Maassluis moet dokken voor uitbaggeren haven Jm. Terug in prehistorie met Harg' Heier spaart computers Kerkuilen nestelen zich in Schiedam Midden-Delfland lokt veehouders Scholieren niet naar Nicaragua fPlÉ lf#s VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vogelaars de koning te rijk door zeldzaam verschijnsel K&M Gemeentebedrijven verguld met Afrikaanse attenties Commissie vergadert over museum Inbreker in vensterbank gearresteerd Boer in dioxinepolder zonder buren Kosten moeilijk op vervuilers te verhalen Nieuwe testen tegen CARA Evenementenweek zoekt hulpjes Centrum Parkweg geplunderd Diefstal uit auto WOENSDAG 13 JUNI PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 - sportredactie- 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam De vogelliefhebbers kon den het eerst niet goed geloven, maar - het is inderdaad waar: sinds mensen heugenis heeft 2ieh weer een kerkuil met vier jongen in Schiedam genesteld. Voorzitter Wout van der Schalie van de afdeling Waterweg-Noord van de Ko ninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging (KNNV) noemt de vondst 'uniek' en 'zeer bijzonder'. In de provincie Zuid-Holland komt de Tyto Alba, zoals de oorspronkelijke naam van de kerkuil luidt, amper voor. En van een broe dend paartje in deze omgeving is in de anna len van de KNNV nog nooit eerder gewag gemaakt. Van der Schalie voelt zich de ko ning te rijk. „Het is echt ongelofelijk". De witachtige uil met de robuuste, wat typi sche kop is zeker in de Randstad een uiter mate zeldzaam verschijnsel. De klap, die in o de zeer strenge winter van 1963 aan de ker- J? kuilen is toebracht, zijn deze nachtvogels in de stedelijke agglomeratie tot nu toe niet g goed te boven gekomen. Hoewel er in heel Nederland op een gegeven moment niet meer dan vijfhonderd exem plaren rondvlogen, heeft de kerkuil zich in het noorden des lands wel weten te herstel len. Daar zijn er nu weer enkele duizenden. De vogelliefhebbers werden onlangs getipt Een ongewoon zeldzaam verschijnsel: de kerkuil is terug in Schiedam. door de beheerder van een kerk in Schie- dam-Noord. Na van veilige afstand de toren te hebben gadegeslagen, wisten de KNNV- leden het zeker: de kerkuil is terug. „Onze vogelwerkgroep had er ook nog nooit één gezien. Het is het eerste broedgeval in Zuid-Holland. Dit is geweldig", klinkt het triomfantelijk uit de mond van Van der Schalie die zich niet kan herinneren dat er na de Tweede Wereldoorlog ooit een Tyto Alba met een nest kuikens is waargenomen. Het geval wil dat de activiteiten van de afde ling mede aan de terugkeer van de kerkuil ten grondslag liggen. Vijf jaar geleden wer den in het Waterweggebied een viertal kas ten uitgezet. Wout van der Schalie: „Veel mensen stonden toen wat sceptisch tegen over dit initiatief, maar khk nu eens. Ik ben blij dat ons werk is beloond". Hij voegt er aan toe dat ook de gemeenten een compliment verdienen. De kerkuil is nogal gevoelig voor gif. Met het terugdrin gen van het gebruik van pesticiden wordt de leefomgeving voor de kerkuil er ook in de stad aantrekkelijker op. De vereniging doet wat geheimzinnig over de 'vondst'. Verstoring van het nest door een al te grote toeloop willen ze voorkomen. Fo to's van het paartje zijn er dan ook niet. Het enige wat de KNNV-Ieden te zijner tijd wel willen doen, is het ringen van de jongen. En thousiast door dit succes wil de afdeling meer van dergelijke broedkasten neerzetten. „Dat gaan we flink uitbreiden", aldus de voorzit ter. „Niet meer in torens, maar bij boerderij en in Midden-Delfland". J0j$i gvjsa&.yi. r Wethouder Anton Wustrow en Henk van de Meeberg bekijken het Afrikaanse schilderij. Schiedam De directievoe ring in het Stedelijk Museum is vanavond hoofdonderwerp tijdens de vergadering van de raadscommissie voor cultuur. Wethouder Chris Zijdeveld zal uit de doeken doen hoe het volgens hem verder moet met het museum als de waarne mend directeur, brandweer commandant Arie Metaal, over een half jaar vertrekt Metaal heeft de plaats ingeno men van Pierre Janssen. Deze beoogde opvolger van de vroegtijdig met vut vertrok ken directeur Hans Paalman zag bij nader inzien geen heil in een waarnemerschap. De vergadering vindt min of meer plaats op initiatief van het CDA. Dat had om een spoedzitting gevraagd uit be zorgdheid om de artistieke be drijfsvoering m het museum. De spoedzitting valt echter vrijwel samen met het tijdstip waarop de commissie toch a] bijeen zou komen. Het CDA wil de benoeming van een nieuwe directeur niet overlaten aan Zijdeveld al leen, maar eist daarin zeggen schap Maassluis Hangend in de vensterbank, bezig een woning binnen te klimmen, werd afgelopen nacht in Maassluis een inbreker gear resteerd De politie was op het spoor van de inbreker gezet door bu ren van een huis in de Willem de Zwijgerlaan, die aan de overzijde een man tn de kamer zagen rondsluipen. De dief, een Fransman van 24 jaar uit Roubaix, liet zich gewillig inrekenen. Op het politiebureau bleek dat de auto waar hij in reed gestolen was in Vlaardingen. De man wordt voor nader verhoor vastgehouden. Maasland De reconstruc tiecommissie Midden-Delf land grijpt de opening van de nieuwe boerderij van Maas- lander W. van der Kooy aan om veeboeren naar de Aal- keetpolder te lokken. Want het mag dan zo zijn dat de boeren hun melk wel kun nen verkopen, de dioxine- verontreiniging heeft de ani mo voor veehouderij in de veelbesproken polder enigs zins aangetast. Van der Kooy is de eerste boer die de stap waagt. „Voor de bedrijfsvoering maakt het niet zoveel uit, dat er dioxine in de melk zit", vertelt ir. Ton Verhagen van de reconstructie- commissie. De melk van de 'dioxine-boeren' wordt apart op-1 gehaald. Melk en vet worden ge scheiden en het vet, waarin de dioxine zich ophoopt, wordt ver nietigd. Maassluis Directeur G.J. de Krosse van de Maassluisse Gemeentebedrijven toonde zich gisteren zeer verheugd met zijn Afrikaanse stropdas. Het presentje uit Ghana mag een bescheiden waarde heb ben, volgens Henk van de Meeberg heeft de das een grote spirituele betekenis. „Gie Nieane", doceerde hij. „Het symbool drukt de be trokkenheid tussen de na tuur, de religie en de hogere machten uit". De das vormde een eerste dank betuiging van de inwoners van het Ghanese dorpje Jacobu aan de donoren uit Maassluis. Ter ge legenheid van haar 100-jarig be staan schonk het waterleiding bedrijf eerder dit jaar een water pomp aan de Westafrikanen. Ook de boorkosten werden voor rekening van het nutsbedrijf ge nomen. Het ontwikkelingsproject wordt gecoördineeerd door de in Maas- Sluis zeer actieve stichting Orion. Benieuwd naar het resultaat nam vrijwilliger Henk van de Meeberg verleden maand een kijkje in het Ghanese dorp. Op eigen kosten, want de stichting Orion let er op, dat de ingeza melde gelden daadwerkelijk voor het ontwikkelingswerk worden gebruikt. Van de Meeberg bracht meer mee dan een stropdas en een paar prachtige reisanekdotes. Aan wethouder Antan Wustrow van de nutsbedrijven overhan digde Van de Meeberg een schil derij waarop kinderen water scheppen uit de rivier. Directeur De Krosse, die het schilderij van Wustrow mee mocht nemen naar zijn bedrijf aan de Havenstraat, toonde zich geroerd. „Ik vind het werk prachtig mooi. Ik roem de liefde, waarmee Orionzijn werk in Ghana verricht, Daarmee be reik je volgens mij echt de top". Henk van de Meeberg toonde De Krosse foto's, waarop een dikke waterstraal uit de pomp spuit. „De pomp wordt beheerd door het schoolbestuur", legde hij uit. „Omdat het water uit de oron nog wat brak is, wordt het nog niet gedronken. Maar het wordt wel intensief gebruikt". Dat water in de Afrikaanse sa menleving een geheel andere waarde heeft, illustreerde Van de Meeberg met een andere anekdote. „Bij de pomp is bewa king ingesteld. Anders gaan handelaren het water tappen, om het daarna in afgelegen dor pen te gaan verkopen". De vrijwilliger maakte met zijn verhalen onbedoeld duidelijk, dat De Krosse vergeleken met de Afrikaanse situatie slechts met luxe problemen te kampen heeft. De enige zorg in Maassluis vormt de fusiegolf in de nutssec- tor. Hierdoor dreigt Maassluis zijn zelfstandige waterbedrijf, gasbedrijf en elektriciteitsbedrijf kwijt te raken. „Toch hoop ik dat het prachtige schilderij voor Maassluis behouden blijft", sprak wethouder Anton Wu strow. Schiedam De vijf leer lingen van scholengemeen schap Spieringshoek die naar Nicaragua zouden gaan, blijven in hun zomer vakantie thuis. De stichting Schiedam-Nicaragua vindt het niet verantwoord de havo-scholieren te sturen, omdat er geen waarborgen zijn voor de veiligheid van de tieners. Samen met leerlingen uit het Franse Fougères en het Belgi sche Luik zou het Schiedamse vijftal volgende maand naar Somoto gaan. Daar zouden zij meewerken aan het verbou wen van een kazerne tot een regionale school. De uitslag van de verkiezingen in dat 'Zuidamerikaanse land, waar bij de Sandinisten het veld moesten ruimen voor de Con tra's, maakt voorzitter Jan Goed van de betrokken stich ting duidelijk, hebben dit pro ject naar de achtergrond ge drongen. De teleurstelling bij de leerlin gen was groot „Maar iedereen wist van het begin af aan dat de reis zelfs nog op de laat ste dag— zou kunnen worden afgeblazen wanneer er onvol doende garanties zouden zijn voor een veilig verblijf van de werkbrigade", verduidelijkt Goed. Aan de hand van be richten uit Somoto en van de Franse school is men in Schie dam tot de conclusie gekomen dat de spanningen in Nicara gua momenteel te hoog zijn. „Het werd ons van alle kanten afgeraden. De contra's zouden er onverwachte dingen kun nen gaan doen". Voor het internationale pro ject hadden de drie steden ge zamenlijk bijna drie ton bijeen weten te verkrijgen. Jan Goed hoopt dat de bijdrage van 20.000 gulden van de gemeen te Schiedam kan worden gere serveerd voor later. Het plan is in ieder geval volgend jaar een poging te wagen dit scholen project in Somoto van de grond te krijgen. De vijf Spie- ringshoek-Ieerlingen die nu in de vierde klas van de havo zit ten, zijn dan de eerste gegadig den om deel uit te maken van de werkbrigade. Maassluis De kosten van de havensanering komen waarschijnlijk geheel voor rekening van de gemeente Maas sluis. Volgens de provin cie, die een onderzoek naar de slibkwaliteit in het havengebied heeft ingesteld, is niet aan te tonen welk aandeel de plaatselijke bedrijven in de vervuiling hebben gehad. In de gemeentelijke havennota, die eerder dit jaar verscheen, werd nog de hoop uitgesproken dat een deel van de kosten kon wdrden verhaald op het bedrijfs leven. Met het uitbaggeren van de haven en opslaan van het slib is naar schatting 2,6 miljoen gul den gemoeid. Inclusief het her stel van de kades gaat de op knapbeurt van het havengebied waarschijnlijk meer dan vijf mil joen gulden kosten. De naam van de Verto wordt in de havennota niet genoemd, maar de hoop op een schade claim richtte zich in eerste in stantie wel op de touwfabriek, die de Eerste stad aan de Water weg jaren geleden de rug toe keerde. Het definitieve rapport van het waterbodemonderzoek helpt de gemeente uit de droom. Volgens gedeputeerde staten is het aan deel van de Verto-fabriek in de totale verontreiniging van de havenbodem niet vast te stellen. De provincie zegt dat het geen zin meer heeft een nader onder zoek in te stellen omdat de ver ontreiniging volgens milieudes kundigen een 'te complex ka rakter' heeft. Door de uitkomst van het onder zoek kan de gemeente geen be roep doen op de interim wet bo demsanering. In de2e regeling, waarvan Maassluis in het verle den veelvuldig gebruik maakte, neemt het rijk tot negentig pro cent van de saneringskosten voor haar rekening. Het ministe rie van VROM stelt echter als voorwaarde, dat de veroorzaker van de vervuiling bekend is. „Een rijksbijdrage 20u een enor me meevaller zijn geweest", rea geert wethouder Jan Storm van milieu nuchter. „Maar deze uit komst hoeft geen ramp te bete kenen. Een interpolitieke werk groep gaat binnenkort de econo mische aspecten van de aanbe velingen in de hsvennota onder zoeken. Die besprekingen staan voor mij los van de milieutechni sche kant van het verhaal". Deze werkgroep krijgt wethou der Ruud Timmermans als voor zitter. De werkgroep, die bin nenkort wordt benoemd detor de gemeenteraad, gaat aanbevelin gen formuleren over het toe komstige havenbeleid. Verder krijgt de werkgroep als taak de omvangrijke investeringen in de meerjarenbegroting in te passen. Alleen in een civiele procedure zou de gemeente kunnen pogen, een deel van de baggerkosten alsnog te verhalen op de vervui lers. „We vragen ons echter af of mogelijkheden liggen. Ik denk dat ook hier de vervuiler bekend moet zijn om een claim hard te maken", besluit Jan Storm. 7. Het IJzertfjddorp Harg, een prehistorisch pronkstukje dat vanaf morgen wordt bevolkt door leerlingen uit het Schiedamse basisonderwijs. Schiedam Het staat! Het oerdorp Harg is compleet, Honderden nieuwsgierige Schiedammers hebben de af gelopen twee maanden al een kijkje ïn het Beatrixpark ge nomen en vanuit het struik gewas gadegeslagen wat daar stukje bij beetje uit de grond werd getrokken. En nu, van daag, heeft 'hoofdman' Pim Schenkelaars in het dage lijks leven educatief mede werker van het Stedelijk Mu seum de laatste hand ge legd aan een prachtige pre historische boerderij. De Ijzertijd herleeft in Harg, een boerenstede zoals die in de tijd van de vroege voorvaderen de Kanmefaten ook min of meer in deze regio moet hebben ge staan, Het is een 'jongensdroom' geworden: huttenbouwen in het groot, waaraan Schenkelaars sinds 2 april onverdroten heeft gewerkt. Dag en nacht, zeven dagen in de week is hij bezig ge weest het onderwijsproject '2000 stappen terug' vorm te geven. Dat moet een heidens karwei zijn geweest, want op een paar spijkers, een hamer, bijl en zaag na is het dorp op historische wij ze nagebouwd. Naast de boerde rij staat een bakoven, een werk huis, een stal, een leembak en een vuurplek; allemaal van hout, riet, stro en twijgen. Daar tussendoor scharrelen schapen, geiten, kippen, een koe en zelfs een wilde fazant. Wethouder van cultuur Chris Zijdeveld inspecteerde vanmid dag al het oerdorp en bewonder de de prestaties van Pim Schen kelaars en zijn mensen. Morgen zullen de eerste oerbewoners, de leerlingen van basisschool De Kameleon, hun intrek in Harg nemen. Na hen komen er nog veertien andere basisscholen die in totaal drie weken hun intrek m het oerdorp nemen. Vervolgens zal de stede worden opengesteld voor het publiek. Volwassenen kunnen het nu al niet laten steelse blikken te wer pen op het bouwsel, dat tegen over de kinderboerderij staat maar met hekken van de rest van het park is afgescheiden. Ze ker de hele maand juli zal het te bezichtigen zijn. Vlaardingen In Vlaardingen zal vanaf half oktober opnieuw een onderzoek plaatsvinden naar het voorkomen van CARA. In het kader van het zogenaam de 'Longitudinaal epidemiolo gisch onderzoek naar astmati sche ziekten in Vlaardingen en Vlagtwedde' zal voor de zevende maal een test worden gehouden. Tijdens bet onderzoek van 15 tot en met 19 oktober zal vooral veel aandacht worden besteed aan factoren die de individuele ge voeligheid van de luchtwegen aangeven. Daarbij gaat het aan de ene kant om verschijnselen van allergie en aan de andere kan om hyperreactiviteit. 1 Schiedam Om de compu ters te sparen, gaan de eerste palen voor de uitbreiding van Gemeentelijk Woningbeheer op een ongebruikelijk tijdstip de grond in: tijdens het week einde, De gevoelige elektro nica kan dan enkele dagen buiten bedrijf worden ge steld. Daags na de heioperatie, op maandag 18 juni, slaan wethou der Adri Reijnhouten twee oud gedienden van Woningbeheer, J.H.M Malais en R, van Rutten, de symbolische laatste paal voor het te vernieuwen complex. Op die dag kunnen cliënten van de dienst maar op een beperkte ser vice rekenen. Alleen karweitjes waarvoor geen computer nodig is kunnen dan worden afgehan deld. Het pand aan de Noordvest wordt zowel aan de voor- als aan de achterzijde verbouwd. Aan de achterzijde wordt in de bestaan de suil een flinke ruimte toege voegd, aan de voorzijde komt een moderne, ronde kopgevel. Behalve voor het personeel, be tekent de verbouwing een tege moetkoming aan de cliëntèle, Er komen meer balies, meer spreekkamers en de wachtruim tes worden vergroot De uitbreiding is nodig om werkruimte te creeéren voor de extra personeelsleden die Wo ningbeheer vorig jaar heeft aan getrokken. De dienst krijgt het de komende jaren erg druk. Dat heeft te maken met de decentra- lisatiepolitiek van Den Haag dat meer taken toevertrouwt aan plaatselijke instellingen met het groeiende woningbezit van de dienst en tenslotte met het vele werk in Nieuwland, waar binnenkort de stadsver nieuwing van start gaat Verhagen neemt aan, dat die maatregel wel een deel van het plezier in het boeren wegneemt. „Het is natuurlijk niet leuk om te weten datje produktie voor een deel wordt vernietigd". Maar de reconstructiecommissie blijft proberen veehouders te in teresseren voor een nieuw be drijf in de Aalkeetpolder. „De Tweede Kamer heeft uitgespro ken dat Midden-Delfland 1993 schoon moet zijn", zegt ir. 'Verhagen hoopvol, „Dan moet er weer gewootvgeboerd kunnen worden". Verhagen vindt het ondertussen wel jammer, dat hij boer Van der Kooy nog niet kan vertellen wie straks zijn nieuwe buren wori- den. Voor de negentig hectare landbouwgrond moeten nog twee veehouders worden gevon den Elders in Midden-Delfland moeten nog eens twaalf boeren bedrijven worden verplaatst. De hypermoderne melkveehou derij van Van der Kodyman de Broekpolderweg wordt ..vrijdag geopend door G.J.J.A. Koop, vice-voorzitter van de commis sie Hij onthult de naam van de nieuwe boerderij. Zowel op vrijdag als op zaterdag is er open dag bij het nieuwe be drijf; vrijdag voor belangstellen den uit de landbouw, zaterdag voor een breder publiek. Alle bedrijven die bij de bouw en de inrichting van het bedrijf be trokken waren zijn die dagen present: de aannemer en de bou wer van de melkstal, het bedrijf dat de inrichting van de stal ver zorgde, de leverancier van de landbouwwerktuigen en het be drijf dat het mengvoer levert. Verhagen hoopt dat door de open dagen andere veehouders uit de buurt zullen inzien, dat de Aalkeetpolder een modem vee- gebied is. Maassluis Over medewerking heeft de stichting Orion niet te klagen, maar voor het soepele verloop van de Derde Wereld- evenememenweek kan de vrij willigersorganisatie toch nog en kele medewerkers gebruiken. Doordat het aantal spelen tijdens de kinderspeldag op 23 juni is uitgebreid, komt Orion enkele vrijwilligers tekort De kinderspeeldag, waarvoor vrijwilligers zich bij de VW kunnen aanmelden, vindt plaats op de slotdag van de evenemen tenweek, die Maassluis vanaf aanstaande zaterdag in de ban houdt. Met de evenementenweek tracht Orion zoveel mogelijk geld in te zamelen voor het ont wikkelingswerk in Ghana. De vrijwilligers venvachten met name veel van de feestavonden, die in zalencentrum de Konings hof en een grote tent achter win kelcentrum Koningshoek plaatsvinden. Negen bekende operazangers, waaronder Ellen van Haaren en Liesbeth Damen, treden zater dag onder begeleiding van het Maassluis mannenkoor voor het voetlicht in de Koningshof. Naast klassiek getinte concerten en enkele sportevenementen be steedt Orion uiteraard ook aan dacht aan de Afrikaanse cultuur. Woensdag 19 juni is er een Gha nese percussie-demonstratie, twee dagen later kunnen de voetjes van de vloer tijdens een Afrikaanse disco. De uiterst dansbare high-hfe en brightmu- ziek wordt in de grote tentover- zorgd doorSloopy Sankofa. Schiedam Dieven hebben de kledmgnaaigroep ïn migranten centrum 't Parkweg van de be langrijkste materialen beroofd. Ze gingen er vandoor met tien naaimachines en enkele strijkij zers. Bij de inbraak in het pand aan tie Parkweg werd ook een schrijfmachine en een groot deel van de geluidsinstallatie gesto len De dieven hadden hun actie goed voorbereid. Op een tijdstip dat het nugrantencentrum vrij toegankelijk was, hadden zij de branddeur open gezet. Op de avond van de inbraak konden zij zonder problemen naar binnen. Meer moeite hadden de onbe kenden die een ehinees-indisch restaurant aan het Nieuwland- plein als doelwit van hun roof tocht hadden uitgekozen. Om binnen te komen moesten zij eerst een gazen raster aan de achterzijde openknippen en een luchtrooster uitbreken- In het restaurant stalen zij sigaretten, drank, chinees aardewerk en de stereo-installatie. De buit was ongeveer 6000 gulden waard. Krimpen aan den IJsselOp de Zwanenkade in Krimpen aan den IJssel zijn in de nacht van 11 op 12 juni uit een auto een auto radio met slede en een computer gestolen. De gestolen goederen zijn 2.000 gulden waaTa volgens de 58-jarige Krimpense eige naar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1