"Dumpen personeel heeft museum geen goed gedaan' 'Sterilisatie nu koffiepauze-werk' Prominenten stappen uit Visserij museum Boer Van der Kooy blijft optimistisch Schiedamse boxers mijden concours Buren worden gek van d'Ouwe Haven VLAAHDINES DAGBLAD SCHIEDAMSE GOUBANT NIEUWE WATERWEG GOUBANT Klassieke fin fleur oogst veel succes Tasjesrover aangehouden Brand bij bakkerij West wij kers op de bon 'Bestuur neemt te grote financiële risico's Baldadige jongens opgepakt Pompstation overvallen Vernielingen na voetballen Hoekse brugklassers toch naar Maassluis Ondanks dioxine betere toekomst op nieuw bedrijf MAANDAG 18 FUNI 1990 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus40Q8,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax:010-4349754, docrCAREL VAN DER VELDEN Vlaardingen Ook notabelen hebben wel eens ruzie, zo blijkt uit het opstappen van twee voor aanstaande leden van het be stuur var» de Stichting Visserij- museum. Maar geheel in de stijl van het eerbiedwaardige gezel schap hebben de professoren, in genieurs en doctoren zelfs in het conflict over de toekomst van het museum hun gevoel voor be schaving niet verloren. Zegt voorzitter Ruiter het besluit van de afvalligen te respecteren, de opgestapte bioloog dr. S.J, de Groot bezweert dat het bestuUr uitsluitend uit 'keurige en aardi ge mensen' béstaat De diplomatieke woorden kun nen echter niet verhelen dat er een fundamenteel conflict ten grondslag ligt aan het vertrek van professor dr. J. Bruijn en dr. S.J. de Groot uit het bestuur. Want een conflict over de finan ciële handel en wandel mag de aanleiding van het vfertrek vor men, de meningsverschillen in het bestuur zitten veel dieper. Met een Leidse zeevaartdeskun- dige en een Santpoortse bioloog in het bestuur gaf het Visserij museum jarenlang uiting aan haar landelijke aspiraties. De collectie van het museum mag nog steeds ongeëvenaard zijn, de toonaangevende positie van het Vlaardingse museum staat on dertussen echter sterk onder druk. Tomen nieuwe musea in Kat wijk en Spakenburg aan de he gemonie van de Vlaardingse broer, sommige maritieme lief hebbers zien het Vlaardingse college van B en W en het dage lijks bestuur als een nog grotere bedreiging van de instelling. Bestuur Het vertrek van De Groot en Bruijn duidt er volgens hen op dat het museum is afgegleden Éen betere start kon de stich ting Orion zich niet wensen. On danks de zware concurrentie van het Nederlands elftal trok de klas sieke ouverture van deAfrikaanse evenementen week zaterdaga vond in Maassluis ruim tweehon derd toeschouwers. Dat betekende eer flinke finan ciële opsteker voor de stichting, die deze week zoveel mogelijk geld voor het ontwikkelingswerk in Ghana wil vergaren. In de Ko ningshof waren toeschouwers het er over eens dat het mu2lkale ni veau voor Maassluise begrippen ongekend hoog was. Orion dankte de voorstelling aan het impressario Pollock, die de fin fleur uit de Nederlandse opera- en operettewereld belangenloos liet optreden. De bekendste van de negen solisten was ongetwij feld Ellen van Haaren. Ooit was zij 2 de vaste zangpartner van Marco Bakker, dit seizoen schittert zij' als 0 als soliste in de opera Die Verkau- fe Braut bij Opera Forum in En- schede. 0 Schiedam Het steriliseren van vrouwen met de Ovabloc- methode vindt de Schiedamse gyneacoloog G. van der Ley leuk werk'. „Je kunt het ge woon op het spreekuur doen. Het is een soort koffiepauze- werk", aldus de vrouwenarts van het Schielandziekenhuïs. Van der Ley is één van de wei nige gyneacologen in Neder land die de nieuw ontwikkelde methode, waarbij de eileiders worden opgevuld met een snel stollende siliconenoplossing, mag toepassen. Sterilisatie op die manier gebeurt voorlopig in niet meer dan tien Neder landse ziekenhuizen. De Schiedamse specialist heeft eerst bij Ovabloc in Haarlem een opleiding móeten volgen voordat hij de methode in praktijk .mocht brengen. Zijn bevindingen na acht ingrepen in het Schïeland zijn goed. Slechts één keer mislukte de sterilisatie, maar dat is op zich niets bijzonders: ook bij 'ouder wetse' methoden kan er iets misgaan. Sterilisatie met siliconen en werken met een hysteroscoop die via de baarmoedermond wordt ingebracht, heeft vol gens Van der Ley een grote toekomst De ingreep gebeurt poliklinisch, er is geen narcose nodig en de cliêntestaat binnen een uurtje weer buiten. De cliënte is bovendien niet duurder uit. Net als bij andere vormen van sterilisatie klemmetjes op de eileiders, of de eileiders dichtschroeien kost de ingreep ongeveer dui zend gulden. Het ziekenhuis daarentegen profiteert finan cieel wel van deze verkorte procedure: er is geen duur per soneel in de operatiekamer no- dig. Jan Uylings, managing direc tor van Ovabloc, zegt dat, sinds de methode in 1978 werd ont wikkeld en in 1988 in de prak tijk werd gebracht, in Europa en in de VS zich ongeveer 2000 vrouwen op deze wijze hebben laten steriliseren. In Nederland hebben intussen ongeveer 150 vrouwen de stap gewaagd. Uylings wil de methode voor lopig niet op grote schaal intro duceren: „Het is een gevoelig terrein waar je je op begeeft; dat moet je niet met grote schoenen aan betreden. Voor lopig zijn we zeer terughou dend in het selecteren van zie kenhuizen en gyneacologen die er mee mogen werken". Niet duidelijk is nog in hoever re de sterilisatie een1 blijvend effect heeft. De siltconenoplos- sing kan vrij gemakkelijk wor den verwijderd, maar of de vrouw daarna in verwachting kan raken is nog onvoldoende onderzocht. Het antwoord op de vraag of de siliconen-sterili satie gezien kan worden als op volger van de 'pil' moet'Van der Ley daarom schuldig blij ven. Overigens moet de cliënte voor alle zekerheid de eerste drie maanden na de ingreep nog voorbehoedsmiddelen blij ven gebruiken. - Een zeventienjarige tasjesrover uit Maassluis heeft gisteren maar kort van zijn buit kunnen genieten. De jongen had in de Frederik Hendrikstraat een tasje van de schouder van een vrouw gegrist. Daarin zat duizend gulden: de dagop brengst van de Bijbel-In. Op ba sis van een goed signalement werd de knaap even later op de pont naar Rozenburg aangehou den. Schiedam Onbekenden heb ben zondagnacht brand gesticht bij de Turkse bakkerij Firinï aan de Parkweg. Rond vier uur 's nachts waarschuwden buren de brandweer dat de luifel van. de bakkerij in lichtelaaie stond. Het vuur werd snel geblust. De buren zeiden dat zij twee man nen hadden zien wegrennen di rect nadat de luifel vlam had ge vat. Den Haag/VlaardingenEr moet maar eens een eind komen aan de geluid overlast van restaurant Taveerne d'Ouwe Haven aan de Westhavenkade in Vlaardingen. Dat «hebben enkele omwonenden de afdeling bestuursgeschillen van de Raad van State weten. De afdeling boog zich over hun beroepen, gericht tegen de hinderwetvergunning van d'Ouwe Haven. De omwonenden storen zich met name aan de muziek en de ventilator. Ook zeggen zij *s zomers stankoverlast te ondervin den van de afvalcontainer van het restaurant „Naast de muur van mijn cliënt moeten maar geluidswerende maatregelen worden genomen,", zei de raadsvrouw van een omwonende. De raadsman van een andere VLaardinger liet weten dat deze „gek wordt van het geluid van de ventilator". De klagers vinden dat de gemeente een lakse houding aan neemt. De raadsman merkte namens een omwonende op dat de gemeente „over alle bezwaren, tegen d'Ouwe Haven heen stapt, alles maar toelaat en niets doet". Gemeentewoordvoerster C.H.M. Flikweert liet weten dat de voorschriften volgens haar voldoende waarborg zijn om over last te voorkomen. De gemeente deelt duidelijk nïet het stand- ptmt van de adviseur van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Deze heeft aan de Raad van State gerapporteerd dat er eigen lijk-geen muziek zou mogen worden gedraaid in het restaurant. „Je kunt in onze ogen niet een muziekverbod opleggen aan een restaurant," zo meende Flikweert De afdeling doet over enige tijd uitspraak. Vlaardingen Opnieuw zijn zondagavond 38 mensen uit de Westwijk in Vlaardingen be keurd voor het te vroeg aan de weg zetten van hun vuilniszak. De overtreders betalen twintig gulden. Een medewerker van de reini gingsdienst maakte samen met de wijkagent tussen zeven uur en kwart over tien een rondje door de wijk. En zij vonden zelfs nog meer vuilniszakken van overtreders dan vorige week. Toen werden 25 mensen in de Westwijk bekeurd, omdat zij de regels voor het aanbieden van huisvuil aan hun laars hadden Reinigingsdienst en politie zul len de komende weken ook in andere wijken controles houden. naar een instelling, die hooguit regionale betekenis heeft. Naast vertegenwoordigers uit het ge meentebestuur en de regio telde het bestuur tot voor kort drie maritieme coryfeeën. Tot dit drietal behoorde de onlangs op gestapte professor dr. J.R. Bruijn, de enige hoogleraar in de zeegeschiedenis die ons land kent. Ook de Santpoortse bioloog dr, S.J. de Groot, die als bestuurslid van de Nederlandse Vereniging voor Zeegeschiedenis garant stond voor goede contacten in andere streken, hield het voor gezien. Resteert drs. DJ. Lang straat, die namens het visserij schap als enige het regionale ni veau overstijgt „Maar ook Langstraat heeft moeite met het financiële beleid", meldt een in sider. „Pas na lang aarzelen heeft hij besloten zijn bestuurs functie te behouden. Waarom keren de landelijke co ryfeeën het Visserijmuseum de rug toe? Volgens S.J. de Groot bestaat er onenigheid over de koers van het museum. Het be stuur heeft het volgens de bio loog de laatste vijf jaar te druk gehad met de interne troebelen. „Er was veel gezeur over wie de nieuwe portier of de nieuwe be geleider moest worden", blikt De Groot terug. „Ondertussen werd de grote lijn niet meer ge zien. De laatste jaren zijn er in Vlaardingen wemig goede ten toonstellingen geweest". Lastig Schuldigen wil De Groot niet aanwijzen, maar de gemeente Vlaardingen heeft volgens hem de rust niet bepaald bevorderd. „Directeur Van Dorp is de laat ste jaren fijn gemalen door zijn personeel. Het personeelsbeleid van de gemeente is daar niet vreemd aan, want zij dumpten elke lastige of overbodige amb tenaar bij ons. Dat heeft het mu seum geen goed gedaan Met zijn opgestapte bestuurslid plaatst voorzitter Ruiter kantte keningen bij het gemeentelijke beleid. „Wij hoeven er niet ge heimzinnig over te doen dat wij hier niet blij mee waren. Maar ook de opgestapte bestuursleden hebben destijds ingestemd met de personeelsbenoemmgen". Het personeelsbeleid illustreert volgens De Bruijn de (te) grote invloed van de gemeente. „Het bestuur loopt veel te veel aan de leiband van de gemeente", meent de Santpoortse bioloog. „Een onafhankelijker opstelling zou geen kwaad kunnen". De problemen hebben volgens De Groot hun weerslag gehad op de kwaliteit van het tentoonstel- lïngsbeieid „De laatste jaren toont het museum alleen een verzameling schilderijen en kunstprenten Misschien leuk voor de regio, maar als liefheb ber van de visserij zit ik er niet op te wachten". Voor de Groot moet een museum bubbelen en borrelen. „Een visserijmuseum hoort de reflectie te zijn van de bedrijfstak Ik mis de laatste ja ren in het museum echter de eer lijke lucht van haring en dieselo lie". Vlaardingen—Twee prominen te leden hebben zich na een za kelijk conflict teruggetrokken uit het bestuur van het Nationaal Visserijmuseum. De Leidse hoogleraar maritieme geschie denis dr. J.R. Bruijn en de bio loog dr. S.J. de Groot menen dat het financiële beheer van het da gelijks bestuur een bedreiging vormt voor het voortbestaan van het museum. Directe aanleiding voor het ver trek is de constructie, die het be stuur heeft getroffen voor de op volging van de met ziekteverlof gestuurde museumdirecteur Joop van Dorp. In de verwach ting dat Van Dorp volledig zal worden afgekeurd, is het be stuur enkele maanden geleden een overeenkomst aangegaan met Loomeijer. De Groninger vervult in Vlaardingen de func tie van interim-directeur ver vullen. De Groot heeft veel vertrouwen in Frits Loomeijer, die als diree- teur van het Scheepvaartmu seum in Groningen en als publi cist grote bekendheid geniet in de maritieme wereld. Maar zijn komst betekent vol gens de bioloog een onaanvaard baar risico voor het museum, dat volgens hem met 'dubbeltjes en kwartjes' van de grond Ls geko men. „Als Van Dorp niet volle dig wordt afgekeurd, blijft zijn salaris gedeeltelijk op de begro ting van het visserijmuseum drukken", schetst De Groot het probleem. „Met het salans van de interim-manager zouden we in dat geval afstevenen op een faillissement. Als bestuurslid wens ik daarvoor geen verant woordelijkheid te dragen". In tegenstelling tot het opgestap te duo noemt voorzitter ir. L.H. Ruiter van de Stichting Visserij- museum het aantrekken van de interim-directeur verantwoord. „We staan er financieel redelijk goed voor. Directeur Van Dorp heeft prachtig werk verricht voor het museum, maar hij is niet langer in staat de kar te trekken. Daarom hebben we Loomeijer aangetrokken". „Als we niets doen, dan weten we zeker dat de zaak niet van de grond komt", aldus Ruiter. „Daarom lopen we liever enig ri sico, We moeten er alles aan doen het Visserijmuseum de plaats te geven, die het vanuit het verleden verdient". Vlaardingen Alert reageren van getuigen heeft dit weekein de in Vlaardingen geleid tot de aanhouding van zeven baldadi ge jongens. Zaterdagavond tegen middernacht werden drie jon gens aangehouden die in win-, keicentrum De Loper in Holy' vuilnisbakken en de toegangs deur van een bank hadden ver nield. Twee knapen van vijftien jaar werden even later in de kraag gevat, omdat zij plantjes uit een tuin pikten om daarmee een kat te bekogelen. Vrijdagavond wer den op de Van Hogendorplaan al twee jongens aangehouden, die een winkelruit hadden inge gooid. Tegen vijf van de zever, jongens is proces-verbaal opge maakt. Schiedam Bij een overval op het Esso-benzinzinestation aan de Rotterdamsedijk in Schiedam heeft een ongeveer twintigjarige man zaterdag enkele duizenden guldens buitgemaakt. De dader stapte omstreeks drie uur het pompstation binnen met een pistool in de hand. De met een sjaal gemaskerde overvaller dwong de achttienjarige pomp bediende het geld uit de kassa te overhandigen. Hij propte de bankbiljetten in een tas en ver dween te voet in de richting van de Boerhaavelaan. Van de dader ontbreekt tot nu toe elkspoor. Maassluis Kort na de voetbal wedstrijd tussen Nederland en Engeland hebben jongeren in Maassluis een spoor van vernie lingen aangericht Ruiten van auto's, woningen en een winkel aan de Noordvliet moesten het ontgelden. De politie kreeg scba- demeldingen binnen van bewo ners uit de Brederolaan, dr. Kuyperkade, Laan 40 - 45 en de Arthur van Schendelstraat. Er zijn geen arrestaties verricht. J,' rj 1 Moeder mooiste onder de boxers? Een stuiver voor de gedachten van dit duo... Maassluis/Hoek van Holland De Hoekse mavo gaat met in gang van het komende school jaar toch dicht voor nieuwe brugklassers. Bij wijze van uit zondering wil het ministerie leerlingen uit het tweede, derde en vierde jaar in Hoek van Hol land laten, maar de brugklassers zullen in Maassluis naar school moeten. Staatssecretaris van onderwijs Jaques Wallage (PvdA) heeft la ten weten niet akkoord te gaan met de plannen om de mavo in Hoek van Holland te laten voort bestaan. Schiedam Zijn shirt beloofde veel kennis van viervoeters, maar de kaartjesknipper moest de bezoekers van de kampioens match van de Nederlandse Boxerclub toch teleurstellen. „Ik ben er zelfs bang voor. Als ik op mijn fiets rij, dan schrik ik al van een btaffende hond...". Zijn angst had de portier gisteren overwonnen, want naast de ver stilde boxer op zijn borst werd hij op de Schiedamse wielerbaan omgeven door een groot aantal levende exemplaren. Onder het kritische oog van verschillende keurmeesters streden de hoeki ge. gespierde rashonden in elf verschillende klassen om de schoonheidsprijs. Volgens organisator Ben van Gestel betrof het treffen in Schiedam niet zomaar een wed strijdje. Het treffen van de beste Nederlandse volbloed boxers vormde het belangrijkste onder deel van de race om het Neder lands ka mpioenschap. Wil een boxer tot Nederlands mooiste worden uitgeroepen, dan moet hij of zij de directe con currentie met een combinatie van lenigheid, soeplesse en gra tie in vier concoursen naar de kroon steken. De overwinning in Schiedam telde gisteren dub bel, waarmee volgens Van Ge stel het belang van de wedstrijd werd aangetoond. Verzameld op één lokatie ston den 158 honden garant voor een heel geblaf, maar toch was Van Gestel met tevreden met de op komst. „Met 2100 leden behoren wij tot de grootste rasverenigin gen van Nederland. Wij hebben iedereen een uitnodiging ge stuurd, maar de opkomst is on danks het belang van de wed strijd veel kleiner dan in andere jaren". Noemde Van Gestel vaderdag als een mogelijke reden voor ab sentie, mogelijk had het relatief kleine deelnemersveld iets te maken met de geringere interes se voor de hondensport de regio. Schiedamse politici mogen de term 'het hondenprobleem' wel eens in de mond nemen, uit het enorme potentieel viervoeters in de jeneverstad mat er gisteren niet één de krachten met boxers uit andere delen van het land. De wel aanwezige hondenlief hebbers leken geen spijt te heb ben van hun komst naar Schie dam. Onder ideale weersom standigheden toonden de eige naren in korte sessies de kwali teiten van hun hond. In sukkel draf renden de bazen eerst twee rondjes met hun hond, waarop de keurmeester de boxer in de starthouding bekeek. Voor buitenstaanders oogde het gebeuren nogal triviaal, maar in kringen van hondenliefhebbers verdiende de wedkamp zonder twijfel het predikaat topsport. De organisatoren dachten er net zo cwer. Ter voorkoming van vriendjespolitiek lieten zij op hu 1 kosten zelfs een jurylid uit Isr a ël overvliegen. Maasland Dat er dioxine in zijn melk zit, neemt W. van der Kooy noodgedwongen aan, is slechts een tijdelijk verschijnsel. De agrariër gaat er maar van uit dat er straks weer probleemloos kan worden geboerd in het Lic- kebaertgebied en de Aalkeetpol- der. De Tweede Kamer heeft ge zegd dat dit deel van Midden- Delfland in 1993 weer schoon moet zijn en daar houdt Van der Kooy zich aan vast De Maaslandse veehouder moet wel optimistisch ziin, want net voor het weekeinde betrok hij officieel een nieuwe boerderij aan de Broekpolderweg tussen Vlaardingen en Maasland, in het hart van het door dioxine ver ontreinigde weidegebied. De 1,2 miljoen gulden die het bedrijf heeft gekost, zijn alleen terug te verdienen met melk van onver dachte kwaliteit Nu -wordt zijn produktie door de overheid op gekocht en voor een deel vernie tigd. Drie jaar geleden, toen Van der Kooy besloot zijn bedrijf in de Oostgaag te verplaatsen naar de Aalkeetpolder, was er nog geen sprake van gif in de melk. Het woord dioxine viel pas toen de voorbereidingen voorde nieuw bouw zo ver waren gevorderd, dat de boer niet meer terug kon. Evengoed lijkt hij weinig spijt te hebben van zijn beslissing. „Ik wilde hoe dan ook weg uit de Oostgaag. Ik moest veel geld in vesteren in de boerderij daar. Op een andere plaats opnieuw be ginnen leek me beter. Hier heb ik dertig hectare grond, tien meer dan daar. En hoe meer grond, hoe groter je draagvlak", zegt de 58-jarige Van der Kooy. Dat de reconstructiecommissie Midden-Delfland zijn grond in de Oostgaag nodig had voor een herverkaveling, was voor Van der Kooy slechts een bijkomend argument om zijn biezen te pak ken. Zelf keek hij vooral naar de toekomst. Een van zijn zes zonen neemt straks het bedrijf over. Die heeft betere bestaansmoge lijkheden op een nieuwe boerde rij. Vice-voorzitter G.J.J.A. Koop van de reconstructiecommissie stelde het veehouderscomplex vrijdag onder grote belangstel ling in bedrijf. De commissie wil nog meer agrariërs verplaatsen naar de weilanden langs de Broekpolderweg, maar de gega digden staan niet te trappelen. „Dat is ook logisch", vindt Van der Kooy. „Wie begint er nu, zo lang de afloop van die dioxine zaak niet vast staat?" Waarmee de boer toegeeft dat hij er on danks ziin optimisme toch'niet helemaal gerust op is. „Of het een verstandige stap van mij is geweest, moet nog blijken". Uit niets op de Rust-Hoff, zoals de boerderij is gedoopt, valt op te ms ken dat de bewoners zich zor gen maken over de toekomst In de bloemperkjes staan de jonge pl mten er fleurig en keurig ge- or dend bij en in de stallen is vol- d >ende plaats om de veestapel ■van vijftig koeien te laten uit broeien tot 62 stuks. De dieren 'iggen vredig te herkauwen. Dreigend is alleen het uitzicht Aan de groene horizon doemen dreigend de schoorstenen van de Afvalverbranding Rijnmond op. De AVR is in de dioxine-affaire genoemd als de hoofdschuldige van de verontreiniging.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1