Wissel pri js voor ophalen batterijen Gratis naarTropicana! Echtgenote wilde heroïnesmokkelaar te grazen nemen Scheeres geeft May wood tips voor knalfeest Pierre Janssen benut zijn gaven selectief Weigering steun aan Palestij nen wekt verbazing Durfals vernieuwen dak Heilig Hartkerk i' 1 "l j DAGBLAD SCHIEDAiSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Verdachten en getuige leggen rookgordijn Cion dubbel gedupeerd Politie jaagt op doktersauto Vrouw beroofd Geld voor de Furie Gusto inspireert twee kunstenaars Verdacht vijftal vrijgelaten Voor wie nu een Vaillant badgeyser of gasboiier laat installeren. WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 SC Vlaardingen Postbus arms k-a wia„ a- t 1 - f!üfs 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon; 010-4343229.4352066.43505S7 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. WOENSDAG 6 JUNI 1990 PAGINA 13 1 vervolg van voorpagina Rotterdam Als waren zij in het nauw gebrachte politici, zo pareerden de 29-jarige in Schie dam woonachtige Spanjaard en zijn 22-jarige zwager gistermid dag voor de Rotterdamse recht bank elke vraag van president mr.MJF.L.M. van der Grinten met een afgemeten 'geen com mentaar'. Het zou hen weinig ge baat hebben hun betrokkenheid bij zes transporten van heroïne naar Spanje te ontkennen. Offi-, cier van justitie mr. J. Mooijen kon citeren uit telefoongesprek ken om hun schuld aan te tonen. Desondanks hoopten de ver dachten op vrijspraak, omdat het openbaar ministerie een vorm fout zou hebben gemaakt, f De rechtszaak die de Rotterdam se rechtbank tot in de avonduren bezighield leek een herhaling van de zaak van mei 1989. Toen stond de Spanjaard terecht voor transporten van heroïne naar het Spaanse Granada in 1987 en 1988. De zaak was voor het grootste deel gebaseerd op het dagboek, waarin de vrouw van de verdachte alle drugstranspor ten had bijgehouden. De recht bank oordeelde echter, dat de politie het dagboek op onrecht-' matige wijze had verkregen. Er volgde vrijspraak. Als advocaat mr.J.L.A.M. Ie Coeq d'Armandville zijn zin krijgt zal de verdachte justitie opnieuw ontglippen. Hij betoog de dat de officier van justitie weer uit het dagboek van de vrouw had geput om deze zaak voor te bereiden. Uit de waslijst van drugstransporten zou offi cier van justitie mr. Mooijen ge woon een paar andere zaken hebben gelicht dan bij de recht zitting van vorig jaar. „Dit is een inhaalmanoeuvre, dit kan niet", zei Le Cocq. „Je kunt iemand niet meerdere keren voor het zelfde feitencomplex dagvaar den". Transport In november 1989, een half jaar na zijn vrijlating, werd de ver dachte voor de tweede keer op gepakt. De politie zou aanwijzin gen hebben gehad, dat hij op nieuw een heroinetransport naar Spanje voorbereidde. En kele weken voor zijn arrestatie waren zijn telefoon en die van zijn schoonfamilie in Rotterdam afgeluisterd. Maar volgens de advocaat waren er in de dag vaarding geen zaken te vinden. •die al niet in november 1988 be kend waren. Voor de tweede zaak tegen de drugskoerier leverde zijn eigen vrouw opnieuw het belangrijk ste materiaal, Zij was na zijn aan houding wel vijftien of twintig keer verhoord de Schiedam se rechercheurs konden zich niet precies herinneren hoe vaak. Maar gistermiddag vertelde zij Geheugen de rechtbank dat de politie haar onder druk had gezet. „Ik kon kiezen: of meewerken aan het onderzoek, of de bak in". De vrouw beschuldigde de Schiedamse politie er ook van, dat zij haar met een leugen zover had gekregen haar man te be schuldigen. „De politie vertelde mij meteen dat mijn man een verhouding had. Dat alleen al was voor mij reden om hem eens goed te grazen te nemen, Ik was zo boos dat het mij niet kon sche len wat ik zei. Achteraf bleek dat het helemaal niet waar was". Toen de officier van justitie haar voorhield, dat uit de télefoonno- tlties bleek dat zij zelf ook haar man van een verhouding had verdacht, liet haar geheugen haar in de steek. Ook van haar uitspraken tijdens de verhoren kon zij zich weinig herinneren. „Ik weet niet meer wat ik alle maal verklaard heb. Ik wilde ge woon zo snel mogelijk naar huis". En vervolgens nam zij haar toevlucht tot de methode die ook haar man en haar broer hadden gebruikt: elke vraag werd beantwoord met 'geen commentaar'. De officier van justitie bestreed het verhaal van de advocaat, dat de Spanjaard voor dezelfde fei ten ter verantwoording werd ge roepen als een jaar geleden. „Hij is voor deze feiten niet eerder ge dagvaard, dus ik heb het recht Schiedam Durfals zijn al vele dagen op grote hoogte in de weer aan het stompe torendak van de Heilig Hartkerk in Schiedam. Met doodsverachting balanceren dskbedekkers met stevige koorden aan het zes meter hoge kruis vastgeketend en steun zoe kend op één op het oog wankele houten steigerop de 38 meter hoge toren. Het karwei moest hoognodig worden uitgevoerd. Het enkele jaren geleden gelegde leien pre paraat bood niet de juiste be scherming. Daarom werd beslo ten de oude vertrouwde soort lei weer op het dak aan te brengen. De Heilig Hartkerk, die na tien jaar bouwen in 1927 werd opge leverd, is uniek in Nederland. Het majestueuze kerkgebouw, geheel uitgevoerd volgens de stijl die als Het Nieuwe Bouwen bekend staat, is na de afbraak van de beroemde Delfshaven- kerk als enig teken uit die bouw periode nog fier overeind geble ven. „De Heilig Hartkerk", stelt Pas toor N.J. Donkers, die half mei zijn vijftigjarig priesterjubileum in 'zijn1 kerk vierde, „valt geluk kig niet onder monumenten zorg. Door de prachtige bak steen-bouwstijl en de ouderwet se maar toch eigentijdse inrich ting is deze kerk niet meer uit Schiedam-Zuid weg te denken". Zorgenkindje Pastoor Donkers heeft evenals de gehele Gorzengemeenschap heel wat te stellen gehad met 'de rots in de brand ing'. De kerk was altijd het zorgenkindje als de Maas weer eens uit haar oevers was getreden. Ook gebeurde het wel dat het voorfront van de kerk vervaarlijk verzakte, Her haaldelijk moesten de bewoners van De Gorzen door middel van ludieke acties een steentje aan het vereiste herstel bijdragen. „Het is vreselijk belangrijk", be nadrukt Pastoor Donkers vanwege zijn goede verstand houding met communistische bewoners van de wijk de 'Don Camillo van de Gorzen' ge noemd ten overvloede, „dat de herstelwerkzaamheden zul len bijdragen aan het behoud van een voor velen veilig baken in deze woelige wereld". - Rotterdam De Schiedamse burgemeester Reinier Scheeres reikt aanstaande maandagavond in Rotterdam het eerste exem plaar uit van een 'feestgids'. Daarin staat aangegeven hoe be drijven hun personeel of relaties een knalfuif kunnen voorzetten. Scheeres zal in het Zuiderpark hotel het boekwerkje overhan digen aan het zangduo May- wood, die de artiesten vertegen woordigt, en aan directeur L.J. van de Luytgaarden van Tho massen Drijver die represen- Vlaardingen Juist in de perio de dat voetbalvereniging Cion probeert een nieuw onderko- men aan het Fortunapad op te zetten, hebben inbrekers en van dalen toegeslagen. Cion raakte tijdens het pinksterweekemde tot twee keer toe gedupeerd. In de nacht van zaterdag op zon dag roofden inbrekers voor 3500 gulden spullen uit hun pand en brachten voor ongeveer eenzelf de bedrag schade toe aan hun huisraad. Op tweede Pinkster dag was het opnieuw prijs. Toen werden zes ruiten ingegooid. De vereniging hoopt nu dat omwo- - nenden in het vervolg meteen de politie of de voorzitter bellen (460Q651) zodra zij iets verdachts 2ien of horen. Ook honkbalvereniging Vlaar dingen Holy heeft bezoek gekre gen van inbrekers. Uit de kanti- - ne werd een magnetronoven en geld gestolen. Ook daar werd aanzienlijke schade aangericht Schiedam - De Schiedamse po litie maakt sinds gisteren jacht op de auto van dokter Scheepe, een huisarts aan het Hargplein. In zijn donkerblauwe Mazda 323, die door dieven werd meegeno men bij een inbraak in het huis van de dokter, bevinden zich twee koffers met medicijnen. De feneesmiddelen zijn bij onoor- eelkundig gebruik gevaarlijk voor astma- en hartpatiënten. Behalve de auto raakte de dok- ter bij de inbraak ook een klein geldbedrag en enkele instru menten kwijt. Schiedam Op de Koemarkt werd gistermiddag een vrouw uit Maassluis beroofd. De 26-jari- 'ge vrouw stond op de tram te wachten, toen zij plotseling een harde duw in de rug kreeg. Zij Slaagde er met moeite in haar evenwicht te' bewaren. Bij het instappen in de tram miste zij evenwel haar portemonnee met daarin ongeveer 140gulden. tatief is voor het bedrijfsleven. Het gaat om de presentatie van de nieuwe informatiegids van het in Schiedam gevestigde Ne derlands Artiesten Bureau (NAB). In het boekje zijn tips en adviezen verzameld voor het op zetten van succesvolle festivitei ten. De doelgroep daarbij zijn di recties uit het bedrijsleven en personeelsverenigingen. Het organisatiebureau heeft ge merkt dat het 'in de praktijk te vaak voorkomt dat men een ver keerde start maakt om nadien te ontdekken dat het feest beter had kunnen zijn'. Het ware daar om beter, vindt het NAB, be- gruik te maken van de tweedui zend artiesten- en theaterbu reaus in ons land. Hun gids wordt in een oplage van 30.000 exemplaren gratis toegezonden naar bedrijven die er gebruik van willen maken. Durfals van dakbedekkers klaren een gevaarlijke klus: bungelend aan het kruis brengen zij leien aan op het dak van de Heilig Hartkerk. Maassluis Dankzij een subsi die van het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur kan de Furie voorlopig in de vaart blijven. Voor reparatie van het roemruchte stoombootje uit Maassluis heeft WVC een be drag van 25.000 gulden beschik baar gesteld. Het geld is bestemd voor repara tie van het houten brugdek. Aan dat karwei wordt eind dit jaar of begin volgend jaar begonnen. De Stichting Hollands Glorie, eige naar van de Furie, bracht de sleepboot enige tijd geleden al naar de scheepswerf bij HVO voor werk aan het casco. De Furie is jaarlijks het vlagge- schip van het naar haar ver noemde waterspektakel Furiade in Maassluis. Vlaardingen Pierre Janssen bezit de gave van het woord, maar de immer spraakzame en spraakmakende kunstkenner gebruikt zijn talenten selectief. Door zijn boeiende verteltrant hing gisteren een bijna volle Stadsgehoorzaal aan de lippen van de voormalige museumdi recteur. Maar uitgerekend op de dag dat hij zijn carrière in het Stedelijk Museum in Schie dam nieuw leven zou inblazen, wenste de doorgaans zo breed sprakige Janssen slechts twee woorden te besteden aan zijn voortijdige aftocht in de buur gemeente. „Geen commentaar", reageer de de voormalige televisiepre sentator in de pauze, waarop zijn zenuwachtige vingers op karakteristieke wijze hun weg door de stapel aantekeningen hervonden. „Ik ben een waar dige man met een respectabele carrière", motiveerde hij zijn zwijgzaamheid. „Ik zou het on waardig en onsmakelijk vin den als ik op deze affaire zou ingaan". Zijn categorische vlucht voor de media duidde er de laatste dagen op dat Janssen zich als een adder gebeten voelt door de lastercampagne, die tegen standers van zijn aanstelling als directeur in het Schiedamse museum de laatste tijd hebben gevoerd. Noemde de voortijdig gepen sioneerde directeur Hans Paal man de benoeming van zijn voorganger en beoogde opvol ger een 'dolkstoot in de rug', ook voormalige medewerkers van het Gemeentemuseum in Arnhem spraken hun twijfels uit over de capaciteiten van Janssen als manager. Zij rakel den op dat het personeelsver loop in Arnhem tijdens het be wind van Janssen zeldzaam hoog was. De gerespecteerde kunstken ner zou dictatoriale neigingen vertonen, zeiden zij, en als ge voelsmens zou Janssen boven dien alleen gedijen in een har monieuze omgeving. Dit laatste is niet bepaald de meest voor de hand liggende typering van de sfeer in het door rellen geteis terde Schiedamse museum. Ook en plein public weigerde Janssen gisteren veel woorden vuil te maken aan de aantijgin gen. „Op de uitnodiging staat dat ik kunsthistoricus en Van Goghkenner-bij-uitstek ben. Ik hecht eraan, dat ik deze ty peringen niet verdien. Ik heb nooit kunstgeschiedenis gestu deerd en echte kenners van Van Gogh bestaan niet". En doelend op 'drs.' Charles Schwietert: „Ik zeg dit omdat een staatssecretaris enkele ja ren geleden het veld moest rui men. In tegenstelling tot wat hij beweerde kon hij helemaal niet bogen op een militaire car rière en een academische graadOok ik ben onlangs weer gesneuveld, maar dat had een andere reden". Slangenkuil In de pauze van zijn diavoor stelling vormde het terugtre den van Janssen in Schiedam een dankbaar gespreksonder werp. „Verstandig van hem om zich niet te mengen in die slan genkuil", meende een verte genwoordiger uit de regionale bankwereld, beroepshalve aanwezig. Zijn bank, sponsor van de grote Vincent van Goghtentoonstel- ling in Amsterdam, droeg plaatselijk een steentje bij door het honorarium van ae spreker en de zaalhuur te financieren. Dit tot groot genoegen van het bestuur van de Vrije Acade mie, dat hierdoor in staat werd gesteld de cursisten een cultu reel verantwoorde jubileuma- vond aan te bieden. De festiviteiten in het kader van het zilveren jubileum van de academie krijgen reeds van middag een vervolg. In het Zonnehuis geven cursisten vanaf vandaag hun eigen visie op het werk van Van Gogh. Een interview met de nieu we interim-directeur van het Stedelijk Museum, brandweercommandant ing. Arie Metaal, staat op pagina 15. om dat nu wel te doen", betoogde mr. Mooijen. „Het oude dossier is niet uit de kast gehaald, om wel ke reden dan ook". Mr. Mooijen achtte het bewezen, dat de verdachte steeds grotere hoeveelheden heroïne transpor teerde naar Spanje. Hij zou daar mee in drie jaartijd bijna zeshon derdduizend gulden hebben ver diend. „Hij is niet de grootste he roïnehandelaar van Nederland, maar hij is wel de hoofdverdach te in deze zaak". Zij eiste tien jaar gevangenisstraf tegen de Span jaard en vijfjaar tegen zijn me deplichtige zwager. De recht bank doet op 19 juni uistpraak. Maassluis Het aantal ingeza melde batterijen in Maassluis is beduidend minder dan vorig jaar. Het gemeentebestuur is echter toch tevreden over het milieubewustzijn onder de Maassiuise scholieren. Tijdens een feestelijke bijeen komst maakt wethouder Jan Storm {D66, milieu) volgende week woensdag bekend welke school de meeste batterijen heeft ingezameld. Krijgen de drie bes te verzamelaars een boekenbon, de meest milieubewuste school krijgt een wisselprijs aangebo den. De commissie voor milieu stelde rist eren geld beschikbaar voor deze prijs, die de ïnzamel- woede in de toekomst verder moet opvoeren. Net als het vorige schooljaar spaarde de jeugd dit seizoen het milieu door duizenden kwikbat terijen in te zamelen. Als de bat terijen in de vuilniszak verdwij nen, worden ze net als het ande re huisvuil verbrand in de ovens van de afvalverwerker. Bij deze verbranding komen giftige kwikdampen vrij. Competitie De inzamel wedstrijd is een ver volg op de competitie, die de Af valverwerking Rijnmond (AVR) verleden jaar organiseer de. De afvalverwerkers, die de wedstrijd een regionaal tintje ga ven, vroegen op deze wijze aan dacht voor het gevaar van de on schuldig ogende energievoorzie- ner van zaklantaarns en de bij de jeugd zo populaire walkman. De inzameldrift biedt nog geen definitieve oplosssing voor het batterijenprobleem. Ook in Maassluis weet men dat de afval verwerkers nog niet in staat 2ijn de energie-voorziener op een veilige wijze te verwerken. Het opslaan van de batterijen in Oostduitse zoutkoepels prefere ren milieubeschermers echter boven het ontstaan van kwik dampen rond de verbrandings installaties. Dat de inzamelactie verleden jaar zo'n groot succes werd, had zeker te maken met het fikse prijzenpakket. Voor de meest milieubewuste school stelde de AVR in elke gemeente een com puter ter waarde van 5000 gul den beschikbaar. Verder moch ten de winnende scholieren uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis op bezoek bij een heu se minister, Ed Nijpels, de voor ganger van de huidige milieu bewindsman Hans Alders, vond bet initiatief zo sympathiek, dat hij de fanatiekste inzamelaars graag op zijn ministerie wilde ontvangen. Beperkt Doordat de AVR dit jaar geen vervolg heeft gegeven aan de in zamel wedstrijd blijft het inza melen van batterijen in Schie dam en Vlaardingen nu beperkt tot waakzame burgers. Alleen in Maassluis werden de laatste maanden nog scholieren gesig naleerd in hun jacht op batterij en. „Het nieuwtje is er natuurlijk een beetje af", geeft gemeente voorlichtster Leiia van der Tak een verklaring voor het geringe re aantal ingezamelde batterijen. „Als gemeente kunnen we bo vendien niet zulke prachtige prijzen bieden. Maar toch zijn we heel tevreden over de Inzame lactie. Daarom is er een wissel- prijs in het leven geroepen". Met name op basisschool Het Kompas'kijken de leerlingen in spanning uit naar de uitslag van de competitie. Met ruim duizend kilo oude batterijen vorig jaar bleven de leerlingen van de christelijk school al hun concur renten aebaas. Schiedam De Schiedamse kunstenares Bonnie Onderwaa- ter heeft gisteren in restaurant De Klok aan de Hoofdstraat haar eerste kunstdoos gepresenteerd. De beeldend kunstenares zwierf jaren rond over het verlaten Gustoterrein en maakte daar vele foto's. Omdat het financieel geen haal bare kaart bleek haar werk te verzamelen in een boek, zag uit geverij Seriptum af van publica tie. Het alternatief is nu een uit twintig platen bestaande kunst doos, die bij de Schiedamse arto theek op het Bachplein komt te liggen. „Toen ik een paar jaar geleden op dood spoor zat, kreeg ik het ambitieuze plan een soort beel droman te maken van het verla ten Gustoterrein", lichtte Bon nie Onderwaater bij de presenta tie van haar kunststuk toe. „Ik vertoefde daar als een strandjut ter en stuitte op allerlei aardige objecten, die ik ben gaan fotogra feren. Het leuke is dat toen Bram Uil (Schiedams multi-media kunstenaar; red.) mijn fotowerk zag, hij terstond aanbood er pas sende gedichten bij te maken. Het resultaat ligt hier voor u", besloot zij haar praatje. Een blik op de unieke fotorepor tage geeft het idee dat met name de voormalige arbeiders van de ter ziele gegane scheepswerf Gusto bij het zien van het kunst werk met gepaste emoties terug zullen kijken naar de tijden van weleer. De kunstdoos, die een waarde vertegenwoordigt van een klei ne zeshonderd gulden, valt van af volgende week in de arto theek te aanschouwen. De Schiedamse dichter Bram Uil en beeldend kunstenares Bon nie Onderwaater bekijken voj trots het eindresultaat van de kunstdoos. Schiedam/Vlaardingen Om dat zij geen strafbaar feit hadden gepleegd, zijn vier vrouwen en een jongeman gisteravond na een verhoor door de Vlaardingse politie weer op vrije voeten ge steld. Het vijftal was rond zes uur gear resteerd in Schiedam, nadat een bewoonster van de Suriname- singel in Vlaardingen de politie op hun spoor had gezet. De Vlaardingse had de indruk dat de vrouwen met een smoesje hadden getracht haar woning binnen te dringen. Zij vertrouwde het verhaal dat haar bezoeksters dringend om een pen verlegen zaten niet zo en waarschuwde de politie. Die kon echter niets tegen de verdachten inbrengen. Vlaardingen Groen Links is verbaasd dat het Vlaardingse college van burgemeester en wethouders weigeren een brief te sturen aan minister Van den Broek over de Palestijnse kwestie. Raadslid Arnold van Kalken vindt dat een staaltje van 'uiter mate lokaal denken*. Van Kalken is van plan B en W nader aan de tand te voelen over die opstelling. Net als de delegatie die vorige week op bezoek was bij burge meester Van Lier en wethouder Van Ardenne had Van Kal ken de indruk dat B en W het Palestijnse verzoek zou steunen. De Palestijnse gemeenschap wilde dat Vlaardingen bij de mi nister van buitenlandse zaken zou aandringen op steun aan een VN-vredesmacht in de bezette gebiedenMaar B en W besloten de volgende daggeen gehoor te geven aan dat verzoek. Dat besluit was voor Groen Links een volkomen verrassing. Alleen al het feit dat een Vlaardingse delegatie eind 1988 een bezoek bracht aan de Gazastrook en de westelijke Jordaanoe- ver rechtvaardigt steun aan het Palestijnse verzoek, meent Van Kalken. B en W menen echter dat de Palestijnen Vlaar dingen niet nodig hebben om pressie uit te oefenen op de Ne derlandse regering. Comfortabel rami water. Kan dat? Ja, met een Vaillant badgeyser ol gasboiier. Nu tijdelijk met een speciale acBe: gratis rret het hele gezin naar Tropicana te Rotterdam. Om alvast te wennen aan het warm-watercomfort Meer weten? Haal bij ons de actiefolder Doe dat vandaag nog Oeaaarfr&frq geldt ia 15 juK 1990 1 Loodgietersbedrijf Lohmann By Cailen burgstraat 32 3134 GE Vlaardingen Tel. 010-4.34.53.12

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1