'Stofkam' bewees nut IMböro Verplegend personeel vindt geen begrip bij ziekenfonds Een heel rdL6 T bon marché Plan voor congrescentrum en hotel middenin de Maas Concept-'alles-onder-één-dak zou uniek zijn in Nederland ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Inval in drugpand Toezichthouder zwaar gewond Vervoersbond na actieweek: 'Kapitein nodig op museumschip' Vier dagen Middeleeuwse sfeer rond Oude Haven Vermeulen nog niet 'om' in Heyplaat-discussie GEB'velt' reuzemasten Ziekenfonds: 'Opnamestop doet u geen goed' ■r^r^ukslapÓniien blous^' Ftanten van Enkelef^Prokken u aan prijsjes- Zorg data Air Products wil staking in cao 'eeuwig' uitsluiten Prijs voor Rotterdamse fotografe ROTTERDAM Stadsredactie: Postbus 959.3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51. ZATERDAG 2 JUNI 1990 PAGINA 21 door FRANS BOS Rotterdam Rob Lubbers van de gelijknamige beheers- maatschappij en president directeur/mede-eigenaar van Hollandia KJoos heeft gisteren een plan gelanceerd voor de bouw van een kunst matig eiland met congrescen trum en hotel middenin de Maas. Het eiland zou moeten komen direct ten westen van het Noordereiland en sluit aan op de fundering van de nieuwe brug, die de Schie- damsedijk met de Kop van Zuid gaat verbinden. Lubbers is op het idee gekomen, omdat Nederland is opgeklom men tot de vijfde plaats op de wereldranglijst als het om het organiseren van congressen gaat Hij zocht een wat hij noem de 'fascinerende lokatie* voor een concept, waarbij hotel, con greszalen en andere voorzienin gen onder één dak zijn onderge bracht. Zo'n centrum kent Ne derland nog nieten er is behoef te aan, meende Lubbers. Drs. G.A. Bosscher, directeur van het Nederlands Congresbu reau, beaamde dat. Hij stipte ook nog het belang van de uitstraling van de bestedingen van een con gresganger aam „Per dag geeft hij gemiddeld 410 gulden uit en congressen worden door gemid deld 400 mensen bezocht. Ik draag het plan dan ook een warm hart toe". Niveaus Lubbers wil het eiland op drie niveaus laten bouwen: op vier meter hoogte parkeerterrein, af vaarten en dienstingangen, op acht meter een publieksplexn en op twaalf meter de entrees van de congresruimten In het vast stellen van de hoogten is reke ning gehouden met de doorkijk naar het westen van de bewo ners op hetNoordereiland. De congresruimten moeten in de ogen van Lubbers naar de huidi ge eisen van de tijd toegankelijk zijn voor daglicht. De vormge ving moet dominant 2ijn, vindt Lubbers. Het hotel daarentegen, voorzien van zo'n zeshonderd kamers, moet juist terughou dend worden vormgegeven. Het hotel zal zich richten op het vijf- sterren-Al-nïveau. Een groter restaurant, banket-hal en loun ges moeten de overgang vormen tussen hotel en congreshal. In de ambitieuze plannen neemt Lubbers dat de nieuwe brug, de eerste vanaf de Noordzee, zeer dominant aanwezig moet zijn. Hij pleit dan ook voor een zeer bijzondere vormgeving als toe gangspoort en mogelijk als be langrijkste herkenningspunt van de stad. zoals de Eiffeltoren van Parijs, de Opera van Sydney en de Golden Gatebridge van San Francisco zijn. Lubbers wil de brug gebogen naar de over kant laten gaan en met als rechte lijn. Dwarsligger Tussen de pylonen zou een voor het publiek toegankelijke, tach tig meter hoge dwarsligger moeten komen en langs de pylo nen mag wat Lubbers betreft een lift naar boven. Een aparte voetgangersbrug met winkeltjes aan de kanten, wel recht, zou de autobrug moeten kruisen. Lub bers: „Ik ben bereid deze plan nen verder uit te werken, als de gemeente het budget voor haar ontwerp van de brug, zo'n 300 miljoen, inbrengt. Afhankelijk van de uitvoering gaat mijn plan in totaal 70 tot 80 miljoen meer kosten. Daarvoor zijn wel inves teerders te vinden". Een andere voorwaarde is, dat de brug uiterlijk eind 1995 klaar moet zijn. Dat is in verband met de financiering met het rijk overeengekomen. Lubbers denkt dat voor elkaar te kunnen krijgen: „Als je ziet hoe snel er in het buitenland dit soort projec ten van de grond komt, zou ik niet weten, waarom dat hier niet zou kunnen". In een eerste reactie zegt de ge meente onderscheid te willen maken in de plannen voor de brug en die voor het kunstmati ge eiland: „Het plan van de Be- heersmaatschappij Lubbers voor de boiuw van een brug wijkt m ruime mate af van het op goede gronden gebaseerde en bestuur lijk vastgestelde programma van eisen en het taakstellend bud get". Wethouder Linthorst heeft Ge meentewerken en het Havenbe- Zo ziet Rob Lubbers de nieuwe oeververbinding met congres centrum. drijf wel opdracht gegeven de technische en nautische moge lijkheden van het 'eiland'-deel van het plan te onderzoeken on der voorwaarde dat dit geen ver traging voor de bouw van de brug betekent. In de plannen is een verbinding opgenomen tussen het kunstma tige eiland en het Noordereiland. Dat zou onderdeel kunnen zijn van een wandelroute van het Ou de-Haven ge bied over de brug, het Noordereiland en de Willemsbrug. In dat geval zullen voor de drijvende bokken van Smit Tak, die aan de Boompjes liggen afgemeerd, andere kade ruimte ten westen van de nieu we brug moeten worden ge zocht. Rotterdam In het kader de overlastbestrijdïng heeft de politie in de nacht van donder dag op vrijdag een inval gedaan in een drugpand op de Scherm- laan in het Oude Westen. Tien mensen werden aangehouden, van wie er zes na het opmaken van proces-verbaal naar huis konden. De rest is ingesloten. In het pand werden gebruikershoe- veelheden verdovende midde len gevonden. Kort na de inval werd ook een dealerspand aan de Tideman- straat in het Nieuwe Westen be zocht. Daar werd 200 gram he roine in beslaggenomen. Rotterdam De 32-jarige M. Kraan uit Spijkenisse is gister middag ernstig gewond geraakt, toen hij bij werkzaamheden aan boord van het zeeschip Sevïlla uit Antiqua bekneld raakte tus sen twee containers. Het slacht offer kwam klem te zitten toen een wiebelende container op het schip werd gezet. Kraan werd zwaar gewond naar het Dijkzigt- ziekenhuis vervoerd. Hij ver keert niet in levensgevaar. Brandweercommandant Arie Metaal, nu ook tijdelijk directeur van het Stedelijk Museum... vervolg van voorpagina Schiedam Het college van B en W van Schiedam maakte het nieuws van de benoeming van de brandweerman tot interim manager van het Stedelijk Mu seum gistermiddag wereldkun dig. Wethouder van cultuur Chris Zijdeveld: „Door de ge beurtenissen zijn wij voor een voldongen feit geplaatst. Je kunt de mooiste exposities voor het museum bedenken, maar dan moet het intern wel lopen. Het wordt tijd dat er weer een kapi tein op hetschïp komt". De wethouder rioemt Metaal, die zelf niet voor een reactie bereik baar bleek, de perfecte figuur om de kar te trekken. „Er moet iemand leiding geven aan die groep mensen, anders gaat het daar uit de hand lopen'In een brief aan de politiek laat Schie dam weten te hopen 'de eerste stap te hebben gezet op de weg naar herstel van de goede naam van ons museum, waarop we zo snel mogelijk weer trots moeten kunnen zijn'. Op de vraag of de brandweer commandant de eerste keus was, geeft Zijdeveld toe zelf niet di rect aan Arie Metaal te hebben gedacht. „Toen ik in een gesprek op hem opmerkzaam werd ge maakt, heb ik eerst wat gela chen. De brandweercomman dant.. leuk voor allerlei woord spelingen... Maar het zou natuur lijk te gek zijn de capaciteiten van die man niét te gebruiken". Metaal heeftin het (recente) ver leden op verzoek van gemeenten, bij andere brandweerkorpsen "vaker met dit bijltje gehakt Wethouder Zijdeveld vindf het een pré dat de brandweercom mandant een 'cultuurgevoelig' mens is. In Schiedam is Arie Me taal ook bekend van zijn muzi kale trio... Rotterdam De actie week die de Vervoers bond FNV heeft gehou den in het kader van 'Operatie Stofkam' heeft het nut van de begin maart door de bond ge starte operatie bewezen, zegt bestuurder J. Ver- roen. De conclusie na een week waar in de bond actief de naleving van cao-afspraken bij havenbedrij ven onderzocht is onder meer dat er zo'n 350 mensen op onei genlijke wijze in de haven aan het werk zijn. De bond bereidt voor zeven bedrijven, 'fervente overtreders' aldus Verroen, kort gedingen voor om naleving van de cao te bewerkstelligen. Misstanden Sinds begin maart poogt de bond via de operatie misstanden in de haven recht te zetten. Het gaat onder meer om de aanwezigheid van ongeveer twintig koppelba zen, onderaannemers en om be drijven die buiten de haven- werkgeversvereniging SVZ om opereren De havenbedrijven trekken deze oneigenlijke werk krachten aan vanwege het struc turele tekort van zo'n 100 a 150 werkkrachten bij de bedrijven en een tekort van mensen in de arbeidspool SHB Jongeren De acties hebben voor een door braak gezorgd bij het containe roverslagbedrijf ECT, zegt Ver roen. Bond en directie hebben afgesproken dat tientallen extra arbeidskrachten, vooral jonge ren, in dienst worden genomen. Bovendien start volgende week overleg tussen de Vervoersbond en de ECT-directie over verster king van de SHB. Conclusies De bond gaat komende woens dag ook overleg voeren met de werkgeversvereniging SVZ over de conclusies van operatie Stofkam, met als doel instroom van nieuwe krachten bij de vaste bedrijven. Operatie Stofkam is nog met afgerond. De actietele foon waar klachten over het werk in de haven gemeld kun nen worden, blijft 24 uur per dag bereikbaar. Bij overtredingen gaat de bond dan weer op pad. Vier dagen lang heerst er een Middeleeuwse sfeer in het gebied rond de Oude Haven in Rotterdam. Troubadours, potsenmakers, heksen, tovenaars, muziek en theater en oude kostuums zullen daar het straatbeeld bepalen. Gisteravond ging de Middeleeuwse 'vierdaagse' van start. Maandagavond rond zeven uur worden de feestelijkheden afgesloten net zoals ze begonnen zijn, met een optocht. door KEES JONKER Rotterdam De Rotterdam se wethouder voor volkshuis vesting P.O. Vermeulen (PvdA) blijft volharden in zijn standpunt dat Heyplaat op dit moment geen garantie kan krijgen te blijven voort bestaan. Ofschoon zelfs in zijn eigen politieke partij al geconcludeerd is dat het tuin dorp tussen Eem- en Waalha ven niet mag worden ge sloopt, is Vermeulen nog lang niet zover dat hij Heyplaat een hart onder de riem wil steken. Dat bleek gistermiddag op een door het crisisteam Heyplaat be legde bijeenkomst, waar de wet houder de nieuwe nota 'Hey plaat, een historische keuze' in ontvangst mocht nemen. Een 64 pagina's tellende nota, waarin door het team bestaande uit de Heyplaatse huurdersvereniging, de wijkraad en woningstichting Onze Woning op een rijtje is ge zet, waarom het dorp van 850 woningen niet hoeft te worden opgeofferd om plaats te maken aan havenbedrijven. Uit Vermeulens antwoord op de vraag of 'hij al 'om' was', kon een aandachtig luisterend gezel schap in congrescentrum Engels afleiden, dat daar nog geen spra ke van is, De wethouder noemde een aantal zaken waarvan hij zich eerst wil vergewissen alvo rens een eindconclusie te hebben over de toekomst van het tuin dorp: Alle keuzemogelijkheden onderzoeken, kijken naar de ef fecten van een Heyplaat temid den van industrieën en een oor deel vormen over waar de grens tussen stad en haven moet lig gen. Het antwoord van de PvdA'er viel in verkeerde aarde bij verte genwoordiger J.R. Koedam van de Huurdersvereniging Hey plaat „Is het soms zo, dat u niet jenéigd bent om 'om' te gaan?", iiende een mopperende Koe dam de wethouder van repliek. Maar ook door deze 'prikkelen de' opmerking ontlokte bij Ver meulen geen woorden, die de le den van het crisisteam gerust konden stellen. Vol venijn De persconferentie, in welke hoedanigheid de bijeenkomst in Engels was uitgeschreven, bleek door Vermeulens aanwezigheid al meteen te ontaarden in een confrontatie vol venijn tussen crisisteam en wethouder. Advo caat jhr.mr. Th. Sandberg zei na mens de Heypiaters dat het be sluit (lees: beslissing) van burge meester en wethouders om Hey plaat na 2005 te laten verdwijnen op een bijzonder onzorgvuldige wijze tot stand was gekomen De jurist hekelde voorts het argu ment dat de vergrijzing van de Heyplaatse bevolking de sloop van het dorp zou billijken. „Dat argument is er met de haren bij gesleept Kralingen bij voor beeld kent meer vergrijzing dan Heyplaat. In vijftig procent van de Rotterdamse wijken is sprake van meer vergrijzing dan in Heyplaat Dat argument van burgemeester en wethouders slaat helemaal nergens op", al dus Sandberg. Ook de argumenten in de sfeer van de strengere milieuwetge ving achtte de advocaat niet sterk genoeg om 'dan maar het tuindorp te slopen'. „Die milieu argumenten ontkennen we niet, maar ze gelden ook elders in de stad", wist de advocaat Vermeulen op zijn beurt vertel de dat de procedurele gang van zaken rond Heyplaat (eerst sloop uitsluiten, daarna weer op dat standpunt terugkomen) niet 'het meest fraaie staaltje van bestu ren was". „Maar u moet het met zo zien, dat wij op het stadhuis handenwrijvend zeggen: ha, we gaan dat Heyplaat eventjes pak ken", aldus een tegengas geven de wethouder, die vervolgens richting Sandberg opmerkte: „Het misverstand moet nu eens worden weggenomen, dat het college al een besluit heeft geno men, dat Heyplaat niet kan blij ven bestaan. Het college heeft namelijk mets te besluiten, want dat doet de gemeenteraad. Dat moet u als juridisch doorgeleerd man toch weten!". Uitspraak Dat de Heypiaters nog geen zor geloze zomer tegemoet gaan, is duidelijk. Weliswaar zal een eer ste, belangrijke uitspraak over het voortbestaan van het dorp zijn af te leiden uit de adviezen, die drie gemeenteraadscommis sies op de mammoetbijeenkomst op 14 juni in de Energiehal zul len geven aan burgemeester en wethouders. Maar eerst op 13 september, zo kondigde Ver meulen gisteren aan, zal de ge-J meenteraad de kwestie Heyplaat bespreken. Rotterdam Het GEB haalt de zeven hoogspanningsmasten op het bouwterrein van het distri butiecentrum in Albrandswaard weg. De bedrijven op het Distri- park hebben last van de 35 meter hoge stalen masten. De eerste mast is gisteren geveld. De kabels verdwijnen onder de grond. De spanning is al sinds april van het net weggenomen, omdat de hoogspanningsverbin- j tussen Waalhaven en de Botlek toe is aan een grote on derhoudsbeurt. Met de revisie is eind april een begin gemaakt en is in juli afgerond. (ADVERTENTIE) NiEUWSTRAAT 91, SPIJKENISSE TEL. 01850-20045 WINKELCENTRUM HOOGVLIET, BINNENBAN 50 TEL. 010-4150998 KRUISKADE 69, ROTTERDAM. TEL. 010-4121152 (tussen de Doelen ert Hilton) VLIERBOOMSTRAAT 423, DEN HAAG TEL070-680892 WINKELCENTRUM KONINGSHOEK, MAASSLUIS. TEL01899-17809 Schiedam Het Schiedamse ziekenfonds DSW heeft absoluut, geen begrip voor de opnamestop, "die 27 verpleegtehuizen hebben ingesteld. Dat ondervond de per soneelsleden van het Schiedam se verpleeghuis Driemaasstede gistermiddag, toen ze de directie van DSW demonstratief om steun voor hun actie kwamen vragen. „Ik heb begrip voor allerlei vor men van actie, maar niet voor een opnamestop waardoor men sen gedupeerd worden", zei zie- «j kenfondsdirecteur C. Oomen, c „Als de werkdruk te zwaar wordt, moet dat op een andere wijze worden opgelost". g Rond half twaalf marcheerden 1 de actievoerders het kantoor van DSW aan de 's-Gravelandseweg in Schiedam binnen. „Wij zijn geen nonnen meer", zongen zij en zij deelden AbvaKabo-petjes uit aan de klanten. Een luid ge juich ging op toen een receptio niste van DSW ook zo'n petje op zette. Bij gerucht had het verplegend personeel vernomen dat het zie kenfonds door middel van een kort geding een einde zou willen maken aan de door de directies van de verpleegtehuizen inge stelde opnamestop. Maar dat, zei directeur Oomen, was absoluut niet waar. Oomen was niet over te halen tot een steunbetuiging aan het adres van de verpleegtehuizen. „Ik zou er meer begrip voor hebben als u dit gebouw bezette, dan wanneer u één patiënt thuis in kommer en kwel zou laten om komen. Dat kunt u zich toch Stakers van het Sint Franciscus Gasthuis blokkeerden gistermid dag gedurende anderhalf uur da tramrails van lijn 5. Daardoor was er geen tramverkeer van en naar het SFG mogelijk. voorstellen", vroeg de directeur. „Ik sta aan de kant van de minst weerbaren. En dat zijn de men sen die opgenomen moeten wor den". Oomen waarschuwde het personeel dat deze actie de pu blieke opinie ongunstig zou be ïnvloeden. Wij staan ook aan de kant van de minst weerbaren, betoogde het personeel van Driemaasstede, dat niet alleen pleit voor loons verhoging, maar ook voor ver mindering van de werkdruk. „De mensen die nu in het tehuis zitten, moeten betere zorg heb ben. De gewone basiszorg komt al in de knel. Wij kunnen de pa tiënten niet de aandacht geven die zij nodig hebben. Daarom heeft de directie de opnamestop afgekondigd", zei een woord voerster. Dat er mensen de dupe worden van de opnamestop was voor de demonstranten geen doorslagge vend argument „Dat heb je als je met mensen werkt", klaagde een verpleegster. „Van onze acties wordt altijd wel iemand de dupe en daar pakken ze ons op. Maar wij moeten wel actie voeren en lief en leuk doen helpt niet". Tram tegengehouden Het stakende personeel van het Sint Franciscus Gasthuis heeft gistermiddag gedurende ander half uur tramverkeer op de Schieweg tussen de Bergselaan en het SFG onmogelijk gemaakt. Ter hoogte van de Bergselaan wérden de tramrails van lijn 5 geblokkeerd door actievoerders en hetzelfde gebeurde bii de tramhalte voor het ziekenhuis. De gedupeerde passagiers kre gen van de actievoerders folders uitgereikt Volgens Henny Stolk van het ac tiecomité van het SFG reageer de men over het algemeen met begrip. „De meeste passagiers stapten uit en vervolgden hun weg lopend, veel waren op weg naar het ziekenhuis voor het be zoekuur". Ook de RET. die van tevoren was ingeseind, toonde volgens Stolk begrip voor de actie. Rotterdam Air Products in de Botlek wil met de vakbonden een cao afsluiten, waarin het be drijf blijvend wordt gevrijwaard van stakingen. Air Products is een belangrijke leverancier van zuivere gassen aan de omliggen de bedrijven. Bij een staking zouden tientallen fabrieken in Rijnmond de produktie noodge dwongen moeten stil leggen. Volgens bestuurder P.Jansen van de Industriebond FNV kan de bond aan dat verlangen on mogelijk voldoen. „Het stakings recht is een in de vakbeweging verankerd recht. Als je dat recht weggeeft, tref ie de vakbonden in het hart van nun bestaan". De Industriebond FNV heeft wel begrip voor de wens van Air Products en. wil daarom een zo- fenaamd juli-contract met het edrijf afsluiten. Daarmee wordt voorkomen dat Air Products bij stakingen één van de speerpun ten kan worden. In de cnerme lo pen vrijwel alle cao's in april af. Ook is ae bond bereid om een ga rantie te geven dat tijdens de looptijd van het contract niet tot staking wordt opgeroepen. Deze afspraak heeft de bond met meer bedrijven lopen. Naast Air Pro ducts wil de Industriebond FNV ook een cao afsluiten met Ku wait Petroleum in Europoort De directie vindt echter dat de per soneelsleden met de onderne mingsraad beter af zijn. De or is een aangepaste lijst van overleg- punten aangeboden. Rotterdam De Rotterdamse fotografe Marrie Bot heeft de Amsterdamse kunstprijs gekre gen voor haar gehele oeuvre, dat wordt gezien als een uitzonder lijke bijdrage aan de documen taire fotografie in Nederland. De prijs, 50.000 gulden, werd in 1988 voor het eerst uitgereikt. Marrie Bot heeft haar opleiding gevolgd aan de Vrije Academie in Den Haag. Na zeven jaar voor bereiding publiceerde ze in 1984 het fotoboek 'Miserere' over de grote bedevaartplaatsen in Eu ropa en de oeroude vormen van boetedoening die daar tot op de dag van vandaag in zwang zijn. Vier jaar later volgde het boek "Bezwaard bestaan, foto's en ver halen over verstandelijk gehan dicapten'. De Amsterdamse kunstprijs van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen wordt elke twee jaar uitgereikt aan in Nederland werkende kunstenaars.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1