I u Feministen namen aan 'Diamantkust' KOEVERMANS 30% Vrijwilliger zeer gewilde arbeidskracht Racespecialist VERBOMGSUITVEMP Keuken en Tegelhal "MATHENESSE" VlflflRDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Werknemer gewond bij stofexplosie Vuilniswagens brengen Van Willigen'saluut' Vacature Bank kari zelfs eigen 'gaten' niet opvullen fsnisgaiMiSüi Volksfeest in De Gorzen Beatrixpark beetje dicht voor 'Harg' Interpellatie over Startblok Bewoners bestolen Bestuurder op de bon Talentengala in Stadsgehoorzaal Folies Bergères in Drieën-Huysen Schiedam geeft subsidie op oud papier Hoge kortingen tot Ook vooral uw keuken inbouwapparatuur hoge kortingen! Lange zit voor raad Maassluis WTERWIE Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardinqen. Postbus 400R r dingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 -sportredactie: 4345209-Telefax: 010-4349754. WOENSDAG 30 MEI 1990 PAGINA 13 Vlaardingen Bij een sto fexplosie in de Koningin Wühelminahaven in Vlaar dingen is vanochtend één man gewond geraakt. Rond half acht ontplofte bij het opstarten van de Magne- sietfabriek een stofelevator. Eén werknemer, een 34-jari- ge Vlaardinger, kreeg een steekvlam en een stofwolk »n zijn gezicht. De man moest met verschroeid haar en stof in de ogen door een ambu lance worden overgebracht naar het Holy-ziekenhuis. Na de explosie, waarvan de oorzaak vanmorgen nog on bekend was, ontstond een brandje. Het vuur werd door de brandweer geblust. Ook ontstond er door de ontplof fing enige stankoverlast. De arbeidsinspectie zal een nader onderzoek instellen naar het ongeluk. Jaap van Willigen (midden) en echtgenote Minnie waren gisteren het middelpunt van de feestvreugde bij de Openbare Nutsbedrijven Schie- Schiedam In een blauwe feesttent, waar een strijkje onder leiding van violist Frans Popti speelde en dames met bladen vol hapjes en drankjes rondgingen, nam directeur Jaap van "Willi gen gistermiddag afscheid van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. Vanwege Van Willïgens lid maatschap van ontelbare com missies, verenigingen en belan genorganisaties was het razend druk op de receptie. Gezagsdra gers van het gas-, licht-, water en "CAI-wezen uit heel Neder land kwamen hem de hand drukken. De scheidende directeur, bij zijn vertrek benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, ont popte zich in zijn laatste rede als een raskomiek. Veel toehoor ders keken geïrriteerd op toen van hun ronde terugkerende vuilnisauto's het terrein opreden en bij de dagelijkse schoonmaak beurt hun kleppen met donde rend geraas lieten vallen. Maar Van Willigen bleef onverstoor baar. „Ja, dat 2ijn de saluutscho ten", zei hij droog. Jaap van Willigen is 28 jaar in dienst geweest van de ONS. Di rect na zijn afscheid koppelde hij de caravan achter zijn auto en vertrok met echtgenote Minnie voor een vakantie in de Pyrene eën. Vanaf die bergen kan hij, zei hij, neerkijken op het eiland Corsica, waar hij '24 wijnstrui ken' bezit. „Zodat ik nog eens te gen de fiscus kan zeggen dat ik op zakenreis moet". Vlaardingen Het gaat de Vrijwilligers Vacature Bank (VVB) na vier jaar steeds be ter af, maar één ding is toch een frappant verschijnsel: het lukt de in Vlaardingen geves tigde VVB niet de gaten bin nen de eigen gelederen op te vullen. Zowel voor het voorzitterschap als voor enkele helpende han den op het bureau aan de Schie- damseweg heeft de Vacature Bank in het afgelopen jaar geen vrijwilligers kunnen vinden. De vraag naar onbezoldigd mede werkers in Vlaardingen is ook flink toegenomen en groeide met 64 naar een bestand van 276 vacatures. Sinds de start in 1986 weten steeds meer mensen met name in de leeftijd tussen twin tig en veertig jaar—de stichting te vinden. In het jaarverslag over 1989 maakt het bestuur ge wag van het „in zekere zin berei ken van een mijlpaal, doordat we voor het eerst meer dan hon derd bezoekers hebben ontvan gen". Met de 106 geïnteresseer den die op de dinsdag- of de don derdagmorgen hun neus op het V VB-kantoor hebben laten zien, is de stijgende lijn van de laatste jaren verder doorgetrokken. Omwenteling Dit neemt niet weg dat tegen over deze gunstige ontwikkeling desalniettemin het feit staat dat toch minder werkzaamheden op vrijwillige basis van de hand zijn gedaan dan in de jaren 198? en 1988. Ruim een derde van de clientele (39 personen) vond door middel van de Vacature Bank een onbetaalde functie; een percentage dat eerder bijna tweemaal zo hoog lag. Een klei ne dertig procent van de bezoe kers blijkt later overigens terug te komen op zijn of haar keuze in het vrijwilligerswerk iets om handen te willen hebben. Opvallend noemt het stichtings bestuur zelf het gegeven dat het percentage bemiddelingen voor mannen in 1989 als een baksteen in elkaar is gezakt Werden in de twee jaren daarvoor nog twee derde van de 'solliciterende' mannen aan het werk gezet; van de 52 vrijwilligers in het afgelo pen jaar kregen er slechts vijf tien (dus ruim een kwart) een taak. Van de 54 vrouwen daarente gen, die tot nu toe steeds wat minder gemakkelijk bij een ver eniging of instelling konden worden ondergebracht, ging bij na vijftig procent als vrijwillig ster aan de slag. De VvB kan maar een reden voor deze 'om wenteling' bedenken: „Het ook in deze regio gestegen aantal ba nen zou voor het grootste deel door mannen bezet kunnen zijn". Grasduinen In totaal kan de Vrijwilligers Vacature Bank momenteel gras duinen in een bestand van een kleine driehonderd plaatsen. Daarvan valt de helft 20 onge veer in de sectoren gezondheids zorg, bejaarden en gehandicap ten. Echter ook in de sport, bij de lokale omroep, de buurtcentra en de bewonersorganisaties zit men om vrijwilligers verlegen. Alleen op administratief gebied heeft de VVB tot haar spijt nog weinig te bieden Door gebrek aan mankracht én geld de gemeente verstrekt maar 5000 gulden subsidie, ter wijl het drievoudige was aange vraagd - heeft de VVB nog lang niet alle ideeën kunnen realise ren. Noch een vrijwillïgersbeieid voor de gemeente Vlaardingen, noch een open dag of speciale (thema)bijeenkomsten zijn in het voorbije jaar van de grond gekomen. ,,De samenleving", aldus hete; WB-bestuur, „20U er wel bij va- ren, wanneer ook het vrijwilli gerswerk de morele en financië le waardering krijgt die het ver dient". Schiedam Het vorig jaar ter ere van het 35-jarig bestaan van de Maasboulevard gevierde Gor- zenfeest krijgt een vervolg. Op initiatief van de bewonersvere- nigingSchiedam-Zuid zal het re creatiepark langs de 'Maas' za terdag 9 juni wederom omge doopt worden in een voetbalbol- werk, waar diverse teams uit de wijk elkaar in het Maasboule vard-voetbaltoernooi zullen ont moeten. De winnende ploeg zal zijn naam gekerfd zien worden in de permanent in het park prij kende totempaal. Daarnaast worden, er door de or ganisatoren de bewonersver eniging en de door café Juin in het leven geroepen Vereniging Aktieve Gorzen Evenementen de hele dag kinderspelen ge houden. Volgens Huib Povel van de be- wonersvereniging wordt het weer een grandioos succes. „Onze ervaringen met het feest van vorig jaar waren dermate positief, dat we het hebben ge prolongeerd", licht hij toe. „We wilden in plaats van een brade rie een volksfeest voor alle wijk bewoners, en dat is goed beval len. Op de Maasboulevard wor den vier veldjes uitgezet, waarop de diverse teams het tegen el kaar op zullen nemen. Naast de aanmelding van een kerkteam doen er ook diverse café-, fami lie-, straat-, en bedrijventeams mee. Het toernooi wordt opge luisterd door een discotheek en de dag wordt afgesloten met le vende muziek op het grote podi um". Om het jaarlijks terugkerende evenement een extra feestelijk tintje te geven, zal de opening van het toernooi worden ver richt door Gorzenees Jan Schrumpf, die in 1949 deel uit maakte van het SW-elftal dat toen landskampioen werd. Schiedam Het Beatrixpark in Schiedam is de komende weken voor een klein gedeelte afgeslo- ten voor het publiek. In het stuk je natuur, dat aan de rijksweg grenst, is de afgelopen weken ge werkt aan een 'teletijdmach ine' die nu nagenoeg klaar is. Op deze plek is het dorp 'Harg* verrezen, een nagebouwde ne derzetting uit de Ijzertijd. Daar krijgen Teerlingen van basis scholen de kans '2000 stappen te rug', zoals het onderwijsproject is genoemd, in onze jaartelling te gaan en aan den lijve te onder vinden hoe het in die tijd toe ging. Voor de wandelaars in het Beatrixpark betekent het dat een kleine twee maanden een brug en twee dammetjes worden afgesloten. Schiedam. Het CDA wil vanavond in de gemeente raad een interpellatie hou den over de renovatie van 't Startblok. Het CDA heeft naar dit zware politieke mid del gegrepen, omdat het vol gens de partij klachten blijft regenen over het binnenkli maat van de openbare basis- chool aan de Burgemeester Van Haarenlaan. Energiebesparende maatre gelen zijn zo grondig doorge voerd dat het 's zomers on draaglijk heet is in de school. De christen-democraten hebben al meermaals gepleit voor een snelle oplossing. De gemeente zou voor april dit jaar maatregelen nemen, maar het wordt pas op z'n vroegst juli voordat de reno vatie van start kan. Het CDA is daar verbolgen over en wil van burgemeester en wet houders weten waarom die zich niet aan hun toezegging houden. De leerlingen van. 't Startblok zitten nu weer we kenlang in veel te warme lo kalen, vreest het CDA. De oppositiepartij Iaat duide lijk doorschemeren genoeg te hebben van. het 'energetische experiment' op 't Startblok. Het 'inpakken' van de school in glazen wanden was be doeld om energie en dus geld te besparen, maar het effect is tot nu toe precies omgekeerd geweest. Tussentijdse hebben juist extra' geld kost, en de komende renova tie is begroot op drie ton. Het CDA wil daarom van het col lege weten of het 'zich al ja ren voortslepende' experi ment als een mislukking moet worden beschouwd. Niet duidelijk is of de aan vraag tot een interpellatie een zwaar politiek middel vanavond zal worden ge steund door de gemeente raad. Een meerderheid van de raad moet met het ver zoek van het CDA akkoord gaan. Vlaardingen Jaren nadat vrouwelijke ge meenteraadsleden daar op aandrongen krijgt Vlaardingen eindelijk, zo lijkt het, een feminis- tenbuurt. En niet zo maar één. Burgemeester en wethouders hebben besloten de straten in het complex peperdure koopwoningen en pent houses aan de Vlaar- dingse Vaart, waarvan de bouw binnenkort be gint, te tooien met na men van vooraanstaan de feministen. Welke vrouwennamen er op de straatnaambordjes komen in de wijk, die door de Socialistiese Partij al 'Diamantkust' werd ge doopt, moet nog worden be paald. Burgemeester Fred van .Lier heeft daarbij een stevige vinger in de pap. Gewoonlijk worden straatnamen bedacht door ambtenaren van de afde ling Bevolking en vervolgens ter goedkeuring voorgelegd aan de commissie voor algemene zaken. Deze keer gebeurt dat in overleg met de burgemeester. De vrouwelijke raadsleden heb ben zo'n zes jaar moeten wach ten voor hun plannetje werd verwezenlijkt. Als er nieuwe huizen werden gebouwd waren er steeds andere namen die voorrang kregen. En ook voorde huizen langs de Vaart waren an dere namen voorgesteld. Stadsarchivaris J.A.C. Matijssen vond dat de straatnamen moes ten verwijzen naar de tijd, dat Holy nog een vruchtbare polder vol boerenhoeven was. In die tijd had elk weiland een naam: leven kamp, Heulkamp, Hoek- kamp. Ook de sloten tussen de weilanden, de strekweren, had den allemaal hun eigen naam: Huisweer, Stikweer, Smalle- weer. Dat leverde mooie straat namen op, meende Matijssen. Andere mensen vonden dat boe renhoeven moesten worden ver noemd. Maar burgemeester en wethou ders hebben bepaald, dat het er nu eindelijk maar eens van moet komen. „En als de politiek je een bepaalde richting op duwt, kun je moeilijk een andere kant op", aldus een ambtenaar, die zelf na men als Diamanthorst of Sma ragdhorst toepasselijker zou vin den, „Ik zou een feministen- buurt eerder in het centrum van de stad zoeken". Vlaardingen Inbrekers heb ben gebruikt gemaakt van de af wezigheid van de bewoners om zich het één en ander toe te eige nen. Door een zijraam open te breken kwam men in het huis aan de Nunspeethoeve In Vlaar dingen. Vervolgens verdwenen verschillende sieraden een CD- speler en een videorecorder. Vlaardingen Een 53-jarige automobilist uit Den Haag is gisteravond met een dikke bekeuring op zaken te voet'huiswaarts gekeerd. Op de Van Hogendorplaan was zijn auto voor een routinecontrole door de Vlaardingse politie aange houden. Daaruit kwam naar voren dat de bestuur der drie zaken was 'vergeten'. De auto bleek geen wettelijk vereiste APK-keuring te hebben onder gaan, het voertuig was evenmin verzekerd en ten slotte had de Hagenaar ook nog eens zijn rijbewijs .laten, verlopen. De auto van de man werd door de politie in bewa ring genomen. Vlaardingen Stond de Stadsgehoorzaal enkele we ken geleden in het teken van het Vlaardings Voetbalgala, aan het eind van het jaar zal de finale van het Rijnmond Talentengala 1990 voor een bomvolle bezetting van het Vlaardingse theater moeten zorgen. Op initiatief van de uitbaters van de horeca-etablissemen- ten La Residence en Sherry- bar en de Vlaardingse arties tenbegeleider RJnus van Dru- nen, gaat het talentengala in september van start. De naar verwachting tachtig kandida ten moeten middels een acht tal voorrondes, die In beide cafés worden gehouden, uit maken wie er tenslotte op 8 december inde grote finale op het podium van de Stadsge hoorzaal komen te staan. De talentenjacht is gebaseerd op de sounamïx-show van Hen- ny Huisman en is opengesteld voor zangers, zangeressen en popgroepen uit het hele land. Hoewel de organisatie nog maar in het beginstadium verkeert, is het 'plaatje' van de finale-avond al nagenoeg rond. „Het wordt", aldus mede-organisator Fred Velte- naar, „een echt spektakel met een vakjury die uit prominen te artiesten zal bestaan. Wie er komen, is nog niet bekend, maar we doen wel onsbest om iemand van het kaliber Hen- ny Huisman de avond te laten presenteren. Die avond wor den de finalisten begeleid door een groot showorkest en er zullen enkele bekende ar tiesten optreden. De finale wordt afgesloten met een VIP- Netkousen en kant blijven ook voor de bewotVS van bejaardencentrum Drieën-Huysen een attractie die goed is vooreen brede glimlach. Vlaardingen -De tijd van sleepjurken en kantcrino- lines leek gisteren weer even teruggekeerd in bqaar- dencentrum Drieën-Huysen. Het centrum aan de Willem de Zwijgerlaan vierde zijn 15-jarig bestaan met een driedaags feest De eer ste feestdag, maandag, was uitgeroepen tot Hollandse dag. Er speelde een draaiorgel en aan een haringstal- letje deden bewoners zich tegoed aan het zeebanket. Activiteitenbegeleidster Ingrid Klop: „Vijftien jaar vind ik een prima aanleiding voor een feest. Waarom niet? In Drieen-Huysen en in de honderd aanleunwo ningen wonen momenteel 240 bejaarden van wie sommigen er ook al 15 jaar zijn". De Hollandse dag wera afgesloten met hetSchiedam- se duo Barbara en Bas, die de bewoners een. uur lang op bekende meezingers tracteerden. Gisteren kreeg het feest een internationaal karakter. Marktkraamp- jes verschenen, waarin Portugese, Indonesische, Turkse, Italiaanse en Franse lekkernijen werden verkocht. De Turkse zang- en dansgroep Moehabeth verzorgde een oriëntaals uurtje. Zes dames van dansschool Demi Point lieten de feest vierders zien hoe er in het fin de siècle werd gefeest. De can-can werd met veel wapperend kant, veel beengezwaai en veel vreugdekreten tot een waar spektakel gemaakt. Op de laatste feestdag, vandaag, verzorgt de Vlaardingse zangeres Rita Young met het Lowland Trio nog een plezierige avond. Schiedam Om het voortbestaan van ophaal acties te garanderen, gaat de gemeente Schiedam een bodemprijs voor oud- papier instellen. Vereni gingen en scholen die ge wend waren de kas te spekken met de opbreng sten van oud papieracties, blijven dankzij deze subsi die verzekerd van extra inkomsten. De gemeente lijkesubsidie krijgt een te- ruswerkondp krai-ht rnf 1 Goeman Borgesiwischool in Statin?/.™ Schiedam-West, dreigden te januari ditjaar. worden stopgezet. Dat is slecht voor het milieu, De bodemprijs komt er op betoogde het CDA, want dan initiatief van wethouder Aad wordt het oud papier weer Wiegman (PvdA, financiën), gewoon bij de vuilnisbak ge- Hij' heeft zich danig gestoord zet en komt het in de afval- aan vragen van het CDA stroom terecht. En Schiedam over een papiersubsidie. De voert juist een beleid om de ch «sten-democraten sloegen afvalstroom te beperken, deze week alarm omdat door Wiegman vindt die opmer- het instorten van de oud pa- kingen mosterd na de maal- pïerprijs verschillende op- tijd. Een pleidooi voor een haalaeties, zoals die van de subsidie op oud papier ïs vol gens hem achterhaald, om dat hij zelf enige tijd geleden al een voorstel in die richting voorlegde aan de commissie voor openbare nutsbedrijven en financiën. Het systeem dat Wiegman voorstaat behelst geen subsi die voor. elke afzonderlijke kilo opgehaald papier, maar gaat uit van een vast bedrag dat afhankelijk is van de op gehaalde hoeveelheid papier. Die hoeveelheden zijn inge deeld in vier categorieën. Wielersport of trimmen begint bij Koevermans! Ook voor ATB-fietsen, merken als: Koga Myata - Colnagp - Peugeot - Concorde - Raleigh - Gazelle - Giant Tevens grote sortering sportvoeding en kleding! UW TR1ATHLON-ADRES: Rotterdamseweg 2 - Vlaardingen - Tel. 010-4343644 op alle plavuizen wandtegels keukens sanitair Nw. Mathenesserstraat 32 - Schiedam - 010-4731170 t/o Formido donderdags koopavond Maassluis De Maassluisse ge meenteraad is haar nieuwe zit tingsperiode gisteravond met een vergadering van ruim drie uur begonnen. Veel raadsleden klaagden achteraf over de lange zit'. Zij hadden dat echter vooral aan zichzelf te danken. Slechts een enkeling verkortte de tijd door bondig te formuleren. De langdurige debatten wekten de indruk dat vooral bewezen moest worden dat men zijn 'huis werk had gemaakt'. Alle voor stellen werden zonder stemming aangenomen, maar veel agenda punten werden uitputtend be handeld. Vooral de nieuwbak ken wethouder Ruud Timmer mans (CDA) kreeg behoorlijk wat kritische vragen te beant woorden. Met veel gebaren en zinswendingen als 'u heeft daar gelijk in' probeerde hij die kri tiek te pareren. De raad lachte hem zelfs een beetje uit, omdat hei antwoord op schriftelijke vragen van de PvdA over het minima-beleid als 'onduidelijk' werd be schouwd en de wethouder de zaak gisteren nog onduidelijker wist te maken. Uiteindelijk ging Timmermans akkoord met een wijziging van één cruciale zin in.! zijn beantwoording. wethouder moest niet alleen de opposjtie in de persoon van' Herman van Hoeven (RPF/ SGP) tevreden stellen. Nsarma-, te het later werd, sloeg de ver-* moeidheid toe, zodat om kleine!' vergissingen dankbaar werd ge-' lachen. Kromdijk (PvdA) zette, in met het 'minimum-beleidL Ook burgemeester Hans van Es kreeg de lachers op zijn hand, toen hij na de bespreking van deJ financiering van de automatise ring bij de politie sprak over 'agent' in plaats van 'agenda',' Maar toen hij later tot tweemaal toe Yvonne de Groots (PvdA) opgestoken vinger over het hoofd zag en zij grapte 'het is u vergeven', keek hij wat zuur. Welhaast automatisch gaf de burgemeester bij iedere gelegen-! heid het woord aan Van Hoeven. De eenmans-oppositie liet gister avond dan ook demonstratief blijken dat hij er was. Van Hoe ven kwam niet bepaald eenzaam over. Hji was zelfs in zijn ele ment: „Er staan genoeg mensen achter mij, bovendien ben ik niet zo bang om iets te zeggen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1