Bouwverbod wekt woede sportclub 't Hoofd unaniem in verzet tegen herrie Schiedamsedijk wordt Bikodijk 'Rotnaam' blijft Afscheid valt politie zwaar VVV: Vlaardingen beter imago geven Woningbeheer komt straks 'over de brug' i Massaal protest tegen sluip- verkeer Maasland stelt beslissing over transportcentrum uit VLAARDINBS DAGB1AD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Raadslid: 'Gemeentewerken kent milieuregels niet' Schiedamse overvaller gesnapt Beroving opgelost Buitenhavenweg afgesloten aden/losse VKurswJt; Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Teleloon: (>W- DINSDAG 19 IUN1 1990 PAGINA 13 4343229,4552066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: Q10-4349754. ^Vlaardingen Groen Links en 'de werkgroep Vlaardingen te gen apartheid krijgen hun zin: de naam van de Zuldafrikaanse verzetsstrijder Steve Biko komt op een straatnaambord in Vlaar dingen. Burgemeester en wet houders hebben besloten de Schiedamsedijk van molen Aeo lus tot station Vlaardingen-Oost om te dopen in Steve Bikodijk. B en W maken er de anti-apart heidsbeweging gelukkig mee en lossen bovendien een probleem bp. Vlaardingen kent namelijk twee Schiedamsedijken. De tweede loopt van de Vulcaanha- ven, parallel aan de Mr. L.A- Kesperweg in de richting van rijksweg A 4. En twee dijken met dezelfde naam, dat leidt wel eens tot verwarring. Het om dopen van één van de dijken in Steve Bikodijk maakt daaraan een einde. De gemeente is tamelijk gul met het inwilligen van wensen bij het geven van straatnamen. Ook het Second World Centre, dat pas zeer onlangs de gemeente vroeg om de vorig jaar overleden Russische vredesactvïst dr. An- drej Sacharov met een straat naam te gedenken, heeft zijn zin gekregen, Op de plek aan het Westnieuwland waar nu nog de Erasmusschool staat begint aan het einde van dit jaar de nieuw bouw van een verpleegtehuis, een parkeergarage en een aantal woningen. Het plein waar die huizen omheen komen te liggen wordt, naar voorstel van B en W, de Sacharovplaats genoemd. Ook de namen voor de feminis- tenbuurt in Holy-Zuid zijn geko zen. De peperdure koophuizen langs de Vlaardingse Vaart ko men te liggen aan de Aletta Ja- cobskade, de Annie Romein- Verschoorkade, de Jo van der Markkade, de Johanna Naber- kadeen de Joke Smitkade. Opvallend in dit rijtje is de naam van Jo van der Mark, een Vlaar dingse voorvechtster van de emancipatie van de vrouw die alleen plaatselijk enige bekend- heidgemet, Jo van der Mark was vanaf de oprichting lid van de Rooie Vrouwen en vertegen woordigde als eerste die vrouwe lijke PvdA-leden in de Vlaar dingse Vrouwenraad. Zij begon in Vlaardingen met cursussen politieke vorming voor vrouwen en was een vooraanstaand lid van de actiegroep Tijd voor School. De commissie voor algemene za ken was gisteravond niet una niem dolenthousiast over de straatnaamsuggesties van burge meester en wethouders. Een fe- ministenbuurt stuit op bezwaren bij CDA en SGP/RPF/GPV. Het vernoemen van Steve Biko vonden alle partijen een goed idee, maar de meeste raadsleden vonden dat daar niet de Schie damsedijk voor moest worden, uitgekozen. Vlaardingen Hoewel de 127 huiseigenaren het een uitge sproken rotnaam vinden is Vlaardingen niet van plan de Gustav Stresemannring uit het straatnamenregister te schrap pen. Makelaardij Vlietlanden vroeg namens de bewoners om naamswijziging, maar daar ziet de gemeente geen reden voor. De bewoners klaagden bij de makelaar dat Stresemann, ook al won hij in 1926 samen met de Fransman Aristide Briand de Nobelprijs voor de vrede, toch geen glansrol heeft gespeeld in de geschiedenis. Zo pleitte hij tijdens de eerste wereldoorlog voor het opvoeren van de oor logsinspanningen door Duits land. Voor de gemeente geeft echter de doorslag dat Strese mann zich heeft ingezet voor de Europese eenwording. Net als Monet, Spaak, Schuman, Adenauer en Churchill, die in dezelfde buurt in Holy-Noord met een straatnaam zijn her dacht. Dat de naam Gustav Strese mannring problemen oplevert bij uitspraak en spelling, zoals de bewoners beweren, is vol gens de gemeente ook al niet van overwegend belang. „Dat probleem, doet zich bij vernoe ming naar personen in het al gemeen voor", meent C.A- Kalf, een van de ambtenaren die bij de straatnaamgeving be trokken is. Als we ons daar iets van aantrekken, betoogt hij, kunnen helemaal geen perso nen meer worden vernoemd. Schiedam Onwennig, en met een minimale bezetting, is de Schiedamse politie vanmiddag om twee uur haar eerste dienst begonnen in het nieuwe hoofd bureau aan het Bijdorpplein. De verhuizing eiste zoveel aan dacht, dat alleen de noodzake lijkste diensten operationeel wa- Terwijl de korpsleden bezig wa ren hun werkruimte op te zoe ken en in te richten, gingen de verhuizers gewoon door met hun karwei. Ze sjouwden in hoog tempo de ene doos na de andere naar binnen. Vandaag brachten ze de 'bulk' van het materiaal over van het oude ge bouw aan de Lange Nieuwstraat naar het ultramoderne onderko men bij NS-station Nieuwland. Gisteren werd het 'losse goed' in vrachtwagens geladen en kon den voorbijgangers verhuizers met bosjes karabijnen en ander Aan het Bijdorpplein sjouwen verhuizers wapens voor deschietkelder naar binnen. schiettuig zien slepen. Hoewel de politie maandenlang heeft uitgekeken naar het be trekken van het nieuwe bureau, viel velen het afscheid van het oude gebouw zwaar. „Er gaat toch wel wat door je heen als je al die akelig kale muren ziet en de kamers waar je jaren hebt ge werkt zielig leeg ziet staan", al dus een ongewoon emotionele commissaris Jan van Hoff. Vanaf vandaag is de Schiedamse politie niet meer onder het oude telefoonnummer te bereiken. Wie 4260760 draait krijgt een antwoordapparaaat dat het nieu we nummer doorgeeft: 4494499. Het alarmnummer blijft als van ouds 06-11. Vlaardingen De voetbalver eniging Deltasport is woedend dat Gemeentewerken de bouw van een clubhuis en tribune in de Broekpolder heeft stilgelegd. Van de politiek had de vereni- r groen licht gekregen voor werkzaamheden. Vrijdag echter verschenen drie opzich ters van Gemeentewerken die de actviteiten verboden en de bouwapparatuur lieten verwij deren. Niet alleen Deltasport is dit eigenmachtig optreden van Ge meentewerken in het verkeerde keelgat geschoten. PvdA-ge- meenteraadslid Bert Kandel is minstens zo 'verbijsterd' als Del ta-voorzitter John de Lange. Ih een gepeperde brief aan burge meester en wethouders heeft Kandel opheldering gevraagd over het gebeurde van vrijdag. De gemeente had Deltasport 'maximale medewerking' toege zegd bij de inrichting van de ac commodatie en velden. Maar kennelijk was Gemeentewerken niet van die belofte op de hoogte. Of, suggereert Kandel, de dienst kent de regels over grondver plaatsing in de Broekpolder niet. Het afgraven en elders dumpen van een betrekkelijk kleine hoe veelheid grond waarschijnlijk net als de rest van de Broekpol- dergrond verontreinigd zou voor Gemeentewerken reden geweest zijn om in te grijpen. Deltasport groef die grond af om plaats te maken voor de tribune en het gebouw. Daarbij hield de vereniging zich keurig aan de voorschriften, die bepalen dat kleine hoeveelheden grond vrij elijk verplaatst mogen worden. Maar volgens Gemeentewerken mocht dat uit milieu-hygiënisch oogpunt niet. Clubvoorzitter De Lange is des te kwader, omdat hij donderdag avond Kandel inseinde dat Ge meentewerken de volgende dag actie zou ondernemen maar van het raadslid de verzekering kreeg dat er geen problemen zouden ontstaan. Kandel ver keerde zelf ook in die veronder stelling. Vijdagochtend kreeg hij van een beleidsambtenaarop het stadhuis te horen dat er geen be zwaren van milieutechnische aard waren, 's Avonds hing De Lange aan de lijn om zijn beklag te doen over het optreden van Gemeentewerken. Kandel noemt de affaire een schoolvoorbeeld van klant-on vriendelijk denken van de ge meente. Het raadslid pleit voor reorganisatie van ,de milieu-ta ken bij Gemeentewerken en verbetering van de deskundig- li eid bij die dienst Vlaardingen Met een fiets- puzzeJtocht, een torenbeklim ming en een rondleiding door de eendenkooi viert vlaar dingen begin juli de verzelf standiging van de VVV, die dan precies 25 jaar bestaat Geen overdonderend pro gramma na een kwart eeuw toeristische begeleiding, geeft het kersverse bestuur van de al even kersverse stichting VVV Vlaardingen toe. Maar men ziet zichzelf nadrukke lijk niet als een organisatieco mité, Leuke dingen verzin nen, dat moet de toekomstige directeur maar gaan doen. Het bestuur streeft verbete ring van het imago van Vlaardingen na. Daarom krijgt de lokale vereniging nu dus een stichting voor vreemdelingenverkeerer be halve een directeur ook nog een informatrice bij. Het kan toor onder het bordes van het stad huis kan dan ook's zater dags open zijn en doorde weeks tijdens de middagpau ze. Die personeelsuitbreiding moet op de korte termijn lei den tot kwaliteitsverbetering van het 'produkt' VVV en op de langere termijn tot meer toeristische activiteiten in Vlaardingen. De haringstad is overigens rij kelijk laat met zelfpromotie, zegt bestuurslid Jan Ander son. Zijn verklaring is even simpel als nuchter. „De poli tiek heeft het jarenlang te druk met zichzelf gehad, die had geen tijd de stad te verko pen Om de lacune op te vullen sta ken middenstand en bedrijfs leven de koppen bij elkaar. De promotieclub die zij vorm den bestaat louter uit onder nemers, Onderwijzer en 'hartstochtelijk Vlaardinger' Jan van Hetnert en wethou der Agnes van Ardenne uit gezonderd, zijn alle bestuurs leden managers uit het bedrijfsleven: Jan Anderson (Cency), Bram van Dorp (In dustriële Kring Vlaardingen), Roel Rol (Delta Hotel), Bert Roodhorst (boekhandel Den Draak), Arie Ouwendijk (van de gelijknamige drukkerij) en voorzitter Monika Milz (Amro-bank). Dat wil echter niet zeggen dat het bedrijfsleven veel geld gaat steken in de VVV. Die blijft financieel voor negentig procent afhankelijk van haar 'peetvader', de gemeente. De ondernemers zullen alleen „de krenten en rozijnen op hoesten", zoals Anderson Schiedam Het Gemeentelijk Woningbeheer (GWB) van Schiedam zal volgend jaar toe gankelijker worden. Niet alleen wordt het kantoor aan de Noord- vest uitgebreid, het is tevens de bedoeling dat eindelijk een brug wordt aangelegd. Het GWB, dat 12000 woningen onder beheer heeft, zal daardoor aanzienlijk beter te bereiken zijn. Het pand ligt nu op het kale terrein in de punt van de Schie en de Noordvest Het betekent hoewel Woningbeheer nage noeg in het centrum is gevestigd dat de cliënten met vragen of klachten een behoorlijke omweg moeten maken- Directeur Ton Verdoes' gaat er vanuit dat aansluitend aan de uitbreiding van het GWB ook de bereikbaarheid wordt verbe terd. „Begin volgend jaar is het de bedoeling met de bouw van de brug te beginnen", zei hij gis termiddag na het slaan van de officiële laatste paal voor het nieuwe gedeelte van het GWB, Gemeentewerken is al bezig met de voorbereidingen voor een op haalbruggetje dat aan zal sluiten op' het Groenweegje. Wanneer de bouw precies kan beginnen, is op dit moment nog niet met ze kerheid te zeggen- Toen bet Gemeentelijk Woning beheer halverwege de jaren tachtig verhuisde van de 's-Gra- velandseweg naar de Noordvest hemelsbreed nïet meer dan een meter-of honderd) stond in de plannen ook een brug getekend. Tot de dag van vandaag is die oversteek voor voetgangers en fietsers er nooit gekomen; de ge meente had er geen geld voor be schikbaar. „We kregen steeds meer klach ten over de bereikbaarheid", heeft Verdoes ervaren. „Vooral voor ouderen is het een si eind". Om iets aan de service verlening te doen, is het GWB drie jaar geleden begonnen dan maar zelf naar de burgerij toe te gaan. Sindsdien worden er on der meer spreekuren in de ver schillende wijken gehouden- De uitbreiding van het kantoor komt ook deels ten goede aan het publiek. De aanbouw van meer dan drie honderd vierkante meter is noodzakelijk, omdat het GWB met negentig formatieplaatsen als zelfstandig bedrijf nog nooit zo groot is geweest. Voor de cliënten betekent het straks meer privacy: bij de balies wordt meer ruimte geschapen en ook zullen er spreekkamertjes wor den ontworpen. Hoewel wethouder Adri Reijn- hout samen met deGWB'ers Ma lais en Van Rutten, die beiden veertig dienstjaren bij de over heid op hun naam hebben staan, gisteren de 'laatste' paal sloeg, zijn vanochtend de echt laatste drie heipalen de grond in ge gaan. „Een stevig fundament voor de toekomst", sprak Reijn- hout Woningbeheer toe. Ook wees hij er op dat er nu bij de ba lies „geen enkele sprake van pri vacy is. Dat kan zo niet langer". Capelle aan den IJsselEen 24- jange Capellenaar is het slacht offer geworden van een bero ving bij het postkantoor op de Duikerlaan in die stad. De Ca pellenaar zag echter kans de Schiedamse overvaller te over meesteren en over te dragen aan de politie. De Capellenaar had tweehon derd gulden opgenomen uit de geldautomaat van het postkan toor. Onder bedreiging van wat bij dacht dat een vuurwapen was werd de Capellenaar door een man gedwongen het geld af te geven. Toen bleek dat de dader geen vuurwapen had, trachtte de Ca pellenaar zijn belager te over meesteren, wat hem na een wor steling ook lukte. Het slachtoffer kreeg hulp van de chauffeurs van twee bussen van Westne derland. De overvaller kon ver volgens worden overgedragen aan de politie. Het is een 23-jari- ge inwoner van Schiedam, die bekend is bij de politie. De man is ingesloten. Vlaardingen Twee mannen uit Middelhamis van 19 en 23 jaar blijken de daders van een beroving, waarbij een 29-jarige Vlaardingse 75 gulden kwijt raakte. De overvallers, die ae fietsende vrouw vorige week maandag vanuit een rijdende auto haar tas afhandig maakten, konden worden aangehouden omdat het slachtoffer het kente ken noteerde. Haar tas had de Vlaardingse een dag later al terug. Die werd zonder inhoud gevonden in Schiedam. De daders zijn inmid dels voorgeleid voor de officier van justitie. Schiedam De Buitenhaven weg in Schiedam, tussen de Koe markt en het Nïeuwsticht, is af gesloten voor doorgaand ver keer. De afsluiting geldt voor tenminste twee weken. De ONS en de dienst gemeentewerken zijn al vanaf april op de Buiten havenweg bezig om kabels, lei dingen en riolering aan te leggen en te vervangen. Tot heden kon steeds worden volstaan met een gedeeltelijke afsluiting. 7.00 -19.000 Ondanks het verzet van da bewoners gaat de overslag van potgrond op de Burgemeester de Jonghkade voorlopig door. MaassluisOp één huizenbezit ter na steunen alle bewoners van de Burgemeester de Jonghkade het verzet tegen de losactivitei- ten aan de oostzijde van de Maas- sluisse haven. In een brief eisen zij opnieuw dat de gemeente op korte termijn de vergunning van overslagbedrijf Bol intrekt Het bedrijf, dat aan de Burge meester de Jonghkade regelma tig potgrond in vrachtwagens lost, handelt volgens de bewo ners in strijd met verschillende bepalingen in de hinderwet De havenbokken maken veel her rie en de af en aan rijdende vrachtauto's produceren ook veel lawaai en stof. Verder zou het voorbijdenderende vracht verkeer een gevaar vormen. Deze overlast zullen zij in de toe komst niet meer tolereren, kon digen de briefschrijvers aan. De brieven vormen een diplo matiek vervolg op de actie, die de buurt verleden week tegen een ander overslagbedrijf onder nam. Nadat wethouder Ruudi Timmermans van havenaange legenheden een vergunning had verstrekt voor het overslaan van basaltkeien op de kade, braken de bewoners het wegdek open. De voorbij rzende keientran sporteurs vormden voor hen de druppel die de emmer deed overlopen. Inderhaast stuurde Timmermans verleden week een ambtenaar van de hinder wet naar de kade, waarop keien transporteur Van Oort zijn acti viteiten wegens geluidsoverlast moest staken. Ondanks deze gemeentelijke concessie weigeren de bewoners de strijdbijl te begraven. Zéker nu Key Kramer heeft aange kondigd 10.000 ton pijpleidingen op de kade te lossen, wil 't Hoofd voor eens en voor altijd een ein de maken aan de overlast in de woonomgeving. Ondanks de militante stemming gaan de bewoners voorlopig niet over tot harde acties. Enkelen kondigden verleden week aan desnoods de veerpont te kapen. Dit weekeinde werd echter be sloten eerst een gesprek met de verantwoordelijk wethouder af te wachten. „Teveel tijdsdruk is niet reëel", zegt woordvoerder Peter Beste- breurtje. „De gemeente en het overslagbedrijf krijgen even de tijd om een alternatief te beden ken. Maar als de uitkomst ons niet bevalt, dan gaan wij zeker tot acties over". De havenbewoners willen op korte termijn spijkers met kop pen slaan, maar op het stadhuis lijken zij niet direct een willig oor voor hun grieven te vinden. Pas in september wil wethouder Timmermans zijn havenbeleid toelichten tijdens een informa tie-avond op 't Hoofd. Veel te laat, menen de actievoer ders. Zij eisen dat de overslagac- tiviteiten tegen deze tijd tot het verleden behoren. Volgens de actievoerders kunnen de om streden havenbokken gemakke lijk een plaatsne aan de Govert van Wyn kade krijgen. Vlaardingen Het weren van het sluipverkeer uit park 't Nieuweland kost de gemeente Vlaardingen veel'hoofdbrekens. Dat vertelden CDA-wethouder Agnes van Ardenne (verkeer) en verkeersdeskundige Roel Blom gistermiddag tegen een de legatie van buurtbewoners, die 'een lijst met 150 handtekeningen kwam aanbieden. De bewoners van de flats achter de Van Hogendorplaan klaag den bij wethouder Van Ardenne hun nood over de gevaarlijke si tuatie in het park, waar al een aantal ongelukken zou zijn ge beurd. Steeds meer auto's maken gebruik van het Hargapad, een fietspad door het park. „Er moet snel wat gebeuren, want het wordt steeds drukker", zei P.J. de Meulmeester bij het overhandigen van de petitie. De gemeente moet echter nood gedwongen autoverkeer toe staan op het fietspad. De ge meente kan het bedienend ver keer van sportclubs, van huis houdschool Die Vlaerdinghe en van jongerensociëteit VOJ niet weren. „Dus we kunnen wel een klappaaltje neerzetten, maar dan moeten we heel wat mensen de sleutel geven", zei verkeersdes kundige Roel Blom. Het sluipverkeer moet onmoge lijk worden gemaakt, vindt Blom. „Maar automobilisten ne men het rijden over een fietspad steeds gemakkelijker". Wethouder Van Ardenne be loofde de aanbieders van de peti tie dat de gemeente zich over het probleem zou buigen. „Want het is ook zonde van het park, dat al die auto's er doorheen rijden", vond zij. Dat 150 buurtbewoners hun handtekening hebben gezet onder de petitie gaf haar te den ken, „Dat is niet mis". De delegatie was niet ongeluk kig met de antwoorden van de wethouder. „Het lijkt erop dat de -gemeente iets aan het probleem wjl doen", concludeerde De Meulmeester na het gesprek. „Dat is maar goed ook, want als de gemeente in gebreke blijft gaan wij zelf actie ondernemen". ?&ÊS* Maasland De Maaslandse ge meenteraad neemt vanavond nog geen beslissing over de wijzi ging van het bestemmingsplan die vestiging van een transport centrum in de Oude Campspol- der-Zuid mogelijk moet maken. Maasland heeft de provincie verzocht om verruiming van de beslissingstermijn met twee maanden. Gedeputeerde Staten hadden Maasland op 15 mei verzocht ui terlijk binnen twee maanden kenbaar te maken of de bereid heid bestaat het bestemmings plan aan te passen. Tevens werd de Maaslandse raad gevraagd het college van burgemeester en wethouders af te vaardigen in een overlegplatform. Dit platform, dat naast het Maas landse college uit vertegenwoor digers van Gedeputeerde Staten en andere betrokken partijen zou moeten bestaan, krijgt als taak de weg te bereiden voor het transportcentrum. Mocht-) Maasland niet willen meewerken aan de wijziging van het bestemmingsplan, dan kan de provincie tot een aanwij zing overgaan. In dat geval wordt de gemeente verplicht de wijziging door te voeren. De provincie hoeft niet op mede werking van de Maaslandse raad té rekenen. Stemde de vorige raad. met zeven stemmen tegen en __zes voor het transportcen trum weg. na de verkiezingen hebben de tegenstanders terrein gewonnen. In de nieuwe raad zullen naar verwachting nog maar vijf raadsleden instemmen met de wijziging van het bestem mingsplan. Het Maaslandse college voelt er op dit moment nog niet voor om tegen de gedeeltelijke streek planherziening door de provin cie een arob-procedure te star ten. Daartoe was door een tegenstan der van het transportcentrum verzocht. Volgens het college is zo'n procedure niet mogelijk, daar het hier een besluit van al gemene strekking betreft Ook het verzoek van enkele Maas- landers om nu al bij de Raad van State of de wetgever in beroep te gaan, legt het college vooralsnog naast zich neer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1