Marcheren en paraderen in Margriethal Raad van State brengt provincie in noodsituatie I m Gorzens Volksfeest schudt wijk wakker VEAARDSNGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Eerste Schiedams Drumaconcours 3b WATERIG'CIRCUS' Jongeren bekijken WK in circustent Consumentenbond eist actief inzamelbeleid Overval op wedkantoor Vlaardingse architect verbouwt provinciehuis Slapende meisjes aangerand Forse schade door vandalen Auto rijdt tegen bank Knapen stelen Delfts Blauw MAANDAG 11 JUNI 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Zaterdag, con coursdag. In de Margriethal is het vooral achter het ge improvi seerde podium een drukte van belang. Twee majoretteteams oe fenen zonder publiek het simul taan opgooien én opvangen van de marsstokjes. Het gaat verba zend goed: bijna veertig glim mende stokken vliegen door de lucht en zonder mankeren wor den ze weer gracieus opgevan gen, Rond de beide corpsen wordt ook door solisten nog wat geoefend en aan de kant maakt een muziekkorps-in-vol-omaat zich op voor zijn optreden. In het eerste Schiedamse Drum- en Majoretteconcours (KNF- Drumaconcours) dingen 22 corp sen naar de hoogste eer. Een vijf mans jury moet zich van de on mogelijke taak kwijten de beste aan te wijzen. Onmogelijk, want de gemiddelde toeschouwer ziet louter topprestaties en kan ei genlijk geen oordeel vellen. Er gaat vóór de tribune welis waar meer mis dan erachter, maar het vierhonderd man tel lende publiek bedekt vallende stokjes en uit de maat lopende muzikanten terstond met de mantel der liefde. Uniform „Vanmorgen zijn we om zeven uur van huis gegaan en hoewel we pas als dertiende 'op' moeten is het nog tot vijf uur wachten geblazen", puft Kees van de Vliet vanonder zijn schitterende kepi. Hij is tamboer in de drum band van Jonge Kracht uit Ca- pelle-Bïezelinge en is al een paar uur in vol ornaat De secretaris van zijn vereniging, Jan Oost hoek, vertelt „Het meedoen aan zo'n concours is voor ons een kostbare geschiedenis. Door bondsregels zijn we verplicht in ieder geval eens per jaar aan een of ander concours mee te doen, maar dit festival kost ons bij voorbeeld duizend gulden". „Eén uniform", Jan wijst naar Kees, „kost de vereniging acht- honderd gulden. We hebben nu zo'n zestig leden, dus reken maar uit. Oh, en dan heb ik het nog niet eens over de instrumenten". Met de geldelijke zorgen van een drumband in het achterhoofd kijken de beide Capellenaren naar de afmars van het Schie damse Harpe Davids. Voor de meeste verenigingen is het een rare dag. Normaal pre senteren majorettes en drum band zich als eenheid, maar van daag moeten ze gescheiden hun beste beentje voorzetten- Twaalf majorettecorpsen in de meest fantasievolle showpakjes nemen het tegen elkaar op. De muziek, die hen hooft te begeleiden, ver- De'bottle-neck' in het défilé. De trambaan maakt het ook de ma jorettes vanRotterdam-aan-zee' uit Hoek van Holland niet gemak kelijk. wordt af en toe tot een schette rend mechaniek. Jammer. Défilé „Twee jaar terug hield Schiedam nog jaarlijkse een openlucht fes tival. De animo daarvoor nam steeds verder af en daarom zijn we nu begonnen met dit con cours. Als het lukt maken we daar misschien weer een ge woonte van", 2egt Anke van der Klink. Samen met acht anderen vormt zij de Schiedamse con courscommissie en is zeer tevre den over het verloop. Om half een maken alle corpsen zich op voor een groot défilé door de Schiedamse binnenstad. De goede wensen die burge- rneester Scheeres bij de opening had uitgesproken bhjkennu zeer van pas te zijn. De hemel betrekt en het toegewenste plezier dreigt een aanzienlijke deuk op te lo pen. Omstanders vinden het overigens ook niet verstandig om de marcherende drumbands en dansmariekes over de tram baan te laten lopen. „Dat had toch wel mooier gekund", mop pert een ouderedame. Stuurlui Even na tweeën breekt de pas echt los. Met bakken ie regen valt het water. De corpsen zijn dan ge lukkig al weer onderdak in de Margriethal. Nog zes drumbands en vijf majorettecorpsen en dan wacht hen de grote uitslag. In de kantine wordt het intussen drin gen bij het buffet. Een half uur later dan voorzien maakt juryvoorzitter Dirk Kos ter de uitslag bekend. Minder spectaculair dan verwacht, want iedere deelnemer blijkt in de prijzen te vallen. Alleen bij de vermelding van een ere-eerste- prijs voor de trommelaars van Jonge Kracht klinkt een gejuich. De grote zaal van sporthal Mar griet wemelt van kleuren: fan tastische gouden, zilveren en he melsblauwe gala-uniformen en vrolijke, bontgekleurde majoret tepakjes. „Volgend jaar is er misschien weer een concours", meldt de voorzitter. De mensen op het veld lijken meer dan tevreden. Op de tribune klinkt hier en daar wat kritiek op de uitslag. De beste stuurlui... Als 'verzopen katers' zoeken de voetballers een droger heenkomen. Maar de organisatoren bleven er vrolijk onder: 'Het Is helemaal geen rotweer... Schiedam Remco van der Stelt, voorzitter van de Vereni ging Actieve Gorzen Evene menten (VAGE) klaagde geens zins. In bakken viel de regen za terdag neer op het Gorzens Volksfeest, maar het humeur van de initiatiefnemer leed er niet onder. „Het is helemaal geen rotweer", riep Van der Stelt vro3ijk. „Ver geleken met het Maasboulevard- feest van vorig jaar is het schitte rend weer. Toen stond ik werke lijk met m'n lieslaarzen achter de bar". Vorig jaar werden er voor het eerst festiviteiten op touw gezet aan de Maasboulevard. Toen vormde het 35-jarig bestaan van het park aan de Waterweg de aanleiding van het feestje. Moge- lijk het begin van een mooie tra-' ditie, want de bewonersvereni ging en VAGE besloten het volksfeest jaarlijks te organise ren om de mensen in de Gorzen 'wakker te schudden'. In dat stramien leken stortbuien aardig te passen, maar zonder hemelwater had het ook best ge kund. „De braderie op de Groe- nelaan, die er met Koninginne dag altijd was, is verleden tijd. Plantagepop is er niet meer. Er gebeurde niets meer in deze wijk", legde Remco van der Stélt uit. „De Gorzen sukkelde in en daar willen wij wat aan doen. Dit feest is een begin". Jan Schrumpf, een echte Gorze- nees die 41 jaar geleden met het toen nog op Gorzense bodem* spelende SVV kampioen van Nederland werd, opende de acti viteiten- Op de Maasboulevard nam hij de aftrap van een groots voetbaltoernooi, dat een belang rijk onderdeel van het feest vormde. Liefst vijftien teams met zeer ge varieerde samenstellingen, van cafébezoekers tot familie- elftallen en van een Marokkaan se club tot een Heilig Hartkerk- team waren van de partij. Het elftal van de Bewonersvereni ging Schiedam-Zuid had het zwaar te verduren: omdat er één team niet kwam opdagen, speel den zij een dubbele reeks. Aan het eind van de middag zei Al- bert Bons, de meevoetoallende voorzitter van de bewonersvere niging: „Dit was voor ons geen voetbaltoernooi meer, maar een marathonwedstrijd". Kapelaan Biesjot van de Heilig Hartkerk was kort over het buurtfeest: ,,'t Was leuk. Voor herhaling vatbaar". Hoewel hij zelf zei eén keer te hebben ge traind met zijn elftal, nam de ka pelaan het voetballen serieus op. Buurtbewoners signaleerden hem de afgelopen week regel matig in de wijk; rondjesren- nend om z'n conditie op peil te brengen. Wethouder Adri Reijnhout sloot het festijn met een welgemikt schot af. Café De Buitensluis be dacht hij met de derde prijs, de Schiedams/Turkse Krachten gingen er met de tv/eede plaats vandoor en café Juijn nam de hoogste trede op het podium in. De Heilig Hartkerk bleef niet met lege handen: het team van kapelaan Biesjot kreeg de sporti- viteitspriis. De feestdag werd beëindigd met muziek. Een gelegenheidsband die voor ieder optreden een an dere naam aanneemt en zich za terdag onder de naam '9 juni' presenteerde, had de eer het eer ste muzikale gedeelte te verzor gen. Daama was de muziek van Goat's Palace te beluisteren. Deze popgroep die bij vele Gor- zenezen populair is, trad voor het eerst na anderhalf jaar weer op. Vlaardingen Vlaar dingen heeft de eerste slag tegen de afvalber- ging in het recreatiege bied de Lickebaert ge wonnen. De gemeente hoeft die stort plaats niet op te nemen in het be stemmingsplan Vlaardingen- West, voordat de Kroon een uit spraak heeft gedaan in de be roepszaak die Vlaardingen heeft aangespannen. Dat heeft de Raad van State bepaald. De uitspraak van staatsraad mr. A.M. Verburg is een klap in het gezicht van de provincie. De provincie heeft haast met de aanleg van de stortplaats en wil de de gemeente verplichten al vast met de voorbereidingen te beginnen. Door bij de Raad van State schorsing aan te vragen heeft de gemeente daar nu met succes een stokje voor gestoken. De provincie heeft begin vol gend jaar geen stortcapaciteit meer voor de 1,2 miljoen ton sloep- en bedrijfsafval die jaar lijks vrijkomt, volgens plan zou dan de,berging in het Licke- baertgebied open gaan, maar in januari besloot de Vlaardingse gemeenteraad daaraan geen me dewerking te verlenen. Er werd beroep aangetekend bij de Kroon, een procedure die zeker anderhalfjaar in beslag neemt. Onaanvaardbaar In afwachting van de uitspraak van de Kroon wilde de provincie alvast beginnen met de aanleg van het zandlïchaam, waarop de spoorbaan voor de aanvoer van het afval moet komen. Met de aanleg van die spoorbaan is an derhalf jaar gemoeid. Moet de provincie daarmee wachten, dan kan de stortplaats op z'n vroegst ïn 1994 worden geopend. „Dat is onaanvaardbaar", betoogde mi lieugedeputeerde Hans van der Vlistvoorde Raad van State. De provincie heeft de hoop dat de afvalberging er komt, maar betreurt de uitspraak van de Raad van State zeer. Gedepu teerde Saten spreken van een noodsituatie. Zij zullen vanaf be gin volgend jaar bijna al het sloop- en bedrijfsafval moeten 'exporteren' naar andere pro vincies. De provinciebestuur ders beraden zich op stappen om datte voorkomen. Schiedam Jongerencentrum De Dijk aan de Westfrankelandse- dijk in Schiedam is momenteel weinig meerdan een dependance. De komende maand worden de belangrijkste activiteiten vanuit een grote circustent georganiseerd, die naast het centrum komt te staan. De degradatie van het eigenlijke onderkomen tot een soort bijge bouw heeft alles te maken met de WK-koorts die zich van de bezoe kers van De Dijk heeft meester gemaakt In de circustent zijn alle wedstrijden van het wereldkampioenschap voetbal in Italië op een groot videoscherm te zien. De tent heeft een capaciteit van 150 bezoe kers, die zich op een heuse tribune moeten nestelen. Het voetbal kijken tijdens de WK-feestmaand wordt steeds met an dere activiteiten omlijst, zoals concertvideo's en speelfilms (eveneens op het grote scherm) en er staan jamsessies en popoptredens op het programma. Op de momenten dat er twee wedstrijden tegelijk wor den verspeeld, kan één wedstrijd in de tent en één in De Dijk worden bekeken. Omdat veel 'confrontaties' rond het avondeten worden ge houden, zullen er ook maaltijden worden geserveerd. In Vlaardingen in zaal Triangel aan de Fransenstraat worden voet balliefhebbers eveneens op hun wenken bediend. De ene actiedag is de andere niet... Het Vlaardingse Holy-ziekenhuls vierde zaterdag met een waar 'circus' het zilveren jubileum. En dat was geheel iets anders dan de activiteiten die voor aanstaande woensdag staan uitgeschreven, wanneer het personeel actie voert voor meer loon en minder werkdruk. Het was allemaal leuk bedoeld zaterdag, maar het festijn viel letterlijk lelijk in het water. De hoosbuien zorgde zelfs voor een klein incidentje. Nummer twintig {zie foto) had zo goed en zo kwaad als het ging de wa- tertrapeze nög overleefd, maar varvolgens waren de drassige onder grond en het hang- en trekgewicht teveel van het goede en daverde de Gelukkig gebeurde het ongelukje dicht bij het 25-jarige ziekenhuis en viel het allemaal nog wel mee. Vlaardingen De Consumen tenbond is niet onverdeeld ge lukkig met het advies van de af deling Stadsontwikkeling van Vlaardingen over het inzamelen van oud-papier. De plaatselijke werkgroep vreest dat de ge meente het scheiden van afval aan de bron in de toekomst al leen met de mond gaat belijden. De Consumentenbond wil dat de gemeente de inzameling van oud-papier gaat bevorderen door de verzamelaars te subsi diëren. Ook de gemeente erkent het nut van de papierinzame laars. Zij verminderen de afval stroom, waardoor de gemeente minder geld hoeft te betalen aan de afvalverwerking Rijnmond. Ambtenaren van de afdeling Stadsontwikkeling betwijfelen of de hoeveelheid ingezameld papier wordt vergroot door sub sidies te verlenen. Bovendien bestaat de kans dat inzamelaars uit andere gemeenten op de sub sidies afkomen. Dat zou later weliswaar leiden tot een grotere papierberg, maar de hoeveel heid Vlaardings afval zou er niet door afnemen. De ambtenaren baseren hun verwachtingop ervaringen in de gemeente Delft. Ondanks steun aan de inzamelaars is de hoe veelheid ingezameld papier in de Prinsenstad niet of nauwe lijks toegenomen. Volgens T.H.C. Dams van de Consumen tenbond is dit geen reden om su- bidiCring van de papierprijs af te wijzen. „Juist nu door de huidige lage papierprijs de animo voor inza meling zou kunnen afnemen en meer oud papier naar de AVR dreigt te gaan, verwachten wij een milieubewustere instelling te ontmoeten dan uit het pré-ad vies blijkt", aldus Dams. Hij hoopt dat het college haar af wachtende houding laat varen. „Hoe meer papier hoe beter, lijkt men te denken. Maar het mag de gemeente Vlaardingen geen geld, energie of mankracht kos ten", laat de werkgroep Vlaar dingen prikkelend weten. Naast het stimuleren van andere gemeenten zou het Vlaardingse college volgens de Consumen tenbond haast moeten maken met het apart inzamelen van groente-, fruit-, en tuinafval. Als dit afval uit de vuilniszak ver dwijnt, kunnen de verbran- dingskosten bij de Afvalverwer king Rijnmond aanzienlijk da len. ïn het pré-advies over het inza melen van oud-papier ziet de Consumentenbond niet veel meer dan een boekhoudkundige afweging. „Er wordt alleen ge sproken over de kosten van de maatregel. De vraag is natuur lijk, of een schoner milieu niet wat geld mag kosten". Vermin dert het inzamelen van oud-pa pier de kapbehoefte, volgens de Consumentenbond leidt het re cyclen van oud-papier tot een aanzienlijke energiebesparing. Schiedam Een onbekende heeft vrijdagavond een overval gepleegd op het kantoor van Ladbroke Tolaiisator aan de Rotterdamsedijk. Nadat de man het wedkantoor voor de Engelse paardenkoersen had betreden, eiste hij contanten van de 26-ja- rige bediende. Nadat het geld was overhandigd wilde de overvaller, die de in druk wekte dat hij een pistool verborgen hield in zijn jaszak, dat de kluis open ging. Nadat hij een greep in de kluis had gedaan, koos de onbekende het hazepad. De politie heeft een vaag signa lement van de overvaller; de grootte van de buit is nog onbe kend, De man, die zich van gebrekkig Engels bediende, heeft vermoe delijk de Spaanse of Portugese nationaliteit. Zijn vrijwel kale kruin wordt opgesierd door wat kroeshaar. Vlaardingen De Vlaardingse architect Ger Vermeer heeft een belangrijke opdracht— in de wacht gesleept de uitbreiding van het provinciehuis in Lely stad Vermeer moet voor het provinciehuis een vleugel ont werpen met daarin een verga derzaal voor de provinciale sta ten, fractiekamers en een ar chiefruimte, In 1984 verbouwde het Vlaar dingse architectenbureau een bestaand kantoorgebouw in Le lystad tot provinciehuis. De uit voering viel bij de bestuurders van de IJssel meerpolders bijzon der in de smaak. Het ontwerp werd geroemd om de soberheid en de functionaliteit. De nieuwe vleugel die Vermeer nu gaat ontwerpen zal dezelfde eigenschappen krijgen. Volgens voorstel van de architect zal de nieuwe vergaderzaal zodanig van opzet worden dat provincia le staten en gedeputeerden er enkele tientallen jaren mee vooruitkunnen. De uitbreiding voorziet in een vergroting van het oppervlak met4600 vierkante meter. De to tale kosten worden geschat op 17,5 miljoen gulden. Met de bouw wordt in de tweede helft van dit jaar begonnen. Vlaardingen -—Twee meisjes die zaterdagnacht in een tent naast het clubgebouw van Hollandi- aan bij het Hollandiaanpad lagen te slapen, zijn rond half twee door twee jonge mannen aange rand. De mannen drongen de tent binnen en betastten de meisjes. Daarna maakten zij zich weer snel uit de voeten. De meis jes sliepen daar m verband met een handbaltoemooi dat afgelo pen week op het veld van Hol- ïandiaan werd gehouden. De politie is op zoek naar twee mannen van ongeveer twintig jaar. De één is ongeveer 1,90 me ter lang, had donker haar met een blonde lok, een snor en droeg schoenen met een gesp. De ander 2ou ongeveer 1,80 meter lang zijn, had blond haar en een lang bleek gezicht Het bureau jeugd- en zedenza ken van de politie stelteen nader onderzoek in. Schiedam Met haar pyroma- ne gedrag heeft een groepje van dalen in de nacht van vrijdag op zaterdag voor duizenden gul dens schade aangericht in de binnenstad. Nadat de jongens een luifel van een boekenzaak aan de Hoog straat in de fik hadden gestoken, herhaalden zij dit ritueel bij de voorpui van een groentewinkel aan ae Dam. Vervolgens moest ook de zonnewering van café De Mallemolen het ontgelden. Op de Hoogstraat blusten om standers en een taxichauffeur de brand. Doordat een reclamebord ook vlam vatte, dreigde hier aanvankelijk een uitslaande brand. De eigenaren van de groentezaak en het café stelden met de brandblusser zelf hun be zit veilig. Vlaardingen Een 21-jarige au tomobilist uit Vlaardingen is za- termiddag met zijn wagen tegen de gevel van de ABN-bank bij de Oude Haven brug gereden. De man wilde links afslaan naar de Hoflaan toen zijn auto ;n een slip raakte. Zowel de auto als het bankgebouw liepen aanzienlijke schade op. Een voetganger en een automo bilist kregen zaterdagmorgen op de Binnensingel hooglopende ruzie, toen de eerste wilde over steken en nog net zijn hond kon terugtrekken. Hij werd daarop zo boos dat hij een flinke klap op de achterruit gaf. De bestuurder stapte uit en kwam met een stuk hout naar de voetganger toe. Tij dens het daarop volgende hand- femeen moest de automobilist et onderspit delven. Hii stapte onder het uiten van bedreigin gen weer in zijn wagen. Delft De spoorwegpolitie heeft zaterdagavond omstreeks half acht drie Schiedammers (al- len 15 jaar) aangehouden in de trein tussen Delft en Schiedam. Zij worden verdacht van diefstal van Delfts BI au w-aardewerk. De knapen verklaarden de buit die dag te hebben ontvreemd uit verschillende Delftse souvenier- wïnkels. Bovendien bleken de jongens in het verleden ook ac tief te zijn geweest in soortgelijke winkels in Maassluis, Vlaardin gen, Breda en Leiden. Zij ver kochten de gestolen waar weer door.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1