiken. Van Ginneken liet weten dat hij de pas wel kan gebruiken. De ge pensioneerde theaterman is, vertelde hij, een beetje in een gat gevallen nu de drukte van de be vrijdingsrevue Kantje Boord achter de rug is. Hij heeft na af loop van de laatste uitverkochte voorstelling zijn draai nog niet kunnen vinden. „Misschien helpt die pas mij daarbij". De Vlaardingse uitgave van de Rotterdampas biedt behalve op Rotterdamse ook korting op Vlaardingse zaken als de Stads gehoorzaal. het Visserijmuseum en de Vrije Academie. De pas is uitsluitend verkrijgbaar bij de WV en kost 75 gulden. Minima kopen de pas voor twintig gul den en meerjarige echte minima betalen een tienje. Vlaardingen denkt in hét eerste jaar 500 exemplaren van de pas te verkopen. In Rotterdam gin gen vorig jaar 11.000 stuks van het bonnenboekje over de toon bank. „Het zou fijn zijn als er royaal gebruik van werd ge maakt", zei Kool. Walter van Ginneken zag, al bladerend in het boekje, dat hij met korting een toegangsbewijs kon bemachtigen, voor de in middels gespeeldeRotter damse derby Feyenoord-Sparta. Maar hij zocht vergeefs naar kortingsbonnen voor cafébe zoek. En daar doen ze op vertoon van de Pas 65 ook al geen cent van de prijs af, bad hij eens ont dekt. Schiedam Wat het jongere kwam doen is niet helemaal dut- delijk geworden. De Schiedam mers die hij met een bezoekje vereerde waren na zijn vertrek in elk geval geen spullen kwijt. Maar zij vonden het vreemd ge noeg om de politie te waarschu wen. De 14-jarige jongen kwam gis teravond zomaar binnenvallen bij bewoners van de Louis Rae- maekersstraat en de Jan van Zutphenstraat. Hij belde aan en vertelde dat zijn schoen kapot was. Voor de mensen er erg in hadden was hij binnen. En even snel was hij weer vertrokken. De gewaarschuwde politie vond de jongen op de 's Gravelandse- wegen bracht hem thuis. Vlaardingen Drie Hagenaars zijn maandagmorgen in alle vroegte op de Dirk de Derdelaan In Vlaardingen aangehouden op verdenking van inbraken in au to's. In hun auto werden zeven radio-cassetterecorders gevon den. De drie jongemannen had den die gestolen uit auto's die ge parkeerd stonden in de West- wijk. Zij sloegen zijruitjes in en trok-^ ken de autoradio's uit het dashy; bord. De waarde van hun bult bedroeg zevenduizend gulden. De schade die zij veroorzaakten loopt vermoedelijk ook in de duizenden, guldens. Schiedam Zo'n vaart als het versgedrukte program maboekje van de Schïedamse theaters suggereert loopt het nog niet. Op de omslag staan twee lege stoelen en de aan sporing 'Reserveren...nu het nog kan. Je zal maar geen plaats meer hebbben!' Wordt er een stormloop ver wacht op de twee Schïedamse to neelzalen? Dat valt wel mee. Maar de bezoekcijfers zitten on miskenbaar in de lift. Het wordt tijd dat de politiek de knoop doorhakt over de bouw van een nieuwe schouwburg. Directeur Carel Beke en direc tie-assistent Marq Oudshoff wil len zichzelf met de 4000 toe schouwers die het afgelopen seï-. zoen meer werden geturfd dan in het vorige niet op de borst kloppen. „Dat is onze stijl niet". Bovendien: volgend jaar kan het theaterbezoek weer inploffen en dan zou al die zelfverheerlijking voor niets zijn geweest. Want niets, zo blijkt het uit het betoog van het duo dat driejaar geleden de leiding overnam van directeur Connie Eggink, is zo wisselvallig als de smaak van bet uitgaand publiek. Het ene jaar trekt het cabaret volle zalen en komt er geen kip naar een to neelvoorstelling, het volgende jaar is de belangstelling 180 gra den gedraaid of staan de mensen opeens in de rij voor het muziek theater. „Programmeren blijft voor een groot deel gokken", hebben Oudshoff en Beke ont dekt Schamen Gokken is er evenwel nauwe lijks bij, komend seizoen. Het tweetal geeft, zo blijkt uit hun keuze, de voorkeur aan spelen op safe. De verhouding tussen bekende en onbekende namen hgt voor het Passagetheater op 70 - 30 procent. Gebruikelijk was 50-50. J Iets meer speelruimte voor expe rimenten is er in de Teerstoof, maar dat levert dan ook minder risico's op. Het zoldertheater ge niet inmiddels zo'n grote faam als cabaretzaal, dat ook begin nende gezelschappen vaak ai vijftig, zestig toeschouwers trek ken. De schouwburg in de Passage brengt tussen september 1990 en mei 1991 vooral grote namen: Jules Deelder, Piet Bambergen, Martine Bijl, Hans Liberg, Jas- perina de Jong. Gegarandeerde kassuccessen. Hoewel: Schie dammers zijn onberekenbaar en niet altijd even. kwaliteitsbe wust. Op een ster als Maq'ol Flo re kwamen vorig jaar krap vijf tig mensen af. Marq Oudshoff moest wel even slikken bij al die lege stoelen, „Dan schaam je je toch een beetje voor Schiedam". Het plaatselijk publiek warm maken voor het theater gaat niet vanzelf. Schiedam heeft ook na acht jaar hard werken nog geen echte toneeltraditie ontwikkeld. Daarom hebben Beke en Ouds hoff de 'service-plus' formule opgezet. Ze maken het de bezoe kers met alle mogelijke midde len naar de zin. Met luxe etentjes vooraf in de Roo Roosenzaal. Met een uiterst soepele abonne mentsregeling. En met kinder voorstellingen die dienst doen als verjaardagspartijtje. Condoleances Van dat laatste gaat trouwens een aardig promotioneel effectje uit. Beke: „Op die manier weten kinderen straks gemakkelijker de weg naar het theater te vin den". Hetzelfde geldt voor de projecten, kunstzinnige vorming op de scholen en voor de verhu ringen, die allerlei nieuwe groe pen gebruikers over de vloer brengen. Ook het verhuurbeieid is daarom soepel, „Al hebben we het liefst mensen met culturele bedoelingen. De zaal verhuren voor condoleances, zoals ze el ders in theaters doen, daar be ginnen wij niet aan", zegt Carel Beke. De 15,381 bezoekers van Teer stoof en Passage van het afgelo pen seizoen rechtvaardigen vol gens Beke de snelle bouw van een nieuwe schouwburg op het Stadserf. Nieuwbouw is ook om andere redenen dringend nood zakelijk. De technische voorzie ningen in de grote zaal zijn niet up to date en de ruimte is be perkt: bepaalde voorstellingen die de theaterleidinggraag in het programma zou opnemen kun nen er niet in. Met het laden en lossen van hun spullen zijn gezelschappen vaak een uur langer kwijt dan elders. Dergelijke gebreken hebben het Passagetheater inmiddels een plaats bezorgd op de zwarte lijst voor Nederlandse schouwbur gen. SchiedamDe collectie van het Stedelijk Mu seum Schiedam wordt voorlopig niet uitge breid. Burgemeester en wethouders hebben het aankoopbudget bevro ren tot er een nieuw mu seumbeleid is ontwik keld en een nieuwe di recteur is benoemd. De bevriezing van het budget op jaarbasis een kleine 40,000 gulden heeft volgens chef cul turele zaken Ben Hakkenbroek geen gevolgen voor de aanvul lende subsidie die het ministerie geeft voor het aankopen van kunst. De afgelopen vier jaar kreeg Schiedam van het minis terie van welzijn, volksgezond heid en cultuur ruim 9 ton voor uitbreiding van de collectie. De subsidie uit Den Haag is vol gens Hakkenbroek voorlopig veilig gesteld door de kunstaan kopen uit eigen middelen van de afgelopen maanden. Schiedam heeft daarvoor ongeveer 7000 gulden uitgegeven. De bijdragen van WVC komen pas in gevaar als Schiedam langer dan een jaar geen aankopen doet. Vanmorgen was nog niet be kend of wethouder Chris Zijde veld (cultuur) het verzoek van het CDA heeft ingewiligd om morgenavond een extra verga dering te beleggen van de raads commissie kunsten cultuur. CDA-raadslid Eis Hellwig had daarom gevraagd wegens de im passe die is ontstaan in het Stede lijk Museum nu Pierre Janssen heeft bedankt voor de e'er van interim-manager. Hellwig wil dat de gemeenteraad de gelegen heid krijgt mee te praten over de keuze van een opvolger voor Hans Paalman, de museumdi recteur die twee weken afscheid nam. Eén jeugdige deelneemster aan de zwemvierdaagse in het Kolpabad heeft haar baantjes erop zitten. Vlaardingen Voor de orga nisatoren van de vijftiende editie van de Avondzwem- vierdaagse is de lol er eigen lijk al wat vanaf. Het derde lustrum voor het jaar lijkse zwemfestijn blijkt niet be paald onder een gunstig gestern te te staan. Het Kolpabad werkt tegen, de gemeente laat zich plots van een andere kant zien en tot overmaat van ramp valt het aantal deelnemers een beetje tegen. Niet dat het stil is in het bad: ai- tijd nog zo'n kleine elfhonderd zwemmers trekken hun baan tjes. Vorig jaar waren dat er ech ter nog zestienhonderd en in de hoogtijdagen waren het er zelfs nog wel eens een paar honderd meer. Frits Hilker, voorzitter van de avondzwemvierdaagse- commissie van. de Vlaardingse Zwemelub (VZC), erkent grif dat het allemaal wat magertjes is. Maar, zegt hij, ,je ziet overal de belangstelling teruglopen. Maar we zijn zeker niet ontevreden. Duizendzestig deelnemers, dat zijn er toch nog heel wat". Hij heeft wel een reeks argu menten voorhanden ter verkla ring van de stillere vierdaagse. Normaal vindt het zwem spekta kel pas eind juni plaats. „Dan is het wereldkampioenschap voet bal. En je kunt op je klompen aanvoelen dat bij' een belangrij ke wedstrijd dan. iedereen voor de beeldbuis zit". Daarom werd het tijdstip vier weken ver vroegd. Hilkers: „Maar waar we nu niet zo goed op hebben gelet, is dat er nog schoolexamens aan degangzïin Dat de belangstelling tanende is, daarover maakt de voorzitter zich nog niet eens zulke zorgen. „We hebben wel eens het dubbe le aantal deelnemers gehad, maar dan is het bad wel erg vol". Een tweetal andere zaken ver ontrust de organisatoren veel meer, zegt hij, „De afgelopen ja ren hadden wij veel meer activi teiten om het bad heen. We bak ten pofferq'es en dat bracht geld op voor het randgebeuren". Gisteren was er wel een draai molen in het Kolpabad, maar dat was dan ook de hele entourage bij de start van de Avondzwem- vierdaagse. Voor extraatjes heeft de commissie geen financiën. Voorzitter Hilker; „Van de nieu we beheerder van het restaurant in het zwembad mogen we geen poffertjes- meer bakken. Dus; wég inkomsten, weg randgebeu ren. Heel jammer' Daarnaast liet ook de gemeente Vlaardingen zich van een ande re kant zien. Betaalde de zwem elub bij voorgaande edities een bedrag aan huur naar het aantal vierdaagse-zwemmers, ditmaal moet het Kolpabad per uur wor den afgehuurd wat het financië le risco er alleen maar groter op heeft gemaakt Omdat VZC niet de behoefte heeft geld bij het zwemfestijn te moeten leggen, „moeten we", aldus Hilker, „een beetje op onze centjes passen. Nee, het is niet zo leuk als in de voorgaande jaren". Schiedam Jaap van Willigen heeft vanmid dag bij zijn afscheid als directeur van de Openba re Nutsbedrijven Schie dam een koninklijke on derscheiding ontvangen. Van Willigen (59) werd benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Van Willigen trad op 1 ja nuari 1964 in dienst van de ONS, die toen nog Technische Bedrijven heetten. Vanmiddag bood het ge meentebestuur hem een afscheidsreceptie aan in het ONS-gebouw aan de Van Heekstraat. Burgemeester Reinier Scheer es speldde de ver trekkende directeur het lintje op. Vlaardingen Het college van burgemeester en wet houders beslist vandaag of het gehoor geeft aan een dringend verzoek van de Palestijnse gemeenschap in Vlaardingen. De Palestijnen willen dat Vlaardingen bij de Nederlandse regering aan dringt op strenge veiligheids maatregelen in de door Israël bezette gebieden. Een Palestijnse delegatie legde die vraag gistermiddag voor aan" burgemeester Fred van Lier en wethouder Agnes van Ardenne. Tijdens de bijeenkomst op het stadhuis werd een brief voorge lezen van de Nederlands-Pale stijnse Kring aan aan minister Van den Broek (buitenlandse za ken). Daarin wordt gepleit voor het zenden van een VN-vredes- macht naar de Gazastrook en de westelijke Jordaanoever. Neder land, zo stelt de brief, zou het in stellen van zo'n vredesmacht in dividueel of in EG-verband kunnen helpen bevorderen. De uit zes personen bestaande delegatie voerde borden met zich mee met een uitvergrote cartoon van de Vlaardingse te kenaar Len Munnïk. Maar een politieke tekening was niet no dig om het stadsbestuur de ge welddadige situatie in de bezette gebieden duidelijk te maken. Uit de woorden van burgemees ter Van Lier bleek dat Vlaardin gen zich ernstig zorgen maakt om de situatie in IsraëL De dele gatie meende daaruit de-mogen concluderen dat het gemeente bestuur vandaag zal besluiten gehoor te geven aan het Pale stijnse verzoek. In Vlaardingen wonen ongeveer zeshonderd Palestijnen. Zij stel len sinds het begin van de Intifa da, de volksopstand in de bezette gebieden die eind 1987 losbarst te, pogingen in het werk het Vlaardingse stadsbestuur voor hun zaak te winnen. De in 1988 opgerichte Nederlands-Pale stijnse Kring organiseerde in datzelfde jaar een reis voor poli tieke partijen naar Gaza en de westelijke Jordaanoever. Het jaar daarop veroordeelde het ge meentebestuur in een verkla ring het geweld van Israëlische militairen tegen de Palestijnen. De Kring wil de betrokkenheid van de Vlaardingse bevolking niet beperken tot de politiek. Op het ogenblik worden pogingen ondernomen een Vlaardingse basisschool te interesseren voor een vriendenband met een school in de Gazastrook. Schiedam Het CDA heeft de gemeente Schie dam met klem gevraagd een bodemprijs te garande ren voor oud papier. Alleen met gemeentesubsidie zul len verenigingen het opha len van oud papier voort zetten. Anders belanden de oude kranten massaal bij de vuilnisbak, waarschuwt het CDA. Dat is strijdig met het voornemen de afval berg te beperken. In een brief aan het Schïedam se gemeentebestuur spreekt raadslid Ton Seis zijn veront rusting uit over het instorten van de oud papiermarkt. De scherpe prijsdaling heeft er al toe geleid dat de Goeman Bor- gesiusschool in Schiedam- West de ophaalacties heeft ge staakt. Seis vreest dat andere scholen en verenigingen dit voorbeeld noodgedwongen zullen volgen als de gemeente geen bodemprijs garandeert. Hij heeft ook zijn bezorgdheid geuit tegen Peter Helmer, or ganisator van de ophaalacties van de Goeman Borgesius- school. Het raadslid zegt het besluit om de acties te staken te respecteren. Hij betreurt echter dat Helmer de buurtbe woners via een huis-aan-huis- brief heeftopgeroepen het oud papier voortaan maar weer op de stoep te zetten op de dag dat de vuilniswagen langskomt. „Dat bevordert het milieube wust gedrag niet", schrijft Seis. Signalen dat de handel geen interesse meer heeft in oud pa pier bereikten het CDA al eer der. Onlangs nog pleitten de christen-democraten in een vergadering van de commissie financiën en openbare nutsbe drijven voor een bodemprijs. Dat verzoek werd toen niet in gewilligd door FvdA-wethou- der Aad Wiegman. Schiedam Een groepje vissers heeft vannacht op het volk- stuïnencomplex Vijfsluizen in Schiedam twee inbrekers de das om gedaan. De politie werd gewaarschuwd dat op de volkstuintjes mensen met zaklantaarns waren gezien. Maar dat was, ontdekte de politie, een groepje vissers dat op zoek was naar een rustig stekje in de Polder vaart. De agenten hoorden echter een gerucht in een van de tuinhuisjes, za gen een auto die wat slordig geparkeerd stond en gingen op de loer liggen. Na een poosje wachten grepen zij de inbrekers, een 22-jarige man uit Spaubeèk en een 24-jarige man uit Delft. De twee vertelden dat zij zeven tuinhuiq'es hadden opengebroken. Of zij ook iets van hun gading hadden gevonden wist de politie vanmorgen nog niet te vertellen. De recherchestelteen onderzoek in. Den Haag Het automobielbe drijf Wijnands aan de Mozart- laan in Maassluis krijgt toch toe stemmingeen LPG-installatieïn gebruik te nemen. De beslissing van burgemeester en wethou ders van Maassluis om daar de hinderwetvergunning voor te weigeren is door de Kroon ver nietigd. Wijnands ging bij de Kroon in beroep tegen de negatieve beslis sing van het Maassluisse stadsbe stuur. Het college had het auto mobielbedrijf de vergunning ge weigerd, omdat het vulpunt van de LFG-installatie op een te kor te afstand van de sociale werk plaats en een showroom voor keukens zou komen te liggen. Dat zou, meender B en W, on verantwoord zijn. Volgens de Kroon kunnen het LPG-reservoir en het vulpunt op het bedrijfsterrein van Wij nands echter op een zodanige manier worden verplaatst, dat aan die bezwaren tegemoet wordt gekomen. De beslissing van het college van B en W de vergunning te weigeren vindt de Kroon dan ook niet terecht Vlaardingen Vandalen, heb ben het afgelopen weekeinde voor 60.000 gulden schade aan gericht aan auto's, die gepar keerd stonden op een- bedrijfs terrein aan de Nettenboeter-^ straat in Vlaardingen. Met minstens drie van de spik splinternieuwe auto's maakten-' de daders zich schuldig aan joy- riding op het terrein. Zij ramden muren, hekken en de andere au to's op de parkeerplaats. Twee van de auto's werden dusdanig beschadigd dat zij vermoedelijk total-loss zullen worden ver klaard. Schiedam Bij een brand in de Bo3'lestraat in Schiedam zijn vannacht twee huizen zwaar be schadigd. Twee andere huizen liepen rookschade op. Eén gezin werd door de buren gewekt en uit huis gehaald. Politie en brandweer werden om half drie vannacht gebeld, dat er vóór een huis aan' de Boy lestraat een brandje was. Maar toen zij ter plaatse gingen kijken bleek de benedenverdieping van het huis al hevig te branden en had het vuurde gevel van de bo venwoning bereikt. De brand weer weet nog niet hoe de brand is begonnen. Daarnaar wordt vandaag een onderzoek inge steld. (ADVERTENTIE) uw wa tertportadret voor Roei-, vis- en volgboten .(Pfoner), zeewaardige vïsboten (Hana), rubberboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury B.B. motoren Div, ski's art onderdelen. Trailers en div. accessoires. Oosthavenkade 15 Vlaardingen Tel.: 4354083

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1