Bonden krijgen vinger in de pap Ware theaterliefhebber moet straks vaak op reis Ook oranje condooms vinden gretig aftrek VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Middenstanders profiteren van voetbalgekte Inbraken bij volkstuinders Klachten over speeltuintje Maywood en Scheeres promoten Henk Kramer Compostvaten zijn zeldzaam 'Prijzenslag' op Veerplein Fietster van tas beroofd Stadhuisplein nog autovrijer West wij kers betrapt op vroeg vuil WNBIWEG Regtonderejagle: Brede Havenstraat6,3131 BC Vlaardingen. Postbus4QQ8, 3130KA Vlaardingen. ïólefoo" 010- 4343229,4352066,4350557- sportredactie: 434S2QS. Telefax-, 010-4348754, DINSDAG 12 JUNI .PAGINA 13 door SANDER SONNEMANS Vlaai-dingen „Als ze één keer verliezen kan je het verder wel vergeten", zegt de eigenares van de speelgoedzaak Joco in Maas sluis. „Veel oranje-attributen kan ik bewaren voor Koningin nedag, maar alles waar Itajïë op staat, raak Ik dan aan de straat stenen niet meer kwijt". De wedstrijd die het Nederlands elftal over een paar uur in Paler mo tegen Egypte speelt, houdt niet alleen de rechtgeaarde voet balliefhebber in de ban. Ook de middenstanders, die hun omzet door de verkoop van oranje-arti kelen aanzienlijk zien stijgen, zullen vanavond vol spanning de verrichtingen van Leo Been hakkers pupillen gadeslaan. Kan er volgens voorspellingen in heel Nederland voor vijftig miljoen gulden aan oranje-sou- veniers worden verhandeld, een nederlaag van het nationale voetbalelftal zou de Oranje- markt in een klap doen instor ten. Deze verwachting delen de winkeliers, die vanmiddag nog handenwrijvend allerlei hebbe dingetjes over de toonbank za gen gaan- Waterdicht Met name voor de verkoopster in Maassluis is het te hopen dat de Nederlanders veel successen boeken, want de speelgoedzaak in de Nïeuwstraat heeft een uit gebreide collectie in huis. Zuig nap-leeuwtjes, antenneballetjes, stickers, buttons, gipskoppen, gummetjes, mokken, vaantjes, agenda's, boerenkielen, ingelij- ste elftalfoto's, wuifhandjes en vlaggen vormen slechts een greep uit het aanbod. Je kan het zo gek niet noemen of de winkel, die met de fraai uitge doste etalage menig oranje-fan de pas doet inhouden, heeft het. Het meest opvallende artikel, en zeker niet Het minst verkochte, is het in oranje cellofaan verpak te condoom, dat- bij gebruik de tekst 'Rome. we komen' ver raadt. Of het voorbehoedsmid del net zo waterdicht is als de na tionale defensie, durfde de ver koopster niet te beloven. Een stukje verderop in de Nïeuwstraat is kaas-en noten winkel Verkade Jacques ook getroffen door de oranje-gekte. Filiaalhouder Hans Huismans: „We hebben oranje-wijn en oranjekleurige kaas uit Frank rijk laten komen. De oranje-mix, allerlei oranjekleurige nootjes, hebben we zelf verzonnen". De Schiedamse middenstanders reageren vrij nuchter op de oranje-epidemie. Op de Hoog straatzijn slechts enkele etalages voorzien van ballonnen, vlaggen en paraplus. Sporthuis Van Til- borg lijkt de enige winkel te zijn die brood ziet in de oranje-han del. De klanten kunnen door het voorspellen van de uitslag van de wedstrijd Nederland - Egypte zelfs meedingen naar een paar voetbalschoenen en tal van an dere prijzen. „De oranje-artikelen lopen heel goed", zegt de eigenaar tevre den. ..Vooral mensen van buiten Schiedam lopen binnen vooreen petje, een sjaw} of een vlag. Vaak nemen ze gelijk een sportartikel mee. Die oranje-handel levert mii een extra omzet van 10.000 gulden op. En dat is natuurlijk niet verkeerd". Van Bastenburger In de Westfrankelandsestraat beschikken de winkeliers over enige vindingrijkheid. Bij aan koop van diverse artikelen ont vangt de klant een lot dat kans biedt op een videorecorder. In Vlaardingen lijkt de 'influen za orangia' onder de midden standers mee te vallen. Afgezien van het Hema-ftliaal, waar men terecht kan voor een bedovert- rek met het statieportret van het Nederlands elftal erop, en heuse oranje-taarten in de vorm van een voetbalveld, is er nauwelijks een winkel die haar inboedel met de kleuren van het vorsten huis opfleurt. De horeca-exploltanten tonen wel affiniteit met het Neder landse keurkorps. Op enorme spandoeken wensen veel café Da zen het Nederlands elftal alle succes. De sherry-bar in het aan de Westhavenpiaats heeft zelfs een immense elftalposter tegen de pui geplakt. Houden de meeste middenstan ders zieh in, toch valt in bijna ie dere winkel in het Waterwegge bied wel eenxkreet te vinden die betrekking heeft op het oranje- gebeuren. De meest ludieke leus 'En nou maar hopen dat onze jongens ook zo makkelijk aan de bal komen' is verzonnen door hetslagersgilde. Voor zover bekend zijn de broodbakkers nog niet op het idee gekomen om Gullit-koe- ken, Koeman-puntjes of brood jes Beenhakker op de markt te brengen. Om nog maar te zwij gen van de Van Bastenburger. 'Influenza orangia', oftewel Oranje-gekte in Maassluis. Met eikewinst van Gullitc. s. ziet de middenstand de eigen winst groeien... Schiedam—Volkstuinders vermoeden dat drie jongens van een jaar of vijftien verantwoordelijk zijn voor het openbreken van zes tuin huisjes op complex Thurlede. De jongens scharrelden gistermiddag rond vijf uur tussen de huisjes rond, ongeveer het tijdstip waarop de inbraken werden gepleegd. De eigenaars misten evenwel niets uit hun inboedel. Alleen werden de muren van hun onderkomens met graffiti besproten. Ernstiger was de schade in het clublokaal van een hondensportvere- niging aan de Parallel weg. Dieven forceerden de deur en stalen lek kere hapjes en frisdranken uit de kasten. Schiedam In buurt- en wïjkblaadjes is het steeds vaker te lezen: het ongenoegen van wijk bewoners over hun buurt. Bewoners van de Dwarsstraat klagen in De Gorzette nu hun nood over de nieuwe speeltuin. Leuk natuurlijk voor de kinderen, maar een groepje oudere tieners maakt er tot diep in de nacht misbruik van. De werkgroep verkeer van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid heeft gemerkt dat het speel pleintje zelf een probleem is geworden. „Midden in de nacht wordt er gevoetbald. Ballen vliegen huizenhoog over de hekken in de tuinen. Een grote mond van de jeugd kun je krijgen en nog veel meer ellende als je er wat van zegt". De op lossing is in de ogen van de volwassenen in ae buurt simpel: of iedereen blijft met z'n tengels van hetspeelplaatsje af of er kunnen in de nabije toekomst beter huizen worden gebouwd. Rotterdam Aanvankelijk wil de Henk Kramer zijn splinter nieuwe informatiegids vandaag presenteren, maar gelukkig be dacht de Schiedamse eigenaar van het organisatiebureau NAB op tijd dat zijn relaties vanavond vermoedelijk de buis boven een feestavond zouden prefereren. Toch had Kramer indirect last van het voetbal, al merkten de honderden aanwezigen daar gis teravond niet veel van. Graag had de organisator Lee Towers, Gerard Joling en René Froger op zijn feestje begroet, maar de grote drie uit zijn artiestenstal hebben het op dit moment te - druk in Italië. Aan boord van een cruiseschip treden zij op voor welgestelde Nederlanders, die vanavond in Palermo de voetbalwedstrijd Nederland- Egypte bezoeken. De thuisblijvers waren gisteren in het'Zuiderparkhotel getuige van de feestelijke presentatie van Kramers nieuwste visite kaartje. Op glanzend papier en in vijfkleurendruk doet Kramer het bedrijfsleven ideeën aan de hand voor een succesvolle feest avond. Met een druk op een hef boom gaf de Schiedamse burge meester Reinier Scheeres het startsein van een spectaculair vuurwerk, waarop de gidsen uit het niets tevoorschijn werden getoverd. Casino De presentatie was uit het boekje van -Kramer, want de gewezen dameskapper is niet vies van show. Sinds vijftien jaar verzorgt hij voor het bedrijfsleven specta culaire feestavonden die worden opgeluisterd met artiesten van vaderlandse bodem. De laatste zes jaar is Kramer fulltime feestmanager. Zijn bu reau, begonnen in een flat in de Schiedamse wijk Groenoord, is inmiddels verplaatst naar een volwassen kantoorpand aan de 's-Gravelandseweg. Henk Kra mer rekent zijn NAB tot de top tien van de circa 2000 artiesten bureausdie erin Nederland zijn. Hij is een veelgevraagd bemid delaar, wat gisteren bleek uit de aanwezigheid van L.J. van de Luytgaarden. Deze topmanager kreeg gisteravond het eerste exemplaar van de NAB-gids Uit gereikt. Van. de Luytgaarden is werkzaam bij de multinational Thomassen Drijver-Verblifa, een van de ondernemingen waarvoor Kramer feestzalen aankleedt. Aan de zusjes Maywood bood Scheeres de tweede gids aan. „Volgens mijn jongste dochter zijn ze heel beroemd, maar mij zegt het niet zoveel", gaf de bur- gem eest er, die thuis graag een S plaatje van Frank Zap pa en Crosby, Stills, Nash Young op- zet, toe. Kwaliteiten In zijn speech roemde Scheeres de kwaliteiten van zijn stadge noot. „Het organiseren van grote evenementen vereist grote ken nis. U geeft er blijk van in het be- Hoe een knalfeest te maken? Burgemeester Scheeres laat tijdens de presentatie van de artiestengfds zien wat je met een werft allemaal vermag. zit te 2ijn van de vereiste kwali teiten". Het vak van organisator is er volgens Henk Kramer de laatste jaren niet gemakkelijker op ge worden. „Het is niet meer zo dat een avond drijft op één artiest en één orkest. Men wil een ander soort feesten, een leuke avond waarop men ongedwongen bezig kan zijn. De artiest is maar één onderdeel van het programma". Als voorbeeld van een feest nieuwe stijl noemt Henk Kra mer zijn succesvolle 'Las Vegas Night', een gelegenheid waarbij een nagenoeg compleet casino wordt uitgestald. Ook zeer popu lair is zijn Vliegfeest, dat wordt ingeluid met invitaties die er uit zien als KLM-boardingpasses en die plaats vinden op luchthavens als Schiphol of Zestienhoven. „De mensen maken hun seaj.- belts vast, het wordt donker en als het licht weer aangaat zijn ze op de plaats van bestemming, Las Vegas bij voorbeeld". Vlaardingen De ge meente Vlaardingen kan niet langer de ar beidsvoorwaaiden voor haar personeel vaststel len zonder instemming van de ambtenarenbon den. Gemeente en bonden hebben af gesproken voortaan op voet van gelijkwaardigheid de onderhan delingen over arbeidsvoorwaar den te voeren. Volgens wethouder Aart Kool (personeelszaken) leidt de on langs bereikte overeenkomst tussen gemeente en bonden tot „de nodige verantwoordelijk heid voor beide partijen". Tot dusver hadden de bonden wel een adviserende stem, maar kon de gemeente dat advies naast zich neerleggen. Als de gemeenteraad de over eenkomst in juli heeft goedge keurd kan er aan de arbeids voorwaarden van de ambtena ren niets meer worden veran derd voordat bonden en ge meente het daarover eens zijn. De belangrijkste afspraken over salarissen, pensioenen en ziektegeld worden in lande lijk overleg vastgelegd. Ge meenten praten met de bonden alleen over bijkomende zaken als loopbaanbegeleiding en belo ningsbeleid. Maar volgens wethouder Kool geeft het rijksbeleid een kente ring te zien. Van de afgesproken salarisverhoging mag dit jaar voor het eerst een beperkt deel door de gemeenten worden ver deeld. Kool denkt dat die ont wikkeling zal doorzetten. „En dan is het van belang dat ge meente en bonden tot afspraken komen. Want anders blijft dat geld in de kast liggen". Maassluis Soms zijn reclame campagnes zo succesvol, dat de vraag de produktiecapaciteit binnen de kortste keren te bo ven gaat. De voorlichtingsamb tenaren van de gemeente Maas sluis kunnen er over meer pra ten. Frezen zij op uitgekiende wijze het fenomeen compostvai aan, de producenten kunnen de grote vraag niet langer aan. De belangrijkste producent van het milieuvriendelijke produkt, de VAM in Wijster, heeft de capaciteitsproblemen overigens niet alleen aan Maassluis te dan ken. Net als in de Eerste stad aan de Waterweg koppelden ambte naren uit andere gemeenten hun voorlichtingscampagne door gaans aan een gemeentelijke subsidie. Alleen in Maassluis werden in het afgelopen jaar al 340 compostvaten verkocht. De gemeente hoopt dat de pro- duktieeapaeiteit in Wïjster snel wordt opgevoerd. Want als meer Maassluizers de restjes van groenten, fruit en de tuin in het corr.postvat kunnen deponeren, dan vormt dit een belangrijke bijdrage in het beperken van de afvalstroom. Het milieuvriendelijke produkt biedt ook de consument voorde len. Het gecomposteerde afval kan na verloop van tijd worden aangewend ter bevruchting van de tuin. Belangstellenden moeten echter geduld hebben, want door de leveringsproble- men zijn nieuwe belangstellen den veroordeeld tot de gemeen telijke wachtlijst Dit komt doordat de 340 bezitters van compostvaten tot dusver lak hebben aan economische wet matigheden. Volgens de theorie van vraag en aanbod mag schaarsheid uitsluitend tot een hogere prijs leiden, door het ge brek aan handelsgeest fn Maas sluis zijn compostvaten voorals nog zelfs tegen de hogere markt prijs niet te koop. Vlaardingen Het televisiepro gramma Prijzenslag is zo'n suc ces dat Veronique heeft besloten de komende zomermaanden met presentator Hans Kazan, zijn crew en een berg prijzen in Ne derland de 'zet 'm op vier'-fans op te zoeken. De Vlaardingse winkeliersvere niging 'Winkelhart Vlaardin gen' is er als één van de eersten in geslaagd Kazan binnen de ge meentegrenzen te halen. Aan staande zaterdag 16 juni par keert hij zijn truck op het Veer plein, waar de spelshow drie keer wordt gespeeld. Uit het aanwezige publiek worden tel kens zes kandidaten gekozen die mee mogen spelen. Naast het prijzenspektakel, dat de winkeliersvereniging enkele duizenden guldens kost, zal ook het Veronique-promotieteam acte de presence geven. Vlaardingen Een 29-jarige Vlaardingse is giste ren op onaangename wijze van haar tasje beroofd. Zij reed met haar fiets over de Datheenstraat in de Westwijk toen er een -vitte personenauto naast haar kwam rijden. De man naast de bestuurder draaide zijn raampje open, greep plotsklaps de fietsmand van de vrouw én ging er met haar handtas vandoor. Daarin zat ondermeer de portemonnee van de Vlaardingse. Later op de dag is de mand nog wel teruggevonden in Schiedam, maar alle waardevolle spuUen waren uit haar tasje verdwenen. In verzorgingstehuis het Zonnehuis pakten inbre kers het groot aan. In het kantooije in het verzor gingstehuis werd ingebroken. De computer met grin ter en een schrijfmachine werden ontvreemd, tok namen de dieven drank mee. Vlaardingen De crème de la crème van de Nederlandse the aterwereld kan directeur Mar ten Putman al lang niet meer in Vlaardingen uitnodigen, maar de abonnementhouders kunnen het komende seizoen toch kren ten als Toon Hermans, Andrê van Duin en het Nationaal Bal let uit de pap van de Stadsge hoorzaal vissen. Vrijwel zonder extra kosten vervoert Putman zijn vaste klanten naar Rotter dam. Het aanbieden van een georga niseerde busreis van het ene theater naar het andere is een novum in de theaterwereld. „In Vlaardingen bieden wij ons pu bliek een dwarsdoorsnede, maar bepaalde voorstellingen zijn voor ons nu eenmaal onbe taalbaar. Ik beschouw het als klantenbinding om ons vaste publiek voor dit soort voorstel lingen een georganiseerde reis naar Rotterdam aan te bieden", motiveert Putman zijn opmer kelijke initiatief Door een overeenkomst met de Rotterdamse schouwburg zijn abonnementhouders van de Stadsgehoorzaal volgend jaar even duur uit als theaterlief hebbers. die op eigen gelegen heid een voorstelling van het Nationaal Ballet, Het Neder lands Danstheater of het RO- theater bezoeken. De korting benut Putman om de bushuur te betalen. De Vlaardingse theaterdirec teur denkt, dat zijn initiatief de komende jaren veel navolging zal krijgen. „Gedwongen door de omstandigheden, want thea ters kunnen het zich niet meer permitteren een grote hoeveel heid dure produkties op de planken te brengen. Met veer tien theaters in de nabijheid moeten we het hebben van ge concentreerde spreiding". Shakespeare Neemt Putman zijn publiek mee naar Rotterdam, door een afspraak met collega's reizen theaterliefhebbers uit het West- land zo nu en dan ook georgani seerd naar Vlaardingen. „Lief hebbers van Shakespeare kun nen vanuit theater De Naald in Naaldwijk naar Vlaardingen reizen. Wij brengen de het ko mendeseizoen vier koningsdra ma's op de planken". Heeft Putman goede contacten met collega's in Rotterdam en Naaldwijk, de theaterdirecteur vindt het jammer dat hij nog steeds geen afspraken heeft kunnen maken met zijn naaste buur Carel Beke, de directeur van het Schiedamse Passage theater. „Hij bezoekt helaas nooit het re gionale overleg van theaterdi recteuren", schetst Putman het probleem. „Ik heb hem regel matig de hand toegestoken, maar tot samenwerking is het nooit gekomen. Dat is jammer, want naar de gemeenschap toe is het eigenlijk niet te verkopen dat theaters op korte afstand van elkaar met dezelfde voor- stellingin het diepe springen". De meest opvallende overlap ping vormt het komende jaar ae voorstelling Henri IV, met Ton Lutz en Pierre Bokma. Brengt Putman de voorstelling als on derdeel van de Shakespeare-cy- dys, Carel Beke presenteert het toneelstuk in Schiedam als geï soleerde voorstelling. Dat ter wijl zelfs het Naaldwijkse thea ter ruimte in haar budget schept door het publiek naar Vlaardin gen te dirigeren, In het aantrekkelijk vormgege ven programmaboek van de Stadsgehoorzaal vallen meer overlappingen met Schiedam te ontdekken. Jules Deelder, Ti neke Schouten, Waardenberg&z De Jong, Jenny Arean, Hans Liberg en Liesbeth List vormen slechts een selectie van de ar tiesten, die het komende seizoen zowel in Vlaardingen als in Schiedam hun opwachting ma ken. In zijn. programmering legt Marten Putman het komende jaar een groter accent op de Stadsgehoorzaal. De Harmonie, dat in de zomermaanden wordt omgetoverd tot grand-café, krijgt met name een functie als podium voor de amateuristische kunst. „Voor kleinere voorstel lingen maken we in de Stadsge hoorzaal na de elfde rij een af scheiding. De intieme sfeer kunnen wij op deze wijze be houden". MaassluisRuud Timmermans kan tevreden zijn. Als wethou der van Economische Zaken be moeit hij zich niet met openbare werken, maar met zijn toenmali ge fractievoorzitter Leo Speel maakte hij zich in het verleden bijna maandelijks druk over de illegaal geparkeerde auto's voor de deur van het stadhuis. Nu de politie met bekeuringen dreigt, mag de CD A'er weer hoop koes teren op een ordentelijke entree van zijn nieuwe werkplek. De politie d«=ed haar belofte na dat het plein een reconstructie heeft ondergaan die ruim 130.000 gulden heeft gekost.'Het nieuwe Stadhuisplein biedt in principe betere garanties voor zwakke verkeersdeelnemers als fietsers en wandelaars. Om de garanties waar te maken is het echter wel noodzakelijk dat de politie de verkeersregels op het plein controleert. Want ondanks de reconstructie kun nen. luie automobilisten hun bo lide nog steeds pal voor de deur van het stadhuis parkeren. Dat komt door de openbare sta tus van het stadhuis en de be voorradingsbehoefte van de winkeliers in bet aangrenzende winkelcentrum Koningshoek. Vrachtwagenchauffeurs mogen nog steeds lossen op het plein, terwijl invaliden met hun auto in de speciale parkeervakken bij het stadhuis en het postkantoor terechtkunnen. Echt autovrij is het nieuwe plein dus niet, al doet de gemeente het graag voorkomen dat de situatie na de reconstructie ingrijpend is gewijzigd. Doordat het plein de status van winkelerf heeft ge kregen, mogen er op het plein in principe geen auto's meer staan, meldt de gemeente. Gemakshalve vergeten de wet gevers te melden, dat er voor au tomobilisten in feite niets veran dert. Sommigen wijzen erop, dat automobilisten ook in het verle den reeds in strijd met de wet handelden als zij hun auto voor de deur van het stadhuis par keerden. Vermoedelijk leeft de gemeente in de veronderstelling dat parkeren op een winkelerf nog illegaler is dan in een voet gangerszone. Vlaardingen Ondanks dat de controle van tevoren was aange kondigd, kunnen meer dan 25 Westwijkers een proces-verbaal tegemoet zien. Zij zijn betrapt bij het te vroeg buiten zetten van het huisvuil. De Vlaardingse reinigingsdienst dook zondagavond samen met de wijkagent de buurt en de vuil niszakken in. De rommel werd doorzocht, waardoor ruim 25 ei genaren van het vuil konden worden achterhaald. In de West- wijk wordt geregeld geklaagd over troep die vroegtijdig op de stoep wordt gezet Volgen de algemene politiever ordening (APV) mag dat pas vanaf vijf uur 's morgen? op de dag dat ae reinigingsdienst langs komt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1